تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۶/۲۵
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

نقشه کلید تبدیل

17840 بازدید

نقشه کلید تبدیل

 

معرفی کلید تبدیل

 

از کلید تبدیل جهت خاموش و روشن کردن یک یا چند لامپ (مصرف کننده) از دو نقطه استفاده می‌شود. مثلاً فرض کنید که شما می‌خواهید قبل از بالا رفتن از راه پله، برق راه پله را روشن کنید و بعد از اینکه بالا رفتید، بتوانید از همان طبقه بالا، دوباره لامپ را خاموش کنید. در این صورت می توانید از کلید تبدیل استفاده کنید. البته روش های بهتری مثل، تایمر راه پله یا چشم راه پله (سنسور حرکتی) هم برای اجرای روشنایی راه پله وجود دارد که ما در کتاب آموزش جامع برق ساختمان این موارد را به طور مفصل توضیح داده‌ایم.

یا اینکه فرض کنید شما یک منزل ویلایی بزرگ دارید، که دارای یک حیاط بزرگ است. و می خواهید زمانی که از درب اصلی وارد حیاط شدید، یک کلید تبدیل را بزنید تا محوطه حیاط روشن شود و بتوانید مسیر خود را تا منزل پیدا کنید. و آنگاه که وارد منزل شدید، با یک کلید تبدیل دیگر، چراغ پشت سرتان را خاموش کنید.

کلیدهای تبدیل دقیقا شبیه یک کلید یک پل هستند و کسی که از قبل با آن آشنایی نداشته باشد نمی تواند این دو را از همدیگر تشخیص دهد. تنها تفاوت این کلید با کلید یک پل در این است که این کلیدها سه ترمینال (یا سه پیچ اتصال ) دارند که معمولاً دو تای آنها نقره ای رنگ هستند و به آنها پیچ های غیر مشترک گفته می شود و یک پیچ دیگر هم وجود دارد که معمولاً طلایی یا قرمز رنگ است و به آن پیچ مشترک گفته می شود.

 

روش لوله گذاری برای کلید تبدیل

ابتدا طریقه لوله گذاری در این کلیدها را بررسی می کنیم. در کلید های تبدیل نقشه لوله گذاری به صورت زیر است. یعنی فاز و نولِ ورودی را وارد یکی از کلیدها می کنیم ( مهم نیست کدام یک) و آنگاه از هر کدام از کلید ها یک لوله خرطومی تا لامپ مورد نظر نصب می کنیم.

روش لوله گذاری کلید تبدیل

روش لوله گذاری کلید تبدیل

 

روش سیم کشی برای کلید تبدیل

در تصویر زیر روش سیمکشی برای کلید تبدیل ترسیم شده است. به این روش روش استاندارد کلید تبدیل گفته می شود.

 

روش استاندارد کلید تبدیل

همان طور که مشاهده می کنید از داخل هر کدام از کلیدهای تبدیل تا لامپ، هر کدام ۳ رشته سیم قرار گرفته است. بهتر است دو رشته از آن سیم‌ها هم رنگ باشند (مثل سیم های سبز رنگ بالا) . آن دو رشته سیم همرنگ را در محل لامپ قطع نکنید و تا کلید بعدی امتداد دهید. از داخل لوله خرطومی دیگر (لوله ای که روی آن نوشته شده، فاز و نول) دو رشته سیم آبی و قرمز رد کنید.

در تصویر بالا فاز ورودی، وارد پیچ طلایی رنگِ کلید سمت راست شده است. آنگاه هر دو پیچ نقره ای رنگ در هر دو کلید به همدیگر متصل شده اند (با سیم های سبز). آنگاه از پیچ طلایی رنگ کلید سمت چپ با یک سیم قرمز به لامپ وصل شده است. سیم نول هم مستقیم به لامپ وصل شده است.

در تصویر زیر شمای فنی کلید تبدیل را مشاهده می کنید. البته منظور هر دو نقشه یکیست و در مفهوم فرقی با هم ندارند.

 

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل

 

روش دوم برای سیمکشی کلید تبدیل:

این روش که به روش بازاری کلید تبدیل معروف است. سربندی سیم ها را به صورت دیگری انجام می دهد. که نقشه آن را در پایین مشاهده می کنید.

روش-بازاری-کلید-تبدیل

مدار بالا را فقط به این خاطر ترسیم کردیم که شما با روش بازاری کلید تبدیل هم آشنا شوید، زیرا شما به عنوان یک برقکار باید همه این مدارها را بلد باشید، زیرا احتمال دارد که برای تعمیر سیمکشی یک منزل قدیمی که از روش بازاری استفاده کرده است اقدام کنید. ولی همیشه پیشنهاد می‌کنیم که اگر خودتان می خواهید سیمکشی را انجام دهید از روش اول (استاندارد) برای سیم کشی کلید تبدیل استفاده کنید.

 

نکته :

 • برای آشنایی بیشتر با کلیدهای تبدیل به کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق مراجعه کنید. در این کتاب با یک روش دیگر هم برای سربندی و نصب کلید تبدیل آشنا می شوید.
 • از کلید تبدیل بیشتر برای راه پله ها،اتاق خواب ها،اتاق هایی که معمولا ۲ در دارند (یکی ورودی یکی خروجی) استفاده می شود.
 • از کلید تبدیل به عنوان کلید یک پل هم می توانید استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید در زمان سیم بندی چون یکی از پیچ های پشت کلید اضافی است باید یکی از پیچ های نقره ای را در نظر نگیرید.(فرقی نمی کند کدام یک). فقط توجه داشته باشید قیمت این کلید از کلید یک پل بیشتر است. و تنها زمانی که مجبور بودید از آن به عنوان کلید یک پل استفاده کنید.

 

روش عملکرد کلید تبدیل :

در واقع اتفاقی که با هر بار فشار دادن کلید، در داخل کلید تبدیل می افتد به صورت زیر است.

روش عملکرد کلید تبدیل

یعنی با هر بار فشار دادن کلید تبدیل، پیچ طلایی رنگ، یک بار به پیچ نقره ای رنگ سمت راست و بار دیگر به پیچ نقره ای رنگ سمت چپ وصل می شود.

 

نقشه کلید تبدیل برای تعداد زیادی چراغ:

در صورتی که تعداد چراغ های متصل به کلید تبدیل از یک لامپ بیشتر باشد، بایستی همه لامپ ها را با یکدیگر موازی کنید. در این صورت نقشه اتصال سیم ها در کلید تبدیل به صورت زیر خواهد بود.

نقشه سیمکشی کلید تبدیل

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=87
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

380 نظر در مورد نقشه کلید تبدیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام مهندس ماچندلامپ پارکی روبه وسیله کابل سه رشته لوله گذاری وسیم کشی کردیم میخواهیم باکلیدتبدیل ازدوطرف خاموش روشن شوندلامپها الان دورشته همرنگ که بایدازتبدیل اول به تبدیل دوم وصل بشه یک رشته میمونه که به عنوان فازلامپ ونول لامپ سیم نمیمونه ایابایدبه روش سیم کشی بازاری عمل کرد یا روشی دیگه هست ممنون راهنمایی کنید

  ۳

  1. سلام آقا مجید، تعداد رشته سیم های شما کمه و بصورت بازاری هم نمی تونید انجام بدید، می تونید از کلید اول به کلید آخر دو رشته سیم دیگر قرار بدید و از این دو رشته سیم به عنوان مشترک کلیدها استفاده کنید.

   ۶

 2. باعرض سلام و خدا قوت.
  آقای مهندس من میخواهم برای کولر دوتا کلید استفاده کنم و از کلید تبدیل استفاده کنم میشه لطفاً راهنمایی کنید ممنون

  ۵

 3. سلام مهندس جان . من کلید تبدیل یک پل سیمکشی کردم از یکطرف درست روشن و خاموش میشه از یکطرف کنتاکت می کنه و گاهی برعکس . آیا سیمها اشتباه بسته شده . ضمنا من چون سیم کم آوردم هم در فاز و هم در یکی از دو تا سیم مستقیم تیکه انداختم

  ۵

  1. سلام، بله احتمال میدم که سیمکشی رو اشتباه انجام داده باشید،
   دیگه از سیم های تیکه هم استفاده نکنید، این از نظر مقررات اشتباهه.

   ۵

 4. باسلام
  در حمام خونمون با زدن کلید لامپ و هواکش باهم روشن میشه(در ضمن کلید هم یک پله هست) میخواستم بپرسم چجوری میشه این کلیدو به دو پله تبدیل کرد؟

  ۵

  1. سلام، شما بایستی از لوله برق بین چراغ تا کلید یک رشته سیم دیگه رد کنید و بعدش بجای کلید یک پل یک کلید دوپل نصب کنید، روش نصب کلید دوپل در این مقاله آموزش داده شده. کلید دوپل

   ۵

  2. سلام. یه کلید تبدیل بزاربه جای تک پل. از هر خروجی بده به یه مصرف کننده. نول هم که مشترک میشه. هربار کلید بالا یا پایین بشه یه مصرف کننده روشن میشه. B-)

   ۴

   1. سلام آقا مانی، ولی منظور دوستمون امیر این هست که می خوان با یک کلید چراغ و با کلید دیگه هواکش روشن بشه، اگر کلید تبدیل نصب کنن، همیشه یکیشون روشن می مونه.

    ۴

 5. سلام مهندس،بعد از تعمیرات وبازسازی ساختمان الان لامپی که به کلید تبدیل وصل شده همیشه فاز داره.ایرادش کجاست؟

  ۲

   1. جای فاز و نول ورودی که به یکی از کلید تبدیلها وصل شده رو عوض کنید
    یعنی جای فاز و نول ورودی رو عوض کنید همین
    درست میشه
    بهروز زینیوند

    ۴

 6. سلام مهندس
  من کلید تبدیل رو طبق مدار استاندارد نصب کردم ولی مشکلی ک هست اینه اگر با کلید اول روشن کنیم و با کلید دوم خاموش بشه دیگه نمیشه با کلید اول روشنش کرد. مشکل کجاست

  ۷

  1. سلام آقا امیر، شما یکی از سیم های سبز رنگ در نقشه بالا رو با یکی از سیم های قرمز رنگ جابجا وصل کردین و این مشکل پیش اومده.

   ۶

 7. سلام
  اقای مهندس مرادی
  ممنون از سایت بسیار خوبتون راستش من یک راه پله دارم با دو تا لامپ و دو تا کلید میخواستم این دو تا لامپ رو با تبدیل خاموش روشن کنم میشه لطف کنین نقشه اون رو برام توضیح بدین
  خیلی ممنون

  ۹

  1. سلام آقا مهدی، اگر از دو کلید به همدیگه راه نداشته باشه و لوله گذاری نشده باشه، و از دو چراغ هم به همدیگه لوله گذاری نشده باشه، نمی تونید کلید تبدیل رو اجرا کنید. مگر اینکه روکار ببرید که ظاهر زیبایی نداره.
   آخرین نقشه ای که در بالا ترسیم شده، دقیقاً برای کار شما مناسبه.

   ۶

 8. با سلام و خسته نباشید
  مدار کلید تبدیل برای یک لامپ را اجرا کردم همش طبق نقشه مدار بود ولی کار نکرد . البته روی زمین امتحان کردم سیم ها رو با دو شاخه به پریز زدم .. که متاسفانه کار نکرد. ضمناً سیم فاز هم برق داشت
  مشکل از کجاست می شه راهنمایی کنید؟

  ۷

  1. سلام، مرسی از شما، با فازمتر، فاز و نول ورودی به مدار رو چک کنید. اگر سیمکشی تون رو درست انجام داده باشید، احتمالاً کلیدهاتون خرابه، سلامت کلیدهای تبدیل رو هم می تونید با تست بازر چک کنید.

   ۷

1 8 9 10
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853