خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
خرداد
۹
۱۳۹۸

آموزش طراحی پلان روشنایی پارکینگ – درس دوم

همراه همیشگی سایت آموزش برق سلام. در این درس که ادامه درس قبلیست می خواهیم طراحی پلان روشنایی پارکینگ را انجام دهیم. پلانی که نقشه کشی برق را بر روی آن پیاده می کنیم یک ساختمان ۵ طبقه است و ما در این جلسه قصد داریم پلان روشنایی را برای پارکینگ ترسیم کنیم. در جلسه اول پلان روشنایی را برای طبقات اول تا پنجم طراحی کردیم. بنابراین اگر فیلم جلسه اول را مشاهده نکرده‌اید، حتماً آن فیلم را مشاهده کنید و بعد به سراغ این جلسه بیایید. چون در جلسه قبل اِلمان های مربوط به روشنایی توضیح داده شد و یک سری نکات گفته شده و همچنین طراحی هایی صورت گرفته که در این جلسه ادامه آن ها را آموزش می‌دهیم. برای مشاهده درس قبلی بر روی این لینک کلیک کنید.  آموزش طراحی پلان روشنایی برق ساختمان – درس اول

فیلم آموزش طراحی پلان روشنایی پارکینگ

اگر حوصله خواندن کل این مقاله را ندارید، کافیست تنها فیلم آموزشی زیر را مشاهده کنید.

 

مقاله آموزش طراحی پلان روشنایی پارکینگ

نقشه معماری طراحی شده‌ی طبقه همکف بصورت شکل زیر است. همان گونه که در شکل مشخص است طبقه همکف شامل حیاط، پارکینگ، پنج انباری، یک آسانسور و قسمت راه پله ها می شود. این نقشه را به صورت آماده در اختیار ما قرار می دهند و از ما که مهندس طراح برق ساختمان هستیم می خواهند که پلان روشنایی را برای آن ترسیم کنیم. قبل از اینکه المان های روشنایی را داخل این نقشه قرار دهیم باید اول شکل های اضافه ای نظیر اتومبیل ها را از داخل آن پاک کنیم.

پلان معماری طبقه همکف

 

در شکل پایین اشکال اضافه را از داخل نقشه پاک کرده ایم و شما پلان روشنایی را که برای آن ترسیم شده می توانید بصورت کامل مشاهده کنید. برای توضیح این نقشه ابتدا از داخل پارکینگ شروع می کنیم. برای این کار می توانیم از چراغ های سقفی استفاده کنیم. هفت عدد از این چراغ ها را مانند شکل پایین در سقف پارکینگ نصب کرده ایم. نحوه ی قرار گیری این چراغ ها به این صورت است که فاصله هر چراغ با دیوارهای اطرافش باید نصف فاصله چراغ ها از یکدیگر باشد.یعنی اگر فاصله هر چراغ با دیوارهای اطرافش ۲ متر باشد باید فاصله این چراغ با چراغ های کنارش ۴ متر باشد. همچنین برای روبروی در آسانسور نیز یک چراغ سقفی قرار داده ایم. حال برای روشن کردن این چراغ ها به این صورت عمل می کنیم که مطابق شکل سه تا از این چراغ ها را با استفاده از سنسور حرکتی روشن می کنیم تا وقتی شخصی وارد پارکینگ می شود مسیر حرکت شخص را تا زمانی که به آسانسور برسد برایش روشن کند. سنسور های حرکتی مختلفی وجود دارند ولی ما در اینجا از سنسور حرکتی ۳۶۰ درجه استفاده کرده ایم. این سنسورها حرکت موجودات زنده را سنس می کنند و به محض تشخیص حرکت، چراغ مربوطه ای که متصل به آن ها است روشن می شود. برای روشن کردن چهار چراغ باقیمانده می توانیم به این صورت عمل کنیم که از یک کلید دوپل استفاده کنیم تا با یک پل آن دوتا از این چراغ ها را با هم روشن کنیم و با پل دیگر آن دو چراغ دیگر را با هم روشن کنیم. این کلید را در قسمت ورودی در پارکینگ قرار می دهیم. فاصله این کلید تا چارچوب در بایستی بین ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر باشد و ارتفاع قرار گیری آن بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی متر از کف تمام شده است.

برای روشنایی انباری ها می توانیم از چراغ سقفی استفاده کنیم. یک عدد از این چراغ ها را در مرکز سقف هر انباری قرار می دهیم. برای پیدا کردن مرکز هر انباری کافیست تا قطرهای انباری ها را که معمولا مستطیل شکل هستند ترسیم کنیم، محل طلاقی قطرها مرکز انباری است. برای همه انباری ها یک چراغ را قرار می دهیم. برای روشن کردن این چراغ های از کلید یک پل استفاده می کنیم و این کلید را داخل انباری و در سمت دستگیره در هر انباری نصب می کنیم و فاصله کلید تا چارچوب در باید بین ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر باشد. برای بقیه انباری ها به این صورت، یک کلید یک پل را قرار می دهیم.

در این مرحله قصد داریم چراغ ها را برای داخل حیاط قرار دهیم. برای حیاط می توانیم از چراغ دیواری حیاطی استفاده کنیم. مانند تصویر پایین در اطراف حیاط چند عدد از این چراغ ها را نصب می کنیم. در این قسمت نیز این نکته را رعایت کنید که فاصله چراغ ها به نحوی انتخاب شود که فاصله هر چراغ با دیوار کنارش نصف فاصله چراغ ها از یکدیگر باشد. چراغ های دیگر را می توانیم با کلید تبدیل روشن و خاموش کنیم. به این دلیل که وقتی شخصی وارد حیاط می شود با استفاده از کلید تبدیلی که کنار در ورودی قرار گرفته این چراغ ها را روشن کند و وقتی شخص از حیاط عبور کرد و وارد پارکینگ شد با کلید تبدیل دیگری که در پارکینگ نصب شده چراغ های داخل حیاط را خاموش کند. چراغی که در ضلع شمالی حیاط قرار گرفته را می توانیم با استفاده از یک کلید یک پل روشن کنیم.

برای آسانسور از چراغ تونلی که مخصوص آسانسور هست استفاده می کنیم. در گذشته برای روشن کردن چراغ های تونلی از کلید تبدیل استفاده می شد. ولی امروزه استفاده از آن ممنوع شده است و بجای آن از یک کلید یک پل در اتاقک موتورخانه استفاده می شود تا سرویس کار و تعمیرکار آسانسور که هر چند وقت، برای سرویس آسانسور مراجعه می کند مجبور باشد برای روشن کردن این چراغ ها به موتورخانه بالای پشت بام مراجعه کند و از آن قسمت لامپ ها را روشن کند و همان جا نیز برق آسانسور را قطع کند تا کسی از کابین آسانسور استفاده نکند. برای همین از یک کلید یک پل استفاده می کنیم. البته در پکیج جامع آموزش نقشه کشی برق ساختمان با اتوکد که در قسمت محصولات آموزشی سایت قرار دارد، در یک جلسه مجزا، روشنایی و پریزهای آسانسور را طراحی کرده ایم و تمام نکات مبحث ۱۳ ساختمان را که مربوط به آسانسور می شود توضیح داده ایم، برای اطلاعات بیشتر می توانید به این پکیج مراجعه کنید.

برای قسمت راه پله همانطور که در درس اول مشاهده کردید برای سقف هر پاگرد از راه پله ها یک چراغ سقفی نصب کردیم و بعد این چراغ ها را با استفاده از شستی و رله زماندار روشن کردیم در اینجا نیز ادامه ی آن را تکمیل می کنیم. در قسمت ورودی راه پله باکس مربوط به رله زماندار و همچنین یک شستی را نصب می کنیم و در سقف پاگرد پله ها یک چراغ نصب می کنیم.

همان گونه که پیش تر بیان شد برای هر طبقه از ساختمان در قسمت پاگرد آن یک چراغ اضطراری را نیز نصب می کنیم تا زمانی که برق ها قطع می شود بتوانیم از آن استفاده کنیم.

حالا در این مرحله باید مشخص کنیم چراغ هایی که تا به اینجا برای طبقه همکف نصب کرده ایم برق خود را از کجا تامین می کنند برای این کار باید هر گروه از چراغ ها را در یک سرخط دسته بندی کنیم و بعد هر سرخط را به یکی از فیوز های تابلو ی مشاعات متصل کنیم. چراغ های داخل پارکینگ و چراغ هایی که در حیاط قرار دارند را در یک سرخط قرار می دهیم. برای این کار کافیست مانند تصویر پایین کلیدهای این چراغ ها را به یکدیگر متصل کنیم و سپس از کلید یک پلی که داخل حیاط نصب کرده ایم یک لیدر(فلش) بزنیم و این سرخط را به فیوز شماره ۳ از تابلو مشاعات متصل می کنیم(L3/ DP0). دقت داشته باشید که چراغ هایی که در یک سرخط قرار می گیرد نباید از ۱۲ عدد بیشتر باشند در غیر این صورت باید آن ها را به دو سرخط تقسیم کنید. چراغ های داخل انباری ها را نیز در یک سرخط دیگر قرار می دهیم. برای این کار تمام کلیدهای یک پل آن ها را به هم متصل می کنیم و بعد این سرخط را به فیوز شماره ۴ از تابلو مشاعات متصل می کنیم(L4/ DP0). چراغ تونلی آسانسور را نیز به یکی از فیوز های تابلوی قدرتی که مختص آسانسور هست و در موتورخانه آسانسور قرار می گیرد متصل می کنیم(L4/ DPELV). چراغ های سقفی راه پله ها را نیز در یک سرخط جداگانه قرار می دهیم و آن ها را به فیوز شماره ۵ از تابلو مشاعات متصل می کنیم(L5/ DP0). چراغ های اضطراری را نیز در یک سرخط دیگر قرار می دهیم و به فیوز شماره ۶ از تابلو مشاعات متصل می کنیم(L6/ DP0).

علاوه بر این همان گونه که در شکل زیر مشاهده می کنید تعداد رشته سیم ها و همین طور سطح مقطع سیم هایی که از داخل لوله های مختلف عبور می کنند نیز نشان داده شده است. شما عزیزان برای آموزش این مبحث می توانید پکیج جامع ما را تحت عنوان “آموزش نقشه کشی برق ساختمان با اتوکد” تهیه کنید. در این پکیج صفر تا صد نقشه کشی برق ساختمان را مطابق با جدیدترین قوانین نظام مهندسی و مبحث ۱۳ ساختمان آموزش داده ایم. به این ترتیب طراحی پلان روشنایی طبقه همکف این ساختمان به پایان رسید.

نقشه نهایی در طراحی پلان روشنایی برق ساختمان :

پلان روشنایی پارکینگ

 

در مقاله بعدی، پلان پریزهای برق را برای این ساختمان ۵ طبقه طراحی می کنیم. مقاله های ما را در سایت آموزش برق دنبال کنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.2 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

  • با عرض سلام خدمت شمامهندس مرادی عزیز وعوامل محترم سایت آموزش برق.مهندس جان این کتاب برق صنعتی وآیفون۲ کی آماده میشه؟

    • سلام. متاسفانه این روزها درگیر کاری هست و نمی تونم روی کتاب ها وقت بزارم.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی