فیلم آموزش عملی برق ساختمان
اردیبهشت
13
1395

تایمر راه پله

تایمر راه پله :

تایمر راه پله که با اسم های رله زمانی یا رله راه پله هم شناخته می شود، وسیله ای است برای کنترل روشنایی راه پله و پارکینگ ها. از آنجایی که راه پله ها و پارکینگ ها نیاز به روشنایی دائمی ندارند، پس استفاده از کلیدهای یک پل و دوپل در این مکان ها عاقلانه به نظر نمی رسد. به همین خاطر از تایمر راه پله استفاده می کنند تا زمانی که شخصی یکی از شستی ها را فشار داد، چراغ ها روشن شود و بعد از مدت زمان مشخصی، به صورت اتوماتیک چراغ های راه پله خاموش شود تا هم در مصرف برق صرفه جویی شود و هم اینکه طول عمر لامپ ها افزایش یابد.

شستی که تایمر راه را وادار به روشن کردن چراغ ها می کند در تمام پاگردها و در فواصل مختلفی از پارکینگ کار گذاشته می شود. این شستی دقیقاً یک شستی زنگ است با این تفاوت که یک علامت چراغ یا علامت راه پله ، روی آن حک شده تا با شستی های زنگ اشتباه گرفته نشود. در این شستی بعد از اینکه شخص دست خود را از روی آن بر می دارد دوباره به حالت اولیه باز می گردد.

 

شاسی راه پله

شستی راه پله

تایمر های راه پله در شکل باکس هایی در ابعاد حدوداً 6 در 10 سانتی متر ساخته می شوند که معمولاً قابلیت نصب روی ریل و قرارگیری در داخل جعبه فیوز را هم دارند. در تصویر زیر یک نمونه تایمر راه پله را مشاهده می کنید.

 

تایمر راه پله

تایمر راه پله

 

خب ابتدا طریقه لوله گذاری در راه پله را بررسی می کنیم. به نقشه زیر که راه پله یک ساختمان چهار طبقه را نشان می دهد نگاه کنید. خطوط قرمز لوله های برق هستند.

روش لوله گذاری تایمر راه پله

روش لوله گذاری تایمر راه پله

 

در تمام لوله ها دو رشته سیم غیر همرنگ رد کنید.

نقشه نصب و سربندی سیم ها برای تایمر راه پله در تصویر زیر نشان داده شده است.

سیم کشی تایمر راه پله

سیم کشی تایمر راه پله

 

در نقشه بالا سیم نول (آبی) وارد پیچ N و سیم فاز (قرمز) وارد پیچ PH خواهد شد. سیم زرد رنگ هم که آن را به اسم ” مشترک لامپ و شستی می شناسند وارد پیچ L خواهد شد.

 

 

چند نکته در رابطه با این تایمرها :

 •  جریان خروجی تایمر های راه پله معمولاً 10 آمپر است که این مقدار آمپر می تواند تا 20 عدد لامپ 100 وات را روشن کند.
 • روی تایمر های راه پله معمولاً یک کلید وجود دارد که می توانید آن را روی حالت “همیشه روشن” یا “حالت تایمر” قرار دهید. با ولومی هم که روی تایمر تعبیه شده می توانید زمان دلخواه برای خاموش شدن چراغ ها را تنظیم کنید. این زمان معمولاً بین 30 ثانیه تا 10 دقیقه است.
 • تایمرهای راه پله کم کم دارند جای خود را به چشم راه پله ( سنسور راه پله ) می دهند. اگرچه چشم راه پله دارای مزیت های زیادی نصب به تایمر راه پله است ، ولی یکی از بزرگترین مزیت های تایمر راه پله طول عمر بالای آن نصب به چشم راه پله است.
 • و یکی از بزرگترین عیب های تایمر راه پله در مقایسه با چشم راه پله این است که با فشار دادن هر کدام از شستی ها، تمام چراغ در تمام طبقات روشن می شود. ولی در چشم های راه پله فقط همان چراغی را که سنسور، سنس کند روشن می کند و این یعنی صرفه جویی بیشتر در مصرف برق.
 • اگر برای تعمیرات به جایی رفتید و با این حالت برخورد کردید که با فشار دادن شستی ها، لامپ ها روشن و با رها کردن شستی ها لامپ ها خاموش می شدند. ابتدا فیوز داخل تایمر را چک کنید، اگر مشکل از فیوز نبود، پس خود تایمر راه پله سوخته است.
 • بهتر است قبل از این که تایمر راه پله را در مدار نصب کنید، برای اینکه مطمئن شوید آیا سیمکشی شما درست بوده یا نه. به این صورت عمل کنید. اگر با فشار دادن شستی ها، چراغ ها روشن و با رها کردن شستی ها، چراغ ها خاموش شد، سیم کشی شما درست انجام شده.
 • در صورتی که به اشتباه جای سیم های فاز و نول را روی تایمر جابجا نصب کنید، فیوز داخل تایمر راه پله می سوزد. فیوزی که در تایمرهای راه پله تعبیه می شود یک فیوز شیشه ای است، که در صورت سوختن به راحتی می توانید آن را در آورده و با یک فیوز سالم جایگزین کنید.

  فیوز شیشه ای

   

  نکته: بهتر است اینجا با چند علامت اختصاری که معمولاً روی تایمرهای راه پله و عناصر برقی نوشته می شود آشنا شوید.

 • N یعنی نول
 • mp یعنی نول
 • PH یعنی فاز
 • P هم یعنی فاز
 • K یعنی کلید یا شستی
 • pe یعنی ارت
 • علامت دایره ای که داخلش ضربدر دارد، یعنی مشترک لامپ و شستی
 • com هم یعنی مشترک لامپ و شستی
 • علامت دایره ای که داخلش یک دایره کوچکتر دارد، یعنی شستی
 • L یعنی فاز البته در صورتی که ترمینال های دیگر با P یا PH نامگذاری نشده باشند چون الویت فاز با P و PH . ولی در صورتی که در ترمینال های دیگر P یا PH داشته باشیم، در اینصورت L یعنی لامپ.

 

 

سوالات پرتکرار از تایمر راه پله:

سوال 1: سلام مهندس، چند وقته تایمر راه پله ما دیگه عمل نمی‌کنه و چراغ ها ۲۴ ساعته روشن هستند مشکل از چیه؟ ولوم هم رو ۱ دقیقه تنظیم شده؟

پاسخ: سلام. “سیم مشترک لامپ و شستی” رو از دستگاه تایمر جدا کنید. بعدش برای یک ثانیه ،با یک تکه سیم، ترمینال فاز رو به ترمینال “مشترک لامپ و شستی” اتصال کوتاه کنید(وصل کنید). بعدش فاز متر رو روی ترمینال “مشترک لامپ و شستی” بزارید و منتظر بمونید تا زمان تنظیم شده (همون 1 دقیقه) بگذره. اگر بعد از یک دقیقه چراغ فازمتر خاموش شد، پس مطمئن باشید که دستگاه تایمر درسته و مشکل از شستی هاست. ولی اگر خاموش نشد، بدونید که تایمر خرابه و باید عوضش کنید.
در صورتی که مشکل از شستی ها باشه، بدونید که یکی از شستی ها در یکی از طبقات به سمت داخل گیر کرده یا فنرش در رفته. در این صورت باید اون شستی رو تعمیر یا تعوض کنید.

 

 

 
336 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • جناب مهندس سلام؛ نیکخواه هستم از تهران
  تایمر راه پله خاموش نمی کنه؛ آنرا جدا کرده کنار گذاشته ام؛ فیوز شیشه ای آن کاملا سالمه؛ لطفا مرا راهنمایی فرمایید چگونه می توانم آنرا با یک عدد لامپ آزمایش کنم تا از سالم یا سوخته بودن آن مطلع شوم؟
  با نهایت تشکر از صبر و حوصله و پاسخگویی کامل تان؛ موفق باشید.

  • با سلام جناب نیکخواه ، شما برای این کار نیاز به یک دوشاخه برق، یک سرپیچ لامپ به همراه یک لامپ تست ، چند تکه سیم به رنگ های مختلف و یک کلید شاسی دارید ، سیم های فاز و نول دوشاخ رو به ترتیب به کانکتور های ph و n تایمر متصل کنید ، سپس از ph یک انشعاب ببرید و به ترمینال ورودی کلید شاسی متصل کنید ، از خروجی کلید شاسی به کانکتور L تایمر متصل کرده و از این کانکتور مجددا یک سیم به یکی از ترمینال های سرپیچ لامپ تست متصل کنید ، از کانکتور n تایمر که سیم نول به جهت تغذیه مدار آن متصل شده هم یک انشعاب بگیرید و به ترمینال دیگه سرپیچ متصل کنید ، دقت فرمایید که سیم کشی با حوصله و به شرح فوق انجام شده باشه ، اکنون یک لامپ به سرپیچ ببندید و دوشاخه مدار رو با احتیاط به پریز برق بزنید و کلید روی تایمر رو روشن کرده و کلید شاسی رو بزنید ، با زدن شاسی باید لامپ تست روشن بشه و پس از طی اون زمانی که توسط پتانسیومتر ولوم تایمر تنظیم شده هم مدار باز و لامپ خاموش بشه ، اگه نشد ایراد از برد الکترونیکی ویا رله دستگاهه که باید توسط یک متخصص الکترونیک تعمیر بشه ، اگه هم تایمرتون سالم بود و درست کار کرد در مسیر سیم کشی ساختمان یه جایی یا یکی از شستی ها گیر کرده و یا احتمالا ترمینال های ph و L به هر نحوی به هم اتصال داشتند که این مشکل رخ داده و تایمر مدار روشنایی رو قطع نمی کنه ، سیم کشی رو مطابق دیاگرامش کنترل کرده یا به یک برقکار مراجعه کنید.

   • مهندس فرمودین احتمالاً در جایی یکی از شستی ها گیر کرده. من هم فکر میکنم دلیل اصلی همین باشه و بهتره اول برن سراغ این مورد و بعد تست های دیگه رو انجام بدن.

 • ببخشید یک تایمر تیبن داریم.. تازه عوض کردیم اما به محض زدن فیوز لامپ ها روشن میشه و در زمان 1 دقیقه هم خاموش نمیشه. آیا عیب در شستی طبقات هست؟

 • سلام مهندس
  مرسی از توضیحات جامع و کاملتون
  من میخوام تایمر راه پله رو حذف کنم و سنسور جاش بزارم
  باید چکار کنم

  • سلام. خواهش میکنم، کامنت های پایین تر رو بخونید، این سوال رو دوستان دیگه هم پرسیدن.

 • چراغ راه پله دائما”روشنه حتی سیم های تایمر و یک سیم از شاستی ها را قطع کردیم لطفا”راهنمایی کنید متشکرم.

  • سلام. شستی یکی از طبقات به سمت داخل گیر کرده یا کنتاکتش جوش خورده، همه شستی رو باز کنید و بررسی کنید.

 • لامپ راه پله که وصل است به تایمر از دوطرف فاز دارد لطفا رهنمایی بفرمایید

  • سلام. منظورتون اینه که هم سیم فاز و هم سیم نول، هر دو فاز هستند؟ و الان لامپ روشن میشه یا نه؟ با چی تست کردین که متوجه شدین هر دو فاز هستند؟

 • سلام
  میخواستم بدونم از این تایمرها میتونم برای روشن کردن یک عدد ال ای دی 1 وات استفاده کنم؟

  • سلام. بله میشه. ولی بعد از تایمر یک آداپتور هم باید قرار بدید تا برق 220 خروجی از تایمر رو به برق مثلاً 12 ولت که ال ای دی نیاز داره تبدیل کنه.

 • تایمر راه پله عوض کردم دوباره فیوز سوخته (تامیر نو)

  • سلام. باید بررسی کنید و پیدا کنید که در کجا اتصالی پیش اومده، چون اگر اتصالی رفع نشه هر بار هم فیوز تایمر میسوزه.

 • سلام.از طبقه همکف و طبقه اول شاسی رو میزنیم لامپها روشن میشه ولی کلید بقیه طبقات کار نمیکنه.طبقه همکف دو سیم قرمز وارد کلید برق شده و در طبقه اول چند سیم داخل جعبه برق وجود داره.طبقات بالا هم دو سیم قرمز داخل جعبه برق کلید هست ولی لامپارو روشن نمیکنه علت چیه؟

 • درود بر شما ما یک ساختمان ۴ طبقه داریم میخواهم در طبقه هم کف آرک نصب کنیم آیا میتوانم از کلید تایمری همکف برق به روشنایی آرک بدهم که با چراغهای دیگر راه پله خاموش و روشن شود متشکر میشوم راهنمائی بفرمائید

  • سلام. باید بفرمایید که اون آرک شما چه تعداد لامپ داره و توان مصرفی اونها چقدر هست؟ و بفرمایید که در حال حاضر چند تا لامپ دیگه به تایمر وصل هستن؟

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی