تاریخ امروز:  ۱۴۰۰/۰۱/۲۸
0 عضویت یا ورود
0 عضویت یا ورود

آموزش نصب و سیمکشی فتوسل

6208 بازدید

 

فتوسل های مورد استفاده در برق ساختمان تجهیزاتی هستند که وظیفه دارند تا با توجه به طلوع و غروب خورشید، یا در بعضی از مدلها به وسیله یک برنامه کامپیوتری، یک لامپ یا هر وسیله برقی را بصورت اتوماتیک خاموش و روشن کنند.

فتوسل های متداول و مورد استفاده در برقکشی ساختمان دارای دو نوع کلی هستند.

فتوسل نوری

از این دستگاه که بعضی ها آن را رله روشنایی یا رله فتوسل صدا میزنند برای خاموش و روشن کردن اتوماتیک لامپ ها در طلوع و غروب خورشید استفاده می شود. در واقع آنها با شدت نوری که دریافت می کنند می توانند تشخیص دهند که در حال حاضر روز است یا شب. و با توجه به آن جریان برق را قطع یا وصل کنند.

فرضاً شما یک فروشگاه لوازم برقی دارید و در بالای سردر مغازه یک تابلوی تبلیغاتی دارید، و گاهی اوقات یادتان می رود که شب ها چراغ های این تابلوی تبلیغاتی را روشن کنید. یا دوست دارید زمان هایی که فروشگاه بسته است و شما در سفر هستید، بصورت اتوماتیک تابلوی تبلیغاتی شما روشن شود و در طول روز هم بصورت اتوماتیک خاموش شود. در این صورت استفاده از یک فتوسل نوری بهترین گزینه است.

یا اینکه یک سالن پرورش قارچ دارید و می خواهید بصورت اتوماتیک در طول روز که هوا گرم است یک کولر آبی روشن شود و در شب ها که هوا خنک تر است، کولر خاموش شود، در اینصورت یک فتوسل معکوس مثل یک نگهبان همیشه بیدار، همیشه گوش به زنگ است تا این کار را برایتان انجام دهد.

یا فرضاً از روشن و خاموش کردن چراغ های نمای ساختمان بصورت دستی خسته شده اید و می خواهید کسی هر روز صبح چراغ های نمای ساختمان را خاموش کند تا طول عمر چراغ های نما بیشتر شود.

روش سیمکشی فتوسل

این نوع فتوسل ها معمولاً دارای ۳ رشته سیم به رنگ های قرمز، مشکی (یا قهوه‌ای) و سفید (یا آبی) است که نقشه سیمکشی آن را در پایین برایتان ترسیم میکنم. البته در بعضی مدل ها بجای یک سیم سفید (یا آبی) ۲ رشته سیم سفید (یا آبی) قرار داده اند، تا نول ورودی به فتوسل با نول خروجی از آن متفاوت باشد، که در هر صورت در عملکرد دستگاه تغییری ایجاد نمیکند.

 

نقشه فتوسل معمولی

نقشه فتوسل نوری

پس مدار بالا به اینصورت عمل می کند که در شب به صورت اتوماتیک لامپ روشن و در روز لامپ را به صورت اتوماتیک خاموش می کند.

معمولاً زمانی که شما یک فتوسل را نصب میکنید، در طول روز اقدام به این کار میکنید، پس نیاز است که بتوانید در طول روز هم این دستگاه را تست کنید تا از صحت نصب خود اطمینان پیدا کنید. بنابراین کافیست بعد از اتمام نصب و سیمکشی فتوسل، پلاستیک سیاه رنگی را که داخل جعبه فتوسل قرار دارد، روی کلاهک فتوسل قرار دهید تا حالت شب را برای دستگاه شبیه سازی کنید، در اینصورت اگر سیمکشی را به درستی انجام داده باشید، بعد از ۱۰ تا ۱۵ ثانیه دستگاه فعال خواهد شد و چراغ ها روشن می شوند.

قیمت این مدل در نوع ۶ آمپر، حدوداً ۸۰ هزار تومان است، ولی بسته به آمپر خروجی آن، قیمت دستگاه هم بالاتر می رود. این فتوسل ها در ۴ مدل ۶ ، ۱۰ ، ۱۶ و ۲۵ آمپر در بازار موجودند. که هر چه تعداد چراغ های متصل به فتوسل بیشتر باشد، بایستی دستگاه فتوسل آمپر بالاتری داشته باشد.

توجه: این دستگاه معمولاً در شدت روشنایی مشخصی در حد ۱۵ لوکس فرمان وصل می دهد و در یک شدت روشنایی بالاتر (بین ۱۵ تا ۳۰ لوکس) فرمان قطع خواهد داد. پس در نصب این دستگاه دقت کنید که آنها را در جایی دور از نور چراغ ها نصب کنید. زیرا مقدار کمی نور هم می تواند روی آنها تاثیر بگذارد و در عملکرد آنها اختلال ایجاد کند. پس محل نصب این دستگاه باید طوری انتخاب شود که در محیط سر باز باشد و تنها نور خورشید بر آن بتابد و نور سایر چراغ ها و روشنایی های مصنوعی نباید به دستگاه برسد. در غیر اینصورت فتوسل به صورت مداوم هر ۱۰ تا ۱۵ ثانیه خاموش و روشن خواهد شد.

نکته: تنظیم فتوسل نوری کار ساده ای است. اگر کلاهک روی دستگاه را بچرخانید،این کلاهک از فتوسل جدا می شود و مشاهده می کنید که یک پتانسیومتر کوچک در داخل آن قرار گرفته است. با استفاده از این پتانسیومتر می توانید تنظیم کنید که چراغ ها وقتی که هوا کاملاً تاریک شد روشن شوند یا اینکه به محض غروب آفتاب چراغ ها را روشن کند. پس اگر با یک پیچ گوشتی ۴ سوی کوچک پتانسیومتر را بصورت پادساعتگرد -خلاف عقربه های ساعت- بچرخانید، باید محیط خیلی تاریک شود تا فتوسل عمل کند. و اگر بصورت ساعتگرد بچرخانید به محض غروب آفتاب یا در روزهایی که هوا ابری است، سنسور عمل می کند و چراغ ها روشن می شوند.
بهتر است زمانی که یک فتوسل نو می خرید، پتایسیومتر را دستکاری نکنید. زیرا قبلاً کارخانه سازنده، تنظیمات مناسب را انجام داده است.

توجه: همانطور که گفتیم فتوسل نوری به این صورت عمل می کند که در طول روز چراغ ها را خاموش و در شب روشن می کنند. ولی اگر شما برعکس این را میخواهید یعنی اینکه چراغ ها در شب خاموش و در طول روز روشن شوند، مطالعه آموزش فتوسل معکوس می تواند به شما کمک کند.

بهترین شرکت های که در ایران اقدام به تولید این دستگاه می کنند، شرکت شیوا امواج و شرکت میکرو الکترونیک است، که هر دو از کیفیت خوبی برخوردار هستند.

 

فتوسل نجومی

اسم های دیگر این دستگاه ساعت نجومی یا سیستم رله روشنایی است ولی گاهاً به آن فتوسل نجومی هم می گویند. این دستگاهها نیاز به دریافت نور ندارد. و با یک برنامه کامپیوتری طلوع و غروب خورشید را به صورت دقیق تشخیص داده و لامپ ها را خاموش و روشن می کند. در بعضی از مدل ها حتی می توانید کوتاه و بلند شدن روزها در زمستان و تابستان را هم تنظیم کنید تا در مصرف برق صرفه جویی شود. پس این فتوسل برای نصب در تابلو برق مناسب است، زیرا نیازی به دریافت نور خورشید ندارد.

قیمت این مدل در بازار امروز یعنی سال ۱۴۰۰ حدوداً ۴۰۰ هزار تومان است و ۵ تا ۲۰ آمپر توان خروجی دارد.

در پایین نقشه سیمکشی این دستگاه را برایتان ترسیم کرده‌ام.

 

نقشه فتوسل نجومی

نقشه فتوسل نجومی

نحوه تنظیم این دستگاه در کاتالوگ این محصول آمده است. به این صورت که ابتدا ساعت داخلی دستگاه را تنظیم کرده و سپس بر اساس منطقه جغرافیایی هر مرکز استان، باید یک کد مشخص را وارد دستگاه کنید. آنگاه زمان خاموش و روشن شدن دستگاه را تنظیم می کنید.

و در پایان این مقاله یک نمونه کاتالوگ و راهنمایی تنظیم ساعت نجومی را در پایین برای شما قرار می دهم.
روش تنظیم ساعت نجومی شیوا امواج

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://amoozesh-bargh.ir/?p=129
اشتراک گذاری:
مهندس مرادی
مطالب بیشتر
برچسب ها:
آیا در رابطه با مطلب فوق سوال یا نظری دارید؟

241 نظر در مورد آموزش نصب و سیمکشی فتوسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. با سلام و احترام
  بنده پنل خورشیدی دارم و هم برق شهر
  که یک دستگاهی رو راه اندازی کردم بصورت دائم کار، از برق پنل از ساعت ۸صبح تا ۷ عصر استفاده میکنم، و بعدش با تایمر تنظیم کردم که بعداز ساعت ۷عصر اتومات سوییچ بشه به برق شهر و صبح هم بلعکس

  الان این کار زیاد اوکی نیست چون هوای ابری میشه و پنل دیگه برق خوبی تولید نمیکنه، و دردسر میشه و دستگاه خاموش میشه،

  حالا آیا سنسوری هست که هوای ابری نسبتا روشن رو تشخیص بده؟

  باتشکر

  ۱

  1. سلام حجت جان، بنظرم برای کار شما یک ساعت نجومی، یا ساعت فرمان یا پریز تایمر دار مناسب تر هست. چون این فتوسل های نوری نیاز به نور خورشید دارن و در هوای ابری خطا میدن ولی مواردی که عرض کردم ساعت داخلی دارن و کاری به نور خورشید ندارن.
   این فتوسل های نوری رو هم می تونید باز کنید و پتانسیومتر داخلش رو بچرخونید شاید بشه به اون نقطه ای که مدنظر شماست برسید، ولی باز هم دردسرش بیشتر از موردی هست که گفتم.

   ۱

  1. سلام. بخش دوم سوالتون که فرمودین دمای مطلوب و رطوبت مطلوب داشته باشیم رو متوجه نشدم؟ یعنی می خوایید که با تاریک شدن هوا دستگاهی به کار بیفته و این کار رو براتون انجام بده؟؟؟
   اگر منظورتون این هست، بله امکان پذیره، شما می تونید از فتوسل های نوری یا فتوسل های نجومی استفاده کنید.

   ۱۰

  1. سلام. اگر با یک پیچ گوشتی ۴ سوی کوچک پتانسیومتر را بصورت پادساعتگرد -خلاف عقربه های ساعت- بچرخانید، باید محیط خیلی تاریک شود تا فتوسل عمل کند. و اگر بصورت ساعتگرد بچرخانید به محض غروب آفتاب یا در روزهایی که هوا ابری است، سنسور عمل می کند و چراغ ها روشن می شوند.

   ۱۶

  2. سلام مهندس بنده فتوسل نصب کردم و جاشم خوبه انتهاش وقتی هوا هنوز زیاد تاریک نیست روشن و صبحها خیلی دیر خاموش میشه پیچ پتانسیومترم را هم در حالتهای مختلف تست کردم انتهاش اختلافش کلا یک ساعت تا نیم ساعته ممنون میشم اگه تجربه ای داری راهنمایی کنی

   ۱۰

   1. سلام. این موردی که فرمودین تا حدودی طبیعی هست و این فتوسل ها دقت خیلی بالایی ندارن و نباید هم انتظار دقت بالایی رو ازشون داشت. اگر دقت خیلی بالا میخوایید از فتوسل های نجومی استفاده کنید که ساعت داخلی دارن و قابل برنامه ریزی هستند.

    ۱۷

 2. سلام فتوسل من زمان غروب که نور کم میشه و میخواد عمل کنه حدود ۲۰ بار مرتب مدار را باز و بسته میکنه و لامپ خاموش و روشن میشه بعدش ثابت میشه و لامپ روشن میمونه اشکال از کدوم قسمت مداره ؟
  ممنون

  ۱۸

1 5 6 7
شروع گفتگو در واتساپ
1
آیا نیاز به کمک دارید؟ چت واتساپ
خانم داوودی آنلاین است.
سلام. داوودی هستم، مدیر فروش
هر سوالی که در مورد نحوه خرید کتاب ها و دوره های آموزشی دارید، بنده درخدمتم.
شماره واتساپ: 09194053853