خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
دی
۴
۱۳۹۷

هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار

توجه: با توجه به افزایش دستمزد برقکارها و تکنسین ها، به تمام مبالغ ذکر شده در پایین، باید ۳۰ تا ۴۰ درصد اضافه کنید.

 

اگر حوصله خواندن این مقاله را ندارید می توانید فایل صوتی آن را از قسمت پایین گوش کنید.

 

دوستان عزیزم سلام. آرزو می کنم که حالتان خوب باشد و مثل همیشه سرزنده و شاداب، به دنبال یادگیری و افزایش مهارت های خود باشید. با وجود اینکه بنده در کتاب آموزش برق ساختمان و سیستم های اعلان حریق سعی کرده‌ام که در مورد هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار توضیحات کاملی را ارائه کنم ولی بعضی از مخاطبان می خواهند که مثال های بیشتری زده شود و این مبحث را بیشتر باز کنیم.
چند روز قبل هم یکی از کاربران سایت برای بنده ایمیلی فرستاده بود و می گفت که اختلافی بین او و کارفرما پیش آمده است، مشکل آنها این بود که در ابتدای کار با هم قراردادی را بصورت کتبی ننوشته بودند. و برقکار گفته بود که بصورت متر زیر بنا، برقکشی ساختمان را انجام خواهد داد، ولی نظر مالک این بود که بصورت شعله ای کار کند. و هر دو بصورت زبانی (نه کتبی) توافق کرده بودند که بصورت شعله ای و از قرار هر شعله ای ۱۲ هزار تومان کار برقکشی این ساختمان را انجام دهد. و حالا کار برقکشی ساختمان تمام شده بود و برقکار و کارفرما سر شمردن تعداد شعله ها، و اینکه در کل، این ساختمان ۳ طبقه چند شعله دارد، اختلاف نظر داشتند. این برقکار عزیز که از کاربران سایت آموزش برق است و از خوانندگان کتاب آموزش برق ساختمان، به بنده ایمیل زده بود و درخواست کرده بود تا مثل شورای حل اختلاف بین آنها داوری کنم.

ای کاش قبل از شروع هر پروژه ای یک قرارداد کتبی بصورت دست نویس بین کارفرما و برقکار نوشته شود تا شاهد این اختلاف ها و دلخوری ها در پایان کار نباشیم. یک قرارداد حتماً نباید رسمی باشد و در محضر امضا شود، حتی می تواند روی یک برگه کوچک و بصورت دست نویس باشد، ولی بایستی موارد زیر در آن قید شود.

 1. تاریخ قرارداد
 2. صمن قرارداد، یعنی اینکه چه خدمتی را ارائه می دهید و در ازای آن چه چیزی می گیرید.
 3. امضای شاهد قرارداد

پس پیشنهاد ما به همه برقکاران عزیز این است که قبل از شروع هر پروژه‌ای یک قرارداد کتبی بین خودشان و کارفرما امضا کنند. شاید کارفرما انسان شریف و درستکاری باشد، ولی از آنجایی که امکان دارد اجرای یک پروژه یکسال زمان ببرد و ذهن انسان گاهی فراموش می کند که چه توافقی با طرف مقابل داشته است. پس اگر هر کدام از طرفین فراموش کنند که قبلاً چه توافقی کرده اند کافیست که به قراردادشان مراجعه کنند و به این صورت اختلاف ها و دلخوری ها از بین خواهد رفت. چون اعتقاد من بر این است که اگر پروژه ای را انجام دهی و پول خوبی هم بگیری ولی دل کارفرما را به دست نیاوری، معامله را باخته ای. زیرا بهترین چیزی که میتواند برای یک برقکار بازاریابی کند، همین کارفرماهای راضی هستند که با بازاریابی زبان به زبان، تعریف کار و انصاف شما را پیش دیگران می کنند.

 

انواع مدل های تعیین دستمزد برقکاری :

هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار

خب بیایید ببینیم که یک برقکار به چند طریق می تواند بابت هزینه سیم کشی ساختمان از کارفرما مزد بگیرد.

 1. اجرای کار بصورت شعله ای
 2. اجرای کار بصورت متر زیر بنا
 3. اجرای کار بصورت کنتراتی
 4. اجرای کار بصورت روزمزد
 5. اجرای کار بصورت آیتمی

حالا هر کدام را بیشتر توضیح می دهیم.

۱- تعیین دستمزد برقکار بصورت شعله ای :

ابتدا چند اصطلاح را تعریف می کنیم.

شعله چیست؟ به تمام کارهایی که یک برقکار باید انجام دهد تا یک وسیله برقی، چه روشنایی و چه پریز، در یک قسمت از ساختمان روشن شود، اجرای یک شعله گفته می شود. مثلاً وقتی آقای برقکار یک قسمت را شیار میزند، آنگاه یک قوطی کلید را نصب می کند، و برای آن لوله گذاری می کند و داخل این لوله، سیم رد می کند و در نهایت کلید و سرپیچ لامپ (پاتروم) را نصب می‌کند، در واقع یک شعله را اجرا کرده است. یا مثلاً وقتی برقکاری شیارزنی می کند و بعد یک قوطی کلید را نصب می کند، و برای آن لوله گذاری می کند و در داخل این لوله ها سیم رد می کند و در نهایت یک کلید دوپل و ۲ عدد سرپیچ لامپ را نصب می کند، در واقع ۲ شعله را اجرا کرده است. پس در اجرای هر شعله تمام کارها از شیارزنی گرفته تا، قوطی گذاری، لوله گذاری، سیمکشی و نصب کلید و سرپیچ لامپ برعهده برقکار است.
بد نیست بدانید که هر کدام از پریزهای تلفن، پریزهای برق، پریزهای آنتن، شستی زنگ، خودِ زنگ و هر کدام از فیوزهای داخل جعبه فیوز هم هر کدام یک شعله حساب می شوند. و کلید کولر استثنائاً ۳ شعله حساب می شود، چون ۳ کلید روی آن قرار دارد.

دستمزد اجرای هر شعله در شهرهای مختلف متفاوت است مثلاً برای امسال یعنی سال ۱۳۹۷ در تهران حدوداً ۱۵ هزار تومان و در شهرهای بزرگ ۱۳ هزار تومان و در شهرستان ها حدوداً ۱۰ هزار تومان است.

برای اینکه متوجه شوم این قسمت را خوب فهمیده اید، حالا من از شما سوال می‌پرسم!!!

سوال شماره ۱

اگر ۵ چراغ جدا از یکدیگر با یک کلید یک پل خاموش و روشن شود، چون کلید همه آنها مشترک است، در این حالت ما کلاً ۱ شعله داریم یا ۵ شعله؟ پاسخ: در این حالت ما ۵ شعله داریم، چون ۵ وسیله برقی مجزا از یکدیگر داریم.

سوال شماره ۲

فرض کنید که ما یک لوستر داریم که این لوستر ۱۰ عدد لامپ دارد و با یک کلید یک پل خاموش و روشن می شود. در این حالت ما کلاً چند شعله داریم؟ پاسخ: در این حالت ما کلاً یک شعله داریم. ولی هزینه نصب لوستر که حدوداً ۵۰ هزار تومان است باید جداگانه حساب شود. علتش هم این است که ما با فشار دادن یک کلید یک پل تنها یک وسیله برقی را در یک نقطه مشخص روشن کرده‌ایم.

 

 

توجه۱: اگر برقکار بخواهد بجای یک سرپیچ لامپ معمولی یک مهتابی یا لوستر یا فن سرویس بهداشتی را نصب کند، قضیه فرق می کند. و در این حالت باید برای نصب، مهتابی، لوستر و فن دستمزد جداگانه بگیرد. ولی الباقی کار، یعنی نصب کلید، لوله گذاری و سیمکشی داخل لوله ها یک شعله حساب می شود.

توجه۲: در مدل شعله ای، نصب آیفون و پنکه سقفی بصورت شعله ای حساب نمی شوند و برای این موارد باید آیتمی مبلغی را تعیین کنید. مثلاً اجرت نصب یک پنل آیفون تصویری به همراه قفل بازکن ۵۰ هزار تومان و اجرت نصب هر مانیتور در داخل واحدها حدوداً ۲۵ هزار تومان است. که ما در کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری در مورد اجرت نصب و تعمیرات آیفون ها کامل توضیح داده‌ایم.

توجه: بد نیست بدانید که روش شعله ای دیگر منسوخ شده و کمتر برقکاری بصورت شعله ای کار می کند. و به شما هم پیشنهاد می کنیم که به این صورت با کارفرما قرارداد نبندید، زیرا هرچقدر هم دقیق حساب کنید، بین شما و کارفرما اختلافاتی به وجود می آید.

 

قبل از اینکه به سراغ ادامه مقاله بروید. خواستیم یادآوری کنیم که قسمت جدیدی تحت عنوان استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند به نوار سمت راست سایت اضافه شده است و استادکاران عزیزی که دنبال شاگرد می گردند می توانند آگهی خود را در این قسمت ثبت کنند تا دوستانی که می خواهد شاگردی کنند و کار یاد بگیرند با ایشان تماس بگیرند. این استادکاران کافیست، نام و نام خانوادگی، اسم شهر و توضیحات لازم را به شماره ۰۹۱۹۴۰۵۳۸۵۳ پیامک کنند تا ما از طریق سایت آموزش برق، شاگرد مورد نظر را برایشان پیدا کنیم.

۲- تعیین دستمزد برقکاری بصورت متر زیر بنا :

روش دوم که بیشتر برقکارها و پیمانکارهای بزرگ به این طریق قرارداد می بندند، به این صورت است که، کار را به صورت مترمربع از زیر بنای ساختمان قیمت گذاری می‌کنند، که این مبلغ در سال ۱۳۹۷ برای یک ساختمان مسکونی (با برقکشی کاملاً معمولی) برای هر متر مربع:
• بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان برای شهرهای کوچک
• بین ۶۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان برای شهرهای بزرگ
• و بین ۹۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان برای تهران بزرگ قیمت گذاری می شود.
• برای ساختمان های اداری و تجاری و هتل ها که پیچیدگی کار بیشتر است این مبلغ می تواند تا ۲۵۰۰۰ تومان هم تعیین شود.

برای این مدل هم یک مثال میزنیم تا بهتر متوجه شوید، فرضاً کارفرما یک ساختمان ویلایی ۱۰۰ متری دارد، و از شما می خواهد که به عنوان یک برقکار، برای اجرای این پروژه قیمت بدهید. در این حالت هزینه اجرای کامل برقکشی این منزل مسکونی در یک شهر کوچک چیزی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان می شود و برای یک شهر بزرگ بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان باید قیمت بدهید. که البته هزینه نصب لوسترها، هزینه نصب گوشی و پنل آیفون، هزینه نصب کولر آبی و آنتن روی پشت بام را باید جدا از این مبلغ حساب کنید. و تعداد هالوژن ها هم در این حالت نباید از ۱۰ عدد بیشتر شود، و اگر اطراف سقف پذیرایی و اتاق خواب ها تعداد بیشتری هالوژن وجود داشته باشد، باید هزینه هر هالوژن اضافی بصورت آیتمی حساب شود.

سوال؟؟؟

هزینه اجرای برقکشی یک واحد مسکونی ۷۰ متری در شهر تهران که به صورت متر زیر بنا با کارفرما قرارداد بسته اید چقدر می شود؟ پاسخ: از آنجایی که هر متر مربع سیمکشی ساختمان در تهران ۹۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ هزار تومان است. پس هزینه سیمکشی کل این واحد عددی بین ۶۳۰ تا ۸۴۰ هزار تومان می شود.

 

۳- تعیین دستمزد برقکار بصورت کنتراتی :

در این نکته بحثی نیست که اگر کاری را بصورت کنتراتی به شخصی بسپارید، سرعت اجرای آن شخص در انجام آن کار چند برابر خواهد شد و شخص با عشق و علاقه بیشتری مشغول کار خواهد شد. یک مثال از انجام کار بصورت کنتراتی برایتان میزنم که مزیت های این روش را بهتر درک کنید. فرض کنید شما مالک یک ساختمان ۳ طبقه هستید و حالا مشغول ساخت این ساختمان هستید. یک کامیون ماسه خریده‌اید و برای انتقال این ماسه ها به طبقه سوم ساختمان به دنبال ۲ نفر کارگر می‌گردید. به محل اقامت کارگران می روید و ۲ کارگر را به سر پروژه می آورید. یک حالت این است که شما به آنها بصورت روزمزد، دستمزد بدهید و قرار بگذارید که از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر برای شما کار کنند و ماسه ها را جابجا کنند، در این حالت شما همیشه باید روی سر کارگرها بایستید تا آنها از زیر کار در نروند. چون آنها می دانند که چه سریعتر کار کنند چه آرامتر، باید تا ساعت ۵ بعد از ظهر در خدمت شما باشند. تازه بعضی هایشان انتظار دارند که صبحانه و نهارشان را هم شما تقبل کنید. و یک حالت دیگر هم این است که شما کار را بصورت کنتراتی به آنها واگذار کنید، مثلاً بگویید من به شما ۱۰۰ هزار تومان می‌دهم و شما تا هر ساعتی که دلتان خواست کار کنید و این ماسه ها را جابجا کنید. مطمئن باشید اگر کار تا ساعت ۱۰ شب هم طول بکشد، و حتی اگر شما روی سر کارگرها نباشید، آنها کار را با سرعت خیلی زیاد انجام خواهند داد. زیرا می دانند که برای خودشان کار می کنند و اگر هم سریعتر تمام کنند، میتوانند بروند منزل و استراحت کنند.

شما نیز می توانید از کارفرما بخواهید که بعضی کارها را بصورت کنتراتی به شما واگذار کنند. فرضاً مالک یک ویلا می خواهد تعدادی پایه چراغ پارکی در محوطه ویلایش نصب کنید. شما با خود حساب میکنید که می توانید با یک شاگرد در مدت زمان ۲ روز، کانال های لازم را در محوطه حفر کنید و تمام آن پایه چراغ ها را نصب کنید. به همین خاطر می توانید به کارفرما بگویید که مثلاً من تمام این پروژه را به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان برای شما انجام می دهم. خیلی از کارفرماها مایلند که به این صورت قرارداد ببندند، زیرا خیالشان راحت است که برقکار با سرعت بیشتری پروژه را تحویل می دهد.

 

۴- تعیین دستمزد برقکار بصورت روز مزد :

روش بعدی برای تعیین دستمزد برقکار به این صورت است که مقدار کار کم است و کارها بیشتر بصورت خورده کاری و پراکنده هستند که شما در همان ابتدای کار نمی توانید تخمین بزنید که این پروژه چه مدت زمان می برد. در این صورت میتوانید بصورت روزمزدی یا ساعتی از کارفرما مزد بگیرید.
فرضاً مدیر یک ساختمان می خواهد دستی به سر و روی برق مجتمع بکشد. و کلیدهای خراب را تعویض و سنسورهای معیوب را تعمیر یا تعویض کند. ولی خودش هم نمی داند که چه تعداد از کلیدها، چراغ ها و سنسور حرکتی خراب شده‌اند. و احتمال دارد که در میان کار، بعضی چیزهای دیگر یادش بیاید یا مثلاً برای بعضی قسمت‌ها چشم راه پله جدید نصب کند. در این صورت شما می توانید از ایشان بخواهید که بصورت روز مزد برایش کار کنید. و اگر قرار باشد که روز مزدی کار کنید باید از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر (در بعضی شهرها تا ۴) در خدمت کارفرما باشید و هر کاری را که ایشان از شما خواست انجام دهید.
مزد روزمزد برای یک برقکار در سال ۱۳۹۷ در شهرهای کوچک ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان و در شهرهای بزرگ ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تومان است.

 

۵- تعیین هزینه سیم کشی ساختمان بصورت آیتمی :

یک مدل دیگر از روش های قیمت گذاری و تعیین هزینه سیم کشی ساختمان ، بصورت آیتمی است. که کم کم دارد بین برقکارها جا باز می کند. از این مدل بیشتر برای پروژه های بزرگ مسکونی، یا اداری، یا تجاری و یا هتل ها استفاده می شود. به این صورت که مراحل انجام یک کار را به آیتم های خیلی ریز تقسیم می کنند و برقکار به ازای انجام هر مقدار از این آیتم ها مزد دریافت می کند. مثلاً برای هر متر شیار زنی ۷۰۰ تومان، برای نصب هر عدد قوطی کلید برق ۱۵۰۰ تومان، برای نصب هر متر لوله پی وی سی برق ۱۲۰۰ تومان، برای رد کردن هر متر سیم داخل لوله ها ۷۰۰ تومان، برای نصب هر کلید یا پریز ۴۵۰۰ تومان و برای نصب هر سرپیچ لامپ ۳۰۰۰ تومان اجرت می گیرند. این عددهایی که گفته شد برای هر شهر متفاوت است و اتحادیه برق و الکترونیک هر شهر وظیفه دارد که در ابتدای هر سال این قیمت ها را مشخص کند، که به آن نرخ نامه برق ساختمان یا فهرست بهای دستمزد گفته می شود. مثلاً نرخ نامه شهر شیراز و اصفهان را که با جستجو در گوگل پیدا کرده‌ام در پایین برای شما قرار می دهم. اگر شما هم در گوگل سرچ کنید، شاید نرخ نامه شهر خودتان را پیدا کنید. در غیر اینصورت باید حضوراً به دفتر اتحادیه برق شهرتان بروید و نرخ نامه شهر خودتان را دریافت کنید و بر طبق آن از مشتری دستمزد بگیرید.

نرخ نامه برق کشی ساختمان سال ۱۳۹۷ شهر شیراز

نرخ نامه سیمکشی ساختمان سال ۱۳۹۷ شهر اصفهان

نرخ نامه برق صنعتی سال ۱۳۹۷ شهر شیراز

نرخ نامه اتحادیه برای نصب دوربین مداربسته سال ۱۳۹۷ شهر تهران

 

تقاضا: دوستان عزیز اگر نرخ نامه برق کشی شهر خود را دریافت کرده اید، ممنون میشویم با گوشی موبایلتان از آن عکس بگیرید و از طریق فرم تماس با ما ارسال کنید تا آن را در سایت قرار دهیم تا همه کاربران از آن استفاده کنند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از مغازه دار یا فروشنده ای درخواست تخفیف بیشتر کنید. در این صورت آقای مغازه دار یا فروشنده به برگه نرخ نامه اتحادیه که در گوشه ای از مغازه اش چسبانده است اشاره می کند و می گوید “ببینید من حتی از نرخنامه اتحادیه هم برای شما کمتر حساب کرده ام، لطفا بیشتر از این چانه نزنید”. خب شما هم همین کار را انجام دهید، از نرخنامه برقکاری شهرتان یک پرینت بگیرید و همراه خود داشته باشید تا مثلاً وقتی مشتری به شما می گوید”چه خبره برای نصب یک آیفون تصویری ۷۵ تومن می‌گیری؟؟؟!!! در اینصورت کافیست نرخنامه را به مشتری نشان دهید تا مطمئن شود که بیشتر از عرف بازار دستمزد نمی‌گیرید.

 

 

نکته: در تمام این ۵ مدل، هر گونه ماهیچه کشی و محافظت از لوله های برق از آسیب و سرقت آنها برعهده کارفرماست.

مسابقه این هفته برای مقاله هزینه سیم کشی ساختمان:

همه ما قبول داریم که شغل برقکاری شغلی ست با دردسر زیاد و درآمد نسبتاً کم. بنظر شما یک برقکار یا نصاب سیستم های حفاظتی چه کارهایی می تواند انجام دهد که درآمدش بیشتر شود؟ و اینکه چطور می تواند پروژه های بیشتری را دست بگیرد بدون اینکه لازم باشد زیر آب سایر همکاران خود را بزند یا قیمت کارش را برای به دست آوردن یک پروژه پایین بیاورد؟
تنها کافیست چند تا از راه حل ها را نام ببرید. به کسی که بهترین راه حل ها را ارائه دهد یکی از کتاب های سایت آموزش برق، به انتخاب خود ایشان هدیه داده می‌شود. و اگر شخص برنده همه کتاب ها را تهیه کرده باشد مبلغ کتاب به او داده خواهد شد. به نمایندگی از تمام دوستان، نفر برنده را بنده، مهندس سعادت‌پور و مهندس شیخ ‌انصاری انتخاب می کنیم.

پیوست در تاریخ ۱ اسفند:

برنده این مسابقه آقای مجتبی نقوی انتخاب شد. چون به مواردی بیشتری اشاره کرده و نظرات ایشان مورد تایید ما است. پاسخ ایشان به شرح زیر بود.

سلام و احترام
من فکر میکنم اولین چیزهایی که نیازه تا به اهداف ذکر شده برسیم علاقه مهارت و دقت هست وقتی این عوامل رو در خودمون پرورش بدیم با یک برنامه ریزی دقیق و بازاریابی با استفاده از روش های نو مثل پنل های ارسال پیامک ایجاد سایت یا وبلاک و کانال های شبکه های اجتماعی و یا تبلیغات خلاقانه مثل چاپ روی لیوان میتونه خیلی تاثیر گذار باشه.خیلی مهمه که به کارمون علاقه داشته باشیم و اونو با منت و از سرناچاری انجام ندیم وقتی علاقه داشته باشیم شک نکنید میریم دنبال یادگیری و افزایش مهارت و به روز کردن دانشمون و استفاده از بهترین روشهای انجام کار.حالا وقتی مهارت رو بدست اوردیم باید اونو با دقت اجرا کنید تو این مرحله ما وارد یک فضای رقابتی بین خودمون و همکارا میشیم و همیشه قیمتی به کارفرما بدیم که ارزش مهارت و دقتمون کم نشه و بازار رو برای همکارامون هم خراب نکنیم وقت اونا هم متوجه این موضوع بشن که ما کارهامون رو به بهترین روش اجرا میکنیم مطمئنا کار رو به قیمت معقولانه ای به ما میدن.حفظ مشتری هم نکته خیلی مهمه خیلی جاها دیدم که برخی همکارا از انجام پروژه های کوچیک یا حتی خرده کاری ها کناره گیری میکنند در حالی که برقکار باید همیشه حاضر باشه و برای مشتری وقت و ارزش قائل باشه چه بسا نیاز مشتری تعویض یه فیوز یا سرپیچ باشه و خیلی خوبه اگر بتونیم یک اکیپ فعال و متخصص درست کنیم و تبلیغات مستمر داشته باشم
با تشکر

 

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.189 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام.
  ممنون از تلاش هاتون.
  در مورد جواب سوال . البته تو شهر های کوچک بیشتر صدق میکنه اینکه : با پیمانکار هایی که تو کار ساخت و ساز و بساز بفروش و…کار بگیرند.توافق کنیم که برق کارهایی که می گیرند را ما انجام بدیم یا با صاحبان حرف و مشاغل ی(!!!) که معمولا تو مراحل اول ساخت و ساز وارد عرصه می شود مثل آرماتور بند و بنا و… توافق کنیم که برامون کار بگیرند.

  • سلام. مرسی از لطفتون. پاسخ شما دریافت شد.

 • سلام ممکنه تعرفه نصب دوربین مداربسته و دزدگیر رو بفرمایید

 • سلام خسته نباشید. به نظر من با اخلاق خوب و کیفیت کار خوب می‌تونه آدم موفق باشه

  • سلام.مرسی پاسخ شما دریافت شد.

 • سلام مهندس مرادی
  یه سوال داشتم یه خانه هست می خوام سیم کشی کنم شیار زنی و لوله گذاری اش قبلا یک استاد دیگر انجام داده است مابقی کار می خوام خودم انجام بدم سوالم اینه اگر دستمزدم شعله ای حساب کنم باید شعله چند حساب کنم.
  با تشکر.

  • سلام. قیمت هر شعله در شهر شما هر چقدر هست، ۳۰ تا ۴۰ درصد ازش کم کنید. مثلاً اگر قیمت شعله در شهر شما ۱۰ هزار تومان است، شما هر شعله رو ۶ یا ۷ هزار تومان حساب کنید.

 • با سلام.قبل از هرچیزی باید بابت سایت پر محتواتون ازتون تشکر کنم.به نظر من یه نصاب یا برقکار باید قبل از هرچیزی یه مشاور خوب برای کارفرماها باشه.یعنی بتونه با ارائه مطالب اعتمادشون رو جلب کنه.خودش رو به نوعی نماینده کارفرما بدونه.و در نهایت نظر کارفرما رو جلب کنه.
  که این عمل منجر میشه به تبلیغات دهان به دهان و میدانی(که از بهترین نوع های تبلیغات میباشد و اثر بسیار زیادی دارد).

  • سلام.ممنونم از لطفتون.پاسخ شما دریافت شد.

 • با عرض سلام خدمت جناب مهندس سعادت پور اولین چیزی که باید توی هرجامعه ای وجود داشته باشه فرهنگه که متاسفانه به علت مشکلات اقتصادی فراوانی که وجود داره این مهم روز به روز داره توی جامعه ما کمتر وکمتر میشه وتا وقتی این مشکل وجود داره زیرآب زنی وکار قاپی هم وجود داره

  • سلام. مرسی.

 • با سلام خدمت دوستان و مهندسین محترم.
  در جواب مسابقه باید بگم به نظر من بهترین راه برای کسب پروژه برقکاری بیشتر اینست که بین مردم شناخته شده و سرشناس باشد.
  و برای اینکه بتواند خود را بین مردم جا بندازد و تبدیل به فرد معروفی بشود به چند مولفه لازم دارد:
  ۱- اطلاعات خوبی در زمینه کارش داشته باشه.
  ۲- روابط عمومی و اخلاق مدار و انسان منصفی باشد.
  ۳- به هیچ وقت خلف وعده نکند و یک برقکار متعهد باشد.
  ۴- می تواند در سایت ها و صفحات مجازی مثل دیوار و شیپور و … اطلاع رسانی و تبلیغات کند.
  ۵- اگر توانایی آموزش دارد می تواند در مواقعی که وقت خالی دارد به افرادی که به این رشته علاقه دارند آموزش بدهد.

  • سلام. مرسی. پاسخ شما دریافت شد.

 • سلام.
  جواب سوال این بخش
  به نظر بنده قبل از شروع کار بهتر است برای انجام همه کارها باکمترین انرژی در کوتاهترین زمان طبق تجربه و دانشی که داریم برنامه ای خوب تعیین کنیم و سعی کنیم طبق برنامه جلو برویم.
  به نظرم در کل بهترین کار زمانی صورت می گیرد که برنامه کاری تعیین شود و سرعت انجام کار تا حدی بالا رود که کیفیت کار نیز حفظ شود، در این صورت در طولانی مدت هم امکان بروز اشکال کمتر خواهد شد و از مراجعات بعدی مجری کار و صرف وقت و هزینه کارفرما و مجری کار جلوگیری خواهد شد و هر دو طرف راضی خواهند بود.
  بهترین کارها، آن است که میانه رو باشد.
  موفق باشید.

  • سلام. مرسی از شما. پاسخ دریافت شد.

 • سلام ، وقت شما به خیر

  بنده چون در این زمینه اطلاعات خیلی کمی داشتم، در زمان گرفتن اجرت سردرگم بودم و به خاطر اینکه
  اجرت اضافه ای دریافت نکنم مبلغ کمی می گرفتم.

  مطالب ارایه شده بسیار مفید بود و خیلی دوستانه نوشته شده بود.

  از لطف همه عزیزانی که مطالب این بخش را جمع آوری و ارایه نمودند بسیار سپاسگزارم.

  در پناه حق سالم شاد موفق و سربلند باشید.

  • سلام. ممنونم از شما.موفق و موید باشید.

 • سلام خسته نباشید
  مرسی از اطلاع رسانيتون واقعا جالب بود برام
  خواستم بدونم چجور میتونم داخل مسابقه شرکت کنم..باید همینجا پيشنهادام رو ارائه بدم..

  • سلام جناب قهرمانی. ممنونم از شما. بله پیشنهادتون رو همین جا ارائه بدید.

 • سلام خسته نباشید به مهندسین عزیز
  کار تمیز اصولی واستاندارد وقیمت مناسب

  • سلام. مرسی. پاسخ شما رو دریافت کردیم.

 • سلام خسته نباشی آقای مهندس .بسیار عالی بود ممنونم.

  • سلام. ممنونم از شما.
   خوشحال میشم اگر در مسابقه انتهای مقاله هم شرکت کنید و نظرتون رو بگید.

 • سلام در پاسخ به سوال مسابقه این هفته به نظر بنده راهکارها را می توان از دو منظر “فنی ” و “اخلاقی” مورد بررسی قرار داد :
  از نظر فنی :
  ۱- به روز بودن و داشتن تجربه و مهارت کافی برای اجرای تاسیسات برقی مختلف
  ۲- تسلط به الزامات اجرایی تاسیسات برقی و تا حد امکان اجرای آنها منطبق با مقررات ملی ساختمان
  از نظر اخلاقی :
  ۱- رعایت ادب ، احترام ،خوش قولی و خوش اخلاقی در محیط کار و نسبت به همکاران و مالک
  ۲- تعهد داشتن نسبت به اجرای صحیح تاسیسات برقی ( داشتن وجدان کاری )
  ۳- رعایت انصاف در ارائه قیمت

  • سلام جناب پورنصیر. ممنون بابت وقتی که گذاشتین. پاسخ شما فعلاً حذف میشه و بعد از انتخاب برنده در سایت نشون داده میشه.

 • سلام.مهندس گفتید مسابقه این هفته .ولی از یه هفته بیشتر گذشته و چرا ۲۲ بهمن برنده اعلام میشه بیش از ۱ ماه دیگه!!!

  • سلام علی جان. دلیلش اینه که انتظار داریم حداقل ۲۰ نفر پاسخ هاشون رو ارسال کنن تا نظرات این دوستان رو بدونیم و برای نگارش مقاله بعدی از این نظرات استفاده کنیم. فعلاً ۶ نفر پاسخ دادن. اگر زودتر به این مقدار برسه، زودتر برنده رو اعلام می کنیم در غیر اینصورت ۲۲ بهمن اعلام میشه.

 • سلام و ارادت و خسته نباشین همه بروبچه های سایت مخصوصا مهندس مرادی عزیز.مهندس در مورد سوالتون به نظر من اولا باید برای هر کاری مثلا نصب ایفون یا روشنایی داخلی و نما با انواع روش های نصب اشنا باشیم و با جزیات و رعایت انصاف توضبح بدیم.از همه مهمتر ک من همیشه تو کارم رعایت می کنم دادن ضمانت به مشتریه ک برای هر مشتری نسبت ب کاری ک براش می کنم از تعویص لامپ تا نصب اعلام حریق و غیره ی صمانت نامه کتبی با مهرو و فاکتور میدم تو ی دفترم فایل درس می کنم براشون ک اگه مشکلی پیش بیاد رایگان درستش کنم این هم خیال مشتری راحته هم تصمین واسه کارته.یه چیز دیگه ک من بازم رعایت می گنم مثلا من سعی می کنم برای هر کاری مثلا می گم برای نورپردازی داخلی و سقف کناف همه رو خودم یاد بگیرم ک کنترات بردارم کارو از نصب سقف و کناف کاریش و تا نوردهیش اینجام باز می گم ۱.دادن ضمانت۲.توصیح و داشتن البوم مخصوص نمونه کار با جزیات روشن برای مشتری.ممنون از مطالب مفیدتون.خدا حفطت کنه

  • سلام. ممنونم از شما جناب مراتی عزیز. پاسخ شما دریافت شد و ۲۲ بهمن که برنده اعلام بشه، کامنت شما میاد روی سایت

 • (هزینه اجرای برقکشی یک واحد مسکونی ۷۰ متری در شهر تهران که به صورت متر زیر بنا با کارفرما قرارداد بسته اید چقدر می شود؟ پاسخ: از آنجایی که هر متر مربع سیمکشی ساختمان در تهران ۹۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ هزار تومان است. پس هزینه سیمکشی کل این واحد عددی بین ۶۳۰ تا ۸۴۰ هزار تومان می شود.) مهندس جان این قیمت رو از کجا اووردی یک ساختمان ۷۰ متری ۶۳۰ هزار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مگه داریم

  • سلام. منظورتون اینه که زیاده این مبلغ یا کمه؟

 • مهندس جان سلام ،قصد خرید دزدگیر فایروال و چشمی وغیره هستم اگه جایی سراغ دارید که از اونجا بگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید ،ضمنا اگه فروشگاه اینترنتی باشه بهتره چون از استان گیلان مزاحمتون میشم

  • سلام. متاسفانه برای شهر گیلان جایی رو نمیشناسم. ولی اگر بیاین تهران، به راحتی در پاساژ امجد و خیابون های اطراف پیدا می کنید.

  • سلام آقای محمودی با این شماره تماس بگیرید ۰۹۱۷۸۱۸….

   • سلام آقا مصطفی. من شماره شما رو برای آقای محمودی ایمیل کردم. ولی نمیتونم اون رو در سایت منتشر کنم.

 • سلام و احترام
  من فکر میکنم اولین چیزهایی که نیازه تا به اهداف ذکر شده برسیم علاقه مهارت و دقت هست وقتی این عوامل رو در خودمون پرورش بدیم با یک برنامه ریزی دقیق و بازاریابی با استفاده از روش های نو مثل پنل های ارسال پیامک ایجاد سایت یا وبلاک و کانال های شبکه های اجتماعی و یا تبلیغات خلاقانه مثل چاپ روی لیوان میتونه خیلی تاثیر گذار باشه.خیلی مهمه که به کارمون علاقه داشته باشیم و اونو با منت و از سرناچاری انجام ندیم وقتی علاقه داشته باشیم شک نکنید میریم دنبال یادگیری و افزایش مهارت و به روز کردن دانشمون و استفاده از بهترین روشهای انجام کار.حالا وقتی مهارت رو بدست اوردیم باید اونو با دقت اجرا کنید تو این مرحله ما وارد یک فضای رقابتی بین خودمون و همکارا میشیم و همیشه قیمتی به کارفرما بدیم که ارزش مهارت و دقتمون کم نشه و بازار رو برای همکارامون هم خراب نکنیم وقت اونا هم متوجه این موضوع بشن که ما کارهامون رو به بهترین روش اجرا میکنیم مطمئنا کار رو به قیمت معقولانه ای به ما میدن.حفظ مشتری هم نکته خیلی مهمه خیلی جاها دیدم که برخی همکارا از انجام پروژ های کوچیک یا حتی خرده کاری ها کناره گیری میکنند در حالی که برقکار باید همیشه حاضر باشه و برای مشتری وقت و ارزش قائل باشه چه بسا نیاز مشتری تعویض یه فیوز یا سرپیچ باشه و خیلی خوبه اگر بتونیم یک اکیپ فعال و متخصص درست کنیم و تبلیغات مستمر داشته باشم
  با تشکر

  • سلام. آفرین به شما.
   پاسخ شما دریافت شد، ولی تا پایان زمان مسابقه، اون رو در سایت منتشر نمی کنیم.

 • سلام وخسته نباشي
  مهندس در كتاب تعريف ديكري از شعله كرده بوديد. به طوري كه هر نقطه روشنايي و هر كليد و پريز شعله حساب ميشد. مثلا در مثال پنج لامب با يك كليد يعني شش شعله. هم تعداد لامبها و هم تعداد كليدها.

  • سلام ممنون بابت راهنمایی شما بله اشتباهی بود که در هنگام چاپ انجام شده که در این مقاله اصلاح شده . ویرایش ها و بروز رسانی مطالب کتابها از طریق سایت انجام خواهد شد و شما دوستان عزیز میتوانید مطالب جدید و بروزتری از طریق سایت مشاهده فرمایید

 • دست شما درد نکنه که اینچنین بی‌چشم‌داشت تجربیاتتون رو با دیگران در میان می‌ذارید. روی این کار شما نمیشه قیمت گذاشت.

  • سلام. مرسی. اعضای گروه به نظرات و انتقادات سازنده و مفید همه شما دوستان برای بهتر شدن سایت نیازمندند.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی