سوالات خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان - آموزش برق ساختمان
فروردین
۱۸
۱۳۹۵

سوالات خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان

 

پاسخ به سوالات برق ساختمان

 

پرسش و پاسخ برق ساختمان

پیشنهاد می کنیم در حین خواندن کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق یک قلم و کاغذ کنار دستتان بگذارید و سوالاتی را که برایتان پیش می آید یاداشت کنید، و اگر تا پایان کتاب به جواب نرسیدید، آنگاه آنها را در فرم پایین این صفحه مطرح بفرمایید و چند ساعت بعد پاسخ سوالتان را دریافت کنید.

آدرس ایمیل خود را به دقت وارد کنید، زیرا پاسخ های شما به همان آدرس ارسال خواهد شد.

با تشکر

آذر ماه ۱۳۹۵- مهندس مرادی

 

      مطالب مرتبط264 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام وعرض تبریک سال نو

  ممنون میشم لطف کنید نام برند های معتبر وباکیفیت سیم برای برق کشی ساختمان رو معرفی کنید.

  • سلام حسین جان. سال نو شما هم مبارک.
   افشار نژاد مشهد – سیمین کابل – مشهد کابل – برندهای خوبی هستند.

 • سلام.در مورد نسخه جدید کتاب اموزش برق می خواستم این امکان رو بگذارید برای کسانی که نسخه قبلی این کتاب رو خریداری کردند بتوانند به مطالب اضافه شده در کتاب جدید دسترسی پیدا کنند.منتظر کتاب آیفون هم هستیم.

  • سلام. چشم سعی می کنیم.

 • سلام
  من امروز کتاب الکترونیکی برق ساختمان را خریداری کرم و بسیار مفید است
  سه سوال دارم که در کتاب اشاره نشده و ممنون میشوم من را راهنمایی کنید
  ۱-محل مناسب برای عبور رایزرهای برق و فشار ضعیف را چطور باید انتخاب کنیم؟
  ۲-آیا باکس رایزر اعلام حریق و برق اصلی یکی است؟ آیا باید لوله اعلام
  حریق نیز از کنار لوله های برق عبور دهیم؟
  ۳-آیا حتما باید لوله های برق اصلی را که از باکس آمده است از طریق سقف و
  از بالا به جعبه تقسیم واحد ببریم یا از کف هم میتوان برد؟

  • سلام آقا بابک. آدرس ایمیلی که در قسمت تماس با ما وارد کرده بودید اشتباه بود و ایمیل های ما به دست شما نمیرسد. مجبوریم پاسخ سوالات شما را در این قسمت عنوان کنیم. امیدوارم گذر شما به این صفحه بخورد.

   ۱- محل مناسب برای ایجاد رایزرهای برق و فشار ضعیف هم می تواند راه پله و هم راه روی بین واحد ها باشد.
   ۲- استاندارد دقیقی برای رایزر اعلان حریق وجود ندارد و بعضی ها لوله های اعلان حریق را در کنار لوله های برق و بعضی ها لوله های اعلان حریق را در کنار لوله های فشار ضعیف نصب می کنند. ولی پیشنهاد ما این است که چون اعلان حریق ها هم ولتاژ پایینی دارند، آن را در داخل رایزر فشار ضعیف اجرا کنید.
   ۳- مهم نیست و اگر زیر سقف اصلی سقف کاذب وجود دارد باید لوله های برق اصلی در داخل سقف کاذب نصب شود و الا راهی بجز نصب لوله ها در کف ساختمان وجود ندارد.

 • مهندس عرض سلام و خسته نباشید
  دو سه شب پیش من سوالی رو خدمتون پرسیدم و لطف کردید جواب گفتید،سوالم در مورد این بود ک:مصرف کننده های خونه مون ک ساختش قدیمیه در حالتی ک نه تنها کلید اون مصرف کننده خاموشه بلکه برق کل واحد رو هم ک قطع میکنی اون مصرف کننده برق یا همون فاز داره و شما فرمودی برقکار بجای اینکه فاز داخل فیوز ببره نول برده و فرمودین ک جای فاز و نول اصلی ورودی ب واحد رو عوض کنم میخواسم ببینم با توجه ب اینکه سیمها همه برق دارن اعم از فاز و نول و اینکه سرخط ها هم طوریه ک پریز و روشنایی هر قسمت مثلا پریز و روشنایی آشپزخانه تو یه سرخط قرار دارن،برای عوض کردن جای فاز و نول از دستکش ک عایق هستش استفاده کنم کفایت میکنه یعنی دیگه احتمال برق گرفتگی نیس یا بهتره برق کل ساختمون رو قطع کنم و بعد این کارو انجام بدم؟
  ۲٫با توجه به اینکه اکثر برقکارای قدیمی بجای اینکه فاز داخل فیوز بیارن نول رو می آوردن داخل فیوز،میخواسم بدونم چرا این کارو میکردن و هدفشون ازین کار چی بوده اینجوری ک خیلی خطرناک بوده و دست ب هرجای واحد میزدی اعم از مصرف کننده و پریز و غیره،برق داشتن و آیا نظارتی نبوده قبلا یا نه اینکارشون مزیت هایی داشته و هدف داشتن ازین کارشون؟
  ممنون میشم پاسخ بگید

  • سلام آقا سامان. اگر برقکار حرفه ای بودین با دستکش هم میشد و برای شما حتماً پیشنهاد می کنم که برق واحدتون رو از تابلو کنتور قطع کنید.
   ۲٫ خیر برقکارهای قدیمی هم چنین کاری رو نمی کردن. احتمالاً برقکار قبلی حواسش نبوده یا سهل انگاری کرده که جای این دو تا رو عوض کرده.

 • مهندس عرض ادب و احترام
  ۱٫در بحث رایزر پاگردها ک برای نویز کمتر فرمودین باکس تلفن آنتن و آیفون از باکس برق و اعلان حریق جدا باشه ینی تو پاگرد هر طبقه دو باکس رایزر داشته باشیم تا اگه مشکلی پیش اومد اون مشکلو از رایزر طبقات دنبال کنیم من تو آپارتمان قبلی خودمون و بستگان ک نوساز هستن باکس رایزری تو طبقات نمیبینم فقط ی باکس هست اونم تو طبقه همکفه؟
  ۲٫در منزل جدیدی ک رفتیم ساخت قدیمیه و جدا از بحث سرخط ها ک عجیبه،سوالم اینه ک من رفتم هواکش سرویس رو تعویض کنم کلید هواکش تو حالت خاموش بود پس تو سیمهای هواکش عملا ما فقط ی نول داریم اما تو سیمهای هواکش فاز هم بود فیوز سرویس رو قطع کردم بازم نول داشت هواکش بعدش فیوز کل واحد رو قطع کردم ینی واحد کلا خاموش بود ولی با فازمتر چک کردم فاز و نول تو مصرف کننده بود و این قضیه تو کل واحد بود لامپهای اتاق خواب و حال رو هم ک خواسم عوض کنم مصرف کننده ها برق داشتن در حالی ک واحد کلا قط بود با توجه ب ساخت قدیمی آپارتمان اینم بگم ک روشنایی سرویس و هواکش اون با یک پل روشن میشد ینی کلید ک زده میشه همزمان هواکش و چراغ روشن میشه در نهایت از دستکش ک خب عایق محسوب میشه استفاده کردم برای تعویض هواکش و چراغها،چرا مصرف کننده ها برق دارن در این حالت آیا ساخت قدیمیه این حالت پیش میاد؟در ضمن ساختمون خب با توجه ب قدیمی بودنش ارت نداره لطفا توضیح بدین این قضیه رو؟البته در مورد سرخط ها هم بگم ک جعبه فیوز،سه عدد فیوز مینیاتوری توش تعبیه شده ک برای پربزها و روشنایی اتاق خوابها سرویس حمام و حال یک سرخط،برای پریز و روشنایی آشپزخانه یک سرخط و یک فیوز دیگه هم ک فیوز اصلیه و جالبه ک لوستر حال وقتی فیوز اصلی واحد رو خاموش کنیم اونم خاموش میشه ینی برقشو از سرخط اصلی و فیوز اصلی گرفته،برق آیفون هم از همون کلید لوستر گرفته شده و سیمها هم اعم از روشنایی،پریزها و سیمهای اصلی،همه نمره ۲/۵ هستن،لطفا بگید این برق داشتن مصرف کننده ها در حالت قطع بودن برق دلیلش چیه آیا سرخط پریزها و روشنایی یکیه این مسئله پیش میاد یا بحث دیگه ایه؟
  ۳٫در بحث لوسترها،در خانه نوسازی دیدم ک علاوه بر لوستر وسط اتاق،چهار گوشه هر اناق هم لوستر داشت و برای لوستر هر اتاق یک سرخط گرفته بودن،طبق استاندارد آیا لوستراتاق و حال باید با روشنایی اون قسمت تو یه سرخط باشه یا نه باید سرخط جدا برای هر لوستر در نظر گرفت و اینکه سیم استاندارد لوستر باید نمره۲/۵ باشه ی ۱/۵؟
  ۴٫در همین بحث لوسترها،در همین خونه ای ک گفتم تازه رفتیم و قدیمی ساخته،برای لوستر حال و هالوژن های بالاسر لوستر یک کلید دو پل در نظر گرفتن،سوالم اینه ک لوستر ۷عدد لامپ ۱۵وات و ۰/۱۱آمپر داره و هالوژن های بالاسر لوستر هم تعدادشون ۵عدده،آیا این مشکل بوجود نمیاره مثلا لامپها بسوزه یا کم نور باشن و..،اصولا برای هر فازی ک میدهیم به مصرف کننده چه میزان توان یا آمپر مجاز هستیم بگیریم لطفا توضیح بدین؟
  ۵٫در جعبه فیوز خونه مون ک گفتم سه عدد فیوز داره ،یک عدد پریز دقیقا حالت پریز سیم سیار وجود داره ک یک سیم اون وصل ب سیمهای نول هستش و از سیم دیگر پریز رفته ب فیوزی ک برای سرخط روشنایی و پریزهای آشپزخانه است ینی حالتی مثل محافظ جان الآن،میخواسم ببینم اون پریز داخل جعبه تقسیم نقشش چیه؟
  ۶٫در قسمت اعلان حریق ک فرمودی در هر ذون مجاز ب استفاده ۲۴دتکتور هستیم این ۲۴عدد با شاسی ها هست ی نه شاسی ها جدا حساب میشه چون شاسی هم نوعی دتکتوره دیگه؟
  ۷٫منظور از لنت برق همون چسب برقه؟
  ۸٫در صفحه ۱۷ در جعبه تقسیم چهار پیچه،سیم زرد رنگ ارت هستش؟چرا در قدیم برای مصرف کننده ارت میگرفتن و الآن برای مصرف کننده ارت استفاده نمیشه؟
  ممنون و متشکر

  • سلام آقا سامان.۱٫ بله در هر پاگرد، دو باکس رایزر باید نصب بشه.
   خیلی از برقکارها این موضوع رو رعایت نمی کنن و تنها در پارکینگ اقدام به نصب یک یا دو تا این باکس ها می کنن، که در صورت بروز مشکل در آینده، دسترسی به سیم ها مشکل خواهد بود.
   ۲٫ پاسخ بسیار واضح هستش، برقکار قبلی بجای اینکه فاز رو بیاره داخل فیوزها، نول رو برده به فیوز. کافیه جای فاز و نول اصلی ورودی به جعبه فیوز رو عوض کنید.
   ۳٫ برای هر لوستر نیاز به سرخط جدا نیست. و برق لوستر هر اتاق باید مشترک با برق روشنایی همون اتاق باشه. سیم شماره ۱٫۵ هم برای یک لوستر کافیه و حتی زیادی هم هست چون یک لوستر اونقدری برق مصرف نمی کنه.
   ۴٫ نه مشکلی پیش نمیاد. در سایت در قسمت ” هر سیم ظرفیت عبور چه مقدار جریان برق را دارد؟” این موضوع کاملاً توضیح داده شده.
   ۵٫ نقشی نداره، و فکر می کنم چون در اون منطقه پریز برقی نبوده، اون پریز رو گذاشتن تا بتونن ازش برق بگیرن.
   ۶٫ درسته شاسی ها نوعی دتکتور هستن ولی چون جریانی از مدار مصرف نمی کنن پس بدون شاسی ها حساب میشه.
   ۷٫ بله منظور از لنت برق همون چسب برقه.
   ۸٫ بله اون سیم زرد رنگ ارت هستش. در ویرایش جدید کتاب برق ساختمان که تا یکی دو هفته دیگه آماده میشه، این موضوع رو بیشتر بازش کردیم.
   طبق مقررات برق ساختمان برای تمام مصرف کننده باید سیم ارت نصب بشه، چه اون مصرف کننده ارت دار باشه چه نباشه.

 • باسلام و عرض خسته نباشی به شما
  چگونه می توانیم با سه کلیدیک پل و سه لامپ مداری طراحی کنیم که بازدن کلید اول سه لامپ بصورت کم نور وبازدن کلید دوم دولامپ بصورت کم نور و بازدن کلید سوم یک لامپ بصورت پر نور روشن شود
  ممنون میشم اگه جواب بدین

 • مهندس عرض سلام و ادب
  ۱٫در قسمت اعلان حریق در نقشه اول ک همون نقشه دتکتورهاس،از پنل لوله اومده ب پذیرایی اما در نقشه کلی اون در همون قسمت اعلان حریق،لوله در ابتدا از پنل اعلان اومده به شستی و از شستی رفته برای دتکتورها،از طرفی ما داخل واحد شستی ک نداریم،سوالم اینه:لوله از پنل اعلان حریق بیاریم برای شستی ک تو همون راهرو میشه یا نه لوله رو از ابتدا ک از همون پنل هست ببریم تو پذیرایی و از اونجا بدیم برای شستی،لطفا باز کنید این موضوع رو چون تو این دو نقشه یه مقدار گمراه کننده س
  ۲٫در مورد “چاه ارت”تو نسخه های بعدی مطلب نوشتین و این موضوع لحاظ شده یا تو سایت باید منتظرش باشیم؟
  با تشکر

  • سلام سامان جان. به نقشه صفحه ۱۶۱ کتاب نگاه کنید. همون طور که می بینید، یک شستی در این مدار قرار گرفته، ولی شما با رعایت ۲۴ دتکتور در یک زون، می تونید هر تعداد که شستی خواستید نصب کنید. شستی ها در واقع یک جور دتکتور هستند با این تفاوت که با اشاره دست فعال می شوند. پس فرقی نمی کنه که یک شاسی ابتدای سرخط باشه، یا وسط زون یا آخر زون.

   انشاا…در نسخه بعدی کتاب در مورد چاه ارت هم صحبت می کنیم.

 • با سلام
  در صفحه ۴۳ کتاب ۲ تا قوطی تقسیم هست که سیم های ارتباطی به یکی وارد میشن واز دیگری خارج میشن . حال اگه ما فقط یک قوطی داشته باشیم ( فقط یک روشنایی داشته باشیم) .چطور میتونیم سیمای ارتباطی رو به قوطی تقسیم اتاق بعدی ببریم . با توجه به اینکه هر قوطی تقسیم دو تا ورودی از بالا داره و یکیشون برای برگشتی هاس و دیگری هم برای ورود سیمهای ارتباطی؟
  با تشکر و سپاس

  • سلام علی جان. خیلی از مواقع پیش میاد که این اتفاقی که فرمودین رخ میده. در این صورت بایستی با کاتر کاملاً قسمت بالای قوطی کلید رو ببرید تا سه تا لوله برق داخل قوطی کلید جا بشه.

 • سلام خسته نباشید
  قسمت اعلام حریق تو نمونه نقشه سیم کشی چرا سنسور گاز از سنسور حرارتی اشپزخانه انشعاب گرفته شد؟
  در مورد سیم کشی برق هوشمند و فن کویل اگه ممکن مطلب بزارید با تشکر

  • سلام. دتکتور های هر واحد باید در یک زون قرار بگیرین. ولی اینکه می فرمایید انشعاب گرفته شده، اشتباهِ و ما مجاز به انشعاب گرفتن نیستیم. و در نقشه مشاهده می کنید که به صورت سری اجرا شده نه انشعاب گرفتن.
   سوال ۲: سرمون یک خورده شلوغه، ولی چشم.

 • سلام آقای مهندس
  در مورد سیم لخت کن اتوماتیک جنس خیلی خوب چه مارکی رو پیشنهاد میکنید
  با تشکر

  • سلام. در گوگل کلمه
   سیم لخت کن اتومات پروسکیت Proskit 608-369A
   رو سرچ کنید و سیم لخت کنی بخرید که شبیه تصویر بالا باشه. اگر مدل پروسکیت اصلی بخرید باید ۵۵۰۰۰ تومن هزینه کنید. ولی بنده خودم یک مدل چینی شو گرفتم که اسم خاصی روی اون حک نشده و قیمتش الان ۲۵ تومنه و سه ساله که داره واسم کار میکنه.

 • مهندس عرض سلام و ادب و احترام
  ۱٫جناب مهندس،میخواسم نحوه صحیح لخت کردن سیم رو بگید جوری که سیم اصلا زخمی نشه و رشته هاش قطع نشه مدت هاست که اکثر اوقات هر کاری میکنم ولی قسمتی از سیم زخمی میشه و رشته هاش قطع میشن
  ۲٫در قسمت”کلید کولر”گفته شده که بهتره کابل چهار رشته شماره ۱/۵استفاده بشه مگه نباید سیم نمره ۲/۵برای کولر استفاده کرد؟
  ۳٫برای کولر آبی و کولر گازی هر کدوم اختصاصا یک سرخط و فیوز جدا در نظر بگیریم؟
  ۴٫در قسمتی از آموزش پکیج گفته شده که مثلا برای کلید و پریز اتاق خواب که مشترک هستش از نزدیکترین پریز،دو رشته سیم طبق استانداردهای برق ساختمان که حتما منظورش سیم نمره۱/۵بوده میفرستیم برای کلید و روشنایی اتاق خواب هارو انجام میدیم سوال من اینه ک پس اگه اینجوریه چرا سرخط و فیوز جدا در نظر بگیریم برای هرکدوم،یه فیوز و سرخط میگیریم برای کل واحد و اصلا مگه میشه طبق استاندارد های جدید پریزها و روشنایی ها تو یه سرخط قرار بگیرن،در همین زمینه ی سوال دیگه دارم ک در قدیم که یه فیوز برای کل واحد در نظر میگرفتن و پریزها و روشناییها تو یه خط بودن آیا برای پریزها و روشنایی مشکل ایجاد نمیشده چون به عنوان مثال از سیم نمره ۲/۵ که تو پریز بوده دو سیم نمره ۱/۵برای روشنایی میگرفتیم و این مشکل ایجاد نمیکرده و چه فیوزی استفاده میشده که کل واحد رو جوابگو بوده؟
  ۵٫مهندس در مورد ما.ه.و.ا.ر.ه هم نمیدونم میشه سوال کرد ی نه:نمیدونم از چه نوع کابلی استفاده شده که کانال ها یکی یکی داره میپره یا اصلا میشه ایراد از کابل باشه یا چیز دیگه،اگه در این زمینه محدودیت نیس لطفا راهنمایی کنید
  ۶٫سوال آخرم اینه ک امیدواریم هرچه زودتر آموزش آیفون تو سایت قرار بگیره و مشکلات شمام حل بشه به یاری خدا ولی تو همین زمینه آیفون ی سوال داشتم اینکه:چن روزیه که تو تهران برف اومده و سرمای عجیبی تو تهرانه البته اینو گفتم چون شما احتمالا مشهد تشریف دارین،آیفون زنگ نمیخوره ینی ما صداشو تو واحد نداریم ولی از تو واحد درب بازکن رو که میزنیم درب باز میشه ینی مهمونا میگن هرچی زنگ میزنیم چرا جواب نمیدین در حالی که صدارو تو واحد نداریم میخواسم ببینم مشکل از پنل جلوی درب باید باشه دیگه درسته ینی آب داخلش رفته و اتصال پیدا کرده یا اینکه میشه از سرمای هوا باشه،لطفا راهنمایی کنید ک سیم کشی پنل رو چک کنم یا مشکل از سرماست و خودش رفع میشه؟
  ممنون از شما و شب خوش

  • سلام سامان جان.
   ۱٫ از لخت کن اتومات استفاده کنید،هم کارتون رو خیلی سریعتر می کنه هم به رشته ها آسیب نمیزنه. قیمت جنس خوبش ۲۵ تومنه و قیمت چینی هاش ۱۵ تومن.
   ۲٫قبلاً از جعبه فیوز تا کلید کولر از سیم شماره ۱٫۵ استفاده می کردن ولی الان استاندارد میگه که باید از سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید. از کلید کولر تا خود کولر هم از سیم ۴ رشته شماره ۱٫۵ استفاده کنید و اگه ساختمون ارت داره از سیم ۵ رشته شماره ۱٫۵
   ۳٫ بله ، هر کدوم یک سرخط جدا
   ۴٫ این جمله تویه کتاب برق ساختمان نوشته نشده. اگر هم اشتباهی شده شما ببخشید. و بفرمایید صفحه چند تا اصلاحش کنیم. سرخط تمام پریزها و کلیدها باید از همدیگه جدا باشه و برای هر کدوم یک فیوز جدا در جعبه فیوز نصب بشه.
   ۵٫ما.ه.و.ا.ر.ه؟؟؟؟؟ پسر خوب می خوایی سایت ما رو فیلتر کنن. ما در این زمینه تخصص نداریم.
   ۶٫گوشی آیفون رو باز کنید( دقت کنید گوشی نه پنل) ، بالای منبع تغذیه یک بردی هست به اسم برد قلابک، یا برد صدا. یکی از آی سی های روی این برد سوخته و چون آی سیش پیدا نمیشه شما باید تمام برد قلابک رو عوض کنید. قیمت برد قلابک بین ۲۵ تا ۳۰ تومن هستش.

 • با عرض سلام و احترام
  یه بنده خدایی میگفت اگه پات خیس باشه و سیم نول رو بگیری برق گرفتگیش از فاز بدتره. همچین چیزی واقعا صحت داره؟

  • سلام.
   خیر. چنین چیزی واقعیت نداره.

 • سلام اقای مهندس
  اگه براتون امکان داره میشه در مورد برق کشی صنعتی ( مثلا سیستم برق کشی یه دانشگاه یا یک بیمارستان) چند تا کتاب خوب معرفی کنید
  با تشکر و سپاس

  • سلام. متاسفانه در این زمینه کتابی رو نمیشناسم.
   دوستان دیگه اگر کتاب خوبی رو می شناسن، معرفی کنن.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 0
 • بازدید امروز: 1,306
 • بازدید دیروز: 5,937
 • بازدید ماه: 199,257
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: اسفند ۱۳, ۱۳۹۵

سایت استادکارُ شاگرد

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام