0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

تایمر راه پله

12291 بازدید

تایمر راه پله :

تایمر راه پله که با اسم های رله زمانی یا رله راه پله هم شناخته می شود، وسیله ای است برای کنترل روشنایی راه پله و پارکینگ ها. از آنجایی که راه پله ها و پارکینگ ها نیاز به روشنایی دائمی ندارند، پس استفاده از کلیدهای یک پل و دوپل در این مکان ها عاقلانه به نظر نمی رسد. به همین خاطر از تایمر راه پله استفاده می کنند تا زمانی که شخصی یکی از شستی ها را فشار داد، چراغ ها روشن شود و بعد از مدت زمان مشخصی، به صورت اتوماتیک چراغ های راه پله خاموش شود تا هم در مصرف برق صرفه جویی شود و هم اینکه طول عمر لامپ ها افزایش یابد.

شستی که تایمر راه را وادار به روشن کردن چراغ ها می کند در تمام پاگردها و در فواصل مختلفی از پارکینگ کار گذاشته می شود. این شستی دقیقاً یک شستی زنگ است با این تفاوت که یک علامت چراغ یا علامت راه پله ، روی آن حک شده تا با شستی های زنگ اشتباه گرفته نشود. در این شستی بعد از اینکه شخص دست خود را از روی آن بر می دارد دوباره به حالت اولیه باز می گردد.

 

شاسی راه پله

شستی راه پله

تایمر های راه پله در شکل باکس هایی در ابعاد حدوداً ۶ در ۱۰ سانتی متر ساخته می شوند که معمولاً قابلیت نصب روی ریل و قرارگیری در داخل جعبه فیوز را هم دارند. در تصویر زیر یک نمونه تایمر راه پله را مشاهده می کنید.

 

تایمر راه پله

تایمر راه پله

 

خب ابتدا طریقه لوله گذاری در راه پله را بررسی می کنیم. به نقشه زیر که راه پله یک ساختمان چهار طبقه را نشان می دهد نگاه کنید. خطوط قرمز لوله های برق هستند.

روش لوله گذاری تایمر راه پله

روش لوله گذاری تایمر راه پله

 

در تمام لوله ها دو رشته سیم غیر همرنگ رد کنید.

نقشه نصب و سربندی سیم ها برای تایمر راه پله در تصویر زیر نشان داده شده است.

سیم کشی تایمر راه پله

سیم کشی تایمر راه پله

 

در نقشه بالا سیم نول (آبی) وارد پیچ N و سیم فاز (قرمز) وارد پیچ PH خواهد شد. سیم زرد رنگ هم که آن را به اسم ” مشترک لامپ و شستی می شناسند وارد پیچ L خواهد شد.

 

 

چند نکته در رابطه با این تایمرها :

 •  جریان خروجی تایمر های راه پله معمولاً ۱۰ آمپر است که این مقدار آمپر می تواند تا ۲۰ عدد لامپ ۱۰۰ وات را روشن کند.
 • روی تایمر های راه پله معمولاً یک کلید وجود دارد که می توانید آن را روی حالت “همیشه روشن” یا “حالت تایمر” قرار دهید. با ولومی هم که روی تایمر تعبیه شده می توانید زمان دلخواه برای خاموش شدن چراغ ها را تنظیم کنید. این زمان معمولاً بین ۳۰ ثانیه تا ۱۰ دقیقه است.
 • تایمرهای راه پله کم کم دارند جای خود را به چشم راه پله ( سنسور راه پله ) می دهند. اگرچه چشم راه پله دارای مزیت های زیادی نصب به تایمر راه پله است ، ولی یکی از بزرگترین مزیت های تایمر راه پله طول عمر بالای آن نصب به چشم راه پله است.
 • و یکی از بزرگترین عیب های تایمر راه پله در مقایسه با چشم راه پله این است که با فشار دادن هر کدام از شستی ها، تمام چراغ در تمام طبقات روشن می شود. ولی در چشم های راه پله فقط همان چراغی را که سنسور، سنس کند روشن می کند و این یعنی صرفه جویی بیشتر در مصرف برق.
 • اگر برای تعمیرات به جایی رفتید و با این حالت برخورد کردید که با فشار دادن شستی ها، لامپ ها روشن و با رها کردن شستی ها لامپ ها خاموش می شدند. ابتدا فیوز داخل تایمر را چک کنید، اگر مشکل از فیوز نبود، پس خود تایمر راه پله سوخته است.
 • بهتر است قبل از این که تایمر راه پله را در مدار نصب کنید، برای اینکه مطمئن شوید آیا سیمکشی شما درست بوده یا نه. به این صورت عمل کنید. اگر با فشار دادن شستی ها، چراغ ها روشن و با رها کردن شستی ها، چراغ ها خاموش شد، سیم کشی شما درست انجام شده.
 • در صورتی که به اشتباه جای سیم های فاز و نول را روی تایمر جابجا نصب کنید، فیوز داخل تایمر راه پله می سوزد. فیوزی که در تایمرهای راه پله تعبیه می شود یک فیوز شیشه ای است، که در صورت سوختن به راحتی می توانید آن را در آورده و با یک فیوز سالم جایگزین کنید.

  فیوز شیشه ای

   

  نکته: بهتر است اینجا با چند علامت اختصاری که معمولاً روی تایمرهای راه پله و عناصر برقی نوشته می شود آشنا شوید.

 • N یعنی نول
 • mp یعنی نول
 • PH یعنی فاز
 • P هم یعنی فاز
 • K یعنی کلید یا شستی
 • pe یعنی ارت
 • علامت دایره ای که داخلش ضربدر دارد، یعنی مشترک لامپ و شستی
 • com هم یعنی مشترک لامپ و شستی
 • علامت دایره ای که داخلش یک دایره کوچکتر دارد، یعنی شستی
 • L یعنی فاز البته در صورتی که ترمینال های دیگر با P یا PH نامگذاری نشده باشند چون الویت فاز با P و PH . ولی در صورتی که در ترمینال های دیگر P یا PH داشته باشیم، در اینصورت L یعنی لامپ.

 

 

سوالات پرتکرار از تایمر راه پله:

سوال ۱: سلام مهندس، چند وقته تایمر راه پله ما دیگه عمل نمی‌کنه و چراغ ها ۲۴ ساعته روشن هستند مشکل از چیه؟ ولوم هم رو ۱ دقیقه تنظیم شده؟

پاسخ: سلام. “سیم مشترک لامپ و شستی” رو از دستگاه تایمر جدا کنید. بعدش برای یک ثانیه ،با یک تکه سیم، ترمینال فاز رو به ترمینال “مشترک لامپ و شستی” اتصال کوتاه کنید(وصل کنید). بعدش فاز متر رو روی ترمینال “مشترک لامپ و شستی” بزارید و منتظر بمونید تا زمان تنظیم شده (همون ۱ دقیقه) بگذره. اگر بعد از یک دقیقه چراغ فازمتر خاموش شد، پس مطمئن باشید که دستگاه تایمر درسته و مشکل از شستی هاست. ولی اگر خاموش نشد، بدونید که تایمر خرابه و باید عوضش کنید.
در صورتی که مشکل از شستی ها باشه، بدونید که یکی از شستی ها در یکی از طبقات به سمت داخل گیر کرده یا فنرش در رفته. در این صورت باید اون شستی رو تعمیر یا تعوض کنید.

 

 

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=916
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

370 نظر در مورد تایمر راه پله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام تایمر راه پله بدون خودتایمر روشن میشه دستمو از رو شاسی برمیدارم خاموش میشه ،دستگاه رو عوض کردم دوباره همین اتفاق افتاد یعنی نگه نمیداره.کلید هارو هم چک کردم
  همشون کار میکنن،فنرها سالم می‌باشد
  لطفا راهنمایی میکنید مشکل حله بشه

  ۱

  1. سلام جناب عظیمی، اینکه میگین دستتون وقتی روی شستی هست روشن میشه و وقتی برمیدارید خاموش میشه، یعنی سیمکشی شما و مدارتون سالمه. یا مشکل از تایمر هست یا فیوز داخل تایمر، یا اینکه سیم ها رو جابجا به تایمر وصل میکنید.

   ۲

 2. سلام
  چراغهای راه پله خاموش نمیشه
  سیمهای تایمر راه پله رو باز کردم و تایمر از مدار خارج شده
  ولی باز هم کلیه چراغها روشنه

  ۷

  1. سلام، یکی یکی از طبقه اول شروع کنید و شستی ها رو از قوطی کلید خارج کنید، مطمئن باشید یکی از شستی ها خراب شده و به داخل گیر کرده.

   ۱۰

  1. سلام آقا بیژن، فیوز روی تایمر رو بردارید و دستتون رو روی یکی از شستی ها نگه دارید، اگر در این حالت لامپ ها روشن میشه و وقتی دستتون رو بر میدارید خاموش میشه، یعنی سیمکشی شما درسته. اگر مشکل از سیمکشی نباشه خود تایمر مشکل داره.

   ۱۲

 3. سلام مهندس.
  ما از تایمر راه پله ۳سیمی میکرو استفاده میکنیم. میخوام از کلید شستی طبقه آخر یه سیم فاز بگیرم برای روشنایی پشت بام با کلید تک پل
  اما بعد از روشن شدن لامپهای راه پله فاز کلید قطع میشه و لامپ پشت بام خاموش میشه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  ۹

  1. سلام آقا سید، یکی از سیمهایی که به شستی طبقه آخر وصل هست، باید فاز دائم داشته باشه، تست کنید و اون رو پیدا کنید و از اون برای روشنایی پشت بام انشعاب بگیرید.

   ۱۱

 4. سلام وقت بخیر
  راه پله ما دارای تایمر و کنتاکتور هست . شستی را فشار می دیم روشن نمیشه ولی از روی تایمر اگه روی کلید روشن بودن دائمی بزاریم کلا همه چراغها روشن میمونه و اگه روی تایمر بزاریم بعد از مدت زمان تنظیم شده شده خاموش میشه . ولی با شستی کار نمی کنه .ممنون میشم ایراد شو بگین.

  ۱۹

  1. سلام، سه تا سیم به تایمر شما متصل میشه، سیم فاز رو برای یک لحظه به سیم مشترک لامپ و شستی وصل کنید، اگر چراغ ها روشن شد، یعنی شستی شما خرابه، و اگر روشن نشد یعنی تایمر شما خرابه و باید تعویض بشه.

   ۲۰

 5. سلام مهندس جان
  تایمر راه پله ماوقتی کلید رو میزنیم از پایین تا طبقه چهارم روشن میشه ولی طبقه پنجم و ششم روشن نمیشن و در هر دو پایه لامپ هم فاز نشون میده
  یعنی مشکلش چیه ؟

  ۲۶

 6. سلام
  ما یه تایمر ۴سیمه داریم که نقشه اش اینجوریه که یه سیم فاز بهش وصل میشه ،یه سیم به لامپها،یه سیم به شستی ها و برگشت لامپها و شستی ها به نول
  تایمر به خوبی کار میکنه منتها در شب ها که میخوابیم یکسره میشه چراغ ها روشن میمونن در صورتی که سنسور شب و روز نداره اصلا،همینطور شستی ها گیر نکردن

  ۲۳

  1. سلام، دو تا احتمال وجود داره، یا یکی از شستی ها گیر کرده که باید همشون رو باز کنید و سیم شون رو آزاد کنید تا شستی معیوب رو پیدا کنید.
   احتمال دوم اینکه رله داخل تایمر راه پله خراب شده و بعضی اوقات گیر میکنه.

   ۲۶

   1. ممنونم از وقتی که میذارید مهندس
    کلا سه تا شستی هست و همونطور که عرض کردم در کل روز به خوبی و دقت کار میکنه
    منتها یه چیزی که شک دارم ممکنه از چراغ کوچکی که در شستی ها هست باشه؟!من یه سرشو به سیم ورودی شستی و سر دیگه اشو به خروجی شستی وصل کردم و نور میده تا شستیا در تاریکی مشخص بشن

    ۱۶

    1. خواهش میکنم، ولی فکر نمی کنم از چراغ داخل شستی ها باشه، چون هر جایی که برای مشتری ها نصب کردیم این لامپ رو هم دارن ولی مشکلی براشون پیش نیومده.
     پیشنهاد میکنم تایمر رو جدا کنید و با یک شستی روی یک میز کار، در مقابل خودتون سربندیش کنید، اگر اونجا هم مشکل برقرار باشه، یعنی خود تایمر مشکل داره.

     ۲۱

   2. سلام میشه برق تایمر در راه پله سه طبقه رو هر طبقه مصرفی خودش قرار داد. یعنی مثلا طبقه اول وقتی شاسی رو میزنه برق مصرفی از همان واحد باشه.

    ۶

    1. سلام، خیر امکانش نیست، مگر اینکه برای هر طبقه یک تایمر راه پله جداگانه نصب کنید و برق هر تایمر رو از کنتور اون طبقه بگیرید.

     ۵

 7. سلام مهندس.
  من باید یک مدار نصب کنم که ‌اصطلاحا اسمش چراغ نظافت هست. در واقع دو شستی و یک کلید تک پل به همراه کنتاکتور تک فاز و یک تایمر. شستیها دو چراغ را کنترل می‌کنند برای زمان تنظیم شده و کلید تک پل فقط باید یکی از آن دو چراغ را بصورت مدام روشن بکنه.
  لطفا اگر ممکنه یک نقشه نصب واضح برای من بفرستید. متشکرم

  ۲۲

 8. سلام محضر آقای مهندس عرض شود بلوک ۶طبقه است همکف تا طبقه ۳ یه سری کلید پله و از ۳تا ۶ یه سری
  در تابلو دوتا تایمر که در کنار هم نصب شده قبلا مشکلی نداشت ما لامپ ها را ال ای دی کردیم از این زمان نمی دونیم چه اتفاقی افتاده فیوز برق پله که زده می شود برای اولین بار تایمر کار می کند تا یکی از شاسیهای طبقات ۴ به بالا را میزنیم روشن میشه و بلافاصله خاموش روشن نمیمونه و بعد دیگه برا بار دیگه هر کدوم از شاسیها که میزنی روشن می شه و فورا خاموش و دیگه تایمر وارد عمل نمیشه آزمایش گردیم به روش های مختلف (با یه تایمر ،یه تایمر قطع یکی وصل و …) نشد که نشد دو تایمر که از اتومات در می اوریم همه لامپ ها روشن میشه و هیچ مشکلی نیست.
  ببخشد ایمیل ندارم اگر ممکنه جواب را همین جا بگذارید

  ۲۵

 9. با سلام، تایمر راه پله ما دو عدد ولوم دارد یکی مثبت و منفی ودیگری تصویر روز و شب را نمایان میکند باید روی چه حالتی قرار دهیم؟در حال حاظر سیستم طوری عمل میکند که چراغ تند تند روشن و خاموش میشود چه پیشنهادی دارید؟

  ۱۴

  1. سلام. اون ولوم مثبت منفی برای تنظیم مدت زمان روشن بودن چراغ هاست، یعنی هرچه ولوم رو بیشتر به سمت مثبت ببرید چراغ ها که روشن بشن مدت زمان بیشتری رو روشن می مونن. اون ولوم ماه و خورشید هم اگر روی ماه تنظیم بشه فقط چراغ ها در شب روشن میشن و اگر روی خورشید تنظیم بشه، چراغ ها حتی در روز هم روشن میشن.
   و اون مشکلی که میفرمایید اگر با چند بار چرخوندن و دستکاری کردن ولوم ها حل نشه، یعنی سنسور شما کلاً خراب شده و باید تعویض بشه.

   ۱۸

    1. سلام آقا فرهاد، یک فیوز شیشه ای کوچک داخل تایمر راه پله هست اون رو تعویض کنید درست میشه. البته احتمالش هم هست که خود تایمر راه پله سوخته باشه.

     ۵

1 7 8 9
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853