تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

نقشه کلید تبدیل

14818 بازدید

نقشه کلید تبدیل :

 

معرفی کلید تبدیل

 

از کلید تبدیل جهت خاموش و روشن کردن یک یا چند لامپ (مصرف کننده) از دو نقطه استفاده می‌شود. مثلاً فرض کنید که شما می‌خواهید قبل از بالا رفتن از راه پله، برق راه پله را روشن کنید و بعد از اینکه بالا رفتید، بتوانید از همان طبقه بالا، دوباره لامپ را خاموش کنید. در این صورت می توانید از کلید تبدیل استفاده کنید. البته روش های بهتری مثل، تایمر راه پله یا چشم راه پلهنسور حرکتی) هم برای اجرای روشنایی راه پله وجود دارد که ما در کتاب آموزش جامع برق ساختمان این موارد را به طور مفصل توضیح داده ایم.

یا اینکه فرض کنید شما یک منزل ویلایی بزرگ دارید، که دارای یک حیاط بزرگ است. و می خواهید زمانی که از درب اصلی وارد حیاط شدید، یک کلید تبدیل را بزنید تا محوطه حیاط روشن شود و بتوانید مسیر خود را تا منزل پیدا کنید. و آنگاه که وارد منزل شدید، با یک کلید تبدیل دیگر، چراغ پشت سرتان را خاموش کنید.

کلیدهای تبدیل دقیقا شبیه یک کلید یک پل هستند و کسی که از قبل با آن آشنایی نداشته باشد نمی تواند این دو را از همدیگر تشخیص دهد. تنها تفاوت این کلید با کلید یک پل در این است که این کلیدها سه ترمینال (یا سه پیچ اتصال ) دارند که معمولاً دو تای آنها نقره ای رنگ هستند و به آنها پیچ های غیر مشترک گفته می شود و یک پیچ دیگر هم وجود دارد که معمولاً طلایی یا قرمز رنگ است و به آن پیچ مشترک گفته می شود.

 

روش لوله گذاری برای کلید تبدیل

ابتدا طریقه لوله گذاری در این کلیدها را بررسی می کنیم. در کلید های تبدیل نقشه لوله گذاری به صورت زیر است. یعنی فاز و نولِ ورودی را وارد یکی از کلیدها می کنیم ( مهم نیست کدام یک) و آنگاه از هر کدام از کلید ها یک لوله خرطومی تا لامپ مورد نظر نصب می کنیم.

روش لوله گذاری کلید تبدیل

روش لوله گذاری کلید تبدیل

 

روش سیم کشی برای کلید تبدیل

در تصویر زیر روش سیمکشی برای کلید تبدیل ترسیم شده است. به این روش روش استاندارد کلید تبدیل گفته می شود.

 

روش استاندارد کلید تبدیل

همان طور که مشاهده می کنید از داخل هر کدام از کلیدهای تبدیل تا لامپ، هر کدام ۳ رشته سیم قرار گرفته است. بهتر است دو رشته از آن سیم‌ها هم رنگ باشند (مثل سیم های سبز رنگ بالا) . آن دو رشته سیم همرنگ را در محل لامپ قطع نکنید و تا کلید بعدی امتداد دهید. از داخل لوله خرطومی دیگر (لوله ای که روی آن نوشته شده، فاز و نول) دو رشته سیم آبی و قرمز رد کنید.

در تصویر بالا فاز ورودی، وارد پیچ طلایی رنگِ کلید سمت راست شده است. آنگاه هر دو پیچ نقره ای رنگ در هر دو کلید به همدیگر متصل شده اند (با سیم های سبز). آنگاه از پیچ طلایی رنگ کلید سمت چپ با یک سیم قرمز به لامپ وصل شده است. سیم نول هم مستقیم به لامپ وصل شده است.

در تصویر زیر شمای فنی کلید تبدیل را مشاهده می کنید. البته منظور هر دو نقشه یکیست و در مفهوم فرقی با هم ندارند.

 

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل

 

روش دوم برای سیمکشی کلید تبدیل:

این روش که به روش بازاری کلید تبدیل معروف است. سربندی سیم ها را به صورت دیگری انجام می دهد. که نقشه آن را در پایین مشاهده می کنید.

روش-بازاری-کلید-تبدیل

مدار بالا را فقط به این خاطر ترسیم کردیم که شما با روش بازاری کلید تبدیل هم آشنا شوید، زیرا شما به عنوان یک برقکار باید همه این مدارها را بلد باشید، زیرا احتمال دارد که برای تعمیر سیمکشی یک منزل قدیمی که از روش بازاری استفاده کرده است اقدام کنید. ولی همیشه پیشنهاد می‌کنیم که اگر خودتان می خواهید سیمکشی را انجام دهید از روش اول (استاندارد) برای سیم کشی کلید تبدیل استفاده کنید.

 

نکته :

 • برای آشنایی بیشتر با کلیدهای تبدیل به کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق مراجعه کنید. در این کتاب با یک روش دیگر هم برای سربندی و نصب کلید تبدیل آشنا می شوید.
 • از کلید تبدیل بیشتر برای راه پله ها،اتاق خواب ها،اتاق هایی که معمولا ۲ در دارند (یکی ورودی یکی خروجی) استفاده می شود.
 • از کلید تبدیل به عنوان کلید یک پل هم می توانید استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید در زمان سیم بندی چون یکی از پیچ های پشت کلید اضافی است باید یکی از پیچ های نقره ای را در نظر نگیرید.(فرقی نمی کند کدام یک). فقط توجه داشته باشید قیمت این کلید از کلید یک پل بیشتر است. و تنها زمانی که مجبور بودید از آن به عنوان کلید یک پل استفاده کنید.

 

روش عملکرد کلید تبدیل :

در واقع اتفاقی که با هر بار فشار دادن کلید، در داخل کلید تبدیل می افتد به صورت زیر است.

روش عملکرد کلید تبدیل

یعنی با هر بار فشار دادن کلید تبدیل، پیچ طلایی رنگ، یک بار به پیچ نقره ای رنگ سمت راست و بار دیگر به پیچ نقره ای رنگ سمت چپ وصل می شود.

 

نقشه کلید تبدیل برای تعداد زیادی چراغ:

در صورتی که تعداد چراغ های متصل به کلید تبدیل از یک لامپ بیشتر باشد، بایستی همه لامپ ها را با یکدیگر موازی کنید. در این صورت نقشه اتصال سیم ها در کلید تبدیل به صورت زیر خواهد بود.

نقشه سیمکشی کلید تبدیل

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=87
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

365 نظر در مورد نقشه کلید تبدیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. مهندس مرادی سلام مجدد
  الان کلید فتوسل رو به لامپ وصل دارم میخواستم ببینم میشه با کلید تبدیل یا کلید دیگه ای ارتباط بدم که مثلا روز اگه خواستم روشن بذارم یا شبم بشه خاموشش کرد

  ۲

  1. سلام مجدد، سوالتون رو بار اول درست مطرح نکردید و من الان متوجه سوال شما شدم. شما مداری میخوایید که در اون هم فتوسل وجود داشته باشه و هم کلید برق، درسته؟
   در این صورت از کلید تبدیل نمی تونید استفاده کنید و باید بجاش از کلید یک پل استفاده کنید. این مدار هم به این صورت کار میکنه که شب ها فتوسل بصورت خودکار چراغ رو روشن میکنه ولی روزها هم اگه خواستید می تونید با کلید روشن و خاموش کنید. این مقاله پایین رو بخونید، و بجای چشم راه پله یک فتوسل قرار بدید
   چشم راه پله و کلید برق

   ۲

  1. سلام جناب قاسمی. منظورتون اینه که یک فتوسل رو قبل از مدار کلید تبدیل قرار بدیم؟ بطوری که فقط شب ها مدار کلیدهای تبدیل عمل کنه؟
   اگر منظورتون این باشه، بله میشه.

   ۲

  1. سلام. در اینصورت عملکرد یکی از کلیدها به دیگری وابسته است، یعنی تا کلید تبدیل اول روشن نشه کلید تبدیل دوم هیچ کاری انجام نمیده.

   ۶

 2. سلام مهندس مطالبتان جالب بود و کار گشا ولی من یه مشکل دارم اگه کمکم کنید ممنون میشم ( ما یه پارکینگ داریم با سیم کشی کلید تبدیل و ۵ لامپ مصرفی حالا میخواهم با استفاده از این سیم کشی از سنسور ۳۶۰ درجه سقفی استفاده کنم ایا نقشه این کار را در اختیارم قرار میدهید ممنون میشم

  ۶

  1. سلام آقا بهنام، شما کافیه کلیدهای تبدیل رو باز کنید و همه سیم های متصل به کلید رو به همدیگه متصل کنید. در این صورت همه لامپ ها دائم روشن میشن، بعدش لامپ های قدیمی رو باز کنید و بجاش چراغ های سنسور سرخود نصب کنید.

   ۱۰

 3. عرض سلام خداقوت بر دست اندرکان سایت مفید و آموزنده آموزش برق، چگونه می توانم از کلید دوم تبدیل(کلیدی که ورودی فاز و نول ندارد) روشنایی بگیرم؟ منظور این که کدام سیم حکم فاز و کدام سیم حکم نول را دارد. اگر راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم.

  ۹

  1. سلام حسن جان، ممنونم از شما، اگر سیمکشی کلید تبدیل بصورت استاندارد انجام شده باشه شما نمی تونید از کلید دوم فاز و نول بگیرید. در کتاب آموزش برق روش های دیگه ای برای سیمکشی کلید تبدیل اومده که اگر طبق اونها عمل کنید خواسته شما محقق میشه.

   ۱۰

 4. سلام. یه ریموت کنترل چهار کاناله نصب کردم. خب عادی کارشو میکنه. ولی مشکل اینه که فقط با این کنترل لامپا خاموش میشن و اگه تا دم در بیام و کنترلته اتاق باشه باشد برم کنترل رو بردارم و لامپارو خاموش کنم. میخواستم بدونم راهی هست که همبشه با کنترل لامپ رو خاموش روشن کرد و هم با کلید. یعنی کنترل و کلید یجورایی مثل سیستم تبدیل عمل کنن. هر کدوم رو بزنی حالت رو برعکس کنه.نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه.

  ۱۷

  1. سلام. باید ببینم ریموت کنترل تون چه مدلی هست. اگر از این مدلی باشه که تصویرش در پایین هست، میشه کاریش کرد. به این صورت که سیم فاز ورودی به گیرنده دستگاه رو ابتدا ببرید داخل کلید بعدش از برگشتی کلید ببرید به گیرنده دستگاه. در این صورت اگر ریموت هم در دسترس نباشه میشه با چند بار فشار دادن کلید، روشنایی رو کنترل کرد.
   ریموت کنترل روشنایی

   ۱۹

 5. با سلام .
  مهندس من کارم آسانسوره و چراغ تونلی و کلید تبدیل اجباره ما هم همیشه همین نقشه هارو اجرا میکنیم .اما سیم کشی ما بنسبت سیمکشی ساختمون کمی فرق داره ینی اول سیم کشی ب اندازه بریده میشه بعد جانمایی میشه برا همین حجم زیادی از سیم تو دستمونه راهی هست ک حتی یک رشته یا دو رشته از سیم رو حذف کنیم ؟ بطور مثال دسگاه یا کیتی باشه ک اطلاعاتو بصورت سریال به دو کلید برسونه ینی وقتی اولی روشنه دومی خاموش باشه و بلعکس .اطلاعات روشن و خاموش بودن بصورت مکانیکی کلید نباشه اطلاعات بصورت فرکانس یا کد دهی باشه ینی کلید هوشمند اونم با همون دوتا سیمی ک برا روشن شدن استفاده میشه.ممنون میشم اگه پاسخ گو باشید . و مهمتر حتی چیزی یا وسیله ای ک نزدیک ب این عملکردو داشته باشه معرفی بفرمایید .

  ۲۲

  1. سلام داود جان، شرمنده تا به حال با چنین دستگاه یا کیتی برخورد نداشتم. دوستان دیگه اگر کسی می دونه به این سوال پاسخ بده.

   ۱۹

 6. سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز ممنون از مطلب آموزندتون من خیلی دوست داشتم طریقه ی حرکت و قطع و وصل شدن جریان توی مدار کلید تبدیل رو درک کنم ممنون میشم راهنماییم کنید❤

  ۱۵

  1. با سلام و وقت بخیر
   شما ابتدا پیچ های غیر مشترک یا نقره ای رنگ کلید تبدیل اول رو با a1 و b1 و کلید تبدیل دوم رو با a2 و b2 در نظر بگیرید تا در طول توضیح بنده بهتر متوجه منظور بشید
   خب فرض کنید ترمینال مشترک تبدیل اولی به فاز و مشترک تبدیل دومی به یک سر لامپ متصل باشه (البته از همین ابتدا نول رو تصور کنید که یکسره بدون ورود به کلید ها میره به سر دیگه لامپ) ، همچنین فرض کنید ترمینال a1 به a2 و همچنین b1 به b2 متصل باشه

   حالت های روشن :
   ۱. کلید تبدیل اول روی a1 و دوم روی a2 باشه (یعنی ترمینال های a1 توی اولی و a2 توی دومی به مشترک متصل باشند) ، حالا جریان برق از فاز وارد پیچ مشترک تبدیل اولی میشه و میره به a1 و از a1 هم طبیعتا میره به a2 ، از a2 هم میره به مشترک دومی و از اونجا میره به سمت سرپیچ و لامپ روشن میشه
   ۲. کلید تبدیل اولی روی b1 و دومی روی b2 باشه (یعنی در اولی b1 با مشترک و در دومی b2 با مشترک در ارتباط باشند) حالا برق از فاز میره به مشترک اولی و از اونجا میره به b1 ، حالا از b1 میره به b2 و از اونجا میره به مشترک دومی ، حالا از مشترک دومی میره به سمت لامپ و لامپ روشن میشه

   حالت های خاموش :
   ۱. کلید تبدیل اولی روی b1 و دومی روی a2 باشه (در اولی b1 و در دومی a2 با مشترک ها در ارتباط هستند) حالا برق از فاز میره به مشترک اولی و از اونجا میره به b1 و از b1 میره به b2 اما چونکه تبدیل دوم روی a2 هستش و b2 با مشترک در ارتباط نیست پس جریان برق به مسیر بسته می رسه و راهی واسه رسیدن به لامپ نداره بنابرین این جریان صفره و لامپ خاموش هستش
   ۲. کلید تبدیل اولی روی a1 و دومی روی b2 هستش (در اولی a1 و در دومی b2 با مشترک ها در ارتباطن) حالا برق از فاز میره به مشترک اولی و از اون میره به a1 و بعد میره به a2 ، اما چون کلید تبدیل دومی روی b2 هستش و مشترک دومی و a2 با هم در ارتباط نیستند جریان برق به بن بست میرسه و نمیتونه بره با لامپ ، پس لامپ خاموش و جریان برق برابر با صفر هستش

   امیدوارم که به خوبی متوجه شده باشید ، با آرزوی موفقیت

   ۲۳

 7. سلام. مدار کلید تبدیل بازاری رو برای ۱۷ لامپ کم مصرف اجرا کردم به روش سه سیمه… یعنی لامپها سری شده اند. اما روشن نمیشن. میشه لطفا راهنمایی بفرمائید

  ۲۱

 8. سلام استادمیشه برای یک لامپ دهلیز خانه ۳عدد کلید تبدیل گذاشت چون ساختمان دو طبقه هست یکی برای طبقه پایین یکی کنار درب ورودی خانه یکی داخل حال طبقه بالا امکانش هست ممنون

  ۱۷

  1. سلام
   اون کلید وسطی رو از نوع صلیبی بزارین ، فاز رو بدید به مشترک تبدیل اولی و دو سیم کنتاکت تبدیل اولی رو ببرید داخل صلیبی و وصل کنید به ترمینال های ورودیش ، سپس از دو ترمینال خروجی صلیبی دو سیم ببرید به تبدیل دومی و از مشترک تبدیل دومی هم وصل کنید به یکی از ترمینال های مجموعه لامپ ها ، سیم نول هم بدون اتصال به کلید ها مستقیما با مجموعه لامپ ها سربندی میشه
   البته میتونید از رله زمانی هم استفاده کنید که به نظرم بهتره

   ۲۱

 9. سلام وقت بخیر کلید تبدیل راه پله رو باز کردم برا تعمیر فازمتر میزنم هردوتا سیم مشترک برق دارن کلیدها رو میزنم بازم جفتشون برق دارن هیچکدوم قطع نمیشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  ۲۲

  1. سلام حسین جان
   هر کلید تبدیل یک پیچ مشترک و دو پیچ کنتاکت داره
   آیا منظورتون اینه که او غیر مشترک ها تو هر حالتی برق دارن ؟؟؟؟؟
   اگه اینطوریه و از سالم بودن کلید تبدیل مطمئن هستین سرتاسر مسیر رو بررسی کنین ببینین جایی به سایر سیم ها اتصال نداره ، همچنین اون یکی کلید تبدیل رو هم باز کنین و اتصال سیم های غیر مشترک در اون قسمت رو هم بررسی کنین ، اگه عیب رو پیدا نکردین اون مدار باید از نزدیک بررسی بشه
   البته بگم اول مطمئن شین که هر دو کلید ها سالمه

   ۲۰

 10. سلام و خسته نباشید
  ایا کلید تبدیل دوپل و سه پل در بازار موجود است
  و ایا میشه در بین دو کلید تبدیل کلید دیگری قرار داد که جریان را قطع و وصل کند .به عنوان مثال در راه پله ساختمان سه طبقه می خواهیم چراغ ها را در هر طبقه روشن و خاموش کنیم
  با تشکر

  ۲۴

  1. سلام آقا حسام ممنون وقتتون بخیر
   کلید تبدیل دو پل که دو مسیر جداگانه داره رو دیدم ولی فکر کنم کمیاب باشه و باید تو الکتریکی ها بگردید میتونید هم تو اینترنت سرچ کنید کلید تبدیل دو پل ولی سه پل فکر نمیکنم باشه
   شما واسه این کار نیاز به دو کلید تبدیل و یه کلید صلیبی دارید که طبق نقشه باید اجرا کنین ولی من جای شما بودم این روش های سنتی رو اجرا نمیکردم و به جاش رله زمانی یا سنسور حضور افراد یا موارد مشابه میذاشتم اینطوری بهتره
   ولی خوب اگه میخواین دو تا کلید تبدیل و یه کلید صلیبی بگیرین ، سیم فاز رو وارد ترمینال طلایی یکی از تبدیل ها کنین سپس دو سیم دیگه به ترمینال های نقره ای تبدیل بزنین و از اونجا وارد کلید صلیبی کرده و به دو ترمینال ورودی اون وصل کنین ، حالا از دو ترمینال خروجی کلید صلیبی دو سیم وارد کلید تبدیل دوم کنین و به ترمینال های نقره ای رنگش بزنین ، حالا از ترمینال طلایی رنگ کلید تبدیل دوم به یک سر لامپ وصل کنین ، سیم نول رو هم بدون اتصال به کلید ها به سر دیگه لامپ وصل کنین
   موفق باشین

   ۱۷

  1. با سلام
   میتونید اون کلید شاسی رو که درکنار درب ورودی آپارتمان نصب شده باز کنید و سیم ورودی فاز اون رو از ترمینال مخصوصش خارج کنید و بعد با یه چسب برق قسمت لخت سیم رو بپوشانید
   همچنین میتونید اون ملودی زنگ که داخل آپارتمان نصب شده رو هم در بیارید و سیم های ورودی فاز و نول اون رو از ترمینال های مربوطه خارج کنید و سپس قسمت لختش رو با چسب برق کپ کنید
   فقط حتما برای انجام این کار برق رو قطع کنید چون سیم فاز برق داره و خطرناکه

   ۱۷

 11. سلام
  اب گرمکنی (مشعل) را می خواهیم از دو نقطه روشن و خاموش کنیم،ایا با کلید تبدیل امکان پذیر هست؟!از برقکاری پرسیدم میگه با کلید تبدیل روشن میشه ولی خاموش نمیشه!!
  پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم.

  ۲۲

  1. سلام. اگر آبگرمکن شما الان به صورتی هست که میشه از یک نقطه با یک کلید اون رو خاموش و روشن کرد، پس میشه با کلید تبدیل اون رو از دو نقطه خاموش و روشن کرد.

   ۲۷

    1. خواهش میکنم، پس با کلید تبدیل هم میشه. فقط این رو در نظر داشته باشید که کلیدهای تبدیل حداکثر ۱۰ آمپر تحمل دارن.

     ۱۴

 12. خیلی خیلی ممنونم از مطالب مفیدتون
  من مدتیه برق کشی ساختمان انجام میدم و این فن رو بصورت خود آموز فرا گرفتم ولی مدار کلید تبدیل رو بلد نبودم و از هر برقکاری که میپرسیدم از راهنمایی امتناع میکرد و شما با با گذاشتن این مطالب در اختیار عموم خدمت بزرگی ب مردم میکنید
  سخاوتتون پایدار.
  خدا خیر فراوان بهتون بده
  با تشکر هوشنگ هستم از بلوچستان سرافراز

  ۲۲

  1. سلام. خداروشکر که براتون مفید بود. ولی هوشنگ جان پیشنهاد میکنم حتماً حتماً یکی دو ماه پیش یک برقکار ماهر شاگردی کنید، حتی شده مجانی. این مهارت عملی رو نمیشه تنها بصورت خودآموز و با مطالعه یاد گرفت، مطمئن باشید بعد از شاگردی کردن متوجه میشید که چه نکات ریز و مهمی هست که قبلاً اونها رو بلد نبودید.

   ۲۲

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853