خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم نمره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر این جدول، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۵۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

جدول شماره ۱
توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی (PVC) است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (در گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

جدول شماره ۲

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می‌آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

جدول شماره ۳

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است و اعداد داخل آن برای یک رشته سیم که در گروه ۳ (در جدول شماره ۱) قرار دارد محاسبه شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم مسی نمره ۱۰ ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

حالا به مثال دیگری توجه کنید: یک شرکت تمام تجهیزات مصرفی خود را محاسبه کرده و به این نتیجه رسیده که اگر تمام دستگاه های این شرکت روشن شوند جریان مصرفی آنها ۸۰ آمپر خواهد شد، حالا از آقای برقکار می خواهد که یک کابل از کنتور تا تابلو برق که در فاصله ۱۰۰ متری از کنتور برق اصلی قرار دارد بکشد، در این صورت آقای برقکار باید از چه کابلی استفاده کند؟

به خاطر این که جدول برای گروه ۳ تعریف شده ابتدا سایز یک رشته سیم در فضای آزاد را بدست می آوریم از جدول شماره ۳ متراژ ۱۰۰ متر را انتخاب می کنیم در آن ستون می آییم پایین و جریان ۸۰ آمپر را پیدا می کنیم حالا اگه به صورت افقی به سمت راست جدول حرکت کنیم سیم نمره ۱۶ بدست میاد، یعنی این که ما از حداکثر ظرفیت سیم ۱۶ در فاصله ۱۰۰ متری استفاده می کنیم. چون می خواهیم از کابل استفاده کنیم باید برویم و محاسبات را در گروه ۲ بدست بیاوریم ولی اگر یادتان باشد گفتیم که محاسبات جدول ۱ برای فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری است. پس ابتدا حداکثر جریان سیم شماره ۱۶ را در فاصله ۱۰ تا ۵۰ متری نگاه می کنیم که عدد ۱۰۰ آمپر است. حالا از جدول ۱ گروه ۲ عدد ۱۰۰ آمپر را باید پیدا کنیم میبینیم که عدد ۱۰۰ در جدول وجود ندارد و ما مجبوریم عدد ۸۷ یا ۱۱۵ را انتخاب کنیم عدد ۱۱۵ را که بیشتر از ۱۰۰ آمپر است انتخاب می کنیم که سایز یک رشته کابل نمره ۲۵ بدست می آید، و حالا ۱۵ آمپر از ظرفیت سیم خالی باقی می ماند که آن را برای رزرو و توسعه آینده در نظر می گیریم. پس برای کابل اصلی این شرکت باید یک کابل ۲۵*۳ را انتخاب کنیم.

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.608 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام روز بخیر
  من حدود ۱۵ متر کابل دارم ۴ در ۱۰ تا چه حدودی میشه آمپر کشید از کابل

  • سلام. مرسی. از هر رشته سیم نمره ۱۰ می تونید تا ۷۷ آمپر جریان بکشید. یعنی اگر هر جفت از رشته های داخل کابل رو فاز و نول در نظر بگیرید، می تونید تا ۱۴۴ آمپر از اون کابل جریان بکشید.

 • سلام من تعدادی دستگاه ماینر با توان مصرفی ۲۶۰۰ وات حدود ۱۲ امپر دارم .و برق خانه من ۳فاز می باشد و فاصله تابلو اصلی تا فرعی کمتر از ۱۲ متر می باشد()
  ۱- ظرفیت کابل ورودی من که کابل ۱۰ است در هر فاز چه میزان است(آمپر) ؟
  ۲-جدول بالا بر مبنای تک فاز تعبیه شده ؟
  ۳-من به چه سایز کابلی برای تعداد ۶ دستگاه خودم نیاز دارم به صوری که ۲ به ۲ روی هر فاز تقسیم کنم ؟
  ۴-کابلی که هر فاز آن از مجموع۱۰ باشد چه سایز کابلی است ؟۳۵ یا ۵۰ ای سوال رو از این لحاظ پرسیدم که نمیتوانم به صورت مطمئن سایز کابل ورودی آپارتمان را تشخیص دهم

  • سلام. ۱- از هر رشته سیم نمره ۱۰ شما می تونید ۷۷ آمپر جریان بکشید.
   ۲- تکفاز یا سه فاز فرقی نمی کنه، جدول بالا بر مبنای جریان عبوری از هر رشته سیم هست.
   ۳- اگر هر کدوم از فازهای شما نمره ۲٫۵ باشه می تونید ۲ تا دستگاه رو روی یک فاز قرار بدید.
   ۴- سوال آخرتون واضح نیست.

 • با سلام
  طول سیم ۳۰۰ متر برای تجهیزات یخچال تلویزیون ۴عدد دوربین
  کرسی برقی برای زمستان کولر برای تابستان و چند لامپ کم مصرف از سیم با چه ضخامتی باید استفاده کنیم ؟

  • سلام. شما حداقل باید از کابل نمره ۶ استفاده کنید، البته اگر پولش رو دارین کابل نمره ۱۰ مناسب تره.

 • سلام
  آیا برای ۳۲عدد هالوژن ۷ وات میشه از سیم ۰/۷۵*۲ استفاده کرد؟؟؟

  • سلام. بله میشه،ولی پیشنهاد می کنم مسیر رو به دو قسمت ۱۶ تایی تقسیم کنید و برای هر مسیر یک سیم مجزا بکشید. چون هر چه تعداد لامپ ها در یک مسیر بیشتر بشه، احتمال سوختن اونها هم بیشتر میشه.

 • سلام کابل انتن از نوع المینیومی به طول یک کیلومتر یه لامپ ۶۰ وات رو جواب میده برا یه مقبره میخواستم باتشکر

  • سلام. نمی دونم جواب میده یا نه!!! ولی احتمالش خیلی کمه.
   به هزینه این مقدار کابل آنتن فکر کردین؟ چرا بجاش یک پنل خورشیدی کوچیک نمی خرید، در اینصورت مطمئن هستید که جواب میده.

 • با سلام
  من حدود ۲۰ آمپر در کارگاه مصرف دارم . از فاصله حدودا ۲۰ متری کابل ۲٫۵ جواب کار رو میده؟

  • سلام، اگر وسایل برقی کارگاه شما داخلشون موتور داره، خیر جواب نمیده. چون موتورها در لحظه استارت برق بیشتری مصرف می کنن، پس بهتره از کابل نمره ۴ استفاده کنید.

 • وقت بخیر, واسه ٨ دستگاه, مصرف برق شهری, مصرف کاتالوگی:۲۰۵۰ وات, یعنی کمتر از ۱۰ آمپر, اما در واقعیت بعلت ۲۲۰ نبودن برق شهری, حدود ۱۱٫۵ آمپر میکشن. مسافت کابل کشی از ستون برق ۱۵ متر, با در نظر گرفتن جریان کشی در لحظه استارت دستگاهها, از چه کابلی باید استفاده کرد, ممنون
  کابل مسی ۲*۱۰,مفتول
  کابل مسی ۱۶*۲ مفتول
  کابل مسی افشان ۲*۱۰
  کابل مسی ۱۶*۲ افشان
  یا ۲*۲۵ آلومینیوم و…..

  • سلام. فرمودین فاصله شما تا ستون برق ۱۵ متره! مگر مستقیم از ستون برق گرفتین؟؟؟ چون شما هر کابلی که استفاده کنید، کنتور برق منزل شما جوابگو نیست، پس این رو هم در نظر بگیرید.
   ولی در کل پاسخ شما، کابل مسی ۱۶*۲ مفتولی هست.

 • مهندس مرادی سلام لطفا سوال منو جواب بدید
  دستگاهی که ۳۴۰۰ وات و ۱۲ ولت هست چند امپر هستش؟
  ۱۲ ولت یعنی با برق ایران ۲۲۰ هست کار نمیکنه؟؟؟؟

  • سلام. این دستگاه حدوداً ۱۵ آمپر از برق شهری جریان میکشه.
   اون دستگاه رو مستقیم نمیشه به برق زد. باید سرراهش یک ترانس ۱۲ ولت نصب کنید.

   • چرا؟ اگر ترانس استفاده نکنن چی می‌شه؟

    • اگر ترانس استفاده نکنید، چون ولتاژ برق شهری زیاده، دستگاه شما می سوزه.

 • سلام من ۳تا دستگاه دارم که جمعا ۳۰ آمپر مصرف دارن فاصلم ۱۰ متر دما هم نهایتا ۳۰ درجه آیا کابل ۶ جواب میده؟

  • سلام. بله کابل نمره ۶ جواب میده.

 • سلام
  برای دو پمپ آب که یکی یک اسب بخار است و دیگری ۳۰۰ وات است .ابن دو گاهی به هم کار میکنن ولی همیشه از پمپ یک اسب بخار استفاده میکنیم . فاصله از نزدیکترین پریز تا محل مورد نظر ۱۲ متر است و از کنتور تا پریز اصلی که با سیم نمره دونیم کشیده شده ۸ متر است . آیا می تونم از سیم نمره یک و نیم برای ۱۱ متر برای هردو استفاده کنم ؟

  • سلام. سیم نمره ۱٫۵ هم جواب میده ولی استاندارد میگه حداقل از سیم نمره ۲٫۵ استفاده کنید. خیلی تفاوت قیمت ندارن.

 • سلام خسته نباشید ببخشید، من دوتا دستگاه دارم هرکدوم ۱۰تا ‌۱۱امپر مصرف میکنه مجموعا۲۰امپر میشه براش سیم۶از جعبه فیوز اوردم که فیوز ۲۵امپر سر راهش قرار دادم سیم یکی از دستگاها یکمی داغ میکنه مشکلی تو کارم هس ایا؟

  • سلام. مرسی. بله حتماً مشکلی هست، سیم برق اصلاً نباید داغ کنه، یا از سیم ضعیف استفاده کردین، یا اتصالات شما شل هست.

 • سلام مهندس روز خوش
  میشه لطفا سایز سیم هایه مناسب جهت سیم کشی یک واحد مسکونی به ترتیب از فیوز اصلی تا جعبه فیوز داخل واحد و سیم هایه مورد استفاده در روشنایی ها و پریزها رو راهنمایی بفرمایید . تشکر

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی