خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۶
۱۳۹۷

آموزش آیفون صوتی

آموزش آیفون صوتی اولین مقاله در مورد آیفون هاست که در سایت آموزش برق قرار می گیرد. سعی می کنیم در روزهای آینده بیشتر در مورد آیفون صوتی و آیفون تصویری آموزش دهیم.

ما در ۱۰۰ صفحه اولِ کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری در مورد آیفون صوتی آموزش دادیم و خیلی سخت است که بخواهیم همه آنها را در این مقاله خلاصه کنیم ولی در صورتی که تمایل داشتید اطلاعات کاملتری کسب کنید به کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری مراجعه کنید.

ما در این کتاب گفتیم که دربازکن های صوتی، بدون توجه به برند و کارخانه سازنده آن، در ۳ دسته کلی قرار می گیرند.

 1. آیفون های صوتی ۶ سیم
 2. آیفون های صوتی ۴ سیم
 3. آیفون های صوتی مدل الکتروپیک

 

آیفون صوتی ۶ سیم

از آیفون های صوتی ۶ سیم می توان به برندهایی مثل، تابا، تابان، الکتروآلا، الکتروگویا، کیهان، تامر، تاباک، سیماران و… اشاره کرد. به این خاطر به این آیفون ها می‌گوییم ۶ سیم، چون گوشی صوتی هر واحد برای اتصال به پنل به ۶ رشته سیم نیاز دارد. آیفون های قدیمی مدل تابا از اولین آیفون های صوتی بودند که وارد بازار شدند. و بیشتر شرکت های تولید کننده به نوعی الگو گرفته از تابا هستند. قطعاً این مدل پنل صوتی تابا را درب خیلی از منازل دیده‌اید.

آیفون صوتی تابا

اگر بخواهیم در آیفون های صوتی ۶ سیم، وظیفه هر کدام از ۶ رشته سیم هایی که بین گوشی و پنل قرار می گیرند را بیان کنیم به ترتیب عبارتند از:

 • سیم شماره A یا ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره B یا ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل
 • سیم شماره C یا ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره D یا ۴، وظیفه‌ی انتقال صدای زنگ از پنل به گوشی
 • سیم شماره E یا ۵، وظیفه‌ی دربازکن
 • سیم شماره F یا ۶، وظیفه‌ی دربازکن

از مشکلاتی که این آیفون ها صوتی قدیمی دارند، مشکل بازکردن درب در فواصل طولانی ست و دوم اینکه نیاز به رشته سیم های بیشتری از پنل تا گوشی داخل واحدهاست.

آیفون صوتی ۴ سیم

شرکت تابا بعد از چندین سال تولید آیفون های ۶ سیم، به جهت اینکه این آیفون ها مشکلاتی داشتند، اعم از اینکه نمی توانستند در فواصل طولانی دربازکن را فعال کنند و دوم اینکه نیاز به رشته سیم های بیشتری بین گوشی و پنل بود، تصمیم به تولید آیفون صوتی جدیدی کرد که در این مدل بجای ۶ رشته سیم، تنها ۴ رشته سیم بین هر گوشی و پنل قرار می گیرد.

آموزش آیفون صوتی

وظیفه‌ی هر کدام از این ۴ رشته سیم به ترتیب عبارتند از:

 • سیم شماره A یا ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره B یا ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل و وظیفه‌ی دوم، تحریک رله دربازکن
 • سیم شماره C یا ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره D یا ۴، وظیفه‌ی انتقال صدای زنگ از پنل به گوشی

همانطور که می بینید عمل دربازکن در آیفون های صوتی ۴ سیم برعهده سیم شماره ۲ گذاشته شده است. یعنی وقتی شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار می دهد در واقع سیم شماره ۲ با ۳ برای لحظه ای اتصال کوتاه می شود و رله داخل پنل این پیغام را دریافت می کند و متوجه می شود که شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار داده است و به این صورت مسیر جریان برق ترانس به سمت قفل بازکن برقرار می کند و قفل بازکن عمل می کند.

 

آموزش آیفون صوتی مدل الکتروپیک

آیفون صوتی الکتروپیک

آیفون صوتی الکتروپیک تنها آیفونی است که با بقیه آیفون های صوتی تفاوت دارد. این شرکت آیفون صوتی خود را به گونه ای طراحی کرده که بین پنل و گوشی هر واحد نیاز به ۵ رشته سیم است. وظیفه‌ی هر کدام از این ۵ رشته سیم عبارتند از:

 • سیم شماره ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل
 • سیم شماره ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره ۴، وظیفه‌ی تحریک رله دربازکن
 • سیم شماره B، وظیفه‌ی انتقال سیگنال زنگ از پنل به گوشی

