فیلم آموزش عملی برق ساختمان
دی
16
1396

سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه یکی از تجهیزات مهم در بحث دوربین های مداربسته IP است.

 

سوئیچ شبکه

 

تصور کنید در یک پروژه قرار است که تعداد 20 دوربین مداربسته IP با یک سوئیچ 24 پورت را نصب کنیم (این سوئیچ 24 پورت 100 و 1 پورت 1000 دارد). در این پروژه علاوه بر دوربین‌های دام و بولتِ IP، دوربین‌های اسپیددام، کیبورد کنترل و NVR هم داریم.

 

سوئیچ شبکه

 

همانطور که در مقالهٔ NVR گفتیم اکثر NVR های بازار یک پورت شبکه RJ45 روی خودشان دارند. خب با این تفاسیر اولین مشکل ما این است که چگونه این همه تجهیز را به دستگاه NVR وصل کنیم.

وظیفه سوئیچ شبکه :

سوئیچ شبکه وظیفهٔ ارتباط بین این تجهیزات را بر عهده دارد و ما به تعداد پورت‌های روی سوئیچ می‌توانیم تجهیزات تحت شبکه را به سوئیچ وصل کنیم. تعداد پورت‌های سوئیچ 4، 8، 16، 24، 48 و … هستند که عموماً سرعت‌های 100 مگابیت بر ثانیه یا 1000 مگابیت بر ثانیه دارند. این سرعت بیانگر میزان انتقال دیتا می‌باشد.

خب ما تعداد 20 عدد دوربین‌ IP را به پورت‌های سوئیچ شبکه وصل می‌کنیم. در اینجا دو نکته مهم را باید در نظر گرفت.

الف –سرعت انتقال دیتا: هر دوربین IP مطمئناً پهنای باندی را نیاز دارد که اصولاً این عدد زیر 10 مگابیت بر ثانیه است (وابسته به برند و شرایط). پس در صورت اتصال دوربین مداربسته IP به پورت 100 مگابیت سوئیچ هیچ مشکی از بابت انتقال دیتا به وجود نمی‌آید.

 

سرعت انتقال دیتا

 

ب-توان سوئیچ: در دیتا شیت هر سوئیچ یکسری استانداردهایی معرفی‌شده است مانند دو استاندارد IEEE802.3af و IEEE802.3at که این‌ها استانداردهای POE هستند.

802.3af یکی از استانداردهای رایج POE است که تا حداکثر 15.4 وات توان تأمین می‌کند که این توان برای دوربین‌های دام و بالت کافی است. استاندارد 802.3at تا حداکثر 30 وات توان تأمین می‌کند که این استاندارد برای دوربین‌های اسپیدام می‌باشد چراکه این دوربین‌ها توان بیشتری را نیاز دارند. البته این اعداد استاندارد هستند و مسلماً در شرایط نصب یک پروژه بسته به طول کابل شبکه، جنس کابل شبکه و … کاهش این اعداد طبیعی است.

 

نکته : برخی سوئیچ‌ها دارای پورت (SFP Small Form-Factor Pluggable) هستند. به این پورت بنا به نیاز می‌توان فیبر نوری به سوئیچ متصل کنیم.

خب ما 20 عدد دوربین دام و بالت و اسپیددام را به سوئیچ شبکه وصل کردیم و برای اتصال کیبورد کنترل به سوئیچ هم کاملاً مشابه به یک دوربین IP عمل می‌کنیم.

اما سوئیچ چگونه متوجه اتصال این تجهیزات می‌شود؟

دوربین‌های آی پی دام، بالت، PTZ و کیبورد کنترل در شبکه دارای آدرسی به نام MAC Address هستند و سوئیچ شبکه ، پورتی که هر آدرس MAC ای به آن متصل شده را نگه می‌دارد و آن را در جدول خودش ذخیره می‌کند. سوئیچ از این جدول جهت شناختن تجهیزی که می‌خواهد برای آن بسته اطلاعاتی ارسال کند، استفاده می‌کند که این جدول به MAC Address Table معروف است.

 

MAC Address Table

 

خب دیتای دوربین‌ها به سوئیچ منتقل شد و حالا باید این دیتاها به سمت دستگاه NVR ارسال شوند. ما الآن هم پورت 100 خالی و هم پورت 1000 خالی روی سوئیچ داریم.

نکته مهم این است که ما نمی‌توانیم که از پورت 100 این سوئیچ استفاده کنیم به این دلیل که اگر تعداد دوربین‌ها را در عدد پهنای باند مصرفی دوربین ضرب کنیم مسلماً این عدد بالاتر از عدد 100 مگابیت بر ثانیه می‌شود. پس در صورت اتصال این پورت با کابل شبکه به دستگاه NVR حتماً شما بر روی مانیتور تصاویری با تأخیر (delay) خواهید داشت. پس از پورت 1000 مگابیت بر ثانیه که به نام پورت UPLINK هم معروف است به دستگاه NVR وصل می‌کنیم.

 

پورت UPLINK

 

در پایان هم از خروجی تصویرِ روی دستگاه NVR به مانیتور اتصالی را برقرار می‌کنیم تا تصاویر را مشاهده کنیم.
در صورتی که علاقه مند به یادگیری مطالب بیشتری در مورد این موضوع هستید می‌توانید به فصل هفتم کتاب آموزش دوربین های مداربسته 2 مراجعه کنید.
برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی