خرید کتاب آموزش برق ساختمان
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است؟

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم شماره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر جدول پایین ، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۴۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا  سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

 

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم نمره ۱۰ مسی ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

 

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟


156 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • دو کابل با سطح مقطع مشخص را موازي مي کنيم . سطح مقطع حاصل جمع دو تا سطح مقطع هاست یا خير ؟ اگر خير چه رابطه اي وجود دارد ؟ ممنون ميشم پاسخ بديد .

  • سلام. بله سطح مقطع جدید، حاصل جمع دو سطع مقطع هاست. یعنی اگر دو تا سیم نمره ۲/۵ رو با هم جمع کنید، حاصلش میشه یک سیم نمره ۵

   • ممنون از پاسختون . اما از خيلي وقت پيش یه چيز تو ذهن من مونده که اگر دو تا سيم رو با هم موازي کنيم سطح مقطع حاصل اينگونه بدست مي آيد که توان ۲ سطح مقطع سيم اول را با توان ۲ سطح مقطع سيم دوم جمع مي کنيم از حاصل جذر مي گيريم جواب سطح مقطع حاصل از موازي کردن دو تا سيم هستش . اين درسته يا من اشتباه ميکنم . يه دستگاهي کابل ۱۲۰ * ۳ ميخواد . کابل موجود ۷۰ * ۳ هست . میخوام مطمئن بشم با موازي کردن يه کابل ۵۰ * ۳ به خواستم ميرسم . چون اون فرمولي که خدمتتون عرض کردم تو ذهنم بود مردد شدم .

    • سلام. ببینید، وقتی ما میگم یک سیم نمره ۲٫۵ هستش یعنی مساحت سطح مقطع اون سیم ۲٫۵ میلی متر مربعه. پس اگر ۲ تا سیم رو با هم موازی کنیم این مساحت ها جمع میشه.
     به این خاطر اون تصور اشتباه برای شما به وجود اومده چون شما فکر کردین که منظور از نمره ۲٫۵ ، یعنی قطر بیرونی سیم. درسته؟

     ۲- بله. موازی کردن یک کابل نمره ۷۰ با یک کابل نمره ۵۰، بهتون یک کابل نمره ۱۲۰ میده.

 • نوشته ۱۲۰۰۰

  • سلام. پس مشکلی نداره، می تونید از سیم نمره ۲/۵ هم استفاده کنید.

 • سلام خسته نباشید. ساختمان بنده با سیم افشان نمره ۴ تا جعبه فیوز ساختمان ۹ متر فاصله سیم هستش.از جبه فیوز تا کولر گازی معمولی ۱۰ متر با سیم ۲.۵ فاصله سیم هستش . به نظر شما جوابگو هستش این سیمکشی یا نه؟. ممنون از سایت خوبتون.

  • سلام. ظرفیت کولر گازیتون رو ننوشتید که چقدره. اگر روی پلاک دستگاه رو بخونید نوشته که جریان مصرفی دستگاه چقدره.

 • سلام مهندس
  میخوام بدونم یه رشته از سیم افشان توانایی تحمل چه مقدار آمپری رو داده؟

  • سلام. سوال خیلی سختی پرسیدین.
   دوستان اگر کسی می دونه پاسخ آقا محمد رو بده.

   • سلام .دوست عزیزبستگی دارد ب اینکه چه طولی مد نظر باشد یک رشته سیم بطول ۱سانت میتواند تا چند امپر تحمل کند اما با افزایش متراز از میزان امپر دهی کاسته میشود.

 • فرق بین سیم افشان و مغزی رو بیان کنید

  • سلام. انعطاف پذیری سیم های افشان از مفتولی بیشتره.
   تحمل مکانیکی سیم مفتولی بیشتره.یعنی برای جاهایی که قراره به کابل فشار بیاد یا بهش ضربه بخوره کابل مفتولی مقاوم تره.
   سیم افشان معمولاً مقداری از سیم مفتولی گرون تره.
   سیم های مفتولی ولتاژ و جریان بالاتری رو نسبت به سیم های افشان می تونه تحمل کنه. البته این تفاوت خیلی چشمگیر نیست.

 • سلام وتشکر از سایت مفید شما.بنظرم اینروزها و در عصر فعلی در هر زمینه قدری زیاده روی و وسواس زیاد شده ک در مورد برق وبرقکاری هم صدق میکنه.زمانی بود ک ساختمانها ب همان تک فیوز ۵ امپری کنتور وصل میشد وخبری از جعبه فیور -کلید اتوماتیک -محافظ جان -ارت و…نبود .البته بودن امکانات جدید ب هیچ وجه بد نیست اما متا سفانه خیلی زیاده روی میشود.واین هزینه های بسیاری ب هزینهای دیگر ساختمان اضافه میکند.شما فقط یک ملاحظه درمورد تابلو برق کنتور داشته باشید و ببینید چقدر مقررات واستانداردهای متعدد برای ان تعریف کردند حتی برای جعبه ان ک فقط کارش جمع اوری کنتورها در یک مکان هست ولزومی بر این همه بیانیه برای ان نیست.حتی برای لولای در و قفل وچفتش هم حکم صادر شده و همه ملزم ب اجرای ان هستند.متاسفانه وبازمتاسفانه بعضی ها برای اینکه جیبشان پر پول شود هر کاری میکنند .مدرسه شبانه روزی در منطقه ما هست ک گاهی برای رفع اشکالات برقیش میروم شاید باور نکنید ک برایش ترانس زمینی با تابلوهای متعدد در نظر گرفتند وکابلهایی ک میتوانند برق یک شهر کوچک را تعمین کنند در زیر خاک مدفون شده ک نمیدانم میخواستند چکار کنند .کل مصرفشان با یک کنتور سه فاز ۳۲امپر یا نهایت ۴۰ تعمین میشد .یک کولر گازی در حین کار ک با کلمپ امپرش ۹ خوانده میشود و حتی سیم ۱/۵ هم جوابگوست سفارش کابل ۲در ۴ برایش میشود حال این هزینه اضافی ک تحمیل میشه را چه کسی باید بپردازد معلوم نیست.

  • سلام آقای زمانی. ممنونم از شما بابت این کامنت. ۵۰ درصد با حرف های شما موافقم و ۵۰ درصد خیر. سخت گیری ها بیشتر شده و این باعث بالاتر رفتن ایمنی شده که خیلی خوبه. همیشه با خودم میگم اگر این سخت گیری ها در تمام کشور فقط جان یک نفر رو نجات بده کافیه. ولی به قول شما بعضی وقتها یک هزینه های اضافی رو می بینیم، که وجدانمون درد میگیره ولی مجبوریم اجرا کنیم.

 • دو رشته سیم برگشت و نول از چراغ میاریم تو قوطی کلید بعد برای خود قوطی فقط سیم فاز بیاریم و نول چراغ را ببریم تو یه قوطی کلید دیگه و نول بگیریم مشکلی خاهد داشت؟

  • اگر اون رشته سیمی نولی که می فرمایید از یک مدار روشنایی از قوطی کلید کناری اومده باشه، مشکلی نداره.
   ولی اگر از قوطی کلید پریزها اومده باشه، مشکل داره و نباید از نول پریزها برای روشنایی ها انشعاب گرفت.

 • مجددا درود
  در سربندی نول روشنایی میشه از هر سیم نول برای دادن نول ب روشنایی استفاده کرد
  و همچنین ایا از خرطومی نسوز بجای پلیکا از کف زمین کار کنیم بعد میشه سیمی رو ک مشکل پیدا کرد رو تعویض کرد یعنی براحتی میاد بیرون از خرطومی

  • سلام.قسمت اول سوالتون رو متوجه نشدم.
   بله میشه از خرطومی نسوز استفاده کرد. امکان تعویض کردن سیم های داخل اون هم هست،

 • درود
  اگه بجای دو رشته سیم نمره ۴ از چهار رشته سیم ۲/۵ استفاده شه مشکلی خاهد داشت؟

  • سلام. خیر مشکلی نداره.

 • سلام. و خسته نباشید.
  می خواستم بدونم به یه پریز خانگی حداکثر چند دوشاخه میتوان وصل کرد؟
  محدودیت از نظر ولتاژ و شدت جریان چقدر هس؟

  • سلام. استفاده از دو شاخه ها و سه راهی ها برای پریز برق ممنوعه و طبق مقررات هر وسیله برقی باید یک پریز جدا داشته باشه.
   محدودیتی که از نظر جریان هست اینه هر پریز می تونه تا ۱۶ آمپر رو جوابگو باشه.

 • سلام.یکی از همکارها میگفت برای محاسبه ظرفیت سیم که در بازار رواج داره، نمره سیم رو در ۴ ضرب کنید تا میزان ظرفیت سیم بدست بیاد.مثلا ۶=۱٫۵*۴

  • سلام. نه این اشتباهه. ظرفیت سیم ها طبق جدول بالا محاسبه میشه.

 • سلام میخواستم بپرسم که کابل ۲در۱برای ۴پرژکتور۵۰۰وات درفاصله ۱۰متری ازهمدیگه جوابگوهست یانه

  • سلام. بله جوابگوست. ولی چون در این حالت از حداکثر ظرفیت سیم استفاده میشه بهتره که از کابل ۲ در ۱/۵ استفاده کنید.

 • سلام،اگر فیوز کنتور قطع بشه،امکان داره از کلید کولر،یا سوختن دینام کولر باشه،ممنون میشم راهنمائی‌های بفرمابید

  • سلام. بله همین طوره. در صورت خرابی کلید کولر یا موتور کولر یکی از فیوزهای برق مربوط به اون سرخط می پره.

 • سلام مهندس .برای یک منزل مسکونی که برق سه فاز دارد ایا باید شماره سیم خط نول به اندازه سیم های فاز باشد یا بزرگتر در نظر گرفت .
  سپاس

  • سلام. بله، شماره سیم نول باید برابر با شماره سیم های فاز باشد.

 • سلام خسته نباشید واقعا ممنون بابت مطالب عالیتون
  میشه بهم بگین واسه وصل شدن فتوسل به کنتاکتور از چه نوع سیمی استفاده میشه؟
  و اینکه واسه اتصال کوتاه کردن خود تیغه های کنتاکتور از سیم شماره چند استفاده می کنیم؟
  و در آخر هم واسه وصل کردن پروژکتور ها یا ال ای دی های نور پردازی فضای باز به کنتاکتور از چه نوع سیمی باید استفاده شه ؟
  بازم ممنونم ازتون

  • سلام.مرسی ، لطف دارین.
   ۱- از یک سیم نمره یک یا ۱٫۵ هم میشه استفاده کرد.
   ۲- سوال دومتون کمی مشکل داره. فکر می کنم منظورتون این بوده که وقتی کنتاکتور عمل کرد، حالا برای گرفتن برق خروجی از کنتاکتور به چه سیمی نیاز است. درسته ؟ جواب اینه که بسته به اون وسیله یا تعداد چراغ هایی داره که می خوایین روشن بشن. ولی قطعاً وقتی کنتاکتور میزارین تویه مدار، یعنی فتوسل جواب نداده که دارین از کنتاکتور استفاده می کنید. در این صورت حداقل به یک سیم نمره ۴ یا ۶ نیاز دارین.
   ۳- تعداد پروژکتورها و توان مصرفی اونها رو بفرمایید.

 • سلام اقاخسته نباشین:اگر لطف بفرماییدجواب ارایه بدارید. به فاصله ۱۶۰۰۰متردیواراحاطه است جهت روشنایی بالای دیواربه تعداد ۸۰۰چراغ ۸وات نصب میشودکیل سایزچندضرورت است

  • سلام. همه چراغ ها رو پشت سر هم قرار ندین، چون در طول عمر چراغ ها تاثیر داره. هر ۵۰ تاشون رو با سیم نمره ۱/۵ موازی کنید. بعدش از یک کابل نمره ۶ جهت اتصال همه اون دسته ها استفاده کنید.

 • سلام جناب مهندس
  من یک واحد آپارتمانی دارم که ۳عدد اسپیلت ۱۲۰۰۰ ویکی ۲۴۰۰۰ داره
  سیم برق ۲۴۰۰۰ تاجعبه فیوز۲/۵ وکابل ورودی ۶ به متراژ۳۵ هست میخوام ببینم مشکلی پیش میاد یانه
  ممنونم

  • سلام. متاسفانه از سیم های ضعیفی استفاده شده و احتمال داغ شدن و آتش گرفتن سیم ها خیلی زیاده. پیشنهاد ما اینه که برای کولر گازی یک کابل مجزای نمره ۱۰ از کنتور بکشین.

 • ا سلام
  و تشکر از سایت خوبتون در مورد سوال یکی از دوستان به نام میثم به تاریخ ۲۳ خرداد که گفته بود برای یک کولر گازی ۲۴۰۰۰ سیم ۲٫۵ کشیده و شما گفتین بهتره ۴ بکشین
  سوال من اینه که طبق جدول اولی که گذاشتین سیم ۲٫۵ تا فاصله ۴۰ متر می تونه از ۲۰ گروه ۱ تا ۳۵ امپر گروه ۳ رو جواب بده ما حتی اگه گروه ۱ را در نظر بگیریم تا ۲۰ امپر می تونه جواب بده و با توجه به اینکه کولر گازی ۲۴۰۰۰ حدود ۶ امپر مصرف می کنه (روی دستگاه ال جی ۲۴۰۰۰ نوشت) و حتی با در نظر گرفتن اینکه امپر بیشتری در زمان استارت اولیه کشیده میشه حداکثر دو برابر ۱۲ امپر پس سیم ۲٫۵ تقریبا دو برابر نیاز این کولر رو تامین می کنه
  سوال من این بود چرا گفتین سیم ۴ بهتر بود نصب می کردی
  با تشکر

  • سلام. معمولاً در دفترچه راهنمای کولر گازی سطح مقطع سیم مورد نیاز ذکر میشه که بهتره که طبق دفترچه راهنما عمل بشه. که معمولاً برای کولر گازی های ۲۴۰۰۰ یا سیم نمره ۲/۵ و یا سیم نمره ۴ پیشنهاد شده.
   جدولی که در بالا اومده برای شرایط ایده آل هستش ولی شاید همیشه این شرایط محیا نباشه.

 • سلام و خسته نباشید برای کار خوب و حوصله تان.
  یک کولر گازی ال جی ۲۴۰۰۰ اسپلیت و دوول.خریدم . نصاب آمد و نصب کرد گفت حالا باید برقکش بیاری . طبقه ششم هستم و دوطبقه هم پارکینگ داریم . میگن باید از کنتور کابل بیارم . اگه ممکنه راهنمایی کنید ممنون میشم . جعبه تقسیم ورودی برق منزل را سر در نیاوردم ولی چند حالت آن به جایی وصل نیست نبست

  • سلام. به احتمال خیلی زیاد کابل اصلی ورودی به منزل شما (از کنتور تا جعبه فیوز) جوابگوست و نیازی نیست که یک کابل مجزا برای کولر گازی قرار بدین. برای این کار با یک برقکار مشورت کنید.

  • سلام خسته نباشید من یک اسپلیت ۲۴۰۰۰برای خانه ویلایی گرفته ام یک سال بدون دردسر کار کرده اما یکدفعه خاموش شد چند بار فیوز رابط کنتور با اسپلیت رو خاموش و روشن کردم باز شروع به کار کردن کرد اما بید از نیم ساعت دوباره قطع شد لازم به ذکر است من قبل از اینکه چنین موردی پیش بیاد من باشیلنگ اب راکمپرسور را که خارج از اتاقه فشار اب گرفتم درضمن کابل برق هم مستقیم از پای کنتور تا دستگان بافاصله ی۸متری مستقیم کشیده شده لطفا راهنمایی بفرمایید دلیل خاموش شدن چیست دیگر روشن نشده.ونیز بوی سوختگی از پای فیوز به مشام میرسد امکان سوختن فیوز برق دلیل باشد متشکرم

   • سلام سید جان. فکر نمی کنم مشکل از شستن کمپروسور باشه. به احتمال خیلی زیاد فیوز سر راه کولر سوخته که باید تعویض بشه.

    • سلام خسته نباشید.متشکرم از راهنمایی شما.فیوز رابط کنتور واسپلیت رو تعویض نمودم اسپلیلت درست شد.پیروز باشید.

 • یا عرض تشکر
  جواب سوال من در توضیحات وجود داشت
  و خوندم . ممنون

 • سلام. یه خونه کولر ۲۴ هزار با روشنایی و یخچال داره می تونم ورودی رو از کنتور به جعبه مینیاتوری سیم تک رشته ای ۶ بزارم؟در ضمن فاصلش تقریبا ۱۵ متره و لوله پلیکا هم از کف ساختمان رفته.ممنون

  • سلام. بله می تونید.

 • سلام خسته نباشید برای داکت اسپلیت های تکفاز الجی سیم۲٫۵ ایا جوابکو هست ب مترار ۶متر و فیوز چند امپر نیاز دارد.با تشکر

  • سلام.ظرفیت داکت اسپلیت چقدره؟
   حداقل بفرمایید روی پلاک دستگاه نوشته چند وات؟

 • با سلام.کنتور تک فاز ۳۲ آمپر.کابل ۱۰×۲ به متراژ تقریبا ۱۰۰ متر از کنتور تا جعبه فیوز داخل خونه کشیده شده.دمای هوا الان ظهرها تا ۴۵ درجه می‌رسه و بدون اینکه استفاده زیادی داشته باشیم فیوز کنتور میپره.داخل جعبه فیوز داخل منزل هیچکدام از فیوزها داغ نیست و نمی ره.علتش چیه؟سه تا کولر ۱۲هزار اسپلیت و یک یخچال و ۳ تلویزیون داربک

  • سلام. شما دارید بیشتر از ظرفیت کنتور ازش جریان میکشید. می تونید با پرداخت یک هزینه اضافی، از اداره برق بخوایین که بیاد و یک کنتور با آمپر بالاتر براتون نصب کنه.

 • سلام آیا امپر زیادی کشیدن و کمی ولتاژ ربطی به سیم ظعیف (۲٫۵)کولر گازی ۳۰۰۰۰ دارد؟
  یعنی چون سیم ظعیف هست باعث.امپر کشیدن زیاد میشود؟ و دوم اینکه آیا سیف فاز رو شماره ۶ بندبازی کافیه یا باید سیم نول رو هم ۶ بندازم چون الان هر دو سیم داغ میشن مرسی

  • سلام حسین آقا. بله رابطه داره. هر سیم ظرفیت مشخصی داره و اگه بیشتر از ظرفیتش ازش جریان بکشین، سیم داغ میشه و در طولانی مدت مقاومت سیم زیاد میشه تا بالاخره بسوزه.
   پس بهتره که برای کولرتون از یک کابل نمره ۴ یا ۶ استفاده کنید.
   ۲- خیر امکانش نیست و هم فاز و هم نول باید از یک نمره باشن.

 • با سلام
  برای روشن کردن یک کولر ۱۲۰۰۰ و یک کولر ۲۴۰۰۰ به علت قدیمی بودن سیم کشی اصلی مجبور به سیم کشی روکار جدید شدم، آیا برای کشش جریان حداکثر ۱۸ آمپر هنگام کارکرد همزمان دو کولر سیم ۲ در ۴ با طول کابلکشی ۴۰ متر کفایت می کنه؟ با تشکر

  • سلام آقا سهیل. خیر. باید از یک کابل ۲ در ۶ استفاده کنید. کولر گازی ها در زمان استارت اولیه جریان خیلی زیادی رو مصرف می کنن.

 • سلام،

  من برای ماشین لباسشویی و برق اجاقگاز (فندک اجاقگاز) از یک سه خانه ارت دار استفاده کردم که این سه شاخه به یک کابل ۳ متری ۲٫۵X3 متصل شده و در طرف دیگر به یک سه شاخه ارت دار متصل شده که ماشین ظرفشویی و دستگاه تصفیه آب نیز به آن متصل است(به دلیل وجود یک پریز).ساختمان نوساز است ولی کابلهای مصرفی پریزها ۲X3 است.میخواستم ببینم با وجود اینکه ماشین لباسشویی و ظرفشویی را با هم روشن نکنیم مشکلی پیش نمیاد؟

  • سلام. خیر مشکلی نداره و سیم نمره ۲/۵ جوابگوست.

 • با سلام
  ضمن تشکر از سایت خوبتون.برق کشی پذیرائی بصورتی انجام شده که برا دو تا اسپلیت ۲۴ که تقریبا ۲۷ آمپر جریان می کشه برای نول هر دوتا بصورت مشترک از یک سیم ۴ استفاده شده ولی فاز بصورت جداگانه هر کدام یک رشته سیم ۴٫
  نگران سیم نول هستم که برق کشی ساختمان را دچار اشکال کنه.الان هم هیچ راهی ندارم غیر از کابل کشی رو کار .بنظرتون با این شرایط جواب می ده؟

  • سلام آقای نراقی. خیلی از برقکارها به خیال اینکه دارن در مصرف سیم صرفه جویی می کنن به اشتباه این کار رو انجام میدن. ولی جای نگرانی نیست. پیشنهاد می کنیم هر دو کولر رو یک ساعت روشن کنید و بعد به سیم نول دست بزنید، اگر روکش اون سیم داغ شده بود، اون وقت باید براش یک فکری بکنید. چون اصلی ترین نشانه کم آوردن سیم در مقابل جریان زیاد، داغ شدن اون هستش.

 • باسلام.ببخشید میشه درمورد توان نامی ویاجریان نامی چیست.من همیشه قاطی میکنم.
  واینکه درمورد چگونگی تست کلیدهای خراب مانندکلید کولر ویاپایه های رله ویا هرچیز برقی(خیلی موقعه ها شده ی شاسی کلید عمل نکرده اما باقی عمل کردن واون مجموعه کلید از یک فاز تغذیه میشدن)ممنون

  • سلام. توان و جریانی که هر دستگاه یا سیستم در حالت عادی با اون کار می کنه رو میگن توان و جریان نامی.
   هر کلیدی رو که خواستین تست کنید کافیه که سیم های متصل به اون رو جدا کنید و مستقیم به هم وصل کنید. اگر دستگاه مربوطه روشن شد ولی با کلید عمل نمی کرد، متوجه میشین که کلید خرابه.
   مثلاً اگر می خوایید تست کنید که یک کلید کولر خرابه یا نه کافیه سیم فاز ورودی رو از کلید کولر در بیارید و مستقیم به سه تا سیم دیگه (پمپ، تند و کند) وصل کنید،اگر دستگاه روشن شد ولی با کلید روشن نمی شد، متوجه میشین که کلید خرابه.

 • سلام وتشکرازسایت خوبتون دربرق کشی یک منزل با روشن کردن پنکه سقفی صفحه تلویزیون یک لحظه سیاه می شود دلیل چیست؟

  • سلام. چک کنید که سرخط پریزهای برق منزل از سرخط روشنایی ها جدا باشه. این مشکل به خاطر مشترک بودن سیم پنکه با سیم پریز تلویزیون ایجاد میشه.
   در ضمن هر چه سریعتر این مشکل رو حل کنید چون احتمال اسیب رسیدن به تلویزیون زیاده.

 • با عرض سلام . سوال.
  معمولا اکر بیش از حد از ظرفیت یک سیم استفاده شود سیم یا کابل گرم میشود .میخواستم بدونم در این صورت چه اتفاقی میفتد. آیا اگر این اشتباه تکرار نشود . نیاز به تعویض سیم و کابل گرم شده یا بخشی از آن هست یا نه .ممنون

  • اگر سیم گرم بشه، روکش اون ذوب میشه و همه سیم های داخل لوله به هم می چسبن. و گرم شدن سیم ها به قسمت مسی اونها هم آسیب میزنه و در طولانی مدت مقاومت سیم ها در برابر عبور جریان بیشتر میشه.
   اگر گرم شدن به حد زیادی نرسیده باشه و فقط یک بار تکرار شده باشه، شاید سیم ها نسوخته باشه، پس نیازی به تعویض سیم ها نیست.

 • سلام
  من برای یخچال یک عدد محافظ مخصوص خودش گرفتم.
  برای مایکروفر و فرتوکار (باهم) هم به گفته نصاب یک سه راهی درست کردم با سیم ۲٫۵ (مثل سه راهی جوشکاری) که دوشاخ هردو به این سه راهی وصل می شود.
  یعنی الان محافظ یخچال و این سه راهی جوشکاری باید به برق وصل شوند. فقط یک عدد پریز برق نزدیکشان می باشد.
  آیا میشود هر دو را با یک سه راهی بیسیم (سه راهی که به پریز وصل میشوند) به برق وصل کرد یا مشکل ایجاد خواهد کرد؟

  • سلام. چک کنید که اگر سیم های اون پریز برق نمره ۲/۵ باشه، مشکلی نداره.

   • پریز برق معولی و خانگیه
    به نظرتون ۲٫۵ است؟

    • ساختمون های نوساز معمولاً ۲/۵ هستند، مگر اینکه ساختمان قدیمی باشه.

 • برای یک کنتور تکفاز از محل تا جعبه مینیاتوری داخل ساختمان که تقریبا مسیر ۴۰متر و دمای هوا ۵۰ درجه میاشد.کابل ۲در۱۰ گذاشتم.دوتا کولر ۳۰ هزار اسپیلت و یک یخچال و روشنایی معمولی.لطفا بگید جواب میده؟

  • سلام. بله جواب میده.

 • با سلام و خسته نباشین
  جناب مهندس از کجا میتوان تشخیص داد که سیم تقلبیه یا اصل؟ممنون میشم راهنمایین کنین
  با تشکر

  • معمولاً تعداد رشته های سیم تقلبی کمتره و جنس روکش اون مناسب نیست. و چون در مس اون ناخالصی وجود داره بعد از مدتی رنگ مس اون یا تیره میشه یا به صورت دونه های سبز رنگ در میاد.

 • سلام وقت بخیر
  من یک کولر گازی اسپیلت ۲۴ هزار نصب کردم.برای برقش از جعبه فیوز ساختمان یه سر خط برق مستقیم تا کولر گازی کشیدم که مینیاتوری که گزاشتم ۲۵ امپره و سیمی که مستقیم استفاده کردم ۱در۲ونیم هست مسافت سیم هم چیزی حدود ۱۵ متره..ایا جوابگو هست ویا مناسب هست.

  • سلام آقا میثم. اگر از سیم های تقلبی استفاده نکرده باشین، باز هم احتمالش کمه که سیم جوابگو باشه. بهتر بود که از سیم شماره ۴ استفاده می کردین.

   • یعنی الان مشکل ساز میشه واسم.چون برقکار اومد وصل کرد گفت موردی نداره جوالگو هست

    • می تونید تست کنید. بزارید یکی دو ساعت کولر گازی کار کنه و بعدش به سیم ها دست بزنید و ببینید که آیا داغ میشه یا نه.
     اگر سیم ها داغ بشن در طولانی مدت مقاومت سیم ها بالا میره و باز بیشتر داغ میشن و باعث میشه که سیم ها بسوزه.

 • واقعا از بذل توجه تون در پاسخگویی و راهنمایی ممنونم.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 2
 • بازدید امروز: 14,974
 • بازدید دیروز: 13,221
 • بازدید ماه: 424,751
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: آذر ۲۰, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام