فروردین
۱۹
۱۳۹۵

لوله گذاری برق ساختمان در سقف های غیر کاذب

روش لوله گذاری برق ساختمان در سقف های غیر کاذب :

در این مطلب می خواهیم روش لوله گذاری برق ساختمان در سقف هایی مثل، سقف های تیرچه بلوک، سقف های کرومیت و یا سقف های ضربی را همراه با شکل توضیح دهیم. دو نمونه از این سقف ها را در پایین مشاهده می کنید. مشکلی که در لوله گذاری این نوع سقف ها وجود دارد این است که نه می توانید لوله های برق را مستقیم در زیر این سقف ها اجرا کنید، زیرا فقط دو سانتی متر گچ زیر سقف می آید، پس لوله برق را نمی پوشاند و نه می توانید شیار بزنید، زیرا به فاصله هر یک متر با تیرآهن ها و تیرچه های سقف برخورد می کنید. پس راه حل چیست؟؟؟

 

 

لوله گذاری برق ساختمان در سقف های ضربی

لوله گذاری برق ساختمان در سقف های ضربی

 

 

تنها راه حل آن است که لوله ها را به جای اینکه زیر سقف نصب کنید، در بالای سقف نصب کنید. پس قاعدتاً لوله های برق هر واحد در کف طبقه بالاتر اجرا خواهد شد. و از آنجایی که کف اتاق ها و کف پشت بام همیشه حدود ۱۰ سانتی متر کف سازی می شود و بالاتر می آید. روی لوله های برق نصب شده در کف را می پوشاند.
به تصویر زیر نگاه کنید. خط های قرمز رنگ لوله های برق هستند. همانطور که می بینید از قوطی کلید شروع شده، و از سقف رد شده، آنگاه از کف طبقه بالاتر رد شده و دوباره سقف سوراخ شده و به سمت پایین آمده است. پس نیاز است جاهایی که با شماره ۱ و ۲ علامت گذاری شده، سوراخ شود. اگر زمانی کار را شروع کنید که سقف بتن ریزی شده باشد باید با سختی زیاد کار سوراخ کاری را انجام دهید و بهترین وسیله برای این کار استفاده از هیلتی های تخریب ۱۵ کیلوگرمی است.

 

لوله گذاری برق ساختمان

لوله گذاری برق ساختمان

 

اگر بتوانید قبل از مرحله بتن ریزی، لوله های سقف را اجرا کنید، برای شما راحت تر است ، زیرا نیاز به سوراخ کاری زیادی نیست. ولی گاهاً پیش می آید که با مخالفت مهندس عمران پروژه مواجه می شوید، زیرا به گفته آنها این کار از استقامت بتن می کاهد و مانع از “یک تکه بودن بتن” سقف می شود. در این صورت کاری که ما در پروژه هایمان می کنیم این است که در محل هایی که قرار است بعد از بتن ریزی و خشک شدن بتن، سوراخ کاری شود، ۴۰ سانتی متر لوله برق شماره ۲/۵ را به صورت عمودی نصب می کنیم، طوری که چند سانت بالاتر از بتن باشد. تا بعداً لوله برق شماره ۲ بدون نیاز به سوراخ کاری در داخل آن قرار گیرد. این روش بهتر است چون امکان شکستن لوله ها به علت رفت آمد زیاد در مرحله بتن ریزی هم وجود ندارد.

برقکشی ساختمان های این مدلی، مشکل تر از ساختمان های دیگر بوده و قاعدتاً هزینه برقکاری آن هم کمی بیشتر است. لوله گذاری برق ساختمان

 

نکته: برای کارهای کوچک و خورده کاری ها که فقط باید دو سه تا سیم نصب شود، می توانید از سیم هایی که در بازار به “سیم های لاگچی” معروف است استفاده کنید تا اصلاً نیازی به نصب لوله و سوراخ کاری نباشد. البته هیچ مهندس ناظر برقی استفاده از این سیم ها را تایید نمی کند.67 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • با سلام و درود ..سایت پرمحتوا و مفیدی دارید جا داره خسته نباشید عرض کنم خدمت ادمین گرامی ..
  قصد نوسازی خونه رو دارم دو تا پریز برق هستند که باید برداشته شوند به خاطر اینکه امکان قطع برق از طریق کنتور اصلی برام مقدر نیست لذا از طریق فیوز جعبه تقسم برق اتاق رو قطع کردم با اینکه با یک وسلیه برقی آزمایش کرد و دیگه برق نداشت ولیکن در موقع باز کردن پریز سیم داری برق بود !!! مشکل چیست ؟

  • سلام آقا کامیار. از لطفتون سپاسگذارم.
   این مشکلی که می فرمایید به این خاطر پیش اومده که برقکار قبلی به جای اینکه فاز رو ببره تویه فیوزها، نول رو برده به فیوزها و در واقع شما با قطع کردن فیوزها نول رو قطع کردید نه فاز رو. کافیه جای فاز و نول ورودی به واحد رو در محل کنتور جابجا کنید.

 • سوال دیگه ای هم داشتم شرمنده زیاد میپرسم. سیم ارتی که گرفتم بدون روکش نمره ی ۲۵ هست. در مسیرش از زیر آشپزخانه رد میشه در همکف (خانه ویلایی). آیا باید غلاف گذاری کنم یا اگر لخت از زیر خاک آشپزخانه رد کنم بهتره چون بیشتر در تماس با زمین قرار میگیره و مقاومتش کمتر میشه. و دیگه اینکه باید سیم ارتو به آرماتورهای ساختمون متصل کنم یا نیازی نیست؟ سوال آخر اینکه میشه از همین سیم به عنوان برق گیر برای رعد و برق استفاده کنم یا خطرناک هست. البته ساختمون دوبلکسه و ارتفاع نداره و نیازی به برقگیر فکر نمیکنم داشته باشه. فقط میخواستم بدونم امکانش هست یا نه. شرمنده سه تا سوال پرسیدم و واقعا ممنونم که به این سرعت پاسخ می دید.

  • سلام. ببخشید ۲۵ یا دو و نیم؟
   چون سیم های ارت آشپزخونه باید نمره دو و نیم باشن و اون کابل اصلی که از کنتور تا ابتدای چاه ارت میره باید نمره ۲۵ باشه.
   حتماً غلاف گذاری کنید.چون سیم ارت فقط در داخل چاه ارت باید بدون غلاف باشه نه در جاهای دیگه .
   ۲- اگر ساختمون چاه ارت داره باید به چاه ارت متصل بشه ولی اگر نداره می تونید به آرماتورها هم متصل کنید.
   ۳- خیر . برای برقگیر باید یک سیم ارت و چاه ارت جدا حفر بشه.

 • ممنون از راهنمائیتون. پس ایرادی نداره استثناعا از دیوار اتاق بغلی مال این اتاقو بدیم بالا. ممنون مشکل گشا بود.

  • خواهش می کنم. خیر مشکلی نداره.

 • ممنون از پاسختون! متاسفانه منظورمو خوب نرسوندم. دورتا دور اتاق در قسمت بالا یعنی محل تقاطع دیوار با سقف تیر بتنی به عرض ۴۰ سانت قرار داره. منظورم قرار گرفتن روشنائی وسط اتاق نبود بلکه شما از هر جائی از دیوار اتاق کلید بزاری و بری به سمت سقف با تیر بتنی برخورد میکنی که قابل سوراخ کردن نیست.

  • سلام. مرسی. واقعیتش من تا به حال با چنین ساختمونی با این معماری برخورد نکردم که بخواد دور تا دور اتاق تیر بتنی باشه. ولی اگر یکی دو مورد باشه، شما می تونید به جای اینکه لوله برق رو به صورت عمودی بالا ببرید که با تیر برخورد کنه، لوله رو به سمت پایین امتداد بدید و روی کف ساختمون نصب کنید. بعدش روی دیوار روبرویی (که به احتمال زیاد دیگه روی اون تیر بتنی نیست) به صورت عمودی شیار بزنید و لوله رو به سمت بالا امتداد بدید و سقف رو سوراخ کنید تا وارد کف طبقه بالایی بشه.
   در کل اگر تمام دور تا دور اتاق تیر بتنی باشه، امکان لوله گذاری برای برق نیست. مگر اینکه بخوایین تا برای اون اتاق سقف کاذب نصب کنن تا لوله ها رو داخل سقف کاذب نصب کنید.

 • با سلام! در تصویر دوم که سیم برق از محلی که با شماره ی ۲ مشخص شده در ساختمان بتنی بدون سقف کاذب، تیر افقی اصلی قرار داره که امکان سوراخ کردنش نیست و حدودا ۲۰ سانت جلوتر که فوم سقف قرار داره میشه سقف رو سوراخ کرد که عملا این روش رو بی فایده میکنه، چون باز باید لوله رو از زیر پل با یک خم ۹۰ درجه برد. من در هیچ سایتی نحوه ی رد کردن و بردن برق روشنایی از زیر تیر افقی اصلی رو ندیدم. اگر امکانش هست راهنمائی ام کنید.

  • سلام آقا مصطفی. ۲۰ سانتی متر این ور یا اون ور خودش رو نشون نمیده. و نیازی نیست که شما بابت اون ۲۰ سانت خم بزنید تا چراغ دقیقاً بیاد مرکز اتاق.

 • در ضمن من ساکن شهرستانم از استانهای جنوبی

  • دوستان اگر کسی مرکز فروش لوازم برقی با قیمت خوب رو در جنوب می شناسه به این کامنت پاسخ بده.

 • سلام.ممنون از راهنماییتون.یه سوال دیگه.داشتم.خواستم بدونم چطور و از کجامیشه لوازم الکتریکی رو تهیه کرد که مقرون به صرفه باشه.واسه من که تازه کارم ایا باید حتما حضوری لوازم رو از عمده فروشیا تهیه کنم یا خیر باد سفارش بدی و پول به حساب عمده فروش بریزی تا واست لوازم رو اریال کنن .ایا میشه اعتماد کرد که در صورت دریافت پول لوازم رو ارسال کنن.ممنون ازتون

  • سلام آقا داریوش. اگر در تهران هستید به خیابان لاله زار برین. به قول معروف اونجا معدنشه و قیمت ها بسیار عادلانه.
   بهتره که برای چند بار اول خودتون حضوری برای خرید جنس مراجعه کنید بعدش که با فروشنده آشنا شدید می تونید هزینه رو ارسال کنید تا اجناس رو براتون بفرستن.

 • سلام وخسته نباشید:میخاستم منو راهنمایی کنید .تصمیم.دارم.مغازه.الکتریکی راه اندازی کنم برق کاری هم واردم ولی بودجم کم برا اینکار حدود دوازده میلیون .واسه اجاره مغازم یه جای ارزون سراغ دارم.خواستم بدونم با این بدوجه و شرایط میشه مغازه بزنم و به صرفه هیت.ممنون ازتون

  • سلام آقا داریوش اگر مغازه با اجاره مناسب سراغ دارین حتما این کار رو بکنید. و اگر در تهران هستید سعی کنید در خیابان لاله زار با چند تا مغازه کلی فروشی آشنا بشید تا علاوه بر اون پولی که دارین بتونید یک مقدار از اجناس مغازه رو شرایطی یا چکی ازشون خرید کنید. بعد از دو سه ماه که یک خورده شرکت های پخش شما رو بشناسن، بازاریاب های اونها خوشون به صورت شرایطی بهتون جنس بدن. اگر برقکاری رو بلد باشید مطمئن باشید که به صرفه خواهد بود.

 • با سلام و خسته نباشید
  سوال اول:بعد از لوله گذاری کف ساختمان دیگه نیازی به جعبه تقسیم نداریم یا از خود قوطی های کلید و پریز میشه به جای تقسیم استفاده کرد؟
  سوال دوم: لوله ها باید حتما در هر خم زانو زده شوند یا از حالت انعطافی لوله میتوان استفاده کرد برای رسوندن به مقصد؟

  • سلام.مرسی. ۱- سوال یک رو متوجه نشدم. لوله گذاری که ربطی به جعبه تقسیم نداره.
   ۲- خیر، نیازی نیست که حتما، زانو زده بشه و اگه امکانش هست که از حالت انعطافی لوله استفاده بشه می تونید این کار رو بکنید.

 • سلام تشکر از مدیریت سایت که به تمامی کامنت ها جواب دادن…
  مهندس جان من خودم برق خوندم و میدونم چی به چیه..اما تا بحال صفر تا صد برق کشی ساختمان انجام ندادم!
  دو طبقه ساختمان داریم که سقفشون تیرچه هست…میخوام اصولی کار رو انجام بدم…اینکه چطور لوله کشی رو انجام داد رو نمیدونم…منظورم اصول هست،ینی کجا خم انجام بشه کجا زانو زده بشه و از کجا لوله کشی بهتره انجام بشه!کلا اصول سیم کشی…برای منی که تا حالا انجام ندادم کلی سواله که در قالب یک کامنت نمیشه پرسید.
  ممنون میشم راهنمایی کنین…کتاب خودتون رو تهیه کنیم؟آیا تصاویری؟مالتی مدیاییی؟چیز دیگه ای ندارین؟

  • سلام. سپاسگذارم.
   بله در کتاب آموزش برق ساختمان ، از صفحه ۱۲۴ تا ۱۳۳ به صورت تصویری به تمام این سوالات پاسخ داده شده.

   • تشکر
    آیا راجب خود اصول سیم کشی بصورت کامل توضیح داده شده؟
    ممنون میشم لینک مستقیم خرید رو بدین

    • خواهش می کنم. تموم سعی مون رو کردیم که کامل توضیح بدیم.
     وارد این صفحه بشین تا بتونید بین نسخه پی دی اف یا نسخه چاپی یکی رو انتخاب کنید. کتاب آموزش برق ساختمان

     • مهندس نسخه پی دی اف با کتاب چاپی دقیقا یکی هستن دیگه؟مطالب رو عرض میکنم
      قیمت نسخه پی دی اف چقدره؟و اینکه خودتون به نظرتون کدوم نسخه رو بهتره خرید کنیم؟
      من خودم به شخه میگم که همیشه و همه جا دردسترسه و پارگی و گم شدن و خیلی چیزای دیگه رو نداره…

     • سلام آقا ارسلان. بله دقیقاً یکیه.
      قیمت نسخه پی دی اف ۱۹ تومنه. به نظر من اگر با خوندن تویه لپ تاپ مشکلی ندارید نسخه پی دی اف بهتره. چون تصاویرش تا هر چقدر که بخوایین زوم میشه و کیفیت نقشه ها بالاست.
      البته بعضی ها که مطالعه تویه لپ تاپ رو دوست ندارن و چشمشون اذیت میشه می تونن نسخه چاپی کتاب رو تهیه کنن.

 • سلام
  متاسفانه برق کش ساختمان من فراموش کرده لوله گزاری لامپ های سقف رو از بالای سقف بیاورد حالا باید چیکار کنیم. از این موضوع خیلی ناراحت هستم لطفا راهنمایی کنید.
  ساختمان از نوع اسکلت بتنی هست.

  • سلام آقا محمد. لطفاً واضح تر بفرمایید. یعنی هیچ لوله برقی برای لامپ های سقف نصب نشده؟

   • برق کش ساختمان لوله های پریز ها را از کف سقف عبور داده و بعد بتن فوم ریختیم
    الان که می خوایم ادامه برق کشی رو بریم می بینم داره از زیر سقف لوله هاشو میاره.در صورتی که باید لوله ها رو روی کف سقف بالا میاورده و بعد با ایجاد سوراخ لوله را به زیر سقف میاورده.

    • سلام آقا محمد. خیر اشتباه می کنید.
     اولویت بر اینه که اگر ساختمان دارای سقف کاذب هستش، بایستی لوله ها رو زیر سقف اصلی و بالای سقف کاذب نصب کنید . نه روی کف طبقه بالای. پس خیالتون بابت این موضوع راحت باشه.
     و دلیل اینکه آقای برقکار شما تعدادی از لوله ها رو در داخل فوم بتن نصب کرده، احساس می کنم به این خاطر بوده که ایشون فکر کرده برای ساختمون سقف کاذب نصب نمیشه.
     اگر اطلاعات دقیق تری در مورد لوله گذاری برق ساختمان می خوایین به کتاب آموزش جامع برق ساختمان مراجعه کنید.

     • با سلام
      و تشکر
      درست می فرمایید اما درصورتی که شما بخواهید از سقف کاذب استفاده کنید در غیر اینصورت به مشکل مواجه می شوید چون در این صورت شما باید لوله های برق را از زیر سقف عبور بدهید و لوله ها را بوسیله سیم به سقف متصل کنید و بعد در زمان گچ کاری بوسیله گذاشتن رابیتس روی لوله ها گچ کاری کنید که صورت زیبایی نداره. یعنی هم احتمال ترک خوردگی دارید و هم ارتفاع سقفو کاهش می دهید.

     • سلام. آها، عذرخواهی می کنم من فکر کردم که در زیر سقف اصلی تون یک سقف کاذب هم دارید. پس در این صورت حق با شماست و آقای برقکار کار اشتباهی کرده.
      اگر تعداد این سیم ها کم هستش، از “کابل های لاگچی” استفاده کنید. در این صورت مانع ترک خوردگی گچ های سقف میشه.

 • سلام
  اگر لوله خرطومی را از سقف رد کنیم با بتن ریزی خراب میشود
  راه حل چیست؟

  • سلام آقا فرزاد. ما در نسخه جدید کتاب آموزش برق ساختمان زیاد در مورد لوله گذاری و روش های اون صحبت کردیم. ولی یک توضیح کوچیک رو خدمتتون عرض می کنم.

   کلا پیشنهاد ما اینه که در این مورد از لوله های خرطومی استفاده نکنید. چون این لوله ها خیلی ضعیت هستند. ولی اگر مجبور بودید که حتماً این کار رو بکنید به این صورت عمل کنید.
   ببینید، شما باید در سقفی لوله گذاری کنید که قبلاً بتن ریزی شده باشه. بعدش شما لوله خرطومی هاتون رو نصب می کنید و روی لوله های برق رو ماهیچه کشی می کنید. بعد از شما آقای بنا میاد و سقف رو کروم گیری می کنه و جاهایی رو که لازمه تا سقف شیب مناسب پیدا کنه رو با خاک پر می کنه و بعدش دوباره روی اون ها رو سیمان می کنه و بعدش ایزوگام میشه.

 • سلام مهندس خسته نباشید.
  میخاستم سوال کنم راجب لوله های اشپز خونه که نباید از کف برن و اگه سقف کاذب نباشه لوله ها برن طبقه بالایی دوباره سوراخ بشه برگرده پایین بازه هم در این صورت لوله ها از کف اشپزخونه طبقه عبور کردن که ؟
  در اینصورت چه کار باید کرد؟ ممنون میشم جواب بدین

  • سلام حسن جان. سوال خیلی خوبی پرسیدین. ما در ویرایش جدید کتاب آموزش برق ساختمان در مورد این موارد زیاد صحبت کردیم.
   پاسخ شما: حتماً باید مالک اون ساختمون برای آشپزخانه سقف کاذب نصب کنه و شما لوله ها رو در سقف کاذب نصب کنید.

 • سلام ببخشید میشه عکس بذارید از نحوی انداختن لوله پلتین و زانو روی سقف تیرچه ممنون میشم

  • سلام. فعلا عکسی در این رابطه در دسترس نیست. پیدا بشه چشم

 • سلام
  میخواستم روش لوله کشی روی بلوک یعنی قبل از بتن ریزی رو بدونم ک چطور رد بشن که هم راحت تر باشه و هم اسیبی ب لوله ها نرسه ؟
  باتشکر ممنونم

  • سلام دوست عزیز. ولی نیاز به توضیح خاصی نداره. لوله ها رو روی زمین اجرا می کنید، نیازی هم به شیار زدن نیست. هر جا رو هم که لازم باشه سقف رو سوراخ می کنید و لوله رو از سقف میدین داخل

 • سلام و خسته نباشید
  آقای مهندس آیا در کف آشپزخانه و سرویس های بهداشتی میتونیم از لوله های پی وی سی استفاده کنیم؟

  • سلام. خیر. از هیچ مدل لوله های نمی تونید در کف آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده کنید. لوله ها مسیر افقی رو باید فقط از سقف طی کنن

 • واقعا تشکر از پاسختون.
  ولی مهندس جان الان مشکلی که هست اینه که سقف کامل شدست یعنی یه ساختمون کامل که فقط اشپزخونشو تغییر دادن .ایا راه حل دیگه ای واسه این خرده کاریا هست؟!

  • سلام. خواهش می کنم. در این صورت شما باید از کابل های لاگچی استفاده کنید. به فروشگاه های لوازم برقی بگین بهتون میدن. این کابلها رو شما باید بدون لوله گذاری نصب کنید.

 • سلام و عرض ادب خدمت مهندس
  مهندس میشه بفرمایید لوله کشی برق اشپز خونه رو به چه روش باید کار کرد؟چون استاندارد میگه کف ممنوعه مورب هم همینطور؟ممنون میشم از جوابتون چون چند سایته دیگه پرسیدم کسی جواب نداد

  • سلام احمد جان. در آشپزخانه لوله ها به صورت عمودی میرن به سقف و حالا اگه سقف کاذب باشه که از زیر سقف به صورت افقی امتداد پیدا می کنن ولی اگه سقف کاذب نباشه، باید لوله ها از تویه سقف رد شن و برن بالای پشت بام، بعد از بالای پشت برن به صورت افقی حرکت کنن.

 • سلام مهندس شرمنده یه سوال دیگه؟؟
  واسه ساختمانهای یکی دو طبقه میشه واسه سرعت کار از لوله خرطومی استفاده کرد؟ایا مقاومت لازم رو دارن ؟چون روی لوله ها بتن ریزی میشود

  • سلام. شدنش که میشه و خیلی ها هم این کار رو میکنن. ولی پیشنهاد ما اینه که لوله های کف رو پی وی سی اجرا کنید، چون زیاد میاد تو دست و پا و امکان شکستن لوله های خرطومی وجود داره. ولی لوله های سقف رو خرطومی کار کنید.

 • تشکر از سایت خوبتون و وقتی که برای جواب دادن گذاشتین

 • سپاس از پاسخ کامل شما.
  پس در ساختمانهای کوچک (مثال یک طبقه سقف تیرچه)که لوله از پشت بام رد شده و از سقف پایین می آید باید قبل از بتن ریزی لوله کشی کامل صورت گیرد چون دیگر کف سازی وجود ندارد که لوله ها پوشانده شود؟
  و یک سوال دیگر ؟شیار زدن برای نصب قوطی قبل از گچ و خاک صورت میگیرد یا بعد از ان؟بمنظور هم سطح شدن با گچ خاک عرض میکنم اگر قبل از گچ و خاک باشد امکانش هست که هم سطح نباشد؟
  بسیار ممنون و سپاس گذار میشوم اگر پاسخ بدهید.

  • سلام. برای این مورد خاص شما باید از معمار ساختمون سوال کنید که آیا بعد از بتن ریزی سقف هم قراره کف سازی بشه یا خیر.چون معمولاً بعد از بتون ریزی شیب بالای پشت بام باید درست بشه تا آب بارون تویه یک قسمت جمع نشه.

   پاسخ سوال دوم: مرحله شیار زدن و قوطی گذاری بهتره بعد از مرحله گچ خاک شدن انجام بشه تا برقکار بدونه که سطح دیوار چه مقدار میاد جلوتر. تا قوطی کلید ها رو دقیقاً همسطح گچ خاک نصب کنه.

 • ببخشید مهندس منظور من شیار زدن کف طبقه بالا بود که باید لوله سقف طبقه پایین رو بندازیم؟ایا نیاز به شیار هست تا لوله درست جا بره یا خیر؟
  ممنون از اینکه جواب میدین

  • خواهش می کنم.
   ولی شما در کف طبقه بالا مجاز به شیار زدن نیستید. شما باید لوله ها رو روی زمین قرار بدین و بعدش از کارفرما بخواهید که روی لوله ها ماهیچه کشیده بشه. چون قطر لوله های برق ۲ یا ۳ سانته در زمان کف سازی روی لوله های برق پوشیده میشه.

 • با سلام.
  ببخشید یه سوال؟به فرض که ما لوله سقف رو به طور عمود نصب کردیم و بتن ریزی شد بعد بتن ریزی و موقع لوله کشی مجدد نباید دوباره شیار زد که لوله رو از کف طبقه بالا به وسط بیاریم تا جایی که لوله رو عمود گذاشتیم؟؟
  لطفا جواب بدین .تشکر از شما

  • سلام. هدف ما از نصب این لوله عمودی اینه که فقط مرحله سوراخ کاری در سقف رو حذف کنیم تا بعداً کارمون راحت تر باشه. ولی بقیه مراحل باید مثل قبل طی بشه و شیارهای روی دیوار کنده بشه.

 • سلام اگه امکانش هست نحوه عبور لوله های برق روی سقف تیرچه بلوک را نمایش دهید. باتشکر

  • سلام. آموزشی که در بالا داده شده است شامل لوله گذاری روی سقف های تیرچه بلوک هم می باشد.

 • سلام مهندس.در مورد قرارداد کدوم کتابتون رو باید مطالعه کنیم؟ همونی که ۱۵۰۰۰ تومان برای فایل PDF آن قیمت گذاشتین؟

  • سلام. بله در همون کتاب در مورد قرارداد نویسی صحبت شده.

 • سلام خدمت استاد…
  میخواستم بپرسم منظورتون چیه که گفتین در محلهایی که بعدا قراره سوراخ کاری بشه!!!
  میشه بیزحمت مطلبو باز کنید برام،من تازه وارد اینکار شدم و علاقه زیادی به برق ساختمان دارم میخوام این فن رو خوب یاد بگیرم،ممنونم از توضیحاتتون…

  • سلام. اون جمله رو ویرایش کردیم، تا مطلب واضح تر بشه.
   باز هم اگه جایی مشکلی داشت ، بفرمایید.

 • سلام آقای مرادی ممنون از این سایت خوبتون مطالبش خیلی کاربردیه. یه سوالی داشتم می‌خواستم بدونم اپلیکشن شما همه مطالب کتاب جدیدتان را دارد. ممنون.

  • سلام آقای رحمانی. خیر. مطالب اندکی با هم تفاوت داره. پیشنهاد می کنیم کتاب پی دی اف رو دانلود کنید. چون مطالعه کردنش راحت تره.
   اگر خیلی براتون مهمه که نسخه اپلیکیشن رو تهیه کنید، پیام بدین تا براتون تبدیل کنیم. ولی چند روز زمان می بره.

 • سلام
  از مطالب خوب شما تشکر می کنم.
  لطفا در مورد لوله گذاری در سقف کاذب هم توضیح بدهید.

  • سلام. چشم این مورد رو یاداشت کردیم و انشاا.. در روزهای آتی در این مورد هم مطلب میزاریم.

 • باسلام باتوجه به تاکید ناظران برق ساختمان به خم کردن لوله ها وگران بودن لوله های جدید که قابلیت خم سرد دارن که پیمانکاران زیربارخریدش نمیرن بهترین ومقرون بصرفه ترین روش خم در لوله های پی وی سی چیست؟
  باتشکر.

  • سلام. شما کتاب آموزش برق ساختمان ما رو خوندید؟؟؟ از قسمت محصولات آموزشی می تونید این کتاب رو تهیه کنید. در صفحه ۹۳ این کتاب توضیحات کاملی در این مورد نوشته شده.

 • سلام آقای مدیر،یک توضیح مفصل در مورد هزینه برقکاری بدین، و اینکه نصب کولر و ایفون هزینه اش جداست، یا بصورت کلی براساس زیر بنا لحاظ میشود، با تشکر از سایت پر محتواتون.

  • سلام. توضیحات مفصلی در مورد دستمزدهای برقکاری و نحوه قرار داد نویسی با کارفرما را در کتاب آموزش برق نوشته ایم. که تکرار دوباره اون ها به خاطر حجم زیاد امکان پذیر نیست.
   پاسخ سوال دوم: بله هزینه نصب کولر و آیفون جداست. که هزینه نصب کولر آبی حدوداً ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان و هزینه نصب آیفون ها هم برای هر مانیتور ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان و ۳۰ هزار تومان هم برای نصب پنل و قفل باز کن.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 0
 • بازدید امروز: 9,486
 • بازدید دیروز: 13,312
 • بازدید ماه: 462,631
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: تیر ۲۳, ۱۳۹۶

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام