تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

نقشه کلید کولر

15311 بازدید

دوست عزیزم اگر اطلاعات برقی ندارید از شما خواهش میکنم که از یک برقکار ماهر کمک بگیرید و کار را به ایشان بسپارید. اگر برقکاری را نمی شناسید، کافیست در دیوار یا شیپور سرچ کنید و به راحتی شماره تعداد زیادی برقکار را پیدا کنید و در مورد قیمت کار هم تلفنی با ایشان به توافق برسید. چون تعمیر و سرویس کولر آبی برای افراد بی تجربه کاری خطرناک است و یکی از دلایل عمده برقگرفتگی در کشور ما همین مورد بوده است. پس مقاله پایین مخصوص برقکارهاست و برای افراد عادی نوشته نشده است.

نقشه سیمکشی کولر آبی :

اگر از خوانندگان کتاب آموزش جامع برق ساختمان باشید، حتماً به خاطر دارید که در مبحث سیمکشی گفتیم که برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر از ۳ رشته سیم شماره ۲.۵ استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت استفاده میشود. و از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر یک کابل ۱.۵* ۵ مفتولی نصب کنید. از این ۵ رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.
پس در کل در داخل کلید کولر “۲ لوله برق” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها ۵ رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً ۴ رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم ۳ رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد ۲ رشته سیم دارد). با این توضیح مدار سیمکشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم. اگر تصویر کوچک است روی آن کلیک کنید تا زوم شود.

نقشه سیمکشی کولر آبی

نقشه سیمکشی کولر آبی

تنها نکته ای که در تصویر بالا وجود دارد سیم زرد رنگی است که به بدنه کولر وصل شده است. طبق استاندارد های برق ساختمان رنگ این سیم که برای ارت استفاده میشود باید ترکیبی از رنگ زرد و سبز باشد -یعنی کاملاً زرد با یک خط سبز رنگ در وسط آن -. اگر در داخل جعبه تقسیم کولر، ترمینالی برای ارت تعبیه نشده است، شما بایستی مستقیم این سیم را به بدنه کولر وصل کنید. این سیم جهت جلوگیری از برقگرفتگی اشخاص به کار می رود و نقشی در عملکرد خودِ کولر ندارد.
در کل اگر سیستم برقکشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد رنگ را در مدار بالا در نظر نگیرید.

نقشه کلید کولر :

کلید کولر آبی در واقع از سه کلید تشکیل شده است :

کلیدهای “کولر آبی” انواع مختلفی دارند که به بررسی آنها می پردازیم:

۱- نوع اول، مدل سوکتی (قدیمی):

در تصویر پایین یک کلید کولر سوکتی را مشاهده می کنید.

نحوه نصب کلید کولر سوکتی

همان طور که مشاهده می کنید به غیر از سوکت شماره ۳ که حذف شده است، در پشت این کلیدها ۸ سوکت وجود دارد. البته تمام این سوکت ها مورد استفاده قرار
نمی گیرند و تنها سوکت های شماره ۱، ۲، ۷ و ۹ به سیم های برق وصل می شوند. که بایستی سیم های برق را از طریق سرسیم هایی که در تصویر زیر می بینید به این سوکت ها متصل کنید.

سرسیم

نقشه اتصال سیم ها به این کلیدها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر

نقشه کلید کولر

سیم نول از پشت کلید به سمت جعبه تقسیم داخل کولر می رود و وارد هیچ کدام از سوکت های کلید کولر نمی شود.
فاز ورودی به سوکت شماره ۱
تند به سوکت شماره ۷
کند به سوکت شماره ۹
و پمپ به سوکت شماره ۲
وصل خواهد شد.

۲- نوع دوم، کلید کولر توکار ۳ پل :

در تصویر زیر یک نمونه از این کلیدها را مشاهده می کنید.

کلید کولر توکار

در قسمت پشت این کلیدها فقط چهار عدد پیچ وجود دارد. به نام های تند ، کند ، پمپ ، فاز . پس دقیقاً روی هر پیچ نوشته شده است که وظیفه آن چیست . یا شاید از حروف انگلیسی استفاده شده باشد به صورت: P برای پمپ، L برای فاز، F برای تند و S برای کند. مزیت این دسته از کلیدها این است که نیاز به سرسیم ندارند و همانند کلید های برق معمولی با پیچ متصل می شوند. در تصویر زیر قسمت پشت این نوع کلید کولر را مشاهده می کنید.

پشت کلید کولر توکار

۲- نوع سوم، کلید کولر ۴ پل :

نوع دیگری از کلید کولر که به تازگی وارد بازار شده است، کلید کولر ۴ پل است. عملکرد این کلید هم شبیه سایر کلیدهاست، با این تفاوت که در زمان خاموش بودن، اتصال سیم نول را هم از کولر قطع می کند تا هرگونه احتمال برقگرفتگی از بین برود. زیرا گاهی احتمال دارد که در محل کنتور یا در داخل جعبه فیوز، جای سیم فاز با نول جابجا شود و اگر کلید کولر از نوع ۳ پل باشد، در زمان خاموش بودن کولر، شخص با تصور اینکه برق کولر کاملاً قطع شده است، کولر را دستکاری کند و دچار برقگرفتگی شود. کلید کولرهای ایران الکتریک، افضل الکتریک، دلند و … به تازگی از این مدل روانه بازار کرده اند. تصویر یک کلید کولر ۴ پل را مشاهده می کنید.

کلید کولر 4 پل

و نمای پشت آن بصورت زیر است.

کلید کولر ایران الکتریک

همانطور که می بینید در پشت این کلید ۶ پیچ جهت اتصال سیم های برق وجود دارد.

 • که سیم تند به ترمینال SP
 • سیم کند به ترمینال SL
 • سیم پمپ به ترمینال P
 • سیم فاز ورودی به ترمینال L
 • سیم نول ورودی به ترمینال N پایین
 • سیم نول خروجی به ترمینال N بالا وصل می شود.

۳- نوع چهارم، کلید کولر تمام قطب:

کلیدهای کولر جدیدتر، که به کلید کولر تمام قطب معروفند، به این صورت عمل می کنند که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می کنند. هدف از این کار بالا بردن ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولر آبی است.

نقشه این نوع کلید ها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر تمام قطب

نقشه کلید کولر تمام قطب

چند نکته در نصب کولر آبی :

توجه : برای دریافت اطلاعات جامع تر در مورد لوله گذاری و سیمکشی کولر آبی به کتاب آموزش جامع برق ساختمان مراجعه کنید.

توجه: اگر اطلاعات برقی ندارید به سیم کشی کولر آبی دست نزنید. متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمارها نشان می دهد كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان در هنگام سرويس كولر آبی رخ داده است.

نکته : کابلی که برای کولر آبی استفاده می کنید، باید مفتولی و چهار رشته به نمره ۱/۵ باشد. و اگر در ساختمان سیستم ارت اجرا شده است باید یک رشته سیم اضافی برای ارت در نظر بگیرید.

نکته : از سیم های افشان برای کولر آبی استفاده نکنید. البته سیمی که از جعبه فیوز تا کلید کولر می آید، می تواند سیم رشته ای باشد.

نکته : فیوز برق مناسب برای کولر آبی ۱۶ آمپر است.

نکته : مشاهده می شود که بعضی برقکارهای عزیز مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدارها (مثلاً روشنایی اتاق خواب ها) در نظر می گیرند که این کار از نظر استانداردهای برق ساختمان صحیح نیست. پس باید برای تغذیه برق کولر، ۳ رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر کشیده شود

کلید کولر توکار ۳ پل مارک مونو:

یکی از دوستان یک مدل دیگر از کلید کولر را برای ما ارسال کرده که روش نصب آن با بقیه مدلها متفاوت است. این کلید تولید کشور ترکیه است و با برند مونو به بازار عرضه شده است. به ترمینال های این کلید را نگاه کنید. ۶ عدد ترمینال جهت ورود سیم های برق در پشت کلید قرار گرفته است.

کلید کولر مونو

همانطور که مشاهده می کنید دارای ۶ عدد ترمینال است که از چپ به راست و از بالا به پایین شماره گذاری شده اند. در این کلید:

فاز ورودی به ترمینال شماره ۳

سیم پمپ به ترمینال شماره ۶

سیم کند به ترمینال شماره ۴

سیم تند به ترمینال شماره ۱ وصل می شود

کلید کولر توکار مارک برق پارت ایرانیان

این هم از نقشه کلید کولر توکار برند برق پارت ایرانیان که یکی از دوستان نقشه آن را برای ما ارسال کرده اند. این کلید کولر هم از نوع ۳ پل است. در این کلید کولر ترمینال های ۳ و ۴ خالی هستند و هیچ سیمی به آنها وصل نمی شود.نقشه-سیمکشی-کلید-کولر-پارت-برق-ایرانیان

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=65
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

953 نظر در مورد نقشه کلید کولر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام مهندس عزیز ببخشید یک سوال داشتم کولرروسرویس کردم بعد روشنش کردم ناگهان شروع کرد به جرقه زدن وتق تق صدادادن وبعد بویسوختگی بلند کرد وموتور شروع کرد داغ کردنوبوبلند میکرد خازن روغنی روعوض کردم ولی دردورتند امپر میکشه بردم تعمیر کار گفت سوخته ولی دورکند کار میکنه میخواستم بدونم واقعا سوخته یادرست شدنی هست موتوردودورخازنی موتوژن تبریز هست موتور نوگرفتم فعلابستم میخواستم راهنمایی کنید واقعا بنظرتون سوخته یادرست شدنی هست برای سیم پیچی بردم یکی ازدوستان گفتند جدیدابجای مس الومینیوم میزنن اگرراهنمایی کنید ممنون میشم موتوژ دودور۱/۲هست ۸و۱۶میکروفاراد

  ۱

  1. سلام. نقشه نصب کلید کولر آبی که در بالا هست. نقشه نصب کلید محافظ جان رو هم در آخرین مقاله از سایت آموزش برق می تونید مطالعه کنید.

   ۱

 2. سلام مهندس ظهر بخیر کلید کولررو نصب کردم تا وقتی که کلید پمپ رو نزنیم برق داخل مدار نمیاد و موتور روشن نمیشه حتما باید پمپ رو روشن کنیم تا موتور روشن بشه میخواستم ببینم ایراد از نصب کردن من هست یا مدل کلید همینطوره

  ۱

 3. ببخشید میشه بفرماییدهزینش چقدر میشه؟چون من یکم ازنظرهزینه برام مشکل داره میخواستم بپرسم شما یه تعمیرکار مطمئن باهزینه مناسب سراغ دارید معرفی کنید؟ممنون میشم

  ۱

 4. مهندس مرادی سلام.من کاری که شما فرمودین انجام دادم(جای سیم کند و تند کولر و عوض کردم)یه دوساعتی درست شد ولی بعدازخاموش کردن و دوباره روشن کردن کولر،رو دور تند شروع بکار کرد،بنظرتون چیکار کنم؟!

  ۲

  1. سلام سارا
   داخل موتور یک قسمتی هست به نام کلید گریز از مرکز، احتمالاً برای شما اون قسمت خراب شده و باید موتور کولر باز بشه و بره پیش تعمیرکار.

   ۱

 5. سلام مهندس مرادی وقتی کولر روشن میکتیم یه وقتی خوب کار میکنه ولی یه وقتهایی موورر زور میزنه ولی وقتی با دست تسمه رو میچرخونیم راه میوفته و موقع روشن کردن گاهی پشت کلید جرقه میزنه.. سپاس از شما انسان شریف

  ۲

  1. سلام. موتور کولر یک قسمت راه انداز داره که احتمالا مال شما خراب شده. و وقتی اون خراب میشه جرقه زدن پشت کلید بیشتر میشه. البته یک جرقه در حد کم، طبیعی هست.

   ۱

 6. باسلام.کولرمن یه مشکلی پیدا کرده که وقتی پمپ رو روشن میکنم و کلید کند کولرو میزنم رو دور تند میره.به نظرتون علتش چی میتونه باشه؟!

  ۲

 7. باسلام ؛ کلید کولر را وصل کرده ام پمپ و دور کند کار میکنه ولی دور تند کار نمیکنه جای کند را باتند عوض کردم دور تند کار میکنه ودور کند کار لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  ۱

 8. سلام آقای مهندس خسته نباشید
  دلیل اینکه پمپ آب تا روشن نباشه دور تند و کند کار نمیکنه چی میتونه باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  ۱

  1. سلام. مرسی. چون روشن بودن پمپ، باعث خنک شدن هوای داخل کولر و در نتیجه خنک شدن موتور و جلوگیری از سوختن سیم پیچ ها میشه.

   ۱

 9. سلام کولر گرفتم به برق ساختمان وصل بود ولی الان میخوام کلید خودش رو وصل کنم میشه کمکم کنین اینجا ۵رنگ سیم داریم ابی قرمز مشکی زرد اینا رو چی جوری وصل کنم

  ۱

 10. با سلام و درود و خسته نباشید.اگه بخواین واسه دو طبقه یک کولر آبی گذاشت که بشه هم از طبقه پایین و هم از بالا خاموش روشن کرد آیا میشه دو تا کلید کولر یکی طبقه پایین و یکی طبقه بالا گذاشت

  ۱

  1. با سلام و عرض ادب راجب به راه اندازی کولرهای آبی از چند جای مختلف مثلا طبقه اول و دوم مشترکا با یک کولر رو فقط بوسیله راه اندازی با کنتاکتور میسر شود و اونم بخاطر اینکه یک کنتاکتور باید برای راه اندازی و جریان قدرت مورد استفاده شود و دو تا کلید استارت و استوپ برا راه اندازی و خاموش کردن مدار بکار برود و کنتاکتور دومی نیز برا فرمان دادن دررمدار حالا چرا با یک کنتاکتتور نه و دو تا چون برا استفاده دو نقطه مشترک و بدون داشتن ذره ای خطا در مدار حتما باید کنتاکتور راه انداز باشد و فقط و فقط راه انداختن کنتاکتور اولی برا کنترل کردن از چند جا و دومی به صورت مشترک شدن با کلید کولر هستش الان بخوام توضیح بدم نمیشه نقشه طراحی اون رو میتونم به قسمت مدیریت ارسال کنم با توضیحات که مدیر عزیز با شما بعد از برسی در میان بزارن چون تخصصهای بنده به لحاظ موقعیتم طراحی مدار فرمان و برقرصنعتی معماری و عمران نجوم و سیاه چاله ها هستش و نمیتونم عملی کار رو انجام بدم و قبلا برا چند تا از فامیلا اینو طراحی کردم خوبب جواب داد ولی دیگه به کسی نخواستم بدم چون همش سرکوفت میزنن هزینه ۲کنتاکتور با ۲استارت و استوپ بو یکم وسایل دیگه به اندازه کافی در میاد که سرتون داد بزنن ووسرکوفت هم بزنن برا همین

   ۱

   1. سلام مهندس جان ممنونم از شما که در پاسخ گویی به سوالات کاربران مشارکت میکنید و خوشحالیم که کاربران با تجربه ای مثل شما داریم. ممنون میشم مدار طراحی شده رو برام ارسال کنید تا اون رو به اسم خودتون در سایت آموزش برق قرار بدیم.
    برای خیلی ها هزینه ۲ کنتاکتور مهم نیست و چون ساختمان قدیمی ساز هست و نمیشه یک کولر و کانال دیگه نصب کنن، پس حاضرن این هزینه رو بکنن.

    ۲

 11. سلام مهندس عزیز وقت بخیر من یک کلید چهار پل خریدم که شش تا جا برای رشته سیم داره که کلید اولی برای نول کلید دوم پمپ کلید سوم برای متور کلید چهارم دور تند و کند نمیدونم فاز رو کجا باید بزنم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  ۱

 12. سلام موتور دردور کند کار نمیکندکلید را باز کردم وقتی کولر رادر دور تند میزنم خروجی کلید که به سمت دور کند هم میرود برقداره میتونه عیب از کلید باشه؟وقتی کولر را خاموش میکنم صدای قطع کلید گریز از مرکز هم میاد به همین خاطر میگم شاید عیب از سیم پیچ باشه آیا درست فکر می کنم؟

  ۲

 13. سلام خدمت مهندس مرادی
  نقشه نصب کولر آبی دیمر دو پل می خواستم (کولر آزمایش)
  لطفا بنده را راهنمایی کنید تا سیم ها را در کلید اشتباه وصل نکنم
  با تشکر

  ۲

  1. سلام. از قسمت جلو و پشت کلید کولر چند تا عکس ارسال کنید تا بتونم راهنمایی تون کنم.
   شماره واتس آپ ۰۹۱۹۴۰۵۳۸۵۳

   ۱

 14. سلام آقای مهندس مرادی
  ممنون میشم تبدیل سیم کشی کلید کولر سه پل به چهار پل رو بفرمایید. داخل جعبه کلید یه کابل ۵ سیم هست و یه کابل ۳ سیم. که به کلید کولر (سه پل) تنها ۴ سیم متصل شده! برای نصب کلید چهار پل ظاهرا ۶ سیم به کلید متصل میشه، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  سپاسگزارم 🙏🏻

  ۱

 15. سلام جناب مهندس مرادی
  عذرمیخوام یه سوال فنی داشتم از خدمتتون؛ هفته گذشته حین سرویس کولر، پلاتین های کلید آب شد اما فیوز ۱۶ آمپری جریان رو قطع نکرد!! به نظرتون اشکال از فیوز بوده یا باید فیوز ضعیف تر برای کولر در نظر بگیرم؟
  ممنون

  ۱

   1. سلام مهندس خسته نباشین یه سوال داشتم اگه امکانش هست راهنمایی بفرمایید -یه کولر نصب کردیم یک ماه پیش الان وقتی دور کند رو میزنی روشن نمیشه باید تسمه رو یه خورده بچرخونی تا کار کنه ممکنه که از موتور باشه یا اینکه مشکلی دیگه داره ممنون و سپاسگزار

    ۱

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853