تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۱۰/۲۹
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

آموزش کار با مولتی متر

14849 بازدید

با سلام. تعدادی از دوستان پیام داده بودند که در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق، جای آموزش کار با مولتی متر خالیست، بنابراین تصمیم گرفتیم که این مطلب را در سایت آموزش برق منتشر کنیم، در ضمن این مقاله آموزشی برای تمام دوستانی هم که عضو خبرنامه سایت هستند هم ارسال خواهد شد.
تعریف های خسته کننده و کتابی را هیچ وقت دوست ندارم. پس به زبان خودمانی می‌گویم:

مولتی متر همون دستگاهیه که باهاش، ولتاژ، آمپر، مقاومت و … رو اندازه گیری می کنن. والسلام

و البته کاربردهای دیگری مثل تست سلامت قطعات الکترونیکی یا تست برقراری اتصال و یا تست صحیح بودن عمل لحیم کاری را بررسی می کنند.
بعضی ها به این دستگاه ولت متر، بعضی ها اهم متر و بعضی ها آمپر متر هم می گویند. ولی از آنجایی که دستگاههای جدید پیشرفته تر شده اند و همه این قابلیت ها را با هم دارند، پس اسم مولتی متر برای این دستگاه صحیح تر است.

انواع مولتی متر از نظر ساختار

مولتی مترها در دو نوع آنالوگ (عقربه ای) و دیجیتال موجودند. که البته نوع آنالوگ آن در زمان دایناسورها و گذشته های دور استفاده میشد و ما هم در این آموزش در مورد مولتی مترهای آنالوگ صحبتی نخواهیم کرد.
مولتی مترهای دیجیتال خود به دو دسته معمولی و اتوماتیک تقسیم می شوند که مولتی مترهای اتوماتیک، قیمتی چند برابر مولتی مترهای معمولی دارند.
“مولتی مترهای دیجیتال اتوماتیک” امکان اندازه گیری موارد اضافه تری مثل، اندازه گیری جریان متناوب (AC)، فرکانس، دما و… را دارند، در ضمن اُتو رنجAuto Range  هستند و نیازی به انتخاب رنج بصورت دستی ندارند. تصویر یک “مولتی متر دیجیتال اتوماتیک” را در پایین نشانتان می دهم. البته از آنجایی که قیمت این مولتی مترها بالاست، ما آموزشمان را بر مبنای مولتی مترهای ساده پی میگیریم. ولی روش کلی کار با همه مولتی مترهای دیجیتال شبیه یکدیگر است.

مولتی متر اتوماتیک

آموزش کار با مولتی متر دیجیتال ساده:

از آنجایی که قیمت “مولتی متر دیجیتال ساده” پایین است (چیزی در حدود ۱۰۰ هزار تومان) و امکان تهیه آن برای بسیاری از دوستان امکان پذیر است، به آموزش کار با مولتی متر های ساده می پردازیم. در تصویر زیر یک مولتی متر دیجیتالی ساده (معمولی) را مشاهده می کنید.

ابتدا به بررسی ترمینال های ورودی مولتی متر که محل اتصال پراب ها به مولتی متر هستند می پردازیم. معمولاً ۲ یا ۳ و گاهی ۴ ترمینال ورودی روی مولتی مترها قرار دارد. مثلاً در مولتی متر پایین ۳ ترمینال ورودی وجود دارد که با مقادیر VΩmA و COM و ۱۰A مشخص شده است.

آموزش کار با مولتی متر

 • یکی از ترمینال ها (پایین ترین ترمینال) که با علامت COM مشخص شده، به معنای پایه مشترک (منفی) است و در همه اندازه گیری ها باید پراب مشکی رنگ به این ترمینال متصل باشد.
 • ترمینال بعدی (ترمینال وسط) با علامت VΩmA مشخص شده و وقتی می خواهید، ولتاژ، اهم (مقاومت) و جریان های کوچک در حد میلی آمپر را اندازه گیری کنید، باید پراب قرمز رنگ را به این ترمینال متصل کنید.
 • ترمینال سوم با علامت ۱۰A مشخص شده است. وقتی میخواهید جریان های نسبتاً بزرگی در حد ۵۰۰ میلی آمپر تا ۱۰ آمپر را اندازه گیری کنید، باید پراب قرمز رنگ را از ترمینال VΩmA جدا کنید و به ترمینال سوم یعنی ۱۰A وصل کنید. توجه داشته باشید که مولتی متر بالا فقط قابلیت اندازه گیری، جریان DC (مستقیم) را دارد و نمی تواند جریان های متناوب را اندازه گیری کند.
  حداکثر جریانی که مولتی متر بالا می تواند اندازه گیری کند، ۱۰ آمپر است و اگر جریانی بیشتر از دستگاه عبور کند، دستگاه خواهد سوخت.

 

قسمت های مختلف کلید سلکتوری:

اکنون به معرفی قسمت های مختلف کلید سلکتوری می پردازیم.
به ماس ماسکی که در وسط مولتی متر قرار گرفته و قابلیت چرخش دارد، کلید سلکتوری می گوییم. با چرخاندن این کلید سلکتوری می توانید انتخاب کنید که قصد اندازه گیری چه کمیتی را دارید. در تصویر زیر، رنج کمیت های مختلف مشخص شده است.

روش کار با ولت متر

البته اگر دستگاه شما با مولتی متر بالا فرق دارد، کافیست این علائم اختصاری را بدانید تا بتوانید با هر مولتی متری کار کنید.

علامت اختصاری ولتاژ ثابت متناوب

سوال: فرق ولتاژ ثابت و ولتاژ متغییر چیست؟ ولتاژی که باتری ها تولید می کنند ولتاژ ثابت و ولتاژ برق شهر که از پریزهای برق گرفته می شود، ولتاژ متناوب است.

روش اندازه گیری ولتاژ ثابت با ولت متر:

کلید سلکتوری روی مولتی متر را آنقدر بچرخانید که روی محدوده ولتاژ ثابت قرار گیرد. از آنجایی که قصد داریم تا ولتاژ یک باتری کوچک را اندازه گیری کنیم پس باید کلید سلکتوری روی مقدار ۲۰ قرار گیرد (البته می توانید کلید سلکتوری را روی ۲۰۰۰m هم قرار دهید.)

روش کار با ولت متر

همانطور که می بینید پراب قرمز رنگ به ترمینال VΩmA و پراب مشکی به ترمینال COM وصل شده. آنگاه در سمت دیگر پراب قرمز رنگ را به قطب مثبت باتری و پراب مشکی رنگ را به قطب منفی وصل کرده ایم و عدد ۱.۵ روی نمایشگر مولتی متر نشان داده شده است. اگر جای پراب قرمز و مشکی را در باتری جابجا وصل کنید، عدد ۱.۵- (منفی) نمایش داده می شود.

نکته: جهت اندازه گیری ولتاژ همیشه بایستی ولت متر را به صورت موازی در مدار قرار دهید. فرضاً اگر قصد دارید ولتاژ روی یک مقاومت الکترونیکی را اندازه گیری کنید، کافیست در حالتی که برق به آن مدار وصل است، پراب های ولت متر را روی ۲ پایه مقاومت الکترونیکی قرار دهید تا ولتاژ روی مقاومت به شما نشان داده شود.

توجه: حتماً زمانی که دارید ولتاژ یک عنصر الکترونیکی را روی یک مدار اندازه گیری می کنید، بایستی برق آن مدار وصل باشد.

روش اندازه گیری جریان با آمپر متر:

فرض کنید که در مدار زیر، قصد داریم که جریان عبوری از این ال ای دی های خطی را اندازه گیری کنیم. در این مدار ۳ ال ای دی خطی تختِ یک متری قرار گرفته است.

روش سری کردن ال ای دی خطی تخت

کلید سلکتوری را آنقدر بچرخانید تا به محدوده جریان ثابت برسد. فرض می کنیم که نمی دانیم این مدار چه جریانی می کشد، پس کلید سلکتوری را روی بالاترین مقدار یعنی ۱۰ قرار می دهیم و پراب قرمز رنگ را به ۱۰A متصل می کنیم در صورتی که اعداد نامفهمومی (مثل ۱ یا ۰) در صفحه نمایش ظاهر شود، یعنی رنج جریان را بیش از حد بالا در نظر گرفته اید، آنگاه باید کلید سلکتوری را روی گزینه های دیگری مثل ۲۰۰m یا ۲۰m قرار دهید و پراب قرمز رنگ را هم به ترمینال ورودی VΩmA وصل کنید.
از آنجایی که آمپرمتر بصورت سری در مدار قرار می گیرد، پس سیم مثبت ورودی به مصرف کننده ها را قطع می کنیم و آمپرمتر را با ال ای دی ها سری می کنیم، مانند تصویر زیر:

روش کار با آمپرمتر

نکته: آمپر متر همیشه بصورت سری در مدار قرار می گیرد.

توجه : در صورتی که مولتی متر بصورت صحیح در مدار گیرد، ال ای دی های خطی در مدار بالا روشن می شوند. و مقدار جریان عبوری در صفحه نمایش نشان داده می شود.

روش اندازه گیری مقاومت با اهم متر:

این بار قصد اندازه گیری مقدار یک مقاومت را داریم. پس پراب قرمز رنگ را از ترمینال قبلی خارج می کنیم و به ترمینال VΩmA متصل می کنیم. پراب مشکی رنگ هم طبق صحبت های قبلی همیشه باید به ترمینال COM متصل باشد. آنگاه کلید سلکتوری را آنقدر بچرخانید تا به محدوده اندازه گیری مقاومت برسد. از آنجایی که نمی دانیم اندازه این مقاومت چند اهم است، پس از بالاترین مقدار شروع می کنیم، در صورتی که اعداد نامفهومی در صفحه نمایش نشان داده شد، کلید سلکتوری را روی مقادیر کمتر قرار می دهیم.

سپس پراب های مشکی و قرمز رنگ را به دو سر مقاومت وصل کنید. مانند تصویر زیر

روش کار با اهم متر

ھنگام خواندن مقدار مقاومت به نكات زیر توجه كنید:
در مولتی متر ۳ حرف اختصاری وجود دارد که عبارتند از m , K , M
m معنای میلی است یعنی عدد نمایش داده شده باید در ۰/۰۰۱ ضرب شود.
K به معنای کیلو است یعنی عدد نمایش داده شده باید در ۱۰۰۰ ضرب شود.
M به معنای مگا است یعنی عدد نمایش داده شده باید در ۱۰۰۰۰۰۰ ضرب شود.

از آنجایی که در تصویر بالا، کلید سلکتوری روی مقدار ۲۰۰۰k قرار گرفته است و حرف اختصاری k، مخفف کیلو است، پس عدد نمایش داده شده (۳۹۰) را باید در ۱۰۰۰ ضرب کنیم. در این صورت مقدار ۳۹۰۰۰۰ بدست می آید. یعنی این مقاومت ۳۹۰ هزار اهم است.

 

نکته: مقاومت بصورت موازی در مدار قرار می گیرد و قبل از اندازه گیری مقاومت یک عنصر باید برق مدار را قطع کنید تا نتیجه بدست آمده صحیح باشد.

 

رنج بیزر (بازر):

از آنجایی که دانستن این بخش خیلی به درد یک برقکار می خورد، بد نیست که این مورد را هم یاد بگیرید. زیرا برای پیدا کردن سیم های تلفن و آیفون در برق ساختمان خیلی به کارتان می آید.
روی بیشتر مولتی مترها گزینه ای هست که علامت یک زنگ یا یک بلندگو درج شده که در تصویر بالا آن را با محدوده رنج بیزر مشخص کرده ایم.
فرض کنید که داخل یک لوله برق ۱۰ رشته سیم وجود دارد که همه آنها همرنگ هستند، و شما می خواهید از بین این ۱۰ رشته سیم، دو تا از آنها را مشخص کنید، کاری که می کنید این است که از یک سمت، سر آن دو سیم را لخت می کنید و به هم اتصال می دهید و از سمت دیگر مولتی متر را روی حالت بیزر قرار میدهید و پراب ها را به صورت ۲ به ۲ و تصادفی روی تمام سیم ها تست می کنید. هر جا که مولتی متر به صدا درآمد، یعنی آن دو رشته سیم همان دو رشته سیمی هستند که از سمت دیگر به هم متصل شده اند.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=2691
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

265 نظر در مورد آموزش کار با مولتی متر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. ضمن سلام خدمت مدیر سایت و تشکر از مطالب خوبتون

  مولتی متر من وقتی رو حالت بوق قرا میگیره بدون اینکه پراب ها رو بهم بچسبونم بوق ممتد میزنه . باید فیوز اون عوض بشه؟

  ۲

 2. سلام و عرض ادب و تشکر فراوان
  از مطلب اموزشی بسیار خوبتون
  من سوالی دارم خدمتتون امیدوارم بعد از این همه جستجو در سایتای مختلف
  از سایت شما جوابم رو بگیرم.
  من چندین باتری قابل شارژ ۳.۷ ولت دارم.
  اما نمیتونم که چند میلی آمپر هستن.
  مولتی متر عقربه ای دارم.
  خیلی خوشحال میشم اگه راهنمایی کنید که چگونه میلی آمپرش رو در بیارم.
  ممنونم.

  ۱

  1. سلام آقای نعمتی. منظور شما رو فهمیدم ولی شما سوالتون رو درست مطرح نکردید. منظور شما اینه که آیا وقتی روی این باتری ۳.۷ ولتی نوشته شده مثلاً ۱۰۰۰ mAh آیا این واقعا ۱۰۰۰ میلی آمپر ساعت هست یا خیر؟ درسته؟
   ببینید اون ۱۰۰۰ میلی آمپر ساعتی که روی باتری نوشته شده، مقدار جریانیه که اون باتری می تونه در مدت زمان یک ساعت به ما بده.یعنی اگر ما یک لامپ داشته باشیم که ۱۰۰۰ میلی آمپر جریان میکشه و اون رو به این باتری وصل کنیم، باتری قادره که تا یک ساعت اون لامپ رو روشن نگه داره و بعدش باتری تموم میشه. حالا اگر اون لامپ ۵۰۰ میلی آمپر بکشه، باتری می تونه تا ۲ ساعت لامپ رو روشن کنه.
   پس شما زمانی می تونید جریان خروجی از اون باتری رو اندازه بگیرید که اون رو به یک لامپ یا یک وسیله برقی ۳.۷ ولتی وصل کنید و بعدش با آمپر متر اندازه گیری کنید که اون لامپ داره چقدر جریان از باتری میکشه. در ضمن هر وسیله برقی امکان داره که جریان متفاوتی از باتری بکشه. اگر لازمه بفرمایید تا بفرمایید تا بیشتر توضیح بدم.

   ۱

   1. سلام مجدد
    و تشکر ویژه از شما مدیر گرامی بابت جواب دهی کامل و خوبتون
    اما حقیقت امر اینه که من دوتا باتری لبت تاب که معیوب بودن باز کردم و باتری های خراب داخلش رو رو جدا کردم.
    باتری های موجود در یک باتری لب تاب ۴ ولت
    و باتری های موجود در باتری لب تاب دوم ۳.۷ ولت هست.
    و روی باتری ها هیچ میلی آمپری نوشته نشده.
    حالا سوال اصلی
    *حالا من برای راه اندازی یک پاور بانک نیاز به تشخیص میلی آمپرشون دارم. *
    میبخشید که اینقدر وقتتون رو گرفتم.
    و ممنونم که با صبر و حوصله جواب ماهایی که اطلاعات کامل کاملی نداریم رو میدید.
    من کلا ۵ باتری ۴ ولتی
    و ۶ باتری ۳.۷ ولتی رو ازش استخرلج کردم.
    اگه شما راهنمایی بیشتری هم بابت راه اندازی پاوربانک بهم بدیم، بسیار بسیار خوشحال و سپاسگذار میشم.

    ۱

    1. سلام. مرسی از شما. با آمپرمتر شما فقط می تونید مقدار آمپر خروجی در لحظه رو اندازه بگیرید. و اینکه بخوایین مقدار آمپر ساعت اونها رو به دست بیارین با مولتی متر امکان پذیر نیست.
     مثلاً شما همه باتری های ۴ ولتی رو با هم موازی میکنید.در این صورت پاور بانکی درست میشه که ۴ ولته. حالا این پاور بانک مثلاً ۳ بار باتری گوشی شما رو که ۱۵۰۰ میلی آمپر ساعته کامل شارژ میکنه. پس پاور بانک شما میشه ۴۵۰۰ میلی آمپر ساعت.

     ۱

     1. سلام و تشکر فراوان.
      ممنون بایت راهنمایتون.
      پس نمیشه باتری با ولتاژ متفاوت رو با هم موازی کرد
      یعنی بهتره نباش.
      و این که چجوری اندازه گیری کنیم
      ممنونم، دقیقا متوجه شدم

      ۱

   1. سلام
    کلید Hold برای نگه داشتن آخرین مقدار اندازه گیری شده بر روی صفحه نمایش است.
    مثلا اگه ولتاژ ۲۲۰ ولت را اندازه گرفته باشیم با زدن کلید hold این مقدار بر روی صفحه نمایش باقی می مونه و با زدن دوباره دکمه این مقدار از روی صفحه نمایش محو خواهد شد.

    ۱

 3. سلام و مطلب عالی بود، ممنون. در واقع برای این که مولتی متر نسوزه ، وقتی مقدار رو نمیدونیم از بالاترین ظرفیت استفاده کنیم ، درسته؟

  و یک سوال دیگه ، فرضا ما ولتاژ ۱۱۰ رو داریم ، باید کدوم رنج ( بین ۲۰ و ۲۰۰ ولت ) رو انتخاب کنیم؟

  ۱

   1. سلام
    در صورتی که رنج درست رو ندونیم و روی رنج پایین تر قرار بدیم مولتی متر نمی سوزه فقط مقدار نشون نمیده و باید رنج رو بالاتر قرار بدیم
    ممنون

    ۱

 4. سلام و خسته نباشید تشکر میکنم از سایت خوبتون …
  ی سوال چگونه میتونم توان واقعی امپیلی ماشینو در بیارم؟
  ممنون میشم ج بدید

  ۱

 5. با سلام واحترام : از بایت اطلاعات و تجربه های خوبی که در کتاب و در سایت گذاشته اید بسیار ممنون

  و متشکرم

  ۱

 6. باسلام و تشکر از سایت خوب و مفیدتون
  لطفا در صورت امکان یه توضیحی در مورد دستگاههای اینورتر(تبدیل برق ۱۲به برق ۲۲۰) بدین و یه برند استاندارد هم معرفی کنین
  . با تشکر

  ۲

 7. سلام
  من کتاب سیمکشی رو خریدم، مطالب خیلی آموزنده ای داره. خیلی عالیه. متشکرم

  یک سوال علمی دارم که یکسالی هست که ذهنمو شدیدا به خودش مشغول کرده. تو شهر خودمون از چندتا استاد برق پرسیدم نتونستن جواب بدن. حالا رو آوردم به یک سری آزمایشات که این روزها دارم انجام میدم تا خودم با آزمایش هام جواب سوالمو پیدا کنم، البته چون وسایلم ناقصه یکم با مشکل مواجه شده ام. لطفا اگه میتونید منو راهنمایی کنید:

  سوالم اینه:
  ژنراتور دو تا سیم خروجی داره که یکیش فازه یکیش نول، یعنی از یکیش (سیم فاز) الکترون ها از داخل سیم پیچ ژنراتور خارج میشن و بعد از عبور از مصرف کننده (مثلا لامپ) از طرف دیگه لامپ وارد سیم نول شده و به داخل سیم پیچ ژنراتور برمی گردن. تا اینجاش درسته یا نه؟!
  حالا فرض کنیم ژنراتور رو روشن کنیم و سیم فاز ژنراتور رو به زمین وصل کنیم، حالا الکترون هایی که از ژنراتور خارج می شن به داخل زمین تخلیه بشن (در این میان سیم نول ژنراتور رو کاری باهاش نداشته باشیم و بذاریم رو هوا باشه)؛ بعد از یه مدت سیمی که به زمین وصل کردیم رو از زمین جدا کنیم.
  حالا سوال اینه: آیا تو همچین موردی از تعداد الکترون های سیم پیچ ژنراتور کاسته میشه یا نه؟؟؟!!
  بالاخره این الکترون هایی که تو ژنراتور جریان پیدا می کنند، الکترون های سیم پیچ هستن که از اتمشون جدا شدن و جاری شدن دیگهههه؟! اینطوره یا من دارم اشتباه فکر میکنم؟! خوب با این کاری که من گفتم بعد یه مدت بالاخره سیم پیچ ژنراتور همه الکترون هاش رو از دست میده و باردار میشه دیگه (بار مثبت میگیره چون الکترون هاشو از دست داده). و اگه تو این حالت که سیم پیچ بار دار شده یه مصرف کننده مثلا لامپ بهش وصل کنیم نباید لامپ رو روشن کنه چون الکترون نداره، یعنی جریان نداره (الکترون هاش رو به زمین تخلیه کرده) (چون همه ما میدنیم که این جریانه که باعث میشه لامپ روشن بشه و جریان همون جاری شدن الکترون ها در داخل سیم یا همون اجسام رساناست).

  من بی صبرانه منتظر جواب هستم

  خواهشا جواب رو همینجا قرار بدید چون من ایمیل ندارم.
  خیلی ممنون

  ۱

  1. ژنراتور عمل یونیزه الکترون را انجام میدهدیعنی الکترون میگیردو لایه آخر به هسته نزدیکتر می‌شود که میگویم اتم به یون مثبت تبدیل شده و برای رسیدن به تعادل احتیاج به الکترون منفی دارد(زمین منبع بی پایان الکترون)مثال.نقطه برخورد الکترون نل(زمین) در فلامان لامپ رشته ای با یون مثبت ارسالی از ژنراتور درواقعا زمان تعادل الکترون وازاد شدن انرژی میباشد. جهت سوال آقا نادر

   ۱

 8. سلام
  من به اشتباه درحالیکه سلکتور روی حالت بیزر بود پراب ها رو به پریز برق ۲۲۰ زدم. الان در حالت عادی عدد ۳۰۰ رو در حالت بیزر نشان میده. چطور میتونم این مشکل رو برطرف کنم؟ ممنون

  ۱

 9. سلام خدمت مدیر محترم // بسیار مفید بود //چون من معمولا سیم ها رو با فایندر عقربه ای چک میکردم // ولی از زمانی که عضو سایت شما شدم اموزش مولتی متر و خیلی از چیزهای دیگه یاد گرفتم و کارم بهتر و راحتر شد /// خیلی خیلی ممنونم از شما // واقعا خدا قوت داره // با احترام

  ۳

 10. تعیین مقدار مقاومت از رنگهای چاپ شده بر رویشان:bad beer ruins our young generation but vodka goes well حروف اول کلمات این جمله نشاندهنده اعداد هستند که بایستی بغل هم نوشته شوند.تا در مجموع بیانگر مقدار آن مقاومت باشد.

  ۲

 11. عرض سلام و تشکر از مطالب آموزنده شما سرور عزیز.در محاسبه مقاومت،نوشتی:میلی یعنی یک هزارم.درسته،و ادامه دادی عدد خوانده شده را ضربدر ۰/۱۰۰میکنیم.فکر میکنم اشتباه تایپی بوده بلکه عدد خوانده شدرا بایستی ضربدر یک ذهزارم بکنیم تا مقدار مقاومت بر حسب اهم تعیین شود.در ضمن من تصویر مدلهای مولتی متر را در صفحه نگاه کردم در انتخاب خواندن مقاومت فقط اهم و کیلو اهم قید شده.یک روش دیگر نشان دادن مقاومت ب؟ر حسب اهم،خواندن رنگهای روی مقاومت هست که با حفظ کردن این عبارت ان

  ۲

 12. سلام،مطالبتان در باره تاپیکهای مختلف بخصوص مالتیمیتر بسیار جالب و آموزنده هستند.با سپاس از زحمات جنابعال،ی.موفق باشید.

  ۲

 13. ممنون از توضیحتون. دو تا سؤال برام پیش اومد:
  ۱. آیا توی مولتی‌مترهای اتوماتیک دیگه تعیین محدوده وجود نداره؟ یعنی خودش اتوماتیک محدوده رو تشخیصی می‌ده؟
  ۲. قیمت مولتی‌مترهای اتوماتیک حدوداً چقدره؟
  ممنون از شما.

  ۴

 14. سلام مهندس با تشکر از مطلب آموزندتون، لطفا اگر میشه توضیح بدید چطور با مولتس متر تست سلامت مدار رو انجام بدیم؟ یا چطور سر و ته یک سیم رو توی ساختمون پیدا کنیم؟

  ۲

  1. سلام. مرسی. سلامت مدار رو باید با تست سلامت سایر عناصر الکترونیکی تشخیص بدین. مثلاً خازن،دیود،ترانزیستور رو میشه با اهم متر تست کرد.
   برای پیدا کردن سر و ته یک سیم باید از تست بیزر که در بالا توضیح داده شده استفاده کنید.

   ۳

1 2 3 8
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853