تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

جعبه فیوز

22776 بازدید

الهی به توکل خودت. سلام دوستان، حالتون خوبه؟ اوضاع احوال بکامه؟ امروز قصد دارم در این آموزش کوتاه، روش نصب و سیمکشی جعبه فیوز با کلیدهای مینیاتوری و کلید محافظ جان را تقدیم شما کنم. البته اگر می خواهید باسوادها به این اسامی خورده نگیرند به جعبه فیوز بگویید تابلو برق انتهایی و به کلید محافظ جان بگویید کلید جریان باقیمانده.

 

جعبه فیوز

 

 

آموزش نصب جعبه فیوز در برق ساختمان

جعبه فیوز یا تابلو برق انتهای یا تابلو برق واحدها هر سه اسم‌هایی هستند که برای جعبه فیوز بکار می‌روند، جعبه فیوز قلب تپنده برق هر منزل مسکونی ست که در داخل هر واحد ساختمانی و معمولاً در قسمت درب ورودی واحد نصب می شود و سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود. در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

وقتی گفته می شود که یک جعبه فیوز هشت تایی است، یعنی این جعبه فیوز گنجایش نصب ۸ کلید مینیاتوری را دارد. جعبه فیوزها در هر سایزی که بخواهید در بازار موجودند، ولی در برق ساختمان بیشتر از نوع ۱۲ تایی استفاده می‌شود.

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل انجام می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط، تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود. و مزیت دیگر هم افزایش ایمنی افراد و حفاظت از تجهیزات و وسایل برقی است.

 

انواع فیوز در برق ساختمان :

قبل از این که به سراغ جعبه فیوز و نقشه سیم کشی آن برویم ابتدا باید فیوزها را بشناسیم.

فیوز : فیوزها انواع مختلفی دارند ولی در برق ساختمان بیشتر با نوع فشنگی ، اتوماتیک، مینیاتوری سروکار داریم، پس به توضیح همین سه مورد بسنده می کنیم. این سه مدل، مدارات برق را در مقابل اتصال کوتاه (یعنی برخورد سیم فاز با نول) و اضافه بار ( یعنی کشیدن جریانی بیشتر از جریان نوشته شده روی فیوز ) محافظت می کنند. فقط یک ورودی و یک خروجی دارند و در مسیر سیم فاز قرار می گیرند، پس می توان گفت که این فیوزها به صورت سری در مدارهای برق ساختمان قرار می گیرند.

فیوز فشنگی:
در تصویر پایین یک مدل فیوز فشنگی به همراه پایه آن را مشاهده می کنید. این فیوزها از سه قسمت تشکیل شده اند. مغزی، کلاهک و پایه فیوز. که مغزی روی پایه فیوز قرار می گیرد و کلاهک روی مغزی قرار می گیرد.

در صورتی که این فیوز عمل کند، باید مغزی آن دور انداخته شود. چون مغزی فیوز فشنگی یکبار مصرف است. برای تعویض مغزی باید کلاهک روی آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مغزی را بیرون آورده و تعویض کنید.

فیوز فشنگی

فیوز فشنگی

 

فیوز اتوماتیک یا آلفا:
و در تصویر پایین فیوزهای اتوماتیک یا آلفا را مشاهده می کنید. برخلاف فیوزهای قبلی که یکبار مصرف هستند، این فیوزها اگر عمل کنند، کافیست چند ثانیه صبر کنید تا خنک شوند و سپس دکمه مشکی که روی آن قرار گرفته را دوباره فشار دهید تا اتصال برقرار شود. دکمه قرمز رنگ هم به این خاطر است که بتوانید به صورت دستی فیوز را قطع کنید.
این فیوزها هم مانند فیوزهای قبلی روی یک پایه بسته می شوند.

فیوز اتوماتیک

فیوز اتوماتیک

استفاده از فیوز فشنگی و فیوز اتوماتیک دیگر منسوخ شده و حتی مقررات ملی ساختمان استفاده از فیوز اتوماتیک را منع کرده است.

کلید مینیاتوری:
و در پایین تصویر یک کلید مینیاتوری را مشاهده می کنید. کلیدهای مینیاتوری پرکاربردترین فیوزها در برق ساختمان هستند.
این فیوزها از لحاظ سرعت کار به چند دسته تقسیم می شوند. که با حروف اختصاری که روی آن درج می‌شود مشخص می‌شوند. این حروف عبارتند از:

 • نوع A : تندکار
 • نوع B : تقریبا تندكار
 • نوع C : متوسط
 • نوع D : كندكار

ما در برق ساختمان فقط با نوع B و C سروکار داریم که نوع B برای سرخط روشنایی ها و نوع C برای سرخط پریزها استفاده می‌شود. تا قبل از این برقکارها همه فیوزهای یک ساختمان را از نوع C انتخاب می کردند ولی در مقررات جدید تاکید شده است که باید برای روشنایی ها از نوع B و برای پریزها از نوع C استفاده کنید.
به کلید مینیاتوری زیر نگاه کنید، روی آن کلمه C25 درج شده است، یعنی این فیوز از نوع C و ۲۵ آمپر است.

کلید مینیاتوری

نقشه سیمکشی و سربندی جعبه فیوز :

ابتدا نقشه نصب کلیدهای مینیاتوری را در تصویر پایین به شما نشان می‌دهم. آنگاه به سراغ توضیحات بیشتر در مورد هر قسمت میروم. اگر می خواهید فیلم نصب این نقشه ها را بصورت عملی مشاهده کنید، پیشنهاد میکنم دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان را مشاهده کنید.

 

نقشه جعبه فیوز

نقشه جعبه فیوز

 

نکته: ورودی و خروجی در کلیدهای مینیاتوری مهم نیست، یعنی در عملکرد کلید مینیاتوری تاثیر ندارد که شما ورودی را از بالای فیوز وصل کنید یا از پایین. ولی در استانداردهای برق ساختمان آمده است که بهتر است ورودی را از بالای کلید مینیاتوری و خروجی از پایین کلید باشد.

 

نقشه نصب جعبه فیوز همراه با کلید محافظ جان

کلید جریان باقیمانده یا همان کلید محافظ جان کم کم دارد جای خود را در برق ساختمان باز می کند. زیرا افراد کم کم متوجه مزیت های این دستگاه می شوند. این کلید می تواند از برق گرفتگی اشخاص، شوک الکتریکی، جریان نشتی از مدار شما محافظت کند.

کلیدهای محافظ جان ۲ ورودی و ۲ خروجی دارند. چون علاوه بر سیم فاز، سیم نول هم به آن وصل می شود. خب حالا نقشه نصب جعبه فیوز همراه با کلید محافظ جان را برایتان ترسیم کنیم.

روش نصب کلید محافظ جان

 

می بینید که فاز و نول از قسمت بالای کلید محافظ جان وارد شده و از قسمت پایین خارج می شود. ولی برای کلیدهای مینیاتوری و فشنگی اینکه ورودی از بالا باشد یا پایین، مهم نیست.

نکته: در مقررات جدید مبحث ۱۳ آمده است که نصب یک عدد فیوز اصلی، قبل از کلید محافظ جان الزامی است. یعنی در تصویر بالا بایستی یک عدد کلید مینیاتوری همراه آمپر با آمپراژ کنتور نصب شود.

 

خب ابتدا بیایید بررسی کنیم کابلی که برق را از کنتور به جعبه فیوز می‌رساند باید چه سایزی داشته باشد. هم در کتاب آموزش برق ساختمان و هم در دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان در مورد این نکته مهم صحبت کرده‌ام که اگر:

 • اگر کنتور برق ۲۵ آمپر است، کابل اصلی باید نمره ۳ در ۴ باشد.
 • اگر کنتور برق ۳۲ آمپر است، کابل اصلی باید نمره ۳ در ۶ باشد.
 • اگر کنتور برق ۵۰ آمپر است، کابل اصلی باید نمره ۳ در ۱۰ باشد.

 

حال به سراغ این موضوع می رویم که، ظرفیت فیوزهایی که در جعبه فیوز نصب می کنیم، چقدر باید باشد؟ یا فیوزهای جعبه فیوز باید چند آمپر باشند؟

 • برای سرخط روشنایی ها از کلید مینیاتوری ۱۰ آمپر نوع B استفاده کنید. (B10)
 • برای سرخط پریزها از کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای فیوز اصلی از کلید مینیاتوری هم آمپر با آمپراژ کنتور استفاده کنید. مثلاً اگر کنتور ۳۲ آمپر است کلید مینیاتوری اصلی هم باید ۳۲ آمپر باشد. این فیوز هم می تواند نوع B و هم می تواند نوع C انتخاب شود. ولی بهتر است که نوع B انتخاب شود زیرا معمولاً در کنتورهای برق از فیوزهای نوع C استفاده می‌شود، و بهتر است که فیوز پایین دست آن (یعنی همان فیوز اصلی داخل جعبه فیوز) از نوع B انتخاب شود تا در صورت بروز اتصالی، اول فیوز داخل جعبه فیوز بپرد.
 • آمپر کلید محافظ جان بهتر است بالاتر یا مساوی فیوز اصلی باشد. مثلاً اگر فیوز اصلی ۳۲ آمپر است، کلید محافظ جان می تواند ۳۲ آمپر یا ۴۰ آمپر یا حتی بالاتر باشد. هر چقدر آمپر کلید محافظ جان بیشتر باشد طول عمر آن هم بیشتر می شود. ولی دقت شود که جریان نشتی کلیدهای محافظ جان در منازل مسکونی و اداری باید ۳۰۰ میلی آمپر باشد. پیشنهاد میکنم آموزش روش سیمکشی کلید محافظ جان را مطالعه کنید تا این قسمت را بهتر متوجه شوید.
 • برای سرخط کولر آبی از کلید مینیاتوری ۱۰ آمپر نوع C استفاده کنید. (C16)
 • برای سرخط کولر گازی بستگی به سیمی دارد که برای آن نصب کرده اید، مثلاً اگر برای کولرگازی کابل نمره ۲.۵ استفاده کرده اید باید از کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر تایپ سی استفاده کنید.

 

این آموزش توضیح مختصری بود در مورد آموزش نصب کلیدهای مینیاتوری که از کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق انتخاب شده بود، اگر به دنبال مطالب جذابتر در مورد برق ساختمان هستید، سری هم به این کتاب بزنید و فصل اول آن را رایگان دانلود کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=354
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

1001 نظر در مورد جعبه فیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام .مهندس .خسته نباشید.خواستم بپرسم که از چه مارک از جعبه فیوز۱۲تایی جنس خوب استفاده کنم بهتره.که مورد تایید شماست که با آن سر کار دارید با مالکانی که دنبال جنس خوب هستند.چون من یه مارک سارو استفاده کردم در هنگام نصب درب جای پیچ ان شکست.از بس که جنسش خشکه بود.جنس پلاستیک نرم چه مارکی خوبه که توی شهرستان هم موجود باشه.ممنون ازشما

  ۸

  1. سلام اسماعیل جان، ممنونم از شما. روی این قضیه حساس نشید،بیشتر جعبه فیوزهای تویه بازار به همین شکل هستند و اصلاً صلاح نیست وقتتون رو بزارید از این مغازه به اون مغازه دنبال جعبه فیوز با کیفیت بگردید، در ضمن قیمت جعبه فیوزهای خوب حدوداً ۴ برابره مدلهای دیگست و خیلی هم سخت پیدا میشه.
   جای پیچ های درب ۲ بار که باز و بسته بشه میشکنه و هر زمان که شکست، خیالتون رو راحت کنید و یک پیچ ام دی اف بلند بجاش نصب کنید.

   ۷

 2. سلام آقای مهندس خسته نباشید.من یه مداری طراحی کردم برای جشن های خیابانی (یه تابلوبرق)ازمحافظ جان سه فاز درش استفاده کردم ومداربهصورتیه که ابتدا سیم های برق ازکنتور وارد محافظ جان میشه بعدش وارد کلید مینیلاتوری سه فازمی خواستم ببینم آیا اشکال داره یانع؟دوما درموقع تست با برق تک فازوقتی که یک فازو به یکی ازورودی های محافظ جان متصل کردم متوجه شدم تمام مدار وتابلوحتی ارت هاهم برق دارند وبافازمتر کاملا معلوم بود مشکل ازکجاست؟سوما برق اصلی ۳۲ آمپر هست وفیوزهای سه فازمم ۳۲ امپر وتقسیم فیوزی زیرش ۱۶ و۲۵ هست ولی محافظ جان ۴۰ امپر آیا ازاصول خارجه؟؟؟محافظ جان توانش از خود برق کنتور بیشتره؟یاایرادی نداره؟ممنونم.شرمنده طولانی شد.

  ۹

  1. سلام. مرسی. ۱- بله مدار شما درست هست.
   ۲-با فازمتر نمیشه چک کرد، فازمتر خطا داره،با یک لامپ تست کنید.
   ۳- خیر از اصول خارج نیست، محافظ جان میتونه آمپراژش بیشتر از فیوز کنتور باشه.

   ۹

 3. سلام. وقت بخیر.
  بهترین وباکیفیت ترین فیوز ایرانی جوابگوی مناطق خوزستان باشه.
  فیوزمینیاتوری خارجی بهترین باشه… باتشکر.

  ۱۰

  1. سلام.بستگی به ظرفیت کولرگازی داره، معمولاً ۱۶ یا ۲۰ آمپر نصب میکنن.
   سیم نول نباید به فیوز وصل بشه، باید به سیم نول اصلی وصل بشه.

   ۶

 4. کنتور ما تک فاز قدیمی هست ۱۵امپر نوشته روش اما سیمی که از تیر برق اومده کلفته خونه همسایه هم دیدم تک فازه اما سیم خونه اونا نازکه . و شما میگید تو فاز ۱۵ امپر هست و جواب دو تا کولر گازی نمیده چطور ما یه ۲۴هزار میزنیم و یه ۱۸ هزار و جواب داره میده و یخچال و ابسردکن تلویزیون و لامپ ها وپنکه

  ۸

  1. سلام. این خیلی مشکوکه، و از لحاظ تئوری مصرف شما باید بیشتر از ۱۵ آمپر باشه. چک کنید که فیوز کنتور شما سالم هست یا نه.

   ۹

 5. سلام خسته نباشین مهندس سوالی داشتم:
  مادرخانه برق کنتور۳فازگرفتیم وچهارتافیوزبهش وصل کردیم میخواستم بدونم آیا واسه برق ۳فاز چهارفیوز زیادیه یا خوب یکی فیوز c۳۲ واون ۳عدد c25 فیوزها آیا مشکلی دارد ممنون میشم جوابم بدین…

  ۶

  1. سلام. مرسی. برای یک کنتور ۳ فاز معمولاً یک فیوز ۴ پل نصب میکنن، ۳ پلش برای فازها استفاده میشه و یک پلش برای نول. مقدار آمپراژش هم باید برابر آمپراژ کنتور باشه، مثلاً اگر کنتور شما ۲۵ آمپر هست باید فیوزها هم ۲۵ آمپر باشه.

   ۱۰

 6. نقشه از جعبه فیوز یک واحد مسکونی با کنتور ورودی سه فاز ۱۵ آمپر میخواستم.
  رنج فیوزها و تایپ فیوزها رو لطفا بیان کنید

  ۱۰

 7. سلام مهندس مرادی یوسف ویسی من پیش هیچ استاد کاری نرفتم و تمام روشهای برق کشی ازشما یادگرفته ام و بنظرمن خرطوم کشی ولوله کشی فقط نیازبه تبحر و دقت داردازشماتشکرمیکنم

  ۶

  1. سلام یوسف جان، آفرین به شما تبریک میگم که توانایی یادگیری تون اینقدر بالاست. ولی ای کاش حداقل یکی دو ماه پیش یک برقکار شاگردی میکردین، مطمئن باشید هر برقکاری هر چقدر هم بی تجربه باشه باز هم چیزهای زیادی داره که ازش یاد بگیرید.

   ۹

 8. سلام و عرض ادب ، سیستم تابلو داخلی واحد ما به این صورت است ورودی c25 و پریز و کولر c16 و روشنایی c10 ولی در هنگام کارکرد طولانی کولر و یا اتصال داخلی فیوز کنتور می پرد نه فیوز های مربوطه داخلی،علت چیست لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  ۱۱

  1. سلام و عرض ادب ،جناب مهندس مرادی برای بار دوم هست که مزاحمتون شدم چون سری قبل فکر کنم فراموش کردین جواب بدین سیستم تابلو داخلی واحد ما به این صورت است ورودی c25 و پریز و کولر c16 و روشنایی c10 ولی در هنگام کارکرد طولانی کولر و یا اتصال داخلی فیوز کنتور می پرد نه فیوز های مربوطه داخلی،علت چیست لطفا راهنمایی کنید متشکرم

   ۹

   1. سلام. معمولاً اداره برق از فیوزهای نوع B برای کنتورها استفاده میکنه که این مشکل پیش میاد. می تونید یک مدل از همون فیوزهای C25 خودتون بگیرید و با اتفاقات برق محله تون تماس بگیرید، احتمالاً موافقت میکنن که بیان و با فیوز قبلی جایگزین کنن.

    ۷

 9. سلام مهندس خسته نباشین یه سوال دارم اگه لطف کنید همین امروز جواب بدین ممنون و سپاسگزار میشم از لطفتون ؛؛؛یه مغازه از اون کنتور قدیمی ها داره و من داخل مغازه تابلو مینیاطوری با چند تا فیوز که تقسیم کردم نصب کردم چند سال پیش بوده الان داخل تابلو کنتور از دو تا فیوز فاز گرفتم واسش که بارش کمتر بشه ولی یکی از فیوز ها این چند روزه که عوض میکنم هی داغ میکنه میسوزه فیوزش هم دو تا ۳۲ گذاشتم یه کنتور سه فاز با دو تا تک فاز کنتور دیجیتال داره میشه راهنمایی کنید شده یه معمایی واسم ببخشید سوالم طولانی شد ممنون

  ۷

 10. سلام آقای مردای خوبید.وقت شما بخیر.ببخشید مزاحم شدم
  ببخشید میخواستم بدانم که:
  _در ساختمان مسکونی که اداره برق می آید از تیر برق کابل میکشد و کنتور برق برای آن ساختمان نصب میکند
  ما بخواهیم سیستم ارت در آن ساختمان اجرا کنیم.باید چاه ارت در آن ساختمان بکنیم؟؟؟؟
  _آن وقت از چاه ارت کابل ارت را مستقیم به جعبه فیوز آن ساختمان ببریم؟؟؟؟یا ن ببریم به کنتور اصلی برق که اداره برق نصب کرده و از آن دوباره به جعبه فیوز ببریم؟؟؟؟؟

  _الآن سیستم ارت در ساختمان(چند واحدی)وساختمان (یک واحدی) الزامی است؟؟؟

  ۹

  1. سلام. اگر ساختمان دو سه واحدی هست، حتماً نیازی نیست که چاه ارت بکنید، کافیه یک میله ارت دومتری در کنار کنتور به زمین بکوبید.
   ۲- از میله ارت یک کابل نمره ۲۵ رو میبرید به یک تابلو کوچیک در کنار کنتور و بعدش از اونجا به جعبه فیوز داخل منزل میبرید
   ۳- حتی در ساختمان های یک واحدی هم الزامی است. البته ساختمان هایی که تحت نظارت نظام مهندسی ساخته میشن.

   ۹

 11. استاد سلام
  فیوز مینیاتوری ۳ فاز مصارف خانگی و زیر ۳۲ آمپر
  تندکار و کندکار داریم؟و از کدامشان کجا استفاده کنیم

  آیا میشود استاد از سه فیوز تک فاز به جای سه فاز جایی گیر افتادیم استفاده کنیم؟

  ۱۰

  1. سلام. بله کلید مینیاتوری کمتر از ۳۲ آمپر هم داریم، مثلاً ۲۵ یا ۱۶ یا ۱۰ آمپر.هم نوع تندکارش هست هم نوع کندکارش
   این مقاله رو بخونید. کلید محافظ جان

   ۲-خیر نباید استفاده کرد، در کلید مینیاتوری سه فاز در صورت اتصالی در یکی از فازها هر سه فاز رو باید همزمان قطع کنه.

   ۷

 12. سلام مهندس جان
  یه سوال داشتم از خدمتتون
  من یک کنتور ۳۲ آمپر دارم برای یک مغازه
  تعداد ۴۰ عدد لامپ سی او بی خریدم که هر کدامش ۴۰ واته ولی جریان مصرفی رو رو جعبش زده ۹۹۰ میلی آمپر که حدودا میشه یک آمپر
  حالا من ۵ تا سر خط درست کردم با کلید مینیاتوری بی ۱۰ که هر سر خط قراره ۸ تا لامپ رو روشن کنه
  سوالم اینه که این کار جواب میده با توجه به اینکه جریان هر سر خط میشه ۸ آمپر و جریان کل میشه ۴۰ آمپر اگه درست میگم البته؟!

  ۸

 13. یعنی استاد اینجور متوجه شدم مثلا ما با یک کنتور ۲۵ آمپر تک فاز میتونیم ۵۵۰۰ وات بکشیم یعنی سه تا اتو ۲۰۰۰ وات همزمان روشن باشن کنتور میپره؟
  ۲-ضمنا استاد از یک کنتور ۲۵ آمپر اگر درجا از سیم ۲.۵ در یک خط ۲۵ آمپر استفاده کنیم خطر داره اگر سیم اصلی تا کنتور ۲.۵ باشد ؟ مثلا ریسه کاری کنیم
  ۳-اگر میشود اگر فیوز سه فاز از یک سرخط استفاده کنیم ولی فقط از دوتا فازش یا یک فازش استفاده کنیم میشود استفاده کرد یا نه ؟ فیوز میپره ؟

  ۴-استاد سوال آخرم که بسیار سپاسگزار میشم تیر برق هر کدام سیم ها ۲۲۰ است یا ۲۰ kv یعنی کنتوری که سر راه واحد مسکونی و اداره برق میزاریم یک تبدیل است یا نه تیر برق ۲۲۰ است؟
  واقعا ممنونم استاد

  ۷

  1. بله اگر اون اتوها ۲۰۰۰ وات مصرف داشته باشن فیوز کنتور میپره. ولی اون عددی که به عنوان تبلیغ روی اتوها یا مثلاً دستگاه سشوار می نویسن توان تولیدی دستگاه هست نه توان مصرفی. که همون هم واقعی نیست. و با اهم متر که تست میکنیم می بینیم که مثلاً یک اتو یا سشوار ۲۰۰۰ وات نهایتاً ۵ آمپر میکشه، درصورتی که باید ۹ آمپر بکشه.
   ۲-خیر مشکلی نداره و اگر مسیر کوتاه باشه تا ۲۵ آمپر رو می تونید بکشید،
   ۳- بله میشه استفاده کرد و فیوز نمیپره
   ۴- سیم های برقی که ارتفاعشون زیاده و سه تا سیم داره ۲۰ کیلو ولت هست ولی تیرهای برقی که ۵ تا سیم روی اونها هست و داخل کوچه ها معمولاً می بینید ۴۰۰ ولت هست، که از یک فاز و نولش که میارن و به کنتور شما وصل میکنن، میشه ۲۲۰ ولت. (کنتور برق یک تبدیل نیست، بلکه ترانس سرکوچه شما برق ۲۰ کیلو ولت رو تبدیل به ۴۰۰ کیلو ولت میکنه و میفرسته داخل کوچه ها)

   ۷

 14. با عرض سلام خدمت استاد عزیز من حقیقت تمام سایت را خواندم خداخیرتون بده که نشر این مطالب رو میکنید و میگزارید که دیگرانی که از این ظرفیت دور اند بتونند استفاده کنند

  استاد بزرگوار ممنون میشم پاسخ بدین …
  ۱-در مطالبی از شما خواندم وقتی میخوایم میزان مصرف آمپرمان را بدانیم چه هست باید از طریق فرمول
  wat/3.5*12=btu btu/2000=amper

  و در یک مطلب دیگر یا از فرمول
  p=vI یعنی I=p/v
  منظورم اینه که ما مثلا لامپ ۱۰۰ میزان آمپر مصرفی با توجه به فرمول اول ۰/۱۷۱ و بافرمول دوم ۰.۴۵ آمپر مصرف میشود کدام یک درست است
  اگراولی است چند لامپ ۱۰۰ حدودا روی یک فاز میشه بست با احتساب سیم و غیره و اگر دومی است چه قدر
  البته من مطالب کولر گازی و میزان سیم مصرفی هم خواندم مثلا ما باید از btu برسیم به آمپر باتوجه به فرمول اول یا این که از btu اول میزان وات بعد از وات با توجه به فرمول دوم برسیم به میزان آمپر
  خداخیرتون بده توضیح بدین.

  ۷

  1. سلام. خواهش میکنم. ببینید فرمول اول برای حساب کردن سرانگشتی مقدار جریان مصرفی کولر گازی هست ولی فرمول دوم فرمول علمی و دقیقتر هست. و باید با اون جریان مصرفی یک لامپ صد وات رو حساب کنید که میشه ۰/۴۵ آمپر.
   روی یک فاز که اگر از سیم نمره ۱.۵ استفاده کرده باشید می تونید حدوداً تا ۲۰ تا لامپ ۱۰۰ وات رو نصب کنید. چون از هر سرخط روشنایی مجازید تا ۱۰ آمپر بکشید.

   ۱۰

 15. با عرض ادب و سلام و خدا قوت به شما که اندوخته های ذیقیمتتونو در اختیار ما قرار میدید…بزرگوار دو سوال داشتم حضورتون: اول اینکه هر فیوز چند تا مصرف کننده رو ساپورت میکنه مثلا با یه فیوز با تایپ متناسب با پریز ،میشه حداکثر دوازده تا پریز و ساپورت کرد؟ سوال دوم : نمره سیم خروجی از جعبه فیوز برای سرخط روشنایی ها و پریزها باید چند باشه؟ مثلا نمره ۴ مناسبه بطوریکه سپس از سرخط روشنایی بخوایم چند تا انشعاب با نمره ۱.۵ بگیریم و واسه پریزها چند تا انشعاب ۲.۵ ( منظورم فقط سیم سرخط خروجی از جعبه فیوزه بطوریکه بشه ازش چند تا انشعاب بسته به روشنایی یا پریز بگیریم)….پیشاپیش از شما نهایت امتنان را دارم…

  ۹

  1. سلام. ممنونم از شما. بله هر کلید مینیاتوری در ابتدای سرخط روشنایی ها و پریزها قرار میگیره که در هر سرخط ما مجازیم تا ۱۲ عدد پریز برای مصارف عمومی و در هر سرخط روشنایی تا ۱۲ نقطه روشنایی رو قرار بدیم.
   قسمت دوم سوالتون اشتباهه. چون سرخط روشنایی ها و پریزها باید از همدیگه جدا باشه. برای روشنایی ها از کلید مینیاتوری ۱۰ آمپر نوع بی استفاده میکنن و برای پریزها از کلید مینیاتوری ۱۶ آمپر نوع سی

   ۱۱

   1. با تشکر فراوان از شما که محبت فرمودید و بر بنده منت نهادید و خیلی سریع پاسخ دادید، گویا در سوال دوم در بیان منظورم موفق نبودم.جناب مهندس منظورم این بود که بنده سرخط روشنایی ها و پریزها رو که به ترتیب از خروجی فیوزهای مربوط به خودشون میگیرم نمره سیمهای سرخط هر کدومو رو چهار انتخاب کنم بعد مثل جعبه تقسیم سابق،چند سیم روشنایی ۱.۵ یا پریز ۲.۵ رو به سرخطهای نمره ۴ هر کدومشون اتصال بدم. اینکارو هم بجای استفاده از busbar در جعبه فیوز و یا احیانا اتصال سیمهای روشنایی و پریز برگشتی در پایانه خروجی فیوزهای مربوطه شون میخوام انجام بدم.چون سیم کشی ساختمانمون قدیمیه و نمیخوام زیاد هزینه کنم.به نظر شما منطقیه استاد…. بازهم از اینکه وقت گرانبهاتونو گرفتم آنهم با زبانی الکن توضیح دادم شرمنده ام …. پیروز و پابدار باشید…

    ۷

    1. خواهش میکنم، خواشحال میشیم مشکل بنده ای رو حل کنیم.
     بله الان متوجه منظورتون شدم، ولی این کاری که گفتین از نظر مقررات برق ساختمان اشتباهه. و سیمی که از خروجی هر کلید مینیاتوری میاد باید یا برای روشنایی ها استفاده بشه یا برای پریزها و شما نمی تونید یک سیم ۴ رو ببرید داخل یک جعبه تقسیم و بعدش ازش انشعاب بگیرین و تقسیم کنید بین پریزها و روشنایی ها

     ۹

     1. بی نهایت سپاس از شما مهندس بزرگوار که با سعه صدر پاسخ سوالاتمو دادین… واسه تون بهترینها رو آرزومندم

      ۱۰

 16. سلام .مهندس گل . کولر ۳۲۰۰۰ دارم .کنداکتور دم ظهر می پرید .کابل ۲ در ۶ استفاده کردم حالا هم همین مشکل هست .روی فیوز ۲۵ آمپر هستش. چی کار کنم؟

  ۸

  1. سلام محمدرضا جان. فیوز و کابل شما مناسب است. مشکل هر چه هست داخل خود کولره، باید یک سرویس کار بیاد و از نزدیک چک کنه.

   ۸

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853