شهریور
۱۱
۱۳۹۴

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل :

 

معرفی کلید تبدیل

 

از کلید تبدیل جهت خاموش و روشن کردن یک یا چند لامپ (مصرف کننده) از دو نقطه استفاده می‌شود. مثلاً فرض کنید که شما می‌خواهید قبل از بالا رفتن از راه پله، برق راه پله را روشن کنید و بعد از اینکه بالا رفتید، بتوانید از همان طبقه بالا، دوباره لامپ را خاموش کنید. در این صورت می توانید از کلید تبدیل استفاده کنید. البته روش های بهتری مثل، تایمر راه پله یا چشم راه پلهنسور حرکتی) هم برای اجرای روشنایی راه پله وجود دارد که ما در کتاب آموزش جامع برق ساختمان این موارد را به طور مفصل توضیح داده ایم.

یا اینکه فرض کنید شما یک منزل ویلایی بزرگ دارید، که دارای یک حیاط بزرگ است. و می خواهید زمانی که از درب اصلی وارد حیاط شدید، یک کلید تبدیل را بزنید تا محوطه حیاط روشن شود و بتوانید مسیر خود را تا منزل پیدا کنید. و آنگاه که وارد منزل شدید، با یک کلید تبدیل دیگر، چراغ پشت سرتان را خاموش کنید.

کلیدهای تبدیل دقیقا شبیه یک کلید یک پل هستند و کسی که از قبل با آن آشنایی نداشته باشد نمی تواند این دو را از همدیگر تشخیص دهد. تنها تفاوت این کلید با کلید یک پل در این است که این کلیدها سه ترمینال (یا سه پیچ اتصال ) دارند که معمولاً دو تای آنها نقره ای رنگ هستند و به آنها پیچ های غیر مشترک گفته می شود و یک پیچ دیگر هم وجود دارد که معمولاً طلایی یا قرمز رنگ است و به آن پیچ مشترک گفته می شود.

 

روش لوله گذاری برای کلید تبدیل

ابتدا طریقه لوله گذاری در این کلیدها را بررسی می کنیم. در کلید های تبدیل نقشه لوله گذاری به صورت زیر است. یعنی فاز و نولِ ورودی را وارد یکی از کلیدها می کنیم ( مهم نیست کدام یک) و آنگاه از هر کدام از کلید ها یک لوله خرطومی تا لامپ مورد نظر نصب می کنیم.

روش لوله گذاری کلید تبدیل

روش لوله گذاری کلید تبدیل

 

روش سیم کشی برای کلید تبدیل

در تصویر زیر روش سیمکشی برای کلید تبدیل ترسیم شده است. به این روش روش استاندارد کلید تبدیل گفته می شود.

 

روش استاندارد کلید تبدیل

همان طور که مشاهده می کنید از داخل هر کدام از کلیدهای تبدیل تا لامپ، هر کدام ۳ رشته سیم قرار گرفته است. بهتر است دو رشته از آن سیم‌ها هم رنگ باشند (مثل سیم های سبز رنگ بالا) . آن دو رشته سیم همرنگ را در محل لامپ قطع نکنید و تا کلید بعدی امتداد دهید. از داخل لوله خرطومی دیگر (لوله ای که روی آن نوشته شده، فاز و نول) دو رشته سیم آبی و قرمز رد کنید.

در تصویر بالا فاز ورودی، وارد پیچ طلایی رنگِ کلید سمت راست شده است. آنگاه هر دو پیچ نقره ای رنگ در هر دو کلید به همدیگر متصل شده اند (با سیم های سبز). آنگاه از پیچ طلایی رنگ کلید سمت چپ با یک سیم قرمز به لامپ وصل شده است. سیم نول هم مستقیم به لامپ وصل شده است.

در تصویر زیر شمای فنی کلید تبدیل را مشاهده می کنید. البته منظور هر دو نقشه یکیست و در مفهوم فرقی با هم ندارند.

 

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل

 

روش دوم برای سیمکشی کلید تبدیل:

این روش که به روش بازاری کلید تبدیل معروف است. سربندی سیم ها را به صورت دیگری انجام می دهد. که نقشه آن را در پایین مشاهده می کنید.

روش-بازاری-کلید-تبدیل

مدار بالا را فقط به این خاطر ترسیم کردیم که شما با روش بازاری کلید تبدیل هم آشنا شوید، زیرا شما به عنوان یک برقکار باید همه این مدارها را بلد باشید، زیرا احتمال دارد که برای تعمیر سیمکشی یک منزل قدیمی که از روش بازاری استفاده کرده است اقدام کنید. ولی همیشه پیشنهاد می‌کنیم که اگر خودتان می خواهید سیمکشی را انجام دهید از روش اول (استاندارد) برای سیم کشی کلید تبدیل استفاده کنید.

 

نکته :

 • برای آشنایی بیشتر با کلیدهای تبدیل به کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق مراجعه کنید. در این کتاب با یک روش دیگر هم برای سربندی و نصب کلید تبدیل آشنا می شوید.
 • از کلید تبدیل بیشتر برای راه پله ها،اتاق خواب ها،اتاق هایی که معمولا ۲ در دارند (یکی ورودی یکی خروجی) استفاده می شود.
 • از کلید تبدیل به عنوان کلید یک پل هم می توانید استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید در زمان سیم بندی چون یکی از پیچ های پشت کلید اضافی است باید یکی از پیچ های نقره ای را در نظر نگیرید.(فرقی نمی کند کدام یک). فقط توجه داشته باشید قیمت این کلید از کلید یک پل بیشتر است. و تنها زمانی که مجبور بودید از آن به عنوان کلید یک پل استفاده کنید.

 

روش عملکرد کلید تبدیل :

در واقع اتفاقی که با هر بار فشار دادن کلید، در داخل کلید تبدیل می افتد به صورت زیر است.

روش عملکرد کلید تبدیل

یعنی با هر بار فشار دادن کلید تبدیل، پیچ طلایی رنگ، یک بار به پیچ نقره ای رنگ سمت راست و بار دیگر به پیچ نقره ای رنگ سمت چپ وصل می شود.

 

نقشه کلید تبدیل برای تعداد زیادی چراغ:

در صورتی که تعداد چراغ های متصل به کلید تبدیل از یک لامپ بیشتر باشد، بایستی همه لامپ ها را با یکدیگر موازی کنید. در این صورت نقشه اتصال سیم ها در کلید تبدیل به صورت زیر خواهد بود.

نقشه سیمکشی کلید تبدیل163 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام
  من اگر بخواهم یک کلور رو از دو نقطه ی متفاوت خاموش و روشن کنم باید چه کنم ؟؟ دقیقا مثل همین کلید های تبدیل برای لامپ ها ؟؟؟

  • سلام. از طریق هیچ کلیدی امکان پذیر نیست. فقط می تونید از کلید هوشمند کولر آبی که دو تا ریموت کنترل داره استفاده کنید.

 • سلام
  لطفا توضیحاتی در مورد کلید صلیبی و نقشه اتصال و موارد کاربردش هم در کتاب اموزش جامع برق کشی ساختمان بیارید چون در اکثر نقشه های تاسیسات طراح محترم از این نوع کلید استفاده کرده و شمای فنی کلید صلیبی آورده شده ولی شما در کتاب متاسفانه هیچ اشاره ای به اون نکردید

  • سلام. با روی کار اومدن تایمرهای راه پله و چشم راه پله دیگه کسی از کلیدهای صلیبی استفاده نمیکنه. ولی می تونید در مطلب کلید صلیبی توضیحات و نقشه های لازم رو مطالعه بفرمایید.

 • با سلام صرفاً جهت اطلاع و اقدام و اصلاح لازم اینو میگم برا دوست عزیزمون با این مشخصات: (علی شهریور ۱۲, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۹ ب.ظ)……. ایشون بعد از تعریف و تمجید و سپاسگزاری فراوان از گردانندگان این سایت، در آخر نوشته ان: «دست مریضا..» یه لحظه به همین عبارتِ «دست مریضا..» دقت کنین…..آخه نمیگی این عبارتی که من میخوام بنویسم و هزاران نفر هم بلافاصله نوشته هامو خواهند خوند یه نیم دقیقه ای در موردش فکر کنم بعد بنویسم؟…… آقاجون شکل درست اون عبارت بصورت «دست مریزاد» هستش! لطف کنین من بعد نیم دقیقه، نه زیاد فقط نیم دقیقه راجع به حرفها و نوشته هاتون تأمل کنید…… مطمئن باشید ضرر نمی کنید هیچ، بلکه یه ذره هم سود می کنید از این تامل و تفکر در طول زندگی….

  • سلام آقا صالح. زیاد روی جزئیات زندگی نباید دقت کرد، پیر می کنه آدمو.

 • تو منزل ما یکی از کلیدهای تبدیل مانند دوپل دوتا شاسی روشن و خاموش کننده دارد که یکی از شاسی ها کار تک پل را می کند، یعنی یک لامپ را روشن و خاموش می کند، شاسی دیگر کار تبدیل را انجام می دهد. مارک کلیدها لگراند است و قصد تعویض آنها را دارم. کلید مشابه برای جایگزینی که هم تبدیل باشد و هم یک تک پل داشته باشد، در بازار چیست؟ ممنون

  • سلام آقا هوشنگ. کلیدهای ایرانی هیچ کدوم به این صورتی که شما فرمودین نیستن. و این اولین باره که چنین چیزی رو می شنوم. اگر نتونستین تویه بازار چنین کلیدی پیدا کنید می تونید در کنار کلید قبلی یک قوطی کلید توکار دیگه نصب کنید و یک کلید یک پل و یک کلید تبدیل جدا تهیه کنید و کنار همدیگه نصب کنید.

 • بابت این آموزش خیلی تشکر میکنم…
  از همه ی دست اندر کاران سایت تون خیلی متشکرم…
  واقعا خیلی وقت بود ک میخاستم بدونم این کار واقعا چه جوری انجام میشه..
  کلید تبدیل رو میگم…
  خیلی مممنونم از آموزشتون..
  دست مریضا..
  انشاالله ک همیشه سلامت باشید.
  خدا حافظ همیشگیتون باشه…

  • سلام.ممنونم علی جان، من هم برای شما از همین آرزوهای خوب دارم.

 • سلام چطوری یک پمپ رو از سه مکان خاموش و روشن کنیم
  یعنی با سه کلید
  دو کلید رو بلدم

  • سلام بایستی از یک کلید صلیبی در کنار دو کلید تبدیل استفاده کنید. نقشه کلید صلیبی در سایت هست.

 • سلام
  مهندس نقشه آخری که توی سایت گذاشتین،اگه سه تا لامپ باشه با سه تا تبدیل؟؟
  امکانش هست اصلا یا حتما باید از صلیبی استفاده بشه؟

  • سلام. نه . در مدار کلید تبدیل همیشه باید ۲ تا کلید تبدیل باشه، حالا تعداد لامپ ها هر چقدر که باشه مهم نیست.
   در صورتی که بخوایین از ۳ جا روی مدار کنترل داشته باشین باید از یک کلید صلیبی هم در کنار دو کلید تبدیل استفاده کنید.

 • سلام مهندس
  لطفا یه بار دیگه نحوه تنظیم تایمر ساعتی رادر سایت قرار دهید

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  من کلید دو پل روی یکی از مدارها وصل کردم روی یکی دیگه کلید ی پل وقتی کلید دو پل بالا میزنی کلید ی پل پایین پله ها جریان قطع میکنه لامپ خاموش میکنه ولی دوباره برمیگردی کلید دو پل بالا پله ها میزنی انگاری برقی تو مدار نیست دیگه اصن روشن نمیشه لطفا منو راهنمایی کنید شاید سیمهارو اشتباه زدم یا اصلن از کلید دو پل استفاده کنم بهتره منو راهنمایی کنید گیج شدم

  • سلام. ولی این مدار رو شما نمی تونید با کلید یک پل و کلید دوپل اجرا کنید. حتماً باید از کلید تبدیل استفاده کنید. نقشه کلید تبدیل در بالا هست.

 • سلام
  چگونه یکی از این دو کلید را از مدار خارج کنم و روشن و خاموش شدن چراغ فقط با یک کلید میسر شود ؟

  • سلام. یکی از کلیدها رو باز کنید و سیم قرمز رنگ (با توجه به تصویر بالا) رو به یکی از سیم های سبز رنگ وصل کنید و روی اون رو نوار چسب بزنید.

 • سلام من کلید تبدیل راباروش استانداردوصل کردم ولی تازمانی که کلیدی که فاز ورودی رابه آن ندادم. وسیم خروجی ازنقطه طلایی که به لامپ هاوصل است روشن نباشد کلیدهاعمل نمی کنند

  • سلام خانم جلالی. با فاز متر چک کنید. در کلید سمت راست شما اشتباهی فاز رو به یکی از پیچ های نقره ای وصل کردین واسه همین چنین مشکلی پیش اومده.

 • سلام خسته نباشی من توراه پله کلید تبدیل دارم میخوام بکنم یه دوپل ویک تک پل ایا میشه یانه

  • سلام. ببینید. هر کدوم از کلیدهای تبدیل یک پل دارند که هر دو اون ها یک لامپ(یا شاید یک مجموعه لامپ) رو روشن می کنن.
   حالا شما منظورتون اینه که این کلید دوپل و تک پل به چه صورتی این لامپ رو خاموش و روشن کنن. لااقل یک نقشه از اون چیزی که مدنظرتونه ارسال کنید تا راهنمایی تون کنیم.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 0
 • بازدید امروز: 830
 • بازدید دیروز: 11,781
 • بازدید ماه: 321,394
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: مهر ۱۲, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام