خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
شهریور
۲۸
۱۳۹۴

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است؟

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم شماره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر جدول پایین ، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۴۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا  سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

 

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم نمره ۱۰ مسی ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

 

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


281 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام مهندس
  چند سوال
  ۱ – سه گروه در جدول مشخص کردین،اولی مثل حالتی است که چند سیم درون یک لوله خرطومی یا لوله های برق کشیده شده،که مثلا در ساختمان استفاده شده
  حالت های دوم و سوم رو متوجه نمیشم،ما یا سیم هامون تکی و درکنار هم قرار میدیم،یا از کابل استفاده میکنیم،این دو مورد رو که گفتم شامل کدوم گروه ها میشن؟

  ۲-با توجه به جدول مسافت های کابل ها،مثلا برای ۳۰ متر عددی وجود نداره،آیا میتونیم تناسب ببندیم؟اگر بله مبنا تناسب چیه

  ۳- عواملی که در مقدار جریان مجاز سیم میتونن تاثیر بگذارن،طول سیم،دمای محیطی و افت ولتاژ و اگه چیزیم هست بفرمایین،
  برای دمای محیط که لطف کردین و جدولشو گذاشتین که در جریان مجاز ضرب میشه
  برای مسافت هم که جدول گذاشتین و همون سوال بالا تکرار میشه که برای مسافت هایی که در جدول نیست میشه تناسب بست؟
  و برای افت ولتاز فکر میکنم رابطه ای وجود داره لطفا اگه خاطرتون هست بگین فرمولشو

  ۴- جدول مربوط به تاثیر طول سیم،برای کابل ها هم استفاده میشه یا سیم های تکی؟

  • سلام.۱-همونطور که گفتیم، حالت یک یعنی مثل وقتی که چند سیم از داخل یک لوله خرطومی رد میشن. حالت ۲ یعنی مثل وقتی که همون سیم ها یا کابل ها بیرون لوله خرطومی باشن. حالت ۳ هم اصلاً در برق ساختمان اتفاق نمی افته.
   اگر سیم هاتون تکی و درکنار هم قرار بدید،یا از کابل استفاده میکنید (در بیرون از لوله) میشه گروه دوم.

   ۲- بله می تونید میانگین بگیرید.
   ۳- مثلاً دما، میزان خلوص موارد مصرفی در سیم. طول سیم. دمای محیط.همجواری با سیم های دیگر
   ۳-۱ رابطه ش برای تکفاز اینه I=P/U.COSØ

   ۴- بله استفاده میشه.

 • با عرض سلام خدمت شما
  برای اتوی برقی که در خیاطی ها هستش و زمان زیادی میبره تا داغ بشن برای همین حداقل نیم ساعت باید بمونه تا داغ بشه و همیشه باید در برق باشه آیا امکان این هستش که از یه کابل ۲*۱٫۵ استفاده کرده؟فاصله هم ۲۰ متر؟؟؟؟
  برای اینکه ما میزنیم کابل رو داغ میکنه.یکبار هم اتو بهمراه سردوز داخل یه سه راه برق بودن که باعث داغ شدن سیم و اتصالی سه راه برق شدن.
  میشه راهنمایی کنید؟
  با تشکر

  • سلام. بستگی به توان اون اتویی که میفرمایید داره. ولی پیشنهاد می کنم از سیم نمره ۲٫۵ استفاده کنید. تفاوت قیمت چندانی ندارند.

   از سه راهی برق استفاده نکنید. سیم این سه راهی ها خیلی ضعیفه.

 • با سلام طبق جدول که نوشته از یک سیم نمره۱:۵با طول ۱۰متر میشه ۱۵امپر گرفت سوالم اینه اگه کولر ۵۰۰۰ که روش نوشته حداکثر۹امپر در دور تندش جریان میکشه میتونیم از سیم ۱:۵استفاده کنیم و ۶امپر هم اضافه دارع و مشکلی پیش نمیاد چرا شما نوشتین سیم۲:۵استفاده کنیم ایا بخاطر احتیاط بیشتر مواقع یک شماره اضافه میگین و اگه سیم ۱:۵استفاده کنیم مشکلی پیش میاد

  • سلام. در لحظه استارت اولیه موتور کولر، جریان بیشتری نیاز داره.
   ۲- استاندارد میگه که برای مصرف کننده باید از سیم نمره ۲٫۵ استفاده کنید و سیم نمره ۱٫۵ فقط برای روشنایی ها استفاده میشه.

 • سلام وقت بخير
  ايرادي نداره از جعبه فيوز تا كولر گازي براي فاز يك رشته سيم جداگانه اما از سيم نول آن در ساختمان و پريزهاي ديگر استفاده كرد؟ يا حتما بايد فاز و نول از جعبه فيوز تا كولر گازي جداگانه باشد؟
  به هر حال به نظرم فرقي نميكنه چون از كنتور تا جعبه فيوز تنها يك سيم فاز و نول قوي آمده و فقط سيم فاز هست كه داخل جعبه فيوز به فيوزهاي مختلف تقسيم ميشه اما سيم نول همه ساختمان مشترك ميباشد..لطفا راهنماييم كنيد

  • سلام. مرسی.۱-نه خیلی هم ایراد داره. فاز و نول باید جداگانه باشد.
   ۲- این تصور شما اشتباهه. مثلاً اگر شما برای نول از سیم نمره ۱٫۵ استفاده کنید و برای فاز از سیم نمره ۱۰ استفاده کنید، از داخل سیم فاز حداکثر به اندازه همون سیم ۱٫۵ جریان می تونه عبور کنه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 3
 • 13,560
 • 18,657
 • 124,322
 • تیر ۲۹, ۱۳۹۷

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی