خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
اردیبهشت
۵
۱۳۹۵

تابلو برق ساختمان یا تابلو کنتور ها

تابلو برق ساختمان یا تابلو کنتور ها :

تابلو برق : هر محفظه فلزی یا غیر فلزی که تجهیزات برقی مثل کنتورها، فیوز ها، کلیدهای محافظ جان، چراغ های سیگنال و … در آن نصب می شوند.

پس با این تعریف تابلوهای برق ساختمان سه نوع هستند.

 

اول از همه جعبه فیوز است که در داخل هر واحد ساختمانی و در ورودی آپارتمان نصب می شود، سرخط تمام مصرف کننده های یک واحد مسکونی از آن تغذیه می شود، و در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری DP نشان می دهند.

 

تا چند سال قبل در ساختمان های مسکونی خبری از جعبه فیوز نبود و به روش جعبه تقسیم سیمکشی منازل اجرا می شد. ولی از آنجا که جعبه فیوز مزیت های زیادی را با خود آورد. استفاده از آن فراگیر و حتی مقررات برق ساختمان استفاده از آن را الزامی کرد. بزرگترین مزیت جعبه فیوز این است که در صورت ایجاد مشکل در یک سرخط تنها آن مسیر از مدار خارج می شود و برق بقیه مسیرها قطع نمی شود.

در بحث جعبه فیوز کاملاً آن را به همراه نقشه های مربوطه تشریح کرده ایم. می توانید از لینک روبرو به مبحث آموزش نصب جعبه فیوز بروید. جعبه فیوز

 

 

دومین تابلوی که در برق ساختمان استفاده می شود. تابلو برق عمومی است. که در بعضی از ساختمان ها مجزاست و در خیلی از ساختمان برای آن باکس مجزا نصب نشده و در داخل تابلو برق کنتورها مقداری فضا برای آن در نظر می گیرند.

وظیفه این تابلو برق رسانی به قسمت های مشاعات یا عمومی ساختمان مثل آسانسور، روشنایی راه پله، روشنایی راهرو، حیاط، پشت بام، برق آنتن مرکزی، آیفون، اعلان حریق و هر وسیله برقی دیگری است که تمام اهالی ساختمان در پرداخت هزینه های آن شریک هستند. در نقشه های برق ساختمان آن را با علامت اختصاری GP نشان می دهند

در داخل این تابلو برای سرخط روشنایی ها از فیوز های ۱۰ آمپر و برای سرخط پریزها از فیوز ۱۶ آمپر استفاده می شود. برای آسانسور هم یک فیوز سه فاز نصب می شود. پس به نوعی می توان گفت که طرز سربندی و نصب فیوزهای داخل این باکس شبیه جعبه فیوزی است که در بخش قبلی آموزش داده شد.

این تابلو ها در نوع توکار و روکار در بازار موجود است. که تصویر یک نمونه از آنها را در پایین مشاهده میکنید. بسیاری از برقکارها به خاطر کاهش هزینه ها و افزایش سرعت کار این تابلو را نصب نمی کنند ، ولی در عوض فیوزهای آن را در تابلوی اصلی نصب می کنند.

 

تابلو برق عمومی

تابلو برق عمومی

 

سومین و مهمترین تابلو، تابلوی اصلی ساختمان یا تابلو کنتور هاست. این تابلو باید نزدیک درب ورودی اصلی ساختمان نصب شود. کابل اصلی برق ساختمان که توسط اداره برق از تیرهای چراغ برق وارد ساختمان می شود، اول باید وارد این تابلو شود و سپس در بین واحدها و مشاعات ساختمان تقسیم شود.

 

در تصاویر زیر چند نمونه از این تابلو برق ها را مشاهده می کنید. در نقشه های برق ساختمان این تابلوها را با علامت اختصاری MDP نشان می دهند.

 

تابلو برق کنتور

تابلو برق کنتور

 

تابلو برق ساختمان

تابلو برق ساختمان

 

تابلو برق اصلی

تابلو برق اصلی

 

اندازه این تابلوها بسته به تعداد کنتورهای برقی که قرار است در داخل آن نصب شود مشخص می شود. مثلاً برای یک ساختمان ۲۰ واحدی، تابلو کنتور را طوری می سازند که ” ۲۰ کنتور برق” بعلاوه “یک کنتور عمومی” در داخل آن نصب شود. که اگر ساختمان دارای آسانسور باشد برای کنتور عمومی از کنتور سه فاز و در غیر اینصورت از کنتور تک فاز استفاده می شود. این تابلو ها هم در دو نوع توکار و روکار در بازار موجود است.

 

همان طور که در تصویر پایین مشاهده می کنید. تابلوهای اصلی برق ساختمان دارای حداقل سه قسمت مجزا هستند که برای هر کدام از قسمت ها هم یک درب مجزا روی تابلو در نظر گرفته شده است.

قسمت های تابلو برق ساختمان

قسمت های تابلو برق ساختمان

 

در تصویر بالا قسمت های تابلو برق ساختمان را مشاهده می کنید.

 • قسمت سمت چپ، قسمت ورودی ست که وقتی کابل اصلی از تیرهای برق به تابلو برق وارد می شود ابتدا به این بخش ورود پیدا می کند. در این قسمت کلیدها، فیوزها و خازن های مربوطه قرار می گیرد.
 • قسمت سمت راست بالا، که مربوط به محل نصب کنتورهای تکفاز و سه فاز است.
 • قسمت سمت راست پایین، که مربوط به محل نصب کلیدهای مینیاتوری خروجی از تابلوست،

 

اگر درب قسمت ورودی را باز کنید، مشاهده می کنید که کابل اصلی ابتدا وارد یک فیوز سه فاز شده، آنگاه به داخل تعدادی فیوز مینیاتوری یا فیوز فشنگی رفته است. و از فیوزهای فشنگی هم یک سیم به داخل هر یک از کنتورها رفته است.

در قسمت کنتورها، کنتورها با ترتیب خاصی قرار می گیرند، به این صورت که از بالا سمت چپ اولین کنتور قرار می گیرد تا آن ردیف پر شود. آنگاه ردیف پایین دوباره از سمت چپ پر می شود.

در قسمت خروجی هم مشاهده می کنید که از هر کنتور یک سیم به داخل یک فیوز آمده ، که این فیوز در سر راه کابل اصلی هر واحد قرار دارد. تصویر قسمت خروجی این تابلو برق را در پایین مشاهده می کنید.

 

خروجی تابلو برق ساختمان

خروجی تابلو برق ساختمان

 

چند نکته:

 • ارتفاع نصب “کنتورهای برق تکی” از کف تمام شده، بین ۱۸۰ سانتی متر تا ۲ متر است.
 • ارتفاع نصب تابلوهای کنتور برای مجتمع های بزرگ (مانند چیزی که در تصویر بالا دیدید) باید به گونه ای انتخاب شود که ارتفاع بالاترین کنتور حداکثر ۲۲۰ سانتی متر باشد. و ارتفاع زیر تابلو هم حدوداً یک متر از کف تمام شده باشد.
 • تابلو کنتور باید نزدیک ترین محل به درب خروجی ساختمان نصب شود، طوری که وقتی در باز می شود با کنتور برخورد نکند.
 • در تابلوهای کنتور فلزی، بدنه تابلو هم باید به سیم ارت وصل شود.
 • ورقی که تابلوی کنتور با آن ساخته می شود نباید قطر آن از ۱٫۵ میلی متر کمتر باشد.
 • در صورتی که قرار است از تابلو برق، برای جعبه تقسیم تلفن واحدها یا محل نصب ترانس آیفون و سربندی سیم های آیفون یا کنترل برق حیاط و قسمت مشاعات استفاده گردد. باید یک پنل جدا (از سه قسمت اصلی که توضیح داده شد) در تابلو برق ایجاد شود.
 • باید فاصله تابلو برق کنتورها از لوله های آب حداقل ۶۰ سانتی متر و از لوله های گاز ۱۳۰ سانتی متر باشد.

 

 

اگر از علاقه مندان برق ساختمان هستید و می خواهید آن را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنید، پیشنهاد می کنیم کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق را از همین لینک دانلود کنید. نسخه pdf این کتاب با مطالبی جذاب تازه به روز شده است.

اگر در حین خواندن این کتاب یا هر کدام از مطالب سایت سوالی برایتان پیش آمد. ما همیشه با شماییم. فقط کافیست در لینک پایین آن را مطرح بفرمایید و روز بعد جواب آن را دریافت کنید.

سوالات خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


128 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با عرض سلام و ادب در صورت امکان اگه رفرنس معتبری که در آن فضای آزاد لازم جلوی تابلو برق نوشته شده وجود داره معرفی بفرمایید . با تشکر و احترام

  • سلام. این در مبحث ۱۳ ساختمان هم اومده، دقیقاً یادم نیست در کدوم بند. دوستان اگر می دونید کمک کنید.

 • سلام،اداره برق بومهن به من ابلاغ کرده که باید علمک برق روی دیوار نامگذاری کنم برای کابل کشی برق حالا خواهشم این است اگر شکلی یا نقشه ای از این علمک دارید برایم بفرستید.باتشکر

 • سلام .مهندس یک مشکل نوسان اخیرا برامون پیش اومده سیم کشی خانه کاملا قدیمی است اما تا الان به همچین مشکلی برنخورده بودیم . بعضی وقتا کل لامپ های خونه شروع میکنن به پرپر کردن حتی امروز دوتا لامپ ۱۰۰ وات رشته ای سوختن پریز های کنارشون هم از کار افتاد نمی دونم چه کاری بکنم .تنها وسیله ای که اخیرا اضافه شده به ما دوتا شارژر موبایل هستش که البته از کسی گرفتم فک میکرده سوخته من کابل شو عوض کردم . مهندس چه کنم تا مشکل رو بفهمم ممنون خدا خیرت دهد.راستی سیم اصلی خروجی از کنتور وفیوز از این دو رشته ای های ۷۵/ هستش که اداره برق چند سال پیش حین تعویض کنتور از اون نوع کشید جعبه فیوز نداریم.

  • سلام.احتمال اینکه سیم های شما در قسمتی از مسیر سوخته باشه خیلی زیاده چون از سیم خیلی ضعیفی استفاده شده. و این علائمی که گفتین بیشتر مربوط به سوختن سیم هاست. البته اگر تمام برق منزل این مشکل رو پیدا کرده، احتمال خرابی فیوز هم وجود داره و باید فیوز برق رو هم چک کنید که سالم باشه.
   اگر مشکل از سوختن سیم ها باشه باید همه جعبه تقسیم ها و کلید پریزها رو باز کنید و اتصالات رو چک کنید، چون بیشتر، سیم ها در محل اتصالات و چسب کاری ها داغ میشن و می سوزن.

 • سلام
  برای ترانس های دوربین مدار بسته و قفل برقی و آیفون و ساعت نجومی و محافظ ولتاژ
  که همه در پارکینگ قرار دارند (خونه تک واحدی)میشه از تابلو برق عمومی استفاده کرد و همه اینهارو یک جا جمع کرد ؟
  به صرفه هست یا نیازی نیست؟
  اگه خوبه استفاده کنم چه سایزی برای قرار دادن موارد مذکور مناسب هست و چه گیره ها یا ابزار خاصی نیاز داره؟
  با تشکر

  • سلام، همه اینها رو میشه یک جا در نظر گرفت و از کنتور عمومی بهشون برق رسوند، ولی از یک ترانس برای همه استفاده نکنید چون اون که از کار بیفته همه چی با هم قطع میشه، پس برای هرکدوم از یک ترانس مجزا استفاده کنید

 • با سلام خدمت استاد عزيز از شما خيلي ممنون و سپاسگذارم كه با خريد كتاب اموزش برق ساختمان خيلي پیشرفت کردم و ميتونم بگم ٨٠ درصد از برق ساختمان را ياد گرفتم و سوال من از شما بزرگوار: من ميخواهم ساختمان خودم را كه جمعا پنج طبقه هست و طبقه همكف پاركينگ هست و هر طبقه يك واحد مي باشد را برقكشي كنم طبق نقشه تاسيسات طراح از كنتور برق اصلي شيش عدد كابل ۶*۵ را كشيده است كه يكي از اينها رفته به كنتور مشاعات و مابقي به را گفته به هر طبقه برود ايا درست هست يا خير چون برق تك فاز براي هر طبقه نياز هست ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  • سلام. ممنونم از شما. خیر اون طراح محترم اشتباه کرده و باید برای هر واحد یک کابل ۶*۳ بکشید. و برای کنتور مشاعات یک کابل ۶*۵

 • عرض سلام و خسته نباشید.
  ۱- نصب تابلو کنتورها باید در چه زمانی باید انجام بشه؟ آخر کار یا اول یا…؟
  ۲- روی دیواری که لوله گاز اصلی آپارتمان از نزدیک سقف به صورت افقی رد شده، میشه تابلو کنتورها رو نصب کرد؟

  • سلام. مرسی.
   ۱- اگر تابلو از نوع توکار هستش باید بعد از ساخت دیوار و در مرحله سنگ کاری نصب بشه، ولی اگر روکار هستش و روی چهارپایه قرار میگیره، در آخر کار نصب میشه. هر دو این مدلها هم در بازار موجوده.
   ۲- اگر ۳۰ سانتی متر فاصله بینشون هست مشکلی نداره.

   • مهندس ٣٠ سانت یا ١٣٠ سانت؟ آخه بالا گفتید ١٣٠ سانتی متر!

    • بله تصحیح میکنم، ۱۳۰ سانتی متر

 • فیوز محافظ جان رو قبل از کنتاکتور بزاریم یا سر خط جعبه فیوز dp دم در؟

  • سلام. سر خط جعبه فیوز نصب کنید.

 • بعداز کلید اتوماتیک فیوز مینیاتوری لازم هست یا نه..یعنی مستقیم بره به جعبه فیوز dpدم در ورودی واحد….اگه بین کلید اتوماتیک وجعبه فیوز dpدم در واحد فیوز مینیاتوری لازم است چند آمپر باشه….یانیازی به فیوز دیگری نیست

  • سلام، فاز بعد از تابلو اصلی به جعبه فیوز داخل واحد میره اونجا وارد فیوز اصلی میشه، خروجی فیوز اصلی وارد محافظ جان میشه و بعد از محافظ جان برای سرخط ها تقسیم میشه، آمپر فیوز اصلی داخل جعبه فیوز هم باید هم اندازه آمپر فیوز کنتور باشه.

 • طریقه محاسبه آمپر چگونه است….مثلا دوتا لامپ چهارصد وات و دوتا وسیله دیگر که هرکدام ۳۰۰ وات مصرف دارن روی هم رفته چند امپر مصرف میکنند…

  • سلام مهندس مهربانی در این مورد کامل تو مقاله محاسبات تابلوهای برق توضیح دادن .

  • وات یعنی توان و محاسبه توان مساویه با جریان ضربدر ولتاژ
   توان مصرفی تقسیم بر ولتاژ که شهری ۲۲۰ هستش جریان رو میشه بدست اورد

   • مرسی از پاسخ شما

 • ۲ترتیب نصب تابلو برق سه فاز به این روش درست است …اول فیوز اصلی ۲۵ امپر..بعد کلید اتوماتیک..بعد سه عددفیوز مینیاتوری ۲۵ امپر ..بعد کنتاکتور سه فاز..بعدبره به جعبه فیوز درب ورودی واحد یک محافظ جان وفیوزهای مینیاتوری هر قسمت از واحد……..وسوال اخر ایا کلید اتوماتیک وکنتاکتور هردو در تابلو برق سه فاز داخل پارکینگ لازم است یا نه ..مثلا کلید اتوماتیک تنها باشه کافییه ..

  • سلام. بنظر بنده فیوز اصلی که قبل از کلید اتوماتیک قرار میگیره لازم نیست. و کنتاکتور هم لازم نیست.

 • سلام.دریک تابلو برق کنتوری ۱۷کنتور تک ویک کنتور ۳فاز ک همه کنتورها ۲۵امپرقرار است قرار بگیرد من فیوزهای قبل کنتور را ۳۲cقرار دادم وخروجیها را ۲۵دوپل cولی ناظر اداره برق میگوید ک ورودیها باید ۲۵cباشدوخروجیها ۲۵bدوبل نظر جنابعای چیست؟

  • سلام. بله نظر ناظر اداره برق صحیح تره.
   چرا وقتی کنتور ۲۵ آمپره باید قبلش یک فیوز بزرگتر بزارید. و طبق قوانین جدید فیوزهای بعد کنتور رو نوع b میزارن.

 • باسلام و عرض ادب
  جناب مهندس در آپارتمان من تابلوهای اصلی و کلی ساختمان در محدوده اختصاصی پارکینگ بنده نصب شده بطوریکه فاصله خودرو من تا تابلو برق تقریبا هیچ است . لطفا راهنمایی بفرمایید طبق قانون چقدر فاصله برای این کار نیاز است ؟ و اینکه من قانونی میتونم شکایت کنم یا خیر ؟
  چون بنده با سازنده ملک بر سر این موضوع اختلاف نظر داریم و بنده معتقدم که اینجا نباید پارکینگ تعبیه شود .
  ممنون میشوم که قبل از گرفتن پایان کار توسط سازنده بنده رو راهنمایی بفرمایید . متشکرم

  • سلام. طبق استاندارد باید به اندازه ای فضای جلوی تابلو باز باشه که اگر خدای ناکرده برای تابلو اتفاقی افتاد و آتش گرفت آتش نشان یا کس دیگری بتونه به داخل تابلو دسترسی داشته باشه و آتش رو خاموش کنه. و دوم اینکه کسی که برای تعمیر مراجعه می کنه باید یک متر فضای آزاد در جلوی تابلو داشته باشه که بتونه در مواقع لازم تعمیرات انجام بده.

 • با عرض سلام و خسته نباشید، پارکینگ خودرو من در ساختمان ۱۶ واحدی، در کنار تابلو کنتور برق قراردارد بگونه ای که این تابلو بر روی دیوار کنار خودر و با فاصله ۳۰ سانتی متر از ماشین نصب می باشد(فاصله تابلو از کف پارکینگ نیم متر می باشد). لطفا بفرمایید که فاصله استاندارد تابلو کنتور برق از خودرو چقدر باید باشد و آیا خطر آتش سوزی در این فاصله ۳۰ سانتی متری وجود دارد یا نه؟ با تشکر

  • سلام جناب حیدری. خطر آتش سوزی برای خودروی شما وجود نداره. ولی طبق استاندارد باید به اندازه ای فضای جلوی تابلو باز باشه که اگر خدای ناکرده برای تابلو اتفاقی افتاد و آتش گرفت آتش نشان یا کس دیگری بتونه به داخل تابلو دسترسی داشته باشه و آتش رو خاموش کنه. و دوم اینکه کسی که برای تعمیر مراجعه می کنه باید یک متر فضای آزاد در جلوی تابلو داشته باشه که بتونه در مواقع لازم تعمیرات انجام بده.

 • سلام.من ی نقشه کامل برق صنعتی از ی کارخونه یا کارگاه میخوام
  بصورت ۳ فاز.که ارت و برق اضطراری و …داشته باشه
  اگر محاسباتی مثل سطح مقطع سیم وکابلاش هم داشته باشه عالی میشه.لطفا اگه داری ایمیل کن

 • سلام.. مرسی بابت توضیحات خودتون
  فرق EPM و GPM چیه؟

 • سلام اگه بخایم تابلو برق ساختمان سفارش بدیم نقششو خودمون باید بدیم یا خودسازنده.چه چیزاییو باید ما بهش بدیم باتشکر

  • سلام. خیر نیازی نیست که شما نقشه رو بهش بدین. فقط باید بهش بگین که چند تا کنتور داخل تابلو قرار می گیره.

 • سلام برای راه اندازی یه تولیدی تابلو کنتور
  چه مراحلی باید طی بشه مثلا برای تاییدیه واینا
  مرسی

  • سلام. مالک مراجعه می کنه به اداره برق منطقه. اداره برق مشخصات تابلوی مورد نیاز و آدرس تابلو سازی های مورد تایید رو به مالک میده.و مالک میره و سفارش تابلو رو به تابلو سازی میده.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی