خرید کتاب آموزش برق ساختمان
دی
۱
۱۳۹۴

روش نصب فن

روش نصب فن در سرویس بهداشتی و حمام :

دوستان زیادی در مورد روش نصب فن در سرویس بهداشتی و حمام سوال فرموده بودند. اگر برای سرویس بهداشتی یا حمام منزل شما هم لوله هواکش یا یک پنجره کوچک تعبیه شده ولی فن نصب نشده است این آموزش می تواند برای شما مفید باشد.

 

فن-هواکش

فن-هواکش

 

فن های موجود در بازار که به اسم فن هواکش هم فروخته می شوند، در سایزهای ۶، ۸، ۱۰ و ۱۲ اینچ موجود است که می توانید بسته به قطر لوله هواکش، فن مورد نظر خود را تهیه نمایید. این فن ها نیاز به راه اندازی خاصی ندارند و فقط کافی است یک رشته سیم فاز و یک رشته سیم نول به آنها وصل کنید تا روشن شوند. (اگر سیم سومی هم داشت، آن سیم ارت است که در صورت وجود ارت در ساختمان، باید به سیم ارت وصل شود.)

سوال اینجاست که: این دو رشته سیم فاز و نول را چگونه به محل نصب فن ببریم؟

از آنجایی که حتماً در داخل حمام یا سرویس بهداشتی چراغ نصب شده است، پس می توانید از برق آن چراغ برای برق رسانی به فن هم استفاده کنید. البته باید مقداری نقشه سیمکشی را تغییر دهید.

به احتمال خیلی زیاد نقشه سیم کشی آن چراغ به صورت زیر است و از کلید یک پل برای آن استفاده شده است.

 

نقشه کلید یک پل

نقشه کلید یک پل

در نقشه بالا دقت کنید. سیم نول ورودی از پشت کلید یک پل رد شده است و به هیچ کدام از پیچ های کلید وصل نشده است. اگر کلید یک پل را باز کنید احتمالاً این سیم را می بینید که با لنت برق به سیم های دیگر چسب زده شده است. ما با این سیم کاری نداریم.

خب حالا فیوز های برق را قطع کنید و دو سر سیم فاز را از چراغ داخل سرویس و از کلید یک پل آزاد کنید. آنگاه یک سیم دو رشته را با لنت برق، به صورت کاملاً محکم به یک سر سیم فاز وصل کنید و از یک نفر بخواهید تا سر دیگر سیم فاز را بکشد. با این کار یک سیم دو رشته، جایگزین یک سیم تک رشته (منظور همان سیم فاز) خواهد شد. حالا می توانید کلید یک پل قبلی را حذف کنید و یک کلید دو پل طبق نقشه پایین در مدار نصب کنید.

 

 

روش نصب فن

روش نصب فن

 

در نقشه بالا دقت کنید که باز سیم نول از پشت کلید دوپل رد شده است و ما کاری به آن نداریم. فقط در محل چراغ یک انشعاب از آن می گیریم و به فن وصل می کنیم. آن یک رشته سیمی هم که به مدار اضافه شده است. از زیر چراغ تا محل نصب فن امتداد دهید. و به فن وصل کنید

 

خب حالا که سیم کشی های فن تمام شد، نوبت نصب خود فن است. اگر لوله هواکش از دیوار بیرون آمده و قرار است فن روی دیوار نصب شود، می توانید با دو عدد پیچ و رول پلاک این کار را انجام دهید. برای هر گوشه فن یک پیچ کافیست. ولی اگر لوله هواکش در سقف است و فن باید روی سقف نصب شود، چون سقف سرویس ها و حمام ها معمولاً سقف کاذب است، و فن ها دارای لرزش هستند. احتمال دارد که بعد از چند ماه فن از سقف جدا شود.  پس بهترین گزینه برای نصب فن در سقف های کاذب پیچ های پروانه ایست.

 

نکته: زمانی که دارید سیم های جدید را جایگزین سیم قبلی می کنید، اگر لوله برق، شکسته یا گیر کرده باشد و به شما اجازه تعویض سیم را ندهد. در این صورت مجبورید سیم فن را مستقیم از چراغ بگیرید و هر دو را با همان کلید یک پل خاموش و روشن کنید.

نکته: گفتیم که در زمان سیم رد کردن با سیم نول کاری نداشته باشید و فقط به جای یک سیم، دو تا سیم فاز رد کنید. در لوله های برق گاهی پیش می آید که وجود سیم نول در داخل لوله، مانع تعویض سیم های فاز می شود و احساس می کنید که لوله گیر کرده است. در اینصورت باید سیم نول را هم آزاد کنید. و دو رشته سیم فاز به همراه یک رشته نول جدید را به سر آن دو رشته سیم فاز و نول موجود وصل کنید و بکشید. مشاهده می کنید که این بار نیاز به زور زدن زیادی در زمان تعویض سیم ها نیست و به راحتی سیم ها تعویض می شود.

نکته: نصب سیم فن در حمام به صورت روکار بسیار می تواند خطرناک باشد. موارد ایمنی را برای آن کاملاً رعایت کنید.

نکته: اگر پیچ هایی را که در هر کدام از گوشه های فن قرار می دهید، به یک اندازه سفت نکنید و مقداری به بدنه فن فشار بیاید، احتمالاً بدنه فن با پره های فن تماس پیدا می کند و این طور احساس می شود که فن خراب است. پس به این نکته هم توجه کنید.

 122 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام من طبق نقشه شما کلید دو پل رو وصل کردم که هواکش و لامپ رو روشن کنم. مشکل اینجاست که وقتی من لامپ رو روشن میکنم هواکش خاموش میشه، ولی اگه جدا جدا روشن کنم هیچ مشکلی نداره. البته وقتی هواکش رو روشن میکنم یه لحظه لامپ چشمک میزنه.

  • سلام. مسیر سیمکشی تون رو دوباره چک کنید. شما به اشتباه فاز ورودی به کلید رو به یکی از پیچ های نقره ای رنگ وصل کردید.

 • باسلام اقای مهندس اپارتمان نوساز میباشد داخل حمام برای هواکش از چهاررشته سیم یکی ارت و سه رشته دیگر دوتابهم وصل ویکی ازاد میباشد که در داخل کلید دوپل دورشته متصل بهم بالا به قسمت فاز بسته شده ودرصورت روشن نمودن لامپ هوکش هم روشن میشود حال چگونه میتوانم انها را ازهمجداکنم

 • با سلام، لطفا بفرمایید فن را چگونه روی شیشه پنجره توالت نصب کنم؟

  • سلام. شیشه رو باز کنید و ببرید شیشه بری تا اندازه فن رو روی شیشه واستون در بیاره. بعدش وقتی فن ها رو میخرید، یک حلفه استوانه ای دارن ( شبیه یک لوله بخاری ۵ سانتی می مونه) که داخلش رزوه داره. کافیه اون رو باز کنید و قسمت خروحی هوا رو از داخل شیشه رد کنید بعدش از سمت دیگه اون قسمت استوانه ای رو بچرخونید تا کاملاً سفت بشه.

 • فن با اتصال دو سيم سفيد روشن ميشه

 • سلام
  يك سوال از خدمتتون دارم.من يك فن براي سالن خريدم كه سه عدد سيم داره دو سيم سفيد و يك سيم زرد .مي خواستم بدونم سيم زرد رو بايد وصل كنيم يا نه؟
  سين زرد رنگ به بدنه موتور وصله و فن با اتصال دو سيم زرد روشن ميشه
  متشكرم

  • سلام.اگر در ساختمان شما ارت اجرا شده، سیم زرد رو باید به ارت متصل کنید.یکی از سیم های سفید رنگ به فاز و سیم سفید رنگه دیگه هم به نول وصل میشه.ترتیب سفید ها هم مهم نیست.

   • تشكر از راهنمائيتون

 • سلام.ما به منزلی نقل مکان کردیم که نوسازه و حمام هواکش نداره ولی لوله و برق و سوراخش در سقف هست.سازنده میگه مهندس تاسیسات گفته نباید در تمام هواکش نصب بشه خطر آتش سوزی داره.لطفا راهنمایی کنید

  • سلام. بله ایشون درست فرمودن. فقط در حمام باید هواکش های با آی پی ۴۵ که مقاومت زیادی در برابر نفود آب و بخار آب دارند نصب بشه. ولی چون این هواکش ها گرون هستند و کمیاب، معمولاً کسی در حمام هواکش نصب نمی کنه.

 • سلام. فن دستشویی رو وقتی به سیمی که از لامپ تک پل دستشویی گرفته شده وصل میکنم سیم فاز ش قطع میشه. وقتی که فن رو جدا میکنم سیم فاز دوباره برق دار میشه. یعنی با وصل فن سیم فاز دیگه برق دار نیست. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون

  • سلام. اون سیمی فازی که میفرمایید فازه رو از کجا فهمیدن که فازه. با فاز متر تست کردین؟

 • سلام. از زحمات شما متشکرم. سوالم اینه که اگه هواکش بزرگتر برای توالت استفاده کنم، تهویه بهتر انجام میشه یا نه؟ —– و اینکه هواکش با دور بالاتر چطور؟ هوا رو بهتر تهویه میکنه یا نه؟

  • سلام. بله هواکش بزرگتر و با دور بالاتر در تهویه بهتر هوا خیلی موثره.
   البته اگر بزرگتر باشه باید برای لولش تبدیل بزنید.

   • سلام مجدد و تشکر از پاسختون. هواکش توالت منزل ما خوب جواب نمیده. به نظرتون من هواکش بزرگتر بگیرم یا هواکش با دور بالاتر؟

    • سلام. مرسی. ابتدا قبلش چک کنید که مسیر کانال عبور هوا کاملاً باز باشه.
     هواکش بزرگتر بهتر می تونه تهویه بهتری ایجاد کنه. در زمان خرید به مقدار متر مکعبی هوایی که فن بیرون میده توجه کنید و اونها رو با هم مقایسه کنید.

 • سلام سوالی داشتم… آیا نصب فن در حمام به خاطر وجود رطوبت میتوه خطرناک باشه یعنی به خاطر رسانا بودن بخار آب میتونه موجب برق گرفتگی بشه؟

  • سلام. نصب فن در حمام مجاز نیست مگر اینکه آی پی آن ۶۶ باشد که چون چنین فن هایی در بازار به سختی پیدا می شوند، بهتر است در حمام فن نصب نشود.
   بخار آب خطر رسانایی نداره ولی پاشش مستقیم آب بله.

 • سلام
  فن دستشویی ما درست نصب شده یعنی وقتی دستمال کاغذی بهش گرفتم به فن چسبید ولی مشکل اینجاست ،وقتی فن کار میکنه مثلا نیم ساعت ،بوی دستشویی بیشتر میشه

 • سلام فن هوامش به جا كه مكش داشته باشه هوارو پس مي زنه دليلش چيه

  • سلام. فن رو باز کنید و برعکس ببندید.

 • سلام من یک فن فلزی در داخل اتاقم نصب کردم ولی هوا از مجاورته محفظه فلزی روی فن خارج می شه و هوا رو نمیکشه به بیرون لطفا سریعا راهنماییم کنید

  • سلام. چون از فن مناسبی استفاده نکردین. باید با هر چیزی شده، فضای بین فن و دیوار رو پر کنید.

 • با سلام خدمت دوستان گرام , به یک مشکلی برخورد کردم لطفا راهنمایی بفرمایید , من لوله خروجی هواکش حمامم سایز ده هست ولی از قدرت هواکشم راضی نبودم تا دیروز که مراجعه کردم به الکتریکی و یه هواکش سایز ۱۵ با تبدیلی که عملا هواکش سایز ۱۵ رو به لوله خروجی سایز ده وصل میکنه , به دلیل سایز خود تبدیل هواکش یه جورایی بیرون کار قرار میگرفت و نمای همچین مطلوبی رو حاصل نمیکرد لوله خروجی رو با سیم چین تقریبا ۵ سانت کوتاه کردم تا هواکش جدید از سقف بیرون نزنه و در نهایت نصب شد ولی یه مشکلی وجود داره و اون اینه که از یه سمت هواکش هوا بالعکس به خود حمام وارد میشه بطوریکه انگار پنکه روشنه و سمت بعدی درست کار میکنه , یعنی عملا هوا مدام در حال چرخشه و رطوبتی بویی خارج نمیشه مگه اینگه سه ساعت روشن بزارمش , لطفا راهنماییی کنید مشکل کار کجاست

  • سلام. این رو دقیقاً متوجه نمی شم که شما می فرمایید از یک سمت هواکش هوا بالعکس وارد حمام میشه؟
   آیا با هواکش قبلی این مشکلی وجود نداشت؟

 • با سلام میخواستم بدونم نصب فن هواکش به صورت افقی در سقف کاذبی که به صورت تایل اجرا میشه درسته؟

  • سلام. بله درسته و مشکلی نداره.

 • سلام.هود چجو وصل میشه.چهار شاخه سیم داره.زرد،سبز،آبی،قهوه ای. کدام مثبته ؟

  • سلام. هود آشپزخانه یا فن هواکش؟
   به احتمال خیلی زیاد سیم قهوه ای فاز هستش و سیم آبی نول.
   و سیم زرد ارت هستش ولی سیم سبز رو تا به حال ندیدم.

 • با سلام و خسته نباشید خدمت جناب مهندس
  آقای مهندس برای نصب فن در سقف کاذبی که کاشی گذاشتن و بالای کاشی ها خالی هستن چه جوری میشه فن نصب کرد؟
  با تشکر

  • سلام. مرسی، شما خسته نباشید.
   این یکی از اون کارهای سخت برق ساختمانه که هیچ لذتی توش نیست.
   دو حالت داره یا اینکه کاملا بالای کاشی خالی هستش و می تونید کاشی رو از روی نبشی ها بردارید و با خیال راحت بیارینش پایین و سوراخ های مورد نظرتون رو روی اون ایجاد کنید.
   یا اینکه بالای کاشی معمولا سه چهار سانتی متر ملات ریخته شده، که باید دریل رو روی حالت چرخشی (نه چکشی) بزارین و هر جور شده سوراخ ها رو ایجاد کنید. بعدش از رول پلاک هایی که به اسم رولپلاک پروانه ای تویه ابزار فروشی ها هست، استفاده کنید.

 • سلام.ممنون از پاسخگویی.برای شما و خانواده محترم سالی خوش همراه با سلامتی و شادکامی و موفقیت ارزومندم.خدا یارتان ان شاا…

 • در خصوص تایمری که برای هواکش دستشویی است و گفتید در مشهد تولید شده و پس از خاموش شدن لامپ ۳ دقیقه کار می کند راهنمای می خواهم.اگه لطف کنید نشانی تولید کننده رو بفرمائید ممنون میشم

 • با سلام ببخشید من یکی هواکش صنعتی مارک دمنده بنام ایلکا دارم میخواستم برای سالن نصبش کنم این هواکش پره هاش برعکسه و معکوس میچرخه و در توضیحاتش نوشته معکوس یعنی دمنده است این مشکلی با هواکش های دیگه نداره مرسی

  • سلام. نه فرقی نداره، کافیه اون رو برعکس نصب کنید تا هوای داخل سالن رو خارج کنه.

 • سلام دوست عزیز،خیلی ممنون از راهنماییتون،پیشاپیش سال نو رو تبریک میگم و امیدوارم در تمامی مراحل زندگی موفق و سربلندباشین

 • با سلام مدار بستن ی کلید تایمر دار برای فن توالت که وقتی لامپ توالت را خاموش میکنیم فن سه دقیقه بعد خاموش شود (لامپ توات و فن به ی کلید وصل باشند)

  • سلام دوست عزیز. چنین مداری به صورت انبوه در بازار تولید نشده. تنها یک شرکت کوچیک در مشهد چنین مداری رو تولید میکنه که قیمتش هم ۳۵ تومنه. کافیه یک سرچ تویه گوگل بزنید تا این مدار رو پیدا کنید.

   • با سلام
    در خصوص تایمری که برای هواکش دستشویی است و گفتید در مشهد تولید شده و پس از خاموش شدن لامپ ۳ دقیقه کار می کند راهنمای می خواهم
    با تشکر

    • سلام. راهنمای نصب هنگام خرید بهتون داده میشه. روش نصبش هم خیلی سادست. کلید قبلی باز میشه و این برد در پشت کلید قرار می گیره.
     باز هم هر سوالی بود در خدمتیم.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 4
 • بازدید امروز: 14,870
 • بازدید دیروز: 13,221
 • بازدید ماه: 424,647
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: آذر ۲۰, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام