0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

آموزش کار با مولتی متر

17159 بازدید

با سلام. تعدادی از دوستان پیام داده بودند که در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق، جای آموزش کار با مولتی متر خالیست، بنابراین تصمیم گرفتیم که این مطلب را در سایت آموزش برق منتشر کنیم، در ضمن این مقاله آموزشی برای تمام دوستانی هم که عضو خبرنامه سایت هستند هم ارسال خواهد شد. اگر به برق ساختمان علاقه مند هستید، حتما عضو خبرنامه شوید تا از این به بعد اولین نفری باشید که آموزش ها را دریافت می کنید. لینک عضویت در خبرنامه

تعریف های خسته کننده و کتابی را هیچ وقت دوست ندارم. پس به زبان خودمانی می‌گویم:

مولتی متر همون دستگاهیه که باهاش، ولتاژ، آمپر، مقاومت و … رو اندازه گیری می کنن. والسلام

و البته کاربردهای دیگری مثل تست سلامت قطعات الکترونیکی یا تست برقراری اتصال و یا تست صحیح بودن عمل لحیم کاری را بررسی می کنند.
بعضی ها به این دستگاه ولت متر، بعضی ها اهم متر و بعضی ها آمپر متر هم می گویند. ولی از آنجایی که دستگاههای جدید پیشرفته تر شده اند و همه این قابلیت ها را با هم دارند، پس اسم مولتی متر برای این دستگاه صحیح تر است.

انواع مولتی متر از نظر ساختار

مولتی مترها در دو نوع آنالوگ (عقربه ای) و دیجیتال موجودند. که البته نوع آنالوگ آن در زمان دایناسورها و گذشته های دور استفاده میشد و ما هم در این آموزش در مورد مولتی مترهای آنالوگ صحبتی نخواهیم کرد.
مولتی مترهای دیجیتال خود به دو دسته معمولی و اتوماتیک تقسیم می شوند که مولتی مترهای اتوماتیک، قیمتی چند برابر مولتی مترهای معمولی دارند.
“مولتی مترهای دیجیتال اتوماتیک” امکان اندازه گیری موارد اضافه تری مثل، اندازه گیری جریان متناوب (AC)، فرکانس، دما و… را دارند، در ضمن اُتو رنجAuto Range  هستند و نیازی به انتخاب رنج بصورت دستی ندارند. تصویر یک “مولتی متر دیجیتال اتوماتیک” را در پایین نشانتان می دهم. البته از آنجایی که قیمت این مولتی مترها بالاست، ما آموزشمان را بر مبنای مولتی مترهای ساده پی میگیریم. ولی روش کلی کار با همه مولتی مترهای دیجیتال شبیه یکدیگر است.

مولتی متر اتوماتیک

آموزش کار با مولتی متر دیجیتال ساده:

از آنجایی که قیمت “مولتی متر دیجیتال ساده” پایین است (چیزی در حدود ۱۰۰ هزار تومان) و امکان تهیه آن برای بسیاری از دوستان امکان پذیر است، به آموزش کار با مولتی متر های ساده می پردازیم. در تصویر زیر یک مولتی متر دیجیتالی ساده (معمولی) را مشاهده می کنید.

ابتدا به بررسی ترمینال های ورودی مولتی متر که محل اتصال پراب ها به مولتی متر هستند می پردازیم. معمولاً ۲ یا ۳ و گاهی ۴ ترمینال ورودی روی مولتی مترها قرار دارد. مثلاً در مولتی متر پایین ۳ ترمینال ورودی وجود دارد که با مقادیر VΩmA و COM و ۱۰A مشخص شده است.

آموزش کار با مولتی متر

 • یکی از ترمینال ها (پایین ترین ترمینال) که با علامت COM مشخص شده، به معنای پایه مشترک (منفی) است و در همه اندازه گیری ها باید پراب مشکی رنگ به این ترمینال متصل باشد.
 • ترمینال بعدی (ترمینال وسط) با علامت VΩmA مشخص شده و وقتی می خواهید، ولتاژ، اهم (مقاومت) و جریان های کوچک در حد میلی آمپر را اندازه گیری کنید، باید پراب قرمز رنگ را به این ترمینال متصل کنید.
 • ترمینال سوم با علامت ۱۰A مشخص شده است. وقتی میخواهید جریان های نسبتاً بزرگی در حد ۵۰۰ میلی آمپر تا ۱۰ آمپر را اندازه گیری کنید، باید پراب قرمز رنگ را از ترمینال VΩmA جدا کنید و به ترمینال سوم یعنی ۱۰A وصل کنید. توجه داشته باشید که مولتی متر بالا فقط قابلیت اندازه گیری، جریان DC (مستقیم) را دارد و نمی تواند جریان های متناوب را اندازه گیری کند.
  حداکثر جریانی که مولتی متر بالا می تواند اندازه گیری کند، ۱۰ آمپر است و اگر جریانی بیشتر از دستگاه عبور کند، دستگاه خواهد سوخت.

 

قسمت های مختلف کلید سلکتوری:

اکنون به معرفی قسمت های مختلف کلید سلکتوری می پردازیم.
به ماس ماسکی که در وسط مولتی متر قرار گرفته و قابلیت چرخش دارد، کلید سلکتوری می گوییم. با چرخاندن این کلید سلکتوری می توانید انتخاب کنید که قصد اندازه گیری چه کمیتی را دارید. در تصویر زیر، رنج کمیت های مختلف مشخص شده است.

روش کار با ولت متر

البته اگر دستگاه شما با مولتی متر بالا فرق دارد، کافیست این علائم اختصاری را بدانید تا بتوانید با هر مولتی متری کار کنید.

علامت اختصاری ولتاژ ثابت متناوب

سوال: فرق ولتاژ ثابت و ولتاژ متغییر چیست؟ ولتاژی که باتری ها تولید می کنند ولتاژ ثابت و ولتاژ برق شهر که از پریزهای برق گرفته می شود، ولتاژ متناوب است.

روش اندازه گیری ولتاژ ثابت با ولت متر:

کلید سلکتوری روی مولتی متر را آنقدر بچرخانید که روی محدوده ولتاژ ثابت قرار گیرد. از آنجایی که قصد داریم تا ولتاژ یک باتری کوچک را اندازه گیری کنیم پس باید کلید سلکتوری روی مقدار ۲۰ قرار گیرد (البته می توانید کلید سلکتوری را روی ۲۰۰۰m هم قرار دهید.)

روش کار با ولت متر

همانطور که می بینید پراب قرمز رنگ به ترمینال VΩmA و پراب مشکی به ترمینال COM وصل شده. آنگاه در سمت دیگر پراب قرمز رنگ را به قطب مثبت باتری و پراب مشکی رنگ را به قطب منفی وصل کرده ایم و عدد ۱.۵ روی نمایشگر مولتی متر نشان داده شده است. اگر جای پراب قرمز و مشکی را در باتری جابجا وصل کنید، عدد ۱.۵- (منفی) نمایش داده می شود.

نکته: جهت اندازه گیری ولتاژ همیشه بایستی ولت متر را به صورت موازی در مدار قرار دهید. فرضاً اگر قصد دارید ولتاژ روی یک مقاومت الکترونیکی را اندازه گیری کنید، کافیست در حالتی که برق به آن مدار وصل است، پراب های ولت متر را روی ۲ پایه مقاومت الکترونیکی قرار دهید تا ولتاژ روی مقاومت به شما نشان داده شود.

توجه: حتماً زمانی که دارید ولتاژ یک عنصر الکترونیکی را روی یک مدار اندازه گیری می کنید، بایستی برق آن مدار وصل باشد.

روش اندازه گیری جریان با آمپر متر:

فرض کنید که در مدار زیر، قصد داریم که جریان عبوری از این ال ای دی های خطی را اندازه گیری کنیم. در این مدار ۳ ال ای دی خطی تختِ یک متری قرار گرفته است.

روش سری کردن ال ای دی خطی تخت

کلید سلکتوری را آنقدر بچرخانید تا به محدوده جریان ثابت برسد. فرض می کنیم که نمی دانیم این مدار چه جریانی می کشد، پس کلید سلکتوری را روی بالاترین مقدار یعنی ۱۰ قرار می دهیم و پراب قرمز رنگ را به ۱۰A متصل می کنیم در صورتی که اعداد نامفهمومی (مثل ۱ یا ۰) در صفحه نمایش ظاهر شود، یعنی رنج جریان را بیش از حد بالا در نظر گرفته اید، آنگاه باید کلید سلکتوری را روی گزینه های دیگری مثل ۲۰۰m یا ۲۰m قرار دهید و پراب قرمز رنگ را هم به ترمینال ورودی VΩmA وصل کنید.
از آنجایی که آمپرمتر بصورت سری در مدار قرار می گیرد، پس سیم مثبت ورودی به مصرف کننده ها را قطع می کنیم و آمپرمتر را با ال ای دی ها سری می کنیم، مانند تصویر زیر:

روش کار با آمپرمتر

نکته: آمپر متر همیشه بصورت سری در مدار قرار می گیرد.

توجه : در صورتی که مولتی متر بصورت صحیح در مدار گیرد، ال ای دی های خطی در مدار بالا روشن می شوند. و مقدار جریان عبوری در صفحه نمایش نشان داده می شود.

روش اندازه گیری مقاومت با اهم متر:

این بار قصد اندازه گیری مقدار یک مقاومت را داریم. پس پراب قرمز رنگ را از ترمینال قبلی خارج می کنیم و به ترمینال VΩmA متصل می کنیم. پراب مشکی رنگ هم طبق صحبت های قبلی همیشه باید به ترمینال COM متصل باشد. آنگاه کلید سلکتوری را آنقدر بچرخانید تا به محدوده اندازه گیری مقاومت برسد. از آنجایی که نمی دانیم اندازه این مقاومت چند اهم است، پس از بالاترین مقدار شروع می کنیم، در صورتی که اعداد نامفهومی در صفحه نمایش نشان داده شد، کلید سلکتوری را روی مقادیر کمتر قرار می دهیم.

سپس پراب های مشکی و قرمز رنگ را به دو سر مقاومت وصل کنید. مانند تصویر زیر

روش کار با اهم متر

ھنگام خواندن مقدار مقاومت به نكات زیر توجه كنید:
در مولتی متر ۳ حرف اختصاری وجود دارد که عبارتند از m , K , M
m معنای میلی است یعنی عدد نمایش داده شده باید در ۰/۰۰۱ ضرب شود.
K به معنای کیلو است یعنی عدد نمایش داده شده باید در ۱۰۰۰ ضرب شود.
M به معنای مگا است یعنی عدد نمایش داده شده باید در ۱۰۰۰۰۰۰ ضرب شود.

از آنجایی که در تصویر بالا، کلید سلکتوری روی مقدار ۲۰۰۰k قرار گرفته است و حرف اختصاری k، مخفف کیلو است، پس عدد نمایش داده شده (۳۹۰) را باید در ۱۰۰۰ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۳۹۰۰۰۰ بدست می آید. یعنی این مقاومت ۳۹۰ هزار اهم است.

 

نکته: مقاومت بصورت موازی در مدار قرار می گیرد و قبل از اندازه گیری مقاومت یک عنصر باید برق مدار را قطع کنید تا نتیجه بدست آمده صحیح باشد.

 

رنج بیزر (بازر):

از آنجایی که دانستن این بخش خیلی به درد یک برقکار می خورد، بد نیست که این مورد را هم یاد بگیرید. زیرا برای پیدا کردن سیم های تلفن و آیفون در برق ساختمان خیلی به کارتان می آید.
روی بیشتر مولتی مترها گزینه ای هست که علامت یک زنگ یا یک بلندگو درج شده که در تصویر بالا آن را با محدوده رنج بیزر مشخص کرده ایم.
فرض کنید که داخل یک لوله برق ۱۰ رشته سیم وجود دارد که همه آنها همرنگ هستند، و شما می خواهید از بین این ۱۰ رشته سیم، دو تا از آنها را مشخص کنید، کاری که می کنید این است که از یک سمت، سر آن دو سیم را لخت می کنید و به هم اتصال می دهید و از سمت دیگر مولتی متر را روی حالت بیزر قرار میدهید و پراب ها را به صورت ۲ به ۲ و تصادفی روی تمام سیم ها تست می کنید. هر جا که مولتی متر به صدا درآمد، یعنی آن دو رشته سیم همان دو رشته سیمی هستند که از سمت دیگر به هم متصل شده اند.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=2691
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

284 نظر در مورد آموزش کار با مولتی متر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. با سلام خدمت مدیریت سایت
  واقعا مطالبی که تو این سایت هست همشون بسیار مفید و کاربردی هستند.
  ممنون از زحمات شما

  ۱

 2. سلام جناب مهندس وقت بخیر یه مولتی متر میخوام برای برق خودرو که ۱۲ ولت DC و معمولا ۵۲ آمپر یا بیشتره
  آیا مولتی متر ویکتور VC97 برای این کار مناسبه یا نه؟
  اندازه گیری آمپر برام مهم نیست ولتاژ برام مهمه
  تشکر

  ۲

 3. سلام درتصویر علامت بین بیزر وhFE رو نفرمودین چیه مولتیمتر منم این علامت رو داره که شبیه موج مربعی هست ولی نمیدونم چیه توی اینترنت هم جستجو کردم نبود فکرم رو درگیرکرده ممنون میشم پاسخ بدید

  ۶

  1. سلام، نشتی های خیلی کوچیک رو نمیشه پیدا کرد. ولی اگر تمام لامپ ها رو خاموش کنید و تمام وسایل برقی رو از پریز جدا کنید، می تونید از قسمت آمپر کنتورهای برق جدید ببینید که آیا مصرف برق داره انجام میشه یا نه.

   ۷

  1. سلام، بله امکانش هست. فقط حواستون باشه، وقتی ولتاژ رو اندازه گیری می کنید، سلکتور رو روی ولتاژ و وقتی جریان رو اندازه گیری می کنید سلکتور رو روی جریان قرار بدید.

   ۱۱

 4. سلام آقای مهندس
  یک سوال داشتم، آیا با این مولتی مترهای دارای سه ترمینال در حالت ولتاژ متناوب میشه ولتاژ برق شهری رو اندازه گرفت؟ برای این میپرسم که چون روی ترمینال در کنار علامت ولتاژ، علامت میلی آمپر ذکر شده ایجاد اتصال کوتاه نمیکنه مولتی متر بسوزه؟

  ۸

  1. سلام، بله میشه ولتاز برق شهری رو اندازه گیری کرد و مشکلی نداره. اون علامت میلی آمپر برای جریان هست نه ولتاژ.

   ۹

 5. سلام آقای مهندس
  وقتتون بخیر
  ببخشید میشه چند مارک خوب مولتی متر معرفی کنین؟
  من میخواستم یه مولتی متر بخرم اما نمیدونم چه برندی بهتره
  با تشکر

  ۹

   1. مهندس جان سلام . بزرگوار من پکیج کارم البته کار آموز میخواستم بدونم چطور متوجه بشیم دستگاهیی بنام پمپ پکیج ک کار میکنه ،چجوری بهش برق ۲۲۰ بهش میرسه و نوسان نداره؟؟منظورم ب کمک مولتی متره؟؟؟

    ۲

    1. سلام، امیدوارم سوالتون رو درست متوجه شده باشم. کافیه ولت متر رو به پریز پکیج متصل کنید و سلکتور رو روی ولتاژ AC تنظیم کنید و صفحه نمایش رو بخونید.

     ۱

 6. درود،یه سوال داشتم،
  فرض چند شاخه لامپ ال ای دی و اس ام دی داریم که اداپتور ندارن،
  چطور میشه با مولتی متر اندازه گرفت که چه نوع اداپتوری، چند ولت و چند امپر نیازه. چطور میشه اندازه گرفت چقدر ولت و جریان مصرف ال ای دی خطیها هست

  ۱۲

  1. سلام، تا روشن نشن نمیشه متوجه شد که چه آداپتوری نیاز دارن. ولی معمولاً روی شاخه های ال دی ای ولتاژ کاری اونها رو می نویسن.
   بعد از اینکه روشن شد، می تونید با مولتی متر جریان و ولتاژ اون رو اندازه گیری کنید.

   ۱۲

  2. سلام خسته نباشید
   من هواسم نبود دو پراب مولتی متر رو زمانی که روی اهم متر بود متصل کردم به پریز برقی که برق داشت ؛ یعنی یکی پراب ها رو زدم رو فاز و دیگری رو نول
   اون زمان هیچ صدا یا دودی از مولتی متر دیده نشد آیا امکان داره سوخته باشه ؟
   چجوری تستش کنم ببینم سالمه

   ۱۲

   1. سلام، مرسی، اگر از این مولتی مترهای پدر مادر دار باشه، که هیچیش نمیشه، یا نهایتاً فیوز داخل مولتی متر میسوزه. ولی اگر از مولتی مترهای بی کیفیت چینی باشه، به احتمال زیاد میسوزه. برای تستش هم کافیه کلید سلکتوری رو بزارید روی ولتاژ ac و مجدد به پریز وصل کنید، اگر عددی بین ۲۲۰ تا ۲۳۰ نشون داد یعنی سالمه.

    ۱۲

 7. سلام مهندس یک دستگاه جوش با ترانس سوخته ماکروفر ساختم . بوسیله دوعدد ترانس ثانویه را تخلیه کرده وبه جاش سی دور سیم نمره یک ششم پیچیده که بعبارتی هر کدام پانزده دور که روی هم سی ولت شده هر جا مراجعه کردم آمپرش رانگرفتن جوش میده اما آالکتود یا می چسبه یا هم پاشش زیاد دارد وقتی هم می خواهم روشن کنم فیوز می پره یک عدد فیوز ده آمپر سر راه کلید کذاشتم آما در یکی دو بار اول می پره بعد بار سوم یا چهارم روشن می شود چه باید کنم لطفا راهنمای نمایید خدا خیرتان دهد زنده باشید با آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما منتظر عنایت جنابعالی هستم خدا نگهدار

  ۱۴

1 6 7 8
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853