اگر وظیفه‌ی هر رشته سیم در هر کدام از این ۳ مدل را با هم مقایسه کنید می بینید که در عملکرد هر رشته سیم تفاوت های کوچکی وجود دارد. و ما در کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری به شما آموزش دادیم که چطور با ایجاد اندکی تغییرات در پشت هر گوشی، بتوانید همه گوشی های صوتی را جایگزین یکدیگر کنید. یعنی اگر گوشی صوتی ۶ سیم شما بسوزد و نتوانید در شهرتان یک گوشی صوتی ۶ سیم پیدا کنید، چطور یک گوشی صوتی الکتروپیک را جایگزین آن کنید و برعکس.
آموزش آیفون صوتی

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


706 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام ، یه سوال داشتم آیفون صوتی خونه ما ، وقتی زنگ میخوره ، صدا خیلی خیلی خیلی ضعیف شنیده میشه، یعنی باید انقد نزدیکش باشی تا صدای ریزش رو بشنوی، که چند روزه اینطور شده،اینم بگم صدای کاملا واضح شنیده میشه و همه چیش سالمه الا اینکه بوق بسیار بسیار ضعیف داره ، یعنی به نظر شما باید قید آیفون خونمون رو بزنیم و یه نوش رو جایگزینش کنیم؟

  یه سوال دیگم دارم برای اینکه سوالم تو تاپیک دیگه نباشه گفتم یکجا بنویسم ، راستش تلویزیون پلاسما خونه ما وقتی گاز آَشپزخونه فندکشو میزنیم صداش قطع میشه تند تند صفحه تلویزیون میپره تا اینکه فندک گاز رو قطع کنیم ، راستش چون تو طول روز از گاز زیاد استفاده میشه میترسم با این پرش های مداوم به تلویزیون صدمه بزنه ، باید چیکار کنم راه کاری هست یا مجبورم برق فندک گاز رو بکشم و بیخیال فندک گاز بشم؟

  • سلام.مدل آیفون تون رو بفرمایید؟صوتیه یا تصویری؟ همه چیز مثل صدای رفت و برگشت، و دربازکن به درستی عمل می کنه؟

   ۲- کابل hdmi متصل به تلویزیون رو عوض کنید و مدل نویز گیرش رو جایگزین کنید. اگر مدل نویز گیرش رو پیدا نکردید از اون سه فیش های قدیمی که زرد قرمز و سفید بود استفاده کنید.

   • سلام ، تشکر از پاسختون آیفون صوتی ۱۲ واحدس امروز رفتم از پایین زنگ بقیه واحد ها رو زدم دیدم نه برای خودمون بلکه برای بقیه هم از پایین صدای زنگ بسیار خفیف و کم میده و متوجه شدم از پنل پایینه ، فقط این پنل قابل تعمیره یا باید یکی نو خریداری شود؟

    ضمنا بابت تلویزیون هم گفتید هنوز تست نکردم ، تست می کنم خبرشو میدم ان شاءالله فقط مشکل همون کابل hdmi باشه.

    • سلام. بله اگر همه واحدها این مشکل رو داشته باشن حتماً مشکل از پنل هستش. در این چند روزی که باران زیاد باریده احتمال داره که آب به برد داخل پنل رسیده باشه که البته این بردها در بازار پیدا میشه و می تونید بخرید و جابجا کنید. البته قبلش بگین یک تعمیرکار آیفون بیاد و پنل رو چک کنه چون احتمال درست شدنش هم هست.

 • سلام امکان داره یک مختصر در مورد نصب ایفون الکترو الا صوتی تک واحدی بدین ممنون میشم

 • سلام آیفن تصویری تک واحده سیماران صدا از پنل به مانیتور میاد ولی از مانیتور به پنل نمیره با اهم متر میکروفن پنل رو تست کردم سالم نشون میده بنابراین تعویضش نکردم راهنمایی بفرمائید لطفا ایراد از چیه؟

  • سلام.هندست، سیم فنری و کلید سلکتوری در نهایت برد قلابک داخل مانیتور رو چک کنید.

 • سلام. روی پنل بیرونی در باز کن منزل ما یک فیوز هست که سوخته بود. کا این فیوز چیه؟ چون الان که نیست از کار آییش چیزی کم نشده.

  • سلام. مدل آیفون چیه؟ صوتی یا تصویری؟ فیوز کجا نصب شده بود؟ می تونید یک عکس با گوشی تون بگیرین و از قسمت تماس با ما ارسال کنید؟

 • با سلام در صفحه ۷۳ کتاب آموزش آیفون مطلبی آمده است راجع به عیب یابی و تعمیرات مدار زنگ تست شماره ۱ با یک قطعه سیم ترمینال شماره ۳ و b را اتصال کوتاه کنید آن گاه به محل پنل بروید و شستی زنگ آن واحد را فشار دهید این فشار نباید خیلی محکم و نه خیلی آرام باشد مثل یک شخص مراجعه کننده عادی این کار را انجام دهید اگر صدای فیدبک زنگ را از صدای پنل شنیده اید این نشان دهنده دو مسئله است بسیار سپاسگزارم از این مطالبی که در سایت قرار داده اید ولی متاسفانه بنده که آشنایی کافی با آیفون نصب آن ندارم لذا اول این جمله را که با یک قطعه سیم ترمینال شماره ۳ و b اتصال کوتاه کنید منظور از با یک قطعه سیم را متوجه نمی شوم آیا منظور این است که یک قطعه سیم جدید وصل کنم و چه کاری را کنم بنده الان پشت گوشی را باز کردم ولی متاسفانه آن دو سیمی که سیم شماره ۳ و سیم شماره b به همدیگر اتصال کوتاه دادن ولی اثری نبخشید

  • سلام. منظور از با یک تکه سیم ترمینال شماره ۳ و بی رو اتصال کوتاه کنید یعنی اینکه خودتون یک سیم ۱۰ سانتی رو جدا کنید و دو سرش رو لخت کنید و بعدش یک سرش رو به ترمینال ۳ و یک سرش رو به ترمینال بی وصل کنید.
   اگر این کار رو کردین و جواب نگرفتین یعنی مراحل تست تمامه و مشکل شما در این مرحله پیدا شده.

 • سلام آقای مهندس خسته نباشید
  سال نو هم تبریک میگم به شما
  یه سوال .من ترانس آیفون صوتی رو به برق وصل کردم روشن شد اما چند دقیقه بعد خاموش شد دیگه هم چراغش روشن نشد .
  علتش چی میتونه باشه ؟ممنونم از شما

  • سلام. مرسی. سال نوی شما هم مبارک.
   جای ترمینال ها ای سی و دی سی رو اشتباهی وصل نکردین؟ آیفون های صوتی جدید تابا فقط ای سی می خوادا، اشتباهاً دی سی رو به پنل وصل نکردین؟
   اگر دی سی رو وصل کرده باشین ترانس می سوزه.

 • سلام خسته نباشین ببخشید یک آیفون صوتی داریم کلید دربازکن شکسته چجوری باید درستش کرد

  • سلام. مرسی. کلیدش رو باز کنید و ببرید مغازه های فروش قطعات الکترونیک نشون بدید، حتماً پیدا می کنید.

 • با سلام خدمت شما.ایفون صوتی ما ایفون الکتروپیک هستش.بعد از باران ؛اصلا دربازکن کار نمیکنه.یعنی اصلا موقع درباز کردن نه صدا میکنه و نه کار میکنه.من سیم ترانس و دربازکن را به هم بستم در باز شد فهمیدم دربازکن سالمه.پس مشکل از کدام سیمه که دربازکن باز نمیکنه؟ ممکنه اب رفته باشه داخلش؟کدام سیم رو بررسی کنم؟

  • سلام. فکر نمی کنم مشکل از سیم ها باشه، احتمالاً اب به برد داخل پنل رسیده. باید یک تعمیرکار بیاد و از نزدیک چک کنه.

 • سلام، آیفون ۸ واحد الکتروپیک داریم حدود یک هفته اس صدای ناجوری از پنل بیرون میاد حالت خرخر زیاد، گوشی داخل خونه هارو هم برمیداریم همون صدا شنیده میشه طوری که صحبت ها شنیده نمیشه وقتی زنگ یک واحد رو هم میزنیم هم از بیرون و هم داخل خونه صدای خیلی خیلی ضعیف زنگ رو میشنویم، ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. احتمالاً آب به برد داخل پنل رسیده باشه. باید یک تعمیرکار بیاد و برد رو شستشو بده، اگر با شستشو حل نشه باید تعویض بشه.

 • سلام چند وقتیه درباز کن ورودی یه سره شده که برقکار آوردیم درست کرد ولی تعدادی از واحدها حالا قطع کن اف اف شون کار نمیکنه میگه یکی از واحدها خرابه اف اف ش. میخواستم بپرسم درست میگه واین که باید چطوری بفهمم یا چیکار کنم. ممنون

  • سلام. تعداد از واحدها قطع کن اف اف شون خرابه یعنی چی؟ منظورتون اینه که وقتی هندست رو روی گوشی میزارین صدای داخل واحد میره تو خیابون؟؟؟
   آیفون صوتی هست یا تصویری؟ چه مارکی؟

 • سلام . ساختمانی داریم با آیفون تابا ۶سیم پس از باران درب بازکن از داخل واحدها انجام میشه ولی صدا بسیار ضعیف از پنل جلوی در به واحدها میرسه ولی از واحد به پنل جلوی در نمیرسه و اینکه زنگ میزنیم گوشیهای داخل واحدها زنگ نمیزنن . ممنون میشم راهنمایی بکنین

  • سلام. سیم منفی (سیم شماره ۳) رو چک کنید شاید قطع شده باشه. اگر مشکل از سیم منفی نباشه، آب به برد رسیده برد داخل پنل آسیب دیده.
   قسمت dc ترانس رو هم چک کنید که خروجی ۱۲ بهتون بده.

 • سلام و عرض ادب
  دربازکن صوتی تابا داریم از زمانی که بارون اومد پنل درباز کنش یه سره شد،دلیل خرابی از کجا می تونه باشه؟
  ممنون

  • سلام. باید داخل پنل بررسی بشه، شاید آب باران به برد داخل پنل رسیده باشه. و شاید سیم های دربازکن در جایی با هم اتصالی کردن.

 • اقای مهندس مرادی سلام لطف کنید در مورد عیب یابی ایفون های تصویری الکتروپیک اطلاعاتی داخل سایت قرار دهید باکمال تشکر

  • چشم، انشاا… در روزهای آینده.

 • با سلام وخسته نباشید
  جناب مهندس مرادی باتشکر اززحمات شمادرمورد کتابهایی که در رابطه با آیفن ……. نوشته اید بنده کارمند آموزش وپرورش درهنرستان شهدای فرهنگی نجف آباد مشقول هستم واین هنرستان رشته برق ساختمان -برق صنعتی-تابلو ساز -plcبه هنرجویان آموزش می دهند ولی رشته برق ساختمان آن جدید است از شمامی خواهم چند نمونه ازاین کتابها راباقیمت مناسب برای هنرستان در اختیار ما قراردهید
  باتشکر از زحمات شما

  • سلام.مرسی. پاسخ به ایمیل شما ارسال شد.

 • ایفن تابا ۸واحد داریم که وقتی که در را باز میکنم صدا به بیرون میرود میخواستم دلیلش را بدانم

  • سلام. آیفون صوتی هستش یا تصویری؟
   مارکش چیه؟
   همه واحدها همین مشکل رو دارن؟ دقیقاً چک کنید و بهم بگید؟

 • سلام. سیم قرمز یا سبز کدومش مثبت میکروفون خازنی گوشی ایفونه؟ استانداردش کدومه؟

  • سلام. شما به قرمز و سبز بودنش نگاه نکنید، چون هر شرکتی یک رنگ رو برای سیم هاش انتخاب می کنه. در پشت میکروفن اون پایه ای که به بدنه میکروفن وصل شده، میشه منفی و اون یکی میشه مثبت.

 • با سلام
  صدای پنل بیرون قطع شده.درب بازکن و صدای زنگ درست است.ممنون می شوم اگر راهنمایی کنید.

  • سلام. میکروفن داخل هندست و سیم فنری متصل به اون رو چک کنید. اگر از اینها نباشه باید پنل از نزدیک چک بشه.

 • سلام در پنل در بازکن ایفون تصویری مدلTvP_1860Cصدای زنگ ضعیف است چکار کنیم قوی شود؟

  • سلام. صدای زنگ داخل واحد(مانیتور داخل واحد) رو روی حالت حداکثر قرار بدین.

 • با سلام یه ایفون دارم که موقعی که کسی پشت در باشد و بخواهد زنگ بزند شاستی را که میزنند کار نمیکند و از ده بار فشردن کلید صدا فقط یک. بار صدای زنگ. منتقل میشود.مشکل در جیست؟؟

  • سلام. شستی زنگ روی پنل رو تعویض کنید، مشکل حل میشه.

 • سلام
  من یک آیفون صوتی الکترو گویا شش سیم نصب کردم که کنار هم تست کردم درست کار می کرد ولی وقتی نصب کردم صدای گوشی به پنل پشت درب قطع بود ولی بقیه موارد درست بود ‌. جایی خوندم که یکی از مشکلات شش سیم ها عملکرد بد در باز کن در مسیر طولانی است
  منم فکر می کنم این مشکل هم مسیر طولانی گوشی تا پنله
  چکار باید بکنم جواب بده یا اینکه پسش بدم ممنون از راهنمایی شما

  • سلام. اگر آیفون شما داره به درستی درب رو باز می کنه پس شما مشکلی از نظر طولانی بودن مسیر ندارید. و اینکه شما فرمودین گوشی و پنل کنار هم خوب کار می کنن و وقتی نصب کردین مشکل صدا ایجاد شده، پس به احتمال زیاد سیم شماره ۲ (یا B) در جایی از مسیر قطع شده. برای اینکه مطمئن بشید مشکل از سیمه یا نه، سیم شماره ۱ رو با ۲ در پشت پنل جابجا کنید، اگر صدای پنل به گوشی قطع شد و صدای گوشی به پنل درست شد، یعنی سیم شما در جایی قطعی داره و باید بگردین به دنبال قطعی

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی