خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۱۱
۱۳۹۴

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل :

 

معرفی کلید تبدیل

 

از کلید تبدیل جهت خاموش و روشن کردن یک یا چند لامپ (مصرف کننده) از دو نقطه استفاده می‌شود. مثلاً فرض کنید که شما می‌خواهید قبل از بالا رفتن از راه پله، برق راه پله را روشن کنید و بعد از اینکه بالا رفتید، بتوانید از همان طبقه بالا، دوباره لامپ را خاموش کنید. در این صورت می توانید از کلید تبدیل استفاده کنید. البته روش های بهتری مثل، تایمر راه پله یا چشم راه پلهنسور حرکتی) هم برای اجرای روشنایی راه پله وجود دارد که ما در کتاب آموزش جامع برق ساختمان این موارد را به طور مفصل توضیح داده ایم.

یا اینکه فرض کنید شما یک منزل ویلایی بزرگ دارید، که دارای یک حیاط بزرگ است. و می خواهید زمانی که از درب اصلی وارد حیاط شدید، یک کلید تبدیل را بزنید تا محوطه حیاط روشن شود و بتوانید مسیر خود را تا منزل پیدا کنید. و آنگاه که وارد منزل شدید، با یک کلید تبدیل دیگر، چراغ پشت سرتان را خاموش کنید.

کلیدهای تبدیل دقیقا شبیه یک کلید یک پل هستند و کسی که از قبل با آن آشنایی نداشته باشد نمی تواند این دو را از همدیگر تشخیص دهد. تنها تفاوت این کلید با کلید یک پل در این است که این کلیدها سه ترمینال (یا سه پیچ اتصال ) دارند که معمولاً دو تای آنها نقره ای رنگ هستند و به آنها پیچ های غیر مشترک گفته می شود و یک پیچ دیگر هم وجود دارد که معمولاً طلایی یا قرمز رنگ است و به آن پیچ مشترک گفته می شود.

 

روش لوله گذاری برای کلید تبدیل

ابتدا طریقه لوله گذاری در این کلیدها را بررسی می کنیم. در کلید های تبدیل نقشه لوله گذاری به صورت زیر است. یعنی فاز و نولِ ورودی را وارد یکی از کلیدها می کنیم ( مهم نیست کدام یک) و آنگاه از هر کدام از کلید ها یک لوله خرطومی تا لامپ مورد نظر نصب می کنیم.

روش لوله گذاری کلید تبدیل

روش لوله گذاری کلید تبدیل

 

روش سیم کشی برای کلید تبدیل

در تصویر زیر روش سیمکشی برای کلید تبدیل ترسیم شده است. به این روش روش استاندارد کلید تبدیل گفته می شود.

 

روش استاندارد کلید تبدیل

همان طور که مشاهده می کنید از داخل هر کدام از کلیدهای تبدیل تا لامپ، هر کدام ۳ رشته سیم قرار گرفته است. بهتر است دو رشته از آن سیم‌ها هم رنگ باشند (مثل سیم های سبز رنگ بالا) . آن دو رشته سیم همرنگ را در محل لامپ قطع نکنید و تا کلید بعدی امتداد دهید. از داخل لوله خرطومی دیگر (لوله ای که روی آن نوشته شده، فاز و نول) دو رشته سیم آبی و قرمز رد کنید.

در تصویر بالا فاز ورودی، وارد پیچ طلایی رنگِ کلید سمت راست شده است. آنگاه هر دو پیچ نقره ای رنگ در هر دو کلید به همدیگر متصل شده اند (با سیم های سبز). آنگاه از پیچ طلایی رنگ کلید سمت چپ با یک سیم قرمز به لامپ وصل شده است. سیم نول هم مستقیم به لامپ وصل شده است.

در تصویر زیر شمای فنی کلید تبدیل را مشاهده می کنید. البته منظور هر دو نقشه یکیست و در مفهوم فرقی با هم ندارند.

 

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل

 

روش دوم برای سیمکشی کلید تبدیل:

این روش که به روش بازاری کلید تبدیل معروف است. سربندی سیم ها را به صورت دیگری انجام می دهد. که نقشه آن را در پایین مشاهده می کنید.

روش-بازاری-کلید-تبدیل

مدار بالا را فقط به این خاطر ترسیم کردیم که شما با روش بازاری کلید تبدیل هم آشنا شوید، زیرا شما به عنوان یک برقکار باید همه این مدارها را بلد باشید، زیرا احتمال دارد که برای تعمیر سیمکشی یک منزل قدیمی که از روش بازاری استفاده کرده است اقدام کنید. ولی همیشه پیشنهاد می‌کنیم که اگر خودتان می خواهید سیمکشی را انجام دهید از روش اول (استاندارد) برای سیم کشی کلید تبدیل استفاده کنید.

 

نکته :

 • برای آشنایی بیشتر با کلیدهای تبدیل به کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق مراجعه کنید. در این کتاب با یک روش دیگر هم برای سربندی و نصب کلید تبدیل آشنا می شوید.
 • از کلید تبدیل بیشتر برای راه پله ها،اتاق خواب ها،اتاق هایی که معمولا ۲ در دارند (یکی ورودی یکی خروجی) استفاده می شود.
 • از کلید تبدیل به عنوان کلید یک پل هم می توانید استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید در زمان سیم بندی چون یکی از پیچ های پشت کلید اضافی است باید یکی از پیچ های نقره ای را در نظر نگیرید.(فرقی نمی کند کدام یک). فقط توجه داشته باشید قیمت این کلید از کلید یک پل بیشتر است. و تنها زمانی که مجبور بودید از آن به عنوان کلید یک پل استفاده کنید.

 

روش عملکرد کلید تبدیل :

در واقع اتفاقی که با هر بار فشار دادن کلید، در داخل کلید تبدیل می افتد به صورت زیر است.

روش عملکرد کلید تبدیل

یعنی با هر بار فشار دادن کلید تبدیل، پیچ طلایی رنگ، یک بار به پیچ نقره ای رنگ سمت راست و بار دیگر به پیچ نقره ای رنگ سمت چپ وصل می شود.

 

نقشه کلید تبدیل برای تعداد زیادی چراغ:

در صورتی که تعداد چراغ های متصل به کلید تبدیل از یک لامپ بیشتر باشد، بایستی همه لامپ ها را با یکدیگر موازی کنید. در این صورت نقشه اتصال سیم ها در کلید تبدیل به صورت زیر خواهد بود.

نقشه سیمکشی کلید تبدیل


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


343 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام من سه عددسیم بین دوکلید تبدیل دارم ویکی آزاد ودوتای دیگر فاز ونول ورودی به ساختمان هستنددرانتهای کلید تبدیل سیم فازو نول لامپ موجود است لطفن راهنمایی کنید آیا اماکن دارد جواب دهد با این شرایطه سیم کشی کلید تبدیل کار کند

  • سلام. خیر با این شرایط امکان پذیر نیست و شما باید سیمکشی رو تغییر بدید.

 • با عرض سلام و تشکر از زحمات شما

  در شکل دوم که روش تبدیل بازاری است سیم های ارنجی و قرمز که به لامپ وصل شده اند چه نامی
  کدام فاز و کدام نول می شوند ؟

  • سلام. نمیشه گفت که فاز هستند یا نول. یعنی بعضی وقتها قرمز فاز میشه و نارنجی نول. و بعضی وقتها هم قرمز نول میشه و نارنجی فاز

 • با سلام.
  سوال: ميخام يك لامپ را در بالاي پله را با كليدهاي تبديل ( يكي طبقه پايين و ديگري طبقه دوم) روشن خاموش كنم. اما يك مشكل دارم! از پايين سه سيم ( قهوه اي: فاز ابي: نول و سياه )رفته است. و قرار است طبقه بالا ، از اين سه سيم برق اصلي را بگيرند ( در جعبه تقسيم) . هم بايد سيم هاي كليد تبديل باشند. ايا امكان دارد. ممنون اگر لطف كنيد.

  • سلام. خیر امکان پذیر نیست. همونطور که میبینید باید از کلید اول به چراغ ۳ رشته سیم و از کلید دوم به چراغ هم ۳ رشته سیم وجود داشته و سربندی ها رو طبق نقشه بالا انجام بدید.

 • واقعا از سایت خوبتون بسیار متشکرم واقعا مفید،جامع،کامل و در عین حال مختصر بود.خدا قوت

  • مرسی شما. موفق و موید باشید.

 • با سلام و خسته نباشید
  دوسری لامپ داریم که تو چند نقطه با هم مشترک هستند به چه روشی سیم کشی کنیم که با یک کلید دوپل بتوانیم هر سری لامپ را روشن و خاموش کنیم(در زمان روش لامپ های مشترک روشن باشد)

  • سلام آقا سعید. مرسی از شما. ولی این مداری که می فرمایید قابل پیاده سازی نیست.

 • سلام مهندس خویید؟
  ببخشید یه سوال داشتم در کلید تبدیل نوع استاندارد ، پیچهای غیر مشترک دور بهم متصل شده ان و پیچهای غیرمشترک نزدیک به هم

  اگر این نظم به هم بخوره مشکلی پیش میاد؟

  • سلام. مرسی. خیر این ترتیب مهم نیست.

 • سلام.من آموزش شما رو خوندم.اولا باید تشکرم رو از زحماتی که میکشید و این آموزش ها رو به رایگان تهیه میکنید بجا بیارم.
  ببخشید سوالم خیلی ابتداییه.من دو تا کلید تبدیل دو پل خیام گرفتم برای یادگیری.جلوشو که باز میکنم سه تا پیچ داره.ولی به نظرم باید یه کلید دو پل ۶ تا پیچ داشته باشه.یعنی برای هر پل ۳ تا پیچ.درسته؟میشه اینو راه اندازی کرد یا اشتباه گرفتم؟

  • سلام. ممنونم ازتون. ۱- ببینید ما کلید تبدیل ۲ پل که نداریم. یا کلید دو پله یا کلید تبدیله.. یعنی اگر روی کلیدهای شما فقط یک شستی وجود داره پس اونها تبدیل هستند و اگر ۲ تا شستی وجود داره اونها ۲ پل هستند. این مطلب رو هم بخونید.نقشه کلید دوپل

   • ممنون از پاسخ به موقع تون.ولی توی این سایت نوشته کلید تبدیل دو پل.
    https://www.itbazar.com/p_46508.aspx
    منطقا کلید تبدیل دوپل باید باشه.یعنی دوتا کلید تبدیل تک پل کنار هم.
    من هم با این حساب رفتم از یه فروشگاهی کلید دو پل تبدیل خواستم.و یه کلید دو پل دادن که داخلش سه تا پیچه.ظاهرا کلید دو پل معمولی دادن نه تبدیل.

    در ضمن من آموزش شمارو خوندم و تونستم یه لامپ رو با کلید تبدیل تک پل و یه ماژول رله به راحتی روشن خاموش کنم.یعنی یه طرف کلید تبدیل یک پل و طرف دیگه ماژول رله که به عنوان کلید تبدیل دوم کار میکنه.خیلی وقت بود دنبال این راه حل بودم.
    بازم از سایت خوبتون تشکر میکنم.

    • خواهش می کنم. ولی فکر می کنم این سایت آی تی بازار هم اشتباه کرده باشه. کلید تبدیل ۲ پل که من تا به حال نه دیدم و نه شنیدم. البته تویه ساختمان هوشمند هست و استفاده میشه ولی تویه کلیدپریزهای معمولی چنین چیزی نیست.
     ولی این برند نیلسون که سایت آی تی بازار معرفی کرده یک برند خارجیه و تولید ایران نیست. شاید هم خارجی ها به عقلشون رسیده و چنین چیزی رو اختراع کردن. خدا می دونه.

     ۲-خوشحالم که مفید واقع شده. موفق و موید باشید.

 • سلام سوالی طی را چند وقت پیش مطرح کردم سوال و پاسخ نهایی را در یادداشت ها نمی بینم

  • سلام. شما می تونید یک کلمه کلیدی از داخل سوالتون رو که یادتونه در قسمت جستجوی سایت آموزش برق سرچ کنید احتمالا می تونید سوال رو پیدا کنید. در غیر اینصورت سوالتون رو دوباره مطرح کنید

 • سلام لطفاشکل ساده و خطی مدار تبدیل با سه یا چهار کلید را تصویری نمایش بدهید.ممنون از شما

  • سلام دوست عزیز. کلید تبدیل فقط ۲ تا در یک مدار قرار می گیرن. نمی دونم منظورتون از سه یا چهار تا چیه.

 • سلام چجوری میشه با یه کلید تک پل دو لامپ رو روشن کرد به طوری که وقتی کلید خاموشه لامپ اولی روشن باشه ودومی خاموش و وقتی کلید روشنه اولی خاموش دومی روشن ممنون میشم جواب بدین

  • سلام آقا مجتبی. با یک کلید تک پل نمیشه چنین کاری کرد ولی با یک کلید تبدیل میشه. به این صورت که یک فاز رو به پیچ طلایی رنگ کلید وصل کنید و بعدش از هر کدوم از پیچ های نقره ای رنگ به یکی از لامپ ها وصل کنید.

 • سلام خسته نباشین
  سوالی دارم که مربوط به کلید تبدیل نیست. من چراغی خریداری کردم که که دو حالت نور دهی داره یکی آفتابی یکی مهتابی ولی در جاییکه میخوام نصب کنم فقط یک کلید یک پل داره و نمیخوام به سیم کشی ساختمان دست بزنم چه وسیله یا رله ای سر راه چراغ بزارم یعنی داخل آن ، که با هر بار خاموش و روشن کردن کردن یکی از مدارها رو رو وصل کنه یعنی یه بار روشن کنم آفتابی روشن شه و اگه خاموش و دوباره روشن کنم مهتابی روشن بشه.( به غیر از استفاده از ریموت کنترل) چون این نوع چراغ ها رو در لاله زار دیدم که به این صورت عمل مسکنه و فروش میره . ممنون از پاسختون

  • سلام. مرسی . دستگاه گیرنده ریموت کنترل این کار رو انجام میده یعنی اگر یک گیرنده ریموت کنترل در کنار چراغ نصب کنید، اگر یکبار کلید یک پل رو فشار بدید، آفتابی و بار دیگه که کلید رو خاموش و روشن کنید مهتابی روشن میشه و بار سوم هر دو خاموش میشن و بار چهارم هر دو همزمان روشن میشن.
   به غیر از این دستگاه چیزه دیگه ای به ذهنم نمیرسه.

 • با سلام و خسته نباشید،میخواستیم ببینم در مواقع ای که چند تا لامپو میخوایم با کلید تبدیل روشن کنیم حتما باید از روش موازی استفاده بشه یا متوالی نیز می شه سیم کشی کرد؟اگه موازی باید باشه ما باید چهار رشته سیم برای لامپ ها بکشیم که دوتا مستقیم میره برای کلید ها دو تا هم که فاز نول؟ درضمن میخواسم ببینم در صورت متوالی کشیدن از روش بازاری استفاده کنیم بهتره یا روش بازاری؟؟؟؟

  • سلام. بله حتماًباید لامپ ها موازی سیمکشی بشن و اگر متوالی سیمکشی بشن نور لامپ ها به نسبت تعدادشون کمتر میشه.
   در این نقشه روش موازی کردن لامپ ها رو نشون داده.
   نقشه سیمکشی کلید تبدیل

   • با تشکر میخواستن ببینم میشه از روش بازاری هم استفاده کرد ؟

    • خواهش می کنم. بله میشه استفاده کرد.

 • اگه نول یکی از لامپ ها رو از جعبه فیوز و یکی رو از کنتور بگیریم مشکلی داره؟من بخاطر مصرف کم سیم این کار رو کردم موقع زدن کلید اتصال کوتاه شد

  • سلام. اگر از کلید محافظ جان استفاده کرده باشید، بله مشکل داره و محافظ جان می پره. در غیر اینصورت مشکلی پیش نمیاد.

 • سلام، دوست عزیز نقشه لوله گذاری رو تصحیح بفرمایید لازم نیست که از هر دو کلید به لامپ لوله بکشیم، بین دوتا کلید و یک کلید تا لامپ کافیه، اینجور دوستان تازه کار گیج میشن، تازه هزینه اضافی هم هستش برا لوله و سیم، مرسی

  • سلام. این روش لوله گذاری اصطلاحاً بازاریه و برقکارها از این روش استفاده میکنن. ولی اون چیزی که شما می فرمایید هم درسته. پس بسته به شرایط و اینکه فاصله ۲ کلید به همدیگه نزدیک تره یا فاصله بین کلیدها و لامپ، می تونید از هر کدوم از دو روش لوله گذاری استفاده کنید.

 • با سلام و خدا قوت تمام کلید های( البرز) ساختمان را تعویض کردم ( کلید جهان الکتریک چراغ دار ) فقط کلیدهای تبدیل مشکل دارد و بعضی مواقع یا شاید سریع زده شود اتصالی کرده و فیوز می پرد چه راه حلی به غیر از تعویض کلید ( چون امکانش نیست و با کلیدهای دیگر تفاوت ایجاد میشه) و سیم کشی استاندار پیشنهاد می کنید. با تشکر.

  • سلام. به احتمال زیاد برقکار قبلی تون “روش استاندارد” کلید تبدیل رو اجرا نکرده و با “روش بازاری” کلیدها رو سربندی کرده. هر دو نقشه در داخل سایت هست چک بفرمایید.

 • سلام من از کلید تبدیل استفاده کردم یکی از کلیدها لامپ را روشن نمی کند ولی خاموش می کند .جای سیم ها هم عوض کردم درست نشد

  • سلام.جای پیچ های نقره ای و طلایی رنگ رو اشتباه وصل کردین.

 • سلام یک ادابتور ۱۲ ولت به برق وصل کردم و بعد از ان یک اژیر وصل کردم که با یک کلید قطع و وصل میشود جگونه میتوانم یک کلیددیگر دور تر از کلید اول نصب کنم ممنون از زحمات شما

  • سلام. از کلید تبدیل استفاده کنید، نقشه کلید تبدیل در بالا هست.

 • سلام وقت بخیر
  من طبق نقشه شما برق کشی کردم و کلید تبدیل وصل کردم. ولی با کلید سمت راست لامپ روشن خاموش میشود ولی کلید سمت چپ لامپ را روشن نمیکند فقط خاموش میکند.مشکل کجاست؟

  • سلام.ترتیب رنگ پیچ ها رو رعایت نکردین. دوباره بررسی کنید.

 • هر دو سوراخ پریز لامپ فازمتر را روشن می کند. اما سایر نواحی ساختمان به طور عادی کار میکند. ایراد کجاست

  • سلام. خب با این شرایط وقتی یک وسیله برقی رو میزنید به اون پریز روشن نمیشه؟
   اگر روشن نشه، یعنی در جایی از مسیر نول قطع شده و اگر روشن بشه یعنی بار روی سیم نول القایی هستش و فقط قدرت این رو داره که چراغ فازمتر رو روشن کنه، و باید نادیده گرفته بشه.

 • چگونه از یک رله NC به جای NO استفاده کنیم؟ (و بالعکس)

  • سلام.مطلب رله چیست رو مطالعه بفرمایید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی