خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
فروردین
۱۹
۱۳۹۵

لوله گذاری برق ساختمان در سقف های غیر کاذب

روش لوله گذاری برق ساختمان در سقف های غیر کاذب :

در این مطلب می خواهیم روش لوله گذاری برق ساختمان در سقف هایی مثل، سقف های تیرچه بلوک، سقف های کرومیت و یا سقف های ضربی را همراه با شکل توضیح دهیم. دو نمونه از این سقف ها را در پایین مشاهده می کنید. مشکلی که در لوله گذاری این نوع سقف ها وجود دارد این است که نه می توانید لوله های برق را مستقیم در زیر این سقف ها اجرا کنید، زیرا فقط دو سانتی متر گچ زیر سقف می آید، پس لوله برق را نمی پوشاند و نه می توانید شیار بزنید، زیرا به فاصله هر یک متر با تیرآهن ها و تیرچه های سقف برخورد می کنید. پس راه حل چیست؟؟؟

 

 

لوله گذاری برق ساختمان در سقف های ضربی

لوله گذاری برق ساختمان در سقف های ضربی

 

 

تنها راه حل آن است که لوله ها را به جای اینکه زیر سقف نصب کنید، در بالای سقف نصب کنید. پس قاعدتاً لوله های برق هر واحد در کف طبقه بالاتر اجرا خواهد شد. و از آنجایی که کف اتاق ها و کف پشت بام همیشه حدود ۱۰ سانتی متر کف سازی می شود و بالاتر می آید. روی لوله های برق نصب شده در کف را می پوشاند.
به تصویر زیر نگاه کنید. خط های قرمز رنگ لوله های برق هستند. همانطور که می بینید از قوطی کلید شروع شده، و از سقف رد شده، آنگاه از کف طبقه بالاتر رد شده و دوباره سقف سوراخ شده و به سمت پایین آمده است. پس نیاز است جاهایی که با شماره ۱ و ۲ علامت گذاری شده، سوراخ شود. اگر زمانی کار را شروع کنید که سقف بتن ریزی شده باشد باید با سختی زیاد کار سوراخ کاری را انجام دهید و بهترین وسیله برای این کار استفاده از هیلتی های تخریب ۱۵ کیلوگرمی است.

 

لوله گذاری برق ساختمان

لوله گذاری برق ساختمان

 

اگر بتوانید قبل از مرحله بتن ریزی، لوله های سقف را اجرا کنید، برای شما راحت تر است ، زیرا نیاز به سوراخ کاری زیادی نیست. ولی گاهاً پیش می آید که با مخالفت مهندس عمران پروژه مواجه می شوید، زیرا به گفته آنها این کار از استقامت بتن می کاهد و مانع از “یک تکه بودن بتن” سقف می شود. در این صورت کاری که ما در پروژه هایمان می کنیم این است که در محل هایی که قرار است بعد از بتن ریزی و خشک شدن بتن، سوراخ کاری شود، ۴۰ سانتی متر لوله برق شماره ۲/۵ را به صورت عمودی نصب می کنیم، طوری که چند سانت بالاتر از بتن باشد. تا بعداً لوله برق شماره ۲ بدون نیاز به سوراخ کاری در داخل آن قرار گیرد. این روش بهتر است چون امکان شکستن لوله ها به علت رفت آمد زیاد در مرحله بتن ریزی هم وجود ندارد.

برقکشی ساختمان های این مدلی، مشکل تر از ساختمان های دیگر بوده و قاعدتاً هزینه برقکاری آن هم کمی بیشتر است. لوله گذاری برق ساختمان

 

نکته: برای کارهای کوچک و خورده کاری ها که فقط باید دو سه تا سیم نصب شود، می توانید از سیم هایی که در بازار به “سیم های لاگچی” معروف است استفاده کنید تا اصلاً نیازی به نصب لوله و سوراخ کاری نباشد. البته هیچ مهندس ناظر برقی استفاده از این سیم ها را تایید نمی کند.


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.
خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته


100 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام
  خسته نباشید
  در مورد سقف های تیرچه بلوک لوله های روشنایی و اعلام حریق و میشه از داخل تیرچه عبور داد یا نه

  • سلام. اگر مسیر کوتاه باشه، بطوری که در زمان لوله گذاری با تیرچه ها برخورد نکنید و لازم نباشه تیرچه ها رو خراب کنید، بله میشه. که البته بعید میدونم مسیر بدون تیرچه پیدا کنید.

 • سلام. تشکر از مطالب خوبتون. اگر محل ۲ در عکس پوتر باشه چه کار باید کرد؟؟ آیا مجازه روی پوتر شیار بزنیم؟؟

  • سلام.مرسی. در اینصورت می تونید لوله گذاری رو به سمت دیوارهای مجاور امتداد بدید و بعدش تا کف طبقه پایینی برسونید، بعدش از روی کف طبقه پایینی دوباره برگردونید و به سمت کلید ببرید.
   اگر یکی دو سانت با پوتر برخورد کنید، میشه پوتر رو تراشید ولی بیشتر از اون رو اجازه ندارید، چون استقامت پوتر کم میشه.

 • آخخخخخخخخخخ. سقف آشپزخانه هر طبقه میشه کف آشپزخانه طبقه بالایی .چون واحدها همه تیپ هستن .این که شما میگین باز داری لوله رو کف کاری می‌کنی .افتاااد؟؟

  • من این اجازه رو به خودم میدم که توهین شما رو پاک کنم. چون مقالات مربوط به لوله گذاری رو مطالعه نمی کنید و همینطوری نظرتون رو تایپ می کنید.
   در آشپزخانه، لوله گذاری در کف ممنوع است. در اینصورت طبق استاندارد، برقکار باید ۱۵ سانتی متر زیر سقف اصلی، روی دیوارهای آشپزخانه، شیارهای افقی ایجاد کنه و لوله های افقی رو داخل این شیارها قرار بده، نه اینکه ببره به کف آشپزخانه طبقه بالایی.

 • سلام و خسته نباشید.برای انشعاب گرفتن توی قوطی کلید و یا تقسیم سیم برای انشعابات دیگر کلید و پریز ها میشه از نوار چسب استفاده کرد.یا باید ترمینال بست.و سوال دومم اینه که در آشپزخانه تمام مسیرهای ارتباطی به قوطی کلید باید از کف طبقه بالایی عبور کنه.در صورت نبود سقف کاذب.مثلا شش تا پریز داریم باید شش جای سقف را بصورت عمودی سوراخ کنیم؟

  • سلام، حالت استانداردش اینه که اتصالات رو با ترمینال یا کانکتور ها ببندید تو قوطی کلید ها اشکال نداره از چسب برق استفاده کنید ولی بهتره سر سیم ها لحیم بشن و اتصالات خوب و محکم داشته باشین.
   تو آشپزخانه ها فقط روشنایی وسط آشپز خانه که مجبوریم، از کف طبقه بالایی رد میشه ولی لوله ارتباطی پریزها باید به صورت عمودی تا ارتفاع ۳۰ سانتی متری زیر سقف ببریم و از اونجا به صورت افقی به هم ارتباط بدیم.

 • جناب مهندس سلام
  یک سوال از حضورتان داشتم
  در اپارتمانی که ساکن هستم چطور متوجه شوم که کف اشپزخانه لوله برق رد نشده است؟ایا از طریق مشاهده قوطی پریز ها و کلید های اشپزخانه ،می توان متوجه این موضوع شد
  ممنون از مطالب بی نظیرتان

  • سلام. باید یک برقکار بیارین تا دقیقاً بهتون بگه. شاید لازم باشه بعضی مسیرها رو فنر بزنه و از صدای فنر تشخیص بدین.
   ولی می تونید همه پریزها رو باز کنید و ببینید که آیا از قسمت پایین قوطی کلیدها آیا لوله ای به سمت پایین رفته یا نه.

 • سلام
  وقتی لوله رو از سقف کاذب کناف عبور میدهیم ایا لازم هست حتما ان ها رو به به جایی ببندیم؟یا میتونه ازاد روی خود سقف باشه؟
  تشکر

  • سلام. استاندارد میگه نباید آزاد باشه و باید لوله ها به سقف اصلی وصل بشه.
   البته بنظرم استاندارد اینجا خیلی داره سخت گیری می کنه.

 • سلام مهندس. یک نکته:
  طبق راه حل شما، چنانچه در طبقه آخر باشیم باید لوله برق را عمودی ببریم پشت بام و از آنجا دوباره برگردیم به سقف زیرین که اینکار به نظر من اشتباهه. چون قانون میگه لوله کشی در کف آشپزخانه، حمام و کلا در کف مکانهای مرطوب ممنوع است. این درحالیست که پشت بام هم جز این قانونه و اکثر اوقات مرطوب است!

  • سلام جناب ناظر. خیر پشت بام از این قاعده مستثنا شده و جزو محیط مرطوب حساب نمیشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی