تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۵/۰۲
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

روش نصب فن

7927 بازدید

روش نصب فن در سرویس بهداشتی و حمام :

دوستان زیادی در مورد روش نصب فن در سرویس بهداشتی و حمام سوال فرموده بودند. اگر برای سرویس بهداشتی یا حمام منزل شما هم لوله هواکش یا یک پنجره کوچک تعبیه شده ولی هنوز فن نصب نشده است این آموزش می تواند برای شما مفید باشد.

فن-هواکش

فن های موجود در بازار که به اسم فن هواکش هم فروخته می شوند، در سایزهای ۶، ۸، ۱۰ و ۱۲ اینچ موجود است که می توانید بسته به قطر لوله هواکش، فن مورد نظر خود را تهیه نمایید. این فن ها نیاز به راه اندازی خاصی ندارند و فقط کافی است یک رشته سیم فاز و یک رشته سیم نول به آنها وصل کنید تا روشن شوند. (اگر سیم سومی هم داشت، آن سیم ارت است که در صورت وجود ارت در ساختمان، باید به سیم ارت وصل شود.)

سوال اینجاست که: این دو رشته سیم فاز و نول را چگونه به محل نصب فن ببریم؟

از آنجایی که حتماً در داخل حمام یا سرویس بهداشتی چراغ نصب شده است، پس می توانید از برق آن چراغ برای برق رسانی به فن هم استفاده کنید. البته باید مقداری نقشه سیمکشی را تغییر دهید.

به احتمال خیلی زیاد نقشه سیم کشی آن چراغ به صورت زیر است و از کلید یک پل برای آن استفاده شده است.

 

نقشه کلید یک پل

در نقشه بالا دقت کنید. سیم نول ورودی از پشت کلید یک پل رد شده است و به هیچ کدام از پیچ های کلید وصل نشده است. اگر کلید یک پل را باز کنید احتمالاً این سیم را می بینید که با لنت برق به سیم های دیگر چسب زده شده است. ما با این سیم کاری نداریم.

خب حالا فیوز های برق را قطع کنید و دو سر سیم فاز را از چراغ داخل سرویس و از کلید یک پل آزاد کنید. آنگاه یک سیم دو رشته را با لنت برق، به صورت کاملاً محکم به یک سر سیم فاز وصل کنید و از یک نفر بخواهید تا سر دیگر سیم فاز را بکشد. با این کار یک سیم دو رشته، جایگزین یک سیم تک رشته (منظور همان سیم فاز) خواهد شد. حالا می توانید کلید یک پل قبلی را حذف کنید و یک کلید دو پل طبق نقشه پایین در مدار نصب کنید.

 

 

روش نصب فن

 

در نقشه بالا دقت کنید که باز سیم نول از پشت کلید دوپل رد شده است و ما کاری به آن نداریم. فقط در محل چراغ یک انشعاب از آن می گیریم و به فن وصل می کنیم. آن یک رشته سیمی هم که به مدار اضافه شده است. از زیر چراغ تا محل نصب فن امتداد دهید. و به فن وصل کنید

 

خب حالا که سیم کشی های فن تمام شد، نوبت نصب خود فن است. اگر لوله هواکش از دیوار بیرون آمده و قرار است فن روی دیوار نصب شود، می توانید با دو عدد پیچ و رول پلاک این کار را انجام دهید. برای هر گوشه فن یک پیچ کافیست. ولی اگر لوله هواکش در سقف است و فن باید روی سقف نصب شود، چون سقف سرویس ها و حمام ها معمولاً سقف کاذب است، و فن ها دارای لرزش هستند. احتمال دارد که بعد از چند ماه فن از سقف جدا شود.  پس بهترین گزینه برای نصب فن در سقف های کاذب پیچ های پروانه ایست.
از بعضی از فن ها ۲ رشته سیم خارج شده است که بایستی یک رشته از آنها را به فاز و رشته دیگری را به نول وصل کنید.رشته سیم نول معمولاً آبی رنگ است. البته اگر هر دو رشته همرنگ بودند، یعنی مهم نیست که کدام رشته را به نول وصل کنید.
از بعضی از فن ها ۳ رشته سیم خارج شده است که رنگ یکی از این رشته سیم ها ترکیبی از زرد/سبز است. که این رشته سیم را باید به سیم ارت متصل کنید و اگر ساختمان دارای ارت نیست باید این رشته سیم را آزاد بگذارید. ۲ رشته سیم دیگر را هم باید به فاز و نول متصل کنید.
از بعضی از مدل های دیگر هم ۳ رشته سیم خارج شده است که رنگ ۲ رشته از آنها یکسان است. مثلاً هر دو رشته مشکی یا هر دو رشته قرمز هستند. این فن ها هم می توانند بصورت چپگرد و هم بصورت راستگرد بچرخند. یعنی هم می توانند هوا را به داخل و هم می توانند هوای اتاق را به خارج انتقال دهند.پس شما باید تست کنید که به کدام یک از این ۲ رشته سیم همرنگ نیاز دارید. و به آن فاز وصل کنید و رشته سیم دیگر را آزاد بگذارید. و به رشته سیم سوم که معمولاً آبی رنگ است باید سیم نول وصل شود.

 

توجه: جهت گردش هوا در حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه، همیشه از داخل به بیرون است. یعنی وقتی فن روشن می شود هوای داخل را به بیرون از ساختمان پرتاب می کند.

نکته: زمانی که دارید سیم های جدید را جایگزین سیم قبلی می کنید، اگر لوله برق، شکسته یا گیر کرده باشد و به شما اجازه تعویض سیم را ندهد. در این صورت مجبورید سیم فن را مستقیم از چراغ بگیرید(چراغ و فن را موازی کنید) و هر دو را با همان کلید یک پل خاموش و روشن کنید.

نکته:  در هر کجا که نیاز داشتید ۲ یا چند رشته سیم را از داخل یک لوله برق رد کنید. بایستی وقتی فنر می زنید، هیچ کابل یا سیمی قبلاً در داخل لوله نبوده باشد. زیرا حتی اگر یک رشته سیم نازک از قبل داخل لوله باشد، شاید بتوانید فنر را با فشار و زحمت زیاد از داخل لوله رد کنید، ولی وقتی رشته سیم های جدید را به انتهای فنر ببندید و فنر را بکشید، مطمئن باشید که سیم های جدید به دور رشته سیم قبلی پیچ خواهد خورد و امکان کشیدن فنر وجود نخواهد بود. این نکته را گفتیم تا وقتی که می خواهید یک رشته سیم جدید به سیم های قبلی اضافه کنید، حتماً همه رشته سیم های قبلی را خارج کنید. به این صورت که دو رشته سیم فاز به همراه یک رشته نول جدید را به سر آن دو رشته سیم فاز و نول قبلی وصل کنید و ۲ رشته سیم قبلی را همزمان بکشید.مشاهده می کنید که سیم ها با نیروی کمتری تعویض می شوند.

توجه: نصب سیم فن در حمام به صورت روکار بسیار می تواند خطرناک باشد. موارد ایمنی را برای آن کاملاً رعایت کنید.

نکته: اگر پیچ های نگه دارنده فن را به یک اندازه سفت نکنید و مقداری به بدنه فن فشار وارد شود، احتمالاً بدنه فن با پره های فن تماس پیدا می کند و این طور احساس می شود که فن خراب است. پس به این نکته هم توجه کنید.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=422
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

191 نظر در مورد روش نصب فن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام. لامپ توالت ال ای دی است بصورت موازی با فن وصله. تا حالا دوبار سوخته احتمالا به خاطر نوسان برق بوده. الان برقشو جدا کردم و یه کلید دو پل گذاشتم بنظرتون چون فازشون یکیه بازهم دچار نوسان میشه واگر با هم روشنشون کنم احتمال دوباره سوختن هست یا نه.

  ۱۸

 2. با سلام میخواستم بدونم نصب فن داخل حمام خطرناک نیست؟؟ اگر خواستم فن نصب کنم از کلید دوپل استفاده کنم که لامپ و فن جدا روشن بشن، یعنی وقتی توی حمام هستی فن خاموش باشه وقتی اومدی بیرون روشن کنی تا هوای حمام عوض بشه، آیا این کار تاثیری داره؟از نظر برق گرفتی میگم، در ضمن ساختمان دارای کلید RCD میباشد.

  ۱۲

  1. سلام. فن های معمولی که برای سرویس بهداشتی نصب میشن، بله خطرناکه و برای حمام شما باید از فن های IP45 استفاده کنید. چون این فن ها کمیاب هستند خیلی ها ترجیح میدن اصلاً در حمام فن نصب نکنن.
   اگر فن های IP45 رو نصب کردین، بله کلید دوپل براش قرار بدین تا روشنایی از فن جدا باشه.

   ۱۹

 3. سلام،دستشویی یه کلید دوپل داره که هواکش وچراغ سقف کاذب با یه پل و چراغ دستشویی با پل دیگر روشن و خاموش میشه ،اما الان چراغ سقف کاذب یکسره روشن میمونه وخاموش نمیشه،چرا؟

  ۱۸

  1. سلام. آیا جایی رو دستکاری کردین یا تغییراتی انجام دادین؟
   یعنی قبلاً با یک پل هم چراغ سقف کاذب روشن میشد و هم فن، ولی الان فقط فن خاموش میشه ولی چراغ سقف کاذب خاموش نمیشه؟

   ۱۲

   1. سلام،جایی رو تغییرات ندادیم،دقیقا همینجوری شده فن خاموش میشه اما چراغ سقف کاذب روشن میمونه،دوتا پل پربز که خاموشن باز چراغ سقف کاذب روشنه

    ۱۳

    1. سلام. باید یک برقکار بیاد و از نزدیک مشکل رو بررسی کنه، احتمالاً در جایی سیم برگشتی چراغ ها به سیم فاز تماس پیدا کرده.

     ۱۶

 4. سلام
  با یک کلید دوپل یک لامپ و هواکش روشن میشد میخوام لامپ حذف کنم یه سیم زرد یه آبی یکی هم زرد و سبز بنظر میادحالا کدوم سیم به کدوم وصل بشه تا هواکش روشن بشه ممنون که راهنمایی میکنید

  ۱۸

  1. سلام. بهتره اصلاً دست به کلید نزنید، و سیم های پشت لامپ رو باز کنید و سر سیم ها رو کور کنید یا نوار چسب بزنید. چون من نمیدونم برقکار قبلی تون مسیر سیم ها رو از کجا برده.

   ۱۴

  1. سلام. مرسی. علتش برخورد هوای گرم داخل حمام با هوای سرد بیرون هست. مثل شیشه های ماشین که در زمستان عرق می کنه.
   دوستان اگر کسی راه حلی داره برای رفع این مشکل به این کامنت پاسخ بده.

   ۱۷

 5. سلام خسته نباشید ببخشید می خواستم بدونم که میشه کلید پنکه سقفی را روی فن تهویه مطبوع دستشویی نصب کرد توان فن هشتاد وات هست ممنونم

  ۱۸

 6. سلام وقت بخیر
  برخی هواکش های صنعتی با کوچکترین جریان باد به گردش در میان و هوا رو تخلیه میکنند چند روز پیش نمونه کوچک این هواکشهای گردان رو دیدم آیا میشه از این هواکشها در لوله خروجی هواکش دستشویی حمام در قسمت پشت بام استفاده کرد ؟؟؟ منظورم اینه بجای اینکه هواکش داخل دستشویی باشه روی پشت بام در قسمت انتها و خروجی باشه؟؟؟

  ۲۲

  1. سلام. مرسی.
   بله میشه ولی باز هم باید به هواکش بالای پشت بام برق برسونید و صرفاً با جریان باد و چرخیدن پره های هواکش تهویه صورت نمیگیره.

   ۲

   1. ممنون از جوابتون فرمودید به هواکش بالای پشت بام باید برق رسوند و سیم کشی کرد سوال بنده اینه میشه این سیم کشی رو از داخل خود لوله هواکش انجام داد و سر سیم و به برق داخل دستشویی وصل کرد ؟؟؟

    ۳

     1. با سلام و درود خدمت شما وقتی کلید تک پل سرویس روشن میشه چراغ و فن با هم کار میکنه و باعث میشه یه لحظه ولتاژ بالا بره و تا ۹۰۰ ولت هم میرسه ولی دوباره بر میگرده وقتی چک کردم اشکال از فن هست میشه راهنمایی کنید
      فن عوض کنم خوب میشه فقط هم پریز های متصل به این مدار این مشکل دارن ولی بقیه ساختمان نه با تشکر فراوان

      ۲

     2. سلام شهرام جان، مطمئن هستید که درست اندازه گیری کردید؟ اگر گفته شما درست باشه و ولتاژ اون سرخط از پریزها تا ۹۰۰ بالا بره، تمام وسایل برقی متصل به اون سرخط پودر میشن.
      در هر صورت روشن شدن فن نباید این مشکل رو به وجود بیاره. پس فن رو عوض کنید و مجدد تست کنید.

      ۲

1 3 4 5
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853