خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
شهریور
۱۱
۱۳۹۴

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل :

 

معرفی کلید تبدیل

 

از کلید تبدیل جهت خاموش و روشن کردن یک یا چند لامپ (مصرف کننده) از دو نقطه استفاده می‌شود. مثلاً فرض کنید که شما می‌خواهید قبل از بالا رفتن از راه پله، برق راه پله را روشن کنید و بعد از اینکه بالا رفتید، بتوانید از همان طبقه بالا، دوباره لامپ را خاموش کنید. در این صورت می توانید از کلید تبدیل استفاده کنید. البته روش های بهتری مثل، تایمر راه پله یا چشم راه پلهنسور حرکتی) هم برای اجرای روشنایی راه پله وجود دارد که ما در کتاب آموزش جامع برق ساختمان این موارد را به طور مفصل توضیح داده ایم.

یا اینکه فرض کنید شما یک منزل ویلایی بزرگ دارید، که دارای یک حیاط بزرگ است. و می خواهید زمانی که از درب اصلی وارد حیاط شدید، یک کلید تبدیل را بزنید تا محوطه حیاط روشن شود و بتوانید مسیر خود را تا منزل پیدا کنید. و آنگاه که وارد منزل شدید، با یک کلید تبدیل دیگر، چراغ پشت سرتان را خاموش کنید.

کلیدهای تبدیل دقیقا شبیه یک کلید یک پل هستند و کسی که از قبل با آن آشنایی نداشته باشد نمی تواند این دو را از همدیگر تشخیص دهد. تنها تفاوت این کلید با کلید یک پل در این است که این کلیدها سه ترمینال (یا سه پیچ اتصال ) دارند که معمولاً دو تای آنها نقره ای رنگ هستند و به آنها پیچ های غیر مشترک گفته می شود و یک پیچ دیگر هم وجود دارد که معمولاً طلایی یا قرمز رنگ است و به آن پیچ مشترک گفته می شود.

 

روش لوله گذاری برای کلید تبدیل

ابتدا طریقه لوله گذاری در این کلیدها را بررسی می کنیم. در کلید های تبدیل نقشه لوله گذاری به صورت زیر است. یعنی فاز و نولِ ورودی را وارد یکی از کلیدها می کنیم ( مهم نیست کدام یک) و آنگاه از هر کدام از کلید ها یک لوله خرطومی تا لامپ مورد نظر نصب می کنیم.

روش لوله گذاری کلید تبدیل

روش لوله گذاری کلید تبدیل

 

روش سیم کشی برای کلید تبدیل

در تصویر زیر روش سیمکشی برای کلید تبدیل ترسیم شده است. به این روش روش استاندارد کلید تبدیل گفته می شود.

 

روش استاندارد کلید تبدیل

همان طور که مشاهده می کنید از داخل هر کدام از کلیدهای تبدیل تا لامپ، هر کدام ۳ رشته سیم قرار گرفته است. بهتر است دو رشته از آن سیم‌ها هم رنگ باشند (مثل سیم های سبز رنگ بالا) . آن دو رشته سیم همرنگ را در محل لامپ قطع نکنید و تا کلید بعدی امتداد دهید. از داخل لوله خرطومی دیگر (لوله ای که روی آن نوشته شده، فاز و نول) دو رشته سیم آبی و قرمز رد کنید.

در تصویر بالا فاز ورودی، وارد پیچ طلایی رنگِ کلید سمت راست شده است. آنگاه هر دو پیچ نقره ای رنگ در هر دو کلید به همدیگر متصل شده اند (با سیم های سبز). آنگاه از پیچ طلایی رنگ کلید سمت چپ با یک سیم قرمز به لامپ وصل شده است. سیم نول هم مستقیم به لامپ وصل شده است.

در تصویر زیر شمای فنی کلید تبدیل را مشاهده می کنید. البته منظور هر دو نقشه یکیست و در مفهوم فرقی با هم ندارند.

 

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل

 

روش دوم برای سیمکشی کلید تبدیل:

این روش که به روش بازاری کلید تبدیل معروف است. سربندی سیم ها را به صورت دیگری انجام می دهد. که نقشه آن را در پایین مشاهده می کنید.

روش-بازاری-کلید-تبدیل

مدار بالا را فقط به این خاطر ترسیم کردیم که شما با روش بازاری کلید تبدیل هم آشنا شوید، زیرا شما به عنوان یک برقکار باید همه این مدارها را بلد باشید، زیرا احتمال دارد که برای تعمیر سیمکشی یک منزل قدیمی که از روش بازاری استفاده کرده است اقدام کنید. ولی همیشه پیشنهاد می‌کنیم که اگر خودتان می خواهید سیمکشی را انجام دهید از روش اول (استاندارد) برای سیم کشی کلید تبدیل استفاده کنید.

 

نکته :

 • برای آشنایی بیشتر با کلیدهای تبدیل به کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق مراجعه کنید. در این کتاب با یک روش دیگر هم برای سربندی و نصب کلید تبدیل آشنا می شوید.
 • از کلید تبدیل بیشتر برای راه پله ها،اتاق خواب ها،اتاق هایی که معمولا ۲ در دارند (یکی ورودی یکی خروجی) استفاده می شود.
 • از کلید تبدیل به عنوان کلید یک پل هم می توانید استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید در زمان سیم بندی چون یکی از پیچ های پشت کلید اضافی است باید یکی از پیچ های نقره ای را در نظر نگیرید.(فرقی نمی کند کدام یک). فقط توجه داشته باشید قیمت این کلید از کلید یک پل بیشتر است. و تنها زمانی که مجبور بودید از آن به عنوان کلید یک پل استفاده کنید.

 

روش عملکرد کلید تبدیل :

در واقع اتفاقی که با هر بار فشار دادن کلید، در داخل کلید تبدیل می افتد به صورت زیر است.

روش عملکرد کلید تبدیل

یعنی با هر بار فشار دادن کلید تبدیل، پیچ طلایی رنگ، یک بار به پیچ نقره ای رنگ سمت راست و بار دیگر به پیچ نقره ای رنگ سمت چپ وصل می شود.

 

نقشه کلید تبدیل برای تعداد زیادی چراغ:

در صورتی که تعداد چراغ های متصل به کلید تبدیل از یک لامپ بیشتر باشد، بایستی همه لامپ ها را با یکدیگر موازی کنید. در این صورت نقشه اتصال سیم ها در کلید تبدیل به صورت زیر خواهد بود.

نقشه سیمکشی کلید تبدیل


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


278 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام.
  بنده در سوئد زندگی میکنم و مهندس برق هستم. امروز در محل کار بعد از طراحی نقشه برق یک ساختمان با همکارم در مورد تعداد سیمهای بین دو کلید تبدیل زمانی که کنار هرکدام از کلیدها یک بریز وجود دارد صحبت میکردیم. ایشان روشی ترسیم کردند که با روش استاندارد تفاوت داشت. در این روش فاز ورودی به هر دو کلید وصل میشود و البته به یکی از بیچهای نقره ای و نه طلایی. دو بیچ نقره ای دیگر به هم وصل میشوند و به یک سد لامب. بیچهای طلایی هم به هم وصل میشوند. در اینصورت ما در هر دو کلید فاز ورودی را داریم و میتوانیم بریزها را تغذیه کنیم و دیگر لرومی برای کشیدن یک فاز اضافی برای بریز نمیباشد. این روش عیوب روش بازاری را هم ندارد. امکان ارسال تصویر نیست وگرنه آن را نیز ضمیمه میکردم. با تشکر

  • سلام مهندس جان. ممنون بابت وقتی که گذاشتین و این کامنت رو نوشتین.
   ۱- قبلاً برقکشی به این صورت انجام میشد که کنار هر کلید برق یک پریز برق هم نصب می کردن، چون برقکار با خودش می گفت خب یک فاز و یک نول که تا اینجا اومده، یک پریز برق هم بزارم که در مصرف سیم صرفه جویی بشه. ولی قانون جدید نظام مهندسی ایران این روش رو غلط می دونه. چون بایستی سرخط تمام روشنایی ها از سرخط تمام پریزها جدا باشه. ولی در روشی که شما فرمودین سرخط پریزها با سرخط روشنایی ها یکی میشه.
   ۲- بله این هم یکی از روشهای سربندی کلید تبدیل هستش که اسم خاصی نداره. ولی ما اسم اون رو روش سوم گذاشتیم و در صفحه ۵۹ از کتاب آموزش جامع برق ساختمان مدارش رو طراحی کردیم و در مورد اون صحبت کردیم.

   • سپاس به خاطر پاسخ سريع و كاملتون. ظاهراً اينجا مشكلي با اين مورد ندارند و سرخط كليدها و پريزها از هم جدا نميباشند. تنها محدوديت تعداد مصرف كننده هاي هر خط است كه حداكثر ده مصرف كننده ميباشد. البته در مواقع ضروري تا ١٢ مصرف كننده هم ميتران داشت.

    • خواهش می کنم. بله در ایران هم این محدودیت تا ۱۲ مصرف کننده وجود داره. هم برای نقاط روشنایی هم برای پریزهای برق.

     • با سلام
      منظور از ۱۲ تا روشنایی برای یه سر خط یعنی چه؟مثلا یه برای یه لوستر که دارای بیش از ۱۲ تا روشنایی هست باید یه فیوز جدا در نظر گرفت یا اینکه یه لوستر یعنی یه روشنایی؟
      تشکر

     • سلام. یک لوستر یعنی یک نقطه روشنایی.

 • سلام قربان
  از نظر فنی و ایمنی چه فرقی بین روش بازاری بستن تبدیل و روش استاندارد ارائه شده توسط نظام مهندسی است؟
  ببخشید باید جوابی اصولی به مجری که بصورت بازاری کار میکنه ارائه بدم .در صورتیکه از نظر نظارت این روش غلط و ممنوع است.ممنون

  • سلام آقا نادر.
   طبق یکی از قوانین پایه در برق ساختمان، هرگز نباید سیم نول وارد ترمینال های کلید بشه. و همیشه کلیدها باید در مسیر سیم فاز قرار بگیرن. ولی در روش بازاری می بینید که سیم نول هم وارد کلید شده.
   مشکل بدتری که این وسط وجود دارد این است که گاهی اوقات وقتی لامپ خاموش است، سیم فاز به سرپیچ لامپ وصل است و امکان دارد فرد با تصور اینکه برق به لامپ وصل نیست، لامپ را دستکاری کرده و دچار برق گرفتگی شود.

 • ممنون از سایت خوبتون

 • سلام وخسته نباشيد،براي برقكشي پياده رو يك باغ كه طولش ٥٠ متر وميخوايم ١٠ چراغ تو اون نصب كرد بايد لامپها رو چه طوري به هم متصل كرد؟و درواقع ٤ رشته سيم ٥٠ متري احتياجه؟

  • سلام امیر جان. اگر می خوایی همه چراغ ها با یک کلید یک پل روشن بشن.کافیه یک کابل دو رشته با سیم های نمره ۱/۵ قرار بدین. همه لامپ ها رو هم باید موازی با همدیگه در مدار قرار بدین.

   • سلام، مرسي از پاسخ گوييتون.
    ميخوام از دو نقطه روشن خاموش شه، يكي ابتداي در ورودي باغ و ديگري انتهاي پياده رو كه به ساختمان ميرسه كه چراغها توي اين مسير قرار ميگيرن

    • سلام. در ادامه مطلب بالا نقشه ی دیگری قرار گرفت که پاسخ سوالتون رو می تونید از این نقشه پیدا کنید.

 • سلام .من کلید تبدل بسته ام تا وقتی ک کلید اول را نزنم کلید دوم خاموشو روشن نمیکنه مشکل کجاس متمعن ک سیمارو درست زدم و مشترک کلید هاررو اشتباه نکردم

  • سلام امید جان. نه شما در کلید اول فاز ورودی رو به اشتباه به ترمینالهای مشترک دادین واسه همین این اتفاق می افته.

 • با سلام ، اینجانت فقط می تونم درحال حاضر از شما تشکر ویژه کنم . زنده باشید .

 • سلام و عرض ادب، خونه پدری ما قدیمیه،کلیدهای قدیمیش رو خواستم عوض کنم، تواتاق یه لامپ هست با دوتا کلید، که مطابق مطالب شما کلید جدید تبدیل واسش گرفتم، تو هر جای کلید سه تا سیم هست که یکیشون فازه، مطابق گفته های شما سیم فاز رو به پیچ زرد رنگ وصل کردم و دوتا سیم دیگه رو هم به پیچ های نقره ای، ولی تا کلیدو میزنم کنتور میپره،چرا؟؟

  • سلام. توضیحاتتون واضح نیست. کلید قبلی چند تا ترمینال داشت؟ یعنی مطمئن هستید که کلید قبلی از نوع کلید تبدیل بوده؟
   این مدار رو هم چک کنید شاید برقکار قبلی به روش بازاری کلید تبدیل رو وصل کرده بوده.
   روش بازاری کلید تبدیل

 • سلام مهندس میگم میشه از کلید تک پل ب جای تبدیل استفاده کرد اگه میشه چگونه است؟؟ممنون

  • سلام . از کلید تبدیل میشه به جای کلید یک پل استفاده کرد ولی از کلید یک پل نمیشه به جای تبدیل استفاده کرد.
   در حالت اول اگر یکی از پیچ های اتصال نقره ای رنگ رو در نظر نگیرید کلید تبدیل میشه کلید یک پل

 • با تشكر از راهنمايي مفيد شما . ممنون

 • با سلام و احترام
  به استحضار مي رسانم آپارتماني را خريداري نمودهام كه براي برق راه پله از سيستم كليد تبديل استفاده نموده اند اما متاسفانه ساكنين پس از عبور از راه پله برق را خاموش نمي كنند . آيا مي شود تايمر راه پله براي آن نصب نمود ؟ تايمر در كجاي سيستم نصب شود؟

  • سلام. اگر لوله های برق در طول مسیر نشکسته باشند یا گیر نباشن و بشه سیم های دیگه ای در کنار سیم های قبلی رد کرد بله میشه.
   ولی در کل ما بهتون پیشنهاد می کنیم که تایمر راه پله رو فراموش کنید و از چشم راه پله استفاده کنید. چون نیاز به سیمکشی جدید نداره.

 • تو یه اتاق.بخوایم با یه کلید لامپ اتاق رو روشن کنیم.بعد از کنار تخت بخوایم همزمان لامپ اتاق خاموش بشه و چراغ بالای تخت روشن بشه.از چی استفاده می کنیم؟؟؟

  • سلام. از کلید تبدیل استفاده کنید. نقشه کلید تبدیل در سایت موجوده.

 • باسلام.بله ازبالابه پائین نورکمترمیشه واین سیم کشیروباتوجه به نقشه ای که توهمین سایت دیدیم اجراکردیم ولی سیمی که تمام لامپهارو سری کرده سیم ۰/۷۵میباشد.

  • سلام. بله متوجه اشتباه شما شدم. این مشکل به این خاطر پیش اومده که شما لامپ ها رو سری کردین، در صورتی که باید لامپ ها موازی بشن. تصویر زیر موازی شدن رو به خوبی نشون میده.
   موازی کردن لامپ ها

 • سلام آقای مهندس
  اگه به لامپ یه نول بره و از مشترکها یه سیم بگیریم چه اتفاقی میافته؟
  واقعیتش اینه که یه خونه در اکباتان خریدم که توی راه پله کلید تبدیل داره اما نمیتونم از هر طرف خاموش و روشنش کنم.
  به نظرم توی لتمپ به نول رفته و یه مشترک.
  لطفا بفرمایید چکار کنم؟

  • سلام آقا کامران. من فکر می کنم کلیدهای تبدیل شما به روش بازاری سربندی شدن. نقشه روش بازاری رو براتون ارسال میکنم. سیم های مدارتون رو طبق نقشه زیر چک کنید.
   روش بازاری کلید تبدیل

 • باسلام وخسته نباشید.برای چاه آسانسورماازکلیدتبدیل تک پل استفاده کردیم و۸عددلامپ داریم ولی متاسفانه نورلامپهاازبالابه پائین به ترتیب کم میشود اگه راهنمائی کنیدممنون میشم

  • سلام. مرسی. آیا خودتون به تازگی این سیمکشی رو انجام دادین یا قبلاً سیمکشی شده بوده؟
   آیا قبلاً مدار درست کار می کرد و به تازگی این مشکل براش پیش اومده؟
   یعنی بالاترین چراغ نورش از همه بیشتره و هر چی میایم پایین چراغ ها کم میشه؟

 • سلام مهندس عزیز خیلی ممنون بابت این سایتتون خیلی از مشکلاتم درمورد برق حل شد حتی با خوندن کامنتهای دوستان وپاسخ مختصر. و مفید شما خدا خیرت بده موفق باشید

  • سلام. مرسی. همچنین.

 • سلام.مهندس.من یه کلید تبدیل دارم که داخلش سه سیم همرنگ داره که دوتاش برق داره و یکیش نداره.حالا میخوام به این کلید یه لامپ وصل کنم.تمام سیم ها رو به سیم لامپ امتحان کردم ولی روشن نشد.میشه راهنمایی کنید?
  در صورت امکان ایمیل کنید.ممنون

  • سلام میثم جان. به نقشه ای که در بالا کشیدیم نگاه کنید. شما باید در این نقشه مشخص کنید که اون کلید تبدیل شما، کلید سمت راستی هستش یا کلید سمت چپی. اگر کلید سمت راستی باشه باید از سیم نول یک انشعاب بگیرید و از سیم فاز ورودی هم یک انشعاب. و این دو تا سیم رو به لامپتون وصل کنید.
   ولی اگر کلید سمت چپی باشه شما نمیتونید یک لامپ رو باهاش روشن کنید. مگر اینکه یک رشته سیم دیگه از لامپ به کلید سمت چپی بکشید.

   • مهندس جان هیچ چیزی نمیشه ازش تشخیص داد.چون سه تا سیم بهش وصله که دوتاش برق داره و یکيش نداره

    • آیا از پشت اون کلید تبدیل مورد نظر، سیمی عبور کرده یا نه؟ اگه به غیر از اون سه تا سیمی که می فرمایید ، یک سیم دیگه هم تویه قوطی کلید پشت کلید وجود داشته باشه، پس اون کلید میشه کلید سمت راستی.

     • مهندس دو تا سیم دیگه داخل جعبه پشت کلید هست که یکی برق داره و یکی نداره.مهندس جان..مشکل اساسی من اینه که الان ۵ تا سیم دارم که دوتاش برق نداره و بقیه ش برق داره و واقعا گیج شدم.

     • کار سختی نیست میثم جان. حتی اگر نتونین نقشه رو درک کنید، خیلی راحت می تونین بیست سانتی متر سیم به یک سرپیچ لامپ و لامپ وصل کنید و روی تمام سیم ها جابجا کنی تا سیم های مورد نظرتون رو پیدا کنید.

 • سلام ،نحوه بستن کلید دوپل تبدیلی و میخواستم توضیح دهید؟؟ممنون میشم ،

  • سلام آقا ناصر کلید تبدیل که دوپل نداره. شاید منظورتون کلید دوپل معمولی هستش. در این صورت به لینک زیر مراجعه کنید.
   کلید دوپل

 • سلام و خیلی ممنون از سایت خوبتون
  میشه توضیح بدین سه سیمی که گفتید از کلیدهای تبدیل تا لامپ میروند سیم سوم کدومه؟
  و اینکه ایا باید دو پیچ مشترک در کلیدها رو بهم وصل کنیم؟بعدش به یکی فاز بدیم و اون یکی رو هم به لامپ وصل کنیم

  ممنونم

  • سلام مرسی. منظور ما دو تا سیم سبز و یکی از سیم های آبی و قرمز هستش.
   ۲- بله باید دو پیچ مشترک در کلیدها به هم وصل بشه.
   ۳- بله دقیقاً

 • سلام سایت خیلی عالی دارین دسستون درد نکنه فقط خواستم تشکر کنم. درضمن کتاب رو چگونه میشه خرید قیمتش چنده

 • باسلام و خسته نباشيد. آيا نقشه ديگري هم غير از اين براي سيم كشي كليد تبديل وجود دارد؟ ما در دو كليد تبديل نول و فاز داريم آيا ميتوان به پيچ هاي غير مشترك نول و فاز وصل كرد و پيچ هاي مشترك را هم هركدام مجزا به لامپ وصل نمود؟

  • سلام دوست عزیز. بله دو نقشه دیگه هم وجود داره. که در کتاب آموزش برق ساختمان اون نقشه ها رو آوردیم.
   اون روشی هم که می فرمایید قابل اجراست.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

سایت های همکار

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق در شبکه های اجتماعی