تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۷/۰۱
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

29066 بازدید

هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

 

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است

جریانی که می تواند از یک سیم برق عبور کند چند آمپر است؟

 

خیلی از دوستان در مورد ظرفیت سیم های برق برای عبور جریان سوال می کنند و می خواهند بدانند که مثلاً یک سیم شماره ۱/۵ یا فرضاً یک سیم نمره ۲/۵ ، چند آمپر جریان را می تواند عبور دهد. در جدول پایین پاسخ این سوال داده شده است.

برای مشاهده بهتر جدول پایین ، روی آن کلیک کنید. جدول زیر را برای فاصله حداکثر ۴۰ متر و دمای ۲۵ درجه سانتی گراد در نظر بگیرید.

 

مقدار جریان هر سیم برق

توضیحات:
گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا  سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

 

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق:

عایق سیم ها معمولاً از جنس پی وی سی است و حداکثر دمای مجاز برای آنها ۷۰ درجه سانتی گراد است. و اگر درجه حرارت محیط یا سیم برق از این مقدار بیشتر شود، روکش سیم ها شروع به ذوب شدن می کند و بعد از آن قسمت مسی آنها با هم تماس پیدا کرده و اتصالی رخ می دهد.

مقادیر جدول بالا برای شرایط ایده آل و برای دمای ۲۵ درجه سانتی گراد است. از آنجایی که همیشه شرایط ایده آل نیست، بهتر است از این مقدار، اندکی پایین تر در نظر گرفته شود تا از حداکثر ظرفیت سیم استفاده نشود و در شرایط غیر ایده آل، سیم برق دچار آسیب نشود.

چنانچه درجه حرارت محیط (گرم ترین زمان) از ۲۵ درجه بیشتر شود. باید مقادیر جدول بالا را در ضریب هایی که در جدول زیر آمده است ضرب کنید.

تاثیر دما بر جریان عبوری از سیم برق

یک مثال میزنیم. مثلاً می خواهیم حساب کنیم که در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد ظرفیت یک سیم نمره ۲/۵ که در گروه ۱ قرار دارد چقدر کاهش می یابد.
از آنجایی که برای دمای ۴۰ درجه سانتی گراد، ضریب تصحیح ۰/۷۵ است، کافیست جریان ۲۰ آمپر را در ۰/۷۵ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۱۵ (آمپر) به دست می آید.

نتیجه گیری: هر چقدر دما از ۲۵ درجه سانتی گراد بیشتر شود، مقاومت سیم ها بیشتر شده و جریان مجاز عبوری از آنها کاهش می یابد و بالعکس.

 

 

تاثیر طول سیم بر جریان عبوری از سیم برق :

 در جدول زیر می توانید برحسب مقدار طول و جنس سیم ( از نظر مس یا آلومینیم )، مقدار جریان مجازی که می توان از یک سیم عبور داد را مشاهده کنید. برای مشاهده بهتر جدول روی آن کلیک کنید.

جدول جریان مجاز سیم ها

این جدول از سایت “سیم افشار نژاد خراسان” آورده شده است. اندک تفاوتی که در ارقام هر دو جدول مشاهده می کنید. به خاطر جنس و  کیفیت های متفاوت سیم هاست.

 

یک مثال از جدول بالا: جریان مجاز برای عبور از یک سیم نمره ۱۰ مسی ، با طول حداکثر ۵۰ متر، ۷۷ آمپر است و برای طول حداکثر ۱۰۰ متر ۵۰ آمپر است.

 

هر سیم چند آمپر جریان برق را می تواند عبور دهد؟
از هر سیم چند آمپر برق می تواند عبور کند؟
ظرفیت سیم های برق چقدر است؟
مقدار جریان هر سیم چقدر است؟
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=179
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

809 نظر در مورد هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. خسته نباشید .ببخشید میخواستم بدونم کابل الومینیوم ۱۵۰ به طول پونصد متر .انتقالش زمینی باشه و زیر خاک باشه بیشتر کابل و کابلیم مجاورتش نباشه چند امپر میتونه انتقال بده .مچکر

  لایک

 2. سلام ۷۰ متر سیم دوونیم روکش داردارم داخل زمین هست مسی هست و هوای گرم و معتدل.
  میخام بدونم چقد آمپر و وات میتونم ازش برق بگیرم
  کایل دیگری مجاورش نیس
  ممنون

  ۱

  1. سلام. میتونید از این سیم حدود ۲۰۰۰وات یا ۱۰.۸۴ آمپر جریان بکشید. با فرض اینکه درصد افت ولتاژ مجاز ۵ درصد و ضریب توان یا cosفی ۰.۸ است.

   ۱

 3. سلام خسته نباشیدجناب مهندس من یک سوال داشتم من ۳ تا کنتور تک فاز دارم در یک ساختمان که میخواستم ۳ تا دستگاه که هردستگاه حدود ۸ آمپر مصرف میکنه به صورت مجزا هر دستگاه به یک کنتور وصل کنم خواستم ببینم از کابل مفتول ۴*۴ به طول ۴۰ متر که خارج از ساختمان کشیدم و روی کابل سیمان کردم میتونم استفاده کنم یعنی از هر کنتور ۱ فاز بگیرم و نول هم به صورت مشترک باشه؟یعنی میخوام ببینم سیم نمره ۴ به طول ۴۰ متر میتونه برای حدود ۲۵ آمپر مناسب باشه یا که باید سیم نول را قوی تر کنم

  ۲

  1. سلام، مرسی. بله به احتمال زیاد جوابگو هست. ولی پیشنهاد می کنم دو رشته رو فاز بگیرید و دو رشته رو نول. چون شما دارید تکفاز استفاده می کنید پس باید فاز و نول برابر باشند. بعدش در انتهای کابل اون دو تا فاز رو بین هر ۳ دستگاه تقسیم کنید.

   ۱

 4. دوتا سوال داشتم
  ۱ -سیم مفتولی سایز ۶ تو فاصله ۵۰ متر چقدر جریان میکشه؟
  ۲-کابل آلومینیوم ۲ در ۱۰ در فاصله ۲۵۰ متر چقدر جریان میکشه؟
  همگی در هوا است

  ۱

  1. سلام جناب بابایی. شرایط نصب کابل، اینکه هوایی کشیده شده باشه یا داخل لوله، اینکه دمای محیط چقدر باشه، اینکه کابل های دیگری هم در مجاور کابل شما باشن یا نه، اینها همه روی آمپر مجاز کابل شما تاثیر داره.

   ۱

  1. شرایط نصب کابل، اینکه هوایی کشیده شده باشه یا داخل لوله، اینکه دمای محیط چقدر باشه، اینکه کابل های دیگری هم در مجاور کابل شما باشن یا نه، اینها همه روی آمپر مجاز کابل شما تاثیر داره. این موارد رو برام مشخص کنید.

   لایک

 5. بنام خدا سلام آویزان بودن انواع سیم و کابل از ارتفاع یا در افق به طور کلی تابع چه فرمولی میباشد ؟ ممنون

  ۵

  1. سلام، تا به حال فرمول خاصی در این مورد ندیدم، فقط می دونم استاندارد میگه سیم هایی که برای داخل لوله ها طراحی و ساخته شدن، نباید در هوای آزاد مقابل آفتاب و بصورت آویزان نصب بشن.

   ۳

 6. بنام خدا ، سلام ، جهت جبران افت آمپر به جهت طول مسیر و دمای هوا به عنوان مثال آیا میشود از مصرف کننده ۲۰ متر سیم فاز و نول ۱/۵ کشید و ۲۰ متر بعد را یک جفت ۱/۵ و یک جفت ۱ را موازی کرد و ۲۰ متر آخر را دوجفت ۱/۵ را موازی کرد و سپس با کلید ۴۰ آمپر به کنتور وصل کرد ، البته همه مثال است و اگر محاسبه درست انجام شود و اتصالات صحیح باشد آیا مشکل ندارد ، ممنون از سایت خوب و مفیدتان که البته حاصل تفکر خوب و تیم منسجم و کار آمد و سنجش بازخوردها و بروز رسانی مستمر امور در همه ابعاد میباشد .

  ۵

  1. سلام جناب حکاکان، ممنونم از شما. خیر با اون پیشنهاد شما موافق نیستم، چون همون جریانی که داره از ابتدای مسیر عبور میکنه، همون مقدار داره از انتهای مسیر هم عبور می کنه، پس سیم ها باید در سرتاسر مسیر همسایز باشن، جهت جبران افت ولتاژ تنها باید سایز کابلتون رو یک سایز افزایش بدین.

   ۴

  1. سلام آقا احسان، شرایط نصب کابل، اینکه هوایی کشیده شده باشه یا داخل لوله، اینکه دمای محیط چقدر باشه، اینکه کابل های دیگری هم در مجاور کابل شما باشن یا نه، اینها همه روی آمپر مجاز کابل شما تاثیر داره. پس این موارد رو برام مشخص کنید تا دقیقاً بتونم راهنمایی تون کنم.

   ۵

 7. سلام و عرض ادب
  سیم افشان نمره یک در شش، برای کابل باتری به باتری مناسب است؟ با توجه به اینکه طول هر سیم ۱.۵ متر بیشتر نیست و برای باتری های حداکثر تا ۷۵ آمپر استفاده می شود.

  ۴

  1. سلام، خیر در طولانی مدت باعث خرابی سیم های شما می شه. چیزی که استانداره و ازش استفاده می کنن کابل نمره ۱۶ هست.

   ۵

 8. سلام وقت بخیر
  خواستم یه کولر ۳۶ هزار نصب کنم
  ولی سیم ارتباطی بین پنل داخلی و خارجی متاسفانه توکاره و نمره ۴ هستش آیا میشه از دوسیم اضافه ای که میمونه از کابل فرمان که هر کدوم نمره ۱.۵ هست به این سیم ۴ اضافه کرد و مجموع سیم رو به ۵.۵ رسوند ؟ در واقع یک سیم ۴ و یک سیم ۱.۵ رو روی فاز و یک سیم ۴ و یک سیم ۱.۵ رو روی نول بست؛ جوابگو هست؟ در ضمن سیمی که از فیوزمینیاتوری تا پنل داخلی هست اون یکی ۶ هستش فقط ارتباطی دو پنل رو ۴ گذاشته

  ۶

 9. سلام مهندس مرادي عزيز – من دو تا كولر پنجره اي ميخام وصل كنم يكي ١٨٠٠٠ سامسونگ و ديگري ١٢٠٠٠ ال جي -سيم برق نمره ٦ داريم بايد سر راه هر كولر فيوز بزارم اگه لازمه چه فيوزي بايد باشن – آيا محافظ برق هم بايد بزارم؟ و چه نوع محافظي بخرم؟ – فيوز برق كنتور هم ٢٥ آمپر است

  ۷

  1. سلام رضا جان، بله سر راه هر کولر یک فیوز ۱۶ آمپر تایپ سی نصب کنید، محافظ برق مرکزی برای کل خونه قرار بدید تا لازم نباشه برای هر وسیله یک محافظ جدا بخرید.

   ۴

 10. سلام مهندس ما توی تراس یه پریز داریم که برای پکیج تعبیه شده با سیم دو و نیم،سوالم اینه که ایا میشه از همون پریز برای یدونه اسپیلت هم برق گرفت؟؟؟؟

  ۴

 11. سلام مهندس خسته نباشید ما برای انشعاب از شبکه به کنتور از کابل نمره ۱.۵ استفاده کردیم که تیکه تیکه ام هستش الان شبا هر موقع که کولر وصل باشه و تلویزیون روشن محافظ یخچال سبز نمیشه و حتما باید تلویزیون خاموش شه تا محافظ یخچال وصل شه ، الان سوال من اینه که کابل ضعیفه یا مشکل از شبکه است ؟ اینم اضافه کنم چند بار از نقاطی که تیکه تیکه شده دچار سوختگی سیم در حد دو سانتی متر شده
  ممنون از سایت خوبتون

  ۵

  1. سلام افشین جان، اگر به فکر وسایل منزلتون هستید، دیگه از اون کابل استفاده نکنید، سیمی که با یک کولر و تلویزیون کم بیاره و بسوزه اصلاً نباید استفاده بشه.

   ۴

 12. با عرض سلام خدمت مهندس عزیز.سیم نول کولر آبی از داخل لوله خرطومی قطع شده و فقط سیم فاز وصله.(مصرف کولر بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ وات ساعت هستش) سوالم اینه که آیا میشه از رشته های سیم آنتن که بالا رفته به عنوان سیم نول استفاده کنیم و نول رو به کولر برسونیم یا خطرناکه؟

  ۵

  1. سلام، خیر این کار خیلی خطرناکه و در ضمن سیم های آنتن جوابگوی این کار نیستن، از یک برقکار مشورت بگیرید حتماً این مشکل رو حل می کنن.

   ۴

   1. سلام مهندس سیمی که از تیر برق اومده ۴ میله ای هست با پنج متر حداکثر طول، حداکثر جریانی که میتونم ازش بکشم چقدره؟

    ۱

 13. با عرض سلام و تشکر بابت راهنمایی تون
  من یه کولر گازی ۱۲۰۰۰ تو یکی از اتاق های خونه نصب کردم.
  آیا باید کابل جدا از کنتور برای اسپلیت روی پشت بام ببرم یا میشه از یکی از پریز برقهای داخل اتاق برقش رو ببرم بالا؟
  یعنی اگر سیم داخل پریز تا مینیاتوری رو با نوع ۲.۵ یا ۴ تعویض کنم که دچار گرمای بیش از حد نشه، بهتر هست یا حدود ۳۰ متر کابل از کنتور بگیرم؟

  ۶

  1. سلام علی آقا، اگر کابل اصلی که از کنتور اومده داخل خونه حداقل نمره ۴ هست، شما می تونید برق کولر گازی رو از جعبه فیوز داخل واحد یا از سرخط اون کابل اصلی بگیرید، ولی باز هم از پریزهای برق داخل خونه مجاز نیستید.

   ۵

 14. سلام آقا مهندس من میخوام ازکنتور سیم جداگانه برای کولر گازی بکشم چه سایزی استفاده کنم کولر ۲۴۰۰۰ …در طبقه سوم

  ۴

  1. سلام، بهتره که سایر شرایط مثل دمای محیط و همجواری با کابل های دیگه هم بررسی بشه، ولی به احتمال زیاد یک کابل نمره ۴ جوابگو هست.

   ۵

 15. سلام مهندس وقت بخیر خوب هستین
  مهندس یه سوال داشتم کابل برق بنده ۳ فاز ۴در۱۰ هست و اینکه میتونم مثلا از فاز یک و دو هر کدوم ۴۰ آمپر ،ولی از فاز سه ۱۵ آمپر بکشم ،میخواستم بدونم چه مشکلی پیش میاد؟
  واینکه نول داغ میکنه؟
  چون یبار یکی بهم گفت باید مساوی کشید تا نول داغ نکنه و بسوزه ،میخواستم بدونم درست میگن

  ۷

  1. سلام، مرسی از شما، اون کنتور برای این طراحی نشده که شما سه تا سرخط تکفاز ازش بگیرید. و اگر چاه ارت نداشته باشید، اون یک رشته سیم نول به تنهایی جوابگوی هر سه فاز نیست و خواهد سوخت، مگر اینکه چاه ارت داشته باشید و نول رو به چاه ارت متصل کنید.
   حتی اگر شما مساوی هم بکشید، چون دارید بصورت تکفاز از اون کنتور استفاده می کنید، باز هم نول داغ میکنه، چون تمام جریان هر سه فاز داره برمیگرده به سمت اون یک رشته سیم نول.

   ۷

   1. سلام مهندس
    خوب الان ۹۹ درصد اونایی که در ایران زندگی میکنن چاه ارت ندارن و چطور دارن جریان میکشن و مشکلی براشون ایجاد نشده؟
    واینکه چاه ارت رو چطور انجام بدم؟
    یکی بهم گفت با اختلاف هم بکشی مشکلی ایجاد نمیشه ،اصلا سر در گم شم

    ۶

    1. سلام مجدد، خب اونها از کنتورهای تکفاز برای خونه هاشون استفاده میکنن نه کنتور سه فاز.
     کنتور سه فاز رو هم اگر برای دستگاه های سه فاز استفاده کنید که مشکلی پیش نمیاد، چون اون یک رشته سیم نول فقط برای تابلو فرمان استفاده میشه و فشاری روش نیست، ولی شما می خوایید بصورت تکفاز ازش استفاده کنید که این مشکل ساز میشه.
     ۲- ایجاد الکترود ارت خیلی سادست، کافیه یک میله ارت ۲ متری بگیرید و در زمین بکوبید(خاک بکر)، بعدش از انتهای میله یک کابل مسی نمره ۲۵ رو برسونید تا جای کنتور و وصلش کنید به سیم نول کنتور.
     ۳- بعدش هم سردر گمی نداره، خودتون به همون صورتی که اول گفتید از کنتور برق بگیرید و بعدش به سیم نول دست بزنید، خواهید دید که سیم نول داغ میشه و با لمس کردن اون گرما رو حس میکنید. اون داغ شدن بعد از یکی دو ساعت باعث سوختن کابل میشه.

     ۳

     1. سلام مهندس وقت بخیر
      ۱.در مورد ارت ،منطورتون از انتهای میله یعنی کابل ۱در۲۵ رو در سر میله ای که در خاک فرو میره جوش بدم؟
      ۲.واینکه مهندس من خونم کنتور نداره و منطقمون تازه تاسیس هستش .به یکی گفتم و اینکه اونطرف گفت چون کنتور نداری میتونی با اختلاف از فاز یک ۴۰ و فاز دو ۴۰ و فازسه ۲۰ آمپر بگیری و روی نول فشار نمیاد

      ۶

     2. سلام، مرسی ۱- بله هم می تونید جوش اگزومتریک بدید و هم از بست کرپی استفاده کنید.
      ۲- خونتون کنتور نداره، یعنی می خوایید مستقیم از تیر برق، برق بکشید داخل خونه؟

      ۶

 16. سلام ببخشید مهندس من کابلم دو تیکه است و قطر ۴ برای وصله زدن ایا میشود از لحیم قلع استفاد کرد؟اهود. ۲۰ امپر جریان از کابل عبور میکند ♥

  ۸

  1. سلام، بله می تونید از لحیم هم استفاده کنید، از ترمینال سرامیکی و سرسیم مناسب هم میشه.
   شرایط کابل روی مقدار جریان مجاز کابل تاثیر میزاره. مثلاً اگر کابل در مقابل نور مستقیم خورشید نباشه و دمای محیط ۳۰ درجه باشه و کابل دیگری در نزدیکی اون کابل نباشه، بله ۲۰ آمپر رو جوابگو هست.

   ۷

   1. سلام مهندس
    با توجه به اینکه سیم ۲/۵ تقریبا ۲۰آمپر جریان میتونه تحمل کنه،میشه برای کولر گازی ۳۰۰۰۰
    ازش استفاده کرد،فاصلشم ۱۰ متر

    ۴

    1. سلام، اینکه در کدام شهر زندگی می کنید و دمای هوا اونجا چقدره. اینکه آیا کابل رو داخل دیوار بردید یا هوایی کشیدید، اینکه آیا کابل دیگه ای در مجاورت این کابل هست یا نه، همه اینها روی جریان مجاز کابل تاثیر داره، و باید دقیقش رو بهم بگین. ولی در هر صورت فکر میکنم کابل ۲.۵ جوابگو نیست.

     ۳