تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

آموزش کار با مولتی متر

14850 بازدید

با سلام. تعدادی از دوستان پیام داده بودند که در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق، جای آموزش کار با مولتی متر خالیست، بنابراین تصمیم گرفتیم که این مطلب را در سایت آموزش برق منتشر کنیم، در ضمن این مقاله آموزشی برای تمام دوستانی هم که عضو خبرنامه سایت هستند هم ارسال خواهد شد.
تعریف های خسته کننده و کتابی را هیچ وقت دوست ندارم. پس به زبان خودمانی می‌گویم:

مولتی متر همون دستگاهیه که باهاش، ولتاژ، آمپر، مقاومت و … رو اندازه گیری می کنن. والسلام

و البته کاربردهای دیگری مثل تست سلامت قطعات الکترونیکی یا تست برقراری اتصال و یا تست صحیح بودن عمل لحیم کاری را بررسی می کنند.
بعضی ها به این دستگاه ولت متر، بعضی ها اهم متر و بعضی ها آمپر متر هم می گویند. ولی از آنجایی که دستگاههای جدید پیشرفته تر شده اند و همه این قابلیت ها را با هم دارند، پس اسم مولتی متر برای این دستگاه صحیح تر است.

انواع مولتی متر از نظر ساختار

مولتی مترها در دو نوع آنالوگ (عقربه ای) و دیجیتال موجودند. که البته نوع آنالوگ آن در زمان دایناسورها و گذشته های دور استفاده میشد و ما هم در این آموزش در مورد مولتی مترهای آنالوگ صحبتی نخواهیم کرد.
مولتی مترهای دیجیتال خود به دو دسته معمولی و اتوماتیک تقسیم می شوند که مولتی مترهای اتوماتیک، قیمتی چند برابر مولتی مترهای معمولی دارند.
“مولتی مترهای دیجیتال اتوماتیک” امکان اندازه گیری موارد اضافه تری مثل، اندازه گیری جریان متناوب (AC)، فرکانس، دما و… را دارند، در ضمن اُتو رنجAuto Range  هستند و نیازی به انتخاب رنج بصورت دستی ندارند. تصویر یک “مولتی متر دیجیتال اتوماتیک” را در پایین نشانتان می دهم. البته از آنجایی که قیمت این مولتی مترها بالاست، ما آموزشمان را بر مبنای مولتی مترهای ساده پی میگیریم. ولی روش کلی کار با همه مولتی مترهای دیجیتال شبیه یکدیگر است.

مولتی متر اتوماتیک

آموزش کار با مولتی متر دیجیتال ساده:

از آنجایی که قیمت “مولتی متر دیجیتال ساده” پایین است (چیزی در حدود ۱۰۰ هزار تومان) و امکان تهیه آن برای بسیاری از دوستان امکان پذیر است، به آموزش کار با مولتی متر های ساده می پردازیم. در تصویر زیر یک مولتی متر دیجیتالی ساده (معمولی) را مشاهده می کنید.

ابتدا به بررسی ترمینال های ورودی مولتی متر که محل اتصال پراب ها به مولتی متر هستند می پردازیم. معمولاً ۲ یا ۳ و گاهی ۴ ترمینال ورودی روی مولتی مترها قرار دارد. مثلاً در مولتی متر پایین ۳ ترمینال ورودی وجود دارد که با مقادیر VΩmA و COM و ۱۰A مشخص شده است.

آموزش کار با مولتی متر

 • یکی از ترمینال ها (پایین ترین ترمینال) که با علامت COM مشخص شده، به معنای پایه مشترک (منفی) است و در همه اندازه گیری ها باید پراب مشکی رنگ به این ترمینال متصل باشد.
 • ترمینال بعدی (ترمینال وسط) با علامت VΩmA مشخص شده و وقتی می خواهید، ولتاژ، اهم (مقاومت) و جریان های کوچک در حد میلی آمپر را اندازه گیری کنید، باید پراب قرمز رنگ را به این ترمینال متصل کنید.
 • ترمینال سوم با علامت ۱۰A مشخص شده است. وقتی میخواهید جریان های نسبتاً بزرگی در حد ۵۰۰ میلی آمپر تا ۱۰ آمپر را اندازه گیری کنید، باید پراب قرمز رنگ را از ترمینال VΩmA جدا کنید و به ترمینال سوم یعنی ۱۰A وصل کنید. توجه داشته باشید که مولتی متر بالا فقط قابلیت اندازه گیری، جریان DC (مستقیم) را دارد و نمی تواند جریان های متناوب را اندازه گیری کند.
  حداکثر جریانی که مولتی متر بالا می تواند اندازه گیری کند، ۱۰ آمپر است و اگر جریانی بیشتر از دستگاه عبور کند، دستگاه خواهد سوخت.

 

قسمت های مختلف کلید سلکتوری:

اکنون به معرفی قسمت های مختلف کلید سلکتوری می پردازیم.
به ماس ماسکی که در وسط مولتی متر قرار گرفته و قابلیت چرخش دارد، کلید سلکتوری می گوییم. با چرخاندن این کلید سلکتوری می توانید انتخاب کنید که قصد اندازه گیری چه کمیتی را دارید. در تصویر زیر، رنج کمیت های مختلف مشخص شده است.

روش کار با ولت متر

البته اگر دستگاه شما با مولتی متر بالا فرق دارد، کافیست این علائم اختصاری را بدانید تا بتوانید با هر مولتی متری کار کنید.

علامت اختصاری ولتاژ ثابت متناوب

سوال: فرق ولتاژ ثابت و ولتاژ متغییر چیست؟ ولتاژی که باتری ها تولید می کنند ولتاژ ثابت و ولتاژ برق شهر که از پریزهای برق گرفته می شود، ولتاژ متناوب است.

روش اندازه گیری ولتاژ ثابت با ولت متر:

کلید سلکتوری روی مولتی متر را آنقدر بچرخانید که روی محدوده ولتاژ ثابت قرار گیرد. از آنجایی که قصد داریم تا ولتاژ یک باتری کوچک را اندازه گیری کنیم پس باید کلید سلکتوری روی مقدار ۲۰ قرار گیرد (البته می توانید کلید سلکتوری را روی ۲۰۰۰m هم قرار دهید.)

روش کار با ولت متر

همانطور که می بینید پراب قرمز رنگ به ترمینال VΩmA و پراب مشکی به ترمینال COM وصل شده. آنگاه در سمت دیگر پراب قرمز رنگ را به قطب مثبت باتری و پراب مشکی رنگ را به قطب منفی وصل کرده ایم و عدد ۱.۵ روی نمایشگر مولتی متر نشان داده شده است. اگر جای پراب قرمز و مشکی را در باتری جابجا وصل کنید، عدد ۱.۵- (منفی) نمایش داده می شود.

نکته: جهت اندازه گیری ولتاژ همیشه بایستی ولت متر را به صورت موازی در مدار قرار دهید. فرضاً اگر قصد دارید ولتاژ روی یک مقاومت الکترونیکی را اندازه گیری کنید، کافیست در حالتی که برق به آن مدار وصل است، پراب های ولت متر را روی ۲ پایه مقاومت الکترونیکی قرار دهید تا ولتاژ روی مقاومت به شما نشان داده شود.

توجه: حتماً زمانی که دارید ولتاژ یک عنصر الکترونیکی را روی یک مدار اندازه گیری می کنید، بایستی برق آن مدار وصل باشد.

روش اندازه گیری جریان با آمپر متر:

فرض کنید که در مدار زیر، قصد داریم که جریان عبوری از این ال ای دی های خطی را اندازه گیری کنیم. در این مدار ۳ ال ای دی خطی تختِ یک متری قرار گرفته است.

روش سری کردن ال ای دی خطی تخت

کلید سلکتوری را آنقدر بچرخانید تا به محدوده جریان ثابت برسد. فرض می کنیم که نمی دانیم این مدار چه جریانی می کشد، پس کلید سلکتوری را روی بالاترین مقدار یعنی ۱۰ قرار می دهیم و پراب قرمز رنگ را به ۱۰A متصل می کنیم در صورتی که اعداد نامفهمومی (مثل ۱ یا ۰) در صفحه نمایش ظاهر شود، یعنی رنج جریان را بیش از حد بالا در نظر گرفته اید، آنگاه باید کلید سلکتوری را روی گزینه های دیگری مثل ۲۰۰m یا ۲۰m قرار دهید و پراب قرمز رنگ را هم به ترمینال ورودی VΩmA وصل کنید.
از آنجایی که آمپرمتر بصورت سری در مدار قرار می گیرد، پس سیم مثبت ورودی به مصرف کننده ها را قطع می کنیم و آمپرمتر را با ال ای دی ها سری می کنیم، مانند تصویر زیر:

روش کار با آمپرمتر

نکته: آمپر متر همیشه بصورت سری در مدار قرار می گیرد.

توجه : در صورتی که مولتی متر بصورت صحیح در مدار گیرد، ال ای دی های خطی در مدار بالا روشن می شوند. و مقدار جریان عبوری در صفحه نمایش نشان داده می شود.

روش اندازه گیری مقاومت با اهم متر:

این بار قصد اندازه گیری مقدار یک مقاومت را داریم. پس پراب قرمز رنگ را از ترمینال قبلی خارج می کنیم و به ترمینال VΩmA متصل می کنیم. پراب مشکی رنگ هم طبق صحبت های قبلی همیشه باید به ترمینال COM متصل باشد. آنگاه کلید سلکتوری را آنقدر بچرخانید تا به محدوده اندازه گیری مقاومت برسد. از آنجایی که نمی دانیم اندازه این مقاومت چند اهم است، پس از بالاترین مقدار شروع می کنیم، در صورتی که اعداد نامفهومی در صفحه نمایش نشان داده شد، کلید سلکتوری را روی مقادیر کمتر قرار می دهیم.

سپس پراب های مشکی و قرمز رنگ را به دو سر مقاومت وصل کنید. مانند تصویر زیر

روش کار با اهم متر

ھنگام خواندن مقدار مقاومت به نكات زیر توجه كنید:
در مولتی متر ۳ حرف اختصاری وجود دارد که عبارتند از m , K , M
m معنای میلی است یعنی عدد نمایش داده شده باید در ۰/۰۰۱ ضرب شود.
K به معنای کیلو است یعنی عدد نمایش داده شده باید در ۱۰۰۰ ضرب شود.
M به معنای مگا است یعنی عدد نمایش داده شده باید در ۱۰۰۰۰۰۰ ضرب شود.

از آنجایی که در تصویر بالا، کلید سلکتوری روی مقدار ۲۰۰۰k قرار گرفته است و حرف اختصاری k، مخفف کیلو است، پس عدد نمایش داده شده (۳۹۰) را باید در ۱۰۰۰ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۳۹۰۰۰۰ بدست می آید. یعنی این مقاومت ۳۹۰ هزار اهم است.

 

نکته: مقاومت بصورت موازی در مدار قرار می گیرد و قبل از اندازه گیری مقاومت یک عنصر باید برق مدار را قطع کنید تا نتیجه بدست آمده صحیح باشد.

 

رنج بیزر (بازر):

از آنجایی که دانستن این بخش خیلی به درد یک برقکار می خورد، بد نیست که این مورد را هم یاد بگیرید. زیرا برای پیدا کردن سیم های تلفن و آیفون در برق ساختمان خیلی به کارتان می آید.
روی بیشتر مولتی مترها گزینه ای هست که علامت یک زنگ یا یک بلندگو درج شده که در تصویر بالا آن را با محدوده رنج بیزر مشخص کرده ایم.
فرض کنید که داخل یک لوله برق ۱۰ رشته سیم وجود دارد که همه آنها همرنگ هستند، و شما می خواهید از بین این ۱۰ رشته سیم، دو تا از آنها را مشخص کنید، کاری که می کنید این است که از یک سمت، سر آن دو سیم را لخت می کنید و به هم اتصال می دهید و از سمت دیگر مولتی متر را روی حالت بیزر قرار میدهید و پراب ها را به صورت ۲ به ۲ و تصادفی روی تمام سیم ها تست می کنید. هر جا که مولتی متر به صدا درآمد، یعنی آن دو رشته سیم همان دو رشته سیمی هستند که از سمت دیگر به هم متصل شده اند.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=2691
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

265 نظر در مورد آموزش کار با مولتی متر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام سپاس ازجنابعالی به خاطر توضیحات بسیار ارزنده شما میخاستم بدانم درعیب یابی وسایل برقی هم میتوان از مولتی متر استفاده کرد دراین مورد هم زحمت بکشید توضیح بدهید با تشکر

  ۲

  1. سلام. ممنونم از شما، بله امکانپذیره، شما می تونید با مولتی متر سلامت خیلی از قطعات رو تشخیص بدید که خودش می تونه به عیب یابی وسایل برقی کمک کنه.

   ۲

 2. سلام مهندس ممنون بابت آموزش خوبتون،میخاستم بدونم با این مولتی متر میشود ولتاژ باتری اتوموبیل را اندازه گیری کرد؟

  ۱

 3. درود بر شما …
  خیلی لطف کردی که دانسته‌هاتو اینجا به اشتراک گذاشتی… حتما در جایی بهتر خیر این کارتو میبینی… میشد منم خیلی از دیگر خواننده‌ها صفحه رو ببندم و برم اما چون ازت یاد گرفتم به خودم وظیفه دونستم که ازت تشکر کنم تا هم باعث دلگرمیت بشه تا بیشتر از این کارهای عام المنفعه انجام بدی هم به رسم ادب تشکر کرده باشم. 🌺🙏

  ۹

  1. سلام و ممنونم از شما شهرام عزیز. انرژی مثبت شما رو دریافت کردیم و ما هم از لطفی که نسبت به ما داشتید تشکر میکنیم. شب خوش اوقات بکام.

   ۹

 4. سلام .مهندس جان خدا قوت.۱-مولتی متر معمولی چه مارکی خوبه۲-آیا بیشتر از ۱۰آمپرمولتی متر هست مثلا بشه آمپر بالاتر رو سنجید.باکمال تشکر از شما.

  ۴

  1. سلام. یکی از مارکهای خوب بازار هودپک هست. بله مولتی مترهای کلمپی خیلی بیشتر از ۱۰ آمپر رو اندازه گیری میکنن.

   ۴

 5. سلام خسته نباشید اقای مهندس خواهشن کسی که تازه میخواد کار با این دستگاه را شروع کند شما در تصویر نشون بدید که باید مقاومت رو میخواد بدون سالمه یا نه ترانزیستورووووچیزهایی که داخل یکلامپ قرار دارد وایا میتوان هر مقاومت یا دیود ووو را روی کار تست کرد

  ۲

  1. سلام محسن جان، تا دو سه روز آینده یک محصول آموزشی جدید در سایت قرار میگیره که کار با همه اینها رو بهتون آموزش میده.

   ۱

  1. با سلام و ادب
   داخل ضبط یه ترانسفورماتور و یه مدار تبدیل ac به dc هستش که متشکل از پل دیود و خازن و مقاومت تنظیم جریانه
   البته ضبط های مختلف ترانس ها شون ولتاژ های متفاوتی داره ولی اکثرا ۱۲ هستش ، به مجموعه این منبع تغذیه پاور هم میگن
   حالا باید درب ضبط رو باز کنید و سیم های خروجی این پاور که به ورودی برق برد ضبط وصل شده رو خارج کنید و به اون دستگاهی که میخواهید وصل کنید ولی باید توان مصرفی اون وسیله شما از توان پاور کمتر یا مساوی باشه تا بهش فشار نیاد و پاور رو نسوزونه ، البته اتصال برد ضبط از پاور رو حتما قطع کنید
   برا چه وسیله ای میخواهید ، پاور های آماده هم توی بازار هست نیاز نیست ضبط رو باز کنید و پاورش رو در بیارید

   ۲۷

 6. سلام و خسته نباشید
  یک مووتپر یا یک موتور دینامی مانند کولر داریم که با برق ۲۲۰ ولت کار نمیکنه چون یک ترانس داشته سر راهش و الان هم ترانس موجود نیستش چه جوری متوجه بشیم که با چه ولت یا امپری این موتور کار میکرده؟

  ۲۶

  1. سلام
   روی مشخصات فنی که روی بدنه موتور درج شده نوشته
   اگه اون پلاک مشخصات موجود نباشه باید موتور رو ببرید کارگاه های سیم پیچی تا اون رو واستون بررسی کنند و مشخصاتش رو با اندازه گیری اهم سیم پیچ و این موارد خاص بهتون بگن
   موفق و سربلند باشید

   ۲۱

  1. سلام ممنون
   کدوم وسیله منظورتونه مولتی متر رو میگین ؟؟؟
   مولتی متر فقط وسیله سنجش کمیت های الکتریکی هستش و کار منبع تغذیه رو انجام نمیده ، باید از منبع تغذیه مناسب استفاده کنید

   ۲۳

  1. سلام همون قسمت بیزر هستش و واسه بررسی قطع بودن یا نبودن سیم یا اتصالات هادی (بدون مقاومت) کاربرد داره
   ۲. مولتی متر رو روی حالت سنجش ولتاژ متناوب قرار بدید و مقدار اون رو روی ۲۲۰ به بالا تنظیم کنید ، بعد پراب ها رو داخل پریز برق کنید و عدد نمایش داده شده به عنوان ولتاژ برق پریز رو مورد بررسی قرار بدید

   ۱۹

 7. سلام جناب مهندس باتشکر از مطلب مفیدتون یه سوال داشتم یه آداپتور ۱۲ولت ۲آمپر خریدم به محض اینکه به برق میزنمش کنتور بیرون میزنه با همین بیزر که توضیح دادین امتحان کردم به دوتا شاخ دوشاخه که وصلش کردم اتصال بینشون برقرار بود بوق ممتد میزد نباید اینطور باشه درسته؟مشکلش چیه؟میشه درستش کنم؟باتشکر فراوان

  ۱۶

  1. سلام ممنونم آقا جواد جان
   اگه اینطور بوده که یعنی اتصالات دوشاخه به هم اتصال دارند
   واسه رفع این مشکل باید آداپتور باز بشه و اون قسمت اتصال دوشاخه به ترانسفورماتور رو مورد بررسی قرار بدین
   موفق باشید

   ۲۰

 8. سلام
  میخواهم ولتاژ ۱۰۰۰۰ ولت جریان مستقیم مربوط به یک دستگاه ایجاد اختلاف پتانسیل بالا برای منفذ یابی رنگ (هایدی تست)را اندازه گیری کنم
  با توجه به اینکه دستگاه فوق تا ۱۰۰۰ ولت را اندازه گیری می نماید چگونه میتوانم اختلاف پتانسیل را اندازه گیری نمایم .آیا نیاز به یک دستگاه مولتی متر دیگر با محدوده اندازه گیری فوق را دارد یا می توان به طریقی از این دستگاه استفاده نمود.
  با تشکر

  ۱۷

  1. سلام وقتتون بخیر
   بله با این مولتی متر ها نمیشه این کار رو انجام داد و باید از مولتی متر های رنج بالا تر استفاده کنید

   ۲۴

 9. سلام مهندس جان
  یه سوال من از همین مدلی که آموزش دادین دارم و کارم هم بیشتر برق خونگی و نصب انواع پمپهای آب هست
  چجوری میتونم با این مولتی متر بفهمم یه پمپ سوخته یا سالم هست ، البته بیشتر در مورد کف کشها بیشتر میخوام بدونم و آیا فلوتر رو هم میشه تست کرد یا نه

  ۲۴

  1. سلام واسه تست سلامت سیم پیچی شما باید ابتدا اهم سیم پیچ ها رو از جایی پیدا کنید بعد مولتی متر رو روی حالت اهم سنج بزارین و به دو سر سیم پیچی وصل کنید ، مقدار نمایش داده شده باید با اون مقداری که از سیم پیچی ها در دست دارید برابر یا خیلی نزدیک باشه تا مطمئن شین سالمه

   ۲۰

شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853