0
0

تفاوت رزولوشن ۱۰۸۰N و ۱۰۸۰P در چیست؟

5949 بازدید

در حال حاضر در بازار فروش دستگاه های ضبط کننده DVR / XVR اصطلاحی رایج شده است بنام دستگاه ۱۰۸۰N.

اگر بخواهیم در مورد تاریخچه ی این اصطلاح و اینکه از کجا وارد دایره لغات نظارت تصویری شده است، صحبت کنیم باید به کمپانی Hangzhou Xiongmai Technology Co  یا همان کمپانی XM اشاره کرد. کمپانی که اکثر دستگاه های AHD موجود در بازار ایران تولید این کمپانی هستند.

کمپانی XM

همانطور که در فصل ششم کتاب دوربین مداربسته ۲ آمده است ، هر برد دستگاه DVR دو قسمت مهم دارد :

۱-CPU

۲-واحد A/D

دستگاه DVR

۱-واحد سی پی یو

این واحد در یک دستگاه ضبط کننده ی DVR / XVR وظیفه ی پردازش مرکزی را بر عهده دارد و فرآیندهای اجرای فرامینی مانند PLAYBACK را مدیریت می کند و به همین دلیل از آن به عنوان مغز دستگاه یاد می‌شود.

سی‌پی‌یو داده‌های دستوری را از RAM دریافت، کدگشایی و پردازش می‌کند و تحویل قسمت بعدی می‌دهد. CPU دستگاه های ضبط کننده DVR / XVR  این تراشه‌ی کوچک ، معمولا مربعی شکل روی بورد اصلی بوده و با سایر سخت‌افزارها در تعامل است.

CPU

برخی از مدلهای سی پی یو پر مصرف دستگاه  ضبط کننده DVR / XVR  عبارت اند از :

Hi3531DV100

Hi3521DV100

Hi3520DV200

هر سه این مدل ها و تمام مدل هایی که با پیشوند Hi شروع می شوند، متعلق به هایسیلیکون می باشند.

برای مثال به مقایسه PLAYBACK  دو سی پی یو زیر که برای یک دستگاه ۴ کاناله استفاده می شود ، پرداخته ایم :

ردیفنوع CPUتعداد کانالهارزولوشن تعداد فریم ها
۱ Hi3520D V400 ۴ کانال ۱۰۸۰ P NON-REAL-TIME ۱۵ FPS
۲ Hi3521D V100 ۴ کانال ۱۰۸۰ P ۲۵ FPS

۲- واحد ای تو دی :

بعد از واحد سی پی یو ، واحد ای تو دی می باشد که  ADC مخفف عبارت های Analog to Digital Converter می باشد و به معنای مبدل آنالوگ به دیجیتال است. همانطور از نامش پیداست کار این مبدل دریافت سیگنال های آنالوگ و تبدیل آن به سیگنال های دیجیتال می باشد. در سیستم های دیجیتال به علت وجود صفر و یک میکروکنترلر و پردازنده ها قادر به تجزیه و تحلیل سیگنال تنها به صورت دیجیتال را دارند به همین خاطر برای سیگنال های آنالوگ باید آنها را به صورت دیجیتال تبدیل و سپس عمل پردازش در واحد پردازشگر روی آن صورت گیرد.

برخی از A/D های معروف در دستگاه های ضبط کننده عبارت اند از :

NVP6124

NVP6114

NVP6124B

و ….

هر سه مدل این A/D ها متعلق به نکست چیپ می باشند که با پیشوند NVP در بازار شناخته می شوند.

دستگاه با رزولوشن ۱۰۸۰N چیست ؟

در دستگاه های ۱۰۸۰N شما همانند دستگاه های ۱۰۸۰P دوربین دو مگا پیکسلی را می توانید به دستگاه وصل کنید ولی باید در نظر داشته باشید که اگر بخواهید برای مشتری عملیات PLAYBACK یا همان بازبینی را انجام دهید ، شما تصاویری را با رزولوشن دو مگاپیکسلی یا ۱۰۸۰P نخواهید دید و آنرا با رزولوشن ۱۰۸۰N خواهید دید . در حال حاضر حتی دستگاه هایی هستند که دوربین ۵ مگاپیکسلی را ساپورت می کنند و شما می توانید دوربین ۵ مگاپیکسلی رابه آن وصل کنید ، ولی رزولوشن رکورد دستگاه نهایتا تا ۱۰۸۰N می باشد . یعنی دوربین ۵ مگا پیکسل می باشد ولی تصاویر ضبط شده ی آن حدود ۱ مگا پیکسل بیشتر رزولوشن ندارند . پس به این مورد خوب دقت داشته باشید .

رزولوشن  1080N چقدر است ؟

همانطور که میدانیم سایز رزولوشن ۱۰۸۰P برابر است با ۱۹۲۰*۱۰۸۰ . یعنی تعداد پیکسلهای افقی تصویر ۱۹۲۰ تا و تعداد پیکسلهای عمودی تصویر ۱۰۸۰ تا می باشد . اما رزولوشن ۱۰۸۰N برابر است با ۱۰۸۰*۹۶۰ . یعنی تعداد پیکسلهای افقی تصویر ۱۰۸۰ تا و تعداد پیکسلهای عمودی تصویر ۹۶۰ تا می باشد که تقریبا می توان گفت تصویری که در هنگام بازبینی یا بازپخش PLAYBACK روی مانیتور دیده می شود بصورت مربعی می باشد، در حالی که تصویر بازپخش دستگاه های ۱۰۸۰P بصورت مستطیلی می باشد. جهت یاد آوری باید بگوییم که رزولوشن ۷۲۰P برابر است با ۱۲۸۰ * ۷۲۰   که همان رزولشن ۱ مگاپیکسلی می باشد .

۱۰۸۰N – 1080 P

در صورتی که تعداد این پیکسلها را در هم ضرب کنیم ، رزولوشن بدست می آید که بیانگر کیفیت تصویر می باشد .

در جدول زیر به مقایسه این رزولوشن ها در دستگاه های ضبط کننده می پردازیم:

ردیف ۱۰۸۰P ۱۰۸۰N ۷۲۰P
سایز تصویر  1920در ۱۰۸۰ ۱۰۸۰ در ۹۶۰ ۷۲۰ در ۱۲۸۰
مگا پیکسل Full HD / ۲ مگاپیکسل تقریبا ۱.۱ مگا پیکسل تقریبا ۱ مگا پیکسل
نسبت تصویر ۱۶:۹ ۹:۸ ۱۶:۹
شکل تصویر واید مربعی واید
مفهوم حرف P از اسکن پروگرسیو گرفته شده حرف N از Native گرفته شده حرف P از اسکن پروگرسیو گرفته شده

یکی از پارامترهای مهم در دستگاه های ۱۰۸۰N ، تعداد تصاویر PLAYBACK ای می باشد که آن دستگاه می تواند بصورت همزمان پخش کند . برای مثال دستگاه ۱۰۸۰N ای که فقط ۱ تصویر PLAYBACK به شما می تواند بدهد با دستگاه ۱۰۸۰N ای که ۴ تصویر همزمان PLAYBACK را می تواند پخش کند از نظر مدل CPU و قیمت تفاوت دارند .

پس حتما در هنگام خرید دستگاه ۱۰۸۰N تعداد PLAYBACK را در نظر داشته باشید.این قسمت را شما می توانید در قسمت مد Mode دستگاه در منوی اصلی مشاهده کنید.

اجازه بدهید که در انتها یک دستگاه برند داهوا را که رزولوشنش ۱۰۸۰N می باشد را تحلیل کنیم :

مدل این دستگاه XVR1B04  می باشد که دستگاهی ۴ کاناله و پنتابرید می باشد .

دستگاه داهوا

در دیتا شیت این دستگاه داریم :

دستگاه داهوا

شماره ۱ – این دستگاه از دوربین های HDCVI پشتیبانی می کند و شما می توانید ۴ دوربین ۱۰۸۰P را به آن بزنید و با ۲۵ فریم داشته باشید یا اینکه شما می توانید دوربین ۷۲۰P را به دستگاه زده و با ۵۰ فریم مشاهده نمایید .

شماره ۲- این دستگاه از دوربین های AHD پشتیبانی می کند و شما می توانید ۴ دوربین ۱۰۸۰P با ۲۵ فریم یا اینکه ۴ دوربین ۷۲۰P را با ۲۵ فریم داشته باشید .

شماره ۳ – این دستگاه می تواند از دوربین های HDTVI پشتیبانی کند و شما می توانید دوربین های ۱۰۸۰P یا ۷۲۰P را با ۲۵ فریم روی این دستگاه مشاهده نمایید .

دستگاه داهوا

شماره ۴- این دستگاه در قسمت PLAYBACK قادر است که ۴ کانال را با رزولوشن ۱۰۸۰N یا ۷۲۰P یا کمتر را با ۲۵ فریم بازپخش کند .

نکته : شما دوربین ۱۰۸۰P با ۲ مگاپیکسل به دستگاه زده اید ولی در بازپخش تصاویری با ۱۰۸۰N یا ۱.۱ مگاپیکسل می توانید ببینید .

سوال : آیا از روی لوگوی دستگاه می توانیم بفهمیم ۱۰۸۰N  هست یا ۱۰۸۰P ؟

خیر- لوگو به راحتی قابل دستکاری می باشد .

در تصاویر زیر ما PLAYBACK  یک دستگاه AHD با رزولوشن ۱۰۸۰N را با دستگاه ۱۰۸۰P مقایسه کرده‌ایم . می توانید تفاوت ابعاد و سایز تصاویر را در این جا کاملاً مقایسه کنید .

بازبینی یا پلی بک برای دستگاه با رزولوشن ضبط ۱۰۸۰N :

بازبینی یا پلی بک برای دستگاه با رزولوشن ضبط ۱۰۸۰P  :

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=9626
اشتراک گذاری:
مهندس رضا شیخ انصاری
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

35 نظر در مورد تفاوت رزولوشن ۱۰۸۰N و ۱۰۸۰P در چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام مهندی انصاری عزیز،
  دوتا سئوال از خدمتتون داشتم.
  اینکه بین برندهای ایرانی دوربین مداربسته کدام برندبهتر هستش؟
  مثل برندهای: اوکتای،برایتون،آلباترون،کلارنت؟
  و اینکه در شناخت دوربین خوب چه چیزهایی رو لحاظ کنیم؟
  باتشکر🌹🙏

  ۷

 2. سلام . خیلی عالی بود . من کتابتون را دارم . خیلی روان و با زبان خودمونی توضیح دادید . من هم مایلم دوره های حضوری را داشته باشم و اطلاعاتم بالاتر بره ممنون میشم راهنمایی کنید.
  راستی نصاب طلایی که داخل کامنت ها گفتید را از کجا میتونم تهیه کنم؟؟

  ۱۶

  1. سلام و ادب.
   خدا روشکر که شما هم رضایت داشته اید. در حال حاضر دوره حضوری نداریم. دوره نصاب طلایی را در سایت و قسمت دوره ها و کتاب ها به راحتی میتوانید تهیه کنید.

   ۱۷

 3. بسیار تشکر محترم ما از افغانستان شما را زحمت دادیم مطالب فوقالعاده کار آمد بنده بود آیا امکان داره ما یک دوره آموزشی تصویری را از شما دریافت کنیم
  با احترام

  ۱۷

  1. سلام و ادب.
   باعث افتخار ما هست که همراهانی مانند شما داریم. شما می توانید از محصولات دوربین مداربسته ۱ و فیلم های آن، دوربین مداربسته ۲، دوره آموزشی نصاب طلایی استفاده کنید. اگر موردی بود من در خدمت هستم.
   موفق باشید

   ۱۵

 4. با سلام ممنون ازسایت خوبتون خدا قوت خسته نباشید. من همان سرخ پوست هستم که اقای مهندس در کتاب ارزشمندش ذکر کرده است کتاب آیفون را خواندم عالی بود حال می خواستم بدانم کتاب های دوربین مداربسته به همان روانی است سرخ پوستی مثل من بتواند بخواند و بفهمد و از عالی بودنش لذت ببرد و بکار ببندد. اگر اینطور است برایم به همان ادرس قبلی که کتاب سفارش داده بودم بفرستید. درضمن کتاب برق ساختمان را هم اگر چاپ شده ان را هم می خواهم. سپاسگزام از شما اقایان مهندس مرادی و انصاری دوستار شما سرخ پوست تهرانی.

  ۱۴

  1. شما لطف دارید جناب جاهد، خداروشکر که از کتاب آیفون راضی بودید.
   ما از کلمه سرخ پوست استفاده کردیم تا احساسمون رو بیان کنیم و قصد جسارت به کسی رو نداشتیم. بله کتاب دوربین یک رو هم بهتون پیشنهاد میکنم که بخونید. البته نسخه چاپی این کتاب تمام شده و الان فقط باید از روی نسخه پی دی اف مطالعه کنید. بعد از خوندن این کتاب، کتاب دوربین ۲ و بعدش دوره نصاب طلایی رو مطالعه کنید.
   اگر برای تهیه هر کدوم از کتاب ها سوالی داشتین با شماره ۰۲۱-۲۸۴۲۳۸۵۲ تماس بگیرید.
   کتاب آموزش برق ساختمان هم هنوز چاپ نشده. اگر خدا بخواد ۲ ماه آینده چاپ میشه.

   ۱۴

 5. سلام وقت بخیر پورمحسن هستم بنده هم خیلی مایل هستم از دوره آموزشی یا فایلهای آموزشی استفاده کنم در صورت امکان

  ۱۰

  1. سلام. ممنونم از شما.
   کتاب های دوربین مداربسته ۱، دوربین مداربسته ۲ و دوره نصاب طلایی را می توانید از روی سایت داشته باشید.
   تشکر

   ۱۸

 6. سلام مهندس جان .خسته نباشید.خواستم بپرسم کلاسی دارید شما که بتونیم از دانشتون استفاده کنیم .یا اگر نیست منبعی معرفی کنید ممنون میشم.

  ۹

  1. سلام خدمت شما.
   از لطف شما ممنونم. در این وضعیت جاری که امکان حضوری نیست. سه محصول وب سایت به نظرم برای یادگیری خوب باشند.
   تشکر

   ۱۹

 7. سلام
  جناب آقای مهندس
  چطور می‌شود دوربین چهار مگاپیکسل را به یک دی وی ار داستر متصل کرد
  این دی وی تصویر ۲ مگاپیکسلی را نشان می‌دهد ولی دوربین ۴ مگاپیکسل را روی تلویزیون نشان نمی‌دهد

  اگر باید تنظیمات را انجام دهیم دستور دهید در کجا و چه منویی

  باز هم تشکر ویژه از بزرگواری شما دارم

  ۱۹

  1. سلام.
   اگر درست متوجه شده باشم، دستگاه dvrشما ۲ مگ ساپورت می باشد. برای وصل کردن دوربین ۴ مگ، باید ووارد منوی osd دوربین بشوید و رزولوشن را روی ۲ بیاورید.
   بازهم سوالی بود با ذکر مدل و جزئیات بیشتر به من اطلاع بدهید.
   تشکر

   ۲۰

 8. باعرض سلام وادب جناب شیخ انصاری عزیز، پناهی هستم ازکردستان … جناب مهندس کلاسهای آموزش حضوری ی دوره های فشرده ای هست که ما بتوانیم بهتر فیض ببریم از معلومات وحسن نیت ارزنده تون؟؟ لطفا اگرامکانش هست شماره تماس ی واتساب خودتون رو لطف بفرمایید

  ۶۹

   1. سلام ووقت بخیر، جناب شیخ انصاری عزیز ، حسن پناهی هستم ازکردستان پیشتر تقاضای کلاس آموزشی درمحضر شماخوبان رو داده بودم که ازمعلومات وتخصص جنابعالی بیشتر وجامع ترفیض ببریم که فرمودین ب صورت شخصی ب ایمل شما ارسال شده که متاسفانه من دریافت نکردم!! اگه لطف کنید مجددا ارسال فرمایید یاباشماره واتساپ من بفرستین ۰۹۱۸۷۷۷۵۵۲۵ موفق وپیروز باشید

    ۱۸

   2. سلام مهندس وقت بخیر
    در مورد مفهوم پهنای باند دوربین مدار بسته سوال داشتم که این مفهوم رو دقیق متوجه نشدم. ممنون میشم که که مثل همیشه ساده و قابل فهم توضیح بدین.

    ۱۷

 9. سلام مهندس خسته نباشید.
  برای این ایفون هایی که قابلیت متصل شدن به دوربین را دارند که ضبط تصویر و تشخیص حرکت دارند.چون امکان کابل کشی جدید وجود ندارد تا مانیتور.ایا میشود از کابل ایفون بجای کابل آرجی استفاده کرد؟

  ۱۵

    1. سلام، مرسی، شرمنده ام ازشما، ما کلاس حضوری نداریم، آموزش های ما بصورت فیلم و کتاب هستند که از قسمت محصولات آموزشی می تونید اونها رو ببینید.

     ۱۵

 10. سلام خسته نباشید می خواستم بپرسم ایا میشه از کابل انتن به جای کابل دوربین استفاده کرد!؟ یا برعکس. در کل چه تفاوتی دارن این دو و چرا کابل های انتن رو با c و کابل دوربین با rg معرفی می شوند

  ۷۸

  1. سلام خدمت شما.
   اگر متراژ کابل کشی شما کم هست، میتونید استفاده کنید ولی من اصلا پیشنهاد نمیکنم چراکه اصولی نیست.
   تعداد شیلد و قطر مغزی این دو کابل با هم متفاوت می باشد.

   ۱۶

 11. با سلام و احترام
  مهندس ما یه دستگاه ۸ کانال دی وی ار به همراه ۵ تا دوربین AHD ۲ مگاپیکسلی خریدیم مشکلی که داریم اینه که تصویر دی وی ار توسط تلوزیون ال سی دی پشتیبانی نمیشود و توی تنظیمات رزولوشن دی وی ار فقط ۱۰۸۰ و ۹۶۰ موجود داره لطفا راحل را بفرمایید

  ۸۲

  1. سلام.
   ال سی دی شما مگر که خیلی قدیمی هست؟
   چطوری وارد تنظیمات دستگاه شده اید ولی تصویر دوربین ها نیامده است؟

   ۷۰

   1. خیر خیلی قدیمی نیست ال سی دی ۳۲ اینچ سامسونگ شاید ساخت
    ۷.۸ سال پیش باشه.وصل میکنیم به مانیتور کامپیوتر وارد تنظیمات میشیم

    ۷۵

    1. سلام آقا مجتبی .
     پس لطفا اول چک کن ببین اصلا روی همان کامپیتور از طریق نرم افزار cms دستگاه یا از طریق بروزر می تونید تصاویر دوربینها را مشاهده کنید؟
     کمی مورد شما غیر طبیعی هست . با همان کامیوتر رزولوشن دستگاه را در کمترین میزان قرار دهید و تست کنید ، مجدد

     ۸۰

 12. سلام
  – در دستگاه های داهوا،عبارت H264B آیا به معنی همون پلاس هست؟

  – گزینه “اسمارت کدک” با توجه به اینکه گفته میشه باعث کاهش پهنای باند و فضای کمتر ذخیره سازی میشه،آیا صحت داره و بهتره فعال باشه یا خیر؟

  – میشه بفرمایید وقتی گفته میشه یک دستگاه چهار کانال + ۲ کانال مثلا، آی پی ساپورت میکنه،ینی در قسمت لایو ۶ تا دوربین نمایش داده میشه؟(۶ تا مثلا CVI+ دو تا آی پی؟)

  – وقتی مد دستگاه روی IP باشه،آیا به همون تعداد کانال دستگاه،دوربین آی پی میتونه بهش متصل بشه؟(پهنای باند مد نظر نیست)،ینی وقتی یک دستگاه ۴ کانال داریم،اگر مد رو روی آی پی بذاریم،۴ کانال آی پی داریم؟

  ۱۷

  1. سلام خدمت شما و ممنونم بابت سوال های خوبتون.
   ۱-خیر
   ۲-صحت دارد و می توانید متناسب با پروژه از آن استفاده شود.
   ۳-وقتی ذکر شده است ۴+۲ یعنی شما ۴ تا cvi و ۲ تا آی پی میتوانید وصل کنید. روی لایو هم هر ۶ تا را میتوانید داشته باشید
   ۴-هر دستگاهی پهنای باند خودش رادارد که اصولا باید شما ۲۰ درصد آن را هم خالی نگه دارید. از دستگاه cvi نباید انتظار nvr داشت.
   موفق باشید

   ۷۸

   1. سلامی مجدد
    بسیار ممنون از جواب سریع و کامل

    -وقتی در مشخصات یک دوربین نوشته میشه ۲.۴ تا ۳.۶ یا ۱۲، این عدد لزوما به معنی وریفوکال یا موتورایز بودن اون دوربینه؟ اگر میتونه لنز فیکس هم باشه،این تنظیم زاویه دید از روی منوی دوربین قابل تعویضه؟

    -وقتی تنظیم روز و شب یک دوربین،گزینه “کالر” رو داره (حتما) اون دیوایس، یک دوربین استارلایته؟
    – وقتی در مشخصات یک دستگاه نوشته میشه ۴ کانال،Up to 8m ینی چی؟ آیا منظورش اینه که مجموع اون ۸ تا کانال باید ماکزیمم ۸ مگ باشن؟مثلا ۴ تا دوربین ۲ مگ؟
    چون یک دستگاه مکسرون بود نوشته بود ۱۶کانال تا ۸ مگ،و این مورد با حدس بالا جور درنمیومد.

    -کلمه Liteهمون N هست؟ینی ۱۰۸۰Lite همون ۱۰۸۰N هست؟
    اگر بله،پس ۴MP lite چی میشه؟ ۲مگ؟

    -عبارت N+M که توی مشخصات دستگاه نوشته میشه، مثلا ۴ کانال بعلاوه چند تا مثلا آی پی هست؟ و اون کلمه N به معنی همون سوال بالایی هست؟

    – پهنای باندی که عموما برای یک دوربین HD و یک دوربین IP در نظر میگیرند چقدره؟ (متوجه هستم بسته به محیط مورد نظارت میتونه متغییر باشه) فقط میخوام بدونم نُرم اونو چقدر درنظر میگیرند تا یه محاسبه سرانگشتی داشته باشیم تا از پهنای باند خروجی دستگاه بیشتر نشه؟

    سوالات زیاده،بصورت جداگانه میپرسم که هم من روم بشه،هم شما اذیت نشین مهندس انصاری عزیز

    ۷۵

    1. سلام و ادب.
     ۱-عددی مانند ۲.۸ به ۱۲ مربوط به لنز می باشد که زاویه دید را تغییر می‌دهد. در دوربین های موتورایز مثل همین ۲.۸ به ۱۲ از منو میتوانید این تغییرات را انجام دهید
     ۲-خیر. در کتاب دوربین مداربسته ۲ در این مورد گفته ام.
     ۳-خیر. یعنی هر کانال دستگاه می‌تواند هر دوربینی تا لوشن ۸ مگ را ساپورت کند
     ۴-n همان لایت هست. اما ۴ مگ لایت یعنی دستگاه دوربین ۴ مگ می تواند ساپورت کند ولی در بازپخش دیگر ۴ مگ به شما رزولوشن نمی‌دهد.
     ۵-در مورد n+ m در سوال بار قبلی توضیح دادم. اما این nبا اون n سوال ۴ فرق دارد.
     ۶-دوربین HD گهنای باند ندارد. دوربین های آی پی رو هم بسته به رزولوشن و ۹ پارامتر دیگر در کتاب دوربین ۲ مفصل گفته ام.
     مثلا دوربین حدودا برای ۲ مگ ۳ تا در نظر بگیر.
     از سوالات خوبت ممنونم. امیدوارم جواب ها بدردتون بخوره

     ۷۴

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853