فیلم آموزش عملی برق ساختمان
فروردین
19
1395

لوله گذاری برق ساختمان در سقف های غیر کاذب

روش لوله گذاری برق ساختمان در سقف های غیر کاذب :

در این مطلب می خواهیم روش لوله گذاری برق ساختمان در سقف هایی مثل، سقف های تیرچه بلوک، سقف های کرومیت و یا سقف های ضربی را همراه با شکل توضیح دهیم. دو نمونه از این سقف ها را در پایین مشاهده می کنید. مشکلی که در لوله گذاری این نوع سقف ها وجود دارد این است که نه می توانید لوله های برق را مستقیم در زیر این سقف ها اجرا کنید، زیرا فقط دو سانتی متر گچ زیر سقف می آید، پس لوله برق را نمی پوشاند و نه می توانید شیار بزنید، زیرا به فاصله هر یک متر با تیرآهن ها و تیرچه های سقف برخورد می کنید. پس راه حل چیست؟؟؟

 

 

لوله گذاری برق ساختمان در سقف های ضربی

لوله گذاری برق ساختمان در سقف های ضربی

 

 

تنها راه حل آن است که لوله ها را به جای اینکه زیر سقف نصب کنید، در بالای سقف نصب کنید. پس قاعدتاً لوله های برق هر واحد در کف طبقه بالاتر اجرا خواهد شد. و از آنجایی که کف اتاق ها و کف پشت بام همیشه حدود 10 سانتی متر کف سازی می شود و بالاتر می آید. روی لوله های برق نصب شده در کف را می پوشاند.
به تصویر زیر نگاه کنید. خط های قرمز رنگ لوله های برق هستند. همانطور که می بینید از قوطی کلید شروع شده، و از سقف رد شده، آنگاه از کف طبقه بالاتر رد شده و دوباره سقف سوراخ شده و به سمت پایین آمده است. پس نیاز است جاهایی که با شماره 1 و 2 علامت گذاری شده، سوراخ شود. اگر زمانی کار را شروع کنید که سقف بتن ریزی شده باشد باید با سختی زیاد کار سوراخ کاری را انجام دهید و بهترین وسیله برای این کار استفاده از هیلتی های تخریب 15 کیلوگرمی است.

 

لوله گذاری برق ساختمان

لوله گذاری برق ساختمان

 

اگر بتوانید قبل از مرحله بتن ریزی، لوله های سقف را اجرا کنید، برای شما راحت تر است ، زیرا نیاز به سوراخ کاری زیادی نیست. ولی گاهاً پیش می آید که با مخالفت مهندس عمران پروژه مواجه می شوید، زیرا به گفته آنها این کار از استقامت بتن می کاهد و مانع از “یک تکه بودن بتن” سقف می شود. در این صورت کاری که ما در پروژه هایمان می کنیم این است که در محل هایی که قرار است بعد از بتن ریزی و خشک شدن بتن، سوراخ کاری شود، 40 سانتی متر لوله برق شماره 2/5 را به صورت عمودی نصب می کنیم، طوری که چند سانت بالاتر از بتن باشد. تا بعداً لوله برق شماره 2 بدون نیاز به سوراخ کاری در داخل آن قرار گیرد. این روش بهتر است چون امکان شکستن لوله ها به علت رفت آمد زیاد در مرحله بتن ریزی هم وجود ندارد.

برقکشی ساختمان های این مدلی، مشکل تر از ساختمان های دیگر بوده و قاعدتاً هزینه برقکاری آن هم کمی بیشتر است. لوله گذاری برق ساختمان

 

نکته: برای کارهای کوچک و خورده کاری ها که فقط باید دو سه تا سیم نصب شود، می توانید از سیم هایی که در بازار به “سیم های لاگچی” معروف است استفاده کنید تا اصلاً نیازی به نصب لوله و سوراخ کاری نباشد. البته هیچ مهندس ناظر برقی استفاده از این سیم ها را تایید نمی کند.
96 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام مهندس يك واحدي نوساز و نوع و حالت ساختماني داره ميسازه الان فقط ستون هارو زده ديوارهارو بعد تكيمل ستون چيده ميشوند وسوالم اينجاست كه من وقتي لولع گذاري انجام بدم بالا سقف بايد پوليكا بگذارم تا لوله اصلي برق نشكند و سوال بعدي وقتي بخوان زانو رو به سمت كليد ببرم زانو بايد له ستون بخورو يا بايد معلق باشد تا ديوار را بچينند

  • سلام مهدی جان. فعلاً هیچ کاری نکن، اجازه بده دیوارها بره بالا و گچ خاک بشه و بعدش برقکاری رو شروع کن. برای کف بهتره از لوله های پی وی سی سخت استفاده کنی و بعدش روی اونها رو ماهیچه کشی کنید تا نشکنه.

 • می بخشید ما هنگامیکه روی کف برای سیم کشی کلید پریز لوله کشی میکنیم ,ای این لوله های pvc در پایین لوله های مرکز گرمی و ابرسانی کار شود یا بالای انها.ممنون

  • سلام. استاندارد میگه در کف واحدها، لوله های برق بایستی بالای لوله های آب قرار بگیرن.
   ولی در مورد گرمایش از کف فرق می کنه، یعنی اول لوله های برق نصب میشه بعدش روی اونها یک لایه سیمان کشیده میشه و در نهایت لوله های گرمایش از کف نصب میشه.

 • سلام اقای مهندس اشکالی نداره اگه لوله هارو از داخل شیار های بلوک رد کنیم

  • سلام.خیر اشکالی نداره.

 • سلام
  وقتی لوله رو از سقف کاذب کناف عبور میدهیم ایا لازم هست حتما ان ها رو به به جایی ببندیم؟یا میتونه ازاد روی خود سقف باشه؟
  تشکر

  • سلام. استاندارد میگه نباید آزاد باشه و باید لوله ها به سقف اصلی وصل بشه.
   البته بنظرم استاندارد اینجا خیلی داره سخت گیری می کنه.

 • سلام مهندس. یک نکته:
  طبق راه حل شما، چنانچه در طبقه آخر باشیم باید لوله برق را عمودی ببریم پشت بام و از آنجا دوباره برگردیم به سقف زیرین که اینکار به نظر من اشتباهه. چون قانون میگه لوله کشی در کف آشپزخانه، حمام و کلا در کف مکانهای مرطوب ممنوع است. این درحالیست که پشت بام هم جز این قانونه و اکثر اوقات مرطوب است!

  • سلام جناب ناظر. خیر پشت بام از این قاعده مستثنا شده و جزو محیط مرطوب حساب نمیشه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی