خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
دی
۴
۱۳۹۷

هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار

توجه: با توجه به افزایش دستمزد برقکارها و تکنسین ها، به تمام مبالغ ذکر شده در پایین، باید ۳۰ تا ۴۰ درصد اضافه کنید.

 

اگر حوصله خواندن این مقاله را ندارید می توانید فایل صوتی آن را از قسمت پایین گوش کنید.

 

دوستان عزیزم سلام. آرزو می کنم که حالتان خوب باشد و مثل همیشه سرزنده و شاداب، به دنبال یادگیری و افزایش مهارت های خود باشید. با وجود اینکه بنده در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق سعی کرده‌ام که در مورد هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار توضیحات کاملی را ارائه کنم ولی بعضی از مخاطبان می خواهند که مثال های بیشتری زده شود و این مبحث را بیشتر باز کنیم.
چند روز قبل هم یکی از کاربران سایت برای بنده ایمیلی فرستاده بود و می گفت که اختلافی بین او و کارفرما پیش آمده است، مشکل آنها این بود که در ابتدای کار با هم قراردادی را بصورت کتبی ننوشته بودند. و برقکار گفته بود که بصورت متر زیر بنا، برقکشی ساختمان را انجام خواهد داد، ولی نظر مالک این بود که بصورت شعله ای کار کند. و هر دو بصورت زبانی (نه کتبی) توافق کرده بودند که بصورت شعله ای و از قرار هر شعله ای ۱۲ هزار تومان کار برقکشی این ساختمان را انجام دهد. و حالا کار برقکشی ساختمان تمام شده بود و برقکار و کارفرما سر شمردن تعداد شعله ها، و اینکه در کل، این ساختمان ۳ طبقه چند شعله دارد، اختلاف نظر داشتند. این برقکار عزیز که از کاربران سایت آموزش برق است و از خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان، به بنده ایمیل زده بود و درخواست کرده بود تا مثل شورای حل اختلاف بین آنها داوری کنم.

ای کاش قبل از شروع هر پروژه ای یک قرارداد کتبی بصورت دست نویس بین کارفرما و برقکار نوشته شود تا شاهد این اختلاف ها و دلخوری ها در پایان کار نباشیم. یک قرارداد حتماً نباید رسمی باشد و در محضر امضا شود، حتی می تواند روی یک برگه کوچک و بصورت دست نویس باشد، ولی بایستی موارد زیر در آن قید شود.

 1. تاریخ قرارداد
 2. صمن قرارداد، یعنی اینکه چه خدمتی را ارائه می دهید و در ازای آن چه چیزی می گیرید.
 3. امضای شاهد قرارداد

پس پیشنهاد ما به همه برقکاران عزیز این است که قبل از شروع هر پروژه‌ای یک قرارداد کتبی بین خودشان و کارفرما امضا کنند. شاید کارفرما انسان شریف و درستکاری باشد، ولی از آنجایی که امکان دارد اجرای یک پروژه یکسال زمان ببرد و ذهن انسان گاهی فراموش می کند که چه توافقی با طرف مقابل داشته است. پس اگر هر کدام از طرفین فراموش کنند که قبلاً چه توافقی کرده اند کافیست که به قراردادشان مراجعه کنند و به این صورت اختلاف ها و دلخوری ها از بین خواهد رفت. چون اعتقاد من بر این است که اگر پروژه ای را انجام دهی و پول خوبی هم بگیری ولی دل کارفرما را به دست نیاوری، معامله را باخته ای. زیرا بهترین چیزی که میتواند برای یک برقکار بازاریابی کند، همین کارفرماهای راضی هستند که با بازاریابی زبان به زبان، تعریف کار و انصاف شما را پیش دیگران می کنند.

 

انواع مدل های تعیین دستمزد برقکاری :

هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار

خب بیایید ببینیم که یک برقکار به چند طریق می تواند بابت هزینه سیم کشی ساختمان از کارفرما مزد بگیرد.

 1. اجرای کار بصورت شعله ای
 2. اجرای کار بصورت متر زیر بنا
 3. اجرای کار بصورت کنتراتی
 4. اجرای کار بصورت روزمزد
 5. اجرای کار بصورت آیتمی

حالا هر کدام را بیشتر توضیح می دهیم.

۱- تعیین دستمزد برقکار بصورت شعله ای :

ابتدا چند اصطلاح را تعریف می کنیم.

شعله چیست؟ به تمام کارهایی که یک برقکار باید انجام دهد تا یک وسیله برقی، چه روشنایی و چه پریز، در یک قسمت از ساختمان روشن شود، اجرای یک شعله گفته می شود. مثلاً وقتی آقای برقکار یک قسمت را شیار میزند، آنگاه یک قوطی کلید را نصب می کند، و برای آن لوله گذاری می کند و داخل این لوله، سیم رد می کند و در نهایت کلید و سرپیچ لامپ (پاتروم) را نصب می‌کند، در واقع یک شعله را اجرا کرده است. یا مثلاً وقتی برقکاری شیارزنی می کند و بعد یک قوطی کلید را نصب می کند، و برای آن لوله گذاری می کند و در داخل این لوله ها سیم رد می کند و در نهایت یک کلید دوپل و ۲ عدد سرپیچ لامپ را نصب می کند، در واقع ۲ شعله را اجرا کرده است. پس در اجرای هر شعله تمام کارها از شیارزنی گرفته تا، قوطی گذاری، لوله گذاری، سیمکشی و نصب کلید و سرپیچ لامپ برعهده برقکار است.
بد نیست بدانید که هر کدام از پریزهای تلفن، پریزهای برق، پریزهای آنتن، شستی زنگ، خودِ زنگ و هر کدام از فیوزهای داخل جعبه فیوز هم هر کدام یک شعله حساب می شوند. و کلید کولر استثنائاً ۳ شعله حساب می شود، چون ۳ کلید روی آن قرار دارد.

دستمزد اجرای هر شعله در شهرهای مختلف متفاوت است مثلاً برای امسال یعنی سال ۱۳۹۷ در تهران حدوداً ۱۵ هزار تومان و در شهرهای بزرگ ۱۳ هزار تومان و در شهرستان ها حدوداً ۱۰ هزار تومان است.

برای اینکه متوجه شوم این قسمت را خوب فهمیده اید، حالا من از شما سوال می‌پرسم!!!

سوال شماره ۱

اگر ۵ چراغ جدا از یکدیگر با یک کلید یک پل خاموش و روشن شود، چون کلید همه آنها مشترک است، در این حالت ما کلاً ۱ شعله داریم یا ۵ شعله؟ پاسخ: در این حالت ما ۵ شعله داریم، چون ۵ وسیله برقی مجزا از یکدیگر داریم.

سوال شماره ۲

فرض کنید که ما یک لوستر داریم که این لوستر ۱۰ عدد لامپ دارد و با یک کلید یک پل خاموش و روشن می شود. در این حالت ما کلاً چند شعله داریم؟ پاسخ: در این حالت ما کلاً یک شعله داریم. ولی هزینه نصب لوستر که حدوداً ۵۰ هزار تومان است باید جداگانه حساب شود. علتش هم این است که ما با فشار دادن یک کلید یک پل تنها یک وسیله برقی را در یک نقطه مشخص روشن کرده‌ایم.

 

 

توجه۱: اگر برقکار بخواهد بجای یک سرپیچ لامپ معمولی یک مهتابی یا لوستر یا فن سرویس بهداشتی را نصب کند، قضیه فرق می کند. و در این حالت باید برای نصب، مهتابی، لوستر و فن دستمزد جداگانه بگیرد. ولی الباقی کار، یعنی نصب کلید، لوله گذاری و سیمکشی داخل لوله ها یک شعله حساب می شود.

توجه۲: در مدل شعله ای، نصب آیفون و پنکه سقفی بصورت شعله ای حساب نمی شوند و برای این موارد باید آیتمی مبلغی را تعیین کنید. مثلاً اجرت نصب یک پنل آیفون تصویری به همراه قفل بازکن ۵۰ هزار تومان و اجرت نصب هر مانیتور در داخل واحدها حدوداً ۲۵ هزار تومان است. که ما در کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری در مورد اجرت نصب و تعمیرات آیفون ها کامل توضیح داده‌ایم.

توجه: بد نیست بدانید که روش شعله ای دیگر منسوخ شده و کمتر برقکاری بصورت شعله ای کار می کند. و به شما هم پیشنهاد می کنیم که به این صورت با کارفرما قرارداد نبندید، زیرا هرچقدر هم دقیق حساب کنید، بین شما و کارفرما اختلافاتی به وجود می آید.

 

قبل از اینکه به سراغ ادامه مقاله بروید. خواستیم یادآوری کنیم که قسمت جدیدی تحت عنوان استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند به نوار سمت راست سایت اضافه شده است و استادکاران عزیزی که دنبال شاگرد می گردند می توانند آگهی خود را در این قسمت ثبت کنند تا دوستانی که می خواهد شاگردی کنند و کار یاد بگیرند با ایشان تماس بگیرند. این استادکاران کافیست، نام و نام خانوادگی، اسم شهر و توضیحات لازم را به شماره ۰۹۱۹۴۰۵۳۸۵۳ پیامک کنند تا ما از طریق سایت آموزش برق، شاگرد مورد نظر را برایشان پیدا کنیم.

۲- تعیین دستمزد برقکاری بصورت متر زیر بنا :

روش دوم که بیشتر برقکارها و پیمانکارهای بزرگ به این طریق قرارداد می بندند، به این صورت است که، کار را به صورت مترمربع از زیر بنای ساختمان قیمت گذاری می‌کنند، که این مبلغ در سال ۱۳۹۷ برای یک ساختمان مسکونی (با برقکشی کاملاً معمولی) برای هر متر مربع:
• بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان برای شهرهای کوچک
• بین ۶۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان برای شهرهای بزرگ
• و بین ۹۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان برای تهران بزرگ قیمت گذاری می شود.
• برای ساختمان های اداری و تجاری و هتل ها که پیچیدگی کار بیشتر است این مبلغ می تواند تا ۲۵۰۰۰ تومان هم تعیین شود.

برای این مدل هم یک مثال میزنیم تا بهتر متوجه شوید، فرضاً کارفرما یک ساختمان ویلایی ۱۰۰ متری دارد، و از شما می خواهد که به عنوان یک برقکار، برای اجرای این پروژه قیمت بدهید. در این حالت هزینه اجرای کامل برقکشی این منزل مسکونی در یک شهر کوچک چیزی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان می شود و برای یک شهر بزرگ بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان باید قیمت بدهید. که البته هزینه نصب لوسترها، هزینه نصب گوشی و پنل آیفون، هزینه نصب کولر آبی و آنتن روی پشت بام را باید جدا از این مبلغ حساب کنید. و تعداد هالوژن ها هم در این حالت نباید از ۱۰ عدد بیشتر شود، و اگر اطراف سقف پذیرایی و اتاق خواب ها تعداد بیشتری هالوژن وجود داشته باشد، باید هزینه هر هالوژن اضافی بصورت آیتمی حساب شود.

سوال؟؟؟

هزینه اجرای برقکشی یک واحد مسکونی ۷۰ متری در شهر تهران که به صورت متر زیر بنا با کارفرما قرارداد بسته اید چقدر می شود؟ پاسخ: از آنجایی که هر متر مربع سیمکشی ساختمان در تهران ۹۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ هزار تومان است. پس هزینه سیمکشی کل این واحد عددی بین ۶۳۰ تا ۸۴۰ هزار تومان می شود.

 

۳- تعیین دستمزد برقکار بصورت کنتراتی :

در این نکته بحثی نیست که اگر کاری را بصورت کنتراتی به شخصی بسپارید، سرعت اجرای آن شخص در انجام آن کار چند برابر خواهد شد و شخص با عشق و علاقه بیشتری مشغول کار خواهد شد. یک مثال از انجام کار بصورت کنتراتی برایتان میزنم که مزیت های این روش را بهتر درک کنید. فرض کنید شما مالک یک ساختمان ۳ طبقه هستید و حالا مشغول ساخت این ساختمان هستید. یک کامیون ماسه خریده‌اید و برای انتقال این ماسه ها به طبقه سوم ساختمان به دنبال ۲ نفر کارگر می‌گردید. به محل اقامت کارگران می روید و ۲ کارگر را به سر پروژه می آورید. یک حالت این است که شما به آنها بصورت روزمزد، دستمزد بدهید و قرار بگذارید که از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر برای شما کار کنند و ماسه ها را جابجا کنند، در این حالت شما همیشه باید روی سر کارگرها بایستید تا آنها از زیر کار در نروند. چون آنها می دانند که چه سریعتر کار کنند چه آرامتر، باید تا ساعت ۵ بعد از ظهر در خدمت شما باشند. تازه بعضی هایشان انتظار دارند که صبحانه و نهارشان را هم شما تقبل کنید. و یک حالت دیگر هم این است که شما کار را بصورت کنتراتی به آنها واگذار کنید، مثلاً بگویید من به شما ۱۰۰ هزار تومان می‌دهم و شما تا هر ساعتی که دلتان خواست کار کنید و این ماسه ها را جابجا کنید. مطمئن باشید اگر کار تا ساعت ۱۰ شب هم طول بکشد، و حتی اگر شما روی سر کارگرها نباشید، آنها کار را با سرعت خیلی زیاد انجام خواهند داد. زیرا می دانند که برای خودشان کار می کنند و اگر هم سریعتر تمام کنند، میتوانند بروند منزل و استراحت کنند.

شما نیز می توانید از کارفرما بخواهید که بعضی کارها را بصورت کنتراتی به شما واگذار کنند. فرضاً مالک یک ویلا می خواهد تعدادی پایه چراغ پارکی در محوطه ویلایش نصب کنید. شما با خود حساب میکنید که می توانید با یک شاگرد در مدت زمان ۲ روز، کانال های لازم را در محوطه حفر کنید و تمام آن پایه چراغ ها را نصب کنید. به همین خاطر می توانید به کارفرما بگویید که مثلاً من تمام این پروژه را به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان برای شما انجام می دهم. خیلی از کارفرماها مایلند که به این صورت قرارداد ببندند، زیرا خیالشان راحت است که برقکار با سرعت بیشتری پروژه را تحویل می دهد.

 

۴- تعیین دستمزد برقکار بصورت روز مزد :

روش بعدی برای تعیین دستمزد برقکار به این صورت است که مقدار کار کم است و کارها بیشتر بصورت خورده کاری و پراکنده هستند که شما در همان ابتدای کار نمی توانید تخمین بزنید که این پروژه چه مدت زمان می برد. در این صورت میتوانید بصورت روزمزدی یا ساعتی از کارفرما مزد بگیرید.
فرضاً مدیر یک ساختمان می خواهد دستی به سر و روی برق مجتمع بکشد. و کلیدهای خراب را تعویض و سنسورهای معیوب را تعمیر یا تعویض کند. ولی خودش هم نمی داند که چه تعداد از کلیدها، چراغ ها و سنسور حرکتی خراب شده‌اند. و احتمال دارد که در میان کار، بعضی چیزهای دیگر یادش بیاید یا مثلاً برای بعضی قسمت‌ها چشم راه پله جدید نصب کند. در این صورت شما می توانید از ایشان بخواهید که بصورت روز مزد برایش کار کنید. و اگر قرار باشد که روز مزدی کار کنید باید از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر (در بعضی شهرها تا ۴) در خدمت کارفرما باشید و هر کاری را که ایشان از شما خواست انجام دهید.
مزد روزمزد برای یک برقکار در سال ۱۳۹۷ در شهرهای کوچک ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان و در شهرهای بزرگ ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است.

 

۵- تعیین هزینه سیم کشی ساختمان بصورت آیتمی :

یک مدل دیگر از روش های قیمت گذاری و تعیین هزینه سیم کشی ساختمان ، بصورت آیتمی است. که کم کم دارد بین برقکارها جا باز می کند. از این مدل بیشتر برای پروژه های بزرگ مسکونی، یا اداری، یا تجاری و یا هتل ها استفاده می شود. به این صورت که مراحل انجام یک کار را به آیتم های خیلی ریز تقسیم می کنند و برقکار به ازای انجام هر مقدار از این آیتم ها مزد دریافت می کند. مثلاً برای هر متر شیار زنی ۷۰۰ تومان، برای نصب هر عدد قوطی کلید برق ۱۵۰۰ تومان، برای نصب هر متر لوله پی وی سی برق ۱۲۰۰ تومان، برای رد کردن هر متر سیم داخل لوله ها ۷۰۰ تومان، برای نصب هر کلید یا پریز ۴۵۰۰ تومان و برای نصب هر سرپیچ لامپ ۳۰۰۰ تومان اجرت می گیرند. این عددهایی که گفته شد برای هر شهر متفاوت است و اتحادیه برق و الکترونیک هر شهر وظیفه دارد که در ابتدای هر سال این قیمت ها را مشخص کند، که به آن نرخ نامه برق ساختمان یا فهرست بهای دستمزد گفته می شود. مثلاً نرخ نامه شهر شیراز و اصفهان را که با جستجو در گوگل پیدا کرده‌ام در پایین برای شما قرار می دهم. اگر شما هم در گوگل سرچ کنید، شاید نرخ نامه شهر خودتان را پیدا کنید. در غیر اینصورت باید حضوراً به دفتر اتحادیه برق شهرتان بروید و نرخ نامه شهر خودتان را دریافت کنید و بر طبق آن از مشتری دستمزد بگیرید.

نرخ نامه برق کشی ساختمان سال ۱۳۹۷ شهر شیراز

نرخ نامه سیمکشی ساختمان سال ۱۳۹۷ شهر اصفهان

نرخ نامه برق صنعتی سال ۱۳۹۷ شهر شیراز

نرخ نامه اتحادیه برای نصب دوربین مداربسته سال ۱۳۹۷ شهر تهران

 

تقاضا: دوستان عزیز اگر نرخ نامه برق کشی شهر خود را دریافت کرده اید، ممنون میشویم با گوشی موبایلتان از آن عکس بگیرید و از طریق فرم تماس با ما ارسال کنید تا آن را در سایت قرار دهیم تا همه کاربران از آن استفاده کنند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از مغازه دار یا فروشنده ای درخواست تخفیف بیشتر کنید. در این صورت آقای مغازه دار یا فروشنده به برگه نرخ نامه اتحادیه که در گوشه ای از مغازه اش چسبانده است اشاره می کند و می گوید “ببینید من حتی از نرخنامه اتحادیه هم برای شما کمتر حساب کرده ام، لطفا بیشتر از این چانه نزنید”. خب شما هم همین کار را انجام دهید، از نرخنامه برقکاری شهرتان یک پرینت بگیرید و همراه خود داشته باشید تا مثلاً وقتی مشتری به شما می گوید”چه خبره برای نصب یک آیفون تصویری ۷۵ تومن می‌گیری؟؟؟!!! در اینصورت کافیست نرخنامه را به مشتری نشان دهید تا مطمئن شود که بیشتر از عرف بازار دستمزد نمی‌گیرید.

 

 

نکته: در تمام این ۵ مدل، هر گونه ماهیچه کشی و محافظت از لوله های برق از آسیب و سرقت آنها برعهده کارفرماست.

مسابقه این هفته برای مقاله هزینه سیم کشی ساختمان:

همه ما قبول داریم که شغل برقکاری شغلی ست با دردسر زیاد و درآمد نسبتاً کم. بنظر شما یک برقکار یا نصاب سیستم های حفاظتی چه کارهایی می تواند انجام دهد که درآمدش بیشتر شود؟ و اینکه چطور می تواند پروژه های بیشتری را دست بگیرد بدون اینکه لازم باشد زیر آب سایر همکاران خود را بزند یا قیمت کارش را برای به دست آوردن یک پروژه پایین بیاورد؟
تنها کافیست چند تا از راه حل ها را نام ببرید. به کسی که بهترین راه حل ها را ارائه دهد یکی از کتاب های سایت آموزش برق، به انتخاب خود ایشان هدیه داده می‌شود. و اگر شخص برنده همه کتاب ها را تهیه کرده باشد مبلغ کتاب به او داده خواهد شد. به نمایندگی از تمام دوستان، نفر برنده را بنده، مهندس سعادت‌پور و مهندس شیخ ‌انصاری انتخاب می کنیم.

پیوست در تاریخ ۱ اسفند:

برنده این مسابقه آقای مجتبی نقوی انتخاب شد. چون به مواردی بیشتری اشاره کرده و نظرات ایشان مورد تایید ما است. پاسخ ایشان به شرح زیر بود.

سلام و احترام
من فکر میکنم اولین چیزهایی که نیازه تا به اهداف ذکر شده برسیم علاقه مهارت و دقت هست وقتی این عوامل رو در خودمون پرورش بدیم با یک برنامه ریزی دقیق و بازاریابی با استفاده از روش های نو مثل پنل های ارسال پیامک ایجاد سایت یا وبلاک و کانال های شبکه های اجتماعی و یا تبلیغات خلاقانه مثل چاپ روی لیوان میتونه خیلی تاثیر گذار باشه.خیلی مهمه که به کارمون علاقه داشته باشیم و اونو با منت و از سرناچاری انجام ندیم وقتی علاقه داشته باشیم شک نکنید میریم دنبال یادگیری و افزایش مهارت و به روز کردن دانشمون و استفاده از بهترین روشهای انجام کار.حالا وقتی مهارت رو بدست اوردیم باید اونو با دقت اجرا کنید تو این مرحله ما وارد یک فضای رقابتی بین خودمون و همکارا میشیم و همیشه قیمتی به کارفرما بدیم که ارزش مهارت و دقتمون کم نشه و بازار رو برای همکارامون هم خراب نکنیم وقت اونا هم متوجه این موضوع بشن که ما کارهامون رو به بهترین روش اجرا میکنیم مطمئنا کار رو به قیمت معقولانه ای به ما میدن.حفظ مشتری هم نکته خیلی مهمه خیلی جاها دیدم که برخی همکارا از انجام پروژه های کوچیک یا حتی خرده کاری ها کناره گیری میکنند در حالی که برقکار باید همیشه حاضر باشه و برای مشتری وقت و ارزش قائل باشه چه بسا نیاز مشتری تعویض یه فیوز یا سرپیچ باشه و خیلی خوبه اگر بتونیم یک اکیپ فعال و متخصص درست کنیم و تبلیغات مستمر داشته باشم
با تشکر

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.189 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام.وقت بخیر سال نو شما مبارک.بنده از استان مازندران شهرستان بابل خستم.
  ۱.هزینه نصب یک هالوژن در رابیتس(فریم,لوله کشی,سیم کشی,نصب)و در کناف(گرد بر,لوله کشی,سیم کشی,نصب)چقدر است.
  ۲.هزینه نصب نور مخفی,آیفون(بدون سیم کشی),چراغهای سنسور سرخود راه پله چقدر است.
  ۳.چه تعداد هالوژن و چند متر نورمخفی را نباید حساب کنیم.

  • سلام جناب نامدار. سال نو شما هم مبارک. بنده از قیمت های بابل اطلاع ندارم. ولی اگر اتحادیه شهر شما نرخ نامه نداده، یکی از نرخ نامه های بالا رو دانلود و مطالعه کنید.

 • سلام
  ضمن تبریک سال نو
  قرار شد برنده ی مسابقه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ اعلام بشه ولی تا حالا چیزی اعلام نشده ، آیا هنوز منتظر باشیم؟

  • سلام. انتهای مقاله بالا رو مطالعه بفرمایید. برنده اعلام شده.

 • عرض سلام و تبریک سال نو.
  مرحله قوطی گذاری یک آیتم جدا محسوب میشه یا با لوله گذاری باهم حساب میشه؟ اگر جدا هست حدود قیمتش رو بفرمایید.
  همچنین مرحله سربندی و ترمینال گذاری آیتم جدا هست یا با سیم کشی باهمه؟ اگر جدا هست حدود قیمت رو بفرمایید.
  سالی سرشار از موفقیت را برای شما عزیزان مجموعه آموزش برق آرزومندم.

  • سلام. سال نو شما هم مبارک. بله قوطی گذاری یک آیتم جداگانه محسوب میشه. قیمت نصب هر قوطی کلید حدوداً تومان هستش. البته امسال حتماً ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش قیمت خواهیم داشت.
   ۲- بله سربندی و نصب ترمینال ها هم جداگانه حساب میشه.
   لطفاً یکی از نرخ نامه های بالا رو دانلود کنید و قیمت هر آیتم رو مشاهده کنید.

 • سلام
  تفاوت سيم كشي ساختمان مسكوني با اداري چيست وهديته سيم كشي ساختمان اداري به صورت زير بِنَا متري چقدر است؟
  با تشكر

  • سلام در سیمکشی تفاوتی با هم ندارن ولی ساختمان اداری معمولاً چیزهایی بیشتر از برقکشی یک ساختمان معمولی داره. مثلاً احتمال سانترال داره، اتاق مدیریت زنگ احضار داره، تعداد خطوط تلفنش بیشتره، شبکه داره، تعداد کولرگازی های بیشتری داره و…
   تا نقشه سیمکشی دیده نشه، هزینه سیمکشی اون رو نمیشه قیمت داد. ولی حدوداً ۵۰ درصد بیشتر از یک ساختمان مسکونی معمولی هستش. و بیشتر ساختمان های اداری رو بصورت آیتمی حساب می کنن.

 • سلام

  مهندس خوب هستین

  ببخشید یک ساختمان ویلایی باحیاط بزرگ حدود ۸۰۰ متر وزیربنای ۱۴۰ متر مربع و بسیارپرکاریعنی
  داشتن هالوژن زیاد و محوطه حیاط وهم چنین نصب چراغ حبابی برروی دیوار چراغ پایه دار برای حیاط
  را چگونه قیمت دهم راستی سیستم آیفون تصویری با مانیتورلمسی هم دارد ..

  باتشکر:

  • سلام. بنظرم آیتمی کار کنید بهتره. نرخ نامه شهرتون رو بگیرید و قیمت هر آیتم رو نگاه کنید.

 • سلام مهندس
  خوب هستید.ببخشیدیک سوال داشتم .
  این نرخ هایی که در بالا عرض کرده اید آیا به روز شده است؟
  واقعا با چنین قیمتهایی اصلا به زحمت کار نمی ارزه(مخصوصا قیمت متری)

  • سلام. بله بروز هستند. و قبول دارم که خیلی پایین هستند.

 • سلام وقت بخیر
  یک ساختمان چهار طبقه با پارکینگ پنج طبقه در نارمک تهران چقدر میشه در ضمن هالوژن هم نداره

  • سلام. لطفاً یکبار دیگه مقاله بالا رو مطالعه کنید.

 • با عرض سلام،مهندس دارم تو یه باغ برای راه اندازی یه رستوران سنتی برقکشی میکنم و روشنایی و تابلو و دفنی و چراغ پایه دار و توپی و کلید و پریزو کابل کشی و بقیه کارها در ضمن یه لوله پلیکای ۱۲ فاضلاب برای سیمهای اصلی خوابوندم که ده تا کابل و ازش رد کردم و بعد تو مسیر اونا رو تقسیم کردم الان چه جوری حساب کنم کارفرما آشناست قراردادی ننوشتیم اگه بخوام طبق کل خرید درصد بگیرم چند درصد حساب کنم یا اصلا شما پیشنهاد میکنی چه جوری حساب کنم که نه قیمت زیاد بگم نه کم مساحت کارم تقریبآ ۷۰۰،۸۰۰ متر هستش ممنون میشم از پاسختون و وقتی که برا جواب دادن سوالات میکنید؟؟؟

  • سلام. برای این مورد پیشنهاد می کنم بصورت آیتمی حساب کنید. نرخ نامه شهرتون رو دریافت کنید و برحسب تعداد آیتم هایی که اجرا کردید دستمزد بگیرید.

 • سلام
  برای تعمیرات آیفون تصویری به طورکامل چند ساعت آموزش نیاز هست؟

  • سلام. اگر حدوداً بخوام خدمتتون عرض کنم. برای تنها یکی از برندها، مثلاً برای تعمیر مانیتور کوماکس در حد معمول، ۱۲ ساعت آموزش نیاز داره.

 • سلام خوبین قیمت نصب پرژکتور ۵۰وات چقدره؟وکابل کشی ۲*۱۰۵؟شهرها کوچک

  • سلام. لطفاً یکی از نرخ نامه های بالا رو دانلود و مطالعه کنید.

 • سلام و عرض تشکر از تمام الطاف و زحمات شما
  جناب مهندس میخواستم بدونم اگه تو یه مسیری چندتا کابل برای چند قسمت داخل یه داکت کشیده بشه متراژ محاسبه نرخ کابلکشی به اندازه داکت باید محاسبه بشه یا یه اندازه مجموع متراژ کابل کشیده شده . متشکر میشم پاسخ بدید .

  • سلام. ممنونم از شما. نرخ کابلکشی باید به اندازه مجموع متراژ کابل محاسبه بشه. ولی نرخ داکت کشی فقط یک بار حساب میشه.

 • با سلام
  منظور از کارفرما کیست؟
  منظور از پیمانکار کیست؟
  منظور از کارگر کیست؟
  برقکار کدوم حساب میشه
  ممنون از زحمات

  • سلام. منظور از کارفرما مالک ساختمان یا پیمانکاری است که از طرف کارفرما نماینده ساخت ساختمان شده است. منظور از پیمانکار برقکار ساختمان است. منظور از کارگر، کارگرهای معمولی ست که در این مورد برقکار منظور ما نیست.

 • سلام ما آخر نفهمیدم چه کسی برنده شده گفتید برنده رو اعلام میکنید چی شد پس

  • سلام. شرمنده بابت تاخیر. حتماً امشب یا فردا شب اعلام می کنیم.

 • با سلام سوال من؛ همه چیز آیفون تصویری الکتروپیک کار میکنه اما وقتی زنگ میزنه صدا نداره اما تصویر میفته ممنونم جواب بدید به این ایمیل

  • سلام. لطفاً هر سوال رو در زیر مقاله ای مطرح کنید که مرتبط با اون مقاله هست.

 • با سلام وخسته نباشید در مدل شعله ای کلید تبدیل چند شعله حساب می شود

  • سلام. دو شعله حساب میشه.

   • سلام.ببخشیدیعنی هرکدام از کلیدتبدیلها دوشعله حساب میشود؟
    درسته؟

    • سلام. بله درسته.

 • سلام. باتوجه به توصیه ای که به دوستمون فرمودین که به جای شیارزن، فرز بزرگ بخرند. تیغه ای که روی این فرز باید نصب بشه واسه شیار زنی، تیغه گرانیت بر باشه یا از همین تیغه معمولی ها؟

  • سلام. قطعاً تیغه گرانیت بر

 • سلام مهندس خسته نباشید, میخواستم قیمت نصب ۱۹عددچراغهای توپی محوطه با پایه گذاری یک متری , بدون گنده کاری و سیمان کناری ,با استفاده از رول پلاک رو با سربندی . و سیم گشی با متراژ ۲۴۰متر با سیم ۱/۵برای چراغها.

  • سلام.مرسی. یکی از نرخ نامه های بالا رو دانلود و مطالعه کنید.

 • سلام مهندس. تبریک ۲۲ بهمن و دهه مبارک فجر.
  میخواستم یه دستگاه شیار زن برا برقکاری بخرم. به نظر شما چه مدلی خوبه تا ۱۵۰۰ تومن که کارایی داشته باشه؟ ممنون

  • سلام. همچنین. بنظر بنده شیار زن نخرید، دستگاه فرز بزرگ بخرید، چون تیغ هاش بزرگتره و دیرتر میسوزه. یک فرز رونیکس یا ماکیتا بخرید.

 • قیمت نصب پریز ارت دار از نظر شعله با پریز معمولی فرق ندارد؟

  • سلام. خیر، فرقی نداره.

  • سلام
   طبق نرخنامه استان یزد هر سه پریز ارت یک شعله حساب میشه جدای از اینکه هر پریز یه شعله حساب میشه مثلا ۳ پریز ارت اگه باشه ۴ شعله حساب میشه

   • سلام آقا حمید، می تونید از نرخ نامه شهر یزد عکس بگیرید و واسم ارسال کنید تا در سایت قرار بدیم.ممنون میشم اینکار رو بکنید.

 • سلام مهندس جان.شبتون بخیر.یه سوال راجب سیم انداختن داشتم توی لیست قیمت اتحادیه برای هر متر سیم حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ مثلا برای سایز ۱/۵ هست .ما که داخل لوله سه تا سیم فاز و.نول و ارت میندازیم قیمت هر تک رشته به متر حساب میشه یا سه رشته باهم یک متر.یعنی اگه سه توپ سیم صدمتری استفاده کردیم تمام شد سیصد متر ضرب در قیمت حساب میشه ؟لطفا کامل توضیح بدین.ممنون از شما

  • سلام. مرسی. من پاسخ قبلی رو اصلاح می کنم. چون نظر مهندس سعادتپور و بعضی از دوستان این بود که هر رشته سیم یک متر حساب میشه. پس وقتی سه توپ سیم صدمتری رو استفاده کردید و تمام شد یعنی شما ۳۰۰ متر سیمکشی کردید.

  • سلام،
   بله سیصد ضرب در نرخش میشه

   • سلام. مرسی بابت پاسخ صحیح تون.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

آخرین سوالات پاسخ داده شده

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی