0
0

روش نصب فن

4348 بازدید

روش نصب فن در سرویس بهداشتی و حمام :

دوستان زیادی در مورد روش نصب فن در سرویس بهداشتی و حمام سوال فرموده بودند. اگر برای سرویس بهداشتی یا حمام منزل شما هم لوله هواکش یا یک پنجره کوچک تعبیه شده ولی هنوز فن نصب نشده است این آموزش می تواند برای شما مفید باشد.

فن-هواکش

فن های موجود در بازار که به اسم فن هواکش هم فروخته می شوند، در سایزهای ۶، ۸، ۱۰ و ۱۲ اینچ موجود است که می توانید بسته به قطر لوله هواکش، فن مورد نظر خود را تهیه نمایید. این فن ها نیاز به راه اندازی خاصی ندارند و فقط کافی است یک رشته سیم فاز و یک رشته سیم نول به آنها وصل کنید تا روشن شوند. (اگر سیم سومی هم داشت، آن سیم ارت است که در صورت وجود ارت در ساختمان، باید به سیم ارت وصل شود.)

سوال اینجاست که: این دو رشته سیم فاز و نول را چگونه به محل نصب فن ببریم؟

از آنجایی که حتماً در داخل حمام یا سرویس بهداشتی چراغ نصب شده است، پس می توانید از برق آن چراغ برای برق رسانی به فن هم استفاده کنید. البته باید مقداری نقشه سیمکشی را تغییر دهید.

به احتمال خیلی زیاد نقشه سیم کشی آن چراغ به صورت زیر است و از کلید یک پل برای آن استفاده شده است.

 

نقشه کلید یک پل

در نقشه بالا دقت کنید. سیم نول ورودی از پشت کلید یک پل رد شده است و به هیچ کدام از پیچ های کلید وصل نشده است. اگر کلید یک پل را باز کنید احتمالاً این سیم را می بینید که با لنت برق به سیم های دیگر چسب زده شده است. ما با این سیم کاری نداریم.

خب حالا فیوز های برق را قطع کنید و دو سر سیم فاز را از چراغ داخل سرویس و از کلید یک پل آزاد کنید. آنگاه یک سیم دو رشته را با لنت برق، به صورت کاملاً محکم به یک سر سیم فاز وصل کنید و از یک نفر بخواهید تا سر دیگر سیم فاز را بکشد. با این کار یک سیم دو رشته، جایگزین یک سیم تک رشته (منظور همان سیم فاز) خواهد شد. حالا می توانید کلید یک پل قبلی را حذف کنید و یک کلید دو پل طبق نقشه پایین در مدار نصب کنید.

 

 

روش نصب فن

 

در نقشه بالا دقت کنید که باز سیم نول از پشت کلید دوپل رد شده است و ما کاری به آن نداریم. فقط در محل چراغ یک انشعاب از آن می گیریم و به فن وصل می کنیم. آن یک رشته سیمی هم که به مدار اضافه شده است. از زیر چراغ تا محل نصب فن امتداد دهید. و به فن وصل کنید

 

خب حالا که سیم کشی های فن تمام شد، نوبت نصب خود فن است. اگر لوله هواکش از دیوار بیرون آمده و قرار است فن روی دیوار نصب شود، می توانید با دو عدد پیچ و رول پلاک این کار را انجام دهید. برای هر گوشه فن یک پیچ کافیست. ولی اگر لوله هواکش در سقف است و فن باید روی سقف نصب شود، چون سقف سرویس ها و حمام ها معمولاً سقف کاذب است، و فن ها دارای لرزش هستند. احتمال دارد که بعد از چند ماه فن از سقف جدا شود.  پس بهترین گزینه برای نصب فن در سقف های کاذب پیچ های پروانه ایست.
از بعضی از فن ها ۲ رشته سیم خارج شده است که بایستی یک رشته از آنها را به فاز و رشته دیگری را به نول وصل کنید.رشته سیم نول معمولاً آبی رنگ است. البته اگر هر دو رشته همرنگ بودند، یعنی مهم نیست که کدام رشته را به نول وصل کنید.
از بعضی از فن ها ۳ رشته سیم خارج شده است که رنگ یکی از این رشته سیم ها ترکیبی از زرد/سبز است. که این رشته سیم را باید به سیم ارت متصل کنید و اگر ساختمان دارای ارت نیست باید این رشته سیم را آزاد بگذارید. ۲ رشته سیم دیگر را هم باید به فاز و نول متصل کنید.
از بعضی از مدل های دیگر هم ۳ رشته سیم خارج شده است که رنگ ۲ رشته از آنها یکسان است. مثلاً هر دو رشته مشکی یا هر دو رشته قرمز هستند. این فن ها هم می توانند بصورت چپگرد و هم بصورت راستگرد بچرخند. یعنی هم می توانند هوا را به داخل و هم می توانند هوای اتاق را به خارج انتقال دهند.پس شما باید تست کنید که به کدام یک از این ۲ رشته سیم همرنگ نیاز دارید. و به آن فاز وصل کنید و رشته سیم دیگر را آزاد بگذارید. و به رشته سیم سوم که معمولاً آبی رنگ است باید سیم نول وصل شود.

 

توجه: جهت گردش هوا در حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه، همیشه از داخل به بیرون است. یعنی وقتی فن روشن می شود هوای داخل را به بیرون از ساختمان پرتاب می کند.

نکته: زمانی که دارید سیم های جدید را جایگزین سیم قبلی می کنید، اگر لوله برق، شکسته یا گیر کرده باشد و به شما اجازه تعویض سیم را ندهد. در این صورت مجبورید سیم فن را مستقیم از چراغ بگیرید(چراغ و فن را موازی کنید) و هر دو را با همان کلید یک پل خاموش و روشن کنید.

نکته:  در هر کجا که نیاز داشتید ۲ یا چند رشته سیم را از داخل یک لوله برق رد کنید. بایستی وقتی فنر می زنید، هیچ کابل یا سیمی قبلاً در داخل لوله نبوده باشد. زیرا حتی اگر یک رشته سیم نازک از قبل داخل لوله باشد، شاید بتوانید فنر را با فشار و زحمت زیاد از داخل لوله رد کنید، ولی وقتی رشته سیم های جدید را به انتهای فنر ببندید و فنر را بکشید، مطمئن باشید که سیم های جدید به دور رشته سیم قبلی پیچ خواهد خورد و امکان کشیدن فنر وجود نخواهد بود. این نکته را گفتیم تا وقتی که می خواهید یک رشته سیم جدید به سیم های قبلی اضافه کنید، حتماً همه رشته سیم های قبلی را خارج کنید. به این صورت که دو رشته سیم فاز به همراه یک رشته نول جدید را به سر آن دو رشته سیم فاز و نول قبلی وصل کنید و ۲ رشته سیم قبلی را همزمان بکشید.مشاهده می کنید که سیم ها با نیروی کمتری تعویض می شوند.

توجه: نصب سیم فن در حمام به صورت روکار بسیار می تواند خطرناک باشد. موارد ایمنی را برای آن کاملاً رعایت کنید.

نکته: اگر پیچ های نگه دارنده فن را به یک اندازه سفت نکنید و مقداری به بدنه فن فشار وارد شود، احتمالاً بدنه فن با پره های فن تماس پیدا می کند و این طور احساس می شود که فن خراب است. پس به این نکته هم توجه کنید.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=422
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

189 نظر در مورد روش نصب فن

سوال یا نظر خود را در کادر پایین وارد کنید. فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که با مقاله بالا مرتبط باشد.

 1. سلام خسته نباشید.ببخشید فن دستشویی صدامیده ولی پره های فن چرخش نداره باید چیکارکنیم؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  ۱

  1. سلام. اگه فن رو تازه نصب کردید و فن نو هست، چون پیچ یکی از سمت های بالا یا پایین رو خیلی سفت کردین، پره های فن داره با بدنه فن برخورد می کنه، پس باید پیچ های اطراف فن رو به طور مساوی سفت کنید. ولی اگر فن قدیمی هستش و به تازگی این اتفاق افتاده، باید فن رو تعویض کنید، چون بعد از چند سال کار خراب میشن.

   لایک

 2. درود برشما.
  در فن حمام سه عدد ترمینال دارم. L و N و LS
  این ال اس رو چه سیمی باید بهش وصل کنم.
  روش سیمبندیش ب چه صورته؟

  ۳

  1. سلام. آیا این فنی که عرض می کنید از نوع زمان دار هستش؟
   ولی اگر از فن های ساده باشه، این سیم کاربردی نداره. فقط فاز رو بدین به ال و نول رو بدین به ترمینال ان

   ۱

 3. با سلام و خسته نباشید اگه میشه لطف بکنید و به سوالم جواب بدید ممنون میشم میخواستم بپرسم چگونه میتوان سرعت چرخش فن را بالا ببریم ? با تشکر از شمل. موفق باشید

  ۱

 4. با سلام
  هواکش ما بر عکس هوا رو داخل میده نصب صحیح ان را اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
  کدام سمت هواکش بطرف داخل حمام یا سرویس باشد؟

  ۱۱

 5. سلام
  من میخام یه کلید رو که همزمان یه فن و چراغ رو روشن میکنه رو با کلید دو پل عوض کنم که فن جداگانه و چراغ جداگانه روشن بشن. سوال من اینجاست که در کلید های دوپل نول وارد کلید نمیشه؟
  به کلید قبلی دو سیم مشکی به یک اتصال وصل شده که حدس میزنم نول باشه و دو سیم جدا گانه به یک اتصال دیگه و یک تک سیم هم به اتصال سوم. ینی کلید قبلی دارای سه اتصال است نه دو تا! الان این سیمها چطور باید به یک کلید دو پل وصل بشن؟

  ۱

  1. سلام. به این نقشه نگاه کنید.روش نصب فن
   همون طور که می بینید سیم نول وارد هیچ کدوم از ترمینالهای پشت کلید دو پل نمیشه و فقط از پشت کلید رد شده و به مصرف کننده ها رفته.
   برقکار قبلی به جای کلید یک پل از کلید تبدیل استفاده کرده. به همین خاطر کلید شما سه تا ترمینال داره. این طوری نمیشه شما رو راهنمایی کنم. چون باید سیم ها با فاز متر تست بشه. ولی مطمئن باشید که یکی ترمینال ها و سیم ورودی به اون اضافه ست و هیچ کاربردی در کلید شما نداره. کافیه یکی یکی تست کنی که کدوم اضافه ست. اون وقت دو ترمینال اصلی تون رو پیدا می کنید و می تونید طبق نقشه بالا وصل کنید.

   ۱

   1. خیلی ممنونم از پاسخگویی سریعتون، راستش رو بخاید من دسترسی به فازمتر نداشتم (چون ایران نیستم و خاستم صرفه جویی کنم که نشد!) و باید برم بخرم.
    پس قطعن فقط یک سیم فاز بین این همه سیم هست که اول باید اون رو پیدا کنم. دو تا نول رو به همدیگه متصل کنم ( خارج از کلید ) . بعد دو تا سیم دیگه رو به ترمینالها وصل کنم؟

    ۲

    1. سلام. تصاویر ارسالی رو دیدم. دو سیم مشکی رنگی که وارد ترمینال ال شدن، هر دو شون فاز هستند که باید وارد ترمینال ال در کلید جدید بشن.
     سیم آبی رنگ از کلید قبلی رو کاملاً حذف کنید و سرش رو چسب بزنید.
     سیم قهوه ای وارد ترمینال آ۱ و سیم سفید وارد ترمینال بی ۱ از کلید جدید خواهند شد.

     ۱

     1. خیلی ممنون از پاسخ گوییتون. سیمها رو همونطور که گفتید وصل کردم. فن کلن روشن میمونه چه کلید قطع باشه چه وصل و فقط با قطع کردن فیوز خاموش میشه، ولی چراغ با کلید روشن و خاموش میشه که الان سیم قهوه ای بهش وصله. ممکنه اون یک باری که فیوز پرید به کلید جدید آسیب وارد شده باشه؟
      ضمنن سیمهای ورودی پشت چراغ رو دیدم، آبی و قهوه ایه، و یه سیم با روکش زرد-سبز هست که شاید ارت باشه. به پشت فن نمیتونم دسترسی داشته باشم متاسفانه ببینم چه رنگی وارد شده.

      لایک

     2. سلام.مرسی. خب پس این کار رو بکنید. سیم سفید رنگ رو از کلید خارج کنید. ببینید که آیا هنوز هم فن روشنه می مونه یا نه. و همون طوری که سیم رو خارج کردید، به صورت دستی به دو تا سیم مشکی رنگی که به ترمینال ال رفتن، وصل کنید. ببینید آیا در این صورت فن روشن میشه یا خیر؟ اگر وقتی سیم سفید با سیم های مشکلی برخورد کنه، فن روشن بشه یعنی کلید جدیدی که خریدین مشکل داره.

      لایک

     3. خیلی خیلی ممنونم از راهنماییتون، کلید مشکل داشت ولی تونستم بازش کنم و فکر کنم همون یه باری که فیوز پریده بوده داخل کلید رو بهم ریخته بوده. در هر صورت درست شد. از شما متشکرم.

      لایک

  1. سلام. اول مطمئن بشید که کلید شما از نوع چراغ دار نباشه. چون علت اصلی چشمک زدن لامپ های کم مصرف، وجود یک چراغ کوچک در داخل کلید است. بعد از اینکه مطمئن شدید این کار رو انجام بدید.
   کلید یک پل رو باز کنید و در حالتی که چراغ خاموش با فاز متر چک کنید که آیا واقعاً فاز اومده داخل کلید یا اینکه برقکار قبلی به اشتباه نول رو به داخل کلید آورده. بعدش به این صورت عمل کنید. هر دو تا سیمی که وارد ترمینال های کلید شدن رو دربیارید و با نوار چسب به هم وصل کنید. بعدش در پشت کلید، بگردین دنبال دو تا سیم دیگه که با نوار چسب به هم وصل شدن. نوار چسب اونها رو باز کنید و حالا شما دو تا سیم سر لخت دارید. این دو تا سیم رو جایگزین دو تا سیم دیگه در داخل ترمینال های کلید کنید.

   لایک

   1. کلید از نوع چراغ داره یعنی یه چراغ کوچیک که وقتی لامپ خاموش میشه چراغ کلید روشن میشه. و اینکه سیم های آیفون مستقیم وصل هست به سیم های یکی از کلید ها. بنظرتون چیکار کنم؟

    ۲

    1. خب پس کافیه یکی از پایه های اون چراغ کوچیک رو قطع کنید تا مشکلتون حل بشه.
     ولی اینکه می فرمایید “سیم های آیفون مستقیم وصل هست به سیم های یکی از کلید ها” . به اون کاری نداشته باشید. چون نصاب آیفون برق گوشی آیفون تون رو از برق کلید کلید گرفته و چشمک زدن لامپ ربطی به اون نداره.

     لایک

 6. با سلام خدمت مدیریت محترم سایت.
  در سرویس بهداشتی یک چراغ وجود دارد که با یک کلید یک پل روشن و خاموش می شود.
  حالا می خواهم یک فن کوچک را طوری نصب کنم که وقتی آن کلید یک پل را می زنم، همزمان هم چراغ و هم فن هر دو روشن شوند.
  بعبارت دیگر نمی خواهم از کلید دو پل استفاده کنم. یعنی فقط می خواهم از همان کلید یک پل برای روشن و خاموش کردن همزمان چراغ و فن استفاده کنم.
  آیا این کار باعث افت جریان ورودی به چراغ و فن می شود؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید چگونه این کار را انجام دهم.

  لایک

  1. سلام آقای رستمی. خیر از نظر افت جریان هیچ مشکلی نیست و شما می تونید یک فن دیگه به چراغ وصل کنید.
   روش کار هم بسیار سادست. از هر کدوم از سیم های که به سرپیچ لامپ وارد شده یک انشعاب بگیرید و به فن وصل کنید.

   لایک

  1. سلام. اگه سرویس بهداشتی شما یک پنجره کوچیک هم داشته باشه ، می تونید یک فن روی اون پنجره نصب کنید.
   برای یک مورد مشابه شما، که نه داکت تخلیه هوا داشت و نه پنجره، ولی سرویس بهداشتی به درز انقطاع ساختمون راه داشت، ما دیوار رو سوراخ کردیم و یک فن نصب کردیم که هوا رو بده به درز انقطاع ساختمون.

   لایک

 7. سلام
  در حمام خانه ما برای هواکش در سقف که از جنس پی وی سی است سوراخ تعبیه شده اما سیم برق به آنجا نیامده من از تکنسین برق که برای دستشویی هواکش نصب کرد خواستم برای حمام هم نصب کند گفت چون در حمام بخار آب وجود دارد نصب هواکش ممکن است باعث برق گرفتگی شود و فقط روی آن یک پنجره مشبک نصب کرد آیا در حمام نصب هواکش ممنوع است

  لایک

  1. سلام.
   نصب فن های معمولی در داخل حمام ممنوع است. ولی قوانین نظارتی میگه که می تونید از فن های با آی پی حداقل ۴۴ استفاده کنید ولی این مدل فن رو نمی تونید تویه بازار پیدا کنید.

   ۱

 8. با سلام و تشکر از مطالب مفید سایت شما.
  سوال من اینست که اگر سقف با کاشی پوشانده شده باشد ، تلاش برای سوراخ کردن آن منجر به درآمدن کاشی از محل خود می شود.در این حالت برای نصب فن چکار کنیم. البته در جایی دیدم که مقدار زیادی چسب ام دی اف بر سطح فن آغشته کرده اند تا فن به کاشی و سرامیک بچسبد. البته من این روش را نمی پسندم ، توصیه ی شما در این مورد چیست؟

  لایک

  1. سلام آقای احمدی. برای این کار ما همیشه از مته الماسه ریز، مثلاً شماره ۵ استفاده می کنیم. که هم سریعتر سوراخ میشه و هم از سمت دلر فشار کمتری به کاشی سقف وارد میشه. در این حالت دلر رو روی حالت چکشی قرار ندید.

   ۱

  1. سلام. معمولاً یکی از سیم های این فن ها زرد یا سبز یا ترکیبی از زرد و سبزه که اون سیم برای ارت هست و اگه ساختمون شما ارت نداره نیازی نیست اون رو وصل کنید.
   اگر رنگ سیم ها با چیزی که گفتیم فرق می کنه. رنگ هر سه سیم رو برای ما بفرستید تا بهتون بگیم فاز و نول و ارت کدومه.

   ۱

  1. سلام دوست عزیز. آیا هواکش رو تازه نصب کردید؟ یا قبلاً نصب بوده و الان که تغییراتی در برق ساختمان ایجاد کردین این اتفاق افتاده؟
   می تونید فن رو باز کنید و برعکس ببندینش. یعنی این بار سمت دیگه فن به سمت شما باشه.

   لایک

 9. سلام 🙂
  ابتدا از سايت خوب و راهنمايي مناسب شما سپاسگزارم
  يك سئوال:
  من مي‌خواهم به يك كليد برق (كه به ديوار وصل است) يك سيم متصل نموده و آن را به يك سرپيچ وصل نمايم. اما نمي‌دانم سيم نول در اين كليد كجاست؟
  سيم نول سرپيچ را به كجا بايد وصل نمايم؟ يا بهتر بگويم، سيم نول درون محفظة كليدهاي تبديل كجاست؟
  اميدوارم متوجه سئوال اينجانب شده باشيد 🙂
  البته در تصويري كه در همين آموزش عالي قرار داديد، «تصوير كليد يك پل» سيم نول به كجا وصل است؟ سيم نول درون محفظه را از كجا پيدا كنم؟
  ممنون 🙂

  لایک

  1. سلام علی جان.
   بله کاملا متوجه منظور سوالتون شدم. اگه پشت کلیدهای یک پل و دو پل برق رو باز کنید می بینید که دو تا سیم به همدیگه نوار چسب شدن. اون سیم ها نول هستن.

   ۳

   1. سلام جناب مدير عزيز و محترم 🙂
    بسيار سپاسگزارم كه سئوال اين حقير را پاسخ داديد
    حقيقتش كاري را كه فرموديد انجام دادم، پشت كليد دو يا سه سيم هست كه هر كدام جدا چسب خورده‌اند. چون ساختمان قديمي است، از روي رنگ سيم‌ها نمي‌توان تشخيص داد اين سيم فاز، نول يا ارت است
    به هر حال تشكر مي‌كنم، با همين سيم‌ها امتحان مي‌كنم، انشاءالله كه درست است
    دوباره از لطف و محبت جنابعالي نهايت تشكر را دارم 🙂

    ۴

    1. سلام. ممنونم از شما علی حان
     اگه تعداد سیم های چسب خورده زیاده و نمی تونید نول رو پیدا کنید پس این کار رو بکنید. بیست سانتی متر سیم به یک لامپ و سرپیچ وصل کنید و یک تستر درست کنید. سیم فاز رو که می دونید کدومه، پس یکی از سیم های تستر رو به اون وصل کنید. و بعد سیم دیگه تستر رو به تمام اون سیم های چسب خورده بزنید اگه لامپ روشن بشه، اون سیم نول هستش. به همین راحتی.

     ۲

     1. جناب مدير محترم، سلام 🙂
      بسيار سپاسگزارم كه با حوصله پيگير مشكل اينجانب بوديد 🙂 🙂 🙂 🙂
      بله، دقيقاً طبق راهنمايي شما توانستم اين لامپ را روشن كنم 🙂
      اميدوارم هميشه سربلند و موفق باشيد، مدير و استاد گرامي 🙂 🙂 🙂 🙂

      لایک

 10. سلام اگر بخواهیم هر دوی آن ها ( هم لامپ هم هواکش ) به یک کلید یک پل متصل شود با این تفاوت که هنگامی که کلید قطع شد ، همان لحظه لامپ خاموش شود اما هواکش تا ۱ دقیقه بعد روشن بماند . چه روشی رو پیشنهاد میکنید ؟

  ۲

  1. سلام. سوال خیلی خوبی پرسیدید که می تونه به درد خیلی ها بخوره. پاسخ سوالتون رو پیدا می کنم و حتماً با نقشه براتون ارسال میکنم.

   ۱

  1. سلام. هم می تونید از رنگ سیم ها تشخیص بدید. به این صورت که معمولاً سیم آبی نوله، سیم زرد یا سبز ارته و سیم قرمز هم فازه.
   و هم می تونید با آزمون و خطا، اون ها رو پیدا کنید، در فن ها سیم فاز و نول مهم نیست و اگه برعکس هم ببندید فن کار می کنه. ولی اگه به سیم ارت، نول رو وصل کنید، هیچ اتقاقی نمی افته. و اگه به سیم ارت فاز وصل کنید، اگه بدنه فن فلزی باشه، بدنه برقدار میشه. چون همیشه سیم ارت به بدنه فلزی وسایل برقی وصل میشه.

   ۱

 11. سلام آقای مدیر.با تشکر از زحمات بی شائبه تان. لازم به ذکر است که در تهویه سرویس بهداشتی حتماً از قبل یک ورودی هوا در نظر گرفته شود چون که با بسته شدن درب سرویس چون هواکش کم میشه تهویه بد کار میکنه و دور آن گرفته میشه و میبینیم که با باز کردن درب سرویس صدای تهویه عوض میشه واین نشانه ی عدم وجود هواست ممنون

  ۱

1 2 3 5