0
0

طراحی پلان روشنایی پارکینگ

4920 بازدید

همراه همیشگی سایت آموزش برق سلام. در این درس که ادامه درس قبلیست می خواهیم طراحی پلان روشنایی پارکینگ را انجام دهیم. پلانی که نقشه کشی برق را بر روی آن پیاده می کنیم یک ساختمان ۵ طبقه است و ما در این جلسه قصد داریم طراحی پلان روشنایی پارکینگ را انجام دهیم. در جلسه اول پلان روشنایی را برای طبقات اول تا پنجم طراحی کردیم. بنابراین اگر فیلم جلسه اول را مشاهده نکرده‌اید، حتماً آن فیلم را مشاهده کنید و بعد به سراغ این جلسه بیایید. چون در جلسه قبل اِلمان های مربوط به روشنایی توضیح داده شد و یک سری نکات گفته شده و همچنین طراحی هایی صورت گرفته که در این جلسه ادامه آن ها را آموزش می‌دهیم. برای مشاهده درس قبلی بر روی این لینک کلیک کنید.  طراحی پلان روشنایی ساختمان های مسکونی

فیلم آموزش طراحی پلان روشنایی پارکینگ

اگر حوصله خواندن کل این مقاله را ندارید، کافیست تنها فیلم آموزشی زیر را مشاهده کنید.
البته چون فیلم ها در یوتیوب آپلود شده اند، نیاز است که با IP غیر ایرانی به اینترنت متصل شوید. در ضمن خوشحال می شویم عضو کانال یوتیوب ما شوید، ما هر هفته فیلم های جدیدی در کانال منتشر میکنیم. لینک ورود به کانال یوتیوب سایت آموزش برق

مقاله آموزش طراحی پلان روشنایی پارکینگ

نقشه معماری طراحی شده‌ی طبقه همکف بصورت شکل زیر است. همان گونه که در شکل مشخص است طبقه همکف شامل حیاط، پارکینگ، پنج انباری، یک آسانسور و قسمت راه پله ها می شود. این نقشه را به صورت آماده در اختیار ما قرار می دهند و از ما که مهندس طراح برق ساختمان هستیم می خواهند که پلان روشنایی را برای آن ترسیم کنیم. قبل از اینکه المان های روشنایی را داخل این نقشه قرار دهیم باید اول شکل های اضافه ای نظیر اتومبیل ها را از داخل آن پاک کنیم.

پلان معماری طبقه همکف

در شکل پایین اشکال اضافه را از داخل نقشه پاک کرده ایم و شما پلان روشنایی را که برای آن ترسیم شده می توانید بصورت کامل مشاهده کنید. برای توضیح این نقشه ابتدا از داخل پارکینگ شروع می کنیم. برای این کار می توانیم از چراغ های سقفی استفاده کنیم. هفت عدد از این چراغ ها را مانند شکل پایین در سقف پارکینگ نصب کرده ایم. نحوه ی قرار گیری این چراغ ها به این صورت است که فاصله هر چراغ با دیوارهای اطرافش باید نصف فاصله چراغ ها از یکدیگر باشد.یعنی اگر فاصله هر چراغ با دیوارهای اطرافش ۲ متر باشد باید فاصله این چراغ با چراغ های کنارش ۴ متر باشد. همچنین برای روبروی در آسانسور نیز یک چراغ سقفی قرار داده ایم. حال برای روشن کردن این چراغ ها به این صورت عمل می کنیم که مطابق شکل سه تا از این چراغ ها را با استفاده از سنسور حرکتی روشن می کنیم تا وقتی شخصی وارد پارکینگ می شود مسیر حرکت شخص را تا زمانی که به آسانسور برسد برایش روشن کند. سنسور های حرکتی مختلفی وجود دارند ولی ما در اینجا از سنسور حرکتی ۳۶۰ درجه استفاده کرده ایم. این سنسورها حرکت موجودات زنده را سنس می کنند و به محض تشخیص حرکت، چراغ مربوطه ای که متصل به آن ها است روشن می شود. برای روشن کردن چهار چراغ باقیمانده می توانیم به این صورت عمل کنیم که از یک کلید دوپل استفاده کنیم تا با یک پل آن دوتا از این چراغ ها را با هم روشن کنیم و با پل دیگر آن دو چراغ دیگر را با هم روشن کنیم. این کلید را در قسمت ورودی در پارکینگ قرار می دهیم. فاصله این کلید تا چارچوب در بایستی بین ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر باشد و ارتفاع قرار گیری آن بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر از کف تمام شده است.

برای روشنایی انباری ها می توانیم از چراغ سقفی استفاده کنیم. یک عدد از این چراغ ها را در مرکز سقف هر انباری قرار می دهیم. برای پیدا کردن مرکز هر انباری کافیست تا قطرهای انباری ها را که معمولا مستطیل شکل هستند ترسیم کنیم، محل طلاقی قطرها مرکز انباری است. برای همه انباری ها یک چراغ را قرار می دهیم. برای روشن کردن این چراغ های از کلید یک پل استفاده می کنیم و این کلید را داخل انباری و در سمت دستگیره در هر انباری نصب می کنیم و فاصله کلید تا چارچوب در باید بین ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر باشد. برای بقیه انباری ها به این صورت، یک کلید یک پل را قرار می دهیم.

در این مرحله قصد داریم چراغ ها را برای داخل حیاط قرار دهیم. برای حیاط می توانیم از چراغ دیواری حیاطی استفاده کنیم. مانند تصویر پایین در اطراف حیاط چند عدد از این چراغ ها را نصب می کنیم. در این قسمت نیز این نکته را رعایت کنید که فاصله چراغ ها به نحوی انتخاب شود که فاصله هر چراغ با دیوار کنارش نصف فاصله چراغ ها از یکدیگر باشد. چراغ های دیگر را می توانیم با کلید تبدیل روشن و خاموش کنیم. به این دلیل که وقتی شخصی وارد حیاط می شود با استفاده از کلید تبدیلی که کنار در ورودی قرار گرفته این چراغ ها را روشن کند و وقتی شخص از حیاط عبور کرد و وارد پارکینگ شد با کلید تبدیل دیگری که در پارکینگ نصب شده چراغ های داخل حیاط را خاموش کند. چراغی که در ضلع شمالی حیاط قرار گرفته را می توانیم با استفاده از یک کلید یک پل روشن کنیم.

برای آسانسور از چراغ تونلی که مخصوص آسانسور هست استفاده می کنیم. در گذشته برای روشن کردن چراغ های تونلی از کلید تبدیل استفاده می شد. ولی امروزه استفاده از آن ممنوع شده است و بجای آن از یک کلید یک پل در اتاقک موتورخانه استفاده می شود تا سرویس کار و تعمیرکار آسانسور که هر چند وقت، برای سرویس آسانسور مراجعه می کند مجبور باشد برای روشن کردن این چراغ ها به موتورخانه بالای پشت بام مراجعه کند و از آن قسمت لامپ ها را روشن کند و همان جا نیز برق آسانسور را قطع کند تا کسی از کابین آسانسور استفاده نکند. برای همین از یک کلید یک پل استفاده می کنیم. البته در پکیج جامع آموزش نقشه کشی برق ساختمان با اتوکد که در قسمت محصولات آموزشی سایت قرار دارد، در یک جلسه مجزا، روشنایی و پریزهای آسانسور را طراحی کرده ایم و تمام نکات مبحث ۱۳ ساختمان را که مربوط به آسانسور می شود توضیح داده ایم، برای اطلاعات بیشتر می توانید به این پکیج مراجعه کنید.

برای قسمت راه پله همانطور که در درس اول مشاهده کردید برای سقف هر پاگرد از راه پله ها یک چراغ سقفی نصب کردیم و بعد این چراغ ها را با استفاده از شستی و رله زماندار روشن کردیم در اینجا نیز ادامه ی آن را تکمیل می کنیم. در قسمت ورودی راه پله باکس مربوط به رله زماندار و همچنین یک شستی را نصب می کنیم و در سقف پاگرد پله ها یک چراغ نصب می کنیم.

همان گونه که پیش تر بیان شد برای هر طبقه از ساختمان در قسمت پاگرد آن یک چراغ اضطراری را نیز نصب می کنیم تا زمانی که برق ها قطع می شود بتوانیم از آن استفاده کنیم.

حالا در این مرحله باید مشخص کنیم چراغ هایی که تا به اینجا برای طبقه همکف نصب کرده ایم برق خود را از کجا تامین می کنند برای این کار باید هر گروه از چراغ ها را در یک سرخط دسته بندی کنیم و بعد هر سرخط را به یکی از فیوز های تابلو ی مشاعات متصل کنیم. چراغ های داخل پارکینگ و چراغ هایی که در حیاط قرار دارند را در یک سرخط قرار می دهیم. برای این کار کافیست مانند تصویر پایین کلیدهای این چراغ ها را به یکدیگر متصل کنیم و سپس از کلید یک پلی که داخل حیاط نصب کرده ایم یک لیدر(فلش) بزنیم و این سرخط را به فیوز شماره ۳ از تابلو مشاعات متصل می کنیم(L3/ DP0). دقت داشته باشید که چراغ هایی که در یک سرخط قرار می گیرد نباید از ۱۲ عدد بیشتر باشند در غیر این صورت باید آن ها را به دو سرخط تقسیم کنید. چراغ های داخل انباری ها را نیز در یک سرخط دیگر قرار می دهیم. برای این کار تمام کلیدهای یک پل آن ها را به هم متصل می کنیم و بعد این سرخط را به فیوز شماره ۴ از تابلو مشاعات متصل می کنیم(L4/ DP0). چراغ تونلی آسانسور را نیز به یکی از فیوز های تابلوی قدرتی که مختص آسانسور هست و در موتورخانه آسانسور قرار می گیرد متصل می کنیم(L4/ DPELV). چراغ های سقفی راه پله ها را نیز در یک سرخط جداگانه قرار می دهیم و آن ها را به فیوز شماره ۵ از تابلو مشاعات متصل می کنیم(L5/ DP0). چراغ های اضطراری را نیز در یک سرخط دیگر قرار می دهیم و به فیوز شماره ۶ از تابلو مشاعات متصل می کنیم(L6/ DP0).

علاوه بر این همان گونه که در شکل زیر مشاهده می کنید تعداد رشته سیم ها و همین طور سطح مقطع سیم هایی که از داخل لوله های مختلف عبور می کنند نیز نشان داده شده است. شما عزیزان برای آموزش این مبحث می توانید پکیج جامع ما را تحت عنوان “آموزش نقشه کشی برق ساختمان با اتوکد” تهیه کنید. در این پکیج صفر تا صد نقشه کشی برق ساختمان را مطابق با جدیدترین قوانین نظام مهندسی و مبحث ۱۳ ساختمان آموزش داده ایم. به این ترتیب طراحی پلان روشنایی طبقه همکف این ساختمان به پایان رسید.

نقشه نهایی در طراحی پلان روشنایی برق ساختمان :

پلان روشنایی پارکینگ

در مقاله بعدی، پلان پریزهای برق را برای این ساختمان ۵ طبقه طراحی می کنیم. مقاله های ما را در سایت آموزش برق دنبال کنید.

در انتها، اگر به نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد علاقه دارید ما یک دوره آموزشی فوق العاده در سایت آموزش برق داریم که می توانید آن را تهیه کنید. برای توضیحات بیشتر روی عکس زیر کلیک کنید.

آموزش نقشه کشي برق ساختمان در اتوکد

آموزش نقشه کشي برق ساختمان در اتوکد

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=8790
اشتراک گذاری:
مهندس پژوهان
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

10 نظر در مورد طراحی پلان روشنایی پارکینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام مهندس مرادی عزیز، پارکینگی هست که متشکل از ۱۶ عدد لامپ هالوزنی ۵ وات می باشد و جهت روشن خاموش شدن ازسنسورچشمی استفاده می شود که چندین سنسور ( از ۳۰۰وات تا ۱۲۰۰وات) ظرف ۲ماه خراب شده وچراغها ثابت روشن می مانند باتوجه به توان وجریان کم این هالوژن ها علت خرابی سنسورها درچیست وچاره کار چیه؟ ممنون میشم درهمین کانال راهنمایی بفرمایید .باتشکر

  ۱۳

  1. با عرض سلام و درود آقا عارف ، شما خیالتون راحت باشه که مشکل از لامپها نیست چون این نوع لامپ هاکم مصرف اند و مشکلی رو در مدار به دلیل آمپرکشی ایجاد نمی کنن ، اینکه می فرمایید چند تا سنسور نصب کردید و مدام خراب شدند احتمالا اشکال از سیم کشی قسمت پارکینگ و راه پله شما هستش ، یا جایی اتصالی داره و سبب به هم ریختن سیستم این دستگاه های الکترونیکی حساس میشه یا حدس می زنم فشار زیادی (با وجود دستگاه هایی نظیر آسانسور) به مدار وارد میشه و سیم ها ضعیفه یا اتصالات به ترمینال ها درست متصل نیست و آسیب دیده و سبب ایجاد جرقه الکتریکی و آسیب دیدن و اشکال دستگاه های الکترونیکی میشه یا … ، تمامی این موارد را کنترل کنید و یا با یک برقکار در میان بگذارید تا به ساختمان شما مراجعه کند و تقسیم بار و نمره سیم های شما را چک کند

   ۹

   1. سلام از راهنمایی شما بی نهایت سپاسگذارم ، ولی باید عرض کنم که ساختمان حدود۵ساله که ساخته شده وسیم کش هم آمد اشکالی پیدا نکرد به نظر شما اگه یک کنتاکتور قبل ازسنسور قراربدم چطوره؟ فکرکنم که مشکل اتصالی احتمالی هم شاید حل بشه ، اگه تو کانال پاسخ بدید ممنون میشم، چون خیلی وقته با ایمیلم کارنکردم حقیقتا رمزش یادم نیست، باتشکر

    ۵

    1. سلام ممنونم لطف دارید
     ۱. با توجه به نقش حفاظتی کنتاکتور در مدار ، بله ایده بسیار خوبیه و میتونید استفاده کنید اگه هم خدای ناکرده درست نشد و مشکل ادامه دار بود رله محافظ های الکترونیکی رو هم امتحان کنید.
     ۲. بله البته ، شما پس از سرچ این موضوع در گوگل وارد بخش طراحی پلان روشنایی پارکینگ از سایت ما بشین کامنت ها و پاسخشون در مورد این قسمت در پایین صفحه مذکور مشخصه و نیازی نیست وارد ایمیل بشید

     ۱۱

 2. سلام استاد مرادی
  قرار بود از خانم مهندس در خصوص نحوه تنظیم و آماده کردن دفترچه برآورد سئوال کنید و ایمیل بزنید ؟ اما خبری نشده تا حالا؟ ممون استاد

  ۱۱

  1. سلام حسین جان. واقعیتش اصلاً یادم نیست. من ایمیل شما رو براشون میفرستم، اگر دفترچه برآورد رو داشته باشن، واستون میفرستن.

   ۵۲

 3. ضمن عرض سلام و خسته نباشيد،عذر خواهي ميكنم سر فصلها رو از كجا ميشه ديد؟و اينكه ياد گيري از صفر هست اين پك؟مفاهيم تاسيسات رو هم داره؟

  ۵۰

 4. سلام جناب مهندس. ببخشید من این بسته رو خریداری کردم ولی هرکاری می کنم نمی تونم نرم افزار رو فعال کنم. لطفا بگید باید چیکار کنم؟؟؟

  ۵۳

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853