فروردین
۱۸
۱۳۹۵

سوالات خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان

 

پاسخ به سوالات برق ساختمان

 

پرسش و پاسخ برق ساختمان

پیشنهاد می کنیم در حین خواندن کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق یک قلم و کاغذ کنار دستتان بگذارید و سوالاتی را که برایتان پیش می آید یاداشت کنید، و اگر تا پایان کتاب به جواب نرسیدید، آنگاه آنها را در فرم پایین این صفحه مطرح بفرمایید و چند ساعت بعد پاسخ سوالتان را دریافت کنید.

آدرس ایمیل خود را به دقت وارد کنید، زیرا پاسخ های شما به همان آدرس ارسال خواهد شد.

با تشکر

آذر ماه ۱۳۹۵- مهندس مرادی

 

      مطالب مرتبط224 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام.خیلی وقته که منتظر کتاب آیفون هستم.این کتاب در مورذ تعمیر و عیب یابی آیفون هم هست؟
  با تشکر

  • سلام رامین جان. متاسفانه مشکلات زندگی اجازه نمیده که این کتاب رو تموم کنیم.

 • با عرض سلام
  ممنون از محبت و لطف شما.کتاب شما رو مطالعه کردم ضمن تشکر از لطف شما اگر ممکن است مثل همیشه به سوالاتم پاسخ بفرمایید:
  ۱-سایز سیم بازگشتی در تک پل همان ۱٫۵ می باشد؟
  ۲-جعبه تقسیم در صفحه ۱۷ رامتوجه نمیشم سیم قرمز و مشکی وقهوه ای هر کدوم کجا میرن؟
  ۳-در صفحه ۳۵ چگونه از روی ارتفاع کلید و پریز نتیجه میشه که خم ها یک اندازه هستند؟
  ۴- در صفحه ۶۰ آیا سایز کابل ها ۳در ۴ است ؟ سیم هایی که برای فاز و نول فیوز وصل میشود چه سایزی دارند؟
  ۵-در صفحه ۶۷ منظور از استفاده از شمش نول کجاست یعنی به جای چسب؟
  ۶-برای اسپیلت مانند کولر آبی فیوز جدا در نظر میگیرند؟ چه سایزی ۲۵ یا ۱۶
  ۷- آیا برای گرمایش از کف نیز فیوز جدا در نظر میگیرند؟ چه سایزی ۲۵ یا ۱۶
  ۸-در صفحه ۷۰ دوسیم مشکی که به فیوز میروند نباید قرمز و سایز ۲٫۵ باشد ولی به نظر متفاوت می آید؟
  ۹- در صفحه ۷۵ بیان شده برای ساختمونهای با بیشتر از ۵ طبقه باید از سیم کلفتر استفاده نمود یعنی چه سایزی مناسب است؟
  ۱۰- در صفحه ۷۵ بیان شده اگه راه پله رابیتس یا سقف کاذب شود باید لوله ها از زیر پله و سیمان شود مگر راه پله هم سقف کاذب دارد؟ و اگر شزایط بالا را نداشت لوله ها از کجا باید رد بشوند؟
  ۱۱-اگردر سقف پارگینک لوله های گرمایش از کف رد شده باشد چگونه رول پلاک برای چرلغهای سنسوری رسم کنیم؟
  ۱۲- در صفحه ۷۸ در لوله گذاری چراغ های سنسوری ، برق هر واحد به جعبه تقسیم می آید یا اصلا خروجی و ورودی جعبه تقسیم چیست؟و
  ۱۳- در صفحه ۷۸چرا دو لوله در پاگرد به جعبه تقسیم می اید؟
  ۱۴-در صفحه ۸۲ بیان شده شاسی ها موازی بسته میشوند در حالی که در شکل به نظر سری می باشند؟
  ۱۵-در صفحه ۸۴ چه فرق یا مزیتی بین لدر و رایزر می باشد؟
  ۱۶- درشکل صفحه ۱۴۲ برای بالاست الکترونیکی یعنی ۲نای ورودی چپ فاز و خروجی هم فاز است؟ کلا اتصال ورودی و خروجی ۱۰ سر آن چگونه است؟
  ۱۷-در صفحه ۱۴۵ آنتن باکس رله ها به کجا وصل میشود؟
  ۱۸- در صفحه ۱۴۵ چراغ متصل به ریموت کنترل همان دستگاه هایی است که میخواهیم کنترل کنیم اگر چنین است فاصله باکس با هر وسیله مشکل ساز نمی شود؟
  ۱۹-در ساختمانهای کوچک که از رایزر استفاده نمی شود مسقیم کابل از کنتور به جعبه فیوز می اوریم ؟ طبقات بالایی را چگونه سیم کشی می کنیم؟
  ۲۰- در صفحه ۱۵۰ در اعلام حریق در برخی لوله ها دو تا سیم و برخی سه تا سیم ۱٫۵ رد میکنیم این سیم ها همان فاز و نول و ارت است؟

  ۲۱-در صفحه ۱۶۰ هم آزیر ها به دنظر سری پس چرا گفته میشود موازیند؟ در این صورت ورودی خروجی آنها و سیم مورد استفاده چه می باشد؟
  ۲۲-در صفحه ۱۶۳ کاربرد خروجی aux چیست؟
  ۲۳-در صفحه ۱۶۳ چرا دو snd وجود دارد مگر در ساختمانها دو پنل نیاز است؟
  ۲۴-در صفحه ۱۶۴ منظور از دو رشته سیم در پنل که به ۲۴ ولت وصل است کدوم قسمت شکل می باشد ؟ چه کاربردی دارد؟
  ۲۵- نحوه اتصال n , c , nc به تلفن چگونه است؟

  • سلام. ماشاا… آقا پارسا، معلومه که خط به خط کتاب رو خوندین.
   ۱٫ بله در مدارات روشنایی تمام سیم ها باید شماره ۱٫۵ باشد.
   ۲٫ سیم های مشکی نول هستند، که از لوله ورودی وارد جعبه تقسیم میشه و از لوله خروجی خارج میشه. این وسط هم مصرف کننده یک انشعاب از سیم مشکی رنگ که همون نول باشه، برای خودش بر میداره. سیم قرمز رنگ هم همین طوره، یعنی فاز رو از طریق لوله ورودی وارد جعبه تقسیم میکنه، و بعدش از سیم قرمز رنگی که به لوله خروجی میره تا به جعبه تقسیم های دیگه هم برق برسونه، این وسط هم یک انشعاب از سیم قرمز میره داخل کلید تا برق مصرف کننده تامین بشه.
   سیم قهوه ای هم میشه، برگشتی. یعنی اون سیم قرمز رنگی که برق رو آورده بود توی کلید، حالا از طریق این سیم قهوه ای، برق رو از کلید میرسونه به لامپ.
   ۳٫ اگر یادتون باشه، گفتیم که باید تمام کلیدها و پریزها رو تراز با یکدیگه نصب کنید. خب اگه همشون تراز باشن پس ارتفاع همه اونها تا سقف برابره.
   ۴- سایز کابل اصلی ۳ در ۶ است و سایر سیم ها اگر برای روشنایی باشن ۱٫۵ هستن و اگر برای پریزها باشن شماره ۲/۵ هستن.
   ۵- بله دقیقاً
   ۶- بله برای اسپلیت یک فیوز جدا باید نصب بشه و معمولاً نصاب اسپلیت خودش بسته به ظرفیت اسپلیت فیوز رو انتخاب میکنه. ولی معمولاً از فیوزهای ۱۶ یا ۲۰ یا ۲۵ استفاده میکنن.
   ۷- فکر می کنم منظورتون از گرمایش از کف، دستگاه پکیج باشه. چون لوله های گرمایش از کف رو به پکیج وصل می کنن. استاندارد نگفته که برای پکیج فیوز جدا نصب کنید ولی اگر این کار رو بکنید قطعاً بهتره.
   البته امروزه گرمایش از کف هایی اومده که سیستم شون کاملاً برقیه و اصلاً نیاز به لوله کشی آب ندارند. در این صورت حتماً برای اون فیوز جدا نصب کنید.
   در کل این رو خدمتتون عرض می کنم، برای موارد خاصی مثل بالا، هر زمان که بین یک دو راهی گیر کرده بودین که ” آیا برای فلان چیز، سرخط جدا در نظر بگیرم یا نه؟” حتماً سرخط جدا در نظر بگیرید، چون هیچ کس نمی تونه به خاطر اینکه شما برای اون مورد فیوز جدا و سرخط جدا نصب کردین از کار شما ایراد بگیره ولی برعکس این قضیه امکان داره.
   ۸- دقیقاً همین طوره، آفرین به تیز بینی شما.
   ۹- از سیم شماره ۲٫۵
   ۱۰- بله زیر راه پله رو هم ابتدا شاسی کشی می کنن، بعدش رابیتس می بندن. که شما باید بعد از شاسی کشی (جوشکاری میلگردها) و قبل از رابیتس بستن، لوله گذاری و سیمکشی تون رو انجام بدین. اگر راه پله ها از نوع ضربی بود و زیرش کاذب نداشت، باید لوله ها رو روی راه پله نصب کنید و روی اون ماهیچه بریزید که رفت و آمد باعث شکستن لوله نشه.
   ۱۱- در کل سعی کنید، چراغ هاتون رو طوری نصب کنید که روی لوله های آب و فاضلاب نصب نشه. ولی در بعضی مواقع می تونید از پیچ های پروانه ای استفاده کنید.
   ۱۲- در نقشه صفحه ۷۸، شما این طوری تصور کنید که دو رشته سیم شماره ۱٫۵ از پارکینگ شروع میشه و به سمت طبقات بالاتر میره. بعدش تویه هر کدوم از باکس هایی که در پاگرد طبقات نصب شده، اونجا یک انشعاب میده به دو تا چراغ های پاگرد.
   ۱۳- یک لوله، برق رو از طبقات پایین میاره داخل باکس و باز از اون باکس میده به باکس بالایش. چراغ های هر کدوم از طبقات هم یک انشعاب ازش برمیدارن. اصلاً شما فرض کنید که به جای هر چراغ قراره یک پریز برق نصب کنید، اینطوری راحت تر متوجه میشین.
   ۱۴- لوله گذاریشون سریه ولی سیم هاش که موازی وصل شدن.
   ۱۵- هیچ فرقی بین اونها نیست، لدر بیشتر برای زیبایی و مرتب شدن کاره. ولی هزینش بیشتره.
   ۱۶- نه شما تصویر صفحه ۱۴۲ رو درست متوجه نشدین. این ها ۱۰ تا ترمینال هستن که هیچ کدومشون به هم مرتبط نیستن. فقط از دو ترمینال وسط، فاز و نول میاد داخل بالاست. بعدش هشت تا ترمینال های دیگه طبق تصویر به پایه های مهتابی وصل میشه.
   ۱۷- آنتن باکس رله ها به جایی وصل نمیشه. مثل آنتن رادیو می مونه که فقط امواج رو دریافت می کنه.
   ۱۸- بله همین طوره. نه فاصله مشکلی نداره.
   ۱۹- بله تویه ساختمون های کوچیک و ویلایی، کابل برق مستقیم از کنتور میاد داخل جعبه فیوز. که میتونید یا زمین را حفاری کنید و کابل رو از کف زمین و کف حیاط تا جای کنتور ببرین، یا اینکه مثل خیلی از برقکار، کابل رو از روی دیوار ببرین. که ما گزینه اول رو پیشنهاد می کنیم.
   خب حالا شما فرض کنید که همون ویلا یک طبقه دیگه هم روی اون هست. یعنی ساختمون دو طبقه داره. در این صورت سعی کنید جعبه فیوز طبقه بالا رو دقیقاً بالای جعبه فیوز طبقه پایین نصب کنید. در این صورت کافیه از جعبه فیوز طبقه بالا تا جعبه فیوز طبقه پایین رو شیار بزنید و کف طبقه بالا رو هم سوراخ کنید، بعدش دیگه مسیر هر دو کابل مشترک میشه.
   ۲۰- نه نه، در اعلان حریق، که ما با فاز و نول و ارت سرو کار نداریم. ما فقط با مثبت و منفی کار می کنیم.
   ۲۱- نه ببینید. یک مثال میزنم. به تصویر زیر نگاه کنید، همون طور که می بینید، لامپ ها سری و پشت سر هم هستن ولی سیم کشی اونها موازی انجام شده.
   موازی کردن لامپ ها
   ۲۲- اون یک ۲۴ ولت کمکی هستش که اگه برای یک دستگاه دیگه لازم داشتین می تونید ازش استفاده کنید، در غیر اینصورت، اون ها رو آزاد بزارین.
   ۲۳- snd ها برای آژیرهاست، که اگر شما فقط یک سرخط آژیر دارین، می تونید فقط از یکی استفاده کنید.
   ۲۴- اون دو رشته سیم متاسفانه تویه تصویر نیفتاده. ولی دو رشته سیم هست که سرشون سوکت داره و کاملاً از سوکت هاش مشخصه که به پین باطری ها باید وصل بشه.
   ۲۵- این سه پایه دقیقاً پایه های یک رله هستند. که اگه مطلب “رله چیست؟” رو در سایت ما مطالعه کنید، کاملاً متوجه میشید.

   در ضمن کتاب برق ساختمان ویرایش شده و ۳۰ درصد از محتوای اون کاملاً تغییر کرده و مطالبش خیلی جدیدتره، انشاا… تا یکی دو هفته دیگه نسخه چاپیش آماده میشه و تویه سایت اطلاع رسانی می کنیم.

 • باسلام
  اول از بابت کتابتان تشکر میکنم بعد در مورد نحوه نصب چاه ارت توی کتابتان نیست میتوانیذ توی سایت بزارید با تشکر

  • سلام. چشم در روزهای آینده.

 • سلام و تشکر بابت کتاب خوبتون.
  لطفا در مورد مهندسینی که از ابتدا تا انتهای پروژه ، برقکار با آنها سر و کار دارد توضیحاتی بدهید. شنیده ام پروژه های کوچک و بزرگ روال متفاوتی دارند. می خواهم بدانم در طول پروژه با چه کسانی و در چه زمانهایی باید سر و کله بزنم.

  • سلام. پروژه های بزرگ خودشون همیشه یک مهندس برق استخدام می کنن که روی کار برقکارها نظارت داشته باشه.
   ولی پروژه های کوچیک این مهندس برق رو ندارن و بعد از پایان کار تنها یک مهندس ناظر از نظام مهندسی میاد و اجرای برق ساختمان رو نظارت می کنه، معمولاً خیلی هم سخت گیر نیستند و فقط اگر اصول اولیه و خیلی مهم رو رعایت کرده باشید، کار رو تایید می کنه و تمام.

 • سلام و تشکر ویژه بابت جزوه آموزشی برق ساختمان
  سوالم اینست که سیم ۲۰ سانتی که در گام شش صفحه ۴۰ جزوه گفته شده باید بین تمام قوطی گذاشته شود نقش آن چیست و اگر نباشد چه اتفاقی می افتد . ممنون

  • سلام. خواهش می کنم.
   هر تعداد کلید برق که کنار یکدیگر قرار گرفته باشند، تنها یک ورودی برق دارند که این ورودی برق می تواند به هر کدام از قوطی کلید ها وارد شود. آنگاه این تکه سیم ۲۰ سانتی متری را بین قوطی کلیدها قرار می دهیم تا برق ورودی بین تمام قوطی کلیدها تقسیم شود.
   اگر نباشد، تنها کلیدی کار خواهد کرد که برق ورودی (یا همان لوله ارتباطی) به آن وارد شده است.

 • سلام . ممنون از شما که کتاب خوبی برا منه تازه کار فراهم ساختین و دیگر این که اگر در مورد نصب ایفون مطلب بزارین ممنون میشیم خدا قوت

  • سلام آقا یوسف. خواهش می کنم. البته با نظراتی که از دوستان دیگه دریافت کردیم گفتن که هنوز هم کمی سخت توضیح دادین. برای همین در نسخه جدیدی که احتمالاً تا یک هفته دیگه آماده میشه. شاهد تغییرات اساسی در محتوای کتاب خواهید بود.
   نصب آیفون هم به روی چشم.

 • با سلام
  در بحث لوله کشی ، لوله کشی روی سقف کاذب ممنوع می باشد ، در یک پروژه ای هستم که تصمیم بر این مبنا است که تمام لوله ها از سقف کاذب اجرا شود و در جاهایی که پل های بتنی وجود دارد فاصله سقف اصلی از سقف کاذب کم می باشد و عملا لوله ها روی سقف کاذب قرار می گیرد برای حل این مشکل چکار می توان کرد
  و البته اینکه هم لوله های ورودی به کلید ها از بالا بیاید و هم لوله ههای خروجی از بالا بیاید موجب یک مشکل می شود و آن تعداد زیاد لوله، مثلا سه لوله به یک کلید می آید یک ورودی برق ،دومی خروجی برق برای کلید بعدی مسیر و دیگری خروجی به طرف لامپ، خب یک قوطی کلید دو مسیر برای ورود از بالا دارد ، از طرفی بریدن قوطی نیز از نظر ناظرین غلط است. راهکار چیست؟

  • سلام آقا محسن. لوله کشی روی سقف کاذب ممنوع نیست. مگر اینکه مهندس برق پروژتون خیلی آدم گیری باشه.

   ۲٫ چرا نشه قوطی کلید رو برید. اصلاً درستش اینه که قبل از گچ کردن قوطی کلیدها به دیوار بالای تمام قوطی کلید ها بریده بشه تا سه تا لوله از بالا وارد قوطی کلید بشه. بجز قوطی کلیدی که در آخر خط نصب میشه و فقط دو تا لوله میره داخلش.

 • سلام مهندس خسته نباشید.
  ممنون از سایت و مطالب خوبتون.هیچ کس تجربیات خودشو به این راحتی در اختیار دیگران قرار نمیده.
  من میخوام بیشتر با شما آشنا بشم.

  • سلام. مرسی از لطف شما.
   چرا هستن هنوز آدم های خوب.
   من در خدمتم.

 • سلام مهندس
  من كتاب فصل اعلان حريق مطالعه كردم ولي فقط متوجه نشدم سيمي كه در جعبه فيوز به فيوز ٦ امپر وصل ميشود براي چه كاري هست
  با تشكر

  • سلام آقای تقی پور. لطفاً بفرمایید این مورد در صفحه چند کتاب هستش؟

   • سلام مهندس جان
    در كتاب راجب اين موضوع مطلبي نوشته نشده بود، در نقشه اي كه در دستم هست يك فيوز ٦آمپر مشخص شده براي تخليه دتكتور ميخواستم بدونم اگر سر خط به پنل اصلي وصل ميشود و برق دتكتورها از پنل تامين ميشود پس كاراي اين فيوز در جعبه فيوز داخل واحد چيست؟
    با تشكر

    • سلام آقای تقی پور. لطفا با گوشیتون یک عکس از اون نقشه بگیرید و به ایمیل contact-us@amoozesh-bargh.ir ارسال کنید.

 • سلام جناب مهندس
  رفتم برای تعمیر دیدم یه لوستر ۱۲ شاخه که به هر شاخه یک لامپ ال ای دی ۶ وات بسته شده یعنی در مجموع ۷۲ وات.اما سیمی که به لوستر رفته شماره ۰٫۵ است ایا لازم است که سیم رو باسیم ضخیم تری عوض کنم یا نه
  با تشکر

  • سلام علی جان. خیر. چون سیم شماره ۰/۵ می تونه حداوداً ۶ آمپر برق رو از خودش عبور بده .پس برای اون تعداد لامپ حتی زیادی هم هست.

 • با سلام.من پیمانکار کلی هستم و خیلی از سایتتون خوشم اومد و قطعا هم کتاب و میخرم.اما یه سوال؟مهندس جان من کتابتون و به اکثر دوستان پیشنهاد کردم دوستان سرفصل و دیدن گفتن به قیمتش می ارزه اما همه بلااستثنا نظرشون این بود که چرا راجع به تابلو برق چیزی نیست.من به عنوان پیمانکار بسیار به این موضوع نیاز دارم.همینطور یه توضیحاتی راجع به انشعابات یا بحث برق کارگاهی هم فک می کنم جاش خالی باشه.البته بینهایت ممنونم از زحمتی که در راه انتقال تجربیاتتون داشتین و واقعا مهندسای برق خیلی خیلی کم لطفن که تا الان نتونستن منبع جامع در عین حال ساده ای رو مثل کتاب حضرتعالی ارائه کنن با اینحال حضرتعالی روسفید کردین جامعه مهندسین برق و

  • سلام دوست عزیز. بسیار از آشنایی با شما خوشحالم. این نظر لطف شماست. و قطعاً نظرات شما در ویرایش های بعدی کتاب لحاظ خواهد شد.

 • سلام.
  وقتی به سیم نول فازمتر میزنیم چراغ فازمتر روشن میشه البته نورش ضعیف است

  • سلام بله این طوریه. و یک مقدار القای سیم فاز میفته روی سیم نول و به صورت ضعیف چراغ فازمتر روشن میشه.

   • مشکلی نداره .برای رفع کردنش باید چه کار کرد.

    • سلام. نه مشکلی که نداره.
     راهی هم نداره.

 • سلام
  ممنون آقای مهندس از پاسختون
  تو چندتا منابع خارجی هم دیدم که برای لامپ ها هم ارث اورده
  اگه براتون امکانش هست و وقت کردید نحوه سیستم ارث و با شکل توضیح بدید
  با تشکر

  • سلام . چشم انشاا… در روزهای آینده

 • سلام مهندس
  در شکل صفحه ۴۲ کتاب برای کلید های دو پل و مهتابی سیم ارث هم دیده میشه . این سیمها از کجا اومده؟ مگه برای مهتابی سیم ارث هم میزارن
  ممنون

  • سلام علی جان. بله طبق مقررات برق ساختمان برای همه چیز باید سیم ارت هم نصب بشه، خواه اون وسیله ارت دار باشه ، خواه نباشه. البته به شخصه اگه بنده بخوام خونه خودم رو سیمکشی کنم چنین کاری نمی کنم.

 • با سلام
  ممنون از امکانی و زمانی که برای رفع مشکلات می گذارید.
  در صفحه ۱۲ کتاب چرا برای نصب پریز ۲ تا فاز و دو تا نول به هر پیچ بسته می شود؟

  • سلام پارسا جان. از اونجایی که پریزهای برق در یک سرخط به صورت سری یا پشت سر هم نصب میشن. پس یک پریز برق خودش رو از پریز دیگه میگیره. به همین خاطر یکی از اون سیم ها میشه ورودی به پریز و یکی هم خروجی از پریز.
   فقط پریزی یک سیم داره که آخر سر خط باشه و دیگه ازش خروجی گرفته نشه.

 • سلام آقای مهندس

  چطور میشه فهمید که هر لامپ (ال ای دی) چقد مصرف برق داره یعنی راهی هست که تشخیص بدیم که عدد نوشته شده روی بسته واقعا درسته یا نه

  • سلام علی جان. بله و روش کار خیلی راحته. با یک اهم متر مقدار جریان مصرفی اون لامپ رو در حالت روشن اندازه گیری کنید. اون وقت هر مقداری که بدست اومد اون رو در ۲۲۰ که ولتاژ برق کشوره، ضرب کن. مثلاً اگر اهم متر عدد ۰/۵ رو نشون بده، یعنی اون وسیله برقی ۱۱۰ واته.

 • با سلام از سایت خوبتون
  درباره اجرای آیفون صوتی به تصویری هم از صفر تا صد مطلب بزارید ممنون میشم

  • سلام. ما خیلی وقته نوشتن این کتاب رو شروع کردیم. ولی مشکلات زندگی نمیزاره که تمومش کنیم.

 • سلام . برای دستگاه شیارزن از چه مارک و مدلی پیشنهاد میکنید ؟
  تفاوت لوله پلی آمید و pvc در چی هست و بدون توجه به قیمت کدوم پیشنهاد میکنید .
  اگه میشه یه مطلب در مورد کیفیت برندها و اقلام هم بذارید (اگه مانعی هست در خصوصی لطفا برندهای خوب بازار رو معرفی کنید )

  • سلام. دستگاههای شیارزن مارک توسن و ماکیتا، مارکهای خوبی هستند و خدمات پس از فروش خوبی هم دارند.
   لوله های پلی آمید نازک تر و سبک تر از لوله های پی وی سی هستند و شما به راحتی می تونید لوله های پلی آمید رو با کاتر ببرید ولی لوله های پی وی سی برق به راحتی با کاتر بریده نمیشن، قطعاً لوله های پی وی سی رو پیشنهاد می کنیم.

   اگه میشه یه مطلب در مورد کیفیت برندها و اقلام هم بذارید: انشاا… در روزهای آینده

 • با سلام خدمت مهندس
  ی مشکلی که بنده دارم اینه که روی نقشه چطوری میتونم براورد جنس کنم و پیش بینی کنم متریال کار چقدره که به کارفرما بگم بخره . اگر امکان داره کامل توضیح بفرمایید . تشکر برای اینکه رسالت معلم بودن رو ادامه میدهید و دانش خود رو انتقال میدهید .

  • سلام فرشید جان. داریم یک مطلب در مورد همین چیزی که میفرمایید مینویسیم. اگر خیلی عجله ندارین وایستین تا هفته بعد و مطلب رو کامل بخونید. در غیر اینصورت خلاصه براتون ارسال کنم.

 • سلام مهندس ببخشید من یک پرژکتور ترانس دار با لامپ ۴۰۰ بستم فتوسل هم داره و الان نور لامپ خیلی کم هست دلیل همچین مشکلی چی میتونه باشه ،ممنون میشم اگر بزودی جوابمو بدین تشکر.

  • سلام آقا سینا. معمولاً دو سه دقیقه طول می کشه که این پروژکتورها به حداکثر نوردهی شون برسن. و بهتره نور اونها رو در شب ببینید و نظر بدید،چون در طول روز چیزی مشخص نیست. ولی اگر نورش خیلی غیر عادی کمه. به احتمال زیاد قطعات الکترونیکی داخل پروژکتور معیوب هستند.

 • با سلام
  اگر امکان دارد در مورد نحوه اجرای ارتینگ در ساختمان به صورت کامل در سایتتون صحبت کنید به خصوص میله ای و تسمه ای و استاندارد ان ها را در بازار رو چگونه بشناسیم . ارت یکی از مهم ترین عامل برای جلوگیری از برق گرفتگی می باشد .
  تشکر

  • سلام دوست عزیز. تا زمانی که وقت کنیم و یک مطلب کامل بنویسیم. به این آموزش سری بزنید، در این مطلب اطلاعات خوبی در مورد چاه ارت هست.
   لینک مطلب

 • با سلام .
  اگر امکان داره روش اجرای ارت رو به صورت کامل توی سایتتون توضیح بفرمایین و به خصوص اجرای ارت میله ای و تسمه ای و بفرمایین توی ایران چطوری بفهمیم این تجهیزات استاندارد هست یا نه. مثلا من میله ای طبق استاندارد پیدا نکردم (از نظر ابعاد و جنس مناسب) . چون اجرای ارت بسیار مهم هست به خصوص برای جلوگیری از برق گرفتگی یک قسمت جدا به ان اختصاص دهید . تشکر فراوان .

  • سلام فرشید جان. این روزها که خیلی درگیر کاریم. ولی چشم در روزهای آینده به این قضیه هم خواهیم پرداخت.

 • سلام . تشکر از مطالب خوبی که گردآوری نمودید اما با دیدن فصل اول کتاب آموزش برق ساختمان در صفحه ۲۰ که یک پلان اتوکد گذاشته اید شما در مسیر روشنایی ۴ خط را وارد یک کلید نموده اید و برام یه سؤال پیش اومد که چطور این همه سیم وارد شده در قوطی کلید رو سربندی می کنید ؟؟؟ آیا بهتر نبود سه خط وارد قوطی روشنایی شود که شامل ( خط ورودی – خط برگشتی – خط ارتباطی ) شود ؟ تشکر

  • سلام ایمان جان دقیقاً همین طوره که می فرمایید. و یک قوطی کلید گنجایش بیش از سه لوله برق رو نداره. این نقشه ای که شما بهش اشاره کردین، نقشه یک واحد مسکونی در مسکن مهر هستش که توسط یک مهندس سر به هوا طراحی شده و ما تا به حال به اون اشتباه دقت نکرده بودم. حتماً تصحیح میشه. آفرین به این تیز بینی شما.

 • با سلام خدمت شما و همه دوستان
  بعضی از کابلهای کواکسیال دو یا سه لایه شیلد دارن
  فرق این کابل ها با کابل های که شیلد تک لایه دارن چیه .میشه ازین چند لایه ها برای سیم کشی آنتن استفاده کرد. در ضمن کجا میشه کابل برند ولوسیتی یا کابل صادراتی کرمان و تهیه کرد .
  با تشکر

  • سلام. بله بعضی کابل ها چند لایه شیلد دارن که هر چه تعداد لایه ها بیشتر باشه و تراکم اونها زیاد باشه، مانع نفوذ نویز به داخل کابل کواکسیال میشه و از این کابل ها برای مکان های بسیار حساس استفاده میشه.
   بله میشه استفاده کرد ولی چون هزینه اونها معمولاً خیلی زیاده، بهترین گزینه کابلهای ۷۵ اهم کواکسیال هستش.
   قطعاً این برندهایی که فرمودین و برندهایی خوبی هم هستند، در شهرهای مختلف نمایندگی هایی برای فروش دارن.

 • با عرض سلام و احترام .
  ضمن عرض تشکر و سپاس بابت تهیه و نگارش کتاب آموزش برق ساختمان و سایت قشنگتون که هر دو از نظر محتوا ، نگارش و بیان و همه چی واقعا بی نظیر می باشد ، اینجانب ، شاگرد کوچک شما سوالی در مورد یکی از مطالب کتاب داشتم که با کسب اجازه از محضر شما بزرگان لازم دونستم اون رو ازتون بپرسم .
  راستیتش در صفحه سی و دوم کتاب آموزش برق ساختمان ، بخش لوله گذاری ، مبحث لوله خرطومی ها ، اشاره کردید که در محل پیچ و خم ها نباید لوله خرطومی را بیشتر از چهل و پنج درجه خم کرد . من راستیتش منظور از این چهل و پنج درجه رو نمیفهمم .؟! آیا مگر نه اینکه لوله ها در ساختمان عرفا به صورت نود درجه اجرا میشوند و خم های ما هم معمولا نود درجه هست . پس منظور از چهل و پنج درجه در این نکته ای که فرمودید چی میتونه باشه .؟! اگر این امکانش براتون باشه که توضیحات قشنگتون رو همراه با شکل یا تصویر نشون بدید واقعا از شما ممنون میشم .
  با تشکر و سپاس

  • سلام آقا مهران. با عرض معذرت، این یک غلط املایی بوده که از طرف ما صورت گرفته و همین الان اون رو تصحیح می کنیم. لوله های خرطومی رو نباید بیشتر از ۹۰ درجه خم کنید. حالا اگه یک خم در مسیر باشه ، میشه یک کاریش کرد ولی اگه تعداد خم های مسیر بیشتر باشه و لوله خرطومی رو بیشتر از ۹۰ درجه خم کرده باشید، فنر سیم کشی از داخل لوله رد نمیشه و در زمان سیم رد کردن به مشکل خواهید خورد.
   ممنون بابت یادآوری این نکته.

 • سلام با تشکر از پشتیبانیتون
  از اونجایی که داخل کتاب اموزش نصب آیفون و درب بازکن نیست یه سوال برام پیش اومده . من آیفون تابا رو گرفتم با ترانس ۸۴۰۱ . الان میخوام قفل برقی نصب کنم .. باید ترانسم رو با مدل ۸۴۰۲ تغییر بدم ؟ سیم کشی قفل رو میشه توضیح بدین ؟ الان من سیم کشی کل سیستم آیفون رو انجام دادم و فقط ۲ تا سیم مربوط به درب بازکن مونده ، از اونجایی که تصمیم گرفتم قفل برقی نصب کنم بجای درب بازکن و زنجیر .. الان باید سیم کشی رو تغییر بدم ؟ اگر ممنونه راهنمایی کنید .

  • سلام.خواهش می کنم.
   خیر نیازی نیست ترانس رو عوض کنید. دقیقاً همون دو رشته سیمی که برای قفل بازکن زنجیری بود رو بزنید به قفل بازکن برقی (کله گاوی).

 • سلام مهندس مرادی عزیز
  کتابتون تهیه کردم و مطالب و جزیات خوب پرداخت شده بود
  سوالم در رابطه با قرار داد نویسی و نحوه محاسبه قیمت دادن هست
  ساختمانی با زیربنای۲۵۰ متر مربع : ۷ طبقه که۵ طبقه ان دو واحد یکی ۹۰ متر یکی ۶۰ متر هست ویک طبقه همکف و یک طبقه -۱ دارد.
  واحد ها مجموع هر طبقه ۱۵۰ متر نحو محاسبه راه پله ها بالا پشتبان محوطه همکف -۱ (مشاعات)به چه صورت هست؟
  کدام قسمت از ساختمان بنای مفید هست کدام غیر مفید؟
  قیمت نمای ساختمان به چه صورت هست؟
  بعضی سازنده ها از آدم کلی قیمت میخوان میگن صفر تا صد ساختمان کار برق چقدر میگیری انجام بدی با نما و …
  سوال دیگه من نحو محاسبه مقدار لوله مصرفی ۱۳٫۵ و ۱۶ در ساختمان هست به طور تقریبی؟
  با تشکر

  • سلام هادی جان.
   در کل ما در زمان قیمت گذاری به صورت متر مربع، به این توجه نمی کنیم که هر طبقه چند واحد داره یا چقدر از هر طبقه برای راه رو و راه پله استفاده شده. ملاک ما کل زیربنای ساختمانه. یعنی وقتی از بالا به ساختمون نگاه می کنیم، به غیر از حیاط، این ساختمون چقدر از سطح زمین رو پوشنده. حالا این مقدار رو باید ضرب در تعداد طبقات کنید. که برای ساختمون شما میشه ۲۵۰ ضربدر ۷ مساوی با ۱۷۵۰ متر.

   پس راه پله هم جزوی از زیربنای ساختمونه و قیمت اون، همون قیمتی هستش که در متراژ واحد ها حساب میشه. ولی برای پشت بام هزینه ای دریافت نمیشه. چون فقط دو سه تا چراغ روی دیوار خرپشته نصب میشه.

   برای قیمت گذاری برق محوطه، در کتابی که خریدن کاملاً توضیح دادیم.

   قیمت گذاری نما هم دقیقاً همانند قیمت گذاری برق محوطه هستش

   مقدار لوله مصرفی برای یک واحد ۸۰ متری حدوداً ۴۰ عدد لوله شش متری pvc است. و اگر این مقدار رو به لوله خرطومی حساب کنیم میشه حدوداً ۱۲ توپ لوله خرطومی ۲۰ متری. پیشنهاد می کنیم کلاً از لوله خرطومی شماره ۱۶ استفاده کنید، چون تفاوت قیمت چندانی با شماره های ۱۳ و ۱۱ نداره.

 • سلام . مارک های با کیفیت سیم و کابل چه مارکهایی هست

  • سلام رامین جان. پاسخ دیشب به ایمیل شما ارسال شد. ولی دوباره عرض می کنم.
   افشار نژاد مشهد – سیمین کابل- مشهد کابل – برندهای خوبی هستند که ما خودمون از اونها استفاده می کنیم.

 • سلام مهندس عزیز،شبتون بخیر،مهندس برای برقکشي سیستم شبکه اتوماسیون که کنار هر نود شبکه یک پریز برق شهر و یک پریز برق ups قرار میگیرد و خط پریز برق شهر و ups هر کدام دارای سیم کشی جداگانه است،آیا نيازه که ارت هر کدوم هم جدا باشه یا نه همون یک سیم ارتي که برای پریزهای برق شهر ميکشيم همونم برای ups استفاده کنيم؟

  • سلام. مرسی . شب شما هم بخیر.
   خیر نیازی نیست. و همون یک سیم ارت برای همه پریزها کافیه

 • سلام
  من امروز صبح کتابتونو خریدم
  همه مراحل انجام شد و هزینش هم پرداختم
  ولی لینک دانلود هنوز برام نیومده

  • سلام. لینک دانلود کتاب به ایمیل شما ارسال شد. پوشه اسپم تون رو هم چک کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


آخرین سوالات پاسخ داده شده

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت استادکارُ شاگرد

سایت های همکار


نمایندگی فیوز سیبا

آموزش برق ساختمان در اینستاگرام

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران حاضر: 3
 • بازدید امروز: 6,333
 • بازدید دیروز: 7,111
 • بازدید ماه: 225,344
 • تاریخ به‌روزشدن سایت: دی ۱۶, ۱۳۹۵