خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۱۱
۱۳۹۴

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل :

 

معرفی کلید تبدیل

 

از کلید تبدیل جهت خاموش و روشن کردن یک یا چند لامپ (مصرف کننده) از دو نقطه استفاده می‌شود. مثلاً فرض کنید که شما می‌خواهید قبل از بالا رفتن از راه پله، برق راه پله را روشن کنید و بعد از اینکه بالا رفتید، بتوانید از همان طبقه بالا، دوباره لامپ را خاموش کنید. در این صورت می توانید از کلید تبدیل استفاده کنید. البته روش های بهتری مثل، تایمر راه پله یا چشم راه پلهنسور حرکتی) هم برای اجرای روشنایی راه پله وجود دارد که ما در کتاب آموزش جامع برق ساختمان این موارد را به طور مفصل توضیح داده ایم.

یا اینکه فرض کنید شما یک منزل ویلایی بزرگ دارید، که دارای یک حیاط بزرگ است. و می خواهید زمانی که از درب اصلی وارد حیاط شدید، یک کلید تبدیل را بزنید تا محوطه حیاط روشن شود و بتوانید مسیر خود را تا منزل پیدا کنید. و آنگاه که وارد منزل شدید، با یک کلید تبدیل دیگر، چراغ پشت سرتان را خاموش کنید.

کلیدهای تبدیل دقیقا شبیه یک کلید یک پل هستند و کسی که از قبل با آن آشنایی نداشته باشد نمی تواند این دو را از همدیگر تشخیص دهد. تنها تفاوت این کلید با کلید یک پل در این است که این کلیدها سه ترمینال (یا سه پیچ اتصال ) دارند که معمولاً دو تای آنها نقره ای رنگ هستند و به آنها پیچ های غیر مشترک گفته می شود و یک پیچ دیگر هم وجود دارد که معمولاً طلایی یا قرمز رنگ است و به آن پیچ مشترک گفته می شود.

 

روش لوله گذاری برای کلید تبدیل

ابتدا طریقه لوله گذاری در این کلیدها را بررسی می کنیم. در کلید های تبدیل نقشه لوله گذاری به صورت زیر است. یعنی فاز و نولِ ورودی را وارد یکی از کلیدها می کنیم ( مهم نیست کدام یک) و آنگاه از هر کدام از کلید ها یک لوله خرطومی تا لامپ مورد نظر نصب می کنیم.

روش لوله گذاری کلید تبدیل

روش لوله گذاری کلید تبدیل

 

روش سیم کشی برای کلید تبدیل

در تصویر زیر روش سیمکشی برای کلید تبدیل ترسیم شده است. به این روش روش استاندارد کلید تبدیل گفته می شود.

 

روش استاندارد کلید تبدیل

همان طور که مشاهده می کنید از داخل هر کدام از کلیدهای تبدیل تا لامپ، هر کدام ۳ رشته سیم قرار گرفته است. بهتر است دو رشته از آن سیم‌ها هم رنگ باشند (مثل سیم های سبز رنگ بالا) . آن دو رشته سیم همرنگ را در محل لامپ قطع نکنید و تا کلید بعدی امتداد دهید. از داخل لوله خرطومی دیگر (لوله ای که روی آن نوشته شده، فاز و نول) دو رشته سیم آبی و قرمز رد کنید.

در تصویر بالا فاز ورودی، وارد پیچ طلایی رنگِ کلید سمت راست شده است. آنگاه هر دو پیچ نقره ای رنگ در هر دو کلید به همدیگر متصل شده اند (با سیم های سبز). آنگاه از پیچ طلایی رنگ کلید سمت چپ با یک سیم قرمز به لامپ وصل شده است. سیم نول هم مستقیم به لامپ وصل شده است.

در تصویر زیر شمای فنی کلید تبدیل را مشاهده می کنید. البته منظور هر دو نقشه یکیست و در مفهوم فرقی با هم ندارند.

 

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل

 

روش دوم برای سیمکشی کلید تبدیل:

این روش که به روش بازاری کلید تبدیل معروف است. سربندی سیم ها را به صورت دیگری انجام می دهد. که نقشه آن را در پایین مشاهده می کنید.

روش-بازاری-کلید-تبدیل

مدار بالا را فقط به این خاطر ترسیم کردیم که شما با روش بازاری کلید تبدیل هم آشنا شوید، زیرا شما به عنوان یک برقکار باید همه این مدارها را بلد باشید، زیرا احتمال دارد که برای تعمیر سیمکشی یک منزل قدیمی که از روش بازاری استفاده کرده است اقدام کنید. ولی همیشه پیشنهاد می‌کنیم که اگر خودتان می خواهید سیمکشی را انجام دهید از روش اول (استاندارد) برای سیم کشی کلید تبدیل استفاده کنید.

 

نکته :

 • برای آشنایی بیشتر با کلیدهای تبدیل به کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق مراجعه کنید. در این کتاب با یک روش دیگر هم برای سربندی و نصب کلید تبدیل آشنا می شوید.
 • از کلید تبدیل بیشتر برای راه پله ها،اتاق خواب ها،اتاق هایی که معمولا ۲ در دارند (یکی ورودی یکی خروجی) استفاده می شود.
 • از کلید تبدیل به عنوان کلید یک پل هم می توانید استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید در زمان سیم بندی چون یکی از پیچ های پشت کلید اضافی است باید یکی از پیچ های نقره ای را در نظر نگیرید.(فرقی نمی کند کدام یک). فقط توجه داشته باشید قیمت این کلید از کلید یک پل بیشتر است. و تنها زمانی که مجبور بودید از آن به عنوان کلید یک پل استفاده کنید.

 

روش عملکرد کلید تبدیل :

در واقع اتفاقی که با هر بار فشار دادن کلید، در داخل کلید تبدیل می افتد به صورت زیر است.

روش عملکرد کلید تبدیل

یعنی با هر بار فشار دادن کلید تبدیل، پیچ طلایی رنگ، یک بار به پیچ نقره ای رنگ سمت راست و بار دیگر به پیچ نقره ای رنگ سمت چپ وصل می شود.

 

نقشه کلید تبدیل برای تعداد زیادی چراغ:

در صورتی که تعداد چراغ های متصل به کلید تبدیل از یک لامپ بیشتر باشد، بایستی همه لامپ ها را با یکدیگر موازی کنید. در این صورت نقشه اتصال سیم ها در کلید تبدیل به صورت زیر خواهد بود.

نقشه سیمکشی کلید تبدیل


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


371 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • در مورد کلیدهای تبدیل ، مشکل بسیار عجیبی دارم
  خلاصه بگم
  هملنطور که اطلاع دارید بین دو کلید تبدیل ، دو رشته سیم هست که در هر حالت یکی از این سیم ها فاز هستند
  مشکل من اینه ، که وقتی یکی از این دو سیم فاز داره ، سیم کناریش هم برق ضعیفی داره و بعد از زدن کلید ، فاز به اون سیم منتقل و دیگری بازم برق ضعیف داره
  این برق ضعیف ، لامپ ال ای دی رو به صورت کم نور روشن میکند ولی قادر به روشن کردن لامپ رشته ای نیست
  که البته دیگه کسی هم لامپ رشته ای استفاده نمیکنه

  ضمنا هیچ گونه اتصالی هم وجود نداره ، سیم ها رو کاملا بیرون کشیدم و باز بینی کردم دوباره با فنر این مسیر سه متری رو انداختم
  ولی بازم هر دو سیم با فازمتر روشن میشن
  که یکیش فاز اصلی و دیگری فاز دروغین هست که برق گرفتگی هم نداره

  چطور میتونم این نویز برقی یا این میدان معناطیسی رو بگیرم
  چند روزه وقتم رو گرفته و جیگرم رو خون کرده

  لطفا کمکم کنید

  • سلام دوست عزیز. اگر زودتر به سایت آموزش برق میومدین وقتتون گرفته نمیشد. این یک مشکل شایع است و برای سیمکشی تمام ساختمان ها اتفاق می افته. بهش میگن القای فاز روی سیم های مجاور و کاریش هم نمیشه کرد.

  • دوست عزیز این مشکل شما قابل حله اول نگاه کنید که از کدوم روش سیم کشی استفاده میکنید که برای شما بهتره از روشی که یه سر لامپ مستقیم به نول وصل میشه و سر دیگه میره توی یکی از کلیدها خب حالا فقط چک کنید که سیم کشی درست باشه بعدش فاز و‌نول رو چک کنید چون دلیل مشکل شما فقط جابجایی فاز و نول روی برق اصلی هستش یعنی شما رنگ بندی سیم کشیهاتونم درست هست ولی مثلا زیر کنتور فاز به آبی و نول به سیم رنگی وصل شده و این امر باعث مشکل شده و اگر تمام اینها رو چک کردین و نشد یه دلیل دیگه که میمونه فقط چراغ کوچیک داخل کلید ها میباشد که با یه فازمتر اگع بشکونیدش مشکلتون درجا حل میشه

   • سلام.ممنون از مشارکت شما.

 • سلام
  برای حال یک چراغ داشتیم که با دو تا کلید روشن و خاموش میشد که ما یکی از آنها رو کور کردیم الان دیگه با اون کلید باقیمانده دیگه روشن نمیشه
  لطفا راهنمایی کنین

  • سلام. خب قبل از اینکه اون رو کور می کردین باید همه سیم های متصل به کلید که ۳ تا سیم بود رو به همدیگه متصل می کردید.

   • ببخشید چون اونجا رو گچ زدیم باید دوباره اون قسمت پریز رو پیدا کنیم تا سیم ها رو وصل کنم امکان نداره از اون پریزی که مونده سیم ها رو جابجا کنم؟

    • اگر سیم فاز از داخل اون کلیدی که باقی مونده مستقیم به لامپ رفته باشه، میشه این کار رو کرد، در غیراینصورت باید قسمت گچ شده رو مجدد خراب کنید. از یک برقکار ماهر بخوایید که بیاد و تست کنه.

     • کلید رو باز کردم دو تا سیم فاز داشت یه طرف که یکیش به کلید متصل بود و یکیش هم به یه رشته سیم و آنطرف هم سیم نول بود که به کلید وصل بود
      حالا نمیدونم فاز یا نول کدومش مستقیم به لامپ رفته

     • برقکارها همیشه نول رو به لامپ میبرن. حالا شما همون سیم های پشت کلید رو تکون بدید، اگر سیم های پشت لامپ هم تکان خورد، میشه کاریش کرد، در غیرانصورت باید اون کلید قبلی رو پیداش کنید و سیم هاش رو متصل کنید.

 • سلام
  برای اتصال سیم به شینه نول و ارت توسط سرسیم حلقه ای ؛ باید چه سایزی و چه مدلی باشه ؛ الان من بخوام برم بخرم ؛ بگم چی بده ؟
  بعد از کجا باید بخرم ؟

  • سلام آقای تمشیتی. این روزها کلا رفتی تو فازه سرسیم.
   من نمیدونم اون شینه شما چه سایزی هست و قراره سیم نمره چند بهش وصل بشه، یک تکه از سیم و شینه تون رو ببرید فروشگاه لوازم برقی، و بگین سرسیمی بهتون بدن که مناسب اونها باشه.

 • سلام مهندس
  برای اتصال سیم به شینه نول و ارت حتما باید سرسیم حلقه ای بزنی ؟
  اگه قلع اندود کنی نمیشه ؟
  من بعضی جاها دیدم سیمو بدون هیچ سرسیم و قلعی و مستقیم میذارن

  • سلام. بستگی داره که شینه ارت شما چه مدلی باشه، بعضی ها با سر سیم حلقه ای و بعضی ها با سرسیم معمولی یا قلع اندود متصل میشن.
   ۲- بله بنده هم خیلی جاها دیدم که بدون سر سیم و قلع اندود متصل میکن. ولی راه صحیح و استانداردش استفاده از سر سیم هستش.

 • سلام مهندس
  سیمی رو که میخوای به شینه نول یا ارت ببندی ؛ رو میشه سرسیم حلقه ای نزنی و با حوض قلع ؛ قلع اندودش کنی و ببندی ؟

 • سلام مهندس
  اگه سیمها ی جای بدی و دشواری بود که سخت بود چی ؟ جای تنگ ؟ اگه بالای سقف یا در ارتفاع بود چی ؟ چطور حوض قلعو اونجا ببریم ؟
  یا اگه برق نداشتیم چی ؟
  اونوقت برای سیم هایی که توسط سرسیم حلقه ای در تابلو برق اصلی ساختمان به شینه نول یا ارت وصل میشن چی ؟ و باید پیچ کامل باز شه و زیر پیچ قرار بگیره ؟
  با حوض قلع میشه ؟
  لطفا توضیح بدید
  حوض قلعو خیلی جاها نمیشه برد

  • سلام، معمولا اتصالات رو باید جاهایی قرار بدین که تو دسترس باشن. خیلی جاها تو ساختمان نیمه کاره برق تو دسترس نیست واسه اونجا هم وسیله ای به نام سیم سیار اختراع شده. جاهایی هم که قبلا سیم زیر شینه نصب شده شما باید یه تایمی که کمتر از برق استفاده میشه قطعی بدین و کار رو درست انجام بدین. در کل برای اینکه کار استاندارد انجام ندین هیچ وقت خودتون رو قانع نکنید سعی کنید تا جایی که میتونید کار خودتون رو استاندارد و خوب انجام بدین. شما بعنوان متخصص کارتون یاید مدیر پروژه و کارفرما رو قانع کنید که کار رو خوب انجام بدین.

 • سلام مهندس
  تو ساختمون اگه اصلا پرس سرسیم نداشته باشیم باید چیکار کنیم ؟
  سرسیم نزنیم ؟
  سرسیم حلقه ای شینه ها چی ؟
  راه حل چیه ؟

  • سلام. اگر انبر پرس نداشتین می تونید با حوضچه قلع، سر سیم ها رو قلع اندود کنید.
   سر سیم حلقه ای برای کلیدها و پریزها استفاده نمیشه.

 • اگر فاز را به یکی از پیچ های غیر مشترک کلید تبدیل وصل کنیم چه اتفاقی می افتد

  • مدار درست عمل نمیکنه و تا یکی از کلیدها پایین نباشه، کلید دیگه کلاً کار نمی کنه.

 • سلام مهندس
  شینه های نول و ارت که توی تابلو برق ساختمونا هست
  و روش پیچ داره که باید پیچو کامل باز کنی و با سرسیم حلقه ای سیم بزنی
  اگه سرسیم حلقه ای نزنی چی میشه ؟
  همون سیمو مستقیم بزاری ؟

  • سلام، این سوال رو خیلی ها میپرسن ولی در این حالت اتصالات درست بسته نمیشه و باعث میشه از محل اتصال جریان زیادی کشیده بشه. اتصالات شل باعث ایجاد حریق میشه.

 • سلام مهندس
  اگه تو ساختمون سرسیم نزنیم چی میشه ؟
  یک چیز اضافیه ؟
  دلیل زدنش چیه. ؟

  • سلام، اضافه نیست ممکنه بدون سرسیم هم کارتون راه بیفته و هیچ مشکلی نداشته باشین ولی در کل وجود سر سیم باعث میشه اتصالات محکم تر و بهتری داشته باشین و یه چیز استاندارد تریه و باعث میشه اتصالات شل، جریان اضافه نکشه.

 • با سلام خدمت مهندسین عزیز
  بنده یه سوالی داشتم اگ راهنمایی کنین ممنون میشم
  چطوری میشه یه لامپ رو از دو نقطه با استفاده از کلید تک معمولی (بدون استفاده از کلید تبدیل ) کنترل کرد ؟

  • سلام، امکانپذیر نیست، بهترین روش همون کلید تبدیله.

 • سلام مهندس دوتا سوال دارم که ممنون میشم کمکم کنی برقکش قبلی برا کلید تبدیل فقط ۳ تا سیم از خرطومیهاش رد کرده که ۱۰ تا لامپ و میخواسته باهاش روشن و خاموش کنه اما فکر اینو نکرده که ۳ تا سیم فقط برا روشن و خاموش کردن ۱ لامپ میشه استفاده کرد نه برا ۱۰ تا لامپ. الان همه نما سنگ شده و خرطومیها همه زیر کار رفته نمیشه یه سیم دیگه ازشون رد کرد تا بشه درستش کرد شما راه حلی دارید تا بشه بدون خسارتی مشکلشون و حل کرد اگه راه حلی دارید ممنون میشم نقشه شو برام نمایش بدید سوال دومم اینه که آیا میشه لامپهای LED رو به روش سری روشن و خاموش کرد

  • سلام، ارتباط بین لامپ ها مگه از همدیگه به صورت موازی گرفته نشده؟ اگه بتونید یه دونه لامپ رو روشن کنید بقیه هم طبیعتا روشن میشن مشکلی بوجود نمیاد.

   • علیک سلام،مهندس از کنتور دوتا سیم داده به کلید تبدیل اولی بعد از کلید تبدیل اولی سه تا سیم داده به لامپ اول و لامپ دوم و همینطور تا آخر بعد از لامپ دهمی هم سه تا سیم داده به کلید تبدیل دومی کلا از یه مسیر خرطومی استفاده کرده ؟؟؟

    • سلام. ببینید، برقکار شما طبق این نقشه سیمکشی رو انجام داده . نقشه سیمکشی کلید تبدیل
     و این نقشه هم اشتباه نیست. و اگر از سیم مناسب استفاده کرده باشه، میشه ۱۰ تا لامپ رو باهاش همزمان روشن کرد.
     ۲- پاسخ سوال دوم: لامپ ها رو نمیشه بصورت سری روشن کرد، باید بصورت موازی در مدار باشن. ولی الان می تونید لامپ های قبلی که می فرمایید رو باز کنید و بجاشون لامپ های LED وصل کنید.

     • مهندس طبق اون نقشه نیست اون نقشه ۴ رشته سیم لازم داره اما اینجا کلا ۳ تا رشته سیم براش رد شده لامپها هم تو مسیر همین ۳ تا رشته سیم قرار دارند اگه لامپها رو به صورت موازی ببندند فقط یک رشته سیم برا کلید تبدیل میمونه اگه مدارو هم به صورت بازاری ببندند فقط یه لامپ و میشه به صورت موازی روشن کرد چون اگه یک لامپ بشه چند لامپ اون وقت به صورت سری روشن میشه و باعث کاهش رو شنایی میشه شاید من اول نتونستم منظورمو درست برسونم

     • سلام مجدد. تا از نزدیک سیم ها رو چک نکنم نمی دونم قضیه از چه قراره. آخه با ۳ تا سیم که نمیشه. مگر اینکه آقای برقکار علاوه بر اون لوله ها و سیم هایی که میگین، بین ۲ تا کلید تبدیل یک لوله دیگه بصورت مستقیم قرار داده باشه. پس کلیدها رو باز کنید و ببینید که آقا فقط یک لوله با ۳ تا سیم اومده داخل کلید یا تعداد سیم ها و لوله های ورودی به کلید بیشتره.
      ۲- بله درسته اگر روشنایی ها سری بشن نورشون کم میشه.

 • کلید تبدیل به سه روش بسته می‌شود اگر نقشه ان را هم دارید لطفا ارائه دهید .

 • سلام مهندس
  يه كليد تبديل نصب كردم به روش استاندارد ولي كليد رو كه ميزنم جراغ به جاي روشن شدن دايم چشمك ميزنه. مثل خاموش و روشن شدن متناوب. مدار رو چك كردم و كاملا درست هست. مشكل از كجا ميتونه باشه؟
  تشكر

  • سلام ، خود کلید و اتصالات رو خوب چک کنید بعد با مولتی متر تست کن و مطمئن بشین که ولتاژ ۲۲۰ به دوسر لامپ میرسه یا نه.

 • باسلام مهندس من در یک ساختمان سه تا کلید تبدیل میخوام وصل کنم با سه تا چراغ جداگانه لطفا راهنمایی بکنید

  • سلام، اینجوری که شما میخواهید نمیشه از چراغ های سنسور دار استفاده کنید.

 • سلام و تشکر از شما
  آیا امکان داره یک لامپ را از چند نقطه خاموش و روشن کرد ؟ یعنی در سیم کشی مون از سه تا کلید تبدیل و یا بیشتر استفاده کنیم
  اگر امکانش هست راهنمایی کنید.ممنون

  • سلام، امکانش هست. باید ابتدا و انتهای مدار از کلید تبدیل استفاده کنید و بین دو تا کلید تبدیل هم هر چند تا کلید صلیبی می خواهید وصل کنید با توجه به اینکه کلید صلیبی تو بازار سخت گیر میان پیشنهاد میکنم از لامپ های موشن دار یا همون سنسور دار استفاده کنید.

 • سلام خسته نباشید من خودم برق کش هستم و میخاستم بپرسم چجوری میشه از یک طرف کلید تبدیل به طرف دیگه کلید تبدیل برق برد وپیریز گذاشت وبا ردکردن سه سیم انجام داد

  • سلام، تنها راهش اینه که با سه تا سیم مدار کلید تبدیل رو به روش بازاری ببندین. یعنی این که پیچ غیر مشترک هر دوتا کلید رو به هم وصل کنید و فاز رو بدین به یه پیچ غیر مشترک، نول رو هم بدین به پیچ غیر مشترک دیگه و هر دوتا پیچ مشترک رو بدی به سرپیچ لامپ از اون یکی کلید تبدیل هم فاز و نول رو از غیر مشترک ها بگیرین. روش بازاری کلید تبدیل
   اینجوری کارتون راه میفته. ولی این رو بدونید که این کار غیر استاندارده. اولا مدار روشنایی و پریز با هم یکی میشن دوماً نباید فاز و نول رو به یک کلید بدین.

 • باسلام بنده طبق نقشه پیش رفتم ولی روشن نمیشن و از پایین که یکی یکی فاز لامپهارو چک میکن به ترتیب لامپ فازمتر ضعیفتر میشه سیمها رو چک کردم ولی مشکلو پیدا نکردم.اگه دوستان میتونن کمکم کنن.متشکرم

  • سلام. متاسفانه از راه دور نمیتونیم راهنمایی تون کنیم. و تا تست نشه نمیشه اشکال رو پیدا کرد.

 • با سلام و تشکر ویژه بابت پاسخویی شما
  در یک منزل قدیمی، کلیدهای تبدیل مشکل عجیبی دارن که سال ها به همین شکل استفاده شدن. یه این ترتیب که وقتی با یک کلید لامپ رو روشن می کنیم و با کلید بعدی لامپ رو خاموش می کنیم، کلید قبلی دیگه هیچ دستوری صادر نمیکنه و مجبوریم لامپ رو با همون کلیدی روشن کنیم که لامپو باهاش خاموش کرده بودیم. ظاهرا سیم کشی هم درسته.
  آیا در کلید های تبدیل همیشه پیچ های کنار هم، پیچ های غیر مشترک هستند؟ یا ممکن است یکی از آن ها در پایین و دیگری در بالا قرار گرفته باشد؟

  • سلام یکی از کلید های تبدیل شما خراب شده عوض کنید درست میشه احتمالا کلید دومی باید باشه اگر به دقت داخل کلید نگاه کنید پیچ مشترک راحت قابل شناسایی هست اون قسمت فلزی که اهرم کلید روش سوار شده و بین دوتا پیچ دیگه مشترکه رو ادامه بدی به پیچ مشترک وصل شده. اینجوری دیگه نیازی هم نیست حفظ کنید کدوم رنگ و کدوم پیچ مشترکه

   • فکر نمی کنم مشکل از خرابی کلید باشه چون تمام کلید های تبدیل این ساختمون به این شکل کار می کنند!!! ظاهراً برقکارش یه سبک جدید در بستن کلید های تبدیل ابداع کرده.
    به هر حال ممنونم از وقتی که صرف کردید دوست عزیز

    • سلام حسین جان.نظر بنده هم اینه که کلید دوم خراب شده.

  • سلام حسین جان اگه شما از پایین لامپ و روشن میکنی و از بالا خاموش میکنی و بعد از بالا روشن نمیشه و باید دوباره از پایین لامپ و روشن کنی فقط لازم است جای دوتا سیم غیر مشترکه یکی از کلیدهای تبدیل و جابجا کنی البته اگه به صورت بازاری بسته نشده باشه…

 • باسلام دولامپ جداگانه باکلیدهای تبدیل روشن وخاموش می شوند چگونه می توانم ازحالت تبدیل درآورده وهریک ازلامپها بایک کلیدمجزاروشن وخاموش شوند؟

  • سلام. طبق این نقشه که در پایین براتون قرار دادم عمل کنید.
   تغییر کلید تبدیل

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی