0
0

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

43804 بازدید

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم نمره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳.۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳.۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مثلاً پلاک این کولر گازی را ببینید.

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

شاید با دیدن این اعداد به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱.۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم نمره ۱.۵ در داخل لوله برق می تواند حدوداً ۱۴.۵ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲.۵ حدوداً ۱۸ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد، سیم های دیگری در کنار این سیم وجود نداشته باشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا ۱.۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

صحیح تر آن است که تعیین سطح مقطع سیم کولر گازی با اندازه گیری و محاسبات انجام شود. ولی اگر بخواهیم بصورت تجربی سایز سیم های مورد استفاده را تخمین بزنیم، موارد زیر دور از انتظار نیست.

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۳ در ۲.۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۳ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۳ در ۶ استفاده کرد.

توجه: این موارد گفته شده برای شهری مثل تهران مثال زده شده است، اگر در شهرهای جنوبی و گرم کشور هستید، سایز هر کدام از سیم ها را باید یک نمره بالاتر در نظر بگیرید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

با توجه به محاسبات بالا کلید مینیاتوری هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۱۶ تا ۲۵ آمپر باشد.

 

یک نکته برای برقکارها

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه (اسپیلت). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست سه رشته سیم شماره ۴ را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است مالک ساختمان کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله برق شماره ۲/۵ قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد.

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته به نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=308
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1014 نظر در مورد سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام مهندس روزبخير
  براي نصب كولر گازي ۳۰ هزار ميخوام از جعبه تقسيم داخل واحد تا كندانسور كابل بكشم. طبقه ۴ هستم و از كنتور تا جعبه تقسيم فكر ميكنم سيم نمره ۴ اومده باشه. بنظر شما از جعبه تقسيم تا كندانسور كه تقريبا ۱۱ متر كابل نياز داره ميتونم از كابل ۲ در ۴ استفاده كنم؟ يا اينكه كابل ۲ در ۶ ؟
  و مهمتر اينكه اصلا ميتونم از جعبه تقسيم تا كنداسور كابل بكشم يا اينكه بايد مستقيم از كنتور كابل بيارم؟
  ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.

  ۱

  1. سلام، مرسی. اگر کولرگازی شما از مدل های جدید و اینورتر دار هست بله می تونید از جعبه تقسیم تا کندانسور کابل ۳ در ۴ رد کنید.
   فقط چون کابل اصلی کنتور شما هم نمره ۴ هستش، بهتره وقتی کولر روشن هست وسایل برقی پر مصرف دیگر را روشن نکنید.

   ۱

 2. با عرض سلام خدمت مهندس عزیز
  خونه ما یه خونه قدیمی هست چون از سیم کشیش سردرنمیارم نمره سیمش رو نمیدونم،سه واحد منزل در حیاط هست که طبقه بالا یه کولر ۲۴هزار داره ،میخواستم بدونم ما میتونیم یه کولر ۱۸هزار نصب کنیم با توجه به مشترک بودن کنتور؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  ۲

 3. سلام مهندس خسته نباشید عبادت قبول.سوالم اینه ۱- یک کولر ۲۴هزار گازی که فاصله اش از کنتور تا جعبه تقسیم ۱۶متره واز جعبه تقسیم تا کمپرسور بیرون ۱۶متر دیگه هستش.من از کنتور تا جعبه تقسیم کابل مارک همدان.۳در۶واز جعبه تقسیم تا کولر کابل ۶در۴استفاده کردم .با فیوز ۳۲برای کابل ۶وفیوز ۲۵برای کابل ۴.آیا این کار صحیح هست یا اینکه میتوانستم همه رو از کابل ۶استفاده کنم.۲-فیوز کولر داخل کنتور رو مالک تهیه نکرده بود دردنبود من مالک اصرار به نصاب میکنه که فیوز میخرم و نصب کن متاسفانه نصاب هم بجای فیوز ۳۲از ۲۵سفارش میده مالک تهیه میکنه و حتی سیمش را شل میبنده بعد از یک سال متوجه شدم که مالک چنین کرده وسیمش هم سیاه شده .حالا میخوام بدونم باید چه کار کنم مالک را مجبور به تعویض کل سیم کنم یا نه چون مالک میگه اگر میشه همین رو استفاده کن.که من قبول نکردم.گفتم دیگه خاصیت سیم سابق رو نداره .لطفا راهنماییم کنید .تشکر از شما.

  ۱۱

  1. سلام، متشکرم، ۱- این کار شما صحیح هست.
   تمام مسیر رو می تونستید از کابل ۶ هم استفاده کنید. فقط هزینه تون میرفت بالاتر.
   ۲- مشکل اینکه کابل سوخته این نبوده که فیوز آمپر پایین نصب کردن، این اتصالات سست هست که باعث خرابی کابل شده. من فکر میکنم فقط سر کابل سیاه شده باشه که می تونید اون قسمت رو جدا کنید، ولی اگر همه ش سیاه شده باشه، باید کامل تعویض کنید.

   ۱۰

1 23 24 25
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853