فیلم آموزش عملی برق ساختمان
اردیبهشت
13
1395

تایمر راه پله

تایمر راه پله :

تایمر راه پله که با اسم های رله زمانی یا رله راه پله هم شناخته می شود، وسیله ای است برای کنترل روشنایی راه پله و پارکینگ ها. از آنجایی که راه پله ها و پارکینگ ها نیاز به روشنایی دائمی ندارند، پس استفاده از کلیدهای یک پل و دوپل در این مکان ها عاقلانه به نظر نمی رسد. به همین خاطر از تایمر راه پله استفاده می کنند تا زمانی که شخصی یکی از شستی ها را فشار داد، چراغ ها روشن شود و بعد از مدت زمان مشخصی، به صورت اتوماتیک چراغ های راه پله خاموش شود تا هم در مصرف برق صرفه جویی شود و هم اینکه طول عمر لامپ ها افزایش یابد.

شستی که تایمر راه را وادار به روشن کردن چراغ ها می کند در تمام پاگردها و در فواصل مختلفی از پارکینگ کار گذاشته می شود. این شستی دقیقاً یک شستی زنگ است با این تفاوت که یک علامت چراغ یا علامت راه پله ، روی آن حک شده تا با شستی های زنگ اشتباه گرفته نشود. در این شستی بعد از اینکه شخص دست خود را از روی آن بر می دارد دوباره به حالت اولیه باز می گردد.

 

شاسی راه پله

شستی راه پله

تایمر های راه پله در شکل باکس هایی در ابعاد حدوداً 6 در 10 سانتی متر ساخته می شوند که معمولاً قابلیت نصب روی ریل و قرارگیری در داخل جعبه فیوز را هم دارند. در تصویر زیر یک نمونه تایمر راه پله را مشاهده می کنید.

 

تایمر راه پله

تایمر راه پله

 

خب ابتدا طریقه لوله گذاری در راه پله را بررسی می کنیم. به نقشه زیر که راه پله یک ساختمان چهار طبقه را نشان می دهد نگاه کنید. خطوط قرمز لوله های برق هستند.

روش لوله گذاری تایمر راه پله

روش لوله گذاری تایمر راه پله

 

در تمام لوله ها دو رشته سیم غیر همرنگ رد کنید.

نقشه نصب و سربندی سیم ها برای تایمر راه پله در تصویر زیر نشان داده شده است.

سیم کشی تایمر راه پله

سیم کشی تایمر راه پله

 

در نقشه بالا سیم نول (آبی) وارد پیچ N و سیم فاز (قرمز) وارد پیچ PH خواهد شد. سیم زرد رنگ هم که آن را به اسم ” مشترک لامپ و شستی می شناسند وارد پیچ L خواهد شد.

 

 

چند نکته در رابطه با این تایمرها :

 •  جریان خروجی تایمر های راه پله معمولاً 10 آمپر است که این مقدار آمپر می تواند تا 20 عدد لامپ 100 وات را روشن کند.
 • روی تایمر های راه پله معمولاً یک کلید وجود دارد که می توانید آن را روی حالت “همیشه روشن” یا “حالت تایمر” قرار دهید. با ولومی هم که روی تایمر تعبیه شده می توانید زمان دلخواه برای خاموش شدن چراغ ها را تنظیم کنید. این زمان معمولاً بین 30 ثانیه تا 10 دقیقه است.
 • تایمرهای راه پله کم کم دارند جای خود را به چشم راه پله ( سنسور راه پله ) می دهند. اگرچه چشم راه پله دارای مزیت های زیادی نصب به تایمر راه پله است ، ولی یکی از بزرگترین مزیت های تایمر راه پله طول عمر بالای آن نصب به چشم راه پله است.
 • و یکی از بزرگترین عیب های تایمر راه پله در مقایسه با چشم راه پله این است که با فشار دادن هر کدام از شستی ها، تمام چراغ در تمام طبقات روشن می شود. ولی در چشم های راه پله فقط همان چراغی را که سنسور، سنس کند روشن می کند و این یعنی صرفه جویی بیشتر در مصرف برق.
 • اگر برای تعمیرات به جایی رفتید و با این حالت برخورد کردید که با فشار دادن شستی ها، لامپ ها روشن و با رها کردن شستی ها لامپ ها خاموش می شدند. ابتدا فیوز داخل تایمر را چک کنید، اگر مشکل از فیوز نبود، پس خود تایمر راه پله سوخته است.
 • بهتر است قبل از این که تایمر راه پله را در مدار نصب کنید، برای اینکه مطمئن شوید آیا سیمکشی شما درست بوده یا نه. به این صورت عمل کنید. اگر با فشار دادن شستی ها، چراغ ها روشن و با رها کردن شستی ها، چراغ ها خاموش شد، سیم کشی شما درست انجام شده.
 • در صورتی که به اشتباه جای سیم های فاز و نول را روی تایمر جابجا نصب کنید، فیوز داخل تایمر راه پله می سوزد. فیوزی که در تایمرهای راه پله تعبیه می شود یک فیوز شیشه ای است، که در صورت سوختن به راحتی می توانید آن را در آورده و با یک فیوز سالم جایگزین کنید.

  فیوز شیشه ای

   

  نکته: بهتر است اینجا با چند علامت اختصاری که معمولاً روی تایمرهای راه پله و عناصر برقی نوشته می شود آشنا شوید.

 • N یعنی نول
 • mp یعنی نول
 • PH یعنی فاز
 • P هم یعنی فاز
 • K یعنی کلید یا شستی
 • pe یعنی ارت
 • علامت دایره ای که داخلش ضربدر دارد، یعنی مشترک لامپ و شستی
 • com هم یعنی مشترک لامپ و شستی
 • علامت دایره ای که داخلش یک دایره کوچکتر دارد، یعنی شستی
 • L یعنی فاز البته در صورتی که ترمینال های دیگر با P یا PH نامگذاری نشده باشند چون الویت فاز با P و PH . ولی در صورتی که در ترمینال های دیگر P یا PH داشته باشیم، در اینصورت L یعنی لامپ.

 

 

سوالات پرتکرار از تایمر راه پله:

سوال 1: سلام مهندس، چند وقته تایمر راه پله ما دیگه عمل نمی‌کنه و چراغ ها ۲۴ ساعته روشن هستند مشکل از چیه؟ ولوم هم رو ۱ دقیقه تنظیم شده؟

پاسخ: سلام. “سیم مشترک لامپ و شستی” رو از دستگاه تایمر جدا کنید. بعدش برای یک ثانیه ،با یک تکه سیم، ترمینال فاز رو به ترمینال “مشترک لامپ و شستی” اتصال کوتاه کنید(وصل کنید). بعدش فاز متر رو روی ترمینال “مشترک لامپ و شستی” بزارید و منتظر بمونید تا زمان تنظیم شده (همون 1 دقیقه) بگذره. اگر بعد از یک دقیقه چراغ فازمتر خاموش شد، پس مطمئن باشید که دستگاه تایمر درسته و مشکل از شستی هاست. ولی اگر خاموش نشد، بدونید که تایمر خرابه و باید عوضش کنید.
در صورتی که مشکل از شستی ها باشه، بدونید که یکی از شستی ها در یکی از طبقات به سمت داخل گیر کرده یا فنرش در رفته. در این صورت باید اون شستی رو تعمیر یا تعوض کنید.

 

 

 
305 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • با عرض سلام و خسته نباشی
  ببخشید مهندس تو یه حوابی از سوالات دوستان صحبت از ولتاژ القایی کردی میشه بیشتر توضیح بدی که ولتاژ القایی چگونه و کی درست میشه؟
  با تشکر

  • سلام. وقتی سیم فاز بچسبه به سیم های دیگه مقداری از برق سیم فاز القا میشه روی سیم های دیگه و وقتی شما فازمتر رو می زنید به سیم های دیگه فکر می کنید که سیم های دیگه هم فاز دارن. مخصوصا تویه کابل ها که رشته سیم های داخل اون کاملا به هم چسبیدن این اتفاق می افته.

 • باسلام و تشکر ,در یک آپارتمان سه واحده زندگی می کنم که برای روشنایی راه پله اش از تایمر استفاده شده که برق آن از کنتور واحد من برق میگیرد آیا میشود برق تایمر لامپ راه پله را از همان واحد مربوطه گرفت. و بین تمام واحدها تقسم گردد.

  • سلام. خیر برای تایمر راه پله امکان پذیر نیست.
   ولی می تونید در هر طبقه یک چشم راه پله نصب کنید و از جعبه فیوز هر واحد، 2 رشته سیم به اون چشمی برسونید. اینطوری هر واحدی پول برق طبقه خودش رو میده.

 • باسلام
  لطفاً راهنمائی فرمایید چطوری لامپ پاگرد راه پله که روشن می ماند با توجه به اینکه دوعدد کلید چرخشی توسط پیچ گوشتی دارد را چگونه تنظیم کنم تا زودتر خاموش شود . با تشکر

  • سلام. این لامپی که می فرمایید دائم روشنه یا اینکه روشن میشه ولی دیر خاموش میشه؟؟؟
   اسم تایمر راه پله تون رو هم بفرمایید؟ و بگین که روی اون کلیدهای چرخشی چی نوشته شده؟

 • سلام
  برای سیم کشی راه پله لوله های برق کجا قرار میگیرند؟روی راه پله میچرخند و بالا میرند؟
  بهترین مکان چشمی یا سنسور راه پله کجاست؟هم تو پاگردها و هم جلوی آسانسور.مایلم با باز شدن درب آسانسور چراغ اونجا روشن شه.
  ممنون

  • سلام. حتماً بهتون پیشنهاد می کنم که کتاب آموزش برق ساختمان رو مطالعه بفرمایید. پاسخ سوالات شما اونجا هست.
   1- اگر در زیر راه پله شاسی کشی شده باشه یا هر نوع سقف کاذبی زیر پله ها باشه، لوله ها از زیر پله ها رد میشه ولی اگر زیر پله ها فضایی برای نصب لوله ها نبود باید از روی پله ها بچره و بره بالا.
   2- بهترین مکان نصب چشمی ها در وسط هر پاگرده.
   3- خب اگر درب آسانسور به سمت پاگرد باز میشه نصب فقط یک سنسور چشمی کافیه در غیر اینصورت باید هم در پاگردها و هم جلوی آسانسور سنسور چشمی نصب کنید.

 • باسلام
  من یه تایمر راه پله دارم با 3 کانکتور به نامهای فاز ،نول و خروجی.
  سیمی که در محل نول بسته شده را با فازمتر چک کردم برق داره و سیمی که در محل فاز بسته شده برق نداره زمانی که شستی راه پله را نزدم خروجی هم برق داره اما با تحریک شستی خروجی بی برق میشه.
  سر پیچ لامپها رو هم چک کردم زمانی که تایمر فعال نشده رو هر دو سیم سرپیچ فاز دارم.
  کاملا گیج شدم لطفا راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر

  • سلام. ولی اگر فاز و نول در تایمر راه پله جابجا بسته بشه، اول فیوز داخل تایمر و اگر فیوز نداشته باشه خود تایمر می سوزه. پس چطور می فرمایید که فاز و نول جابجا بسته شده.
   لطفاً بفرمایید مدل تایمر راه پله چیه؟
   و بعدش با یک سرپیچ لامپ و لامپ تست کنید که آیا واقعاً سیم هایی که به محل نول و محل فاز وصل شدن، به ترتیب فاز و نول هستند یا نه. چون بعضی وقتا فازمتر، ولتاژ القایی روی سیم ها رو به اشتباه نشون میده.
   حالا در کل الان مشکل این مداری که می فرمایید چیه؟

 • سلام با زدن شستی لامپها روشن میشوند ولی مدت زیادی روشن میمانند بعد قطع میشود چرخاندن ولوم هم هیچ تاثیری در مدت زمان ندارد مشکل از کجاست
  با تشکر

  • سلام. این طوری که شما می فرمایید تایمر راه پله شما درسته. فقط فکر می کنم ولوم تنظیم زمان از داخل قطع شده و باید قاب روی دستگاه رو باز کنید و از داخل ولوم رو بچرخونید.

 • با سلام و عرض ادب

  اگر بخواهیم چراغ هایی که همگی با تایمر راه پله روشن میشن رو حذف و بجای آن ها لامپ های سقفی سنسور دار نصب کنیم، چه اقداماتی لازم است انجام دهیم، با تشکر

  • سلام. دو تا سیمی که با نام های -فاز ورودی- و -مشترک لامپ و شستی- به دستگاه تایمر راه پله وصل شده رو از تایمر جدا کنید و به صورت مستقیم به همدیگه وصل کنید. با این کار همه چراغ ها بصورت دائم روشن میشن. بعدش چراغ های قبلی رو باز کنید و بجای اونها چراغ های سنسوردار نصب کنید. به همین راحتی…

 • سلام ، خدا قوت
  ساختمان ما دو طبقه است که راه پله از کلید تبدیل(صلیبی) استفاده شده ، چطور میشه روی همون سیمکشی تایمر را نصب کرد . ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

  • سلام آقا رحیم. روی سیمکشی قبلی نمیشه از تایمر راه پله استفاده کرد.
   چون بایستی به سیم های داخل لوله ، سیم های دیگه ای اضافه بشه و به احتمال زیاد لوله های قبلی گیر باشن و نشه این کار رو کرد. بهتون پیشنهاد می کنم از چشم راه پله استفاده کنید. چون با همون سیمکشی قبلی هم امکان پذیره.

 • سلام
  من از تایمر آلا استفاده می کردم که به علت خراب شدن به جای آن تایمر شیوا رو نصب کردم ولی در هنگام زدن شستی فیوز می پره. آیا سیستم این دو با همدیگه فرق داره.
  لطفا در این مورد راهنمایی بفرمایید

  • سلام آقا مهدی. از تایمر قبلی و تایمر جدید چند تا عکس بگیرید و از طریق فرم تماس با ما برای ما ارسال کنید.
   به این سوالات هم پاسخ بدید.
   1- وقتی که تایمر قبلی خراب شده بود، مدارتون چطوری عمل می کرد؟ یعنی کلا از کار افتاده بود؟
   2- در تایمر جدید هر کدوم از شستی ها رو که بزنید فیوز میپره؟

 • سلام وقتتون بخیر
  من یه تایمر وصل کردم اما یه مرتبه کار میکنه اما دفعه دوم شاسی زنگ رو که فشار میدم عمل نمیکنه اما اگر یه بار فاز تایمر رو قطع کنیم دوباره وصل کنیم عمل میکنه چرا؟

  • سلام. مشکل از خود تایمره و باید تایمر رو تعویض کنید.

 • سلام و وقت بخير. يك سنسور تشخيص حركت خريدم جاى سه سيم دارد به نام هاى N,A,L. مى خواهم چراغ مهتابى كه دو شاخه و كليد(روى خود مهتابى هست منظورم كليد توكار روى ديوار نيست) دارد را به اين سنسور متصل كنم تا اين سنسور عمل خاموش و روشن كردن مهتابى را انجام دهد. گيج شده ام كه دو شاخه دو سيم دارد و سنسور جاى سه سيم ! لطفا راهنمايى بفرماييد.
  با سپاس از وقتى كه مى گذاريد.

  • سلام آقا داریوش. یک فاز رو به ترمینال L وصل کنید. یک نول رو به ترمینال N و یک نول رو به لامپ ببرید.
   بعدش یک سیم از ترمینال A به سیم دیگه لامپ وصل کنید.
   شاید احتمال داشته باشه که بنده جای ترمینال A , L رو اشتباه کرده باشم، چون شما نقشه کار رو برام ارسال نکردید. پس اگر مدار شما درست عمل نکرد در تمام توضیحات بالا جای L , A رو عوض کنید. نترسید اگر جای این دو تا جابجا هم بشه مشکلی برای سنسور پیش نمیاد.

 • سلام خداقوت
  تایمر راه پله رو میخوام تو مسیر برق فیوز بزارم که تو جعبه برق هست اما نمیدونم نول چراغ ها کدوم هست که وارد تایمر کنم یعنی حتما باید اون نول که به چراغ ها رفته وارد تایمر کنم یا فقط نول به تایمر بدم فاصله بین جعبه و شاسی زیاد هست

  • سلام. مرسی. هر نولی باشه مهم نیست.

 • سلام و سپاس فراوان
  میشه راجع به اینکه چطور از سه کلید تبدیل و یک کلید یک پله در یک مدار استفاده کنیم طوری که با کلید تک پل همه چراغ ها روشن بشه و اگه تک پل خاموش باشه چراغ ها هر یک با یک با یک کلید تبدیل کار کنه

  • سلام. این مدار خیلی سادست.
   کافیه از یک سیم فاز، 4تا انشعاب بگیرن و یکیش رو پیچ طلایی رنگ کلید یک پل و 3 تا انشعاب دیگه رو به یکی از پیچ های نقره ای رنگ (فرقی نمی کنه کدوم یکی) از هر کدوم از کلیدهای تبدیل وصل کنید.
   بعدش از پیچ طلایی رنگ کلید تبدیل شماره 1 ،به لامپ شماره 1،
   از پیچ طلایی رنگ کلید تبدیل شماره 2 ،به لامپ شماره 2،
   از پیچ طلایی رنگ کلید تبدیل شماره 3 ،به لامپ شماره 3
   وصل کنید.
   بعدش از پیچ نقره ای رنگ کلید یک پل سه تا انشعاب بگیرین و به 3 تا پیچ نقره ای رنگی که از کلیدهای تبدیل خالی باقی موندن وصل کنید.
   در آخر به هر کدوم از لامپ ها یک نول مستقیم وصل کنید.

   کنجکاو شدم بدونم این مدار رو برای چی می خوایین؟

 • با سلام – و تشکر از نشر اطلاعاتتون – من یک قاب لامپ دارای سنسور حرکتی خریده ام – راهروها تایمر دارند – برای نصب این قاب لامپ بجای لامپ فعلی میخواهم داخل کلید دو سیم ورودی به کلید را به هم متصل کنم و لامپ را نصب کنم در واقه سنسور حرکتی لامپ کار کلید را انجام دهد آیا درست است یا دچار مشکل میشود
  با سپاس مجدد

  • سلام آقا وحید. بله درسته. هر دو سیمی که به کلید وصل شده رو از کلید جدا کنید و مستقیم به همدیگه وصل کنید. با این کار اون لامپ قبلی باید به صورت دائم روشن بشه. بعدش فیوز کنتور رو قطع کنید و قاب لامپ جدید رو جایگزین کنید.

 • سلام جناب مهندس آیامیشهاز کلیدتک پل به جای کلیدتبدیل استفاده کرد؟یاقراردادن کلیددرمدار فتوسل؟

  • سلام. از کلید یک پل بجای تبدیل نمیشه استفاده کرد. ولی برعکسش امکان پذیره.
   برای قرار دادن کلید در مدار فتوسل امکان پذیره.

 • با درود فراوان
  سپاسگذرم از این راهنمایی کاملتون
  2تا سوال
  اول دستگاه رله تایمر معمولا کجای ساختمان نصب میشه
  دوم اینکه جز استفاده از دکمه روشن کردن دائم لامپ ها دلیل دیگه ای وجود دار که لامپ ها خاموش نمیشند

  • سلام. خواهش می کنم.
   رله تایمر یا همون تایمر راه پله معمولاً در بالای اولین کلید در طبقه همکف یا در داخل تابلو برق کنتورها قرار میگیره.
   بله. احتمال گیر کردن یکی از شستی ها به سمت داخل هم زیاده.

 • سلام بزرگوار روی تایمر جایی که نوشته فاز سیم نول بسته شده وجایی که نوشته نول فاز بسته شده با توجه
  به موارد بالا میتوانم جای سیم ها را عوض کنم
  با تشکر جواب جناب عالی

  • سلام. سیم فاز رو میشه با فاز متر چک کرد. سیم نول از کجا فهمیدید که واقعاً نوله؟
   با یک سرپیچ لامپ و یک لامپ می تونید از صحت سیم نول هم مطمئن بشید. اگر واقعا مطمئن شدید بعد این کار رو بکنید.

 • سلام
  مهندس وقتی شستی زده میشه لامپ کل طبقات روشن میشه
  اگر بخواهیم با همون یدونه تایمر و با شستی دیگری مثلا فقط لامپ همون طبقه روشن بشه باید چکار کرد؟
  ینی یه شستی مثلا طبقه دوم و سوم رو روشن کنه و شستی بعدی طبقه چهارم و پنجم
  طبقه دوم و سوم مشخصه ولی اینکه با شستی دیگه و با همون یدونه تایمر چطور میشه اینکارو کرد؟
  تشکر

  • سلام. اجرای چنین مداری امکان پذیر نیست.

   • شخصی این مدار رو از من خواسته و بهش گفته شده که حتما چنین مداری میتونه وجود داشته باشه ولی نه با کلید های تبدیل یا یک پل و …فقط با شستی و یک تایمر

    • سلام. فک نمی کنم با یک تایمر بشه چنین کاری کرد.

 • با سلام و خداقوت خدمت شما و تشکر از راهنمایی مثمر شما
  خدمت شما عارضم ساختمان مارا کسی که ساخته سیم کشی ساختمان را تکمیل نکرده وتحویل نداده است وسیم راه پله وراه رو یکی است و فاز مسقیم رفته سر لامپ ها و نول داخل کلید است ودرخرپشته کلید زنگ گذاشته ولی عمل نمی‌کند ویک پیریز گذاشته که فقط فاز داره وکلید تک پل گذاشته که کار نمیکند و سه رشته سیم آمده یکی فازه ویکی بدون باره و یکی از سیم ها موقع ای که چراغ ها روشن می‌شود نول می‌شود.
  میتوانم جای فاز ونول از روی تایمر عوض کنم

  • سلام. مرسی متشکرم از شما.با این توصیفی که فرمودین بهتره از یک برقکار بخوایید که بیاد و تمام برق مشاعات رو چک کنه.
   2- خیر جای فاز و نول رو اگه روی تایمر عوض کنید، فیوز تایمر و بعضی مواقع خود تایمر می سوزه.

 • استاد سلام
  فیوز در کدام قسمت تایمر قرار دارد و اموزش تعویض آن با تشکر

  • سلام. در بعضی مدل ها یک پیچ مشکی رنگ بزرگ روی خود بدنه تایمر قرار گرفته. که وقتی این پیچ رو می چرخونید فیوز شیشه ای از زیر اون پیچ میزنه بیرون.
   در بعضی مدلها هم فیوز داخل خود تایمره که بایستی با پیچ گوشتی قاب روی تایمر رو بردارید تا به فیوز شیشه ای برسید.

  • زیر تایمر های راه پله یک پیچ یا در مشکی رنگ وجود داره
   زمانی که شما این پیچ رو باز کنید یک فیوز کوچک میبینید که با فشار فنر روی پیچ وصل شده
   فیوز رو بردارید و یک فیوز سالم جایگزین کنید

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی