خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
شهریور
۸
۱۳۹۴

نقشه کلید کولر

نقشه سیمکشی کولر آبی :

اگر از خوانندگان کتاب آموزش جامع برق ساختمان باشید، حتماً به خاطر دارید که در مبحث سیمکشی گفتیم که برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر از ۳ رشته سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت استفاده میشود. و از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر یک کابل ۱٫۵* ۵ مفتولی نصب کنید. از این ۵ رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.
پس در کل در پشت کلید کولر “‌ ۲ لوله برق ” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها ۵ رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً ۴ رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم ۳ رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد ۲ رشته سیم دارد). با این توضیح مدار سیمکشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم. اگر تصویر کوچک است روی آن کلیک کنید تا زوم شود.

نقشه سیمکشی کولر آبی

نقشه سیمکشی کولر آبی

تنها نکته ای که در تصویر بالا وجود دارد سیم زرد رنگی است که به بدنه کولر وصل شده است. طبق استاندارد های برق ساختمان رنگ این سیم که برای ارت استفاده میشود باید ترکیبی از رنگ زرد و سبز باشد -یعنی کاملاً زرد با یک خط سبز رنگ در وسط آن -. اگر در داخل جعبه تقسیم کولر، ترمینالی برای ارت تعبیه نشده است، شما بایستی مستقیم این سیم را به بدنه کولر وصل کنید. این سیم جهت جلوگیری از برقگرفتگی اشخاص به کار می رود و نقشی در عملکرد خودِ کولر ندارد.
در کل اگر سیستم برقکشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد رنگ را در مدار بالا در نظر نگیرید.

نقشه کلید کولر :

کلید کولر آبی در واقع از سه کلید تشکیل شده است :

کلیدهای “کولر آبی” انواع مختلفی دارند که به بررسی آنها می پردازیم:

۱- نوع اول، مدل سوکتی (قدیمی):

در تصویر پایین یک کلید کولر سوکتی را مشاهده می کنید.

نحوه نصب کلید کولر سوکتی

همان طور که مشاهده می کنید به غیر از سوکت شماره ۳ که حذف شده است، در پشت این کلیدها ۸ سوکت وجود دارد. البته تمام این سوکت ها مورد استفاده قرار
نمی گیرند و تنها سوکت های شماره ۱، ۲، ۷ و ۹ به سیم های برق وصل می شوند. که بایستی سیم های برق را از طریق سرسیم هایی که در تصویر زیر می بینید به این سوکت ها متصل کنید.

سرسیم

نقشه اتصال سیم ها به این کلیدها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر

نقشه کلید کولر

سیم نول از پشت کلید به سمت جعبه تقسیم داخل کولر می رود و وارد هیچ کدام از سوکت های کلید کولر نمی شود.
فاز ورودی به سوکت شماره ۱
تند به سوکت شماره ۷
کند به سوکت شماره ۹
و پمپ به سوکت شماره ۲
وصل خواهد شد.

۲- نوع دوم، کلید کولر توکار ۳ پل :

در تصویر زیر یک نمونه از این کلیدها را مشاهده می کنید.

کلید کولر توکار

در قسمت پشت این کلیدها فقط چهار عدد پیچ وجود دارد. به نام های تند ، کند ، پمپ ، فاز . پس دقیقاً روی هر پیچ نوشته شده است که وظیفه آن چیست . یا شاید از حروف انگلیسی استفاده شده باشد به صورت: P برای پمپ، L برای فاز، F برای تند و S برای کند. مزیت این دسته از کلیدها این است که نیاز به سرسیم ندارند و همانند کلید های برق معمولی با پیچ متصل می شوند. در تصویر زیر قسمت پشت این نوع کلید کولر را مشاهده می کنید.

پشت کلید کولر توکار

۲- نوع سوم، کلید کولر ۴ پل :

نوع دیگری از کلید کولر که به تازگی وارد بازار شده است، کلید کولر ۴ پل است. عملکرد این کلید هم شبیه سایر کلیدهاست، با این تفاوت که در زمان خاموش بودن، اتصال سیم نول را هم از کولر قطع می کند تا هرگونه احتمال برقگرفتگی از بین برود. زیرا گاهی احتمال دارد که در محل کنتور یا در داخل جعبه فیوز، جای سیم فاز با نول جابجا شود و اگر کلید کولر از نوع ۳ پل باشد، در زمان خاموش بودن کولر، شخص با تصور اینکه برق کولر کاملاً قطع شده است، کولر را دستکاری کند و دچار برقگرفتگی شود. کلید کولرهای ایران الکتریک، افضل الکتریک، دلند و … به تازگی از این مدل روانه بازار کرده اند. تصویر یک کلید کولر ۴ پل را مشاهده می کنید.

کلید کولر 4 پل

و نمای پشت آن بصورت زیر است.

کلید کولر ایران الکتریک

همانطور که می بینید در پشت این کلید ۶ پیچ جهت اتصال سیم های برق وجود دارد.

 • که سیم تند به ترمینال SP
 • سیم کند به ترمینال SL
 • سیم پمپ به ترمینال P
 • سیم فاز ورودی به ترمینال L
 • سیم نول ورودی به ترمینال N پایین
 • سیم نول خروجی به ترمینال N بالا وصل می شود.

۳- نوع چهارم، کلید کولر تمام قطب:

کلیدهای کولر جدیدتر، که به کلید کولر تمام قطب معروفند، به این صورت عمل می کنند که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می کنند. هدف از این کار بالا بردن ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولر آبی است.

نقشه این نوع کلید ها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر تمام قطب

نقشه کلید کولر تمام قطب

چند نکته در نصب کولر آبی :

توجه : برای دریافت اطلاعات جامع تر در مورد لوله گذاری و سیمکشی کولر آبی به کتاب آموزش جامع برق ساختمان مراجعه کنید.

توجه: اگر اطلاعات برقی ندارید به سیم کشی کولر آبی دست نزنید. متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمارها نشان می دهد كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان در هنگام سرويس كولر آبی رخ داده است.

نکته : کابلی که برای کولر آبی استفاده می کنید، باید مفتولی و چهار رشته به نمره ۱/۵ باشد. و اگر در ساختمان سیستم ارت اجرا شده است باید یک رشته سیم اضافی برای ارت در نظر بگیرید.

نکته : از سیم های افشان برای کولر آبی استفاده نکنید. البته سیمی که از جعبه فیوز تا کلید کولر می آید، می تواند سیم رشته ای باشد.

نکته : فیوز برق مناسب برای کولر آبی ۱۶ آمپر است.

نکته : مشاهده می شود که بعضی برقکارهای عزیز مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدارها (مثلاً روشنایی اتاق خواب ها) در نظر می گیرند که این کار از نظر استانداردهای برق ساختمان صحیح نیست. پس باید برای تغذیه برق کولر، ۳ رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر کشیده شود

کلید کولر توکار ۳ پل مارک مونو:

یکی از دوستان یک مدل دیگر از کلید کولر را برای ما ارسال کرده که روش نصب آن با بقیه مدلها متفاوت است. این کلید تولید کشور ترکیه است و با برند مونو به بازار عرضه شده است. به ترمینال های این کلید را نگاه کنید. ۶ عدد ترمینال جهت ورود سیم های برق در پشت کلید قرار گرفته است.

کلید کولر مونو

همانطور که مشاهده می کنید دارای ۶ عدد ترمینال است که از چپ به راست و از بالا به پایین شماره گذاری شده اند. در این کلید:

فاز ورودی به ترمینال شماره ۳

سیم پمپ به ترمینال شماره ۶

سیم کند به ترمینال شماره ۴

سیم تند به ترمینال شماره ۱ وصل می شود


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.780 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام.
  آیا اشتباه وصل کردن کلید باعث داغ کردن موتر در دو دور هم بشه
  با برق مستقیم امتحان کردم داغ نکرد .نوع موتور مقاومتی بدون خازن است .ممنون مهندس جان

  • سلام. بله امکانش هست. شاید همزمان فاز رو به دور تند و کند وصل کردین.

 • سلام کولر ابی چند ماه خاموش بوده خودبخود دینامش دودش رفت بالا سوخت ما اصلان دست به کلید روشن نزد بودیم چجوری سوخت

  • سلام. احتمال داره که اشتباهی سیم نول در مسیر کلید بوده باشه و سیم فاز دائم به کولر وصل بوده باشه، و الا دلیلی نداره که موتور خود به خود بسوزه.

 • سلام مهندس وقت بخیر یک کلید کولر ۴ پل داریم حالا منظور ازنول ورودی و نول خروجی چیست و سیم های کابل که داخل جعبه تقسیم کولر برفاب وارد شده اند چه طوری نصب شوند کدام تند و ….. ایا این چهر سیم رنگی .هر رنگی نماد دارد مثلا قرمز دور تند؟

  • سلام. منظور از نول ورودی، نولی هست که از جعبه فیوز میاد به داخل کلید کولر و منظور از نول خروجی نولی هست که از کلید کولر میره به کولر.
   جعبه تقسیم کولر برفاب مثل کولری هست که در مقاله بالا توضیح دادیم.
   بله هر رنگ نماد چیزی هست. مثلاً آبی نول هست، زرد/سبز برای ارت هست. و بقیه برای تند کند و پمپ استفاده میشه.

 • سلام کلیدکولر چهار پل که اولش ان دومش پ سومش ام چهارمش اس که روی ان واف بالاش ال وپایین ال ۱ ال۲ است سیم فازونول و نول کولرکجا میخوره

  • سلام. از علامت گذاری های روی کلید نمیشه فهمید، باید از نزدیک با مولتی متر و تست بیزر چک کنم تا بهتون بگم. یا به کاتالوگ محصول مراجعه کنید.

 • با سلام و احترام
  کلید کولر رویان تو کار گرفتم ۴ پل .اندازه استاندارد کلید و پریز هست (کلید های باریکی داره)
  نمای پشت به ترتیب
  سه پیچ بالا N1 P1 H
  سه پیچ پایین N2 P2 L
  که پیچ N1 و P1 رو در بالا مسی رنگ حالت فاز قرار داده
  چطوری اینو بزنم؟
  ممنون

  • سلام. این کلید رو تا به حال ندیدم. و تا از نزدیک تست نشه نمیشه جواب دقیق داد. ولی چیزی که می دونم در کلیدهای کولر
   N1 نول ورودی- N2 نول خروجی
   H دور تند – L دور کند
   P1 فاز ورودی
   و P2 رو مطمئن نیستم. که پمپ هست یا خیر. ولی به احتمال زیاد P2 ورودی سیم پمپ باشه. چون معمولاً ترمینال پمپ رو با PU نشون میدن نه با P2

 • ساام ،،کلید کولر دلندکه pu,sp,sl,n,l,n دارند چطوری وصل میشود یکی از n یه خط ٫ بالایش دارد

  • سلام. تنها تفاوت این کلید با کلیدهای دیگه اینه که سیم نول از ترمینال بالا وارد و از ترمینال پایین خارج میشه و به کولر میره. الباقی مشابه کلیدهای دیگست.

 • علت اینکه میفرمایید سیم هایی که از جعبه تقسیم تا سویچ میاد باید مفتولی باشد چیست؟

  • سلام. این رو استاندارد برق ساختمان میگه. به این خاطر که یک وقت از روی سهل انگاری در زمان بستن سیم ها به ترمینال های داخل کولر، یکی از رشته سیم های کوچک داخل سیم، با بدنه کولر برخورد نکنه.

 • سلام وقت بخیر ببخشید سوال بنده درمورد ایفون تصویری تک نما که ده واحدی است تصویر قطع وصل میشودلطفا راهنمای بفرمائید از راهنمای شما تشکر میکنم

  • سلام. چک کنید که مقاومت انتهای خط رو نصاب قبلی نصب کرده باشه، بعدش اتصالات پشت مانیتور رو با لحیم انجام بدید و در نهایت دوربین و اتصالات پنل رو چک کنید.

 • سلام سیم هایی که از داخل کولر ابی تا سویچ میرسند اگر مسافت ۱۰متر باشد ومحل نانوایی باشد برای هرکدام از سیم ها نمره۱/۵کافی هستش یاخیر ؟البته در هوای خرمشهر که در تابستان گهگاهی به ۶۰وخورده ایی درجه میرسد

  • سلام. بله برای کولر آبی کابل کولر نمره ۱٫۵*۵ (مفتولی نه رشته ای) جوابگوست.

 • سلام میخواستم بدونم چرا یدفعه کلید کولرم در زمان خاموش بودن وز وز میکنه مثل اتصالی ممنون

  • سلام. معمولاً این مورد به خاطر ضعیف یا فرسوده شدن کنتاکت های فلزی داخل کلید اتفاق می افته.

 • چطوری باید دور موتور کولر رو عوض کرد؟

  • سلام. بعضی از موتور کولرها که خازن ندارن با دیمر میشه دورشون رو کم و زیاد کرد.

 • درود….یه کار دیگه هم فک کنم بشه کرد واسه کلید کولره….اینکه به شماره ۲ فاز داد و پمپا داد به ۱ یا ۴
  درسته؟

  • سلام.بله امکان پذیره.

 • سلام تو کلید کولر های قدیمی ک ۹ پایه داره اگه بخواهیم تا موقعی که پمپ زده نشده موتور هم کار نکنه مدارش چطور میشه؟

  • سلام، به جای اینکه سیم پمپ رو از پین شماره ۲ بگیرید از پین شماره ۵ یا ۸ بگیرید با این کار کلید پمپ بی اثر میشه و پمپ همزمان با روشن شدن کلید موتور کار میکنه. یا اینکه میتونید فلزی که پین ۱ و ۴ رو اتصال کوتاه کرده رو بردارید و فاز رو بدین به ۱ ، از پین ۲، دوتا خروجی بگیرید یکی برای پمپ و یه تیکه سیم کوتاه هم از پین ۲ وصل کنید به پین ۴ اینجوری تا کلید پمپ رو نزنید کلید موتور برقدار نمیشه.

 • با سلام و خسته نباشید من یک کلید توکار ۳پول دارم که طبق راهنمایی های شما وصل کردم اما نه پمپ کار میکنه و نه دور تند فقط دور کند در ضمن اگر هر سه کلید (پمپ،موتور،کند ) رو بزنم کولر کلا کار نمیکنه

  • سلام. به رنگهای سیم ها در کلید و تقسیم کولر دقت کنید.

 • سلام وقتتون بخیر ،مهندس شما گفتین حتما از سیم مفتولی برای کولر استفاده بشه خواستم بدونم دلیلش چیه که از سیم افشان استفاده نشه،ممنون

  • سلام. مرسی. از کلید تا خود کولر باید از سیم مفتولی استفاده بشه تا در داخل کولر، سهواً بعضی از رشته های ریز که شاید به درستی با چشم دیده نشن با بدنه کولر برخورد نکنه.

 • سلام
  پریز کولر من مدل سوکتیه ولی چندتا فرق داره. اول اینکه ۷ تا سوکت پشتشه به جای ۸ تا. دوم اینکه عددهاش به این شکل هستند:
  ۱ ۱ ۲
  ۳ ۳ ۴
  ۵ ۵ ۶
  عددهای ۴ و ۶ هم سوکت ندارند. میشه بگین تو این پریز ها کدوم فاز, پمپ, کند, تند هستند؟

  • سلام. این مدل کلیدی کولری که می فرمایید رو من تا به حال ندیدم. یا باید به نقشه محصول مراجعه کنید یا باید بگین یک برقکار بیاد و با مولتی متر هر ترمینال رو چک کنه تا اونها رو تشخیص بده.

 • سلام
  روش نصب کلید کولر جدید دلند که پشت کلید پمپ دو پیچ طلایی است و دو پیچ نقره را می خواستم
  با تشکر

  • سلام. چند تا عکس از کلید کولر برای ما ارسال کنید تا شما رو راهنمایی کنیم. اگر نقشه ای هم همراه کلید هست بفرستید.contact-us@amoozesh-bargh.ir

 • سلام. عرض ادب و تشکر.
  چه دلائلی باعث میشه که هر دو اتصال یا هر دو سیم های پریز های برق، لامپ فازمتر رو روشن میکنند ولی یکی بیشتر فاز نیست؟
  چکار باید کرد؟

  • سلام. القای سیم فاز روی نول باعث این اتفاق میشه و راه حلی هم براش نیست.

 • سلام. چرا گاهی اوقات هر دو اتصال پریز ها،لامپ فازمتر را روشن میکند ولی یکی بیشتر فاز نیست؟؟ تشکر.

  • سلام. اگر نول قطع شود، هر دو اتصال پریز، چراغ های فازمتر را روشن می کنند.گاهی از مواقع هم القای سیم فاز روی نول باعث روشن شدن فاز متر میشه. که البته این القاست و اون یک ذره ولتاژ القایی باعث روشن شدن چراغ فازمتر میشه.

 • سلام.مهندس
  برای کولر آبی باید سرخط جدا بکشیم؟

  • با سلام. بهتر است یک سرخط ۱۶ آمپر جداگانه کشیده شود.

  • سلام. بله. با سیم نمره ۲٫۵ و فیوز ۱۶ آمپر براش یک سرخط جدا بکشین.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی