تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

جعبه فیوز

22783 بازدید

الهی به توکل خودت. سلام دوستان، حالتون خوبه؟ اوضاع احوال بکامه؟ امروز قصد دارم در این آموزش کوتاه، روش نصب و سیمکشی جعبه فیوز با کلیدهای مینیاتوری و کلید محافظ جان را تقدیم شما کنم. البته اگر می خواهید باسوادها به این اسامی خورده نگیرند به جعبه فیوز بگویید تابلو برق انتهایی و به کلید محافظ جان بگویید کلید جریان باقیمانده.

 

جعبه فیوز

 

 

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم‌هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می‌روند، جعبه فیوز قلب تپنده برق هر منزل مسکونی ست که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در قسمت درب ورودی واحد نصب می شود و سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود. در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجایش نصب ۸ کلید مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود. و مزیت دیگر هم افزایش ایمنی افراد و حفاظت از تجهیزات و وسایل برقی است.

 

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم ابتدا باید فیوزها را بشناسیم.

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری سروکار داریم، پس به توضیح همین سه مورد بسنده می کنیم. این سه مدل، مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه (یعنی برخورد سیم فاز با نول) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که این فیوزها به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.

فیوز فشنگی:
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.

در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

فیوز اتوماتیک یا آلفا:
و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

استفاده از فیوز فشنگی و فیوز اتوماتیک دیگر منسوخ شده و حتی مقررات ملی ساختمان استفاده از فیوز اتوماتیک را منع کرده است.

کلید مینیاتوری:
و در پایین تصویر یک کلید مینیاتوری را مشاهده می کنید. کلیدهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در مقررات جدید تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده کنید.
به کلید مینیاتوری زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C و ۲۵ آمپر است.

کلید مینیاتوری

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

ابتدا نقشه نصب کلیدهای مینیاتوری را در تصویر پایین به شما نشان می‌دهم. آنگاه به سراغ توضیحات بیشتر در مورد هر قسمت میروم. اگر می خواهید فیلم نصب این نقشه ها را بصورت عملی مشاهده کنید، پیشنهاد میکنم دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان را مشاهده کنید.

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی در عملکرد کلید مینیاتوری تاثیر ندارد که شما ورودی را از بالای فیوز وصل کنید یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که بهتر است ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین کلید باشد.

 

نقشه نصب جعبه فیوز همراه با کلید محافظ جان

کلید جریان باقیمانده یا همان کلید محافظ جان کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند. زیرا افراد کم کم متوجه مزیت های این دستگاه می شوند. این کلید می تواند از برق گرفتگی اشخاص، شوک الکتریکی، جریان نشتی از مدار شما محافظت کند.

کلیدهای محافظ جان ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به آن وصل می شود. خب حالا نقشه نصب جعبه فیوز همراه با کلید محافظ جان را برایتان ترسیم کنیم.

روش نصب کلید محافظ جان

 

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای کلیدهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد کلید مینیاتوری همراه آمپر با آمپراژ کنتور نصب شود.

 

خب ابتدا بیایید بررسی کنیم کابلی که برق را از کنتور به جعبه فیوز می‌رساند باید چه سایزی داشته باشد. هم در کتاب آموزش برق ساختمان و هم در دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان در مورد این نکته مهم صحبت کرده‌ام که اگر:

 • اگر کنتور برق ۲۵ آمپر است، کابل اصلی باید نمره ۳ در ۴ باشد.
 • اگر کنتور برق ۳۲ آمپر است، کابل اصلی باید نمره ۳ در ۶ باشد.
 • اگر کنتور برق ۵۰ آمپر است، کابل اصلی باید نمره ۳ در ۱۰ باشد.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز نصب می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از کلید مینیاتوری ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریزها از کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از کلید مینیاتوری هم آمپر با آمپراژ کنتور استفاده کنید. مثلاً اگر کنتور ۳۲ آمپر است کلید مینیاتوری اصلی هم باید ۳۲ آمپر باشد. این فیوز هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • آمپر کلید محافظ جان بهتر است بالاتر یا مساوی فیوز اصلی باشد. مثلاً اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، کلید محافظ جان می تواند ۳۲ آمپر یا ۴۰ آمپر یا حتی بالاتر باشد. هر چقدر آمپر کلید محافظ جان بیشتر باشد طول عمر آن هم بیشتر می شود. ولی دقت شود که جریان نشتی کلیدهای محافظ جان در منازل مسکونی و اداری باید ۳۰۰ میلی آمپر باشد. پیشنهاد میکنم آموزش روش سیمکشی کلید محافظ جان را مطالعه کنید تا این قسمت را بهتر متوجه شوید.
 • برای سرخط کولر آبی از کلید مینیاتوری ۱۰ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط کولر گازی بستگی به سیمی دارد که برای آن نصب کرده اید، مثلاً اگر برای کولرگازی کابل نمره ۲.۵ استفاده کرده اید باید از کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر تایپ سی استفاده کنید.

 

این آموزش توضیح مختصری بود در مورد آموزش نصب کلیدهای مینیاتوری که از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق انتخاب شده بود، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=354
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

1001 نظر در مورد جعبه فیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. با سلام خدمت آقای مهندس مرادی
  آیا نصب فیوز ۲۵ آمپر برای کنتور ۳۲ و یا نصب فیوز ۳۲برای کنتور ۲۵ مشکلی ایجاد میکند؟

  ۴

  1. سلام. استاندارد میگه باید هم آمپر باشن. ولی اگر فیوز هم آمپر پیدا نکردید، نصب فیوز ۲۵ آمپر برای کنتور ۳۲ از نبودنش بهتره.
   زمانی که شما یک فیوز ۲۵ آمپر رو برای کنتور ۳۲ آمپر نصب می کنید مثل اینه که شما یک لوله آب کلفت داشته باشید ولی یک شیر ضعیف و نازک براش نصب کنید در اینصورت نمی تونید از تمام فشار آب داخل لوله استفاده کنید. و اگر یک فیوز ۳۲ آمپر برای کنتور ۲۵ نصب کنید اگر اتصالی در داخل واحد پیش بیاد اول فیوز کنتور میپره و اگر فیوز کنتور عمل نکنه کابل اصلی که از کنتور به جعبه فیوز رفته آسیب می بینیه. مگر اینکه براش از کابل نمره ۶ استفاده کنید.

   ۵

 2. با سلام خدمت مهندس مرادی عزیز، ضمن تبریک سال نو و آرزوی سالی سرشار از موفقیت توام با سلامتی و تندرستی برای جنابعالی و خانواده محترم و همکاران، در کتاب “آموزش برق ساختمان” عنوان کردید که ترتیب چینش فیوزها داخل جعبه فیوز بر اساس آمپر می باشد؛ تصریح نشده از چپ به راست یا راست به چپ؟
  سوال دوم اینکه چراغ درب جعبه فیوز چطوری روشن می شود؟
  با تشکر و امتنان

  ۴

  1. سلام جناب جعفری، بنده هم براتون سال خوشی رو آرزو میکنم. ۱- مهم نیست از چپ به راست یا از راست به چپ، ولی فیوز اصلی هر کجا نصب میشه کنارش باید محافظ جان بعدش فیوزهای ۱۶ آمپر و بعدش فیوزهای ۱۰ آمپر نصب بشن.۲-کافیه یکی از سیم های اون چراغ سیگنال رو به ترمینال بالای فیوز اصلی وصل کنید و سیم دیگش رو به هم به شینه نول. اون چراغ سیگنال برای این هست که نشون بده آیا کابل اصلی که از کنتور اومده برق داره یا نه.

   ۴

 3. سلام جناب مهندس. سال نو مبارک. ان شاء الله سلامت و پیروز باشید. خواستم یک راهنمایی بفرمایید بنده رو. ما منزلمون رو بازسازی کردیم و برقکار برق کشی ۱واحد رو انجام دادن و برای دو واحد دیگر فقط لوله خوابوندن و سیم هارو رد کردن و سرهم بندی نکردن. الان من زیرزمین رو میخواستم برق کشی کنم و سیم های داخل قوطی ها رو هم با تست پیدا کردم. خواستم بپرسم:۱. باتوجه به اینکه کلا زیرزمین یک سالن و آشپزخانه و سرویس دارد، آیا ۱خط برای روشنایی کل، یک خط برای پریز آشپزخانه و یک خط برای پریز سالن منطقی هستش!؟ ۲. ساختمان ارت ندارد و میخوام از محافظ جان استفاده کنم. آیا استفاده از فیوز هم آمپر قبل از محافظ جان اجباری هستش باتوجه به اینکه ساختمان شخصی هستش تاییدیه هم نمیخوایم ولی میخوام اصولی باشه.
  ببخشید طولانی شد ولی ممنون میشم راهنماییم کنید. بی نهایت سپاسگزارم

  ۴

   1. سلام مجدد جناب مهندس مرادی عزیز و ممنون از راهنماییتون. یه پرسش دیگه داشتم که ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. برقکار در طبقه اول که دارای سیم کشی ارت بوده، در جعبه فیوز فقط کلیدمحافظ جان قرار داده و قبل از آن فیوز اصلی قرار نداده. این چ مشکلی میتونه ایجاد کنه؟ اگر ضروری هستش اضافه کنم.

    ۳

    1. سلام جناب حسینی. بله استاندارد میگه باید یک فیوز اصلی هم آمپر با فیوز کنتور، قبل از محافظ جان نصب بشه. ولی اگر روی محافظ جان شما کلمه RCBO حک شده نیازی به یک فیوز مجزا نیست.

     ۳

 4. باسلام وخسته نباشید حضور استاد گرامی برای وصل کردن یک کنتور تک فاز فرعی در ساختمان سیم فاز باید به پایه ۱ وخروجی را از پایه ۳ گرفت و برای سیم نول به ورودی ۴وخروجی ۵ استفاده کرد میخواستم ببینم روی پایه کنتور پیچ شده روی جعبه کنتور چطور می شود پایه‌های ۱ و ۳ و۴و۵ را تشخیص داد و پایه دو برای چیست؟

  ۳

  1. سلام. اگر سیمکشی سرخط اون روشنایی با روشنایی های دیگه مشترک باشه، نمی تونید اینکار رو بکنید. مگر اینکه برای اون یک لامپ بالاتر از کلیدش یک جعبه فیوز روکار نصب کنید.
   راستی نگفتین اصلاً واسه چی میخوایین همچین کاری بکنید، چون در حالت عادی نیازی به این کار نیست.

   ۳

 5. با سلام ووقت بخیر خدمت شما سوالی داشتم و ان اینکه من به تازگی جعبه فیوز منزل را به علت شکستگی تعویض کردم حال انکه همه فیوزها را خارج کردم حالا میخوام دوباره فیوز ها را نصب کنم نمیدانم کدام سیم فاز هست که به فیوز بدهم و کدام سیم نول چون منزل قدیمی هست و از سویی تمام سیمها همرنگ هست چطور فاز و نول را تشخیص بدهم امیدوارم متوجه سوال من شده باشید متشکرم

  ۴

  1. سلام امیر جان. ای کاش اینجا بودی تا کمی دعوات میکردم، آخه چرا روی سیم ها برچسب نزدی؟ هر برقکاری هم بیاد مجبوره از اول همه سیم ها رو تست کنه. حتماً از یک برقکار کمک بگیرین چون اتصالات جعبه فیوز باید به درستی و سفت و محکم انجام بشه.

   ۳

  1. سلام. نقشه ای الان دم دست نیست که واستون ارسال کنم. ولی مدار فیوز فشنگی دقیقاً مثل کلید مینیاتوری هستش.

   ۴

 6. سلام .مهندس .فیوزلگراند خریدم مغازه دار میگه اصله.ولی هولوگرام نداره.چگونه اصل رو از بدل تشخیص بدیم.فرق بین اصل وبدل از نظر کارایی چیه.اکثر جاها که رفتم میگن فیوز اصل تو بازار نیست همه ایرانیه یا چینی.مارک هیوندا گرفتم هولوگرام داره ایا خوبه چون یکی از شماپرسید چه مارکی خوبه گفتید هیوندا .bnk.خوبه .اگر بدلش رو بدون هولو گرام استفاده کنیم مشکلی پیش میادیا نه .متشکر

  ۳

  1. سلام. متاسفانه خیلی سخت میشه یک فیوز اصل رو از بدل تشخیص داد، تنها راهش اینه که از یک شخص مطمئن خرید کنید.
   مارک هیوندا هم خوبه اگر اصل باشه.

   ۴

 7. با عرض سلام و احترام خدمت مهندس مرادی عزیز ؛ قبل از هر چیز تشکر میکنم از شما به جهت تالیف کتاب برق کشی ساختمان که ضمن جامع بودن تمام مطالب به صورت سلیس بیان شده است من با مطالعه کتاب شما به برق کشی علاقه مند شدم و الحمدالله توانستم خانه پدرم را تا مرحله سیمکشی پیش ببرم الان به مرحله جعبه فیوز رسیدم کنتور ما ۱۵ آمپر قدیمیه لطفا در مورد نوع فیوز اعم از اصلی ،محافظ جان،پریز و روشنایی راهنمایی بفرمائید. ممنون از جنابعالی

  لایک

  1. سلام آقای جعفری عزیز. خدا رو شکر که گره ای از کار بنده ای باز شده. اینکه کنتور شما ۱۵ آمپر هست هیچ تغییری در انتخاب فیوزها ایجاد نمیکنه، پس جعبه فیوزتون رو طبق تصویری که در صفحه ۱۷۲ کتاب هست نصب کنید. فقط فیوز اصلی و محافظ جان رو ۱۶ آمپر انتخاب کنید. روشنایی ها هم ۱۰ آمپر و پریزها هم ۱۶ آمپر.

   ۴

   1. سلام مهندس جان خیلی ممنون از پاسخ جامعی که به سوال بنده دادید. قبلا خدمتون عرض کردم کنتور ما ۱۵ آمپر قدیمیه فیوز خودش فشنگی بوده و تعویض شده و فیوز ۲۵ آمپر نصب شده:
    ۱- آیا فیوز کنتور مذکور نیاز به تعویض و تبدیل به فیوز ۱۶ داره ؟
    ۲- فاصله بین کنتور تا جعبه فیوز از سیم شماره چند استفاده کنم؟
    * سوال آخر اینکه با توجه به اینکه پروژه ما مهندس ناظر نداره آیا می تونم برای تلفن و آنتن از لوله مشترک استفاده کنم؟
    با تشکر و امتنان مجدد

    ۳

    1. سلام. خواهش می کنم، بله فیوز کنتور رو باید تعویض کنید و فیوز ۱۶ نصب کنید.
     ۲- بهتره از سیم ۴ استفاده کنید، ولی سیم ۲.۵ هم جواب میده.
     ۳- اگر از سیم های فویل دار نمره ۰.۶ استفاده کنید، مشکلی پیش نمیاد.

     ۴

     1. با سلام ضمن تشکر از جنابعالی به جهت اینکه سوالات کاربران را باسرعت و دقت جواب می دهید.
      با توجه به اینکه کنتور ما ۱۶ آمپره؛ بنا شد فیوزهای کنتور، اصلی و سرخط های پریز، ۱۶ آمپر نصب بشه حالا بفرمایید هر کدام از این فیوزها باید از چه نوعی باشه(c،bو …)
      با تشکر و امتنان مجد

      ۴

     2. سلام. ممنونم. اینکه کنتور شما ۱۶ آمپره تغییری در انتخاب نوع و مقدار فیوزها نداره و باید مثل مقاله بالا عمل کنید. یعنی فیوز پریزها ۱۶ آمپر نوع سی، فیوز روشنایی ها ۱۰ امپر نوع بی، فیوز اصلی و کنتور هم ۱۶ آمپر نوع c

      ۳

 8. سلام آقای مهندس
  برای یک واحد ویلایی، قبلا روشنایی و پریزهای هر فضا به طور مشترک برقکشی شده با توجه به این موضوع فیوزهای مناسب چند آمپر و از چه نوعی باید باشه؟
  سرخط آشپزخانه (روشنایی و پریز مشترک) با سیم ۴:مجموعا ۱۰ پریز و دو روشنایی
  سرخط هال و حمام و دستشویی سیم ۲/۵: ۱۱ پریز و ۹ روشنایی
  سرخط اتاق ها سیم ۲/۵: مجموعا ۸ پریز و ۴ روشنایی
  سرخط حیاط و پکیج سیم ۲/۵
  سرخط کولر گازی
  سرخط کولر آبی

  ۴

  1. سلام. این سوال پاسخ درستی نداره، چون چیزی که اشتباه اجرا شده رو نمیشه با تغییر فیوزها تصحیح کرد.در کل از بین بد و بدتر باید بد رو انتخاب کرد که به این صورته.
   سرخط اولی(آشپزخانه) فیوز ۱۶ نوع C
   سرخط دومی فیوز ۱۰ نوع B
   سرخط سومی فیوز ۱۰ نوع B
   سرخط چهارمی فیوز ۱۰ نوع B
   سرخط کولر گازی ۱۶ یا ۲۰ نوع C بسته به توان مصرفی کولرگازی
   سرخط کولر آبی هم ۱۰ آمپر نوع C

   ۲

 9. دوتا فیوز که فیوز اصلی ۱۶و فیوز دیگه ۱۰میخوام وقتی سیم نول رو به فاز فیوز دیگه اتصال میدم فقط فیوز ۱۰عمل کنه ولی متاسفانه هردو فیوز هم زمان هم اصلی هم فیوز دیگه با هم قطع میشن!هردو فیوز هم مینیاتوری هستن!راهنمای کنید ممنون میشم

  ۲

  1. سلام. اگر فیوز ۱۰ آمپرتون رو از نوع B انتخاب کنید و فیوز ۱۶ آمپر رو از نوع C انتخاب کنید احتمالاً مشکل حل بشه. ولی به این صورتی که شما می فرمایید یعنی مستقیم سیم نول رو با فاز اتصال میدید، چون اتصال کوتاه شدیدی ایجاد میشه باز هم احتمال داره که همه فیوزها بپره.

   ۱

 10. سلام آقای مهندس
  سوالم این برای یک واحد ما دوتا فاز بردیم از تابلو برق و نول و فاز که تابلو برق اومده تو تابلو برق به فیوز محافظ جان وصل میشه و بعد به واحد میره ایا میشه از فاز دوم که مستقیم رفته تو واحد از نول محافظ جان که اومده استفاده کرد یا نه بنظرتون کار میکنه ممنونمیشم جواب بدین

  ۲

  1. دوست عزیز با توجه به نحوه کار محافظ جان که مقدار جریان فاز و نول را مقایسه کرده و در صورت اختلاف بیشتر از جریان نوشته شده بر روی ان(مثلا ۳۰ میلی امپر) فیوز عمل میکند .
   پس در صورتی که از نول محافظ جان استفاده کنید با فازی به جز فاز اصلی حد اکثر میتوانید جریانی کمتر از جریان اختلافی(۳۰ میلی امپر) عبور دهید که جواب کار شما را نمیدهد .
   پس جواب خیر است باید از نول دیگری استفاده کنید.

   ۱

 11. اگر کسی به اشتباه درحین سوراخ زدن سیمی را زخمی کند واین باعث شود فیوز هر چند ساعت قطع شود به نظر شما امکان دارد زخمی شدن یکی از سیمها باعث قطعی باشد

  ۳

 12. سلام عرض ادب خدمت شما ببخشید یک سوال داشتم سه فاز ورودی داخل واحد باید چطوری وصل کنیم هر یکی فاز جایی مختلف داره یا نه

  ۱

 13. سلام برای نصب فیوز از ورودی برق از کنتور از هرطرف فیوز باشد اشکال ندارد .با این شماتیک که شما رسم کردید از پایین فیوز نصب شده در کنتور برق از بالای فیوز مینیاتوری نصب شده

  ۳

 14. سلام و خسته نباشید
  نوع لوله بکار رفته در ساختمان و راهرو و ارک از چه نوع لوله هایی طبق قانون نظام استفاده کرد
  ممنون

  ۲

 15. سلام مهندس
  من کتاب رو خريداري کردم و دارم ميخونمش. يه سوال دارم براي خونه سه خوابه و کنتور ۲۵ آمپر دقيقا چندتا وچه نوع فيوزهايي براي جعبه فيوز بگيرم از نظر تيپ و ظرفيت و مارک و….

  ۵

 16. سلام مهندس وقت شما بخیر من میخوام برق کشی ساختمان یاد بگیرم و اطلاعاتم در مورد برق خیلی ناچیزه برای یاد گیری چطور وچه مطالبی را باید بخونم و اگه فایل پی دی اف هم دارین ررام بزارین با تشکر از سایت خوبتون

  ۳

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853