خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
فروردین
۱۲
۱۳۹۸

آموزش طراحی پلان روشنایی برق ساختمان – درس اول

نقشه کشی برق ساختمان با اتوکد | پلان روشنایی :

قبل از اینکه یک ساختمان بخواهد احداث شود، مالک آن ساختمان برای دریافت پروانه ساخت به شهرداری مراجعه می کند و بعد از طی یکسری مراحل از طرف شهرداری به سازمان نظام مهندسی ارجاع داده میشود. با توجه به مساحت زمین و تعداد طبقاتی که مدنظر مالک است، سازمان نظام مهندسی یکسری نقشه های معماری و تاسیسات برای مالک طراحی می کند و بعد از آن مالک موظف است که ساختمانش را بر طبق این نقشه ها بسازد.
از میان نقشه های تاسیسات، تعدادی از نقشه ها مربوط به طراحی پلان روشنایی برق ساختمان است، که مالک این نقشه­ ها را به برقکار می­دهد تا برقکار طبق این پلان­ های طراحی شده، تاسیسات برقی را داخل ساختمان پیاده کند و ما داخل این مقاله­ ی آموزشی قصد داریم تا به شما آموزش دهیم که طراحی پلان روشنایی یک ساختمان با استفاده از نرم افزار اتوکد به چه صورتی انجام می شود. این آموزش ها مطابق با جدیدترین قوانین نظام مهندسی و مبحث ۱۳ ساختمان هستند.

نقشه کشی برق ساختمان شامل پلان­ های مختلفی نظیر پلان روشنایی، پریزهای برق، پریزهای آنتن و تلفن، اعلان حریق، طراحی انواع تابلوهای توزیع، رایزر دیاگرام ها، سیستم ارتینگ و همبندی و… می­ شود که ما در این مقاله فقط قصد داریم به طراحی پلان روشنایی بپردازیم.

ما می خواهیم پلان روشنایی را برای یک ساختمان مسکونی ۵ طبقه طراحی کنیم که در هر طبقه‌ی آن یک واحد مسکونی ۳ خواب با مساحت ۱۲۰ مترمربع قرار گرفته است. در این مقاله پلان روشنایی را برای واحدهای طبقه اول تا پنجم ترسیم می‌کنیم و در مقاله بعدی که تا چند روز آینده در سایت قرار می­ گیرد به طراحی پلان روشنایی برای طبقه‌ی همکف این ساختمان مسکونی می­ پردازیم که شامل پارکینگ، انباری ها و حیاط است.

برق ساختمان 5 طبقه

 

خب، ادامه مقاله طراحی پلان روشنایی برق ساختمان بصورت ۲ فیلم آموزشی در پایین قرار گرفته است. برای شروع نمایش هر فیلم روی دکمه پلی کلیک کنید.

اگر با پخش زنده مشکل دارید فیلم بالا را از این لینک دانلود کنید.

اگر با پخش زنده مشکل دارید فیلم بالا را از این لینک دانلود کنید.

 

اگر سرعت اینترنت شما مناسب است و می توانید فیلم های بالا را مشاهده کنید، نیازی نیست که ادامه مقاله زیر را بخوانید.

علائم اختصاری در نقشه کشی برق ساختمان :

در نقشه کشی برق ساختمان، برای هر تجهیز برقی در اتوکد یک علامت اختصاری در نظر گرفته می­ شود تا کسانی که نقشه های ما را مطالعه می­ کنند تعبیرهای مختلفی از هر تجهیز برقی نداشته باشند. این علائم اختصاری توسط کمیته بین­ المللی الکتروتکنیک (IEC) تعیین شده است و در تمام دنیا برای ترسیم نقشه های برق ساختمان از این علائم استفاده می ­شود. به عنوان نمونه تعدادی از این علائم اختصاری که مربوط به روشنایی ساختمان­ های مسکونی می­ شوند را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

علایم اختصاری در نقشه کشی روشنایی ساختمان

خب حالا وارد نرم افزار اتوکد می شویم و پلان معماری یکی از واحدهای مسکونی این ساختمان را باز می کنیم. در قسمت پایین نقشه ی طبقات اول تا پنجم این ساختمان را که در برنامه اتوکد طراحی شده مشاهده می کنید. از آنجایی که نقشه ی معماری تمام واحدهای این ساختمان شبیه به هم هستند بنابراین در این قسمت فقط نقشه ی یک طبقه از آن را برایتان آورده ایم تا تاسیسات برقی را بر روی همین یک نقشه پیاده کنیم. به این گونه نقشه ها که برای تمام طبقات مشابه هستند تیپ گفته می­ شود. این نقشه ها را مهندس طراح ساختمان طراحی می­ کند و آن را در اختیار ما قرار می­ دهد تا تاسیسات الکتریکی را بر روی آن پیاده کنیم. این واحد ساختمانی دارای سه اتاق خواب، یک پذیرایی، یک حمام، یک سرویس بهداشتی، آشپزخانه و یک تراس است و همچنین در قسمت راه­ پله یک آسانسور نیز قرار گرفته است. برای اینکه تاسیسات برقی را بر روی این نقشه پیاده کنیم باید در ابتدای امر برخی از اشکال اضافه نظیر تخت خواب ها و مبل ها را پاک کنیم تا محیط ترسیم خلوت شود.

نقشه پلان معماری ساختمان سه خواب

در شکل پایین شما می توانید نقشه ی طبقات را مشاهده کنید که ما شکل های اضافه را از داخل آن پاک کرده‌ایم و آن را داخل یک کادر به اندازه ی A3 قرار داده ایم. این کادر می­ تواند اندازه های مختلفی نظیر A1 و A2 و A3 و A4 داشته باشد ولی متداول‌تر آن A3 است. همچنین طبق استانداردهای نقشه کشی ISO باید در این کادر که نقشه شما در آن قرار گرفته یک جدول نیز در گوشه پایین و سمت راست قرار گیرد. طول مناسب برای جدول ۱۷۰ میلیمتر است. در هر حال مجموع طول و عرض انتخاب شده برای جدول نباید از ۱۹۰ میلیمتر تجاوز کند. در داخل این جدول اطلاعات مختلفی از قبیل: نام کارفرما، نام مرجع تهیه کننده ی نقشه، عنوان پروژه و عنوان نقشه، شماره و مقیاس نقشه، امضا، تاریخ، نام طراح و ناظر، ترسیم کننده، کنترل کننده، تصویب کننده نقشه و… را می­ توان درج کرد.

نقشه طبقات ساختمان 5 طبقه

نقشه کشی روشنایی برای داخل واحد مسکونی:

برای شروع ابتدا تاسیسات روشنایی را برای داخل واحد آپارتمانی پیاده می کنیم. ابتدا از اتاق خواب­ ها شروع می­ کنیم. در مرکز هر اتاق خواب یک چراغ سقفی یا لوستر قرار می­ دهیم. چراغ­ ها را باید دقیقاً در مرکز هر اتاق­ خواب نصب کنید. برای هر اتاق خواب یک عدد مهتابی هم در یک ضلع از دیوار قرار می­ دهیم. دقت داشته باشید که مهتابی­ ها نمی توانند در ضلعی از دیوار قرار بگیرند که کمد دیواری و یا پنجره قرار دارد. همچنین برای هر اتاق خواب یک چراغ دیواری دکوراتیو هم قرار داده‌ایم تا به عنوان چراغ خواب از آن استفاده کنیم. سپس از یک کلید دوپل استفاده کرده‌­ایم تا با آن چراغ سقفی مرکز اتاق را روشن کنیم. چون فرض را بر این گرفته‌ایم که شاید به جای این چراغ سقفی یک لوستر قرار بگیرد که طی دو مرحله روشن شود پس از کلید دوپل برای آن استفاده کرده‌ایم. از یک کلید دوپل دیگر نیز استفاده می ­کنیم تا با یک پل آن مهتابی و با پل دیگر آن چراغ خواب دیواری را روشن کنیم. کلیدها باید در سمتی از دیوار نصب شوند که دستگیره ­های درب، در آن سمت قرار دارند یعنی در سمت بازشوی درب قرار بگیرند. همچنین فاصله کلیدها تا چارچوب درب بایستی بین ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر باشد و این فاصله در تمام اتاق ها رعایت شود. کلیدهای برق باید در ارتفاع ۱۱۰ تا ۱۲۰ سانتی­متری از کف تمام شده نصب شوند. بعد از اینکه برای هر سه اتاق خواب کلیدها را جانمایی کردیم آنها را در یک سرخط قرار می­ دهیم. به این صورت که کلیدهای موجود در اتاق خواب­ ها را با استفاده از ابزار line به یکدیگر متصل می­ کنیم و آنگاه از کلیدی که سرخط از آنجا شروع می­ شود و کمترین فاصله را تا جعبه فیوز دارد یک لیدر می­ زنیم و این سرخط را مثلاًبه فیوز ۶ از DP1 متصل می­ کنیم(L6/ DP1). به جعبه فیوز واحد طبقه اول DP1 گفته می­ شود. این جعبه فیوز در قسمت ورودی درب اصلی این واحد ساختمانی نصب می­ شود تا بیشترین دسترسی را داشته باشد. بنابراین لیدر را به کلیدی که در اتاق خواب شماره ۳ قرار دارد می­ زنیم چون کمترین فاصله را تا جعبه فیوز دارد و همچنین شروع سرخط اتاق خواب­ ها نیز از این کلید است.
شاید اصطلاحاتی مثل Line یا لیدر یا DP0 برای شما نا آشنا باشند، بنابراین پیشنهاد می کنیم که پکیج آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد را بصورت کامل مطالعه کنید.

قبل از اینکه به ادامه مبحث اصلی بپردازیم لازم است که شما را با کلمه سرخط آشنا کنیم:

سرخط چیست و در نقشه های برق ساختمان بر چه معیاری تعیین می شود ؟

برای توضیح سرخط به شکل پایین دقت کنید. همانطور که در این مدار مشاهده می­ کنید، چراغ ­های موجود در هر سه اتاق خواب از یک فاز و نول که از جعبه فیوز آمده است، تغذیه می ­شوند. در این حالت اصطلاحاً می­ گوییم که سرخط روشنایی این اتاق­ ها یکی است. یا سرخط روشنایی هر سه اتاق خواب مشترک است. پس سرخط اصطلاحی است که برای هر مسیر بکار می ­رود و امکان دارد که از یک مسیر چند لامپ یا مصرف کننده تغذیه شوند. برای هر سرخط یک فیوز مجزا در جعبه فیوز نصب می­ شود. طبق قوانین برق ساختمان، ما مجاز هستیم که از هر سرخط، حداکثر ۱۲ نقطه روشنایی را تغذیه کنیم.

همچنین به این نکات در انتخاب سرخط توجه کنید که انتخاب سرخط باید به گونه­‌ای باشد که کمترین مقدار لوله و سیم برق مصرف شود.
و نکته دیگر اینکه طبق مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان که می­ گوید: در یک اتاق با فضای مشخص تمام کلیدهای روشنایی باید از یک سرخط تغذیه شوند. یعنی مثلاً باید تمام روشنایی ­های داخل پذیرایی را به یک سرخط متصل کنیم.

سرخط در روشنایی برق ساختمان

در مرحله بعدی برای حمام و سرویس بهداشتی از چراغ دیواری استفاده می­ کنیم و این چراغ ­ها باید حداقل دارای IP44 باشد. IP مخفف کلمات International Protection است و به معنای حفاظت بین­ المللی است و همیشه باید با یک عدد دو رقمی نشان داده شود. طبق جدول پایین، رقم اول شماره IP درجه حفاظت تجهیزات برقی را در مقابل اجسام خارجی بیان می­ کند و رقم دوم آن درجه حفاظت تجهیزات را در مقابل آب بیان می­ کند. به این ترتیب هر شماره IP که به شما دادند می­ توانید به این جدول مراجعه کنید و مفهوم آن­ ها را از داخل این جدول پیدا کنید.

جدول توضيحات شماره IP

چراغ حمام را در قسمتی از حمام نصب کنید که بیشترین فاصله را تا دوش داشته باشد تا امکان آب­ پاشیده شدن به آن به حداقل برسد. سپس این چراغ را با استفاده از یک کلید یک پل روشن کنید دقت داشته باشید که به جز چراغ دیواری که داخل حمام نصب کردیم هیچ تجهیز الکتریکی دیگر نمی­ تواند داخل حمام نصب شود بنابراین کلید یک پل را باید بیرون حمام نصب کنید. برای سرویس بهداشتی چراغ دیواری را دقیقا بالای روشویی نصب کنید تا وقتی شخص خود را در آینه می­ بیند هیچ سایه­ ای از او داخل آینه نیفتد و شخص خودش را با وضوح تمام ببیند. از یک هواکش هم در داخل سرویس بهداشتی استفاده کنید. سپس از یک کلید دوپل برای روشن کردن چراغ و فن داخل سرویس بهداشتی استفاده کنید. همان­ گونه که در شکل پایین می­ بینید کلید سرویس بهداشتی را هم در بیرون سرویس بهداشتی قرار داده­‌ایم. حالا تجهیزات برقی داخل حمام و سرویس بهداشتی را در یک سرخط قرار بدهید و بعد یک لیدر به کلید دوپل سرویس بهداشتی متصل کنید و این سرخط را به فیوز شماره ۷ از DP1 متصل کنید.(L7/ DP1)

برای روشنایی داخل پذیرایی می ­توانید از لوستر استفاده کنید. چون این واحد ساختمانی، پذیرایی نسبتاً بزرگی دارد از دو لوستر استفاده کرده ­ایم و آن ها را در سقف پذیرایی نصب کرده­ ایم. همچنین از سه مهتابی استفاده کرده ­ایم و آن­ها را در ضلع­ های مختلف دیوار قرار داده ­ایم. همچنین بر روی دیواری که پشت آن حمام قرار دارد نیز از یک مدل دیگر از چراغ ­های دیواری دکوراتیو استفاده کرده ­ایم تا این قسمت نیز روشنایی کافی را داشته باشد، همچنین یک چراغ دیگر از این نوع را به دیواری که تراس در پشت آن قرار گرفته نصب کرده ­ایم یعنی در قسمتی که میز نهار­خوری قرار می­ گیرد نصب می­ کنیم تا این قسمت هم نور کافی داشته باشد. برای روشن کردن چراغ­ های داخل پذیرایی به این صورت عمل می ­کنیم که برای هر کدام از لوستر­ها یک کلید دو پل در نظر می­ گیریم. دوباره به این خاطر دوپل در نظر گرفتیم که شاید لوسترها در دو مرحله روشن شوند. این کلیدها را در ضلع جنوبی پذیرایی و در قسمت ورودی در اصلی واحد آپارتمانی نصب می­ کنیم یعنی جایی که بیشتر در دسترس قرار دارد. یک کلید دو پل دیگر را نیز کنار این کلیدها نصب می­ کنیم و با یک پل ان یکی از مهتابی­ ها و با پل دیگر آن چراغ دیواری دکوراتیو را روشن می کنیم. دوباره کنار این سه کلید دو پل یک کلید یک پل نیز قرار می دهیم و با استفاده از لیدر مشخص می­ کنیم که برای STRIBLIGHT در نظر گرفته شود. این کلید یک پل را بعنوان ذخیره در نظر می­ گیریم چون در ساختما­ن های جدید امروزه از شیلنگ­ های نورانی و نورپردازی­ های مختلف استفاده می­ کنند برای همین یک لوله ذخیره از این کلید یک پل به گچ­بری سقف وارد می­ شود تا بعدا برقکار بتواند از این قسمت نور مخفی را روشن و خاموش کند. همچنین بر روی دیواری که در ضلع غربی تراس قرار گرفته نیز یک کلید دوپل قرار می­ دهیم تا با آن بتوانیم دو مهتابی دیگر را روشن کنیم. بر روی دیواری که در ضلع جنوبی تراس قرا دارد نیز یک کلید یک پل قرار می­ دهیم تا با آن چراغ دیواری دکوراتیوی که بالای این کلید قرار دارد را روشن کنیم.

برای تراس می ­توانیم از یک چراغ سقفی استفاده کنیم و آن را در مرکز تراس نصب کنید و بعد یک کلید یک پل را در کنار کلید یک پل دیگری که برای چراغ دیواری دکوراتیو قرار دادیم در نظر بگیرید. حالا باید تمام چراغ ­های پذیرایی را در یک سرخط قرار دهیم. برای این کار مانند شکل پایین تمام کلیدهای پزیرایی را به هم متصل کنید و بعد از کلید دو پلی که بر روی دیواری که در ضلع جنوبی پذیرایی قرار گرفته و سرخط از آن قسمت شروع می ­شود و همچنین کمترین فاصله را تا جعبه فیوز دارد یک لیدر می ­زنیم و آن را به L8/ DP1 متصل می­ کنیم.

برای آشپزخانه می ­توانیم از یک لوستر برای مرکز آشپزخانه استفاده کنیم و آن را با یک کلید دو پل روشن و خاموش کنیم. کلیدهای برق را در قسمت ورودی آشپزخانه نصب کنید تا به محض ورود بتوانیم چراغ­ های آشپزخانه را روشن کنیم. مانند تصویر پایین برای اطراف پیشخوان آشپزخانه می­ توانیم از چراغ هالوژن استفاده کنیم. برای روشن کردن این چراغ­ های هالوژن از یک کلید دوپل استفاده می­ کنیم تا سه عدد هالوژنی که در جلوی پیشخوان آشپزخانه هستند را یک پل آن روشن کنیم و مابقی هالوژن­ ها را با پل دیگر آن روشن کنیم. دوباره یک کلید تک پل نیز در کنار کلیدهای آشپزخانه قرار می­ دهیم و آن را برای STRIBLIGHT در نظر می­ گیریم تا بتوانیم یک کلید ذخیره نیز برای نور مخفی آشپزخانه داشته باشیم. تمام چراغ­ های داخل آشپزخانه را نیز در یک سرخط قرار دهید و سرخط آن را به L9/ DP1 متصل کنید.

در این مرحله نوبت به نقشه کشی روشنایی برای قسمت راه پله می رسد. ابتدا در سقف هر پاگرد از را­ه­ پله، یک چراغ سقفی نصب می­ کنیم و می ­خواهیم این چراغ ها را با استفاده از شستی و تایمر راه پله (رله زماندار) روشن ­کنیم. در هر طبقه یک شستی روشنایی راه ­پله را روبروی آسانسور نصب می­ کنیم و خود تایمر راه پله در پارکینگ نصب می­ شود. در مقاله بعدی که پلان روشنایی پارکینگ را آموزش می­ دهیم مکان قرار گیری آن را ذکر می­ کنیم. سپس تمام این چراغ های سقفی را در یک سرخط قرار می­‌دهیم و وارد یکی از فیوز های تابلوی مشاعات می ­کنیم. تابلوی توزیع یا تابلوی مشاعات، تابلویی است که برق تجهیزات برقی که در قسمت مشاعات ساختمان قرار دارند از آن تامین می­ شود. معمولاً این تابلو در پیلوت و یا در قسمت حیاط نصب می ­شود و در تابلوی کنتورها قرار می گیرد.

نقشه کشی روشنایی برای قسمت راه پله:

پس همان­ گونه که پیش­تر اشاره شد تمام چراغ های سقفی که در راه پله نصب کردیم را در یک سرخط قرار می­ دهیم و آنها را مثلاً به فیوز شماره ۵ از پنل مشاعات متصل می کنیم و با استفاده از لیدر مشخص می­ کنیم که به L5/ DP0 متصل شود (به فلش های زرد رنگی که در تصویر زیر می بیینید لیدر گفته می شود). ما به پنل مشاعات DP0(Distribution Panel 0) می­ گوییم. چراغ های سقفی که در راه­ پله نصب کردیم و در شکل پایین این صفحه مشخص است فقط برای طبقه اول نشان داده شده، این چراغ­ ها با چراغ­ های سقفی طبقات بالا تر و پایین­ تر از خودشان هم در ارتباط اند و همگی در یک سرخط قرار دارند. همین طور، شستی روشنایی تمام طبقات باهم در ارتباط اند، برای همین به شستی روشنایی دو لیدر زده شده و گفته شده TO UP و TO DOWN یعنی این شستی با شستی­ های طبقات بالا تر و پایین­ تر ازخود در یک مدار قرار دارد و با آن ها در ارتباط است. البته امروزه برای روشنایی قسمت راه­‌پله ­ها بیشتر از چراغ­ های سنسور سرخود استفاده می ­شود ولی ما برای اینکه طریقه استفاده از شستی و تایمر راه پله را نیز به شما آموزش دهیم، راه­ پله ها را با استفاده از این سیستم روشن کرده‌ایم.

همچنین برای راه ­پله‌­ها از چراغ ­های اضطراری هم استفاده می­ کنند و در پاگرد هر طبقه از ساختمان یکی از آنها را نصب می کنند تا هنگامی که برق­ ها قطع می­ شود بتوانیم از چراغ­ های اضطراری استفاده کنیم و روشنایی کافی را برای خروج از مسیر راه ­پله ­ها داشته باشیم. همانطور که در شکل پایین صفحه مشاهده می­ کنید ما تمام چراغ­ های اضطراری راه­ پله­ ها را در یک سرخط جداگانه قرار داده ­ایم و به فیوز شماره ۶ از پنل مشاعات متصل کرده ­ایم (L6/ DP0).

در قسمت راهرو و مقابل در آسانسور نیز یک چراغ سقفی قرار داده شده است و این چراغ را به سنسور حرکتی متصل کرده ­ایم تا به محض اینکه شخص از واحد ساختمانی یا از داخل آسانسور بیرون می­ آید این سنسور حرکت فرد را تشخیص دهد و قسمت راهرو برایش روشن شود و شخص بتواند مسیرش را پیدا کند. این چراغ­ های سنسور دار نیز به همان سرخط چراغ­ های سقفی راه­ پله متصل شده ­اند و برق خود را از L5/ DP0 دریافت می ­کنند.

به این ترتیب طراحی پلان روشنایی طبقه اول این ساختمان به پایان رسید. علاوه بر این همان طور که در شکل زیر مشاهده می­ کنید تعداد رشته سیم­ ها و همین طور سطح مقطع سیم هایی که از داخل لوله­ های مختلف عبور می ­کنند نیز نشان داده شده است. شما عزیزان برای آموزش این مبحث می­ توانید پکیج جامع ما را تحت عنوان “آموزش نقشه کشی برق ساختمان با اتوکد” تهیه کنید. در این پکیج صفر تا صد نقشه کشی برق ساختمان را مطابق با جدیدترین قوانین نظام مهندسی و مبحث ۱۳ ساختمان آموزش داده ­ایم.

نقشه نهایی در طراحی پلان روشنایی برق ساختمان :

طراحی پلان روشنایی برق ساختمان

در مقاله بعدی که تا چند روز دیگر در سایت قرار می­ گیرد، پلان روشنایی را برای پارکینگ همین ساختمان طراحی می کنیم. مقاله­ های ما را در سایت آموزش برق دنبال کنید.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.36 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام وقت بخیر
  ممنون از آموزش های خوبتون
  در این پلانی که در نهایت طراحی شده مقدرا توان هر لامپ ذکر نشده چرا؟
  و مبنای مقدار دهی هر تصرف به چه صورتی هست؟
  با تشکر

  • سلام. مرسی. در نقشه های برق ساختمان توان هر لامپ ذکر نمیشه. چون وقتی در توضیحات نقشه قید میشه که از سیم نمره ۱٫۵ استفاده بشه، این سیم تمام لامپ های متداول در ساختمان رو جواب میده.

 • سلام خدمت مهندس مرادی عزیز
  خواستم بدونم قسمت سوم چه زمانی رو سایت قرار میگیره؟
  ممنونم ازلطف بیکران شما

  • سلام.مرسی. از مهندس پژوهان میخوام هر چه سریعتر این قسمت رو آماده کنه. احتمالاً جمعه آینده…

 • سلام به همه شماکه خالصانه کارمیکنیدبنده حدودیکسال پیش باخریدکتاب شمابابرق آشنام خداروشکرخیلیپیشرفت کردم فقط خواستم ازتون تشکرکنماینکارشماروفقطخداوندمیتونه عوض بده.

  • سلام. از لطفتون سپاسگذارم. و خبر پیشرفت شما، باعث خوشحالی ماست. از اینکه برای ادامه مسیر به ما انرژی میدید ممنونیم.

 • سلام ببخشید ولی معنی ip رو به اشتباه international protection معرفی کردین ک اشتباه است و معنی اون ingress protection است یعنی درجه حفاظت.

  • سلام. هم حرف شما صحیحه و هم حرف مهندس پژوهان. ولی بیشتر از international protection استفاده می کنن. اگر کلمه ingress protection رو در ویکی پدیا سرچ کنید متوجه میشید.

 • سلام
  چرا با آمدن اتوکد مپ که سالها آمده هنوز طراحی و نقشه های تاسیساتی را بصورت سنتی با استفاده از اتوکد معمولی رسم میکنند.در صورتی که من در نسخه دمو اتوکد مپ که دیدم چهار طرف یک سالن را که مشخص کنیم خود نرم افزار قادر به کشیدن استاندارد مثلا پریز ها میشود.ممنون

  • سلام. از اونجایی که سازمان نظام مهندسی از نرم افزار اتوکد برای ترسیم نقشه ها استفاده می کنه ما هم با این نرم افزار تاسیسات برقی رو طراحی می کنیم. مهم رعایت قوانین مبحث ۱۳ است حال شما می توانید اون رو با هر نرم افزاری پیاده کنید.

 • با سلام و عرض ادب خدمت شما دوستان.میخواستم بدونم قسمت سوم اموزش پلان روشنایی رو کی تو سایت قرار میدن؟ممنون

  • سلام. مرسی. اگر خدا بخواد امشب میاد روی سایت.

 • سلام به مهندس مرادی محبوب. مهندس میخاستم بگم ک من کتاب آیفون تون رو خریداری کردم و دارم مطالعه میکنم و شدیدا علاقه دارم ک تعمیرات قطعات وبرد های الکترونیکی آیفون رو هم یادبگیرم. میخاستم ک یه راهی دراین زمینه پیش روم بزارین. سپاس گذارم

  • سلام جناب سرابی.ممنونم از شما. پیشنهاد می کنم یک کلاس الکترونیک عمومی ثبت نام کنید. یا مدتی رو در مغازه های تعمیر لوازم الکترونیکی کار کنید.

 • سلام .این نرم افزار برای اندروید هم موجود هست؟ و میشه لینک دانلود هم بدید لطفا .
  ممنون

  • سلام. آموزش ها بصورت فیلم هستند که می تونید روی آندروید هم اونها رو مشاهده کنید ولی اگر می خوایید با خود نرم افزار اتوکد تمرین کنید باید اون رو روی لپ تاپ یا کامپیوتر نصب کنید.

 • سلام مهندس
  فرموديد كه در یک اتاق با فضای مشخص تمام کلیدهای روشنایی باید از یک سرخط تغذیه شوند. حال براي مواردي كه امپراز روشنايي در يك فضاي مشخص بيشتر از ١٠ امپر ميشه بايد جه كنيم؟ ميتونيم مثلا براي تمام جراغهاي ديواري مثل مهتابي ها يه سرخط و تمام جراغ هاي موجود در سقف مثل لوسترها و هالوزنها و پنكه ها يه سرخط جدا تعريف كنيم؟
  تشكر

  • سلام. ۱- در این صورت باید از سیم کلفت تر مثلاً ۲٫۵ استفاده کنید.

   • سلام
    منظور سيم ٢.٥ براي سرخط يا براي برگشتيها هم ٢.٥؟ دوم اينكه فيوز رو بايد چند انتخاب كنيم؟ ده امپر كه جواب نميدهد و ١٦ امپر هم اكر انتخاب كنيم مخالف تحمل ١٠ امپري كليدهاست.
    تشكر

    • سلام. بله سیم ۲٫۵ هم برای سرخط و هم برای برگشتی. اگر ۱۰ آمپر جوابگو نباشه، باید ۲ تا سرخط با فیوز ۱۰ آمپر براش در نظر بگیرید.
     البته این سوالی که مطرح کردین، یک تصوره، و تا به حال برای بنده پیش نیومده که با ساختمانی روبرو بشم که بخواد جریان مصرفی روشنایی یک اتاق به ۱۰ آمپر برسه. اگر فقط روشنایی یک اتاق بشه ۱۰ آمپر دیگه چیزی نمی مونه برای وسایل برقی آشپزخانه، و پریزها

     • ممنون مهندس. اينو براي مغازه هست.

     • خواهش می کنم. مگر مغازه ای خیلی بزرگ باشه که از ۱۰ آمپر بیشتر بشه، در هر صورت در این مواقع می تونید از ۲ سرخط با فیوز ۱۰ آمپر استفاده کنید.

 • با سلام و خسته نباشید
  ممنون از اموزش مفید شما
  سوال چرا از نرم افزار اتوکد الکتریکال استفاده نمی کنید؟ و آیا دلیل خاصی دارد که از اتوکد استفاده شده است؟
  ممنون

  • سلام. نرم افزار اتوکد الکتریکال یک نرم افزار تخصصی برای طراحی و رسم نقشه های الکتریکال است. ما برای طراحی نقشه کشی برق ساختمان فقط از چند ابزار محدود، که همگی در سربرگ home قرار دارند استفاده می کنیم و نیازی به استفاده از ابزار هایی که در اتوکد الکتریکال است نداریم. هرچند شما می توانید از این نرم افزار هم استفاده کنید چون تمام امکانات اتوکد را دارد.

   • ممنون از پاسخ مفید شما

 • باسلام.ازشما وهمه همکاران که زحمت میکشیدودیگران راهنمایی میکنید تشکر میکنم اگر امکان دارد درباره برق کشی وترسیم نقشه راه پلهای چند طبقه .منو راهنمایی کنید.سال ۶۸ مدرک برق گرفتم ولی سیم کشی راه پلها را فراموش کردم.تشکر

  • سلام جناب زمانی. ممنونم از شما. در مورد سیمکشی راه پله در کتاب آموزش برق ساختمان زیاد توضیح دادیم ، لطفاً به این کتاب مراجعه کنید.

 • دست مریزاد
  ما هرکجارو گشتیم فقط حرف از پول زدن و لینکهایی ک بدون پول قابل ب دانلود نیست . تمای این دوره هارو سالهای دور گذرونده م اما برای یادآوردی دوباره نیاز داشتم بهشون . نه تنها توضیحات کامل و همه فهم هست بلکه فیلم آموزشی هم قراردادید
  حدود یکسال هست وب سایت شمارو دنبال میکنم و مشتاقانه چشم ب مستهای جدیدتون دارم . خدا قوت

  • سلام. ممنونم ازتون و خوشحالیم که مورد توجه واقع شد.

 • سلام و خسته نباشید . این روشی که شما پیش گرفته اید مصداق بارز و عینی “ذکات العلم النشره” هستش . میدونم قابل جبران نخواهد بود . زبان هم از ابراز تشکر قاصره . در پناه کردگار علیم گامهایتان در رسیدن به اهداف متعالی مستدام و پایدار . دست مریزاد . سپاس و باز هم سپاس

  • سلام آقا بابک. از لطف شما سپاسگذارم. و بابت انرژی که به بچه های تیم ما میدین ممنونم. من هم براتون از این آرزوی های قشنگ دارم.

 • «اگر سرعت اینترنت شما مناسب است و می توانید فیلم های بالا را دانلود و مشاهده کنید، نیازی نیست که ادامه مقاله زیر را بخوانید.»

  کدام فیلم‌ها؟ من لینک دانلود را پیدا نکردم.

 • سلام مهندس کلمات distribution وinternational رو اشتباه تایپ کردین 👨‍💻👨‍💻😊

  • سلام.مرسی بابت اطلاع تون، اصلاح شد.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی