خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
آبان
۱۳
۱۳۹۸

تفاوت رزولوشن ۱۰۸۰N و ۱۰۸۰P در چیست؟

در حال حاضر در بازار فروش دستگاه های ضبط کننده DVR / XVR اصطلاحی رایج شده است بنام دستگاه ۱۰۸۰N.

اگر بخواهیم در مورد تاریخچه ی این اصطلاح و اینکه از کجا وارد دایره لغات نظارت تصویری شده است، صحبت کنیم باید به کمپانی Hangzhou Xiongmai Technology Co  یا همان کمپانی XM اشاره کرد. کمپانی که اکثر دستگاه های AHD موجود در بازار ایران تولید این کمپانی هستند.

کمپانی XM

همانطور که در فصل ششم کتاب دوربین مداربسته ۲ آمده است ، هر برد دستگاه DVR دو قسمت مهم دارد :

۱-CPU

۲-واحد A/D

دستگاه DVR

۱-واحد سی پی یو

این واحد در یک دستگاه ضبط کننده ی DVR / XVR وظیفه ی پردازش مرکزی را بر عهده دارد و فرآیندهای اجرای فرامینی مانند PLAYBACK را مدیریت می کند و به همین دلیل از آن به عنوان مغز دستگاه یاد می‌شود.

سی‌پی‌یو داده‌های دستوری را از RAM دریافت، کدگشایی و پردازش می‌کند و تحویل قسمت بعدی می‌دهد. CPU دستگاه های ضبط کننده DVR / XVR  این تراشه‌ی کوچک ، معمولا مربعی شکل روی بورد اصلی بوده و با سایر سخت‌افزارها در تعامل است.

CPU

برخی از مدلهای سی پی یو پر مصرف دستگاه  ضبط کننده DVR / XVR  عبارت اند از :

Hi3531DV100

Hi3521DV100

Hi3520DV200

هر سه این مدل ها و تمام مدل هایی که با پیشوند Hi شروع می شوند، متعلق به هایسیلیکون می باشند.

برای مثال به مقایسه PLAYBACK  دو سی پی یو زیر که برای یک دستگاه ۴ کاناله استفاده می شود ، پرداخته ایم :

ردیفنوع CPUتعداد کانالهارزولوشن تعداد فریم ها
۱ Hi3520D V400 4 کانال ۱۰۸۰ P NON-REAL-TIME 15 FPS
2 Hi3521D V100 4 کانال ۱۰۸۰ P 25 FPS

۲- واحد ای تو دی :

بعد از واحد سی پی یو ، واحد ای تو دی می باشد که  ADC مخفف عبارت های Analog to Digital Converter می باشد و به معنای مبدل آنالوگ به دیجیتال است. همانطور از نامش پیداست کار این مبدل دریافت سیگنال های آنالوگ و تبدیل آن به سیگنال های دیجیتال می باشد. در سیستم های دیجیتال به علت وجود صفر و یک میکروکنترلر و پردازنده ها قادر به تجزیه و تحلیل سیگنال تنها به صورت دیجیتال را دارند به همین خاطر برای سیگنال های آنالوگ باید آنها را به صورت دیجیتال تبدیل و سپس عمل پردازش در واحد پردازشگر روی آن صورت گیرد.

برخی از A/D های معروف در دستگاه های ضبط کننده عبارت اند از :

NVP6124

NVP6114

NVP6124B

و ….

هر سه مدل این A/D ها متعلق به نکست چیپ می باشند که با پیشوند NVP در بازار شناخته می شوند.

دستگاه با رزولوشن ۱۰۸۰N چیست ؟

در دستگاه های ۱۰۸۰N شما همانند دستگاه های ۱۰۸۰P دوربین دو مگا پیکسلی را می توانید به دستگاه وصل کنید ولی باید در نظر داشته باشید که اگر بخواهید برای مشتری عملیات PLAYBACK یا همان بازبینی را انجام دهید ، شما تصاویری را با رزولوشن دو مگاپیکسلی یا ۱۰۸۰P نخواهید دید و آنرا با رزولوشن ۱۰۸۰N خواهید دید . در حال حاضر حتی دستگاه هایی هستند که دوربین ۵ مگاپیکسلی را ساپورت می کنند و شما می توانید دوربین ۵ مگاپیکسلی رابه آن وصل کنید ، ولی رزولوشن رکورد دستگاه نهایتا تا ۱۰۸۰N می باشد . یعنی دوربین ۵ مگا پیکسل می باشد ولی تصاویر ضبط شده ی آن حدود ۱ مگا پیکسل بیشتر رزولوشن ندارند . پس به این مورد خوب دقت داشته باشید .

رزولوشن  1080N چقدر است ؟

همانطور که میدانیم سایز رزولوشن ۱۰۸۰P برابر است با ۱۹۲۰*۱۰۸۰ . یعنی تعداد پیکسلهای افقی تصویر ۱۹۲۰ تا و تعداد پیکسلهای عمودی تصویر ۱۰۸۰ تا می باشد . اما رزولوشن ۱۰۸۰N برابر است با ۱۰۸۰*۹۶۰ . یعنی تعداد پیکسلهای افقی تصویر ۱۰۸۰ تا و تعداد پیکسلهای عمودی تصویر ۹۶۰ تا می باشد که تقریبا می توان گفت تصویری که در هنگام بازبینی یا بازپخش PLAYBACK روی مانیتور دیده می شود بصورت مربعی می باشد، در حالی که تصویر بازپخش دستگاه های ۱۰۸۰P بصورت مستطیلی می باشد. جهت یاد آوری باید بگوییم که رزولوشن ۷۲۰P برابر است با ۱۲۸۰ * ۷۲۰   که همان رزولشن ۱ مگاپیکسلی می باشد .

۱۰۸۰N – 1080 P

در صورتی که تعداد این پیکسلها را در هم ضرب کنیم ، رزولوشن بدست می آید که بیانگر کیفیت تصویر می باشد .

در جدول زیر به مقایسه این رزولوشن ها در دستگاه های ضبط کننده می پردازیم:

ردیف ۱۰۸۰P ۱۰۸۰N ۷۲۰P
سایز تصویر  1920در ۱۰۸۰ ۱۰۸۰ در ۹۶۰ ۷۲۰ در ۱۲۸۰
مگا پیکسل Full HD / ۲ مگاپیکسل تقریبا ۱٫۱ مگا پیکسل تقریبا ۱ مگا پیکسل
نسبت تصویر ۱۶:۹ ۹:۸ ۱۶:۹
شکل تصویر واید مربعی واید
مفهوم حرف P از اسکن پروگرسیو گرفته شده حرف N از Native گرفته شده حرف P از اسکن پروگرسیو گرفته شده

یکی از پارامترهای مهم در دستگاه های ۱۰۸۰N ، تعداد تصاویر PLAYBACK ای می باشد که آن دستگاه می تواند بصورت همزمان پخش کند . برای مثال دستگاه ۱۰۸۰N ای که فقط ۱ تصویر PLAYBACK به شما می تواند بدهد با دستگاه ۱۰۸۰N ای که ۴ تصویر همزمان PLAYBACK را می تواند پخش کند از نظر مدل CPU و قیمت تفاوت دارند .

پس حتما در هنگام خرید دستگاه ۱۰۸۰N تعداد PLAYBACK را در نظر داشته باشید.این قسمت را شما می توانید در قسمت مد Mode دستگاه در منوی اصلی مشاهده کنید.

اجازه بدهید که در انتها یک دستگاه برند داهوا را که رزولوشنش ۱۰۸۰N می باشد را تحلیل کنیم :

مدل این دستگاه XVR1B04  می باشد که دستگاهی ۴ کاناله و پنتابرید می باشد .

دستگاه داهوا

در دیتا شیت این دستگاه داریم :

دستگاه داهوا

شماره ۱ – این دستگاه از دوربین های HDCVI پشتیبانی می کند و شما می توانید ۴ دوربین ۱۰۸۰P را به آن بزنید و با ۲۵ فریم داشته باشید یا اینکه شما می توانید دوربین ۷۲۰P را به دستگاه زده و با ۵۰ فریم مشاهده نمایید .

شماره ۲- این دستگاه از دوربین های AHD پشتیبانی می کند و شما می توانید ۴ دوربین ۱۰۸۰P با ۲۵ فریم یا اینکه ۴ دوربین ۷۲۰P را با ۲۵ فریم داشته باشید .

شماره ۳ – این دستگاه می تواند از دوربین های HDTVI پشتیبانی کند و شما می توانید دوربین های ۱۰۸۰P یا ۷۲۰P را با ۲۵ فریم روی این دستگاه مشاهده نمایید .

دستگاه داهوا

شماره ۴- این دستگاه در قسمت PLAYBACK قادر است که ۴ کانال را با رزولوشن ۱۰۸۰N یا ۷۲۰P یا کمتر را با ۲۵ فریم بازپخش کند .

نکته : شما دوربین ۱۰۸۰P با ۲ مگاپیکسل به دستگاه زده اید ولی در بازپخش تصاویری با ۱۰۸۰N یا ۱٫۱ مگاپیکسل می توانید ببینید .

سوال : آیا از روی لوگوی دستگاه می توانیم بفهمیم ۱۰۸۰N  هست یا ۱۰۸۰P ؟

خیر- لوگو به راحتی قابل دستکاری می باشد .

در تصاویر زیر ما PLAYBACK  یک دستگاه AHD با رزولوشن ۱۰۸۰N را با دستگاه ۱۰۸۰P مقایسه کرده‌ایم . می توانید تفاوت ابعاد و سایز تصاویر را در این جا کاملاً مقایسه کنید .

بازبینی یا پلی بک برای دستگاه با رزولوشن ضبط ۱۰۸۰N :

بازبینی یا پلی بک برای دستگاه با رزولوشن ضبط ۱۰۸۰P  :


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.2 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

  • سلام مهندس
    منتظر چاپ کتاب دوربین ۱ هستیم که کتاب های ۱ و۲ رو باهم سفارش بدیم___

    • سلام. از شما ممنونیم.
      کتاب دوربین مداربسته ۱ دیگر چاپ نخواهد شد. کتاب دوربین مداربسته ۲ هم شما میتوانید تا موجودی تمام نشده است سفارش دهید و کتاب ۱ را هم دانلود کنید

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی