خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
فروردین
۲۲
۱۳۹۵

نقشه برق ساختمان یک واحد مسکونی

نقشه برق ساختمان یک واحد مسکونی :

با سلام. امروز قصد داریم تا نقشه کشی برق ساختمان یک واحد مسکونی سه خوابه را ترسیم کنیم و تا مرحله لوله گذاری پیش برویم.

با دقت به نقشه پایین نگاه کنید، پیشنهاد می کنیم که کلید کنترل صفحه کلید را نگه دارید و اسکرول (غلتک) موس را بچرخانید تا نقشه ها زوم شود و کاملاً خوانا باشد. مشاهده می کنید که محل کلیدهای برق روی نقشه مشخص شده است.

ابتدا این علامت های اختصاری را یاد بگیرید.

علامت اختصاری وسایل برقی

نقشه کلیدهای برق یک واحد مسکونی

 

به محل دقیق کلیدهای برق توجه کنید، کلیدها نباید بعد از باز شدن درب ها پشت درب قرار بگیرند. باید زمانی که فردی در اتاق را باز کرد، کلیدها در دسترس ترین جای ممکن باشد، زیرا ورود به یک اتاق تاریک مثل ورود با چشمان بسته است.

به کلید های آشپزخانه توجه کنید. چون آشپزخانه در ندارد، این کلید ها باید در ابتدای ورودی درب آشپزخانه نصب شوند.

کلید مهتابی داخل حال باید دقیقاً در زیر مهتابی نصب شود.

تا جایی که امکان دارد و اصول برق ساختمان نقض نمی شود. کلید جاهای مختلف را نزدیک یکدیگر نصب کنید. یا حتی شده پشت به پشت همدیگر، در این صورت چون یک لوله ارتباطی حذف می شود. در مصرف سیم و لوله صرفه جویی می شود. در بالا مشاهده می کنید که کلید تراس با کلید “فضای ورودی قبل از تراس” در کنار هم و پشت به پشت کلیدهای اتاق خواب شماره یک هستند.

به محل نصب جعبه فیوز دقت کنید. شاید این بهترین جا برای جعبه فیوز باشد. زیرا هم در قسمت درب ورودی ساختمان است و هم از تمام قسمت های حال به خوبی دیده می شود. پیشنهاد می کنیم که جعبه فیوز را در آشپزخانه نصب نکنید. زیرا بعد از کابینت شدن، پشت کابینت قرار می گیرد و این اشتباه است.

خب حالا ” لوله های ارتباطی” را ترسیم می کنیم. به لوله هایی ارتباطی می گوییم که برق را “از جعبه فیوز به قوطی کلیدها ” یا “از قوطی کلیدها به قوطی کلیدهای دیگر” می برند. در نقشه پایین خط های سبز رنگ، لوله های ارتباطی هستند.

 

نقشه برق ساختمان لوله های ارتباطی

 

ما در بالا طوری لوله گذاری کرده ایم که بعداً در زمان نصب فیوزها بتوان سرخط های زیر را اعمال کرد:

یک- سرخط روشنایی حال و تراس یکی است.

دو- سرخط روشنایی هر سه اتاق خواب یکی است.

سه- سرخط روشنایی آشپزخانه و سرویس و حمام یکی است. یا اگر خواستید می توانید اینها را از هم جدا کنید.

 

– شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که اگر قرار است سرخط روشنایی هر سه اتاق خواب یکی باشد. چرا ما “از اتاق خواب یک تا جعبه فیوز” و “از اتاق خواب دو و سه تا جعبه فیوز” هر کدام یک لوله جدا به جعبه فیوز برده ایم.

پاسخ: این را به خاطر بسپارید که در برق ساختمان همه چیز به دو دسته کلی تقسیم می شود. یک روش اجرای اصولی. دو روش اجرای بازاری

روش اجرای اصولی ، روشی است که فقط به استاندارهای برق ساختمان تکیه می کند و می گوید حرف حرف استاندارد است.

روش اجرای بازاری ، روشی است که سعی می کند در پاسخ گویی به سوالات استاندارد کم نیاورد و در کنارش به فکر جیب کارفرما هم هست، که در مصرف سیم و لوله صرفه جویی کند. و از همه مهمتر به فکر سرعت اجرای کار و جیب آقای برقکار .

پس ما به این خاطر این کار را کرده ایم که در مصرف سیم و لوله صرفه جویی شود. و برای اینکه هر سه اتاق خواب با یک فیوز خاموش و روشن شوند، سیم فاز هر سه را در جعبه فیوز به یک فیوز وصل می کنیم. این طوری هم استاندارد را رعایت کرده ایم و هم سیم و لوله کمتری مصرف کرده ایم.

– اصولی تر این بود که از “کلید تراس تا جعبه فیوز” و از “کلید اتاق خواب یک تا جعبه فیوز” هم دو لوله جدا برای ارتباطی نصب می کردیم. ولی ما این کار را نکرده ایم تا در مصرف لوله و در مصرف سیم نول صرفه جویی کنیم. فقط در زمان سیم رد کردن در این لوله دو تا فاز و یک نول رد کنید.

 

خب حالا به سراغ رسم لوله های برگشتی می رویم. برای این که نقشه ما شلوغ نشود، لوله های قبلی را پاک می کنیم و لوله های برگشتی را رسم می کنیم. خط های آبی رنگ لوله های برگشتی یا به قول برقکارهای قدیمی دستک هستند.

 

نقشه برق ساختمان لوله های برگشتی

 

– مشاهده می کنید که در اتاق خواب ها لوله مهتابی و چراغ مرکز اتاق با یک لوله مشترک به کلید رفته اند تا در مصرف لوله و سیم نول صرفه جویی شود.

– در داخل آشپزخانه دو لوله آبی رنگ مشاهده می کنید. که یکی برای لوستر مرکز آشپزخانه نصب شده و به یک کلید دوپل رفته. و یک لوله دیگر از یک کلید دوپل به بالای اُپن رفته تا برق هالوژن ها را تامین کند. حالا تعداد هالوژن ها هرچه می خواهد باشد. شما باید همه هالوژن ها را با لوله برق به هم وصل کنید.

– ما در داخل دستشویی یک روشنایی و یک فن در نظر گرفته ایم. در داخل حمام هم یک روشنایی و یک فن، ولی اگر حمام پنجره هواکش دارد، نیاز به نصب فن در داخل حمام نیست.

نقشه پریزهای برق، تلفن و آنتن را هم در مطلب بعدی بیان می کنیم.

 

اگر از علاقه مندان برق کشی ساختمان هستید و می خواهید آن را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنید، پیشنهاد می کنیم کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق را از همین لینک دانلود کنید. ویرایش جدید این کتاب با مطالبی جذاب، بتازگی به روز شده است.

اگر در حین خواندن این کتاب یا هر کدام از مطالب سایت سوالی برایتان پیش آمد. ما همیشه با شماییم. فقط کافیست در لینک پایین آن را مطرح بفرمایید و روز بعد جواب آن را دریافت کنید.

سوالات خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


154 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام وباتشکر.من میخوام برق کشی ساختمان خودمون خودم انجام بدم چون هزینه پرداخت دستمزد برقکارو ندارم اگه امکانش هست میشه به من کمک کنید ویه نقشه برا یه ساختمان دوخوابه برام ارسال کنید.ب اتشکر

 • سلام ایا برای ساختمانهای حیاط دار که کنتور اصلی در نزدیک درب حیاط نصب میشود میتوان لوله های کابل اصلی برق را بعد از عبور از رایزر از کف حیاط به کنتور اصلی رساند?

  • سلام بله .
   مبحث ۱۳ مقررات ملی ساختمان میگه باید کانالی با عمق ۷۰ سانتی متر حفر بشه. بعدش ۱۰ سانتی متر ماسه بادی، بعدش قرار گرفتن کابل ها، بعدش باز دوباره ۱۰ سانتی متر ماسه بادی، بعدش یک ردیف آجر چینی. بعدش یک “نوار پلاستیکی زرد رنگ خطر” و مابقی رو با خاک پر کنید.

 • سلام
  ممنون از جوا ب خوبتون. این سرپیچ های سینی مانند که سه تا لامپ میخوره و سه تا لامپ هم اغلب ال ای دی بسته میشه میتونیم با یک کلید دو پل یا یک پل هر سه تاش رو روشن کنیم؟
  تو مقررات ساختمان اینها سه لامپ محسوب میشه یا هر سه مجموعا یکی محسوب میشه؟

  • سلام. مرسی. بله می تونید.
   در مقررات ساختمان اینها یک نقطه روشنایی حساب میشه.

 • باسلام وخسته نباشی
  لطفا”برق قدرت درس خوانده ام اما دوست دارم درزمینه برق ساختمان کارکنم لطفا راهنمایی بفرمائید.واگرمنبع هست به مامعرفی کنید باتشکر

  • سلام آقا حجت. ما تمام سعی مون رو کردیم که در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق، مبحث سیمکشی ساختمان رو به زبان ساده آموزش بدیم. و چون شما قبلاً برق خوندید، حتماً می تونید با خوندن این کتاب وارد این رشته بشید.

 • سلام خسته نباشین دلیل برق داشتن کف پشتبام چیست من یک سیم مفتول روی ایزوگام می کشم جرقه میزنه

  • سلام. یعنی اگر به ایزوگام دست بزنید برق شما رو میگیره؟

  • سلام لامپ خاموش میکنم چشمک میزنه
   ۲ وقتی فندک گاز میزنیم ال ای دی خاموش میشود ممنون

 • سلام خسته نباشید.
  وبا تشکر از وقتی که می گذارید وبه سؤالات جواب می دهید.
  در موقع لوله گذاری ساختمان بردن لوله ها ی برق از روی لوله های آب وفاضلاب مشکلی بوجود می آورد یا نه .
  باز هم ممنونم از شما استاد عزیز.

  • سلام. مرسی. اگر منظورتون لوله های کف ساختمون هستش که لوله های آب و برق روی همدیگه می افته. خیر مشکلی نداره و شما مجازید که این کار رو انجام بدید. چون هیچ راه حلی برای اون نیست.
   ولی عبور لوله های برق از کنار لوله های آب و فاضلاب از داخل یک رایزر مشترک ممنوعه و بایستی رایزر اونها حداقل ۵۰ سانتی متر با هم فاصله داشته باشه.

 • سلام خسته نباشید
  لطفا در مورد لوله گذاری وسیم کشی آیفون تصویری توضیح بدهید.
  ممنون میشم

  • سلام انشاا… در کتاب آموزش نصب عیب یابی و تعمیر آیفون های صوتی و تصویری

 • سلام.در ساختمان ۴طبقه برق اسانسور ازکجا باید تامین شود ایا از چالهاسانسور یا پارکینگ لطفا طریق لوله گذاری رو برام توضیح دهید همچنین طریق قرار تابلوهای اصلی.

  • سلام . برق آسانسور از کنتور سه فاز که در پارکینگ نصب شده تامین میشه و کابل اون باید به صورت مستقیم از چاله آسانسور رد بشه.

 • با سلام
  برای یک واحدمسکونی با یک طبقه پارکینگ و یک طبقه انباری هر دو ۱۴۰ متری . تابلو اصلی ساختمان باید چند تا کنتور داشته باشه و انشعابش باید تکفاز باشه یا سه فاز . فیوز روی خط وردی چی باشه
  اگه ورودی تکفاز باشه کلید اتوماتیک داریم برا یتکفاز یا باید همون منیاتوری باشه . ممنون

  • سلام. تابلو برق شما به تعداد هر واحد کنتور تکفاز می خواد و یک کنتور سه فاز برای پارکینگ، انباری ها، قسمت مشاعات و….
   فیوز روی خط ورودی رو خود کسی که تابلو رو می بنده به تعداد مورد نیاز برای کنتورها نصب می کنه.

   الان دیگه از کلید اتوماتیک استفاده نمیکنن، فیوز مینیاتوری جایگزین اون ها شده. خواهش می کنم

 • سلام
  یک منزل مسکونی دو طبقه با دودرب یکی از درها به طبقه اول فقط راه داره در دیگر به هر دوطبقه حالا میخوام ایفن تصویری نصب کنم طوری که گوشی طبقه اول بتوند هر دودرو بازکنه واز جلوی هردودر زنگ بخوره ولی گوشی طبقه دوم فقط دری که به دو طبقه راه دارد رو باز کنه واز همونجا زنگ بخوره درضمن میخواهم جلوی دری که به هر دوطبقه راه داره پنل دوواحدی وجلویه دردیگر پنل یک واحدی نصب کنم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام. متوجه سوال شما شدم. شما باید از گوشی هایی استفاده کنید که اصطلاحاً دو پنله هستند. از این مدل گوشی ها تویه بازار زیاده.اون وقت از هر پنل، چهار رشته سیم میاد داخل گوشی طبقه بالا( طبقه ای که دو درب داره) و از یک پنل هم چهار رشته سیم میاد داخل گوشیه طبقه ای که تنها یک درب داره.

 • سلام
  برای اینکه یک چراغ توسط دو کلید کنترل بشه از چه کلید باید استفاده کرد.مثلا تراسی که دو زاه ورود دارد و نباز به دو کلید و یکچراغ دارد.

  • سلام. باید از کلید تبدیل استفاده کنید.

 • تشکر از پاسختون
  یه سوال دیگه فراموش کردم بپرسم مهندس
  امکانش هست سرخط یه مسیر کلید و پریز و باهم یکی گرفت و به یک فیوز وصل کرد؟اگه امکان داره فیوز باید چند امپر باشه؟!

  • خواهش می کنم.خیر سرخط کلیدها و پریزها هیچ وقت نمیتونه یکی باشه

 • سلام.خسته نباشید مرسی از مطالب مفیدتون
  میشه بفرمایید حداکثر چند شعله لامپ را میتوان به یک فیوز ۱۰ امپر وصل کرد؟و همین سوالن درباره پریزها و فیوز ۱۶ امپر؟
  ممنون میشم جواب بدین.تشکر

  • سلام.ممنون. هر مدار روشنایی ۱۲ شعله و هر مدار پریز می تونه حداکثر ۱۲ پریز رو تغذیه کنه.

 • تشکر بابت نقشه ارسالی
  کلیدها چطور توی این مسیر بسته میشوند

  • سلام. در کتاب آموزش برق ساختمان در فصل اول ما این مورد رو به صورت تصویری آموزش دادیم.

   • سلام.برای سیم کشی آنتن برای یه ساختمون چند طبقه اگه بخوایم بکشیم اگر برای اتاق خواب ها پریز آنتن گذاشتیم سیم آنتن اتاق خواب ها و سالن هرطبقه رو جدا ببریم؟؟

    • سلام. خیر . تمام پریزهای آنتن هر واحد مسکونی رو همدیگه وصل کنید. بعدش از یکی از پریزها، یک سرخط به باکس اون طبقه یا به پشت بام ببرید.

 • سلام و خسته نباشید
  میشه لطفا نقشه زمانی که ما تمام لوله های خود را به جعبه فیوز بردیم میخواهیم برای یک سری از کلید ها و پریزهایی که در یک مسیر هستند را کابل برق ببریم را برای من بکشید تا بهتر متوجه بشم که چطوری کابل کشی کلید و پریز و قرار گرفتن سیم ها انجام میشود را متوجه بشم.

  • سلام. تمام سر خط ها رو که نمیشه تویه یک نقشه جا داد چون خیلی شلوغ میشه. ولی روش سیم کشی یکی از سرخط، مثلاً سرخط روشنایی اتاق خواب ها رو می تونید تویه تصویر زیر ببینید. در این نقشه از یک واحد مسکونی غیر واقعی استفاده شده تا راحتتر متوجه بشین.
   نقشه برق سرخط ها

 • سلام
  تشکر میکنم از اینکه وقت ارزشمندتون رو در اختیار همه میذارید
  میخواستم خواهش کنم برق هوشمند رو هم آموزش بدید تمام مراحلش رو
  بازم ممنون

  • سلام. این چیزی که شما می فرمایید یک بحث خیلی گستردست و با یکی دو تا مطلب نمیشه اون رو آموزش داد. ولی انشاا… یکم سرمون خلوت بشه، چشم.

 • ممنون اقای مرادی از ابدیت جدید نرم افزار

 • […] نقشه برق ساختمان یک واحد مسکونی […]

 • متشکرم

 • مرسی آقای مرادی مطالب مفیدی بود.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی