فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
11
1394

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل :

 

معرفی کلید تبدیل

 

از کلید تبدیل جهت خاموش و روشن کردن یک یا چند لامپ (مصرف کننده) از دو نقطه استفاده می‌شود. مثلاً فرض کنید که شما می‌خواهید قبل از بالا رفتن از راه پله، برق راه پله را روشن کنید و بعد از اینکه بالا رفتید، بتوانید از همان طبقه بالا، دوباره لامپ را خاموش کنید. در این صورت می توانید از کلید تبدیل استفاده کنید. البته روش های بهتری مثل، تایمر راه پله یا چشم راه پلهنسور حرکتی) هم برای اجرای روشنایی راه پله وجود دارد که ما در کتاب آموزش جامع برق ساختمان این موارد را به طور مفصل توضیح داده ایم.

یا اینکه فرض کنید شما یک منزل ویلایی بزرگ دارید، که دارای یک حیاط بزرگ است. و می خواهید زمانی که از درب اصلی وارد حیاط شدید، یک کلید تبدیل را بزنید تا محوطه حیاط روشن شود و بتوانید مسیر خود را تا منزل پیدا کنید. و آنگاه که وارد منزل شدید، با یک کلید تبدیل دیگر، چراغ پشت سرتان را خاموش کنید.

کلیدهای تبدیل دقیقا شبیه یک کلید یک پل هستند و کسی که از قبل با آن آشنایی نداشته باشد نمی تواند این دو را از همدیگر تشخیص دهد. تنها تفاوت این کلید با کلید یک پل در این است که این کلیدها سه ترمینال (یا سه پیچ اتصال ) دارند که معمولاً دو تای آنها نقره ای رنگ هستند و به آنها پیچ های غیر مشترک گفته می شود و یک پیچ دیگر هم وجود دارد که معمولاً طلایی یا قرمز رنگ است و به آن پیچ مشترک گفته می شود.

 

روش لوله گذاری برای کلید تبدیل

ابتدا طریقه لوله گذاری در این کلیدها را بررسی می کنیم. در کلید های تبدیل نقشه لوله گذاری به صورت زیر است. یعنی فاز و نولِ ورودی را وارد یکی از کلیدها می کنیم ( مهم نیست کدام یک) و آنگاه از هر کدام از کلید ها یک لوله خرطومی تا لامپ مورد نظر نصب می کنیم.

روش لوله گذاری کلید تبدیل

روش لوله گذاری کلید تبدیل

 

روش سیم کشی برای کلید تبدیل

در تصویر زیر روش سیمکشی برای کلید تبدیل ترسیم شده است. به این روش روش استاندارد کلید تبدیل گفته می شود.

 

روش استاندارد کلید تبدیل

همان طور که مشاهده می کنید از داخل هر کدام از کلیدهای تبدیل تا لامپ، هر کدام 3 رشته سیم قرار گرفته است. بهتر است دو رشته از آن سیم‌ها هم رنگ باشند (مثل سیم های سبز رنگ بالا) . آن دو رشته سیم همرنگ را در محل لامپ قطع نکنید و تا کلید بعدی امتداد دهید. از داخل لوله خرطومی دیگر (لوله ای که روی آن نوشته شده، فاز و نول) دو رشته سیم آبی و قرمز رد کنید.

در تصویر بالا فاز ورودی، وارد پیچ طلایی رنگِ کلید سمت راست شده است. آنگاه هر دو پیچ نقره ای رنگ در هر دو کلید به همدیگر متصل شده اند (با سیم های سبز). آنگاه از پیچ طلایی رنگ کلید سمت چپ با یک سیم قرمز به لامپ وصل شده است. سیم نول هم مستقیم به لامپ وصل شده است.

در تصویر زیر شمای فنی کلید تبدیل را مشاهده می کنید. البته منظور هر دو نقشه یکیست و در مفهوم فرقی با هم ندارند.

 

نقشه کلید تبدیل

نقشه کلید تبدیل

 

روش دوم برای سیمکشی کلید تبدیل:

این روش که به روش بازاری کلید تبدیل معروف است. سربندی سیم ها را به صورت دیگری انجام می دهد. که نقشه آن را در پایین مشاهده می کنید.

روش-بازاری-کلید-تبدیل

مدار بالا را فقط به این خاطر ترسیم کردیم که شما با روش بازاری کلید تبدیل هم آشنا شوید، زیرا شما به عنوان یک برقکار باید همه این مدارها را بلد باشید، زیرا احتمال دارد که برای تعمیر سیمکشی یک منزل قدیمی که از روش بازاری استفاده کرده است اقدام کنید. ولی همیشه پیشنهاد می‌کنیم که اگر خودتان می خواهید سیمکشی را انجام دهید از روش اول (استاندارد) برای سیم کشی کلید تبدیل استفاده کنید.

 

نکته :

 • برای آشنایی بیشتر با کلیدهای تبدیل به کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق مراجعه کنید. در این کتاب با یک روش دیگر هم برای سربندی و نصب کلید تبدیل آشنا می شوید.
 • از کلید تبدیل بیشتر برای راه پله ها،اتاق خواب ها،اتاق هایی که معمولا 2 در دارند (یکی ورودی یکی خروجی) استفاده می شود.
 • از کلید تبدیل به عنوان کلید یک پل هم می توانید استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید در زمان سیم بندی چون یکی از پیچ های پشت کلید اضافی است باید یکی از پیچ های نقره ای را در نظر نگیرید.(فرقی نمی کند کدام یک). فقط توجه داشته باشید قیمت این کلید از کلید یک پل بیشتر است. و تنها زمانی که مجبور بودید از آن به عنوان کلید یک پل استفاده کنید.

 

روش عملکرد کلید تبدیل :

در واقع اتفاقی که با هر بار فشار دادن کلید، در داخل کلید تبدیل می افتد به صورت زیر است.

روش عملکرد کلید تبدیل

یعنی با هر بار فشار دادن کلید تبدیل، پیچ طلایی رنگ، یک بار به پیچ نقره ای رنگ سمت راست و بار دیگر به پیچ نقره ای رنگ سمت چپ وصل می شود.

 

نقشه کلید تبدیل برای تعداد زیادی چراغ:

در صورتی که تعداد چراغ های متصل به کلید تبدیل از یک لامپ بیشتر باشد، بایستی همه لامپ ها را با یکدیگر موازی کنید. در این صورت نقشه اتصال سیم ها در کلید تبدیل به صورت زیر خواهد بود.

نقشه سیمکشی کلید تبدیل
316 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • با سلام و خسته نباشید.
  لطفا راهنمایی بفرمایید: در یک راهرو با کلید تبدیل، سه رشته سیم در محل یکی از مصرف کننده ها وجود دارد که دوتا آبی و دیگری زرد هست. در هر حالتی از دو کلید، یکی از سیم های آبی برق دارد! لطفا روش اتصال این سه سیم به فاز و نول مصرف کننده را راهنمایی بفرمایید. با سپاس.

  • سلام دوست عزیز. به این تصویر نگاه کنید.
   روش استاندارد کلید تبدیل
   همون طور که می بینید دو تا سیم سبز رنگ از این کلید به اون کلید وصل شده و از پشت لامپ هم رد شده. برقکار قبلی شما هم همین کار رو کرده، با این تفاوت که به جای سیم های سبز از سیم های آبی استفاده کرده. و به جای سیم های آبی و قرمز رنگی که در تصویر بالاست، کلا از یک سیم زرد رنگ استفاده کرده. کافیه اون سیم های زرد رنگ رو که به مصرف کننده رفته تکون بدید تا اونها رو پیدا کنید. ادامه کار هم که شبیه نقشه بالاست.

   • با تشکر از مدیریت سایت، برای سرعت عمل و پاسخ مفید و کاربردی شما! شما عالی هستید قربان.

 • با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مدیر سایت .با تشکر و سپاس فروان خدمت شما .اگه زحمت نمیشه براتون یه فیلم آموزش برق برامون به اشتراک بزارین .ممنون از شما

  • سلام. ممنون

   چشم انشاا… در روزهای آتی

 • اگر کلید تبدیل بصورت بازاری دارای نول و فاز باشه و بخوایم به جای کلید ها چشمی نصب کنیم چکار باید کرد

  • سلام. به تصویر زیر نگاه کنید. هر کدوم از سیم ها رو شماره گذاری کردیم تا بهتر متوجه بشید. سیم یک و دو رو از کلید آزاد کنید و سرشون رو لخت کنید و به هم بتابونید و یک انشعاب از اونها به ترمینال نول سنسور وصل کنید. سیم سه و چهار و هم از کلید آزاد کنید و سرشون رو لخت کنید و به هم بتابونید و یک انشعاب از اونها بگیرید و ترمینال فاز سنسور وصل کنید. سیم پنج رو هم به ترمینال برگشتی سنسور وصل کنید.
   در سمت دیگه هم کلید تبدیل رو باز کنید و سیم شماره 6 رو به سیم نول سنسور و سیم شماره 7 رو به سیم فاز سنسور و سیم شماره 8 رو به سیم برگشتی سنسور وصل کنید.
   اگه یک دونه سنسور واسه کارتون جواب میده. می تونید فقط برای یکی از کلید ها سنسور نصب کنید.
   روش بازاری کلید تبدیل

 • سلام .اگر بخواهیم یکی از کلید های تبدیل را حذف کنیم باید چه تغیراتی انجام بشه؟ نحوه سیم کشی به چه صورت میشه؟

  • سلام. اون کلیدی که لازم ندارین رو باز کنید و سیمی که به پیچ طلایی رنگ وصل شده رو با یکی از دو تا سیم دیگه (فرقی نمی کنه کدوم) با نوار چسب به هم وصل کنید. اون وقت کلید دیگه فقط به صورت کلید یک پل عمل می کنه.

 • خداوند خیر دنیا و آخرت را به شما بدهد ، توی هیچ سایتی نتونستم آموزشی به این سادگی پیدا کنم .
  کارم راه افتاد

 • بسیار عالی ومفید و واضح.ممنونم.

 • مطلب خوبی بود …فقط اگه تونستین راه های دیگه ای هم برای تبدیل توضیح بدین ممنون

  • سلام حسین جان در کتاب آموزش برق ساختمان تمام راه های ممکن برای کلید تبدیل آموزش داده شده. ولی از اونجایی که ما می خواییم بین مطالب سایت و مطالب کتاب تفاوت هایی وجود داشته باشه. اونها رو در مطلب بالا ذکر نکردیم.

 • آقا خیلی فصیح توضیح دادین، ممنونم.

 • سلام…
  واقعا توضیحات شما در عین سادگی دقیق و قابل فهم بود…
  ممنون…

 • خیلی ساده و راحت و روان توضحی داده شده از آموزش شما کمال تشکر و قدردانی بعمل می آید . موفقیت روافزون شما را از حق تعالی خواستاریم

 • زکات علم نشر آن است آفرین به شما سایت بسیار خوبی دارید اگه کانال تلگرام هم داشته باشبد عالیه

 • درود بر شما.واقعا به روز و عالی هستین
  ممنون از آموزشتون.

 • باسلام و خسته نباشید.توضیحاتتون عالی و نقشه هاتون ساده و روشن.فکر میکنم دورشته سیم مشترک بین دوکلید مهم باشه که به کدوم یک از پیچهای غیرمشترک بسته میشه.درسته؟

  • آقای حسینی عزیز سلام.
   بله مهمه. یک عکس دیگه در ادامه آموزش های بالا اضافه کردیم که به روشنی پاسخ سوال شما رو می ده.

 • واقعاااااا عاااالی بودتاحالا اینقدر روان و ساده ندیده بودم ممنونم به امید موفقیت های بیشتر…

 • سلام.خسته نباشید.مختصر و مفید بود.ممنون

 • باسلام و خداقوت,جای تقدیر وتشکر داره بابت توضیحات که بزبانی ساده وروان نگاشته شده

  • سلام . ممنون

 • بنام خدا
  کتاب آموزش برق ساختمان بدستم رسید در همین ابتدای کار بسیار شیوا و روان نوشته شده فکر میکنم تا آخر هم همینطور باشه یعنی عالی مثل همین کار شما یعنی ارسال این کتاب به ایمیل بنده، عالییه عالی-خیلی ممنون از شما.

  • سلام .خوشحالیم که مورد توجه شما واقع شد.

 • توضیحات کامل و واضح است

 • مختصر و مفید

 • سلام
  خیلی ساده، قابل فهم و مفید بود.
  تشکر

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی