تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

نصب کنتاکتور در مدار فتوسل

3281 بازدید

با سلام. اگر مطلب ” فتوسل چند لامپ را می تواند خاموش و روشن کند ” را خوانده باشید، متوجه می شوید که فتوسل ها ظرفیت مشخص و محدودی در جریانی که می توانیم از آنها بگیریم دارند و اگر بیشتر از آن از فتوسل جریان بکشیم، رله ی داخل فتوسل خواهد سوخت.
ولی گاهی اوقات پیش می آید که بخواهیم یک دستگاه با توان و آمپر مصرفی بالایی را با یک فتوسل خاموش و روشن کنیم، در حالی که آمپر خروجی فتوسل جوابگو نیست. در این صورت باید از کنتاکتور در مدار فتوسل استفاده کنیم. پس مطلب نصب کنتاکتور در مدار فتوسل را دنبال کنید.

قبلاً در مورد روش سیمکشی و نصب فتوسل در کتاب آموزش جامع برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق زیاد صحبت کرده ایم، اگر روش آن را فراموش کرده اید، برگردید و یک بار دیگر به نقشه اتصال آن نگاهی بیندازید. دانستن این مطلب پیش نیاز آموزش امروز است.

لطفاً اگر مبتدی هستید و در بعضی قسمت ها را متوجه نمی شوید، ناراحت یا عصبانی نشوید. و حتماً این آموزش را تا پایان دنبال کنید. تمام سعی ما این است که آموزش هایی که ارائه می کنیم با زبان ساده و قابل فهم برای همه باشد. در ضمن اگر در انتهای آموزش با سوالی برخورد کردید، سوالتان را در پایین صفحه مطرح کنید، ما هر شب برای پاسخگویی به سوالات شما خواننده گرامی وقت می گذاریم.

ابتدا یک توضیح مختصر در مورد کنتاکتور بدهیم. اگر مطلب رله چیست را مطالعه کرده باشید، ما در آنجا گفتیم که رله عنصری ست که مانند کلید تبدیل عمل می کند با این تفاوت که جریانی که به بوبین آن وصل می کنیم، عمل قطع و وصل کردن تیغه های داخلی آن را انجام می دهد. حالا این رله یک بابای بزرگتر از خودش هم دارد که نام آن کنتاکتور است. پس اگر خودمانی تر بگوییم “کنتاکتور ها مانند همان رله ها عمل می کنند با این تفاوت که زور بیشتری دارند” و ما می توانیم جریان های بزرگتری را با آنها قطع و وصل کنیم. کنتاکتورها بیشتر در برق صنعتی استفاده می شوند و هم برای برق تک فاز و هم سه فاز کاربرد دارند.

پس باز هم اگر بخواهیم ساده تر صحبت کنیم، ما به این خاطر در این مدار از کنتاکتور استفاده می کنیم چون، زورِ فتوسل نمیرسد که تعداد زیادی چراغ را روشن کند، و ما زورِ کمِ فتوسل را به بوبین کنتاکتور می دهیم تا کنتاکتور فعال شود و تیغه داخلی آن که زور بیشتری دارد، عمل خاموش و روشن کردن چراغ ها را انجام دهد.

اینکه در این مدار از کنتاکتور تک فاز استفاده کنید یا سه فاز، فرقی نمی کند، ولی از آنجایی که کنتاکتور سه فاز در بازار به راحتی پیدا می شود و تفاوت قیمت چندانی هم با کنتاکتور تک فاز ندارد، ما در مدار زیر از کنتاکتور سه فاز استفاده می کنیم. در این صورت دو تا از تیغه های کنتاکتور سه فاز بدون استفاده خواهد بود و فقط یکی از تیغه های آن استفاده می شود. در تصویر زیر یک کنتاکتور سه فاز را مشاهده می کنید.

کنتاکتور سه فاز

همان طور که مشاهده می کنید، کنتاکتور بالا ۱۰ ترمینال (یا همان پیچ اتصال) دارد. که با اسم های A1 و A2 و L1 و T1 و L2 و T2 و L3 و T3 و ۱۳NO و ۱۴NO نامگذاری شده است.

هرگز از تعدادِ زیادِ ترمینال های کنتاکتور نترسید، روش اتصال کنتاکتورها بسیار سادست. بر روی کنتاکتور دو ترمینال وجود دارد که با علامت A1 و A2 مشخص شده اند، این دو ترمینال، جهت تغذیه بوبین های کنتاکتور هستند، یعنی وقتی شما فاز را به A1 و نول را به A2 وصل کنید، بوبین کنتاکتور عمل می کند و وقتی بوبین کنتاکتور فعال شود،

 • ترمینالِ L1 را به T1 وصل می کند.
 • ترمینالِ L2 را به T2 وصل می کند.
 • ترمینالِ L3 را به T3 وصل می کند.
 • و در کنتاکتور بالا ۱۳NO را به ۱۴NO وصل می کند. البته بعضی از کنتاکتور ها این تیغه آخری را ندارند و فقط سه تیغه بالا را دارند.

همان طور که گفتیم این یک کنتاکتور سه فاز است پس ما فقط تیغه L1 و T1 را استفاده می کنیم و با تیغه های دیگر کاری نداریم. اکنون به نقشه اتصال کنتاکتور به فتوسل توجه کنید.

 

نقشه نصب کنتاکتور در مدار فتوسل

حالا فرض کنید که می خواهید در یک محوطه یا پارک که تعداد زیادی پایه چراغ وجود دارد، یک فتوسل نصب کنید، به طوری که چراغ ها به صورت اتوماتیک در شب روشن و در روز خاموش شوند. ما نقشه آن را برای شما ترسیم کرده ایم. برای بزرگ تر شدن نقشه، روی آن کلیک کنید.

نصب کنتاکتور در مدار فتوسل

 

همان طور که مدار بالا مشاهده می کنید، سیم فاز ابتدا وارد فتوسل می شود ( از طریق سیم قهوه ای) آنگاه زمانی که فتوسل تشخیص دهد که هوا تاریک شده است، فاز خروجی را فعال می کند و فاز از طریق سیم قرمز رنگ، از فتوسل به بوبین کنتاکتور می رسد (به ترمینال A1). بوبین آهنربایی شده و تیغه ها را به سمت عقب می کشد. با این جابجایی تیغه ها، ترمینال L1 با T1 تماس پیدا می کند و سیم فاز به چراغ ها می رسد.

 

 

نکته: حتی یک فتوسل ۶ آمپر هم برای مدار بالا جوابگوست و نیازی به هزینه کردن اضافی نیست.

نکته: هر چقدر تعداد چراغ ها بیشتر باشد و مدار نیاز به جریان بیشتری داشته باشد، نیاز به تعویض و تقویت فتوسل نیست. تنها باید ظرفیت کنتاکتور را بالا ببرید. کنتاکتورها با انواع و اندازه های مختلفی در بازار موجودند و از ۱ آمپر تا چند هزار آمپر موجودند.

نکته: اگر تا به حال کنتاکتور خریداری نکرده اید، و در انتخاب یک کنتاکتور با ظرفیت مناسب دچار تردید هستید، یک کنتاکتور با ظرفیت ۱۶ یا ۲۵ آمپر انتخاب کنید، فکر نمی کنیم در پروژه های معمول در برق ساختمان، شما نیاز به جریانی بیشتر از این داشته باشید، پس نیازی به هزینه کردن اضافی و خرید کنتاکتورهای آمپر بالا نیست. قیمت این کنتاکتور ها حدوداً بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان است.

نکته: زمانی که شما یک کنتاکتور ۱۶ آمپر تهیه می کنید، یعنی هر یک از تیغه های آن حداکثر می تواند ۱۶ آمپر جریان را تحمل کند. پس اگر نیاز به جریانی بالاتر از ۱۶ آمپر داشتید نیازی به خرید یک کنتاکتور با ظرفیت بالاتر نیست. کافیست هر سه ترمینال L1 و L2 و L3 را به یکدیگر وصل کنید (با یک تکه سیم اتصال کوتاه کنید) و هر سه ترمینال T1 و T2 و T3 را هم به یکدیگر وصل کنید. و بقیه نقشه را مانند تصویر بالا وصل کنید. در این صورت از تمام ظرفیت کنتاکتور استفاده کرده اید و حالا می توانید تا سه برابر بیشتر از کنتاکتور جریان بکشید. توجه داشته باشید در این صورت نیاز به استفاده از سیم های مناسب دارید، تا سیم های شما هم جوابگوی مدار باشد. پس حتماً مطلب ” هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟ ” را مطالعه کنید.

نکته: کنتاکتوری که در تصویر بالا مشاهده کردید، اندازه ای در حدودِ ۳ برابر یک کلید مینیاتوری معمولی دارد و به راحتی روی ریل در داخل یک جعبه فیوز نصب می شود.

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=2335
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

101 نظر در مورد نصب کنتاکتور در مدار فتوسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام . ممنون از توضیحات تون . بنده آشنایی کمی با سیستم سیم کشی دارم ولی از تصاویر شما اطلاعاتم کامل شد .
  فقط اگر بفرمائید تعداد سی عدد لامپ کم مصرف موجود در بازار چند آمپر کنتاکتور لازم است ممنون میشم

  ۳

  1. سلام.خواهش میکنم، بفرمایید که لامپ ها چند وات هستند؟ مثلاً اگر فرض کنیم که لامپها ۱۰ وات هستند ال ای دی هستند برای ۳۰ عدد از اونها یک کنتاکتور ۱۲ آمپر یا ۱۶ کافیه.

   ۳

 2. سلام آقا مهندس خوبین؟ببخشید سوال داشتم من میخام برای ی ویلا یا باغچه مانند ۱۵عدد پایه چراغ وصل کردم توان هر چراغ حدود ۱۰۰وات می‌باشد آیا میتوان با فتوسل ۱۶آمپر و کنتاکتور ۲۵ آمپر مدار رو روشن و خاموش کنم آیا جواب میده

  ۱۵

  1. سلام. مرسی. بله جواب میده، فقط همه لامپ ها رو با دو رشته سیم سری نکنید، بلکه از دو مسیر به کنتاکتور وصل کنید تا طول عمر لامپ ها بیشتر بشه و زود به زود نسوزن. منظورم از دو مسیر اینه که ۸ تا لامپ با هم سری بشن و ۷ تای دیگه هم با هم سری بشن و در مجموع برای همشون یک کنتاکتور نصب کنید کفایت میکنه.

   ۱۱

 3. با تشکر از مطالب مفیدتون، در صورتیکه سیصد تا چراغ جهت نورپردازی نما داشته باشیم که جریان کل این چراغ ها با هم جمعشون کمتر از ۱۰ آمپر بشه، و بخوایم پروژه رو به دو قسمت تبدیل کنیم و دو تابلو برق داشته باشیم و بخوایم هر ۱۵۰ تا چراغ رو به یه ساعت نجومی بدیم، چه کنتاکنتوری مناسبه؟؟ کلید مینیاتوری در کجای این مدار قرار میگیره؟؟ با سپاس

  ۱۳

  1. سلام خانم سالاری. نمی دونم مدل لامپ هایی که استفاده میکنید چی هست و توانشون چقدره. ولی هیچ وقت پیشنهاد نمیکنم که ۱۵۰ تا چراغ رو روی یک سرخط قرار بدید. بلکه اگر می خوایید طول عمر لامپ ها زیاد بشه، هر ۱۰ یا ۱۵ تاشون رو با یک سرخط به کنتاکتور برسونید یعنی۱۵۰ تا چراغ دارید پس ۱۵ تا سرخط جداگانه ببرید به هر کنتاکتور وصل کنید. برای هر ۱۵۰ چراغ هم بهتره یک کنتاکتور ۳۲ آمپر استفاده کنید، چون جریان حجومی اولیه چراغ ها بالاست. در هر تابلو قبل از کنتاکتورها هم یک کلید مینیاتوری قرار بدید.

   ۱۲

 4. سلام یه سوال؟دوتا کنتور داریم می‌خواهیم با استفاده از کلید چپگرد و راستگرد هرپانزده روز یکبار یکی از کنتور ها رو وصل کنیم،(پانزده روز روی یک کنتور و پانزده روز دیگه روی یک کنتور)،

  ۱۷

  1. سلام، می تونید از دو تا کنتاکتور و یک کلید چپگرد راستگرد استفاده کنید. به این صورت که وقتی کلید در حالت چپگرد قرار میگیره، کنتاکتور شماره یک فعال بشه و برق کنتور شماره یک رو بفرسته به مدار و وقتی کلید در حالت چپگرد قرار میگیره، کنتاکتور شماره دو فعال بشه و برق کنتور شماره دو رو بفرسته به مدار.

   ۱۴

 5. سلام مهندس
  برای ۱۲۰ متر شیلنگی تو نما میخوام ساعت نجومی بذارم ایا جواب میده یا باید از کنتاتور استفاده کنم؟اگ بخوام کنتاکتوربزارم چند امپر باشه؟

  ۱۷

 6. سلام مهندس خسته نباشید.
  من جهت روشنایی سر در ورودی یک شرکت دو خط چراغ پروژکتوری و دو خط چراغ هالوژنی که زیر سقفش کار میشه در نظر گرفتم که با هم چهار خط میشن گفتم ببینم واسه همشون باید یه کنتاکتور در نظر بگیرم یا واسه هر خط یه کنتاکتور باید در نظر گرفت.با تشکر از سایت خوبتون

  ۱۶

  1. سلام اگه پروژکتور ها تخلیه در گازه که جدا بگیرید ، اگه smd یا cob هستش همه رو به یه کنتاکتور مناسب و قدرتمند متصل کنید

   ۲۰

 7. سلام جناب مهندس من در مدار روشنایی نمای یک ساختمان بعلت تعداد زیاد چراغ از یک تایمر نجومی شیوا اموج ویک کنتاکتور ۱۰ امپر استفاده کردم زمان روشن شدن نما فیوز ۳۲ امپر میپره ولی بعدا از این که ی۱یا ۲بار فیوز رو بالا میدم نما روشن میشه علت قطع شدن فیوز چی میتونه باشه

  ۱۳

  1. سلام آقای نوروزی
   از چه نوع لامپ هایی استفاده می کنید آیا همشون LED هستند ؟؟؟؟؟ مجموع جریان مصرفیشون نباید از ۳۲ آمپر بیشتر بشه
   بعدش اطمینان حاصل کنید که تایمر و کنتاکتور سالم هستند یا نه

   ۱۹

 8. سلام و خسته نباشید خدمت مهندس عزیز
  بسیار سپاسگزارم آموزش کامل و قابل فهمی بود .بنده اولین باره که سایت شما را دیدم و خیلی تشکر میکنم
  و اینکه حتما و بازهم به سایت شما سر خواهم زد .
  🙏🙏

  ۱۷

 9. با سلام ،ببخشید ما ویلامون ۹تا پروژکتور ۵۰ وات داریم فتوسل ۲۵ امپر وصل کرده برق کار منتها وقتی من کولر گازیو میزنم برق پروژکتورا میره تا وقتی که میرم فیوز اصلیشو ۱۰ ثانیه قط نکنم دوباره وص نمیشه لطفا راهنمای کنید با تشکر .

  ۱۶

  1. سلام، آیا سرخط کولرگازی از سرخط اون پروژکتورها جداست؟ چک کنید که فیوز هم سالم باشه، گاهی اوقات خرابی فیوز هم می تونه باشه.

   ۱۳

 10. سلام خدمت مهندس عزیز وقت بخیر
  من میخوام ۱۷۰ تا وال واشر ۷ وات را با استفاده از کنتاکتور و فتوسل خاموش روشن کنم به نظر شما اولا فتوسل جواب میده یا از ساعت نجومی استفاده کنم
  دوما اگه فتوسل جواب میده چند آمپر باشه
  کنتاکتور چند آمپر قرار بدم

  ۱۶

  1. سلام. تشکر. بله یک فتوسل معمولی ۶ آمپر هم جواب میده چون هیچ فشاری روی فتوسل نیست و فشار اصلی روی کنتاکتور است. پیشنهاد میکنم برای طول عمر بیشتر وال واشرها هر ۱۵ تا ۲۰ تاشون رو موازی کنید و برای این ۲۰ تا دو رشته سیم نمره ۱.۵ در نظر بگیرید. بعدش سه تا کنتاکتور ۱۶ آمپر سه فاز بگیرید که هر کدوم از اینها ۳ تا تیغه قدرت دارن. یعنی جمعاً شما ۹ تا تیغه قدرت دارید و سرخط هرکدوم از ۲۰ تا وال واشر رو به یکی از تیغه های قدرت وصل کنید. یک دونه فتوسل نوری برای هر سه تا کنتاکتور کافی هست.

   ۱۴

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853