0
0

کلید محافظ جان | آموزش و روش سیمکشی

3641 بازدید
کلید محافظ جان تکفاز

راستش را بخواهید دلم عجیب برایتان تنگ شده بود، هم برای شما مخاطبان عزیز، هم برای سایت آموزش برق. بالاخره بعد از ۴ ماه دوری، امروز در اتاقم نشسته‌ام تا برایتان از “کلید نشتی جریان” یا به قول عموم “کلید محافظ جان” بنویسم.

چرا عامه مردم به آن کلید محافظ جان می گویند؟. پاسخ پرواضح است، چون از جان اشخاص در مقابل برقگرفتگی محافظت می‌کند. ولی چطور اینکار را انجام می‌دهد و مکانیزم عملکرد کلید محافظ جان چگونه است؟

مکانیزم عملکرد کلید محافظ جان:

گفتیم که نام دیگر کلید محافظ جان کلید نشتی جریان است، پس ابتدا اجازه بدهید خود کلمه “نشتی” را بررسی کنیم. حتماً اصلاح نشتی آب، نشتی گاز، نشتی بنزین، نشتی فاضلاب و… را شنیده‌اید. کلمه نشتی احساس خوبی در ما ایجاد نمی‌کند، پس نشتی هرچه هست چیز خوبی نیست. من نشتی را اینطور تعریف می‌کنم: هدر رفتن هر چیزی به اندازه خیلی کم. شاید تعجب کنید، ولی این نشتی می‌تواند در برق هم اتفاق بیفتد، یعنی مقدار کمی از برق در جایی هدر برود. که ما در اینجا با هدر رفتن آن مشکلی نداریم، چون قیمت برق در کشور ما بسیار پایین است و آن مقدار هدر رفته، هزینه بسیار ناچیزی برای ما دارد. ولی مشکل ما سر این قضیه است که این مقدار هدر رفته، جان ساکنین را به خطر نیندازد.
در یک ساختمان مسکونی این نشتی‌ها بیشتر در وسایل و ابزارهای برقی که دارای موتور الکتریکی هستند اتفاق می‌افتد. چون در داخل این موتورها، سیم پیچ وجود دارد، اگر روکش این سیم پیچ‌ها بر اثر ضربه‌های شدید یا داغ شدن کنده یا نازک شود. یا از طریق سیم پیچی نامناسب القای الکتریکی روی بدنه موتور صورت گیرد، یا یکی از سیم‌های داخل موتور قطع شود و با بدنه موتور تماس پیدا کند. در این حالت‌ها برق وارد بدنه موتور می‌شود و از طریق بدنه فلزی موتور وارد بدنه فلزی دستگاه می‌شود. حتماً برای شما هم پیش آمده که به بدنه یک یخچال یا ماشین لباسشویی دست زده‌اید و احساس برقگرفتگی خفیف کرده‌اید، این مورد به خاطر همین نشتی جریان اتفاق افتاده است.

همانطور که می‌دانید یک جریان بسیار کوچک در حد ۳۰ میلی‌آمپر می تواند برای انسان خطرناک باشد. پس انسان‌ها به این فکر افتادند که دستگاهی را بسازند که نشتی‌های بالاتر از ۳۰ میلی آمپر را تشخیص دهد و مثل یک کلید مینیاتوری برق ساختمان را قطع کند تا آن جریان نشتی خطری برای جان ساکنین ایجاد نکند. اینطور شد که کلیدهای نشتی جریان یا همان کلیدهای محافظ جان به بازار آمدند. تا همین پنج شش سال قبل، نه مردم و نه برقکارها چیزی از کلید محافظ جان نمی دانستند و در ساختمان‌ها از آن استفاده نمی‌کردند، ولی با توجه به مشخص شدن مزیت‌های این دستگاه، استفاده از آن در برق ساختمان و برق صنعتی روز به روز در حال افزایش است. و طبق مقررات جدید برق ساختمان نصب کلید محافظ جان در جعبه فیوز منازل مسکونی و اداری الزامی شده است.

اساس کار یک کلید محافظ جان به این صورت است که جریان خروجی از سیم فاز را با جریان ورودی از سیم نول مقایسه می‌کند و اگر این دو مقدار با هم برابر نباشند محافظ جان متوجه می‌شود که جریان برق در قسمتی از مسیر نشتی پیدا کرده است، و اگر این جریان نشتی بیشتر از حساسیت محافظ جان (معمولاً ۳۰ میلی آمپر) باشد، کلید عمل می کند و مدار را قطع می کند.
البته حساسیت تمام محافظ جان‌ها ۳۰ میلی آمپر نیست و محافظ جان‌هایی در بازار هست که روی ۱۰ و ۲۰ و ۱۰۰ و ۳۰۰ و…. میلی آمپر هم عمل می کنند، ولی مقررات برق ساختمان، محافظ جان‌ ۳۰ میلی آمپر را پیشنهاد می کند.

تصویر دو نمونه کلید محافظ جان را در پایین مشاهده می‌کنید، کلید اول که ۴ ترمینال دارد، یک محافظ جان تکفاز است و محافظ جان دوم که ۴ ترمینال در بالا و ۴ ترمینال در پایین دارد یک محافظ جان ۳‌فاز است.

کلید محافظ جان تکفاز
کلید محافظ جان تکفاز
کلید محافظ جان سه فاز
کلید محافظ جان سه فاز

توجه کنید که این محافظ جان‌ها در ظاهر شبیه کلید مینیاتوری هستند ولی سازوکار آنها کاملاً با کلید مینیاتوری فرق دارد پس شما نمی توانید آنها را بجای کلید مینیاتوری استفاده کنید. اگر روی یک کلید محافظ جان کلمه RCCB هک شده بود یعنی آن کلید محافظ جان فقط می تواند نشتی‌های جریان را قطع کند. ولی اگر روی کلید محافظ جان کلمه RCBO درج شده بود، یعنی آن کلید از ترکیب یک کلید مینیاتوری و یک کلید محافظ جان ساخته شده است، پس شما می توانید از یک کلید RCBO به عنوان یک کلید مینیاتوری هم استفاده کنید.

از آنجایی که این پاراگراف مهم است یکبار دیگر آن را تکرار می کنم:

 • کلید محافظ جان نوع RCCB تنها می تواند مدار را در مقابل نشتی جریان محافظ کند.
 • کلید مینیاتوری معمولی تنها می تواند مدار را در مقابل اضافه بار و اضافه جریان ناشی از اتصال کوتاه محافظت کند.
 • کلید RCBO که ترکیب دو نوع قبلی است، مدار را هم در مقابل نشتی جریان، هم اضافه بار و هم اضافه جریان ناشی از اتصال کوتاه محافظ می کند و به همین نسبت قیمت آن در مقایسه با ۲ نوع قبلی بالاتر است.

نقشه سیمکشی کلید محافظ جان تکفاز:

از مباحث تئوری راحت شدیم، حالا سیم چین و پیچ گوشتی را بردارید که به سراغ مباحث عملی می رویم بخشی که من عاشقش هستم. اگر خاطرتان باشد من در کتاب آموزش جامع برق ساختمان ، نقشه نصب یک کلید محافظ جان تکفاز را اینطور برایتان ترسیم کرده بودم. اگر در دوره فیلم آموزش عملی برق ساختمان هم شرکت کرده باشید، ما چنین جعبه فیوزی را بصورت عملی نصب کردیم و جزئیات آن را در درس سیزدهم این دوره بررسی کردیم.
برای بزرگنمایی نقشه ها روی آنها کلیک کنید تا بهتر بتوانید جزئیات را مشاهده کنید.

آموزش نصب کلید محافظ جان
آموزش نصب کلید محافظ جان

طبق این نقشه یک کلید مینیاتوری قبل از محافظ جان قرار میگیرد. که مقدار آمپر این کلید مینیاتوری باید با مقدار آمپر کنتور برابر باشد، مثلاً اگر آمپراژ کنتور ۳۲ باشد، این کلید مینیاتوری هم باید ۳۲ آمپر انتخاب شود. آنگاه فاز ورودی به جعبه فیوز ابتدا به قسمت بالای این کلید مینیاتوری متصل می‌شود، و از پایین آن که خروجیست به ترمینال بالای محافظ جان وصل می‌شود. سپس از ترمینال پایین محافظ جان خروجی گرفته می‌شود و بین بقیه کلیدهای مینیاتوری تقسیم می‌شود. مسیر سیم‌ها را دنبال کنید تا این توضیحات را بهتر متوجه شوید.‌

نقشه سیمکشی کلید محافظ جان ۳فاز:

حالا که با نقشه سیمکشی کلید محافظ جان تکفاز آشنا شدید، به سراغ ترسیم نقشه برای کلید محافظ جان ۳ فاز می‌رویم. فرض کنید که می‌خواهم برقکاری یک مغازه قصابی که کنتور برق آن ۳‌فاز است را انجام دهم، پس لازم است که یک جعبه فیوز نصب کنم و صاحب مغازه از من می‌خواهد که در داخل جعبه فیوز یک محافظ جان ۳فاز هم تعبیه کنم. از صاحب مغازه تعداد وسایل برقی که قرار است در آینده در این مغازه نصب شود را سوال می کنم، او می گوید که یک کولرگازی ۲۴ هزار، ۲ عدد یخچال ویترینی، کرکره برقی، و ۲ عدد یخچال ایستاده دارد. من با در نظر گرفتن اینها شروع به ترسیم نقشه سیمکشی جعبه فیوز می‌کنم.

روش نصب کلید محافظ جان سه فاز
روش نصب کلید محافظ جان سه فاز

ابتدا مسیر سیم ها را در نقشه بالا دنبال کنید و نقشه را در ذهنتان تجزیه و تحلیل کنید. من سیم قرمز را به عنوان فاز اول (L1) ، سیم زرد را به عنوان فاز دوم (L2) ، و سیم سیاه رنگ را به عنوان فاز سوم (L3) در نظر گرفته‌ام. البته این رنگ ها سلیقه‌ای نیست و چیزی است که استاندارد در انتخاب رنگ سیم‌ها برای برق سه فاز ما را اجبار کرده است.

نکته کوچک: مقررات برق ساختمان می گوید که رنگ سیم‌ها در برق سه فاز باید به ترتیب قرمز(L1)، زرد(L2) و سیاه(L3) باشد. یا قهوه‌ای(L1)، سیاه(L2) و خاکستری(L3) هم قابل قبول است.

نیازی به گفتن نیست که سیم آبی رنگ، نول است و سیم زرد رنگی که دارای یک خط سبز است هم سیم ارت است. پس من هر سه فاز (قرمز، زرد، سیاه) را ابتدا به یک کلید مینیاتوری سه فاز وصل میکنم، آنگاه از زیر این کلید مینیاتوری خروجی می گیرم و به ترتیب به ۳ ترمینال بالای محافظ جان وصل میکنم. مطابق تصویر بالا، نول ورودی به جعبه فیوز هم به ترمینالی دیگر در سمت چپ محافظ جان وصل می شود.
آنگاه از پایین کلید محافظ جان خروجی می‌گیرم و هر کدام از فازها را بین ۲ تا از کلید مینیاتوری‌های تکفاز تقسیم می‌کنم. همانطور که می‌دانید اختلاف پتانسیل هر کدام از فازهای برق سه فاز با سیم نول، ۲۲۰ ولت است. پس وسایل برقی معمولی مثل یخچال‌ها و کولرگازی و کرکره برقی می توانند از این برق ۲۲۰ ولت استفاده کنند.

سوال: چرا من هر کدام از فازها را بین ۲ تا از مینیاتوری‌ها تقسیم کرده‌ام؟ به این خاطر که برق مصرفی این مغازه از یک کنتور ۳فاز تامین می‌شود. و مدنظر ماست که از هر سه خط فاز هم استفاده کنیم، و اگر فشار برق مصرفی تمام وسایل روی یکی از فازها بیفتد، کلیدمینیاتوری اضافه بار را تشخیص می‌دهد و میپرد.

کاربرد محافظ جان ۳فاز بیشتر در برق صنعتی، کارخانه ها و کارگاه‌هاست ولی برای دستگاه‌های تکفاز باید بصورت نقشه بالا عمل کنید.

نکته: در کلیدهای محافظ جان ترمینال‌های بالا، ورودی و ترمینال‌های پایین، خروجی هستند. در بیشتر کلیدهای محافظ جانی که در بازار هستند، ترمینال‌های ورودی با علامت ۱ یا IN مشخص می شوند و ترمینال‌های خروجی با علامت ۲ یا OUT مشخص می‌شوند. و ترمینال‌هایی که با علامت N مشخص می‌شوند به نول متصل می‌شوند و البته بد نیست بدانید که تغییر ترمینال‌های ورودی و خروجی یا جابجایی نول ها تاثیری در عملکرد محافظ جان ندارد و این علامت گذاری‌ها فقط برای زیبایی و یکدستی اجراست.

سوال: اگر خاطرتان باشد گفتیم که محافظ جان جریان‌های نشتی بیشتر از ۳۰ میلی آمپر را قطع می‌کند، پس جریان های نشتی کوچکتر از ۳۰ میلی آمپر را که روی بدنه فلزی وسایلی مثل یخچال، ماشین لباسشویی، کیس کامپیوتر و… ایجاد می‌شوند و باعث برقگرفتگی‌های خفیف برای انسان می‌شوند را چطور رفع کنیم؟ پاسخ: با اتصال بدنه فلزی آن دستگاه به سیم ارت مشکل حل خواهد شد، ولی اگر ساختمان سیم ارت نداشت، می توانید بدنه دستگاه را با یک سیم به اسکلت فلزی ساختمان یا لوله‌های فلزی آب متصل کرد، در این صورت حتماً نصب کلید محافظ جان در جعبه فیوز الزامی خواهد شد.

هفته بعد برای شما مقاله ای روی سایت قرار خواهم داد که در مورد آموزش نصب ۲ کلید محافظ در جعبه فیوز خواهد بود، هفته بعد هم به سایت آموزش برق سر بزنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=9841
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

227 نظر در مورد کلید محافظ جان | آموزش و روش سیمکشی

سوال یا نظر خود را در کادر پایین وارد کنید. فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که با مقاله بالا مرتبط باشد.

 1. با سلام و ادب
  ببخشید یک محافظ جان نصب کردم که این محافظ جان بروی بعضی از پریز های آشپزخانه عمل نمی‌کند مثلا پریز ۱ و ۲ عمل می‌کند ولی سومی عمل نمی‌کند در صورتی که تمامی پریز های آشپزخانه بر روی یک مدار است

  ۱

  1. سلام جناب فرهادی. روی پریز شماره ۳ چطور تست کردین که میگین عمل نمیکنه؟ آیا دستگاه تستر کلید محافظ جان بهش وصل کردین؟

   ۱

 2. سلام آقای مهندس
  اگر در جعبه فیوز ؛ کلید محافظ جان از نوع RCBO نصب کنیم آیا دیگر به کلید مینیاتوری اصلی قبل از آن نیازی داریم یا خیر؟
  ۲- برای جکوزی از چه سیمی استفاده کنیم و آیا نیاز به محافظ جان مجزا داردد یا خیر؟

  ۱

 3. سلام جناب مهندس
  امسال وقتی کولر آبی را راه اندازی کردم بعد از چند روز کار کلید محافظ جان پرید. با روشن کردن موتور کولر می پرید . با پمپ مشکلی نداره. باز یکی دو روز خوب بود دوباره می پرید . موتور را باز کردم بردم نمایندگی تست کرد گفت سالمه . آمپر مجاز می کشید . یک کم تسمه رو شل کردم فایده ای نداشت از کجا بفهمم موتور نشتی داره یا نه ویا خود کلید محافظ خراب نشده باشه.

  ۱

  1. سلام. تست سلامت محافظ جان هم با استفاده از کلید تست روی اون انجام میشه هم با دستگاه تستر محافظ جان
   من فکر میکنم ایراد از موتور کولر باشه نه محافظ جان.
   پیشنهاد میکنم برای کولر به تنهایی یک محافظ جان بخرید. شاید جمع جبری نشتی سایر وسایل با کولر باعث پریدن محافظ جان میشه و اگر یک دونه محافظ جان به تنهایی نصب کنید مشکل حل بشه.
   ولی اگر با یک محافظ جان دیگه هم حل نشد، یا باید از خیر اون موتور کولر بگذرید یا ااینکه محافظ جان رو از مسیر برق کولر بردارید.

   ۱

 4. با عرض سلام و با تشکر از مطالب خوبتون
  در منطقه گرمسیر ساگن هستم، به تازگی یک اسپیلت دیواری ۳۶۰۰۰ در منزل نصب کرده ام و فیوز کنتور برق و فیوز کولر که در جعبه فیوز ساختمان هست ۲۵ امپر بود و بدلیل قطعی زیاد محافظ جان و یا فیوز مینیاتوری کولر که در جعبه فیوز بود ناچارا هر دو را ۳۲ آمپر کردم ولی هنوز محافظ جان ۲۵ امپر را تغییر نداده ام و باز مشکل قطع برق اینبار فقط از جانب محافظ جان است و از مطالب سایت متوجه شدم که باید حتما محافظ جان هم ۳۲ امپر کنم.
  حال سوالم اینه که:
  ۱-من اگر فقط فیوز کولر (داخل جعبه فیوز ساختمان) را ۳۲ امپر کرده بودم مشکلی برای سیم کشی و یا کولر بوجود می آمد؟
  ۲- الان که فقط محافظ جان عمل میکنه بابت چیه؟ (محافظ جان خیلی گرم میشه ایا بابت گرم شدن زیاد هم عمل میکنه)
  ۳- در همین روزها هنگامی که یک کلید روشنایی میزنم محافظ جان عمل میکنه و برق قطع میشه، وقتی که دوباره فیوز جان وصل میکنم و همون کلید روشنایی میزنم برق قطع نمیشه دلیلش چی میتونه باشه؟ بنظرتون محافظ جان خرابه؟
  ممنون میشم پاسخ دهید.
  با تشکر

  ۱

  1. سلام جناب کریمی،
   ۱- اگر کابلی که از جعبه فیوز رفته برای کولر، کابل نمره ۶ هست می تونید فیوز کولرگازی داخل جعبه فیوز رو ۳۲ در نظر بگیرید. و اگر کابل نمره ۴ هست برای حفاظت بهتر کابل باید از کلید مینیاتوری ۲۵ آمپر نصب کنید.
   ۲- بله بابت گرم شدن زیاد هم عمل میکنه. پیشنهاد میکنم یک محافظ جان ۴۰ آمپر نصب کنید، و اتصالات رو پیچ های محافظ جان رو کاملاً سفت و محکم ببندید.
   ۳- احتمالش هست ولی باید سلامت محافظ جان با دستگاه تست بشه.

   ۱

 5. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما مهندس گرامی
  من یک سوالی داشتم و اونم اینه که ما یک اتاق مشترک بین دو واحد داریم میخاییم از هر دو واحد براش برق بکشیم ولی یک کلیدی باشه که با اوون بتونیم هر دفعه برق یکی از واحد ها را وصل کنیم مثلا اینجوری بگم خدمتتون یه فاز و نول از یک واحد و یک فاز و نول هم از یک واحد دیگه وارد این کلید بشه و این کلید جوری باشه که بتونیم هر دفعه یکی از فاز و نول هار را وصل کنه و دیگری قطع باشه مثلا موقعی که من کار دارم کلید را بزنم که این اتاق از برق واحد من استفاده کنه و هر وقت هم واحد کناری میخاد استفاده کنه کلید را بزنه که برق من قطع و از برق واحد خودش استفاده کنه
  خواستم لطف کنید راهنمایی کنید آیا این کار امکان پذیر هست و اگرم هست اسم این کلید چیه و چجوری باید وصلش کنم
  بسیار ممنون و متشکر

  ۱

  1. سلام. مرسی. بله می تونید یک کلید تبدیل و یک کلید یک پل نصب کنید، از کنتور شما یک فاز به ترمینال نقره ای رنگ کلید تبدیل وصل میشه، از کنتور همسایه هم یک فاز به ترمینال نقره ای رنگ دیگه کلید تبدیل وصل میشه. بعدش از ترمینال طلایی رنگ کلید تبدیل میره به یک کلید تک پل و از کلید تک پل به لامپ میره. این کلید تک پل به این خاطر هست که در طول روز لامپ رو کامل خاموش کنید. در شب هم اگر کلید تبدیل پایین باشه از کنتور شما و اگر بالا باشه از کنتور همسایه استفاده میکنه.

   ۱

 6. باسلام آیا کلید محافظ جان سه فاز رو میتونیم برای سیستم تکفاز ااستفاده کرد؟اگه جواب مثبته چجوری میشه استفاده کرد-ممنون

  ۱

  1. سلام. بله میشه. کافیه از یکی از خونه هاش استفاده کنید. مثلاً از خونه r بالا و پایین.
   بعدش اگر کلید تست رو زدید و عمل نکرد، از خونه T استفاده کنید.

   ۱

 7. باسلام جعبه فیوز من ۸ تاییه وجایی برای نصب محافظ جان ندارم چکار باید بکنم؟برای کولر گازی محافظ برق نیازاست؟ چه محافظی خوبه؟با تشکر

  ۱

  1. سلام. می تونید محافظ جان رو در داخل یک تابلوی روکار در کنار کنتور نصب کنید.
   نصب محافظ برق الزامی نیست ولی باشه بهتره.
   بگین محافظ برق کولر گازی بهتون میدن.

   ۱

 8. سلام جناب مهندس
  من بعد از كنتور يك ترانس فاراتل ١٢٠٠٠ و ٣٢ امپر نصب كرده ام
  كنتور نيز تك فاز و ٣٢ امپر ميباشد
  لطفا مشخصات محافظ جان مناسب براى من را بفرماييد
  بعضى ميگويند ٢٥ امپر باشد و بعضى ميگويند ٣٢ امپر باشد
  ممنونم از شما

  ۱

  1. سلام. خیر این اشتباهه، محافظ جان شما یا باید ۳۲ آمپر باشه یا ۴۰ آمپر. چون اگر کمتر از ۳۲ باشه محافظ جان آسیب می بینه.

   ۱

 9. باسلام
  من یک کولر آبی آذر درخشان دارم
  دیروز داشت کار می کرد ، یک دفعه در حین کارکردن نمی دونم چی شد که دیگه کار نکرد
  چیکار کنم؟
  خودم می تونم تعمیر کنم
  یا کجا هاشو بررسی کنم؟
  ممنون از راهنمایی

  ۱

  1. سلام. اگر قبلاً کار برقی انجام ندادین حتماً از یک برقکار ماهر کمک بگیرید.
   با یک سیم سیار، یک فاز و نول رو برسونید به موتور کولر و به سیم های مشکی و آبی رنگی که از موتور کولر بیرون اومده وصلش کنید اگر کار کرد یعنی موتور سالمه و مشکل از کلید یا سیم های کولر هست. و اگر کار نکرد یعنی مشکل از موتور کولر هست و باید بگین یک تعمیرکار بیاد.

   ۱

 10. بنده ناظرساختمون هستم
  صادقانه عرض کنم مطالب بسیار آموزنده هست و بنده قصد دارم منبعد بعنوان یک منبع عملی استفاده کنم
  از صمیم قلب تشکر می کنم

  ۱

 11. سلام مهندس،قبول باشه طاعات و عبادات ،خداقوت وتقدیر وتشکر از آموزشتون.
  خواستم بدونم بهتر نیست محافظ ازجان رو در بغل کنتور نصب بشه تا نشتی جریان از خروجی کنتور تا جعبه فیوز روهم قطع کنه؟

  ۱

 12. سلام مهندس. ممنگن میشم ب این سوال زود پاسخ بدین سپاس
  محافظ جان در تابلو فیوز در وسط کلید قرار میگیرد چرا؟ یک توستر برقی نو صاحب خانه نصب کرده وقتی دما بالاتر از ۱۲۰درجه سانتیگراد تنظیم میشه آمپر زدم ۱۶آمپر نشان میده بعد کلید محافظ جان وسط قرار میگیره. علت چیست؟ آیا این مقدارجریان طبیعی است برای توستر. ممنون

  ۱

 13. سلام مهندس جان سپاس از مطالب اموزندتون و وقتی که میگذارید خسته نباشید.
  لطفا بفرماید برای نصب کلید محافظ جان در برق تک فاز ساختمان نیاز به سیم ارت هست یا نه؟

  ۱

  1. سلام. ممنونم از شما، خیر نیازی نیست. ولی این دو مکمل هم هستند و نباید فکر کرد که چون ساختمان محافظ جان داره پس نیازی به ارت نیست.

   ۱

 14. سلام و خدا قوت مهندس ممنون از این وقتی که میذارید و توضیحات خوب و جامع شما
  مهندس از هر فاز میشه چند کولر گازی ۱۸۰۰۰ گرفت
  من جای میخوام کار کنم برق ۳فاز و ۱۲ تا اتاق خواب هر اتاق یک کولر ۱۸۰۰۰داره و یک یخچال کوچیک و تلویزیون. ممنون میشو راهنمایی کنید

  ۱

  1. سلام. ممنونم ازتون. اگر بخواد همه اون کولرها همزمان روشن بشه، لازمه که یک کنتور برق سه فاز ۵۰ آمپر داشته باشین. هر کدوم از اون کولرگازی ها حدوداً ۱۰ آمپر برق می خواد یعنی میشه ۱۲۰ آمپر. ۱۰ آمپر هم مثلاً برای مصارف دیگه جمعاً میشه ۱۳۰ آمپر. حالا اگر کنتور ۳ فاز ۵۰ آمپر باشه و از سیم های نمره ۱۰ براش استفاده کرده باشن از هر فاز حدوداً می تونید ۵ تا کولر گازی ۱۸۰۰۰ بگیرید.
   بهتره از هر کولرگازی مستقیم تا کنتور کابل مجزا بکشید و در کنار کنتور یک تابلو براشون نصب کنید.

   ۱

 15. سلام مهندس وقت بخیر
  من یک برقکار ساختمان هستم. بارها مهندس ناظر برق از ما میخواد که یک سیم رابط بین شیلد ارت و شیلد نول وصل کنیم .علت چیست و چرا .در ضمن چیکار کنیم که پس از این عمل محافظ جان نپرد؟

  ۲

  1. سلام. مرسی. فکر میکنم منظورتون شینه ارت و شینه نول داخل تابلوی کنتورها باشه. درسته میگم؟
   بله شما باید شینه ارت و شینه نول رو داخل تابلوی کنتورها، (نه در جعبه فیوز داخل واحد) به همدیگه متصل کنید. در این صورت محافظ جان هم عمل نمیکنه، و اگر عمل کنه به خاطر چیزی دیگریست نه به خاطر اتصال شینه ارت و شینه نول

   ۱