تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۲/۱۶
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

لوله گذاری برق ساختمان در سقف های غیر کاذب

2290 بازدید

روش لوله گذاری برق ساختمان در سقف های غیر کاذب :

در این مطلب می خواهیم روش لوله گذاری برق ساختمان در سقف هایی مثل، سقف های تیرچه بلوک، سقف های کرومیت و یا سقف های ضربی را همراه با شکل توضیح دهیم. دو نمونه از این سقف ها را در پایین مشاهده می کنید. مشکلی که در لوله گذاری این نوع سقف ها وجود دارد این است که نه می توانید لوله های برق را مستقیم در زیر این سقف ها اجرا کنید، زیرا فقط دو سانتی متر گچ زیر سقف می آید، پس لوله برق را نمی پوشاند و نه می توانید شیار بزنید، زیرا به فاصله هر یک متر با تیرآهن ها و تیرچه های سقف برخورد می کنید. پس راه حل چیست؟؟؟

 

 

لوله گذاری برق ساختمان در سقف های ضربی

لوله گذاری برق ساختمان در سقف های ضربی

 

 

تنها راه حل آن است که لوله ها را به جای اینکه زیر سقف نصب کنید، در بالای سقف نصب کنید. پس قاعدتاً لوله های برق هر واحد در کف طبقه بالاتر اجرا خواهد شد. و از آنجایی که کف اتاق ها و کف پشت بام همیشه حدود ۱۰ سانتی متر کف سازی می شود و بالاتر می آید. روی لوله های برق نصب شده در کف را می پوشاند.
به تصویر زیر نگاه کنید. خط های قرمز رنگ لوله های برق هستند. همانطور که می بینید از قوطی کلید شروع شده، و از سقف رد شده، آنگاه از کف طبقه بالاتر رد شده و دوباره سقف سوراخ شده و به سمت پایین آمده است. پس نیاز است جاهایی که با شماره ۱ و ۲ علامت گذاری شده، سوراخ شود. اگر زمانی کار را شروع کنید که سقف بتن ریزی شده باشد باید با سختی زیاد کار سوراخ کاری را انجام دهید و بهترین وسیله برای این کار استفاده از هیلتی های تخریب ۱۵ کیلوگرمی است.

 

لوله گذاری برق ساختمان

لوله گذاری برق ساختمان

 

اگر بتوانید قبل از مرحله بتن ریزی، لوله های سقف را اجرا کنید، برای شما راحت تر است ، زیرا نیاز به سوراخ کاری زیادی نیست. ولی گاهاً پیش می آید که با مخالفت مهندس عمران پروژه مواجه می شوید، زیرا به گفته آنها این کار از استقامت بتن می کاهد و مانع از “یک تکه بودن بتن” سقف می شود. در این صورت کاری که ما در پروژه هایمان می کنیم این است که در محل هایی که قرار است بعد از بتن ریزی و خشک شدن بتن، سوراخ کاری شود، ۴۰ سانتی متر لوله برق شماره ۲/۵ را به صورت عمودی نصب می کنیم، طوری که چند سانت بالاتر از بتن باشد. تا بعداً لوله برق شماره ۲ بدون نیاز به سوراخ کاری در داخل آن قرار گیرد. این روش بهتر است چون امکان شکستن لوله ها به علت رفت آمد زیاد در مرحله بتن ریزی هم وجود ندارد.

برقکشی ساختمان های این مدلی، مشکل تر از ساختمان های دیگر بوده و قاعدتاً هزینه برقکاری آن هم کمی بیشتر است. لوله گذاری برق ساختمان

 

نکته: برای کارهای کوچک و خورده کاری ها که فقط باید دو سه تا سیم نصب شود، می توانید از سیم هایی که در بازار به “سیم های لاگچی” معروف است استفاده کنید تا اصلاً نیازی به نصب لوله و سوراخ کاری نباشد. البته هیچ مهندس ناظر برقی استفاده از این سیم ها را تایید نمی کند.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=815
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

109 نظر در مورد لوله گذاری برق ساختمان در سقف های غیر کاذب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام مهندس برای لوله کشی سرخطها وپریزهای طبقه بالایی که درکف ان چراغهای اویزطبقه پایین اجراشده ایامشکلی ایجادنمیشه ولوله های اویزطبقه پاین ممانعتی ایجادنمیکنن

  ۱

 2. مشکلی که من باهاش مواجه ام ناحیه شماره دو هست که تمامی گوشه ها بتن و میلگرد هست و و سقفق کاذب نداره و دیوار بلوک لیکاست و فقط یکسانت کچ میخوره و اگه بخوام لوله ها رو مورب بیارم پایین خیلی گچ میخوره چه کنم

  ۱

  1. سلام. به تصویر بالا نگاه کنید، از پشت دیوار چطور؟ منظورم جاییه که کلمه https://www.amoozesh-bargh.ir نوشته شده. در خیلی از موارد اگه نشه از جلوی دیوار لوله رو بیارین از پشت دیوار جواب میده، چون احتمال اینکه از هر دو طرف دیوار با بتن و میلگرد برخورد کنید خیلی کمه.
   باز هم اگر نشد، از قوطی کلید لوله رو امتداد بدین به کف ساختمان بعدش از کف امتداد بدید به دیوار روبرویی، بعدش از دیوار روبرویی لوله بره بالا. چون بعضی مواقع احتمال داره بالای دیوار روبرویی با بتن و میلگرد بسته نباشه.

   ۱

   1. اگه لوله رو از پشت دیوار رد کنیم در واقع لوله از بیرون ساختمون رد میشه
    لوله از بیرون ساختمون رد بشه اشکالی نداره؟

    ۱

 3. سلام. ی سوال داشتم که زیاد مربوط به متن این مقاله نمیشه.به خاطر هزینه ی سقف کاذب چون گرون تموم میشد بدون اینکه سقف کاذب بزنیم هالوژن گذاشتیم رو سقف سوالم اینه که الان از چه هالوژنایی باید اسفاده کنیم به یونولیت زیر سقف اسیب نرسونه، اتیش سوزی نشه و داغ نکنه؟

  ۲

 4. باسلام خدمت شماسوالی داشتم خواستم بدونم لوله کشی برق درسقفهای اجربلوکی یاکرومیت چطور اجرامیشه قبل ازبتن ریزی انجام میشه یابعدش اگه قبل بتن ریزی انجام میشه لطفا یه توضیحاتی بگید ممنون میشم اگه جواب بدین

  ۲

  1. سلام. این جمله از مطلب لوله گذاری برق ساختمان به سوال شما پاسخ میده.
   اگر بتوانید قبل از مرحله بتن ریزی، لوله های سقف را اجرا کنید، برای شما راحت تر است ، زیرا نیاز به سوراخ کاری زیادی نیست. ولی گاهاً پیش می آید که با مخالفت مهندس عمران پروژه مواجه می شوید، زیرا به گفته آنها این کار از استقامت بتن می کاهد و مانع از “یک تکه بودن بتن” سقف می شود. در این صورت کاری که ما در پروژه هایمان می کنیم این است که در محل هایی که قرار است بعد از بتن ریزی و خشک شدن بتن، سوراخ کاری شود، ۴۰ سانتی متر لوله برق شماره ۲/۵ را به صورت عمودی نصب می کنیم، طوری که چند سانت بالاتر از بتن باشد. تا بعداً لوله برق شماره ۲ بدون نیاز به سوراخ کاری در داخل آن قرار گیرد. این روش بهتر است چون امکان شکستن لوله ها به علت رفت آمد زیاد در مرحله بتن ریزی هم وجود ندارد.

   ۲

 5. سلام مهندس عزیز
  روی آجر سفالی اگه بجای کاشی گچ بکشن چی اون موقع هم نیازی به شیار زنی نیست؟؟
  چون خونه خودمون روی آجر سفالی گچ کشیدیم(در راه پله) منتها من ندیدم ک چجوری لوله های برقو عبور دادن…

  ۳

 6. ببخشید من سوالام انقد زیاد شد
  شما تو کتاب گفتین جای قوطی هارو باید خود برقکار روی با قوطی کلیدای دیگه میزون کنه که با هم تو یه ردیف باشن ولی چند وقت پیش یه جایی بودم دیدم که برق کار بعد از شیار زدن لوله خرطومی جای قوطی هارو روی دیوار(بلوک) با یه چکش کوچیک سوراخ (شیار) کرد بعد واسه بقیه قوطیارو هم به صورت تقریبی هم سطح همون قوطی اولی نصب کرد بعد کاشی کار وقتی به قوطیا رسید خودش قوطیارو میزون کرد. در مورد اینم ممنون میشم یه توضیح بدین

  ۲

  1. سلام.خواهش می کنم. بله قوطی کلیدهایی که در آشپزخونه نصب میشه لازم نیست خیلی دقیق و صاف نصب بشه، به همین خاطر هم در کتاب توضیح دادیم که بهتره قوطی کلیدها رو در آشپزخانه و سرویس بهداشتی با بست کمربندی به دیوار نصب کنید تا بعداً آقای کاشی کار بتونه به راحتی اونها رو از دیوار جدا کنه و با خط کاشی ها میزون کنه.

   ۲

   1. سلام مهندس جان، خودم لوله کشی، و برقکاری خونه خودمو انجام دادم، متأسفانه من خودم عسلویه کار میکردم، بنایی که بتن ریزی سقف رو انجام داده بود،لوله های سقف رو فراموش کرده بود، سقف خونه تیرچه و یونولیت هست، میشه از داخل ساختمان،یک شیار داخل یونولیت ایجاد کرد و لوله برق رو داخل شیار کارگذاشت که بعد از سفید کاری، یونولیت و لوله برق ،بره زیر گچکاری، توی مسیر لوله برق هم وقتی به تیرچه برخورد کرد،(تیرچه یک قسمت پهن تقریبا ۵در۱۰ سانتی متری دارد) از بالای این قسمت یک سوراخ به اندازه لوله برق در بیاریم و لوله برق رو ازش عبور بدیم تا به محل لامپ یا آویز برسیم،روش خوبیه،مشکلی نداره لوله برق از توی یونولیت عبور کنه یا اینکه حتما بتن سقف رو از بیرون شیار بدیم تا لوله برق کار بشه بعد هم عمود سوراخ بشه،ممنونم

    لایک

    1. سلام شهاب جان، اینکه فرمودین بنای شما یادش رفته لوله های سقف رو نصب کنه، ایشون اشتباه نکرده و اصولش هم همین هست، یعنی ابتدا باید بتن ریزی سقف انجام بشه و بعدش برقکار کارش رو شروع کنه.
     خب حالا اگر بالای بتن های سقف، شیب بندی نشده و هنوز سقف ایزوگام نشده، شما باید لوله های برق رو در کف پشت بام کار بزارید و هر جایی که قرار چراغ آویز نصب بشه رو سوارخ کنید و لوله رو از پشت بام بدید داخل خونه. ولی اگر پشت بام ایزوگام شده باشه، و نخواید به ایزوگام ها آسیبی برسه باید لوله ها رو از زیر سقف و در موازات تیرچه ها ببرید، و این رو بدونید که سوراخ کردن یونولیت ها مشکلی نداره ولی حتی یک سوراخ کوچیک روی تیرچه ها مجاز نیست.

     لایک

 7. با سلام خدمت مهندس عزیز
  من کتاب برق ساختمانتون رو خریدم توش در مورد این که روی آجر های سفالی چجوری شیار زنی کنیم توضیح دادین ولی تو کتاب گفتین که روی آجر های سفالی نیازی به شیارزنی نیست ولی عرض من اینه که اگه شیار نزنیم بعد که کاشی کار خواست کاشی کاری کنه به مشکل برمیخوره(سیمان به خوبی از لوله عبور نمیکنه)
  در صورت امکان لطفا در این خصوص توضیح دهید

  با سپاس

  ۲

  1. سلام. خیر. کاشی کار باید کاشی هاش رو طوری نصب کنه که حداقل ۴ سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشه تا بتونه دوغاب پشت کاشی ها رو بریزه. پس اون ۴ سانت برای قرار گرفتن لوله های برق در پشت کاشی ها کافیه. پس در آشپزخونه و جاهایی که باید کاشی بشه نیازی به شیار زنی نیست و می تونید لوله ها رو روی دیوار نصب کنید.

   ۲

 8. با سلام و درود ..سایت پرمحتوا و مفیدی دارید جا داره خسته نباشید عرض کنم خدمت ادمین گرامی ..
  قصد نوسازی خونه رو دارم دو تا پریز برق هستند که باید برداشته شوند به خاطر اینکه امکان قطع برق از طریق کنتور اصلی برام مقدر نیست لذا از طریق فیوز جعبه تقسم برق اتاق رو قطع کردم با اینکه با یک وسلیه برقی آزمایش کرد و دیگه برق نداشت ولیکن در موقع باز کردن پریز سیم داری برق بود !!! مشکل چیست ؟

  ۲

  1. سلام آقا کامیار. از لطفتون سپاسگذارم.
   این مشکلی که می فرمایید به این خاطر پیش اومده که برقکار قبلی به جای اینکه فاز رو ببره تویه فیوزها، نول رو برده به فیوزها و در واقع شما با قطع کردن فیوزها نول رو قطع کردید نه فاز رو. کافیه جای فاز و نول ورودی به واحد رو در محل کنتور جابجا کنید.

   ۲

 9. سوال دیگه ای هم داشتم شرمنده زیاد میپرسم. سیم ارتی که گرفتم بدون روکش نمره ی ۲۵ هست. در مسیرش از زیر آشپزخانه رد میشه در همکف (خانه ویلایی). آیا باید غلاف گذاری کنم یا اگر لخت از زیر خاک آشپزخانه رد کنم بهتره چون بیشتر در تماس با زمین قرار میگیره و مقاومتش کمتر میشه. و دیگه اینکه باید سیم ارتو به آرماتورهای ساختمون متصل کنم یا نیازی نیست؟ سوال آخر اینکه میشه از همین سیم به عنوان برق گیر برای رعد و برق استفاده کنم یا خطرناک هست. البته ساختمون دوبلکسه و ارتفاع نداره و نیازی به برقگیر فکر نمیکنم داشته باشه. فقط میخواستم بدونم امکانش هست یا نه. شرمنده سه تا سوال پرسیدم و واقعا ممنونم که به این سرعت پاسخ می دید.

  ۲

  1. سلام. ببخشید ۲۵ یا دو و نیم؟
   چون سیم های ارت آشپزخونه باید نمره دو و نیم باشن و اون کابل اصلی که از کنتور تا ابتدای چاه ارت میره باید نمره ۲۵ باشه.
   حتماً غلاف گذاری کنید.چون سیم ارت فقط در داخل چاه ارت باید بدون غلاف باشه نه در جاهای دیگه .
   ۲- اگر ساختمون چاه ارت داره باید به چاه ارت متصل بشه ولی اگر نداره می تونید به آرماتورها هم متصل کنید.
   ۳- خیر . برای برقگیر باید یک سیم ارت و چاه ارت جدا حفر بشه.

   ۲

 10. ممنون از راهنمائیتون. پس ایرادی نداره استثناعا از دیوار اتاق بغلی مال این اتاقو بدیم بالا. ممنون مشکل گشا بود.

  ۲

 11. ممنون از پاسختون! متاسفانه منظورمو خوب نرسوندم. دورتا دور اتاق در قسمت بالا یعنی محل تقاطع دیوار با سقف تیر بتنی به عرض ۴۰ سانت قرار داره. منظورم قرار گرفتن روشنائی وسط اتاق نبود بلکه شما از هر جائی از دیوار اتاق کلید بزاری و بری به سمت سقف با تیر بتنی برخورد میکنی که قابل سوراخ کردن نیست.

  ۲

  1. سلام. مرسی. واقعیتش من تا به حال با چنین ساختمونی با این معماری برخورد نکردم که بخواد دور تا دور اتاق تیر بتنی باشه. ولی اگر یکی دو مورد باشه، شما می تونید به جای اینکه لوله برق رو به صورت عمودی بالا ببرید که با تیر برخورد کنه، لوله رو به سمت پایین امتداد بدید و روی کف ساختمون نصب کنید. بعدش روی دیوار روبرویی (که به احتمال زیاد دیگه روی اون تیر بتنی نیست) به صورت عمودی شیار بزنید و لوله رو به سمت بالا امتداد بدید و سقف رو سوراخ کنید تا وارد کف طبقه بالایی بشه.
   در کل اگر تمام دور تا دور اتاق تیر بتنی باشه، امکان لوله گذاری برای برق نیست. مگر اینکه بخوایین تا برای اون اتاق سقف کاذب نصب کنن تا لوله ها رو داخل سقف کاذب نصب کنید.

   ۲

 12. با سلام! در تصویر دوم که سیم برق از محلی که با شماره ی ۲ مشخص شده در ساختمان بتنی بدون سقف کاذب، تیر افقی اصلی قرار داره که امکان سوراخ کردنش نیست و حدودا ۲۰ سانت جلوتر که فوم سقف قرار داره میشه سقف رو سوراخ کرد که عملا این روش رو بی فایده میکنه، چون باز باید لوله رو از زیر پل با یک خم ۹۰ درجه برد. من در هیچ سایتی نحوه ی رد کردن و بردن برق روشنایی از زیر تیر افقی اصلی رو ندیدم. اگر امکانش هست راهنمائی ام کنید.

  ۲

  1. سلام آقا مصطفی. ۲۰ سانتی متر این ور یا اون ور خودش رو نشون نمیده. و نیازی نیست که شما بابت اون ۲۰ سانت خم بزنید تا چراغ دقیقاً بیاد مرکز اتاق.

   ۲

 13. سلام.ممنون از راهنماییتون.یه سوال دیگه.داشتم.خواستم بدونم چطور و از کجامیشه لوازم الکتریکی رو تهیه کرد که مقرون به صرفه باشه.واسه من که تازه کارم ایا باید حتما حضوری لوازم رو از عمده فروشیا تهیه کنم یا خیر باد سفارش بدی و پول به حساب عمده فروش بریزی تا واست لوازم رو اریال کنن .ایا میشه اعتماد کرد که در صورت دریافت پول لوازم رو ارسال کنن.ممنون ازتون

  ۲

  1. سلام آقا داریوش. اگر در تهران هستید به خیابان لاله زار برین. به قول معروف اونجا معدنشه و قیمت ها بسیار عادلانه.
   بهتره که برای چند بار اول خودتون حضوری برای خرید جنس مراجعه کنید بعدش که با فروشنده آشنا شدید می تونید هزینه رو ارسال کنید تا اجناس رو براتون بفرستن.

   ۲

   1. درود مهندس جان،سپاس،از توجه و راهنماییتان،متأسفانه شیب بندی رو انجام داده،لوله های برق رو هم زحمت کشیده و یکجا جمع کردن که تو دست و پا آسیب نبینه،مرسی

    لایک

 14. سلام وخسته نباشید:میخاستم منو راهنمایی کنید .تصمیم.دارم.مغازه.الکتریکی راه اندازی کنم برق کاری هم واردم ولی بودجم کم برا اینکار حدود دوازده میلیون .واسه اجاره مغازم یه جای ارزون سراغ دارم.خواستم بدونم با این بدوجه و شرایط میشه مغازه بزنم و به صرفه هیت.ممنون ازتون

  ۲

  1. سلام آقا داریوش اگر مغازه با اجاره مناسب سراغ دارین حتما این کار رو بکنید. و اگر در تهران هستید سعی کنید در خیابان لاله زار با چند تا مغازه کلی فروشی آشنا بشید تا علاوه بر اون پولی که دارین بتونید یک مقدار از اجناس مغازه رو شرایطی یا چکی ازشون خرید کنید. بعد از دو سه ماه که یک خورده شرکت های پخش شما رو بشناسن، بازاریاب های اونها خوشون به صورت شرایطی بهتون جنس بدن. اگر برقکاری رو بلد باشید مطمئن باشید که به صرفه خواهد بود.

   ۲

 15. با سلام و خسته نباشید
  سوال اول:بعد از لوله گذاری کف ساختمان دیگه نیازی به جعبه تقسیم نداریم یا از خود قوطی های کلید و پریز میشه به جای تقسیم استفاده کرد؟
  سوال دوم: لوله ها باید حتما در هر خم زانو زده شوند یا از حالت انعطافی لوله میتوان استفاده کرد برای رسوندن به مقصد؟

  ۲

  1. سلام.مرسی. ۱- سوال یک رو متوجه نشدم. لوله گذاری که ربطی به جعبه تقسیم نداره.
   ۲- خیر، نیازی نیست که حتما، زانو زده بشه و اگه امکانش هست که از حالت انعطافی لوله استفاده بشه می تونید این کار رو بکنید.

   ۲

 16. سلام تشکر از مدیریت سایت که به تمامی کامنت ها جواب دادن…
  مهندس جان من خودم برق خوندم و میدونم چی به چیه..اما تا بحال صفر تا صد برق کشی ساختمان انجام ندادم!
  دو طبقه ساختمان داریم که سقفشون تیرچه هست…میخوام اصولی کار رو انجام بدم…اینکه چطور لوله کشی رو انجام داد رو نمیدونم…منظورم اصول هست،ینی کجا خم انجام بشه کجا زانو زده بشه و از کجا لوله کشی بهتره انجام بشه!کلا اصول سیم کشی…برای منی که تا حالا انجام ندادم کلی سواله که در قالب یک کامنت نمیشه پرسید.
  ممنون میشم راهنمایی کنین…کتاب خودتون رو تهیه کنیم؟آیا تصاویری؟مالتی مدیاییی؟چیز دیگه ای ندارین؟

  ۲

     1. مهندس نسخه پی دی اف با کتاب چاپی دقیقا یکی هستن دیگه؟مطالب رو عرض میکنم
      قیمت نسخه پی دی اف چقدره؟و اینکه خودتون به نظرتون کدوم نسخه رو بهتره خرید کنیم؟
      من خودم به شخه میگم که همیشه و همه جا دردسترسه و پارگی و گم شدن و خیلی چیزای دیگه رو نداره…

      ۲

     2. سلام آقا ارسلان. بله دقیقاً یکیه.
      قیمت نسخه پی دی اف ۱۹ تومنه. به نظر من اگر با خوندن تویه لپ تاپ مشکلی ندارید نسخه پی دی اف بهتره. چون تصاویرش تا هر چقدر که بخوایین زوم میشه و کیفیت نقشه ها بالاست.
      البته بعضی ها که مطالعه تویه لپ تاپ رو دوست ندارن و چشمشون اذیت میشه می تونن نسخه چاپی کتاب رو تهیه کنن.

      ۲

 17. سلام
  متاسفانه برق کش ساختمان من فراموش کرده لوله گزاری لامپ های سقف رو از بالای سقف بیاورد حالا باید چیکار کنیم. از این موضوع خیلی ناراحت هستم لطفا راهنمایی کنید.
  ساختمان از نوع اسکلت بتنی هست.

  ۲

   1. برق کش ساختمان لوله های پریز ها را از کف سقف عبور داده و بعد بتن فوم ریختیم
    الان که می خوایم ادامه برق کشی رو بریم می بینم داره از زیر سقف لوله هاشو میاره.در صورتی که باید لوله ها رو روی کف سقف بالا میاورده و بعد با ایجاد سوراخ لوله را به زیر سقف میاورده.

    ۲

    1. سلام آقا محمد. خیر اشتباه می کنید.
     اولویت بر اینه که اگر ساختمان دارای سقف کاذب هستش، بایستی لوله ها رو زیر سقف اصلی و بالای سقف کاذب نصب کنید . نه روی کف طبقه بالای. پس خیالتون بابت این موضوع راحت باشه.
     و دلیل اینکه آقای برقکار شما تعدادی از لوله ها رو در داخل فوم بتن نصب کرده، احساس می کنم به این خاطر بوده که ایشون فکر کرده برای ساختمون سقف کاذب نصب نمیشه.
     اگر اطلاعات دقیق تری در مورد لوله گذاری برق ساختمان می خوایین به کتاب آموزش جامع برق ساختمان مراجعه کنید.

     ۲

     1. با سلام
      و تشکر
      درست می فرمایید اما درصورتی که شما بخواهید از سقف کاذب استفاده کنید در غیر اینصورت به مشکل مواجه می شوید چون در این صورت شما باید لوله های برق را از زیر سقف عبور بدهید و لوله ها را بوسیله سیم به سقف متصل کنید و بعد در زمان گچ کاری بوسیله گذاشتن رابیتس روی لوله ها گچ کاری کنید که صورت زیبایی نداره. یعنی هم احتمال ترک خوردگی دارید و هم ارتفاع سقفو کاهش می دهید.

      ۲

     2. سلام. آها، عذرخواهی می کنم من فکر کردم که در زیر سقف اصلی تون یک سقف کاذب هم دارید. پس در این صورت حق با شماست و آقای برقکار کار اشتباهی کرده.
      اگر تعداد این سیم ها کم هستش، از “کابل های لاگچی” استفاده کنید. در این صورت مانع ترک خوردگی گچ های سقف میشه.

      ۲

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853