خرید کتاب آموزش دوربین مداربسته 2
شهریور
۱۱
۱۳۹۴

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل :

 

معرفی کلید تبدیل

 

از کلید تبدیل جهت خاموش و روشن کردن یک یا چند لامپ (مصرف کننده) از دو نقطه استفاده می‌شود. مثلاً فرض کنید که شما می‌خواهید قبل از بالا رفتن از راه پله، برق راه پله را روشن کنید و بعد از اینکه بالا رفتید، بتوانید از همان طبقه بالا، دوباره لامپ را خاموش کنید. در این صورت می توانید از کلید تبدیل استفاده کنید. البته روش های بهتری مثل، تایمر راه پله یا چشم راه پلهنسور حرکتی) هم برای اجرای روشنایی راه پله وجود دارد که ما در کتاب آموزش جامع برق ساختمان این موارد را به طور مفصل توضیح داده ایم.

یا اینکه فرض کنید شما یک منزل ویلایی بزرگ دارید، که دارای یک حیاط بزرگ است. و می خواهید زمانی که از درب اصلی وارد حیاط شدید، یک کلید تبدیل را بزنید تا محوطه حیاط روشن شود و بتوانید مسیر خود را تا منزل پیدا کنید. و آنگاه که وارد منزل شدید، با یک کلید تبدیل دیگر، چراغ پشت سرتان را خاموش کنید.

کلیدهای تبدیل دقیقا شبیه یک کلید یک پل هستند و کسی که از قبل با آن آشنایی نداشته باشد نمی تواند این دو را از همدیگر تشخیص دهد. تنها تفاوت این کلید با کلید یک پل در این است که این کلیدها سه ترمینال (یا سه پیچ اتصال ) دارند که معمولاً دو تای آنها نقره ای رنگ هستند و به آنها پیچ های غیر مشترک گفته می شود و یک پیچ دیگر هم وجود دارد که معمولاً طلایی یا قرمز رنگ است و به آن پیچ مشترک گفته می شود.

 

روش لوله گذاری برای کلید تبدیل

ابتدا طریقه لوله گذاری در این کلیدها را بررسی می کنیم. در کلید های تبدیل نقشه لوله گذاری به صورت زیر است. یعنی فاز و نولِ ورودی را وارد یکی از کلیدها می کنیم ( مهم نیست کدام یک) و آنگاه از هر کدام از کلید ها یک لوله خرطومی تا لامپ مورد نظر نصب می کنیم.

روش لوله گذاری کلید تبدیل

روش لوله گذاری کلید تبدیل

 

روش سیم کشی برای کلید تبدیل

در تصویر زیر روش سیمکشی برای کلید تبدیل ترسیم شده است. به این روش روش استاندارد کلید تبدیل گفته می شود.

 

روش استاندارد کلید تبدیل

همان طور که مشاهده می کنید از داخل هر کدام از کلیدهای تبدیل تا لامپ، هر کدام ۳ رشته سیم قرار گرفته است. بهتر است دو رشته از آن سیم‌ها هم رنگ باشند (مثل سیم های سبز رنگ بالا) . آن دو رشته سیم همرنگ را در محل لامپ قطع نکنید و تا کلید بعدی امتداد دهید. از داخل لوله خرطومی دیگر (لوله ای که روی آن نوشته شده، فاز و نول) دو رشته سیم آبی و قرمز رد کنید.

در تصویر بالا فاز ورودی، وارد پیچ طلایی رنگِ کلید سمت راست شده است. آنگاه هر دو پیچ نقره ای رنگ در هر دو کلید به همدیگر متصل شده اند (با سیم های سبز). آنگاه از پیچ طلایی رنگ کلید سمت چپ با یک سیم قرمز به لامپ وصل شده است. سیم نول هم مستقیم به لامپ وصل شده است.

در تصویر زیر شمای فنی کلید تبدیل را مشاهده می کنید. البته منظور هر دو نقشه یکیست و در مفهوم فرقی با هم ندارند.

 

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل

 

روش دوم برای سیمکشی کلید تبدیل:

این روش که به روش بازاری کلید تبدیل معروف است. سربندی سیم ها را به صورت دیگری انجام می دهد. که نقشه آن را در پایین مشاهده می کنید.

روش-بازاری-کلید-تبدیل

مدار بالا را فقط به این خاطر ترسیم کردیم که شما با روش بازاری کلید تبدیل هم آشنا شوید، زیرا شما به عنوان یک برقکار باید همه این مدارها را بلد باشید، زیرا احتمال دارد که برای تعمیر سیمکشی یک منزل قدیمی که از روش بازاری استفاده کرده است اقدام کنید. ولی همیشه پیشنهاد می‌کنیم که اگر خودتان می خواهید سیمکشی را انجام دهید از روش اول (استاندارد) برای سیم کشی کلید تبدیل استفاده کنید.

 

نکته :

 • برای آشنایی بیشتر با کلیدهای تبدیل به کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق مراجعه کنید. در این کتاب با یک روش دیگر هم برای سربندی و نصب کلید تبدیل آشنا می شوید.
 • از کلید تبدیل بیشتر برای راه پله ها،اتاق خواب ها،اتاق هایی که معمولا ۲ در دارند (یکی ورودی یکی خروجی) استفاده می شود.
 • از کلید تبدیل به عنوان کلید یک پل هم می توانید استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید در زمان سیم بندی چون یکی از پیچ های پشت کلید اضافی است باید یکی از پیچ های نقره ای را در نظر نگیرید.(فرقی نمی کند کدام یک). فقط توجه داشته باشید قیمت این کلید از کلید یک پل بیشتر است. و تنها زمانی که مجبور بودید از آن به عنوان کلید یک پل استفاده کنید.

 

روش عملکرد کلید تبدیل :

در واقع اتفاقی که با هر بار فشار دادن کلید، در داخل کلید تبدیل می افتد به صورت زیر است.

روش عملکرد کلید تبدیل

یعنی با هر بار فشار دادن کلید تبدیل، پیچ طلایی رنگ، یک بار به پیچ نقره ای رنگ سمت راست و بار دیگر به پیچ نقره ای رنگ سمت چپ وصل می شود.

 

نقشه کلید تبدیل برای تعداد زیادی چراغ:

در صورتی که تعداد چراغ های متصل به کلید تبدیل از یک لامپ بیشتر باشد، بایستی همه لامپ ها را با یکدیگر موازی کنید. در این صورت نقشه اتصال سیم ها در کلید تبدیل به صورت زیر خواهد بود.

نقشه سیمکشی کلید تبدیل223 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام من از کلید تبدیل استفاده کردم یکی از کلیدها لامپ را روشن نمی کند ولی خاموش می کند .جای سیم ها هم عوض کردم درست نشد

  • سلام.جای پیچ های نقره ای و طلایی رنگ رو اشتباه وصل کردین.

 • سلام یک ادابتور ۱۲ ولت به برق وصل کردم و بعد از ان یک اژیر وصل کردم که با یک کلید قطع و وصل میشود جگونه میتوانم یک کلیددیگر دور تر از کلید اول نصب کنم ممنون از زحمات شما

  • سلام. از کلید تبدیل استفاده کنید، نقشه کلید تبدیل در بالا هست.

 • سلام وقت بخیر
  من طبق نقشه شما برق کشی کردم و کلید تبدیل وصل کردم. ولی با کلید سمت راست لامپ روشن خاموش میشود ولی کلید سمت چپ لامپ را روشن نمیکند فقط خاموش میکند.مشکل کجاست؟

  • سلام.ترتیب رنگ پیچ ها رو رعایت نکردین. دوباره بررسی کنید.

 • هر دو سوراخ پریز لامپ فازمتر را روشن می کند. اما سایر نواحی ساختمان به طور عادی کار میکند. ایراد کجاست

  • سلام. خب با این شرایط وقتی یک وسیله برقی رو میزنید به اون پریز روشن نمیشه؟
   اگر روشن نشه، یعنی در جایی از مسیر نول قطع شده و اگر روشن بشه یعنی بار روی سیم نول القایی هستش و فقط قدرت این رو داره که چراغ فازمتر رو روشن کنه، و باید نادیده گرفته بشه.

 • چگونه از یک رله NC به جای NO استفاده کنیم؟ (و بالعکس)

 • در یک مجتمع یا کارخانه، فیوز فیدر ورودی قطع است، اما همچنان برق در ساختمان وجود دارد. ایراد کجاست?

  • سلام. یا فیوز خرابه. یا برق از پشت فیوز گرفته شده.

 • چگونه میتوان از دو کلید تک پل،یک کلید تبدیل ساخت

  • سلام. امکان پذیر نیست.

 • در یک کلید تبدیل که هر سه پیچ همرنگ هستند چگونه می توان مشترک ها را تشخیص داد(نگاه به داخل ساختمان کلید ممکن نیست)

  • سلام. با بیزر مولتی متر .
   کافیه مولتی متر رو روی حالت بیزر بزارید و بعدش ۲ از پیچ ها رو با هم اتصال بدید. انقد پراب ها رو جابجا کنید تا بیزر بوقش به صدا در بیاد. در این صورت یکی از پیچ ها میشه پیچ قرمز و یکی میشه پیچ نقره ای اول. بعدش کلید تبدیل رو فشار بدید و یکی از پراب ها رو جابجا کنید. اگر دوباره بیزر بوق بزنه. اون پیچ جدیدی که تازه جابجا کردید میشه پیچ نقره ای دوم و اگر بوق نزنه اون پیچ میشه پیچ قرمز.

 • سلام. لطفا نقشه تک خطی برای چند لامپ که می خواهیم با کلید دو پل از دو نقطه روشن و خاموش بشن رو با المانهای استاندارد نظام مهندسی هم نشان بدهید. ممنون. آی ناز.

  • سلام. با کلید دوپل که نمیشه از دو نقطه خاموش و روشن کرد. منظورتون کلید تبدیله؟

 • سلام عزیزم
  یک سوال خدمتتون داشتم
  میخواستم از کلید تبدیل که فازش به لامپ وصله یک انشعاب پریز بگیرم
  خواهشمندم مرا راهنمایی کنید

  • سلام. اولش این رو خدمتتون عرض کنم که از نظر مقررات اجرایی برق ساختمان این کار اشتباهه و نباید برق پریز از کلید گرفته بشه، ولی اگر الان در دلتون گفتید که مقررات کیلو چنده، پس روش کار رو خدمتتون عرض می کنم.
   اگر کلید تبدیل شما به صورت استاندارد یعنی به اون صورتی که در تصویر بالا اومده سیمکشی شده. شما فقط می تونید از کلید تبدیل سمت راست انشعاب بگیرید و امکان انشعاب گرفتن از کلید سمت چپ وجود نداره. چون در کلید سمت چپ ما نول نداریم.
   پس کلید سمت راست رو باز کنید. مشاهده می کنید که ۲ تا سیم در پشت کلید با نوار چسب به هم وصل شد، اونها سیم های نول هستند که کاری هم با کلید تبدیل ندارن و مستقیم به لامپ رفتن، ازشون یک انشعاب بگیرین و به یکی از ترمینال های پریز وصل کنید. در پشت همون کلید هم ۳ تا پیچ اتصال هست که رنگ یکی از پیچ ها طلایی یا مسی هستش. از اون هم یک انشعاب بگیرین و به ترمینال دیگه پریز وصل کنید. به همین راحتی…

   • سلام مهندس عزیز
    تشکر از زحمات شما
    آیا امکان داره از کلید تبدیل سمت چب جداگانه یک انشعاب دیگه برای روشنایی با کلید تک پل بگیرم خواهشمندم کمکم کنید
    تشکر

    • سلام. خواهش میکنم.
     سوالتون واضح نیست. یعنی منظورتون اینه که شما یک لامپ دارین و ۲ تا کلید تبدیل، حالا می خوایین یک لامپ دیگه به همون ۲ تا کلید قبلی اضافه کنید. یا اینکه یک لامپ و یک کلید یک پل کاملاً مجزای دیگه نصب کنید.

     • سلام مهندس جان
      میخواهم یک لامپ ویک کلید تک پل کاملا مجزا از کلید تبدیل سمت چپی بگیرم
      سیم کشیم هم استاندارد است
      کمال تشکر را دارم

     • سلام دوباره. خب از کلید سمت چپی نمیشه. مگر اینکه بین کلیدهای تبدیل ۲ رشته سیم دیگه رد کنید تا فاز و نول رو از کلید سمت راستی به کلید سمت چپی انتقال بدید.

 • سلام ممنون از سایت خوبتون یه سوال داشتم.چگونه می توانیم لامپ دوم را از یکی از کلید های تبدیل وصل کنیم .یعنی امکان داره که بتوانیم لامپ دوم را از کلید تبدیل وصل کنیم

  • سلام. در این صورت باید یک رشته سیم دیگه بین هر دو کلید قرار بدید. بعدش لامپ ها رو موازی کنید.

 • سلام وخسته نباشید.اگر بخواهیم چهارجا لامپ رو خاموش وروشن کنیم باید ازدوتا کلید کراکس استفاده کنیم یا نقشه ای دیگر دارد

  • سلام. بله باید از دو تا کلید کراس و دو تا کلید تبدیل استفاده کنید.

 • سلام . من میخوام نحوه سیم کشی چنتا چراغ ایستاده برای جلوی درب منزل رو بدونم . سیم کشی باید چطوری باشه سه تا پایه و روی هرپایه سه تا لامپ نصب میکنم ولی سیم کشی رو سر در نمیارم !!!!

  • سلام آقای احمدزاده. همه لامپ ها رو با هم موازی کنید. یعنی نول همه لامپ ها به همدیگه و فازشون رو هم به همدیگه وصل کنید. بعدش در مسیر سیم فاز هم یک کلید یک پل قرار بدین.
   و کلاً از سیم های نمره ۱/۵ استفاده کنید. نصب پایه چراغ های پارکی رو هم تویه کتاب آموزش برق ساختمان مفصل دربارش گفتیم.

 • سلام . خسته نباشید . خیلی ممنون از پست خوبتون . میخواستم بپرسم کلید تبدیل با کلید های مهمولی تک پل تفاوت داره یا هر دو یکین؟ یعنی موقع خرید باید بگیم دو تا کلید تبدیل بدین یا همون تک پل معمولی؟

  • سلام. مرسی. بله کلیدهای تبدیل با کلیدهای تک پل فرق دارند. در پشت کلیدهای تبدیل ۳ ترمینال هست ولی در پشت کلیدهای تک پل فقط دو ترمینال قرار گرفته.

 • سلام سیمهای لامپهای راه پله دوفاز شدند.درضمن طبقه دوم راکه خاموش میکنیم از طبقات دیگر نمی شود لامپها را روشن کرد.بعد که دوم را روشن میکنیم از طبقات دیگر میتوان لامپها را خاموش و روشن کرد. علت ایندو مشکل چیست. بقیه سیستم منزل دوف ا ز نشده.فقط راه پله شده. ممنون از شما

  • سلام. به احتمال زیاد، سیم نول در جایی قطع شده، به همین خاطر فکر می کنید که هر دو سیم فاز دارند، چون اگر قرار بود دو فاز بشه باید همه برق خونه دو فاز میشد.

   • باسلام مجدد.ممنون ازراهنماییتون

 • سلام با تشکر از مطالب خوبتون
  میخواستم بپرسم دو سیم سبز رنگ که به پیچ نقره ای کلید تبدیل متصل شده اند از نوع فاز هستند یا نول؟
  به خاطر اینکه من ۳ تا سیم دارم که باید به پایه های کلید تبدیل وصل کنم دو تای آن ها فاز هستند و یکی نول، ممنون میشم راهنمایی کنید چگونه وصل کنم؟

  سپاس از شما

  • سلام. این دو سیم سبز رنگ در حالت های مختلف کلید، فاز دار میشن.
   ۲- باید بفرمایید این سیم ها از کجا اومده تا بتونم راهنمایی تون کنم.
   ولی بدونید هیچ وقت نول به داخل هیچ کلیدی برده نمیشه.

  • سپاس از راهنماییتون
   راستش من نمیدونم سیم ها به کجا وصل هستند فقط کلید تبدیل رو تعویض کردم با کلید تبدیل جدید مشکل اینجاست که باید یکی از دو کلید در یه حالت قرار بگیره تا اون یکی عمل کنه یعنی کلید درست کار نمیکنه.با توجه به این که با فازمتر چک کردم دوتا از رشته سیم ها داخل جعبه فاز هستند و اون یکی با فازمتر روشن نمیشه ، با این تفاسیر لطف کنید بنده رو راهنمایی بفرمایید.
   سپاس

   • سلام. خواهش می کنم.آیا مدار شما قبلاً درست کار می کرد و از وقتی که کلید جدید رو جایگزین کردید این مشکل پیش اومده؟

    • بله همینطوره قبلا درست کار میکرد

     • سلام. پس در جایگزین کردن کلید جدید اشتباه کردید.
      شما فرمودید در محل کلید تبدیل ۳ تا سیم هست که دو تاش فازه و یکی نول-البته نول هم نیست بلکه یکی از سیم های مشترک کلیدهاست ولی چون برق نداره شما فکر می کنید که نوله-
      خب یکی از اون سیم های فاز رو به پیچ طلایی رنگ کلید تبدیل جدید وصل کنید و دو تا سیم دیگه رو به ۲ تا پیچ نقره ای. اگر مشکل برطرف نشد اون یکی سیم دیگه فاز رو به پیچ طلایی رنگ وصل کنید و باز دوتای دیگه رو به ۲ تا پیچ نقره ای وصل کنید.

    • سپاس از توضیحات خوبتون امیدوارم در همه مراحل زندگی موفق باشید

 • سلام. طریقه نصب کلید تبدیل دو پل رو میخام. مارک کلیدم مپا میباشد. کلید تبدیل دو پل یعنی هر پل آن یک کلید تبدیل جدا گانه است. و پشت آن شش ترمینال دارد. ممنون

  • سلام. از پشت کلید تبدیل یا نقشه ای که همراه کلید ارائه شده یک عکس بگیرید و از طریق فرم تماس با ما، برای ما ارسال کنید تا شما رو راهنمایی کنیم.

 • سلام یه سوال دارم ولی از کلید تبدیل نیست
  من یه دیوار از آشپزخونه حذف کردم که الان کلید روشنایی و پریزاش موندن چطوری به کف یا سقف انتقال بدم؟
  سیمهاشو عرض میکنم چون الان از کف وسط محیط تا سقف رفته و در وسط راهش کلید پریز درم
  ۰۹۱۷۶۹۴۹۵۰۵

  • سلام. این اتفاق به این خاطر پیش اومده که لوله ارتباطی از کف وارد قوطی کلید شده و لوله برگشتی از سقف به قوطی کلید رفته.
   باید بگردین و در اون نزدیکی دیوار دیگه که بشه قوطی کلید رو روی اون نصب کرد پیدا کنید.

 • سلام خسته نباشید برق راه پله ما تبدیل هست ولی میخواستم از این سقفیها که چشمی داره بزارم و می‌خوام با کلید خاموش روشن نشه چیکار کنم

  • سلام. هر دو کلید تبدیل رو باز کنید و هر ۳ تا سیمی که به کلید وصل شده رو از کلید جدا کنید و مستقیم به هم وصل کنید و روی اون رو نوار چسب بزنید. با این کارِ شما، لامپ – یا همه لامپ ها- به صورت دائم روشن میشن. بعدش لامپ های قدیمی رو باز کنید و چراغ های سنسور سر خود رو جایگزین اونها کنید.
   توجه کنید که کلید تبدیل شما به صورت استاندارد بسته شده باشه نه به صورت بازاری. چون در صورتی که بازاری بسته شده باشه فیوز منزلتون می پره.

 • سلام و خسته نباشید. ما یه مشکلی پیدا کردیم داخل خونه. چراغ های داخل حیاط با کلید تبدیل کار میکرد ولی الان چند روزه از کار افتاده ماهم دنبال مشکل میگردیم.نمیتونیم پیدا کنیم از کلید تبدیل برق خارج میشه ولی داخل لامپ ها برق نمیاد. و اینم بگم چون ما داخل این خونه تازه اومدیم نمیدونیم کلید تبدیل دوم اصلا کجا قرار داره.چه راه حلی پیشنهاد میکنید

  • سلام. احتمال اینکه سیم نول قطع شده باشه زیاده، با یک لامپ و یک سرپیچ لامپ یک تستر درست کنید و تست کنید که آیا سیم نول وصله یا نه.

 • با سلام
  خونه من داخل راه رو کلید تبدیل برای تعداد زیادی چراغ داره و من میخواستم این سیستم رو عوض کنم و یک لامپ رو با کلید۱ روشن کنم و کلید۲ آن دو لامپ دیگر را روشن کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام. پاسخ سوال شما رو نمیشه با توضیح داد. براش یک نقشه ترسیم می کنم و واستون ایمیل می کنم.

 • سلام ؛ این کلید هایی که شما گفتید رنگ پیچاش فرق داره ؛ ولی کلید های قدیمی تبدیل ؛ همه ی پیچ هاش یک رنگه ؛ اونارو ورودی خروجیش رو از کجا میشه فهمید و اصلا چطوره ؟ سوال بعد اینکه اون دو تا سیم رابط که گف. گفتید دوتا کلیدو به هم وصل میکنه ؛ حتما دوتاش باید روبرو هم باشه ؛ نمیشه ضربدری باشه ؟

  • سلام. اگر کتاب آموزش برق ساختمان رو خونده باشید در بخش کلید تبدیل کاملا در مورد این قضیه صحبت کردیم. با اهم متر باید اون پیچ طلایی رنگ رو در کلید تبدیل پیدا کنید.
   خیر اون دو تا سیم رابط حتماً نباید روبروی هم باشه.

 • سلام
  یه لامپ ۲۰۰ به روش بازاری بسته شده که وقتی سریع روی کلید میزنم اتصالی می کنه و فیوز می پره. اگه با لامپ کم مصرف عوض کنم ممکنه درست شه یا ربطی نداره؟

  • سلام. خیر ربطی به نوع لامپ نداره. کلید تبدیل رو تعویض کنید درست میشه.

 • سلام
  من اگر بخواهم یک کلور رو از دو نقطه ی متفاوت خاموش و روشن کنم باید چه کنم ؟؟ دقیقا مثل همین کلید های تبدیل برای لامپ ها ؟؟؟

  • سلام. از طریق هیچ کلیدی امکان پذیر نیست. فقط می تونید از کلید هوشمند کولر آبی که دو تا ریموت کنترل داره استفاده کنید.

 • سلام
  لطفا توضیحاتی در مورد کلید صلیبی و نقشه اتصال و موارد کاربردش هم در کتاب اموزش جامع برق کشی ساختمان بیارید چون در اکثر نقشه های تاسیسات طراح محترم از این نوع کلید استفاده کرده و شمای فنی کلید صلیبی آورده شده ولی شما در کتاب متاسفانه هیچ اشاره ای به اون نکردید

  • سلام. با روی کار اومدن تایمرهای راه پله و چشم راه پله دیگه کسی از کلیدهای صلیبی استفاده نمیکنه. ولی می تونید در مطلب کلید صلیبی توضیحات و نقشه های لازم رو مطالعه بفرمایید.

 • با سلام صرفاً جهت اطلاع و اقدام و اصلاح لازم اینو میگم برا دوست عزیزمون با این مشخصات: (علی شهریور ۱۲, ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۹ ب.ظ)……. ایشون بعد از تعریف و تمجید و سپاسگزاری فراوان از گردانندگان این سایت، در آخر نوشته ان: «دست مریضا..» یه لحظه به همین عبارتِ «دست مریضا..» دقت کنین…..آخه نمیگی این عبارتی که من میخوام بنویسم و هزاران نفر هم بلافاصله نوشته هامو خواهند خوند یه نیم دقیقه ای در موردش فکر کنم بعد بنویسم؟…… آقاجون شکل درست اون عبارت بصورت «دست مریزاد» هستش! لطف کنین من بعد نیم دقیقه، نه زیاد فقط نیم دقیقه راجع به حرفها و نوشته هاتون تأمل کنید…… مطمئن باشید ضرر نمی کنید هیچ، بلکه یه ذره هم سود می کنید از این تامل و تفکر در طول زندگی….

  • سلام آقا صالح. زیاد روی جزئیات زندگی نباید دقت کرد، پیر می کنه آدمو.

 • تو منزل ما یکی از کلیدهای تبدیل مانند دوپل دوتا شاسی روشن و خاموش کننده دارد که یکی از شاسی ها کار تک پل را می کند، یعنی یک لامپ را روشن و خاموش می کند، شاسی دیگر کار تبدیل را انجام می دهد. مارک کلیدها لگراند است و قصد تعویض آنها را دارم. کلید مشابه برای جایگزینی که هم تبدیل باشد و هم یک تک پل داشته باشد، در بازار چیست؟ ممنون

  • سلام آقا هوشنگ. کلیدهای ایرانی هیچ کدوم به این صورتی که شما فرمودین نیستن. و این اولین باره که چنین چیزی رو می شنوم. اگر نتونستین تویه بازار چنین کلیدی پیدا کنید می تونید در کنار کلید قبلی یک قوطی کلید توکار دیگه نصب کنید و یک کلید یک پل و یک کلید تبدیل جدا تهیه کنید و کنار همدیگه نصب کنید.

 • بابت این آموزش خیلی تشکر میکنم…
  از همه ی دست اندر کاران سایت تون خیلی متشکرم…
  واقعا خیلی وقت بود ک میخاستم بدونم این کار واقعا چه جوری انجام میشه..
  کلید تبدیل رو میگم…
  خیلی مممنونم از آموزشتون..
  دست مریضا..
  انشاالله ک همیشه سلامت باشید.
  خدا حافظ همیشگیتون باشه…

  • سلام.ممنونم علی جان، من هم برای شما از همین آرزوهای خوب دارم.

 • سلام چطوری یک پمپ رو از سه مکان خاموش و روشن کنیم
  یعنی با سه کلید
  دو کلید رو بلدم

  • سلام بایستی از یک کلید صلیبی در کنار دو کلید تبدیل استفاده کنید. نقشه کلید صلیبی در سایت هست.

 • سلام
  مهندس نقشه آخری که توی سایت گذاشتین،اگه سه تا لامپ باشه با سه تا تبدیل؟؟
  امکانش هست اصلا یا حتما باید از صلیبی استفاده بشه؟

  • سلام. نه . در مدار کلید تبدیل همیشه باید ۲ تا کلید تبدیل باشه، حالا تعداد لامپ ها هر چقدر که باشه مهم نیست.
   در صورتی که بخوایین از ۳ جا روی مدار کنترل داشته باشین باید از یک کلید صلیبی هم در کنار دو کلید تبدیل استفاده کنید.

 • سلام مهندس
  لطفا یه بار دیگه نحوه تنظیم تایمر ساعتی رادر سایت قرار دهید

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  من کلید دو پل روی یکی از مدارها وصل کردم روی یکی دیگه کلید ی پل وقتی کلید دو پل بالا میزنی کلید ی پل پایین پله ها جریان قطع میکنه لامپ خاموش میکنه ولی دوباره برمیگردی کلید دو پل بالا پله ها میزنی انگاری برقی تو مدار نیست دیگه اصن روشن نمیشه لطفا منو راهنمایی کنید شاید سیمهارو اشتباه زدم یا اصلن از کلید دو پل استفاده کنم بهتره منو راهنمایی کنید گیج شدم

  • سلام. ولی این مدار رو شما نمی تونید با کلید یک پل و کلید دوپل اجرا کنید. حتماً باید از کلید تبدیل استفاده کنید. نقشه کلید تبدیل در بالا هست.

 • سلام
  چگونه یکی از این دو کلید را از مدار خارج کنم و روشن و خاموش شدن چراغ فقط با یک کلید میسر شود ؟

  • سلام. یکی از کلیدها رو باز کنید و سیم قرمز رنگ (با توجه به تصویر بالا) رو به یکی از سیم های سبز رنگ وصل کنید و روی اون رو نوار چسب بزنید.

 • سلام من کلید تبدیل راباروش استانداردوصل کردم ولی تازمانی که کلیدی که فاز ورودی رابه آن ندادم. وسیم خروجی ازنقطه طلایی که به لامپ هاوصل است روشن نباشد کلیدهاعمل نمی کنند

  • سلام خانم جلالی. با فاز متر چک کنید. در کلید سمت راست شما اشتباهی فاز رو به یکی از پیچ های نقره ای وصل کردین واسه همین چنین مشکلی پیش اومده.

 • سلام خسته نباشی من توراه پله کلید تبدیل دارم میخوام بکنم یه دوپل ویک تک پل ایا میشه یانه

  • سلام. ببینید. هر کدوم از کلیدهای تبدیل یک پل دارند که هر دو اون ها یک لامپ(یا شاید یک مجموعه لامپ) رو روشن می کنن.
   حالا شما منظورتون اینه که این کلید دوپل و تک پل به چه صورتی این لامپ رو خاموش و روشن کنن. لااقل یک نقشه از اون چیزی که مدنظرتونه ارسال کنید تا راهنمایی تون کنیم.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آمار بازدیدکنندگان

 • 0
 • 7,244
 • 10,572
 • 386,414

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی