شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است؟

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم شماره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر جدول پایین ، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۴۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا  سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

 

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم نمره ۱۰ مسی ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

 

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟


99 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • با سلام
  ضمن تشکر از سایت خوبتون.برق کشی پذیرائی بصورتی انجام شده که برا دو تا اسپلیت ۲۴ که تقریبا ۲۷ آمپر جریان می کشه برای نول هر دوتا بصورت مشترک از یک سیم ۴ استفاده شده ولی فاز بصورت جداگانه هر کدام یک رشته سیم ۴٫
  نگران سیم نول هستم که برق کشی ساختمان را دچار اشکال کنه.الان هم هیچ راهی ندارم غیر از کابل کشی رو کار .بنظرتون با این شرایط جواب می ده؟

  • سلام آقای نراقی. خیلی از برقکارها به خیال اینکه دارن در مصرف سیم صرفه جویی می کنن به اشتباه این کار رو انجام میدن. ولی جای نگرانی نیست. پیشنهاد می کنیم هر دو کولر رو یک ساعت روشن کنید و بعد به سیم نول دست بزنید، اگر روکش اون سیم داغ شده بود، اون وقت باید براش یک فکری بکنید. چون اصلی ترین نشانه کم آوردن سیم در مقابل جریان زیاد، داغ شدن اون هستش.

 • باسلام.ببخشید میشه درمورد توان نامی ویاجریان نامی چیست.من همیشه قاطی میکنم.
  واینکه درمورد چگونگی تست کلیدهای خراب مانندکلید کولر ویاپایه های رله ویا هرچیز برقی(خیلی موقعه ها شده ی شاسی کلید عمل نکرده اما باقی عمل کردن واون مجموعه کلید از یک فاز تغذیه میشدن)ممنون

  • سلام. توان و جریانی که هر دستگاه یا سیستم در حالت عادی با اون کار می کنه رو میگن توان و جریان نامی.
   هر کلیدی رو که خواستین تست کنید کافیه که سیم های متصل به اون رو جدا کنید و مستقیم به هم وصل کنید. اگر دستگاه مربوطه روشن شد ولی با کلید عمل نمی کرد، متوجه میشین که کلید خرابه.
   مثلاً اگر می خوایید تست کنید که یک کلید کولر خرابه یا نه کافیه سیم فاز ورودی رو از کلید کولر در بیارید و مستقیم به سه تا سیم دیگه (پمپ، تند و کند) وصل کنید،اگر دستگاه روشن شد ولی با کلید روشن نمی شد، متوجه میشین که کلید خرابه.

 • سلام وتشکرازسایت خوبتون دربرق کشی یک منزل با روشن کردن پنکه سقفی صفحه تلویزیون یک لحظه سیاه می شود دلیل چیست؟

  • سلام. چک کنید که سرخط پریزهای برق منزل از سرخط روشنایی ها جدا باشه. این مشکل به خاطر مشترک بودن سیم پنکه با سیم پریز تلویزیون ایجاد میشه.
   در ضمن هر چه سریعتر این مشکل رو حل کنید چون احتمال اسیب رسیدن به تلویزیون زیاده.

 • با عرض سلام . سوال.
  معمولا اکر بیش از حد از ظرفیت یک سیم استفاده شود سیم یا کابل گرم میشود .میخواستم بدونم در این صورت چه اتفاقی میفتد. آیا اگر این اشتباه تکرار نشود . نیاز به تعویض سیم و کابل گرم شده یا بخشی از آن هست یا نه .ممنون

  • اگر سیم گرم بشه، روکش اون ذوب میشه و همه سیم های داخل لوله به هم می چسبن. و گرم شدن سیم ها به قسمت مسی اونها هم آسیب میزنه و در طولانی مدت مقاومت سیم ها در برابر عبور جریان بیشتر میشه.
   اگر گرم شدن به حد زیادی نرسیده باشه و فقط یک بار تکرار شده باشه، شاید سیم ها نسوخته باشه، پس نیازی به تعویض سیم ها نیست.

 • سلام
  من برای یخچال یک عدد محافظ مخصوص خودش گرفتم.
  برای مایکروفر و فرتوکار (باهم) هم به گفته نصاب یک سه راهی درست کردم با سیم ۲٫۵ (مثل سه راهی جوشکاری) که دوشاخ هردو به این سه راهی وصل می شود.
  یعنی الان محافظ یخچال و این سه راهی جوشکاری باید به برق وصل شوند. فقط یک عدد پریز برق نزدیکشان می باشد.
  آیا میشود هر دو را با یک سه راهی بیسیم (سه راهی که به پریز وصل میشوند) به برق وصل کرد یا مشکل ایجاد خواهد کرد؟

  • سلام. چک کنید که اگر سیم های اون پریز برق نمره ۲/۵ باشه، مشکلی نداره.

   • پریز برق معولی و خانگیه
    به نظرتون ۲٫۵ است؟

    • ساختمون های نوساز معمولاً ۲/۵ هستند، مگر اینکه ساختمان قدیمی باشه.

 • برای یک کنتور تکفاز از محل تا جعبه مینیاتوری داخل ساختمان که تقریبا مسیر ۴۰متر و دمای هوا ۵۰ درجه میاشد.کابل ۲در۱۰ گذاشتم.دوتا کولر ۳۰ هزار اسپیلت و یک یخچال و روشنایی معمولی.لطفا بگید جواب میده؟

  • سلام. بله جواب میده.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 2
 • بازدید امروز: 6,580
 • بازدید دیروز: 13,973
 • بازدید ماه: 503,927
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام