خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
شهریور
۱۱
۱۳۹۴

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل :

 

معرفی کلید تبدیل

 

از کلید تبدیل جهت خاموش و روشن کردن یک یا چند لامپ (مصرف کننده) از دو نقطه استفاده می‌شود. مثلاً فرض کنید که شما می‌خواهید قبل از بالا رفتن از راه پله، برق راه پله را روشن کنید و بعد از اینکه بالا رفتید، بتوانید از همان طبقه بالا، دوباره لامپ را خاموش کنید. در این صورت می توانید از کلید تبدیل استفاده کنید. البته روش های بهتری مثل، تایمر راه پله یا چشم راه پلهنسور حرکتی) هم برای اجرای روشنایی راه پله وجود دارد که ما در کتاب آموزش جامع برق ساختمان این موارد را به طور مفصل توضیح داده ایم.

یا اینکه فرض کنید شما یک منزل ویلایی بزرگ دارید، که دارای یک حیاط بزرگ است. و می خواهید زمانی که از درب اصلی وارد حیاط شدید، یک کلید تبدیل را بزنید تا محوطه حیاط روشن شود و بتوانید مسیر خود را تا منزل پیدا کنید. و آنگاه که وارد منزل شدید، با یک کلید تبدیل دیگر، چراغ پشت سرتان را خاموش کنید.

کلیدهای تبدیل دقیقا شبیه یک کلید یک پل هستند و کسی که از قبل با آن آشنایی نداشته باشد نمی تواند این دو را از همدیگر تشخیص دهد. تنها تفاوت این کلید با کلید یک پل در این است که این کلیدها سه ترمینال (یا سه پیچ اتصال ) دارند که معمولاً دو تای آنها نقره ای رنگ هستند و به آنها پیچ های غیر مشترک گفته می شود و یک پیچ دیگر هم وجود دارد که معمولاً طلایی یا قرمز رنگ است و به آن پیچ مشترک گفته می شود.

 

روش لوله گذاری برای کلید تبدیل

ابتدا طریقه لوله گذاری در این کلیدها را بررسی می کنیم. در کلید های تبدیل نقشه لوله گذاری به صورت زیر است. یعنی فاز و نولِ ورودی را وارد یکی از کلیدها می کنیم ( مهم نیست کدام یک) و آنگاه از هر کدام از کلید ها یک لوله خرطومی تا لامپ مورد نظر نصب می کنیم.

روش لوله گذاری کلید تبدیل

روش لوله گذاری کلید تبدیل

 

روش سیم کشی برای کلید تبدیل

در تصویر زیر روش سیمکشی برای کلید تبدیل ترسیم شده است. به این روش روش استاندارد کلید تبدیل گفته می شود.

 

روش استاندارد کلید تبدیل

همان طور که مشاهده می کنید از داخل هر کدام از کلیدهای تبدیل تا لامپ، هر کدام ۳ رشته سیم قرار گرفته است. بهتر است دو رشته از آن سیم‌ها هم رنگ باشند (مثل سیم های سبز رنگ بالا) . آن دو رشته سیم همرنگ را در محل لامپ قطع نکنید و تا کلید بعدی امتداد دهید. از داخل لوله خرطومی دیگر (لوله ای که روی آن نوشته شده، فاز و نول) دو رشته سیم آبی و قرمز رد کنید.

در تصویر بالا فاز ورودی، وارد پیچ طلایی رنگِ کلید سمت راست شده است. آنگاه هر دو پیچ نقره ای رنگ در هر دو کلید به همدیگر متصل شده اند (با سیم های سبز). آنگاه از پیچ طلایی رنگ کلید سمت چپ با یک سیم قرمز به لامپ وصل شده است. سیم نول هم مستقیم به لامپ وصل شده است.

در تصویر زیر شمای فنی کلید تبدیل را مشاهده می کنید. البته منظور هر دو نقشه یکیست و در مفهوم فرقی با هم ندارند.

 

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل

 

روش دوم برای سیمکشی کلید تبدیل:

این روش که به روش بازاری کلید تبدیل معروف است. سربندی سیم ها را به صورت دیگری انجام می دهد. که نقشه آن را در پایین مشاهده می کنید.

روش-بازاری-کلید-تبدیل

مدار بالا را فقط به این خاطر ترسیم کردیم که شما با روش بازاری کلید تبدیل هم آشنا شوید، زیرا شما به عنوان یک برقکار باید همه این مدارها را بلد باشید، زیرا احتمال دارد که برای تعمیر سیمکشی یک منزل قدیمی که از روش بازاری استفاده کرده است اقدام کنید. ولی همیشه پیشنهاد می‌کنیم که اگر خودتان می خواهید سیمکشی را انجام دهید از روش اول (استاندارد) برای سیم کشی کلید تبدیل استفاده کنید.

 

نکته :

 • برای آشنایی بیشتر با کلیدهای تبدیل به کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق مراجعه کنید. در این کتاب با یک روش دیگر هم برای سربندی و نصب کلید تبدیل آشنا می شوید.
 • از کلید تبدیل بیشتر برای راه پله ها،اتاق خواب ها،اتاق هایی که معمولا ۲ در دارند (یکی ورودی یکی خروجی) استفاده می شود.
 • از کلید تبدیل به عنوان کلید یک پل هم می توانید استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید در زمان سیم بندی چون یکی از پیچ های پشت کلید اضافی است باید یکی از پیچ های نقره ای را در نظر نگیرید.(فرقی نمی کند کدام یک). فقط توجه داشته باشید قیمت این کلید از کلید یک پل بیشتر است. و تنها زمانی که مجبور بودید از آن به عنوان کلید یک پل استفاده کنید.

 

روش عملکرد کلید تبدیل :

در واقع اتفاقی که با هر بار فشار دادن کلید، در داخل کلید تبدیل می افتد به صورت زیر است.

روش عملکرد کلید تبدیل

یعنی با هر بار فشار دادن کلید تبدیل، پیچ طلایی رنگ، یک بار به پیچ نقره ای رنگ سمت راست و بار دیگر به پیچ نقره ای رنگ سمت چپ وصل می شود.

 

نقشه کلید تبدیل برای تعداد زیادی چراغ:

در صورتی که تعداد چراغ های متصل به کلید تبدیل از یک لامپ بیشتر باشد، بایستی همه لامپ ها را با یکدیگر موازی کنید. در این صورت نقشه اتصال سیم ها در کلید تبدیل به صورت زیر خواهد بود.

نقشه سیمکشی کلید تبدیل


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.377 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام مهندس جان
  اون سیم فاز که از بالا به کلید تبدیل دوم وصل شده رو از کجا باید بگیریم( در روش استاندارد)

  • سلام. اون سیم فاز از سرپیچ لامپ میاد و به کلید تبدیل دوم وصل میشه.

 • سلام
  میشه در یک ساختمان ۳واحدی یک پمپ را طوری راه‌اندازی کرد که هر واحد در زمان استفاده از برق خودش برای پمپ استفاده کنه .؟؟

  • سلام. خیر نمیشه، چون شاید هر ۳ واحد همزمان بخوان از پمپ استفاده کنن. یک راه حل کم هزینه تر اینه که هر شش ماه یا یک سال، برق پمپ رو از کنتور یکی از واحدها بگیرین.

 • سلام خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بگم میشه یه لامپو یا یه پمپ آبو از سه جاروشن خاموش کنیم یعنی ازسه تاکلید برای روشن خاموش شدنشون استفاده کنیم.
  اگه ممکنه کمکم‌ کنید. ممنون ازشما

  • سلام. بله میتونید، مقاله نقشه کلید صلیبی رو مطالعه کنید. از رله های ضربه ای هم می تونید استفاده کنید.

 • سلام آقای مهندس مرادی.
  در بستن کلیدهای تبدیل از کلیدهای چراغ دار استفاده شده است. هنگامی که از لامپ اس ام دی در مدار استفاده میکنم در حالت خاموش همچنان لامپ با نور کمی روشن می ماند. لطفا راهنمایی نمایید که چگونه می توان این مورد را بر طرف نمود.

  • سلام. اون لامپ کوچک رو باید از داخل کلید بیرون بکشید تا مشکل حل بشه.

 • سلام عذر میخوام خسته نباشید ببخشید
  چرا دور کند کار نمیکنه فقط دور تند کار میکنه البته رفتم انگولکش کردم یه جرقه داد روشن شد اما خاموش روشن کردم دیگه روشن نشد ممنون میشم هر چه سریع تر پاسخ گو باشید

  • سلام. احتمال داره که تسمه کولر زیاد سفت باشه و دور کند زورش نرسه که کولر رو استارت کنه. و احتمال دوم هم اینکه سیم پیچ دور کند ضعیف شده باشه، در این صورت باید مجدد سیمپیچی بشه.

 • با سلام
  مهندس میشه توضیح بدین اگه یه کابل ارتباطی تو جی بی داشته باشیم که بره واسه جی بی بعدی و تعداد روشناییمون بیش از دو تا باشه کابل ارتباطی با چی کانکشن میشه؟

  • سلام. برای این منظور هم می تونید از ترمینال پیچی و یا ترمینال فشاری استفاده کنید.

 • سلام
  توی حالت وصل – وصل مشکلی برای وسیله برقی (لامپ یا پمپ ) پیش نمیاد؟!

  • سلام. خیر هیچ مشکلی پیش نمیاد.

 • سلام برا کلید تبدیل چند تا سیم باید ردکنیم در لوله برا دولامپ

  • سلام. طبق آخرین نقشه در مقاله بالا، بین اولین کلید تا اولین لامپ ۳ رشته سیم. بین اولین لامپ تا دومین لامپ ۴ رشته سیم، و بین دومین لامپ تا دومین کلید هم ۳ رشته سیم.

 • سلام. من باید ویلایی رو کلید تبدیل بذارم، سیمها رو هم خوابوندم اما تا کامل شدن ساختمان بایستی دم در ورودی کلید رو نصب کنم. آیا با یک کلید تبدیل میشه بطور موقت چراغ ها رو بصورت معمولی روشن و خاموش کرد؟

  • سلام. بله میشه. کافیه یکی از پیچ های نقره ای رنگ پشت کلید تبدیل رو در نظر نگیرید، اینطوری کلید شما میشه یک کلید یک پل معمولی

 • سلام میتوان از ۳ کلید تبدیل استفاده کرد یا خیر منظورم پله یکی دم ورود دوم ایستگاه نیم طبقه سوم طبقه اول چگونه اینکار میشه

  • سلام. خیر از ۳تا نمیشه استفاده کرد. ولی می تونید ۲ تا کلید تبدیل و یک کلید صلیبی رو بین اون ۲ تا قرار بدین، در این صورت می تونید یک مدار رو از ۳ نقطه کنترل کنید.

 • سلام خسته نباشید لطفا جواب سوال من را بدهید
  من سه تا لامپ در حیاط دارم ک وقتی کلید تک پل را میزنم هر سه روشن میشوند . حالا میخواهم برای یکی از ان ها کلید تک پل بزارم باید چیکار کنم؟

  • سلام. احتمالاً از قبل براش لوله برق تعیین نشده. پس پیشنهاد می کنم که یک کلید تک پل جدا براش نصب نکنید، بلکه کلید یک پل قبلی رو تبدیلش کنید به دو پل.
   و بعدش از داخل لوله های برقی که وجود داره یک رشته سیم فاز به اون لامپی که مد نظرتون هست وصل کنید.

 • سلام. همونطور که میدونید دوتا کلید تبدیل میتونند چهار حالت مختلف داشته باشند. که اگه مثل کلید تک پل بهشون نگاه کنیم به حالت های زیر هستند:
  قطع- قطع
  قطع- وصل
  وصل- قطع
  وصل- وصل
  حالا سوالم اینه که اصولا کلید ها باید هم حالت باشن و لامپ روشن باشه، یا باید مخالف حالت هم باشند و لامپ روشن بشه. “اصولا”

  • سلام. هیچ اصولی برای این کار در نظر گرفته نشده. و این بستگی به ترتیب اتصال ۲ تا سیم بین کلیدها داره که باعث بشه کلیدها در چه حالتی روشن و در چه حالتی خاموش باشن.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی