خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است؟

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم شماره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر جدول پایین ، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۴۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا  سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

 

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم نمره ۱۰ مسی ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

 

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟


214 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • یلام وقت بخیر
  آیا سطح مقطع کابل یاسیم روی مصرف برق تاثیری دارد

  • سلام. اگر سطح مقطع سیم کم باشه بطوری که وقتی اون وسیله برقی روشنه، سیم داغ بشه. این داغ شدن سیم باعث مصرف بیشتر برق میشه.

 • سلام مهندس من میخوام حدود ۱۳۰۰ متر برق از یه کنتور ۲۵ آمپر انتقال بدم به یک واحد ویلایی اصلا همچین چیزی امکان داره اگه داره برای فاز و نول از چه نوع کابل آلومینیومی استفاده کنم.فاصله کنتور تا ساختمان ۱۳۰۰ متر هست

  • سلام. خیر امکان نداره. باید درخواست بدین که اداره برق با استفاده از تیر چراغ برق و نصب ترانس، برق رو انتقال بده.

   • به من گفتن کابل ۱×۱۲۰ بگیری تو این فاصله حدود ۲۰ آمپر برق بهم میده طبق جدول محاسبه کردن

    • سلام. ولی این کابلی که می فرمایید قطری به کلفتی مچ دست بنده داره. و فکر می کنم از متری ۵۰ هزار تومن کمتر نباشه. و با ۱۳۰۰ متری که شما می خوایین حدوداً میشه ۶۵ میلیون تومن. آیا به صرفه هست؟
     فکر می کنم همون روشی که گفتم به صرفه تره.

 • سلام مهندس.
  از کنتور تا جعبه فیوز ۵۰ متر فاصله است یک واحد ویلایی. میخوام دوتا تا کولر اسپلیت ۹۰۰۰ در اتاقها و یک ۱۸۰۰۰ در سالن استفاده کنم . آیا برای کنتور ۲×۶ کافیه .
  کولر هارا میتونم بصورت سری ببندم بایک فیوز مشترک یا اینکه موازی باید بسته بشه و هرکدام فیوز مجزا داشته باشند؟
  باتشکر

  • سلام. پیشنهاد می کنم که برای هر ۳ کولر یک کابل ۲ در ۶ و برای روشنایی و پریزهای ویلا هم یک کابل ۲ در ۴ ببرین.
   برای هر کولر یک فیوز مجزا نصب کنید.

 • با سلام
  توی خونه از دو کولر گازی ۱۸ و ۳۰ هزار استفاده میکنم که در مجموع ۲۷ آمپر میکشن که اگه بقیه دستگاهای مصرفی رو اضافه کنم یه چیزی حدود ۳۲ آمپر میشه در اوج مصرف .
  تو فصل گرما دما حداکثر به ۵۵ درجه و بیشتر هم میرسه و طول کابل ورودی به خونه سی متر از نوع ۶ هست .. که به شکل عجیبی فاز و نولش قطر یکسانی ندارن .
  کنتور هم که قدیمی و ۲۵ آمپر هستش
  نظرتون چیه
  کنتورو عوض کنم یا درخواست بدم که بیان سیم ۱۰ برام بکشن؟
  احساس میکنم شرایط فعلی خیلی خطرناک هستش
  ممنون میشم نظرتونو بگید

  • سلام. اسم کنتورها ۲۵ آمپره ولی معمولاً تا چند آمپر بالاتر رو هم جواب میدن. پس فعلاً کاری با کنتور نداشته باشید و وقتی مطمئن شدید که جوابگو نیست بعدش درخواست تغییر بدین.
   ۲- هر دو کولرگازی و همه وسایل برقی خونه رو روشن کنید.بعد از چند دقیقه به کابل اصلی دست بزنید اگر احساس کردید که روکش کابل گرم شده و کابل شل شده. باید کابل رو تعویض کنید در غیر اینصورت نیازی نیست.

   • ممنون از پاسختون
    بله .سیم اصلی تا حدودی گرم میشه اما بیشتر از اون کنتور هستش که نسبت به موقعی که کولرها خاموش هستن بدنش به شکل غیر عادی گرمتر میشه .
    البته ۲ ماه(البته نه در اوج تابستان) با این وضعیت سر کردم خداروشکر که مشکلی پیش نیومده ولی چون میدونم سیم ورودی بیشتر بیست سال از عمرش میگذره و پوسیده هست
    گفتم تا اتفاق بزرگی نیوفتاده چاره ای پیدا کنم براش

    • خواهش می کنم. پس شما هم باید کنتورتون رو ارتقا بدید و هم کابل اصلی تون رو.
     پیشنهاد من اینه که اون کابل قدیمی بزارید برای پریزها و روشنایی خونه بمونه و یک کابل ۳ در ۶ مجزا برای هر ۲ تا کولر بکشین. در کل سرخط کولرها از برق منزل جدا باشه بهتره.

 • ایا غیر ازکلیدکنترل دار نمی توان کلر ابی را ازدو نقطه مثلا در اتاق خواب و هال کنترل کردبا کمال تشکر ازشما مهندس بزرگوار

  • سلام. خیر امکان پذیر نیست.

 • ضمن عرض سلام لطفا چگونه میتوان کلر ابی را از دو نقطه کنترل کرد یعنی تند و کند پمپ را باکمال تشکر

  • سلام. شما می تونید از کلید کولر کنترلی با ۲ عدد ریموت کنترل استفاده کنید.

 • سلام مهندس
  من اگر بخوام در منزل برای کارهام منابع تغذیه ۱۲ ولت ۳۰ آمپر بگیرم و از هر کدام حدود ۲۵ آمپر جریان بکشم در مدت زمانی که این ها روشن هستند بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت در روز مشکلی پیش نمیاد
  چند تا از این ها رو میشه به یک پریز برق متصل کرد
  منابع نوری من اس ام دی های ۱۲ ولت و جریان هر کدام ۱٫۳ آمپر هست و تعداد اون ها نزدیک به ۲۰۰ عدد میرسه
  این کار مشکلی برای برق منزل پیش نمی یاره
  ممنون از راهنمایی شما

  • سلام. ۱- اگر منابع تغذیه شما ۱۲ ولت باشن و شما از اونها ۲۵ آمپر جریان بکشید. یعنی شما دارید ۳۰۰ وات برق مصرف میکنید. ۳۰۰ وات هم یعنی حدوداً ۱٫۵ آمپر از برق ۲۲۰ ولت.
   از اونجایی که هر پریز می تونه حدوداً تا ۱۶ آمپر به شما برق بده پس شما می تونید به هر پریز حدوداً ۱۰ تا از اون منابع تغذیه وصل کنید. البته به شرطی که برای پریزهای شما از سیم نمره ۲٫۵ استفاده کرده باشن.
   و اگر برای کابل اصلی منزل شما که از کنتور تا جعبه فیوز میاد از کابل نمره ۶ استفاده کرده باشن. حتی اگر همزمان همه ۲۰۰ عدد SMD ها رو روشن کنید مشکلی برای برق منزل پیش نمیاد.

 • توان مصرف لاپ۵۰۰وات

  • اگر توان مصرفی هر لامپ ۵۰۰ واته. پس از سیم شماره ۴ برای هر مسیر استفاده کنید.

 • سلام مهندس جان خسته نباشید یه سوله طول ۸۰متر که در دوردیف چراغ نصب میشه درهرردف۱۴تاچراغ نصب میشه مخواستم بدونم ازکابل نمره چنداستفاده شودوچندتافیوزخیلی خیلی ممنونم ودیکراینکه راهی تماس باشما

  • سلام. لطفاً توان مصرفی چراغ ها رو هم بفرمایید. ولی به احتمال زیاد یک کابل نمره ۲٫۵ جوابگو باشه.
   از هر ردیف یک سرخط ببرین تا تابلو و ابتدای هر سرخط یک فیوز ۱۰ آمپر نصب کنید.
   راه تماس با ما همین جاست. شب ها همین جا در خدمت شما هستیم.

 • برای تأسیس گلخانه ای ۶هزار متری چه نوع کنتوری نیاز هست.و نزدیک زمین محل احداث ترانس موجود است(زیر ۵۰۰ متر)آیا نیاز به نصب ترانس جدید هست یا استفاده از ترانس موجود امکانپذیره؟ البته میدونم سوال کلیه ولی صرفاً میخوام بدونم ترانس جدید نیاز هست یا نه؟ تشکر.

  • سلام. برای ترانس باید با اداره برق منطقتون صحبت کنید.ولی به احتمال ۹۵ درصد ترانس جدید می خواد.
   کنتور رو هم به احتمال زیاد یک کنتور ۳ فاز ۳۲ یا ۵۰ آمپر نصب می کنن.

 • باسلام
  من یک منبع تغذیه ۱۰۰۰آمپر ۱۲ولت دارم می خوام ببینم اگه از سیم بافته شده مسی به طول ۲۰سانتیمتر برای اتصال بین اجزاء استفاده کنم سطح مقطع سیم روچقدر باید بگیرم؟

  • سلام. شما دارید اشتباه می کنید، منبع تغذیه ۱۰۰۰ آمپر نداریم ما. یک عکس ازش بگیرید بفرستید به قسمت تماس با ما.

 • با سلام..وقتی میگوییم کابل ۴*۶ مثلا ۳۰ آمپر جریان میکشد آیا منظور این است که از هر سیم میتواند ۳۰ آمپر عبور کنند یا از کل چهار سیم فقط ۳۰ آمپر عبور داده میشود؟؟؟

  • سلام. بله هر رشته سیم شماره ۶ این مقداار جریان رو می تونه عبور بده.

 • مهندس سلام. من یک قطعه استیل دارم که توسط یک یک تقویت کننده برق تحت تاثیر ولتاژی برابر با ۱۵۰۰ ولت قرار می گیره البته با جریان شهری. می خواستم بدونم این ولتاژ چه دمایی ایجاد میکنه و من باید در انتخاب استیل تحمل چه دمایی رو مد نظر قرار بدم.متشکرم

  • سلام.عبور جریانه که باعث ایجاد حرارت میشه.

 • سلام و خسته نباشید
  ایا میشه از سیمی که برای ۱۲ ولت ۱۵ امپر ساخته شده ( فندکی ماشین به همراه فیوز ۱۵ امپر)
  جریان ۳۰ – ۳۵ امپر کشید با ولتاژ ۵ ولت ( جریان ثابت و به مدت طولانی )
  ورودی فندکی میاد تو یه بانک خازنی ۵ فاراد کنترل شده که جریان اولیه بالایی نکشه لحظه اول (بعدش مستقیم میشه توسط رله) بعد اون میاد تو مدار کاهنده که امپر بالایی تو خروجی میده و ۵ ولت ثابت هست
  و هدفم اینه که میخوام فیوز ۱۵ امپری هم نسوزه و اسیبی به سیم کشی نیاد
  به نظر خودم که احتمالا میشه میخواستم نظر شما را بدونم

  • سلام. اگر اون سیمی که می فرمایید برای ۱۵ آمپر ساخته شده باشه و حداکثرش همون ۱۵ آمپر رو بتونه تحمل کنه. دیگه برای یک جریان ۳۰ آمپری مناسب نیست. حالا ولتاژش هر چقدر میخواد باشه.

 • برای کابل ۴*۱۰ ایا لوله های سایز دونیم جواب میده از عبور کردنش که مطمنم ولی ایا استانداری برای نسبت قطر لوله به کابل وجود داره و اطراف کابل باید هوا جریان داشته باشه ممنون

  • سلام آقای آزاد. استاندارد میگه که نسبت قطر داخلی لوله به قطر کابل یا دسته سیم هایی که از داخل لوله عبور می کنن نباید از ۱/۳ کمتر باشه. پس اگر وقتی کابل داخل لوله قرار میگیره هنوز هم ۳۰ درصد (حدوداً) فضای خالی باقی می مونه مشکلی نداره.

 • سلام مهندس .ما یک باشگاه بوکس داریم که میخاییم پرژکتور هاشو عوض کنیم .حدود ۸ عدد پرژکتور ۱۰۰ وات باید بزاریم .میخواستم بدونم سیمی که قبلا بوده و سایزش ۲/۵ هست جوابگوی این مقدار ولتاژ میتونه باشه اتشسوزی یا چیز دیگه ای به وجود نمیاد ؟ البته ۲ عدد کولر گازی هم در طبقه بالا هست که با همین سیم ها وصل شده
  خیلی ممنون .

  • سلام. اون سیم برای پروژکتورها جوابگوست ولی برای کولرگازی ها باید یک کابل جدا بکشین.

   • مهندس نیاز دارم باهاتون صحبت کنم اگه زحمتی نیست با من یه تماس بگیرد لطفا ۰۹۰۱۳۰۳۶۷۳۰

    • سلام. اگر سوالی دارید ممنون میشم در همین قسمت مطرح کنید، چون معمولاً سرکارم و نمی تونم جواب بدم.
     ۰۹۱۹۴۰۵۳۸۵۳

 • با عرض سلام.
  من رشتم برق نیست و یه سوالی داشتم ازتون.
  ۳ تا کولر گازی ۹۰۰۰ و یکی ۳۰۰۰۰ باید برای منزل بگیریم.
  در منزل قبلی چون طبقه اول بودیم و ۳ تا کولرگازی داشتیم یه سیم مستقیم از کنتر کشیدیم داخل خونه.
  با توجه به اینکه الان طبقه آخر هستیم سوال برام ایجاد شده در باره پریدن فیوز یا آسیب به وسایل برقی.
  این آمپرها برای کولر گازی ذکر شده که با توجه به بودجه خریدمون میباشد:
  مدل جنرال معمولی بدون اینورتر ۹۰۰۰: ۳٫۵ آمپر
  اُ جنرال اینورتر معمولی(نه دی سی اینورتر) ۳۰۰۰۰: ۸ آمپر
  به نظرتون با این اوصاف بدون سیم کشی مستقیم جواب میده؟
  البته فروشنده میگه دی سی اینورتر برای ۳۰۰۰۰ مصرفش بازم کمتره ولی هزینه میره بالا
  ممنونم

  • سلام. خیر.بدون سیم کشی مستقیم جواب نمیده. و حتماً بایستی یک کابل ۳ در ۶ و یا ۳ در ۱۰ از کنتور بکشین.
   در صورتی که همه کولرهای ۹۰۰۰ هزار رو همزمان روشن نمی کنید می تونید سیمکشی نکنید و از کابل اصلی منزل (البته اگر کابل ۳در ۶ باشه) استفاده کنید.

 • با سلام وسیله ایی برای نصب، در کاتالوگ فیوز پشتیبان ۴۰ آمپر دارد ، برق ورودی تک فاز، و پس محاسبات ۴۶۰۰ وات می باشد، سوالم اینه که کنتور برق برای این مصرف کننده می تواند تک فاز ۲۵ آمپر باشد ؟ یا کنتور برق باید طبق فیوز پشتیبان تعیین شود یعنی ۴۰ آمپر ؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  • سلام. بفرمایید که روی پلاک دستگاه شما توان مصرفی رو چند زده؟ تا بهتون بگم که میشه یا نه.
   و لطفاً بفرمایید که دستگاهتون چیه که اینقد مصرفش بالاست؟

   • سلام
    دستگاه یونیت خارجی کولر شرکت ال جی از نوع Multi F max .
    در کاتولوگ مقدار MOP = max overcurrent protection برابر ۴۰٫
    motor output= دو عدد موتور هر کدام ۱۲۴٫۲ وات.
    جریان RLA Compressor =18.5، تعداد یک عدد.
    جریان FLA فن condenser =دو عدد هر کدام ۰/۷۳
    جریان فن داخلی = چهار آمپر.

    • سلام. اوکی. همونطور که می بینید نوشته شده”حداکثر جریان فیوز حفاظتی باید ۴۰ آمپر باشه” پس می تونید برای این کولر گازی از فیوز ۲۰ یا ۲۵ آمپر استفاده کنید.
     کنتور برق ۲۵ آمپر شما هم جوابگوست.

     • ممنون ، بابت پاسختون، پس رنج فیوز رو طبق RLAکمپسور در نظر میگیریم و طبق وات مصرفی کولر.
      فقط یه سوال دستگاه موتور اینورتر داره ، نیازی به محاسبه جریان راه اندازی نداره؟ منظورم ضرب در ۱٫۵ ؟

     • خواهش می کنم. خیر اگر همون مواردی رو که گفتم رعایت کنید نیازی نداره.

 • سلام خسته نباشید برای تابلو حروف برجسته نمای ساختمان که با یک ترانس ۱۲ ولت ۴۰ آمپر روشن میشه برای اتصال به برق با فاصله حدود ۱۳ متر از چه نمره سیم بايد استفاده کرد.در ضمن با همون شرایط ترانس۱۲ولت ۲۰ آمپر از چه نمره سیمی باید استفاده کرد.با تشکر

  • سلام. برای اتصال برق به ترانس ها سیم نمره ۱٫۵ هم جواب میده ولی شما از نمره ۲٫۵ استفاده کنید تا خیالتون راحت باشه.
   از ترانس تا تابلوی حروف برجسته هم از سیم نمره ۴ استفاده کنید.

 • سلام خسته نباشید جریان نامی یعنی چه

  • سلام. مقدار جریانی که دستگاه در حالت کار میکشه، میگن جریان نامی.

 • با سلام،اگر از کنتور سه فاز با مینیاتوری ۴۰یا۵۰آمپر یک سیم تک فاز مستقیم ۶*۴یا۶*۳به جهت برق کشی کشیده شود،آیا موجب ذوب شدن کابل تک فاز و در نتیجه اتصالی میشود یا خیر؟چند وقت طول میکشد که با این رنج آمپر این سیم ذوب شود؟با تشکر

  • سلام آقا پیام. شما سوالتون رو درست مطرح نکردید. ببینید حتی اگر شما یک سیم شماره ۱ رو هم به کنتور ۳ فاز وصل کنید باز هم سیم نمیسوزه. سوختن سیم بستگی به مقدار جریانی داره که شما از اون سیم بکشین. مثلاً اگر یک وسیله برقی پر مصرف مثل کولر گازی رو به اون سیم شماره ۱ وصل کنید چون اون کولر گازی جریان زیادی میکشه، سیم میسوزه. پس سوختن ربطی به اینکه کنتور تک فاز باشه یا ۳ فاز نداره.
   در ضمن یک سیم ۳ در ۶ برای کابل اصلی یک منزل مسکونی خیلی هم مناسبه و اصلا نمیسوزه.

 • سلام مهندس
  سازمان گفته من کنتور ۲۵ آمپر با کابل ۶ دارم حالا چنتا سوال دارم اینه کابل ۶ مگه تا ۳۵ آمپر نمیکشه چرا میگن ماله شما ۲۵ آمپری یه ضمنا فاصله کنتور تا ترانس پایه برق هم حدود ۳۰ متر هست ؟
  دوم اینکه بعد از کنتور متأسفانه برقکار کابل ۴ کشیده تا پشت فیوزا تو جعبه مینیاتوری کولر گازی هم به تنهایی ۲۰ امپر طبق دفترچه میکشه بهترین پیشنهادتون چیه؟

  • سلام آقا محسن. ادارات برق میگن اگر کنتور شما ۲۵ آمپره باید از کابل نمره ۴ یا ۶ استفاده کنید. و اگر کنتور شما ۳۲ آمپره باید حتماً از کابل نمره ۶ استفاده کنید.

   برای کولر گازی تون هم باید یک کابل مجزای نمره ۴ تا کنتور ببرین.چون احتمال آسیب دیدن دستگاه های برقی منزل وجود داره.

 • سیم ۲/۵ برای نول توی ساختمان چقدر میتونه جواب گوی مصرف باشه

  • سلام. طبق جدول بالا حدوداً ۲۰ آمپر

 • با سلام
  ۱-برای تمام روشنایی های منزل (همه لامپ های LED کم مصرف) از سیم ۱ استفاده شده آیا ایرادی داره؟
  ۲- ازکنتور تا جعبه فیوز داخل ساختمان که فاصله حدود ۱۹ متردارد از سیم ۴ و برای کولر گازی ۲۴۰۰۰ که تا جعبه فیوز حدود ۱۲ متر فاصله دارد سیم ۲٫۵ کشیده شده است و هم چنین سیم نول آن از پریز گرفته شده ایا مشکلی دارد؟
  با تشکر

  • سلام. از نظر عملی اگر همه لامپ ها کم مصرف باشند، خیر مشکلی نداره. ولی از لحاظ قانونی و استانداردهای برق ساختمان برای روشنایی باید از سیم نمره ۱/۵ استفاده بشه.
   ۲- این شماره هایی که گفتین از لحاظ تئوری و استاندارد کمه و باید از کنتور تا جعبه فیوز از سیم نمره ۶ و از جعبه فیوز تا کولر از سیم نمره ۴ استفاده میشد و سیم نول کولر از پریز گرفته نمیشد.
   ولی حالا کاریه که شده و احتمالاً تعویضش هم امکان پذیر نباشه. در کل بهتون پیشنهاد میکنم زمانی که بیشتر وسایل منزل و کولر گازی روشنه به اون کابل نمره ۴ و اون سیم نمره ۲/۵ که فرموده بودین دست بزنید و اگر گرما رو روی سیم ها احساس کردین باید نسبت به تعویض سیم ها اقدام کنید در غیر اینصورت یعنی اگر سیم ها داغ نمیشن نیازی نیست که نگران باشید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 1
 • 5,566
 • 7,731
 • 378,774

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی