تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

5859 بازدید

سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

 

سیم برق مناسب برای کولر گازی

 

برای برق رسانی به کولر گازی از سیم شماره چند استفاده کنیم؟؟؟ این سوالی است که خیلی از دوستان تا به حال آن را مطرح کرده اند. بهتر دانستیم که پاسخ این سوال را به صورت یک مطلب مجزا در سایت قرار دهیم.

معمولاً بر روی پلاک کولر گازی ها مقدار ظرفیت سرمایشی و گرمایشی آنها به وات نوشته شده است. که اگر این مقدار را بر ۳.۵ تقسیم و بر ۱۲ ضرب کنیم یک مقدار به دست می آید که به آن BTU یا British Therminul Unit گفته می شود (البته با اندکی اختلاف) . شاید مقدار BTU را مستقیماً هم روی پلاک کولر گازی نوشته باشند.

یک مثال می زنیم.

فرض کنید ظرفیت سرمایشی یک کولر گازی ۷۰۰۰ وات باشد. اگر ما این مقدار را بر ۳.۵ تقسیم و آنگاه بر ۱۲ ضرب کنیم، به عدد ۲۴۰۰۰ می رسیم که این کولر گازی در بازار به ۲۴ هزار معروف است که منظور همان مقدار BTU  آن است.

بعد از این که مقدار BTU کولر گازی مشخص شد آن را بر ۲۰۰۰ تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی آن کولر گازی بر حسب آمپر است. پس یک کولر گازی ۲۴ هزار حدوداً ۱۲ آمپر جریان می کشد.

روی پلاک بعضی از کولر گازی ها، مقدار جریان مصرفی آنها هم نوشته شده است. و نیازی به محاسبات بالا نیست. مانند تصویر زیر

جریان-برق-کولر-گازی

جریان-برق-کولر-گازی

 

 

 

شاید الان به این نتیجه رسیده باشید که یک سیم شماره ۱.۵ برای برق رسانی به این کولر گازی مناسب باشد!!!

ولی جواب از لحاظ تئوری بله است و از لحاظ عملی خیر.

می دانیم که یک سیم شماره ۱.۵ می تواند حدوداً ۱۶ آمپر برق را از خود عبور دهد و یک سیم شماره ۲.۵ حدوداً ۲۰ آمپر. این مقادیر در صورتی است که شرایط ایده آل برای سیم برق فراهم باشد. مثلاً دمای هوا ۲۴ درجه باشد، طول سیم خیلی زیاد نباشد، سیم در مسیر تکه تکه و چسب خورده نباشد و…. . که همیشه این شرایط فراهم نیست. در ضمن کولر های گازی در زمان استارت اولیه جریان بیشتری ( تا ۱.۵ برابر حالت عادی) مصرف می کنند.

 

پس اگر فاصله کابل مصرفی تا محل کولر گازی حدوداً ۱۰ متر است و ظرفیت کولر گازی حداکثر ۱۸۰۰۰ بی تی یو می باشد. می توان از کابل ۲ در ۲.۵ استفاده کرد.

اگر ظرفیت کولر گازی بین ۱۸۰۰۰ تا ۳۲۰۰۰ بی تی یو است و طول کابل هم حدوداً ۲۰ متر است، باید از کابل ۲ در ۴ استفاده کرد.

و اگر ظرفیت کولر گازی بالاتر از ۳۲۰۰۰ BTU است ، باید از کابل ۲ در ۶ استفاده کرد.

نکته : اگر در ساختمان ارت اجرا شده است. باید یک  رشته سیم دیگر به عنوان ارت رد کنید.

 

بهتر است که از سیم های تکه تکه و چسب خورده استفاده نکنیم. زیرا سیم ها در محل هایی که با نوار چسب به هم وصل می شوند دچار گرمای شدید و آتش سوزی می شوند. بهتر است سیم ها مستقیم از جعبه فیوز یا کنتور اصلی تا محل کولر گازی کشیده شود. متاسفانه سیم های تقبلی هم در بازار زیاد شده، به طوری که سیم های ۲/۵ به اندازه سیم های ۱/۵ و سیم های ۴ به اندازه سیم های ۲/۵ هستند. پس همیشه سیم ها را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید.

 

با توجه به محاسبات بالا فیوزی هم که سر راه کولر گازی نصب می کنید حدوداً باید ۲۰ تا ۲۵ آمپر باشد. البته اگر کولر گازی شما کمتر از ۱۸ هزار BTU است، فیوز های با ظرفیت کمتر هم می تواند جوابگوی کار شما باشد.

 

یک نکته برای برقکارها :

در یک تقسیم بندی کلی می توان گفت که کولرهای گازی خانگی، یا یک تکه هستند یا دو تکه ( اسپیلت ). اگر برای یک کولر گازی یک تکه سیم کشی می کنید، فقط کافیست دو رشته سیم شماره ۴ را مستقیم از جعبه فیوز تا محل نصب کولر ببرید. ( یعنی شیار بزنید، لوله خرطومی قرار دهید و سپس سیم رد کنید ).

اما سیم کشی یک کولر گازی دو تکه به این صورت است :

برای بیشتر کولر های گازی دو تکه باید برق را فقط تا محل کمپرسور ( که معمولاً در تراس یا پشت بام نصب می شود ) ببرید. ولی در بعضی از مدل ها باید برق تا محل یونیت داخلی برده شود. پس اگر شما به عنوان یک برقکار، یک ساختمان را از پایه سیم کشی می کنید و از این اطلاع ندارید که بعداً قرار است صاحب خانه کدام مدل را برای خانه اش خریداری کند، باید برق را تا هر دو محل ببرید. بهتر است از جعبه فیوز تا محل کمپرسور (یونیت خارجی) یک لوله خرطومی یا لوله پی وی سی شماره ۲/۵ قرار دهید و بعد از محل کمپرسور تا محل کولر گازی ( یونیت داخلی ) هم یک لوله دیگر نصب کنید.

نکته: معمولاً کابل برق کولر های تا ۱۸۰۰۰ بی تی یو به محل پنل (یونیت داخلی )  و کولرهای با ظرفیت بالاتر به محل کمپرسور می رود.

نکته: تمیز بودن کندانسور جهت عبور جریان هوا تا میزان زیادی از برق مصرفی کولر می‌کاهد

نکته : نصب کندانسور در سایه باعث جلوگیری از هدر رفت قابل توجهی از برق مصرفی آن‌ها خواهد شد.

نکته: در صورت امکان کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال بهتر حرارت در کندانسور شده و در نتیجه راندمان کولر افزایش یافته و مصرف برق کاهش خواهد یافت.

نکته :خیلی از دوستان هم سوال می کنند که کابل فرمان چیست و برای کابل فرمان از چه کابلی استفاده کنیم. پاسخ : ” به کابلی که از محل کولر گازی (یونیت داخلی) تا کندانسور ( یونیت خارجی) کشیده شده، کابل فرمان گفته می شود. و از اسم آن مشخص است که برای تبادل فرمان بین این دو قسمت استفاده می شود. نصب کابل فرمان به همراه لوله مسی بر عهده ما برقکارها نیست و نصب آن بر عهده نصاب کولر گازی ست. ولی بد نیست بدانید که تعداد رشته های کابل فرمان در بعضی از مدل ها، ۴ رشته یا ۵ رشته یا ۶ رشته یا ۷ رشته به نمره ۱/۵ است، که تعداد رشته های آن به نوع و امکانات کولر گازی بستگی دارد.

سایت آموزش برق ساختمان و سیستم های حفاظتی

 

بد نیست این مطلب را هم بخوانید. نقشه کلید کولر آبی

سری هم به این مطلب بزنید. هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=308
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

881 نظر در مورد سیم برق مناسب برای کولر گازی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام
  کولر گازی اینورتر اسمارت داریم که از فیوز دو سیم ۴ تا پریز و از پریز دو سیم ۲/۵ به دستگاه بیرون متصل هست
  روی پریز محافظ برق گذاشتم دوشاخه محافظ و سوراخ پریز آب شد و از دوشاخص صنعتی استفاده کردم آن هم کمی آب شد و سوراخ پریز هم گشاد شده و دور آن آب شده
  لطفا راهنمایی بفرمایید علت و برای رفع مشکل باید چه کرد

  ۱

  1. سلام
   اگه سیم کشی و همچنین موتور کمپرسور کولر گازی شما سالم باشه نباید چنین اتفاقی بیفته
   پس باید موتور کمپرسور رو از لحاظ آمپر گیری تست کنید چون کمپرسور اینوتر (دور متغیر) هست و جریان مصرفی کمتری روی دور های پایین داره و همچنین با سیستم soft start راه اندازی میشه که انفجاری استارت نمیخوره پس کولر های اینورتر مشکل آمپرکشی چندانی ندارند بنابرین باید کمپرسور شما تست بشه
   همچنین عمده مصرف برق کولر های گازی مربوط به یونیت خارجیه پس شما باید سیم یونیت کندانسور رو هم ۴ میزاشتین اگه نه مصرف برق یونیت داخلی که فقط در حد چرخش فن و برد الکترونیکیه حالا سیم رابط اون رو هم عوض کنید
   ولی احتمال خیلی زیاد مشکل از کمپرسور شماست فقط ببینین کد خطا میده یا روی اورلود میره یا نه ؟؟؟

   ۱

 2. باسلام خدمت شما سرورگرامی برای کولرگازی بدون اینورترمدل Gwh 24 با فاصله خدود ۲۰مترباکنتور اصلی ازچه کابلی وچه فیوزی استفاده بشه بهتره واینکه برق کولر گازی نیازی به محافظ داره یا خیر برق مستقیم ازکنتوربه پنل وصل میشه . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  ۱

  1. سلام جناب کرمی عزیز ، اگه ظرفیت کولر گازی کمتر از ۳۲۰۰۰ باشه باید واسه این مسافت از کابل ۴×۲ و فیوز ۲۵ آمپر تیپ C استفاده کنین
   محافظ هم بذارین بهتره فقط باید اون محافظ از لحاظ آمپراژی مطابق کولر شما باشه
   برق اون هم بله درسته باید مستقیما از مینیاتوری ها ویا کنتور برق تامین بشه

   ۱

 3. سلام مهندس خسته نباشید

  خونه ما کنتور ۲۵ امپر داره (روی قبض) ، میخوام یک کولر گازی ۱۸ هزار اینورتر دار الجی نصب کنم
  می خوام کابل مستقیم از کنتور جلوی در بگیرم بیارم داخل جعبه فیوز خونه
  بعد از جعبه فیوز داخل خونه یک محافظ برای کولر گازی بزارم
  بعد از محافظ کولر گازی ، یک سیم به سمت کولر گاز بکشم و بدمش به کولر گازی
  بنظر شما این کار درسته ؟
  چه نوع فیوزی بزارم ؟
  چه نوع محافظی برای کولر گازی استفاده کنم ؟
  چه نوع کابلی استفاده کنم ؟ برای کل مسیر
  خونه طبقه اول هست

  با حترام

  ۱

  1. سلام. مرسی. بله درسته. از فیوز ۱۶ یا ۲۰ آمپر تیپ سی استفاده کنید.
   محافظ باید مخصوص کولر گازی باشه. یا اینکه اگر از محافظ های توان پایین استفاده میکنید باید کنارش یک کنتاکتور هم نصب کنید.
   کابل نمره ۲.۵ هم جواب میده ولی بهتره برای اینکه خیالتون راحت باشه از کابل نمره ۴ استفاده کنید.

   ۲

   1. سلام مهندس خیلی ممنون از شما

    کل مسیر کابل از کنتور تا کولر گازی تقریبا ۳۰ متر میشه بنظر شما کابل نمره ۴ جواب گو هست ؟
    هم برای سرما و هم برای گرما می خوام استفاده کنم

    با احترام

    ۲

    1. سلام. اگر کنتور ۲۵ آمپر هست، بله کابل ۴ جوابگوست. ولی اگر کنتور ۳۲ آمپر هست، حتماً از کابل نمره ۶ استفاده کنید. برای کنتورهای ۵۰ آمپر هم که استاندارد گفته باید از کابل نمره ۱۰ استفاده کنید.

     ۲

   2. سلام مهندس خسته نباشید

    کابل نمره ۴ یعنی یک کابل ۳ در ۴ مفتولی مناسبه ؟ برای کولر ۱۸ هزار اینورتر دار ؟
    تقریبا از کنتور تا جعبه فیوز داخل خونه ۳۰ متر هست
    برای محافظ کولر گازی ، محافظ ترمینالی مناسب هست ؟ برند تیراژه ؟

    با احترام

    ۱

 4. سلام کولر ۱۲هزار سامسونگ نصب کردم برق اصلی را به یونیت داخلی دادم توسط کابل فرمان یونیت داخلی وخارجی را متصل نمودم ولی بعداز روشن شدن یونیت داخلی حدود۳دقیقه فن اواپراتور کارمیکنه بعد میره روی حالت استنبای ‌-فن و کمپرسور یونیت بیرونی اصلا توی مدار نمیاد
  باتشکر

  ۱

 5. مهندس مرادی عزیز سلام.
  من به خونه ای رفتم که یکی از سوراخ های mk کولر گازی بتدریج گرم و یه مقدار ذوب و باعث بوی سوختگی شده. ولی هنوز کار میکنه. اونجا ازریک محافظ استفاده شده و بعدش دوشاخه به محافظ وصل شده. سوراخ سمت چپی اونطور شده بود. کلید که عوض کردم باز اونطور شده بود. اتفاقا از سیم های قوی شماره ۱۰ استفاده شده برای کلید کولر. در اون خونه از دو سیم شماره ۱۰ هم مشترکاً برای کولر ۲۴۰۰۰ گرفته و بعضی جاهای دیگه خونه که فکر کنم برای دو سه جا که مصرف زیادی ندارن.نهایتش یخچال و تلویزیون و روشنایی. البته نه با همه خونه. حالا بنظرتون مشکل سوختگی و ذوب شدن قسمتی از کلید mk کولر چی هست؟ آیا ممکنه از اتصال نامناسب محافظ باشه؟ یا مناسب شدن محافظ؟ یا ممکنه از سیم کشی باشه. لطفا دقیقا راهنمایی کنین. منتظر جوابم. با تشکر از شما مهندس گرامی

  ۱

  1. سلام جناب ظهیری، ممنونم از شما. بله این یک مشکل شایع هست در کولر گازی ها. و بخاطر اتصال سست پریزها با مغزی دوشاخه این اتفاق می افته. پیشنهاد میکنم کلاً دوشاخه و پریز رو از مسیر بردارید و سیم ها رو مستقیم با استفاده از کانکتور پیچی یا رابط پرسی به همدیگه وصل کنید.

   ۱

 6. سلام ارز ادب خدمت شما من جدیدا رفتم توی خونه ای که برق اون تک فازه ولی فیوز های داخل کنتور ۶۳ امپر هستن و فیوز های مینیاتوری اون ۳۲ امپر هستن یه کولر ۳۶ هزار داریم دوشاخه اون خیلی داغ میشه علت چیست ایا برق تک فاز کفاف نمیده یا علت چیز دیگری است

  ۲

  1. سلام. اون فیوزهای ۶۳ آمپر باید تعویض بشن، چون حفاظت کامل رو نمی تونن انجام بدن، اگر آمپراژ کنتور شما ۳۲ هست فیوز کنتور رو هم به ۳۲ تغییر بدید.
   علت داغ شدن دوشاخه کولرگازی اتصال سست و نامناسب دوشاخه با پلاتین های پریز هستش، بنظرم اون دوشاخه رو جدا کنید و سیم های دوشاخه رو مستقیم به سیم های پشت پریز وصل کنید، اتصالات رو با کانکتور پیچی یا لحیم کاری انجام بدید.

   ۱

 7. سلام
  وقت بخیر خسته نباشید
  یک سوال داشتم:
  بیشتر نصاب های کولر گازی موقع نصب کولر می گویند یک کابل تهیه کنید تا از کنتور به کولر مستقیم برق رسانی بشه. برای همین این کابل به صورت روکار از کنتور تا محل کمپروسور نصب می شه.

  نکته: معمولا امروزه خانه ها دو خواب هستند یعنی دو کولر مثلا ۸۰۰۰ برای خواب و یک کولر ۳۲۰۰۰ برای پزیرایی
  سوالم اینه که آیا همین کابل۲*۶ +ارت که از کنتور به جعبه فیوز داخل واحدها می آید و برق روشنایی و پریزها رو انجام می دهد کفایت نمی کند
  یعنی ما ۳تا فیوز برای این کولرها قرار بدهیم که از همون کابل انشعاب بگیریم.آیا اون کابل ۲*۶ جوابگوی روشنایی و پریز و ۳تا کولر گازی می باشد.
  پیشاپیش ممنون از پاسختون

  ۱

  1. سلام. مرسی. اگر این ۳ کولر همزمان روشن بشن، خیر این کابل جوابگو نیست.
   و طبق تجربه به ما ثابت شده اگر کابل کولر جدا از روشنایی و پریزها باشه ، طول عمر چراغ ها و وسایل برقی منزل بیشتر میشه. چون کولرگازی ها در لحظه استارت جریان زیادی میکشن که در بلند مدت به وسایل برقی دیگه آسیب میزنه.

   ۱

 8. سلام..من تازه رفتم تو ۱خونه ک برقش تک فازه..۱کولر پنجره ای ۱۸ هزار تو یکی از اتاقاشه..اما برای سالنش هیچ کابل یا ام کی برای کولر نیست..ما از پشته کنتو با کابل ۶سازمانی ۱ برق برا کولر لبخندی ۳۰هزار کشیدیم(برقکار)
  همچنان کولر پنجره ای کار میکنه اما کولر دوتیکه ۵دقیقه کار میکنه و میفته رو فن..و دیگه خنک نمیکنه..تو رو خدا راهنمایی کنید که مشکل کجاست!!الان ۱ماهه تو گرما غذا درست میکنم.ساختمون جهنمه…فقط ۱اتاق کوچیکش با۱۸هزار پنجره ای خنکه دیگه هیچ!!!!!

  ۱

  1. سلام خانم احمدی، به احتمال زیاد مشکل از خود کولر هست و فکر نمیکنم به برق اون ربطی داشته باشه، بگین یک سرویس کار کولر بیاد و چک کنه.

   ۱

 9. سلام خسته نباشید در منطقه شمال هستیم و در ساختمان ۴ عدد کولر ۱۲۰۰۰ و یک کولر ۳۵۰۰۰ که همگی مارک او جنرال می‌باشد از هر کولر یک کابل جداگانه در یک جعبه امده است و هر کولر یک فیوز جدا دارد و از کنتور تا جعبه فیوز ها ۳۰ متر فاصله است حال میخواستم بدانم از کنتور تا جعبه فیوز کولرها از چه کابلی باید استفاده کرد که جواب همه را بدهد ممنون از زحمات شما

  ۱

  1. سلام، مرسی. با یک کنتور تکفاز بعید می دونم همه این کولرها رو بشه همزمان روشن کرد. پس بهتره یک کابل ۳ فاز بکشید تا اگر کنتور جوابگو نبود بشه لااقل کنتور رو ارتقا داد و یک کنتور سه فاز خرید.
   پیشنهاد من حداقل یک کابل ۵ در ۶ هست. و اگر وضعتون خوبه یک کابل ۵ در ۱۰ بکشید که خیالتون کاملا راحت باشه.

   ۱

 10. سلام سرباز هستم و کولر گازی پنجره ای داریم که از سیم یک و نیم استفاده کردن الان کولر ۱۸۰۰۰ آوردن برامون ظهرا فیوز پاسگاه میزنه پایین برقی که برا کولر ما میاد مستقیمه و از محافظ و فیوز براش استفاده نکردن چیکار باید بکنیم ممنون

  ۱

  1. سلام. اینکه از محافظ و فیوز مجزا برای کولر گازی استفاده نکردن نمیتونه دلیل پریدن فیوز کنتور باشه. احتمالاً ظهرها همه وسایل سرمایشی رو روشن میکنید یا مصرف سایر وسایل برقی به حدی میرسه که از آمپراژ کنتور بالاتره و این باعث پریدن فیوز کنتور میشه.

   ۱

  2. سلام ، دوست من علت اینکه فیوز پاسگاه بالا میزنه چند دلیل میتونه باشه .دلیل اول اینکه سیم ۱/۵ برای کولر ضعیفه و حداقل باید از سیم ۲/۵ استفاده کنید اما دلیل مهمتر اینه که فیوز کنتور ضعیف شده و وقتی جریان زیادی ازش میکشید گرم میشه و جریان رو قطع میکنه . مطمئنن با عوض کردن فیوز مشکل حل میشه

   ۱

 11. سلام و درود
  ممنون از توضیحات کاملتون ..
  ما یه کولر ۳۰۰۰۰ نصب کردیم بعد سیمی که از کنتور توی ساختمان اومده ۲ در ۲.۵ هست بخاطر همین در ادامه تا موتور کولر که بالای پشت بام هست ۳۰ متر سیم ۲ در ۲.۵ اضافه کردیم ..
  وقتی محافظ استفاده کردیم یکی دوبار فیوز محافظ سوخت ..

  الان یکسره کردیم تو زمانهای کوتاه کولر رو استفاده میکنیم و شرایط تعویض سیم ساختمان رو نداریم چون مستاجر هستیم و مالک اجازه نمیده ..

  اگر به این نحو استفاده کنیم با سیم ۲ در ۲.۵ مشکل داره بدون محافظ..
  توضیح بفرمائید لطفا

  ۱

  1. سلام.خواهش میکنم، پیشنهاد میکنم هیچ وقت اون کولر رو روی دور تند استفاده نکنید، چون احتمال آسیب دیدن سیم ها و خود کولر هست.
   کولر رو برای نیم ساعت روی دور کند روشن کنید و بعدش به سیم کولر و محل اتصالات سیم ها دست بزنید و ببینید که آیا گرمایی رو حس می کنید یا نه. حتی اگر ذره ای سیم ها گرم شده بود، یعنی اون سیم ها برای دور کند هم جوابگو نیست. و بعدش از یک برقکار بخوایید بیاد و یک مسیر بهتر برای سیمکشی از کنتور تا کولر رو پیدا کنه.

   ۱

  2. سلام ، دوست من سیم ۲/۵ برای کولر ۳۰۰۰۰ ضعیفه و حداقل باید از سیم ۴ استفاده کنید . در ضمن پیشنهاد میکنم هیچوقت بدون محافظ از کولر استفاده نکنید . چون برق کشورمون خیلی نوسان داره ، مخصوصا تابستون که خیلی افتضاحه . برای همین خیلی خطرناکه چون احتمال سوختن و یا آسیب دیدن کولر خیلی زیاده

   ۱

 12. سلام.در یک سالن همایش تعدادی اسپلیت نصب شده.ارتفاع استاندارد پریز این اسپلیتها از سقف تمام شده و از خود اسپیلیت چقدر است؟ باتشکر

  ۱

  1. سلام. ارتفاع استاندارد پریزها ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از کف تمام شده است. ولی استاندارد میگه در وسایل نصب ثابت شما می تونید تویه هر ارتفاعی پریز اونها رو قرار بدید. مثلاً حتی اگر در ارتفاع ۲ متر هم باشن تا در نزدیکی اسپلیت ها قرار بگیرن باز هم مشکلی نداره.

   ۱

 13. سلام مهندس. ضمن تشكر از اهتمام و پاسخگويي
  هفته پيش پس از جابجايي ، كولر ٢٤ هزار TCL را در منزل جديد نصب كردم و قبل از نصب با درخواست بنده ، نصاب ان را با كارواش سرويس كرد ولي متاسفانه قطعات را با فوتك خشك نكرد و باعث شد كه در راه اندازي اوليه در مدار فرمانش مشكلي پيش اومد ولي با ور رفتن با ان مشكل را حل كرد ولي از اون موقه وقتي كولر را از كنترل روشن ميكنم ، كمپرسور بدون وقفه روشن ميشه كه خاستم بپرسم كه از لحاط فني مشكل ساز نيست و يه سوال ديگه اي كه داشتم اينه كه مقدار جرياني كه از ورودي كابل كولرم ميگيرم در شبانه روز بايد ثابت باشه ؟ چون امروز صبح جريانش ١١/٢ امپر بود و روي پلاك كولر زده حدااكثر ١٣/٤ امپر و چند روز پيش ظهر كه جريانو اندازه گيري كردم ١٣/٤امپر بود
  ببخشيد سوالاتم تبديل به طومار شدن. با تشكر

  ۱

  1. سلام. خواهش میکنم. اینکه می فرمایید کمپرسور یکسره روشنه، این یک مشکل هست و باید برطرف بشه.با خدمات پس از فروش اون کولرگازی تماس بگیرین تا یک تکنسین ماهر رو برای تعمیر بفرستن.

   ۲-خیر جریان مصرفی کولر نسبت به دمای هوا تغییر میکنه و ثابت نیست. پس از اون بابت کولر شما مشکلی نداره.

   ۱

 14. با سلام
  من در منطقه گرمسیر زندگی میکنم در تابستان دمای هوا در ظهر تا ۵۰ درجه افزایش می یابد و در شب دما ۳۵ درجه هست.
  ساختمان ۳ سال ساخت می باشد و کنتور ۵۰ آمپر می باشد و فاصله تیر برق تا کنتور ۲۵ متر است که از کابل ۱۰ استفاده شده است.
  فاصله کنتور تا جعبه تقسیم ۱۵ متر و کابل مورد استفاده ۶ می باشد.

  هنگام روشن بودن کولر ۳۰ هزار و ۱۲ هزار و دو یخچال ،کابل ۱۰ ورودی به کنتور و کابل ۶ ورودی به جعبه فیوز خیلی گرم میشوند و گاها سبب قطع شدن فیوز کنتور میشود که باید حدود ۱۰ دقیقه صبرکنیم تا فیوز خنک شود و دوباره کلید فیوز را بزنیم.

  هنگام شب که دما ۳۵ درجه بود و و کولر ۳۰ هزار خاموش بود و چراغ ها و دو یخچال و دو کولر ۱۲ هزار روشن بود دمای کابل را با دستگاه چک کردم ۴۲ درجه نشان می داد.

  ۱-آیا باید کابل ۱۰ را تعویض کنم؟
  ۲-آیا باید از کنتور مستقیم برای کولر ۳۰ هزار کابل ۲*۴ جداگانه استفاده کنم؟

  با تشکر از شما

  ۱

  1. سلام. بله برای کنتورهای ۵۰ آمپر باید از کابل نمره ۱۰ از کنتور تا جعبه فیوز استفاده کنید.
   کابل ورودی از تیر برق تا کنتور هم همون کابل ۱۰ مناسب هست.
   اگر راه داشته باشه که برق کولر گازی ها رو با کابل ۲ در ۴ مستقیم از کنتور بگیرید خیلی بهتره.

   ۱

 15. سلام من يه كولر ١٢٠٠٠نصب كردم براش بين پنل داخلي وموتور بالا كابل ٢*٣.٥ استفاده كردم مشكلي نداره(ماهشهر خوزستان)

  ۱

 16. سلام کولرگازی دارم که اتاقو خنک نمیکنه اگه کنارپنل کولر پنکه دیواری بزارم به سمت اتاق باشه اتاق خنک میشه با تشکر از لطفت شما.

  ۱

 17. سلام مهندس مرادی
  میشه زحمت بکشید نقشه سیم کشی اسپلیت ال جی جفت پنل ۱۸ و۱۲هزار برام بفرستی یا بزار تو سایت
  ممنون میشم

  ۱

 18. سلام مهندس مرادی گرامی.خسته نباشید

  برای جابجایی کولری رفتم شرکتشون . سه کولر ایستاده رو از کابل ده استفاده کرد. قبلی از نیمه راه اتصال چسبی داشت خودم به هر کدوم از زیر ترمینال گرفتم.(منظور اتصالاتم چسبی نیست) کولرها کار میکنن . اما بعد مدتی( مثلا در روز دوبار ) کلید فیوز همون کابل ۱۰ یا گاه کل برق ساختمان(کلید اتوماتیک) قطع میشه . کلید فیوز اصلی که کابل ۱۰ رو تغذیه میکنه آمپرش کمه؟ یا باید حتما برای هر کولر کابل و کلید فیوز جدا در نظر بگیرم؟
  اصلا با یه کلید فیوز میشه چند کولر رو راه اندازی کرد؟

  ۱

  1. سلام. مرسی. بله احتمالش هست کلید فیوز آمپرش کم باشه. و اگر استاندارد بخوایید عمل کنید برای هر کولر باید یک مینیاتوری مجزا نصب کنید، ولی باز هم این دلیل نمیشه که کلید فیوز بپره، مگر اینکه آمپر کلید فیوز کم باشه.
   در نهایت چک کنید که وقتی هر سه کولر روشن هستند آیا کابلی که برق اونها رو تغذیه میکنه گرم میشه یا نه؟ اگر گرم بشه یعنی اون کابل ظرفیت مناسب رو نداره.

   ۱

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853