خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
شهریور
۱۱
۱۳۹۴

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل :

 

معرفی کلید تبدیل

 

از کلید تبدیل جهت خاموش و روشن کردن یک یا چند لامپ (مصرف کننده) از دو نقطه استفاده می‌شود. مثلاً فرض کنید که شما می‌خواهید قبل از بالا رفتن از راه پله، برق راه پله را روشن کنید و بعد از اینکه بالا رفتید، بتوانید از همان طبقه بالا، دوباره لامپ را خاموش کنید. در این صورت می توانید از کلید تبدیل استفاده کنید. البته روش های بهتری مثل، تایمر راه پله یا چشم راه پلهنسور حرکتی) هم برای اجرای روشنایی راه پله وجود دارد که ما در کتاب آموزش جامع برق ساختمان این موارد را به طور مفصل توضیح داده ایم.

یا اینکه فرض کنید شما یک منزل ویلایی بزرگ دارید، که دارای یک حیاط بزرگ است. و می خواهید زمانی که از درب اصلی وارد حیاط شدید، یک کلید تبدیل را بزنید تا محوطه حیاط روشن شود و بتوانید مسیر خود را تا منزل پیدا کنید. و آنگاه که وارد منزل شدید، با یک کلید تبدیل دیگر، چراغ پشت سرتان را خاموش کنید.

کلیدهای تبدیل دقیقا شبیه یک کلید یک پل هستند و کسی که از قبل با آن آشنایی نداشته باشد نمی تواند این دو را از همدیگر تشخیص دهد. تنها تفاوت این کلید با کلید یک پل در این است که این کلیدها سه ترمینال (یا سه پیچ اتصال ) دارند که معمولاً دو تای آنها نقره ای رنگ هستند و به آنها پیچ های غیر مشترک گفته می شود و یک پیچ دیگر هم وجود دارد که معمولاً طلایی یا قرمز رنگ است و به آن پیچ مشترک گفته می شود.

 

روش لوله گذاری برای کلید تبدیل

ابتدا طریقه لوله گذاری در این کلیدها را بررسی می کنیم. در کلید های تبدیل نقشه لوله گذاری به صورت زیر است. یعنی فاز و نولِ ورودی را وارد یکی از کلیدها می کنیم ( مهم نیست کدام یک) و آنگاه از هر کدام از کلید ها یک لوله خرطومی تا لامپ مورد نظر نصب می کنیم.

روش لوله گذاری کلید تبدیل

روش لوله گذاری کلید تبدیل

 

روش سیم کشی برای کلید تبدیل

در تصویر زیر روش سیمکشی برای کلید تبدیل ترسیم شده است. به این روش روش استاندارد کلید تبدیل گفته می شود.

 

روش استاندارد کلید تبدیل

همان طور که مشاهده می کنید از داخل هر کدام از کلیدهای تبدیل تا لامپ، هر کدام ۳ رشته سیم قرار گرفته است. بهتر است دو رشته از آن سیم‌ها هم رنگ باشند (مثل سیم های سبز رنگ بالا) . آن دو رشته سیم همرنگ را در محل لامپ قطع نکنید و تا کلید بعدی امتداد دهید. از داخل لوله خرطومی دیگر (لوله ای که روی آن نوشته شده، فاز و نول) دو رشته سیم آبی و قرمز رد کنید.

در تصویر بالا فاز ورودی، وارد پیچ طلایی رنگِ کلید سمت راست شده است. آنگاه هر دو پیچ نقره ای رنگ در هر دو کلید به همدیگر متصل شده اند (با سیم های سبز). آنگاه از پیچ طلایی رنگ کلید سمت چپ با یک سیم قرمز به لامپ وصل شده است. سیم نول هم مستقیم به لامپ وصل شده است.

در تصویر زیر شمای فنی کلید تبدیل را مشاهده می کنید. البته منظور هر دو نقشه یکیست و در مفهوم فرقی با هم ندارند.

 

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل

 

روش دوم برای سیمکشی کلید تبدیل:

این روش که به روش بازاری کلید تبدیل معروف است. سربندی سیم ها را به صورت دیگری انجام می دهد. که نقشه آن را در پایین مشاهده می کنید.

روش-بازاری-کلید-تبدیل

مدار بالا را فقط به این خاطر ترسیم کردیم که شما با روش بازاری کلید تبدیل هم آشنا شوید، زیرا شما به عنوان یک برقکار باید همه این مدارها را بلد باشید، زیرا احتمال دارد که برای تعمیر سیمکشی یک منزل قدیمی که از روش بازاری استفاده کرده است اقدام کنید. ولی همیشه پیشنهاد می‌کنیم که اگر خودتان می خواهید سیمکشی را انجام دهید از روش اول (استاندارد) برای سیم کشی کلید تبدیل استفاده کنید.

 

نکته :

 • برای آشنایی بیشتر با کلیدهای تبدیل به کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق مراجعه کنید. در این کتاب با یک روش دیگر هم برای سربندی و نصب کلید تبدیل آشنا می شوید.
 • از کلید تبدیل بیشتر برای راه پله ها،اتاق خواب ها،اتاق هایی که معمولا ۲ در دارند (یکی ورودی یکی خروجی) استفاده می شود.
 • از کلید تبدیل به عنوان کلید یک پل هم می توانید استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید در زمان سیم بندی چون یکی از پیچ های پشت کلید اضافی است باید یکی از پیچ های نقره ای را در نظر نگیرید.(فرقی نمی کند کدام یک). فقط توجه داشته باشید قیمت این کلید از کلید یک پل بیشتر است. و تنها زمانی که مجبور بودید از آن به عنوان کلید یک پل استفاده کنید.

 

روش عملکرد کلید تبدیل :

در واقع اتفاقی که با هر بار فشار دادن کلید، در داخل کلید تبدیل می افتد به صورت زیر است.

روش عملکرد کلید تبدیل

یعنی با هر بار فشار دادن کلید تبدیل، پیچ طلایی رنگ، یک بار به پیچ نقره ای رنگ سمت راست و بار دیگر به پیچ نقره ای رنگ سمت چپ وصل می شود.

 

نقشه کلید تبدیل برای تعداد زیادی چراغ:

در صورتی که تعداد چراغ های متصل به کلید تبدیل از یک لامپ بیشتر باشد، بایستی همه لامپ ها را با یکدیگر موازی کنید. در این صورت نقشه اتصال سیم ها در کلید تبدیل به صورت زیر خواهد بود.

نقشه سیمکشی کلید تبدیل


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


317 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام مهندس
  يه كليد تبديل نصب كردم به روش استاندارد ولي كليد رو كه ميزنم جراغ به جاي روشن شدن دايم چشمك ميزنه. مثل خاموش و روشن شدن متناوب. مدار رو چك كردم و كاملا درست هست. مشكل از كجا ميتونه باشه؟
  تشكر

  • سلام ، خود کلید و اتصالات رو خوب چک کنید بعد با مولتی متر تست کن و مطمئن بشین که ولتاژ ۲۲۰ به دوسر لامپ میرسه یا نه.

 • باسلام مهندس من در یک ساختمان سه تا کلید تبدیل میخوام وصل کنم با سه تا چراغ جداگانه لطفا راهنمایی بکنید

  • سلام، اینجوری که شما میخواهید نمیشه از چراغ های سنسور دار استفاده کنید.

 • سلام و تشکر از شما
  آیا امکان داره یک لامپ را از چند نقطه خاموش و روشن کرد ؟ یعنی در سیم کشی مون از سه تا کلید تبدیل و یا بیشتر استفاده کنیم
  اگر امکانش هست راهنمایی کنید.ممنون

  • سلام، امکانش هست. باید ابتدا و انتهای مدار از کلید تبدیل استفاده کنید و بین دو تا کلید تبدیل هم هر چند تا کلید صلیبی می خواهید وصل کنید با توجه به اینکه کلید صلیبی تو بازار سخت گیر میان پیشنهاد میکنم از لامپ های موشن دار یا همون سنسور دار استفاده کنید.

 • سلام خسته نباشید من خودم برق کش هستم و میخاستم بپرسم چجوری میشه از یک طرف کلید تبدیل به طرف دیگه کلید تبدیل برق برد وپیریز گذاشت وبا ردکردن سه سیم انجام داد

  • سلام، تنها راهش اینه که با سه تا سیم مدار کلید تبدیل رو به روش بازاری ببندین. یعنی این که پیچ غیر مشترک هر دوتا کلید رو به هم وصل کنید و فاز رو بدین به یه پیچ غیر مشترک، نول رو هم بدین به پیچ غیر مشترک دیگه و هر دوتا پیچ مشترک رو بدی به سرپیچ لامپ از اون یکی کلید تبدیل هم فاز و نول رو از غیر مشترک ها بگیرین. روش بازاری کلید تبدیل
   اینجوری کارتون راه میفته. ولی این رو بدونید که این کار غیر استاندارده. اولا مدار روشنایی و پریز با هم یکی میشن دوماً نباید فاز و نول رو به یک کلید بدین.

 • باسلام بنده طبق نقشه پیش رفتم ولی روشن نمیشن و از پایین که یکی یکی فاز لامپهارو چک میکن به ترتیب لامپ فازمتر ضعیفتر میشه سیمها رو چک کردم ولی مشکلو پیدا نکردم.اگه دوستان میتونن کمکم کنن.متشکرم

  • سلام. متاسفانه از راه دور نمیتونیم راهنمایی تون کنیم. و تا تست نشه نمیشه اشکال رو پیدا کرد.

 • با سلام و تشکر ویژه بابت پاسخویی شما
  در یک منزل قدیمی، کلیدهای تبدیل مشکل عجیبی دارن که سال ها به همین شکل استفاده شدن. یه این ترتیب که وقتی با یک کلید لامپ رو روشن می کنیم و با کلید بعدی لامپ رو خاموش می کنیم، کلید قبلی دیگه هیچ دستوری صادر نمیکنه و مجبوریم لامپ رو با همون کلیدی روشن کنیم که لامپو باهاش خاموش کرده بودیم. ظاهرا سیم کشی هم درسته.
  آیا در کلید های تبدیل همیشه پیچ های کنار هم، پیچ های غیر مشترک هستند؟ یا ممکن است یکی از آن ها در پایین و دیگری در بالا قرار گرفته باشد؟

  • سلام یکی از کلید های تبدیل شما خراب شده عوض کنید درست میشه احتمالا کلید دومی باید باشه اگر به دقت داخل کلید نگاه کنید پیچ مشترک راحت قابل شناسایی هست اون قسمت فلزی که اهرم کلید روش سوار شده و بین دوتا پیچ دیگه مشترکه رو ادامه بدی به پیچ مشترک وصل شده. اینجوری دیگه نیازی هم نیست حفظ کنید کدوم رنگ و کدوم پیچ مشترکه

   • فکر نمی کنم مشکل از خرابی کلید باشه چون تمام کلید های تبدیل این ساختمون به این شکل کار می کنند!!! ظاهراً برقکارش یه سبک جدید در بستن کلید های تبدیل ابداع کرده.
    به هر حال ممنونم از وقتی که صرف کردید دوست عزیز

    • سلام حسین جان.نظر بنده هم اینه که کلید دوم خراب شده.

 • باسلام دولامپ جداگانه باکلیدهای تبدیل روشن وخاموش می شوند چگونه می توانم ازحالت تبدیل درآورده وهریک ازلامپها بایک کلیدمجزاروشن وخاموش شوند؟

  • سلام. طبق این نقشه که در پایین براتون قرار دادم عمل کنید.
   تغییر کلید تبدیل

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

استادکارهای عزیزی که در مشاغل مرتبط با برق، دنبال شاگرد می‌گردند، می‌توانند آگهی خود را به شماره 09194053853 پیامک کنند تا آگهی آنها رایگان در این قسمت قرار گیرد.
هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی