خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
دی
۴
۱۳۹۷

هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار

توجه: با توجه به افزایش دستمزد برقکارها و تکنسین ها، به تمام مبالغ ذکر شده در پایین، باید ۳۰ تا ۴۰ درصد اضافه کنید.

 

اگر حوصله خواندن این مقاله را ندارید می توانید فایل صوتی آن را از قسمت پایین گوش کنید.

 

دوستان عزیزم سلام. آرزو می کنم که حالتان خوب باشد و مثل همیشه سرزنده و شاداب، به دنبال یادگیری و افزایش مهارت های خود باشید. با وجود اینکه بنده در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق سعی کرده‌ام که در مورد هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار توضیحات کاملی را ارائه کنم ولی بعضی از مخاطبان می خواهند که مثال های بیشتری زده شود و این مبحث را بیشتر باز کنیم.
چند روز قبل هم یکی از کاربران سایت برای بنده ایمیلی فرستاده بود و می گفت که اختلافی بین او و کارفرما پیش آمده است، مشکل آنها این بود که در ابتدای کار با هم قراردادی را بصورت کتبی ننوشته بودند. و برقکار گفته بود که بصورت متر زیر بنا، برقکشی ساختمان را انجام خواهد داد، ولی نظر مالک این بود که بصورت شعله ای کار کند. و هر دو بصورت زبانی (نه کتبی) توافق کرده بودند که بصورت شعله ای و از قرار هر شعله ای ۱۲ هزار تومان کار برقکشی این ساختمان را انجام دهد. و حالا کار برقکشی ساختمان تمام شده بود و برقکار و کارفرما سر شمردن تعداد شعله ها، و اینکه در کل، این ساختمان ۳ طبقه چند شعله دارد، اختلاف نظر داشتند. این برقکار عزیز که از کاربران سایت آموزش برق است و از خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان، به بنده ایمیل زده بود و درخواست کرده بود تا مثل شورای حل اختلاف بین آنها داوری کنم.

ای کاش قبل از شروع هر پروژه ای یک قرارداد کتبی بصورت دست نویس بین کارفرما و برقکار نوشته شود تا شاهد این اختلاف ها و دلخوری ها در پایان کار نباشیم. یک قرارداد حتماً نباید رسمی باشد و در محضر امضا شود، حتی می تواند روی یک برگه کوچک و بصورت دست نویس باشد، ولی بایستی موارد زیر در آن قید شود.

 1. تاریخ قرارداد
 2. صمن قرارداد، یعنی اینکه چه خدمتی را ارائه می دهید و در ازای آن چه چیزی می گیرید.
 3. امضای شاهد قرارداد

پس پیشنهاد ما به همه برقکاران عزیز این است که قبل از شروع هر پروژه‌ای یک قرارداد کتبی بین خودشان و کارفرما امضا کنند. شاید کارفرما انسان شریف و درستکاری باشد، ولی از آنجایی که امکان دارد اجرای یک پروژه یکسال زمان ببرد و ذهن انسان گاهی فراموش می کند که چه توافقی با طرف مقابل داشته است. پس اگر هر کدام از طرفین فراموش کنند که قبلاً چه توافقی کرده اند کافیست که به قراردادشان مراجعه کنند و به این صورت اختلاف ها و دلخوری ها از بین خواهد رفت. چون اعتقاد من بر این است که اگر پروژه ای را انجام دهی و پول خوبی هم بگیری ولی دل کارفرما را به دست نیاوری، معامله را باخته ای. زیرا بهترین چیزی که میتواند برای یک برقکار بازاریابی کند، همین کارفرماهای راضی هستند که با بازاریابی زبان به زبان، تعریف کار و انصاف شما را پیش دیگران می کنند.

 

انواع مدل های تعیین دستمزد برقکاری :

هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار

خب بیایید ببینیم که یک برقکار به چند طریق می تواند بابت هزینه سیم کشی ساختمان از کارفرما مزد بگیرد.

 1. اجرای کار بصورت شعله ای
 2. اجرای کار بصورت متر زیر بنا
 3. اجرای کار بصورت کنتراتی
 4. اجرای کار بصورت روزمزد
 5. اجرای کار بصورت آیتمی

حالا هر کدام را بیشتر توضیح می دهیم.

۱- تعیین دستمزد برقکار بصورت شعله ای :

ابتدا چند اصطلاح را تعریف می کنیم.

شعله چیست؟ به تمام کارهایی که یک برقکار باید انجام دهد تا یک وسیله برقی، چه روشنایی و چه پریز، در یک قسمت از ساختمان روشن شود، اجرای یک شعله گفته می شود. مثلاً وقتی آقای برقکار یک قسمت را شیار میزند، آنگاه یک قوطی کلید را نصب می کند، و برای آن لوله گذاری می کند و داخل این لوله، سیم رد می کند و در نهایت کلید و سرپیچ لامپ (پاتروم) را نصب می‌کند، در واقع یک شعله را اجرا کرده است. یا مثلاً وقتی برقکاری شیارزنی می کند و بعد یک قوطی کلید را نصب می کند، و برای آن لوله گذاری می کند و در داخل این لوله ها سیم رد می کند و در نهایت یک کلید دوپل و ۲ عدد سرپیچ لامپ را نصب می کند، در واقع ۲ شعله را اجرا کرده است. پس در اجرای هر شعله تمام کارها از شیارزنی گرفته تا، قوطی گذاری، لوله گذاری، سیمکشی و نصب کلید و سرپیچ لامپ برعهده برقکار است.
بد نیست بدانید که هر کدام از پریزهای تلفن، پریزهای برق، پریزهای آنتن، شستی زنگ، خودِ زنگ و هر کدام از فیوزهای داخل جعبه فیوز هم هر کدام یک شعله حساب می شوند. و کلید کولر استثنائاً ۳ شعله حساب می شود، چون ۳ کلید روی آن قرار دارد.

دستمزد اجرای هر شعله در شهرهای مختلف متفاوت است مثلاً برای امسال یعنی سال ۱۳۹۷ در تهران حدوداً ۱۵ هزار تومان و در شهرهای بزرگ ۱۳ هزار تومان و در شهرستان ها حدوداً ۱۰ هزار تومان است.

برای اینکه متوجه شوم این قسمت را خوب فهمیده اید، حالا من از شما سوال می‌پرسم!!!

سوال شماره ۱

اگر ۵ چراغ جدا از یکدیگر با یک کلید یک پل خاموش و روشن شود، چون کلید همه آنها مشترک است، در این حالت ما کلاً ۱ شعله داریم یا ۵ شعله؟ پاسخ: در این حالت ما ۵ شعله داریم، چون ۵ وسیله برقی مجزا از یکدیگر داریم.

سوال شماره ۲

فرض کنید که ما یک لوستر داریم که این لوستر ۱۰ عدد لامپ دارد و با یک کلید یک پل خاموش و روشن می شود. در این حالت ما کلاً چند شعله داریم؟ پاسخ: در این حالت ما کلاً یک شعله داریم. ولی هزینه نصب لوستر که حدوداً ۵۰ هزار تومان است باید جداگانه حساب شود. علتش هم این است که ما با فشار دادن یک کلید یک پل تنها یک وسیله برقی را در یک نقطه مشخص روشن کرده‌ایم.

 

 

توجه۱: اگر برقکار بخواهد بجای یک سرپیچ لامپ معمولی یک مهتابی یا لوستر یا فن سرویس بهداشتی را نصب کند، قضیه فرق می کند. و در این حالت باید برای نصب، مهتابی، لوستر و فن دستمزد جداگانه بگیرد. ولی الباقی کار، یعنی نصب کلید، لوله گذاری و سیمکشی داخل لوله ها یک شعله حساب می شود.

توجه۲: در مدل شعله ای، نصب آیفون و پنکه سقفی بصورت شعله ای حساب نمی شوند و برای این موارد باید آیتمی مبلغی را تعیین کنید. مثلاً اجرت نصب یک پنل آیفون تصویری به همراه قفل بازکن ۵۰ هزار تومان و اجرت نصب هر مانیتور در داخل واحدها حدوداً ۲۵ هزار تومان است. که ما در کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری در مورد اجرت نصب و تعمیرات آیفون ها کامل توضیح داده‌ایم.

توجه: بد نیست بدانید که روش شعله ای دیگر منسوخ شده و کمتر برقکاری بصورت شعله ای کار می کند. و به شما هم پیشنهاد می کنیم که به این صورت با کارفرما قرارداد نبندید، زیرا هرچقدر هم دقیق حساب کنید، بین شما و کارفرما اختلافاتی به وجود می آید.

 

قبل از اینکه به سراغ ادامه مقاله بروید. خواستیم یادآوری کنیم که قسمت جدیدی تحت عنوان استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند به نوار سمت راست سایت اضافه شده است و استادکاران عزیزی که دنبال شاگرد می گردند می توانند آگهی خود را در این قسمت ثبت کنند تا دوستانی که می خواهد شاگردی کنند و کار یاد بگیرند با ایشان تماس بگیرند. این استادکاران کافیست، نام و نام خانوادگی، اسم شهر و توضیحات لازم را به شماره ۰۹۱۹۴۰۵۳۸۵۳ پیامک کنند تا ما از طریق سایت آموزش برق، شاگرد مورد نظر را برایشان پیدا کنیم.

۲- تعیین دستمزد برقکاری بصورت متر زیر بنا :

روش دوم که بیشتر برقکارها و پیمانکارهای بزرگ به این طریق قرارداد می بندند، به این صورت است که، کار را به صورت مترمربع از زیر بنای ساختمان قیمت گذاری می‌کنند، که این مبلغ در سال ۱۳۹۷ برای یک ساختمان مسکونی (با برقکشی کاملاً معمولی) برای هر متر مربع:
• بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان برای شهرهای کوچک
• بین ۶۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان برای شهرهای بزرگ
• و بین ۹۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان برای تهران بزرگ قیمت گذاری می شود.
• برای ساختمان های اداری و تجاری و هتل ها که پیچیدگی کار بیشتر است این مبلغ می تواند تا ۲۵۰۰۰ تومان هم تعیین شود.

برای این مدل هم یک مثال میزنیم تا بهتر متوجه شوید، فرضاً کارفرما یک ساختمان ویلایی ۱۰۰ متری دارد، و از شما می خواهد که به عنوان یک برقکار، برای اجرای این پروژه قیمت بدهید. در این حالت هزینه اجرای کامل برقکشی این منزل مسکونی در یک شهر کوچک چیزی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان می شود و برای یک شهر بزرگ بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان باید قیمت بدهید. که البته هزینه نصب لوسترها، هزینه نصب گوشی و پنل آیفون، هزینه نصب کولر آبی و آنتن روی پشت بام را باید جدا از این مبلغ حساب کنید. و تعداد هالوژن ها هم در این حالت نباید از ۱۰ عدد بیشتر شود، و اگر اطراف سقف پذیرایی و اتاق خواب ها تعداد بیشتری هالوژن وجود داشته باشد، باید هزینه هر هالوژن اضافی بصورت آیتمی حساب شود.

سوال؟؟؟

هزینه اجرای برقکشی یک واحد مسکونی ۷۰ متری در شهر تهران که به صورت متر زیر بنا با کارفرما قرارداد بسته اید چقدر می شود؟ پاسخ: از آنجایی که هر متر مربع سیمکشی ساختمان در تهران ۹۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ هزار تومان است. پس هزینه سیمکشی کل این واحد عددی بین ۶۳۰ تا ۸۴۰ هزار تومان می شود.

 

۳- تعیین دستمزد برقکار بصورت کنتراتی :

در این نکته بحثی نیست که اگر کاری را بصورت کنتراتی به شخصی بسپارید، سرعت اجرای آن شخص در انجام آن کار چند برابر خواهد شد و شخص با عشق و علاقه بیشتری مشغول کار خواهد شد. یک مثال از انجام کار بصورت کنتراتی برایتان میزنم که مزیت های این روش را بهتر درک کنید. فرض کنید شما مالک یک ساختمان ۳ طبقه هستید و حالا مشغول ساخت این ساختمان هستید. یک کامیون ماسه خریده‌اید و برای انتقال این ماسه ها به طبقه سوم ساختمان به دنبال ۲ نفر کارگر می‌گردید. به محل اقامت کارگران می روید و ۲ کارگر را به سر پروژه می آورید. یک حالت این است که شما به آنها بصورت روزمزد، دستمزد بدهید و قرار بگذارید که از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر برای شما کار کنند و ماسه ها را جابجا کنند، در این حالت شما همیشه باید روی سر کارگرها بایستید تا آنها از زیر کار در نروند. چون آنها می دانند که چه سریعتر کار کنند چه آرامتر، باید تا ساعت ۵ بعد از ظهر در خدمت شما باشند. تازه بعضی هایشان انتظار دارند که صبحانه و نهارشان را هم شما تقبل کنید. و یک حالت دیگر هم این است که شما کار را بصورت کنتراتی به آنها واگذار کنید، مثلاً بگویید من به شما ۱۰۰ هزار تومان می‌دهم و شما تا هر ساعتی که دلتان خواست کار کنید و این ماسه ها را جابجا کنید. مطمئن باشید اگر کار تا ساعت ۱۰ شب هم طول بکشد، و حتی اگر شما روی سر کارگرها نباشید، آنها کار را با سرعت خیلی زیاد انجام خواهند داد. زیرا می دانند که برای خودشان کار می کنند و اگر هم سریعتر تمام کنند، میتوانند بروند منزل و استراحت کنند.

شما نیز می توانید از کارفرما بخواهید که بعضی کارها را بصورت کنتراتی به شما واگذار کنند. فرضاً مالک یک ویلا می خواهد تعدادی پایه چراغ پارکی در محوطه ویلایش نصب کنید. شما با خود حساب میکنید که می توانید با یک شاگرد در مدت زمان ۲ روز، کانال های لازم را در محوطه حفر کنید و تمام آن پایه چراغ ها را نصب کنید. به همین خاطر می توانید به کارفرما بگویید که مثلاً من تمام این پروژه را به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان برای شما انجام می دهم. خیلی از کارفرماها مایلند که به این صورت قرارداد ببندند، زیرا خیالشان راحت است که برقکار با سرعت بیشتری پروژه را تحویل می دهد.

 

۴- تعیین دستمزد برقکار بصورت روز مزد :

روش بعدی برای تعیین دستمزد برقکار به این صورت است که مقدار کار کم است و کارها بیشتر بصورت خورده کاری و پراکنده هستند که شما در همان ابتدای کار نمی توانید تخمین بزنید که این پروژه چه مدت زمان می برد. در این صورت میتوانید بصورت روزمزدی یا ساعتی از کارفرما مزد بگیرید.
فرضاً مدیر یک ساختمان می خواهد دستی به سر و روی برق مجتمع بکشد. و کلیدهای خراب را تعویض و سنسورهای معیوب را تعمیر یا تعویض کند. ولی خودش هم نمی داند که چه تعداد از کلیدها، چراغ ها و سنسور حرکتی خراب شده‌اند. و احتمال دارد که در میان کار، بعضی چیزهای دیگر یادش بیاید یا مثلاً برای بعضی قسمت‌ها چشم راه پله جدید نصب کند. در این صورت شما می توانید از ایشان بخواهید که بصورت روز مزد برایش کار کنید. و اگر قرار باشد که روز مزدی کار کنید باید از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر (در بعضی شهرها تا ۴) در خدمت کارفرما باشید و هر کاری را که ایشان از شما خواست انجام دهید.
مزد روزمزد برای یک برقکار در سال ۱۳۹۷ در شهرهای کوچک ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان و در شهرهای بزرگ ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است.

 

۵- تعیین هزینه سیم کشی ساختمان بصورت آیتمی :

یک مدل دیگر از روش های قیمت گذاری و تعیین هزینه سیم کشی ساختمان ، بصورت آیتمی است. که کم کم دارد بین برقکارها جا باز می کند. از این مدل بیشتر برای پروژه های بزرگ مسکونی، یا اداری، یا تجاری و یا هتل ها استفاده می شود. به این صورت که مراحل انجام یک کار را به آیتم های خیلی ریز تقسیم می کنند و برقکار به ازای انجام هر مقدار از این آیتم ها مزد دریافت می کند. مثلاً برای هر متر شیار زنی ۷۰۰ تومان، برای نصب هر عدد قوطی کلید برق ۱۵۰۰ تومان، برای نصب هر متر لوله پی وی سی برق ۱۲۰۰ تومان، برای رد کردن هر متر سیم داخل لوله ها ۷۰۰ تومان، برای نصب هر کلید یا پریز ۴۵۰۰ تومان و برای نصب هر سرپیچ لامپ ۳۰۰۰ تومان اجرت می گیرند. این عددهایی که گفته شد برای هر شهر متفاوت است و اتحادیه برق و الکترونیک هر شهر وظیفه دارد که در ابتدای هر سال این قیمت ها را مشخص کند، که به آن نرخ نامه برق ساختمان یا فهرست بهای دستمزد گفته می شود. مثلاً نرخ نامه شهر شیراز و اصفهان را که با جستجو در گوگل پیدا کرده‌ام در پایین برای شما قرار می دهم. اگر شما هم در گوگل سرچ کنید، شاید نرخ نامه شهر خودتان را پیدا کنید. در غیر اینصورت باید حضوراً به دفتر اتحادیه برق شهرتان بروید و نرخ نامه شهر خودتان را دریافت کنید و بر طبق آن از مشتری دستمزد بگیرید.

نرخ نامه برق کشی ساختمان سال ۱۳۹۷ شهر شیراز

نرخ نامه سیمکشی ساختمان سال ۱۳۹۷ شهر اصفهان

نرخ نامه برق صنعتی سال ۱۳۹۷ شهر شیراز

نرخ نامه اتحادیه برای نصب دوربین مداربسته سال ۱۳۹۷ شهر تهران

 

تقاضا: دوستان عزیز اگر نرخ نامه برق کشی شهر خود را دریافت کرده اید، ممنون میشویم با گوشی موبایلتان از آن عکس بگیرید و از طریق فرم تماس با ما ارسال کنید تا آن را در سایت قرار دهیم تا همه کاربران از آن استفاده کنند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از مغازه دار یا فروشنده ای درخواست تخفیف بیشتر کنید. در این صورت آقای مغازه دار یا فروشنده به برگه نرخ نامه اتحادیه که در گوشه ای از مغازه اش چسبانده است اشاره می کند و می گوید “ببینید من حتی از نرخنامه اتحادیه هم برای شما کمتر حساب کرده ام، لطفا بیشتر از این چانه نزنید”. خب شما هم همین کار را انجام دهید، از نرخنامه برقکاری شهرتان یک پرینت بگیرید و همراه خود داشته باشید تا مثلاً وقتی مشتری به شما می گوید”چه خبره برای نصب یک آیفون تصویری ۷۵ تومن می‌گیری؟؟؟!!! در اینصورت کافیست نرخنامه را به مشتری نشان دهید تا مطمئن شود که بیشتر از عرف بازار دستمزد نمی‌گیرید.

 

 

نکته: در تمام این ۵ مدل، هر گونه ماهیچه کشی و محافظت از لوله های برق از آسیب و سرقت آنها برعهده کارفرماست.

مسابقه این هفته برای مقاله هزینه سیم کشی ساختمان:

همه ما قبول داریم که شغل برقکاری شغلی ست با دردسر زیاد و درآمد نسبتاً کم. بنظر شما یک برقکار یا نصاب سیستم های حفاظتی چه کارهایی می تواند انجام دهد که درآمدش بیشتر شود؟ و اینکه چطور می تواند پروژه های بیشتری را دست بگیرد بدون اینکه لازم باشد زیر آب سایر همکاران خود را بزند یا قیمت کارش را برای به دست آوردن یک پروژه پایین بیاورد؟
تنها کافیست چند تا از راه حل ها را نام ببرید. به کسی که بهترین راه حل ها را ارائه دهد یکی از کتاب های سایت آموزش برق، به انتخاب خود ایشان هدیه داده می‌شود. و اگر شخص برنده همه کتاب ها را تهیه کرده باشد مبلغ کتاب به او داده خواهد شد. به نمایندگی از تمام دوستان، نفر برنده را بنده، مهندس سعادت‌پور و مهندس شیخ ‌انصاری انتخاب می کنیم.

پیوست در تاریخ ۱ اسفند:

برنده این مسابقه آقای مجتبی نقوی انتخاب شد. چون به مواردی بیشتری اشاره کرده و نظرات ایشان مورد تایید ما است. پاسخ ایشان به شرح زیر بود.

سلام و احترام
من فکر میکنم اولین چیزهایی که نیازه تا به اهداف ذکر شده برسیم علاقه مهارت و دقت هست وقتی این عوامل رو در خودمون پرورش بدیم با یک برنامه ریزی دقیق و بازاریابی با استفاده از روش های نو مثل پنل های ارسال پیامک ایجاد سایت یا وبلاک و کانال های شبکه های اجتماعی و یا تبلیغات خلاقانه مثل چاپ روی لیوان میتونه خیلی تاثیر گذار باشه.خیلی مهمه که به کارمون علاقه داشته باشیم و اونو با منت و از سرناچاری انجام ندیم وقتی علاقه داشته باشیم شک نکنید میریم دنبال یادگیری و افزایش مهارت و به روز کردن دانشمون و استفاده از بهترین روشهای انجام کار.حالا وقتی مهارت رو بدست اوردیم باید اونو با دقت اجرا کنید تو این مرحله ما وارد یک فضای رقابتی بین خودمون و همکارا میشیم و همیشه قیمتی به کارفرما بدیم که ارزش مهارت و دقتمون کم نشه و بازار رو برای همکارامون هم خراب نکنیم وقت اونا هم متوجه این موضوع بشن که ما کارهامون رو به بهترین روش اجرا میکنیم مطمئنا کار رو به قیمت معقولانه ای به ما میدن.حفظ مشتری هم نکته خیلی مهمه خیلی جاها دیدم که برخی همکارا از انجام پروژه های کوچیک یا حتی خرده کاری ها کناره گیری میکنند در حالی که برقکار باید همیشه حاضر باشه و برای مشتری وقت و ارزش قائل باشه چه بسا نیاز مشتری تعویض یه فیوز یا سرپیچ باشه و خیلی خوبه اگر بتونیم یک اکیپ فعال و متخصص درست کنیم و تبلیغات مستمر داشته باشم
با تشکر

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.189 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام کتاب آموزش آیفون های تصویری ۲کی منتشر میشه؟

  • سلام. احتمالاً تا آخر امسال طول بکشه.

 • تو مورد دوم متر زیربنایی
  یک ساختمان ۵۵۰ متری و سه طبقه متری ۱۰۰۰۰ تومن چجوری حساب میشه
  کل باید ۵۵۰ متر رو حساب کرد یا باید سه طبقه رو مجموع گرفت یعنی ۱۶۵۰ متر

  • سلام. بله باید سه طبقه رو مجموع گرفت که جمعاً میشه ۱۶۵۰ متر.

 • بنده تکنیسین برق کارخانه هستم.واینکه با قیمتهای کار برق بیرون اشنایی ندارم.لذا سوال بنده این هست که رفع قطع شدگی برق یه پریز وهواکش وکولر,تعویض هواکش تکفاز,تعویض پژکتور smd۵۰وات روی تابلو تبلیغاتی یه کلینیک(از پنجره که الته حفاظ داشت ومجبور شدم باسیم برق از طبقه اول پایین بدم.ومجدد بعد انجام کارتعویض بالا بکشم),وهمچنین کشدن ۵متر کابل۲/۵×۲اتصال برقش,بستن ۲پریز که در مجموع۵ساعت زمان برد چقدر میشه

  • سلام. این موارد خورده کاری حساب میشه. بنظرم برای این مدت زمانی که صرف کردین ۸۰ تا ۱۰۰ تومن دستمزد عادلانه ای باشه.

 • ببخشید اجرت کارگذاشتن ریسه شیلنگ SMD دو ردیفه حول حوش ۴۰متر,رفع اشکال سیم کشی روشنایی دیواری,تعویض یکعدد فیوز مینیاتوری داخل واحد چقدر میشه

  • سلام. لطفاً یکی از نرخ نامه های بالا رو دانلود و قیمت ها رو مشاهده کنید.

 • سلام خسته نباشید میخواستم بدونم الان نرخ برقکاری بصورت چکی تو تهران سمت میدان خیام واحدهای اداری چقدر میشه

  • سلام. تا نقشه کار دیده نشه نمیشه دقیق قیمت داد. ولی متر زیر بنا حدوداً ۱۲ تا ۱۵ تومن هستش.

 • سلام و خدا قوت به شما
  لطفا بفرمایید اجرت برق کاری از صفر تا صد یک ساختمان سه واحد در شهر اصفهان فقط بدون سوراخکاری وشیار زنی چگونه محاسبه می شود در سال ۹۸
  ممنون از شما

  • سلام. مرسی. به قیمت های بالا که مربوط به سال ۹۷ هستش ۳۰ درصد اضافه کنید.

 • سلام آقای مرادی ، مصطفویان هستم از آذربایجان شرقی.
  برق کار ساختمان هستم ، دنبال کار در شهرستانهای مجاور یا حتی تهران هستم اگر کسی رو سراغ دارین که با ایشون همکاری کنم و منبع درآمد داشته باشم ممنون میشم. متاهل هستم و دو فرزند ۰۹۱۴۹۲۲۲۰۵۴

  • سلام. در قسمت سمت راست سایت، در بخش استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردن، آگهی ها رو بخونید و باهاشون تماس بگیرید. انشاا… کسی رو پیدا می کنید.

 • با سلام و خسته نباشید
  اجرت سیم کشی و نصب کلید و پریز و آیفون و هالوژن و چشمی ارت و‌….صفر تا صد برای چهار طبقه مسکونی ۱۵۰ متری و دو طبقه پارکینگ در تهران در چه حدودی باشه مناسبه …باتشکر

  • سلام. مرسی. لطفاً خودتون یکی از نرخ نامه های بالا رو دانلود کنید و مشاهده کنید. برای امسال به هر مورد ۳۰ درصد اضافه کنید.

 • سلام استاد .خسته نباشید.
  من یه خونه ای دارم که کناف کاری کردم و واس هالوژن سوراخ کاری هم کردم.الان یه برق کار اوند کارو انجام بده و بحث قیمت شد یه قیمتی داد.خواستم بپرسم ازتون که فقط سیم کشی ۴۱ هالوژن چه قدر قیمتش میشه و تا چه قدر عادلانست؟ممنون میشم جواب بدید
  عارف علیزاده

  • سلام. اگر سوارخ کاری رو خودتون انجام داده باشید. هزینه نصب هر هالوژن بدون سیمکشی و لوله گذاری ۸ تومن هست. و هزینه سیم کشی و لوله گذاری هم ۳ هزار تومن. یعنی جمعاً برای هر هالوژن ۱۱ تومن که باشه این قیمت عادلانه ست.

 • باسلام خدمت اساتيد محترم
  (ازشهراهواز) خدمتتان ایمیل میفرستم ویکبارهم کتاب آموزش جامع برق ساختمان ازشما خریدکرده ام.
  ازبنده بعنوان برقکار خواسته شده که کاربرق یک چهارواحده سنتی یعنی دوطبقه هرطبقه دوواحدوهرواحد۷۰مترزیربنا را انجام دهم باتوجه به اینکه توسط برقکار قبلی لوله های سقف وبدنه وفوطی کلیدها نصب شده است.حالا برقکار قبلی پس ازتسویه حساب بامالک بعلت مهاجرت ازاین شهر رفته اند.
  حالامالک ازمن خواسته که طبق یک قیمت مشخص الباقی کاربرق را ازقبیل سیم کشی ونصب کلید کلیدپریزوغیره بصورت کامل راه اندازی وانجام دهم. الان نظرشمااساتیدمحترم دراین رابطه که جهت انجام کارازکدام روش دستمزدواجرت استفاده کنم چیست؟ . باتشکرفراوان

  • سلام ناصر جان. اگر من جای شما باشم کار رو باید از صفر حساب کنم، چون خیلی از نابرقکارهای عزیز که ادعای برقکاری دارن میان و کاری رو بصورت ناقص و نادرست انجام میدن و در وسط کار با کارفرما به مشکل می خورن و می ندازن میرن و حالا شما باید دوباره از اول هر چی رو که اون نابرقکار قبلی انجام داده بررسی کنی و ایراداتی رو که اون نتونسته برطرف کنه شما برطرف کنی. پس فکر نکنید که چون قوطی کلیدها نصب شده و مقداری لوله گذاری انجام شده کار شما سبک تر شده. بنظرم کار رو از اول و بصورت متر زیر بنا حساب کنید و نهایتاً ۱۰ تا ۱۵ درصد از مبلغ کل رو تخفیف بدین.
   و حتماً این رو هم مطمئن بشید که مالک ساختمان داره واقعیت رو میگه و واقعاً برقکار قبلی به رضایت خودش گذاشته و رفته. چون شاید مالک به اون برقکار قبلی پول نداده و برقکار برای مدتی کار رو متوقف کرده تا مالک رو تحت فشار بزاره. و حالا از نظر اخلاقی اصلاً درست نیست که یک برقکار بره و ادامه کار یک برقکار قبلی رو انجام بده.

 • سلام اقای مهندس خسته نباشید..پروژه دوطبقه بصورت چهارواحد و.هر واحد تقریبا ۸۰تا۹۰متری هستن …
  در قراردادقیمت لوله گذاری هر واحد و سیم کشی هرواحد ونصب کلید و پریز دانه ای چه قدر میشود!؟درمشهد
  واگر بخواهیم به یک برقکار ماهر دستمزد این موارد را بدهم چقدر بدهم عادلانه است!؟
  ممنون

  • سلام. این مورد رو آیتمی حساب نکنید. بلکه بهترین حالت برحسب متر زیر بنا هستش. بسته به منطقه شما حدوداً متری ۸ تا ۱۰ هزار تومن حساب میشه. البته باز هم باید نقشه کار دیده بشه تا طبق نقشه قیمت دقیق داده بشه.

 • چقدر جالب . فایل صوتی هم قرار دادید تا احیانا یکی حوصله نداشت متون رو بخونه اون رو گوش بده😁
  اساتید بزرگ من . یک چیزی رو هیچکس تابحال کاربردی و قابل فهم داخل اینترنت توضیح نداده و اون هم کلید هود آشپزخانه هست . اگه درموردش مطلبی رو منتشر کنید ممنون میشم . مخصوصا هودهای دو موتوره

  • سلام. بله درسته. سرمون خلوت بشه چشم.

 • سلام من ۲۰ متر سیم کشی کردم و ۱۰ عدد هالوژن نصب کردم چقدر دستمزد باید بگیرم

  • سلام. شرایط فرق می کنه. اینکه سیم ها داخل لوله باشن یا نباشن، جای هالوژن ها سوراخ داشته باشه یا خودتون با گردبر سوراخ کنید، روی قیمت تاثیر داره.
   در کل این موارد خورده کاری رو روزمزد یا کنتراتی حساب کنید. بنظر من حدوداً ۸۰ تا ۱۰۰ تومن یک دستمزد عادلانست.

 • سلام ما با برقکارمون شعله ای قرارداد بستیم قیمت هالوژن و شلنگی در کناف را یک قیمت گفت و قیمت هالوژن و شلنگی داخل نما را به خاطر ارتفاع، قیمتی متفاوت، نمای ما هم با دو کلید تک پل خاموش وروشن می شود و پول دو شعله را هم جدا حساب کرد آیا برای هالوژن های نما و شلنگی نما باید مبالغ دیگری هم پرداخت کنیم یا خیر؟با تشکر

  • سلام. بله باید هزینه جداگانه ای پرداخت بشه. هالوژن های کناف رو میشه بصورت شعله ای حساب کرد ولی ریسه ها و هالوژن های نما باید بصورت آیتمی و متری حساب بشه. نصب هر هالوژن در نما حدوداً ۲۰ هزار تومان و نصب هر متر ریسه در نما هم ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ هزار تومان است.

 • يك پيشنهاد براي كساني كه از صداي زياد هود آشپزخانه قديمي ( اخوان ) يك موتور يا دوموتوره استفاده ميشود با يك مدار ساده و كم هزينه ( ماژول ديمر ) كاهش دهيد و حتي مقدار سرعت آن را تنظيم كنيد اگر در بازار بتوانيد يك ديمر ۲۰۰۰ يا ۳۰۰۰ وات ( بازار امجد جمهوري يا ميدان امام خميني پاساژ فرقان طبقه بالا ) بخريد ميتوانيد سر راه سيم اصلي قرار دهيد بدين ترتيب وقتي كليد ۱ -۲ -۳ را كه معمولا بر روي هودها بصورت استاندارد قرار دارد ميتوانيد بدون هيچ تغييراتي درهود هواكش ميزان سرعت هود را كم و زياد كنيد و با كليدهاي ۱ كه كم مي باشد با ولوم روي ديمر كم كرده و بدين ترتيب در شماره هاي ۲ و ۳ به ميزان متناسب گردش هواكش هود افزايش مي يابد كه بدين ترتيب سرعت هود كنترل ميشود و صداي وحشناك آن كه اكثرا خانمها و آقايان از صداي آن بيزار هستند از روشن كردن آن خودداري مي كنند و با ديمر حل ميشود . موفق باشيد .

  • سلام. بسیار عالی.

 • سلام برای مدرسه ای کار میکنم کارفرما میگه متر زیر بنا حساب کنم حالا ویدئو پروژکتور و سیستم اعلام حریق و سرقت هم روی زیربنا حساب می شه؟
  ممنون از شما

  • سلام. بله برقکشی رو متر زیر بنا کار کنید ولی اون مواردی که فرمودین رو آیتمی کار کنید چون ربطی به برقکشی ندارن.

 • سلام مهندس خسته نباشی ی سوال در برق ساختمان پریز هم ی شعله حساب میشه ؟

  • سلام. بله پریز هم شعله حساب میشه.

 • سلام خدمت استادان وهمکاران عزیزم همگی خسته نباشید و ارزوی سربلندی وموفقیت برای تمامی شما عزیزان دارم …..من یه سوال برام پیش امده .ایا میشود در یک ساختمان دو طبقه یه ایفن تصویری تابا .ویک ایفن صوتی تابا کار بگذاریم هر کدام برای یک طبقه در حالی که ترانز با قفل بازکن در یکی باشد .من نصب کردم حالا هر دو دروباز میکنن ولی از گوشی ایفن صوتی صدای کرکر میاد .چطوری این مشکل و میشه بر طرف کرد

  • سلام جناب رحیمی. بله امکان پذیره و میشه از یک ترانس و قفل بازکن مشترک استفاده کرد.
   مشکلی که می فرمایید از خود آیفون صوتی هست و ربطی به قفل بازکن نداره. گوشی صوتی رو به پنل متصل نکنید، و فقط برق پنل رو بهش وصل کنید، اگر باز هم صدای کر کر از پنل میومد، یا خازن های داخل پنل خراب شدن یا برد داخل پنل آسیب دیده.

 • سلام اقای مرادی وقت بخیر،میخواستم بدانم دستمزد خورده کاری دریک ساختمان ،مثل بستن سرپیچ و لامپ چگونه محاسبه می شود؟؟؟

  • سلام. بهتره که خورده کاری ها رو بصورت کنتراتی یا روزمزدی حساب کنید. و یا اینکه بصورت آیتمی حساب کنید و مبلغی رو هم به عنوان ورودی دریافت کنید.

 • سلام مهندس؛ من بدون قرارداد برق کشی یک ساختمان ویلایی ۱۰۰ متری انجام دادم و چون اشنا بود قراردادی نبستیم. لوله گذاری انجام شده بود و سیم عبور داده شده بود. پریز و کلید و شعله لامپ و حسگر راه پله و جعبه فیوز هارو وصل کردم و سیم بندی انجام دادم. قیمت این رو چطور حساب کنم؟ حسگر راه پله سقفی چه قیمتی داره؟

  • سلام. متر زیر بنا باهاشون حساب کنید بهتره. سوال کنید که عرفش در شهر شما چقدره و بصورت متر زیربنا حساب کنید.
   نصب هر حسگر راه پله ۲۵ هزار تومان اجرت داره.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی