فیلم آموزش عملی برق ساختمان
شهریور
8
1394

نقشه کلید کولر

دوست عزیزم اگر اطلاعات برقی ندارید از شما خواهش میکنم که از یک برقکار ماهر کمک بگیرید و کار را به ایشان بسپارید. اگر برقکاری را نمی شناسید، کافیست در دیوار یا شیپور سرچ کنید و به راحتی شماره تعداد زیادی برقکار را پیدا کنید و در مورد قیمت کار هم تلفنی با ایشان به توافق برسید. چون تعمیر و سرویس کولر آبی برای افراد بی تجربه کاری خطرناک است و یکی از دلایل عمده برقگرفتگی در کشور ما همین مورد بوده است. پس مقاله پایین مخصوص برقکارهاست و برای افراد عادی نوشته نشده است.

نقشه سیمکشی کولر آبی :

اگر از خوانندگان کتاب آموزش جامع برق ساختمان باشید، حتماً به خاطر دارید که در مبحث سیمکشی گفتیم که برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر از 3 رشته سیم شماره 2.5 استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت استفاده میشود. و از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر یک کابل 1.5* 5 مفتولی نصب کنید. از این 5 رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.
پس در کل در داخل کلید کولر “2 لوله برق” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها 5 رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً 4 رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم 3 رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد 2 رشته سیم دارد). با این توضیح مدار سیمکشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم. اگر تصویر کوچک است روی آن کلیک کنید تا زوم شود.

نقشه سیمکشی کولر آبی

نقشه سیمکشی کولر آبی

تنها نکته ای که در تصویر بالا وجود دارد سیم زرد رنگی است که به بدنه کولر وصل شده است. طبق استاندارد های برق ساختمان رنگ این سیم که برای ارت استفاده میشود باید ترکیبی از رنگ زرد و سبز باشد -یعنی کاملاً زرد با یک خط سبز رنگ در وسط آن -. اگر در داخل جعبه تقسیم کولر، ترمینالی برای ارت تعبیه نشده است، شما بایستی مستقیم این سیم را به بدنه کولر وصل کنید. این سیم جهت جلوگیری از برقگرفتگی اشخاص به کار می رود و نقشی در عملکرد خودِ کولر ندارد.
در کل اگر سیستم برقکشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد رنگ را در مدار بالا در نظر نگیرید.

نقشه کلید کولر :

کلید کولر آبی در واقع از سه کلید تشکیل شده است :

کلیدهای “کولر آبی” انواع مختلفی دارند که به بررسی آنها می پردازیم:

1- نوع اول، مدل سوکتی (قدیمی):

در تصویر پایین یک کلید کولر سوکتی را مشاهده می کنید.

نحوه نصب کلید کولر سوکتی

همان طور که مشاهده می کنید به غیر از سوکت شماره 3 که حذف شده است، در پشت این کلیدها 8 سوکت وجود دارد. البته تمام این سوکت ها مورد استفاده قرار
نمی گیرند و تنها سوکت های شماره 1، 2، 7 و 9 به سیم های برق وصل می شوند. که بایستی سیم های برق را از طریق سرسیم هایی که در تصویر زیر می بینید به این سوکت ها متصل کنید.

سرسیم

نقشه اتصال سیم ها به این کلیدها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر

نقشه کلید کولر

سیم نول از پشت کلید به سمت جعبه تقسیم داخل کولر می رود و وارد هیچ کدام از سوکت های کلید کولر نمی شود.
فاز ورودی به سوکت شماره 1
تند به سوکت شماره 7
کند به سوکت شماره 9
و پمپ به سوکت شماره 2
وصل خواهد شد.

2- نوع دوم، کلید کولر توکار 3 پل :

در تصویر زیر یک نمونه از این کلیدها را مشاهده می کنید.

کلید کولر توکار

در قسمت پشت این کلیدها فقط چهار عدد پیچ وجود دارد. به نام های تند ، کند ، پمپ ، فاز . پس دقیقاً روی هر پیچ نوشته شده است که وظیفه آن چیست . یا شاید از حروف انگلیسی استفاده شده باشد به صورت: P برای پمپ، L برای فاز، F برای تند و S برای کند. مزیت این دسته از کلیدها این است که نیاز به سرسیم ندارند و همانند کلید های برق معمولی با پیچ متصل می شوند. در تصویر زیر قسمت پشت این نوع کلید کولر را مشاهده می کنید.

پشت کلید کولر توکار

2- نوع سوم، کلید کولر 4 پل :

نوع دیگری از کلید کولر که به تازگی وارد بازار شده است، کلید کولر 4 پل است. عملکرد این کلید هم شبیه سایر کلیدهاست، با این تفاوت که در زمان خاموش بودن، اتصال سیم نول را هم از کولر قطع می کند تا هرگونه احتمال برقگرفتگی از بین برود. زیرا گاهی احتمال دارد که در محل کنتور یا در داخل جعبه فیوز، جای سیم فاز با نول جابجا شود و اگر کلید کولر از نوع 3 پل باشد، در زمان خاموش بودن کولر، شخص با تصور اینکه برق کولر کاملاً قطع شده است، کولر را دستکاری کند و دچار برقگرفتگی شود. کلید کولرهای ایران الکتریک، افضل الکتریک، دلند و … به تازگی از این مدل روانه بازار کرده اند. تصویر یک کلید کولر 4 پل را مشاهده می کنید.

کلید کولر 4 پل

و نمای پشت آن بصورت زیر است.

کلید کولر ایران الکتریک

همانطور که می بینید در پشت این کلید 6 پیچ جهت اتصال سیم های برق وجود دارد.

 • که سیم تند به ترمینال SP
 • سیم کند به ترمینال SL
 • سیم پمپ به ترمینال P
 • سیم فاز ورودی به ترمینال L
 • سیم نول ورودی به ترمینال N پایین
 • سیم نول خروجی به ترمینال N بالا وصل می شود.

3- نوع چهارم، کلید کولر تمام قطب:

کلیدهای کولر جدیدتر، که به کلید کولر تمام قطب معروفند، به این صورت عمل می کنند که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می کنند. هدف از این کار بالا بردن ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولر آبی است.

نقشه این نوع کلید ها به صورت زیر است.

نقشه کلید کولر تمام قطب

نقشه کلید کولر تمام قطب

چند نکته در نصب کولر آبی :

توجه : برای دریافت اطلاعات جامع تر در مورد لوله گذاری و سیمکشی کولر آبی به کتاب آموزش جامع برق ساختمان مراجعه کنید.

توجه: اگر اطلاعات برقی ندارید به سیم کشی کولر آبی دست نزنید. متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمارها نشان می دهد كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان در هنگام سرويس كولر آبی رخ داده است.

نکته : کابلی که برای کولر آبی استفاده می کنید، باید مفتولی و چهار رشته به نمره 1/5 باشد. و اگر در ساختمان سیستم ارت اجرا شده است باید یک رشته سیم اضافی برای ارت در نظر بگیرید.

نکته : از سیم های افشان برای کولر آبی استفاده نکنید. البته سیمی که از جعبه فیوز تا کلید کولر می آید، می تواند سیم رشته ای باشد.

نکته : فیوز برق مناسب برای کولر آبی 16 آمپر است.

نکته : مشاهده می شود که بعضی برقکارهای عزیز مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدارها (مثلاً روشنایی اتاق خواب ها) در نظر می گیرند که این کار از نظر استانداردهای برق ساختمان صحیح نیست. پس باید برای تغذیه برق کولر، 3 رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر کشیده شود

کلید کولر توکار 3 پل مارک مونو:

یکی از دوستان یک مدل دیگر از کلید کولر را برای ما ارسال کرده که روش نصب آن با بقیه مدلها متفاوت است. این کلید تولید کشور ترکیه است و با برند مونو به بازار عرضه شده است. به ترمینال های این کلید را نگاه کنید. 6 عدد ترمینال جهت ورود سیم های برق در پشت کلید قرار گرفته است.

کلید کولر مونو

همانطور که مشاهده می کنید دارای 6 عدد ترمینال است که از چپ به راست و از بالا به پایین شماره گذاری شده اند. در این کلید:

فاز ورودی به ترمینال شماره 3

سیم پمپ به ترمینال شماره 6

سیم کند به ترمینال شماره 4

سیم تند به ترمینال شماره 1 وصل می شود

کلید کولر توکار مارک برق پارت ایرانیان

این هم از نقشه کلید کولر توکار برند برق پارت ایرانیان که یکی از دوستان نقشه آن را برای ما ارسال کرده اند. این کلید کولر هم از نوع 3 پل است. در این کلید کولر ترمینال های 3 و 4 خالی هستند و هیچ سیمی به آنها وصل نمی شود.نقشه-سیمکشی-کلید-کولر-پارت-برق-ایرانیان
840 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام مجدد، یه سؤال دیگه واسم پیش اومد، در پریز تلفن چهار سیم سوکتی وجود دارد که هر چهار تا دارای سر سیم هستند، دو تا از سر سیم ها حلقه ای و دو تا از آنها یو شکل هستند، اونها را چطور باید وصل کرد؟
  مجددا تشکر.

  • سلام. شما فقط باید 2 تا سیم وسط رو به سیم های تلفن وصل کنید تا سوکت داخل پریزهم فعال بشه.
   2 تا سیم کناری برای تلفن های سانترال هستش که شما با اونها کاری ندارید.

 • سلام و عرض ادب، چندتا سؤال داشتم، ممنون میشم جواب بدید:
  ۱) در کلید تبدیل فقط رنگ نقره ای و طلایی پیچ ها مهمند و جاهاشون مهم نیست؟ منظورم اینه که تو کتاب پیچ های نقره ای بالای کلید و پیچ طلایی پایین نمایش داده شده ولیکن یه کلید تبدیل خریدم دو پیچ نقره ای یکی بالا و دیگری پایین کلید و پیچ طلایی هم بغل یکی از آنهاست، امید وارم تونسته باشم منظورم را رسونده باشم.
  ۲) آیا اگه سیم تلفن دو تیکه باشه، نوار چسب لازمه در ضمن آیا دو تیکه بودن سیم تلفن مشکلی نداره؟
  ۳) نقشه کلید کولر توکار چه شکلیه؟
  ممنون از حوصله تون.

  • سلام. مرسی
   1- بله صحبت شما درسته.(یعنی فقط رنگ پیچ ها مهمه و جاشون مهم نیست)
   2-سعی کنید هیچ وقت برای تلفن از سیم های دو تیکه استفاده نکنید، اگر یک روزی یک مقدار رطوبت به اون قسمت برسه، نویز شدیدی روی خط ایجاد میشه. (بله نوار چسب لازمه)
   3- توکار یا روکار بودن کلید کولر، تفاوتی در نقشه نصب نداره.

 • با سلام
  در سیم کشی ساختمان چرا وقتی اتصال برق اتفاق می افته .فیوز داخل جعبه فیوز عمل نمیکنه .ومستقیم فیوز کنتور اصلی عمل میکنه می پره .؟؟؟

  • سلام. چون حساسیت فیوز داخل جعبه فیوز بالاتر در نظر گرفته شده. و باید فیوز داخل جعبه فیوز نوع b و فیوز کنتور نوع c انتخاب بشه تا این مشکل پیش نیاد.

 • سلام. در قسمت فیوزهای مینیانوری فرمودید که زیر فیوزها رو با شینه یا سیم به هم متصل میکنیم ولی در نقشه ها بالای فیوزها را متصل و به هم پاس داده شده. متوجه این موضوع نشدم. با تشکر.

  • سلام. ما درکتاب آموزش برق ساختمان این نکته رو توضیح دادیم که خیلی فرق نمیکنه شینه بالا باشه یا پایین، ولی معمولاً شینه رو بالا می زارن.

 • کلید کولر ابسال کلید پمپ وسطه فاز به کدوم وصل میشه

  • فاز به ترمینال فاز پشت کلید وصل میشه.

 • سلام استاد ایفون صوتی چهار واحد تامر طبقه اول زنگ میزنی بقیه نه لطفا درصورت امکان راهنمای بفرمائید باتشک

  • سلام. یا شستی زنگ اون واحدها خرابه یا سیم زنگشون قطع شده یا کلید سلکتوری زیر هندست خراب شده.

 • سلام‌خسته نباشی . به سیم تند و کند پشت کلید فازمتر بزنیم چراغ روشن شه یعنی برق داره پس کلید سالمه ؟ یا حتما باید باز کنیم سیم تند و کند رو با فاز اصلی امتحان کنیم

  • سلام. مرسی. فازمتر معیار خوبی نیست. حتماً باید باز کنید و به ترمینال فاز پشت کلید وصل کنید.

 • سلام سیم های که به تقسیم کولر می رسه از بالا باید تند باشه بعد نول بعد کند یا بالعکس لطفا توضیح دهید

  • سلام. معمولاً از بالا به پایین به این صورته. تند کند پمپ و بعدش هم نول. اگر هم ارت داشته باشه، پایین نول قرار می گیره.

 • سلام وخسته نباشید . کلید کولر رو عوض کردم بعد از مدتی فقط دور تند کار میکنه . ممنون از راهنمایی شما

  • سلام. سیم کند رو از کلید آزاد کنید و مستقیم به سیم فاز وصل کنید. اگر دور کند شروع به کار کرد، یعنی کلید خرابه و باید تعویضش کنید. ولی اگر با این حرکت باز هم دور کند کار نکرد. یا مشکل از قطعی سیم هاست یا سیم پیچ دور کند داخل موتور آسیب دیده.

 • سلام
  من میخوام واسه یک کولر تو دو طبقه کلید بزارم میشه نقشه شو بهم بگید؟

  • سلام.برای کولر همچین چیزی امکان پذیر نیست. مگر اینکه از کلید هوشمند کولر آبی استفاده کنید و براش 2 تا ریموت کنترل بگیرین.

   • خب اگه دوتا کلید با هم موازی باشند منظورم اینکه از خروجی 4ترمینال کولر دوتا کابل1*4خارج کنیم بعد هر کدومش بیاد واسه یک طبقه فاز و نولش هم جدا جدا تو هر طبقه وصل شود
    ولی هر دو کلید همزمان کار نکند
    مثلا اگه طبقه بالایی روشنش کرد طبقه پایینی به هیچکدوم از کلید ها دست نزنه یا بلعکس در کار کرد کولر مشکلی ایجاد میکند؟

    • بله اینطوری که شما فرمودین میشه. یعنی اگر یکی از کلیدها کولر رو روشن کرد، دیگه کلید دیگه نمی تونه خاموشش کنه.
     در ضمن سیم فازی که میاد داخل هر دو کلید باید از یک کنتور برق گرفته شده باشه، و نمیشه که هر طبقه یک کنتور مجزا داشته باشه، چون اگر فازهای هر دو طبقه یکی نباشه درصورتی که هر دو کلید همزمان روشن کنن اتصال کوتاه ایجاد میشه.

     • کولر رو واسه یک طبقه وصل کردم تو 5دقیقه اول سالم کار میکرد و بدون مشکل الکترو موتورش روشن میشد ولی الان که دکمه روشن شدن الکترومتور رو میزنم فیوز مدار رو قطع میکند
      سه مشکل به ذهن خودم میرسد:
      1_امکان این که فیوز کنتور تحمل اضافه بار مصرفی رو نداشته باشه هست؟چون موتور کولر 720w 5.1A (روی دور تند)
      2_مشکل دیگه ایی که امکانش هست باشه اینه که فاز و نول ورودی کلید رو از پریز بغل دستشی گرفتم
      3_یا جریان نامی کلید کولر کمتر از جریان کولر5Aمیباشد
      چون مطمئن هستم مدار کولر رو درست بستم این احتمال ها رو واسه کار نکردن کولر زدم
      به نظر شما کدوم یکیش امکانش بیشتره؟؟

     • سلام. 1- بیشتر وسایل برقی پر مصرف مثل کولرگازی، ماشین لباسشویی و … رو خاموش کنید. اینطوری می تونید تست کنید که آیا به قول شما از اضافه باری هستش که به فیوز وارد شده یا خیر.
      2- فکر نمی کنم مشکل دوم باشه، چون 5 آمپر برای یک پریز برق، یک جریان عادیه و خیلی هم زیاد نیست.
      3- مورد سوم هم نیست، چون کلید کولرها تا 10 آمپر رو راحت جواب میدن.

      الف:کلید رو باز کنید و سیم کند رو ازش جدا کنید و مستقیم به فاز وصل کنید، اینطوری تست می کنید که کلید سالمه یا نه.
      ب: اگر یک سیم سیار دارید از یک پریز دیگه یک فاز و نول ببرید پیش موتور کولر و مستقیم به سیم های آبی و مشکی رنگ موتور وصل کنید. البته قبلش این سیم های آبی و مشکی رو از جعبه تقسیم داخل کولر آزاد کنید. اگر باز هم فیوز بپره یعنی مشکل از داخل خود موتوره و باید بازش کنید و ببرید تعمیرگاه.

 • باسلام
  واترپمپ کار میکنه و روشن میشه ولی موتور فن کار نمیکنه بهم گفتن ممکنه اشکال از خرابی کلید باشه مدل کولر آبی شرکت ابسالAC55هست تسمه سالمه ممکنه بابت تست کلید راهنماییم کنید
  باتشکر

  • سلام. تست کلید خیلی سادست. کافیه سیم تند یا کند رو از کلید خارج کنید و مستقیم به فاز وصل کنید. اگر کولر راه افتاد یعنی کلید خراب بوده.

 • سلام خدا قوت
  من یک کلید هوشمند برای کولر خریدم و طبق راهنما سیمها را وصل کردم. اما در پشت کلید قدیمی فقط سیم فاز وجود داشت و کلید جدید هم فاز و هم نول می خواهد.وقتی هم که سیم نول به کلید جدید وصل می کنم باعث اتصال کوتاه شده و فیوز قطع می شود.لطفا راهنمایی کنید

  • سلام. اون سیم نولی که به کلید وصل کردین رو از کجا آوردین؟
   اون سیم نول باید از کابل کولر که از پشت کلید قدیمی رد شده به کلید هوشمند وصل بشه.
   قبلش اون فاز و نولی که به کلید هوشمند وصل می کنید رو هم با یک لامپ معمولی تست کنید که آیا واقعاً فاز و نول هستند یا نه.

 • سلام.خداقوت
  مدتی پیش موتور کولر صدایی مثل زدن شلاق ازش میومد ومدت زمانهای متفاوتی بعد برق واحد مونو قطع میکرد تااینکه صدای ویز ویز ازش درآمد وموتور سوخت.یعنی آب شد.موتورو تعویض کردم توسط برق کار برقشم وصل کردم حالا دوباره بعد چند روز دوباره هرز گاهی همون صدایی شبیه شلاق میاد وبرق و قطع میکنه .میشه لطف کنیدراهنمایی کنید مشکل از کجاست.

  • سلام. فکر می کنم که تسمه کولر تنظیم نیست و شاید بعضی وقتها از جاش در میره یا کج میشه. بگین یک برقکار واردتر بیاد و چک کنه. اگر تسمه درست تنظیم نباشه باعث خرابی موتور هم میشه.

 • سلام من به تازگی کلید برای کولر گرفتم توکار هستش و چراغ داره اما وقتی که کولر روشنه (چه در حالت کند چه در تند) چراغ روشن نمیشه اما وقتی پمپ رو خاموش مبکنم و کولر فقط موتورش کار میکنه، چراغ روشن میشه!
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام. خب اونا مدلشون اونجوریه.

 • با سلام
  با زدن كليد پمپ ، پمپ روشن شده و مشكلي نيست اما با زدن كليد دور كند ،آب قطع ميشود ولي دور كند مشكلي ندارد سپس بازدن كليد دور تند ، آب وصل ميشود و دور تند هم مشكلي ندارد
  ممنون

  • سلام. اتصال سیم ها به ترمینال ها رو درست انجام ندادین. طبق نقشه بالا سربندی ها رو انجام بدید.

 • سلام و ارادت
  آقا دم شما گرم، عالی بود
  بعد از کلی دقت تو وصل کردن هر سیم سر جای خودش در کلیدهای ۶ پیچ، دیدم هر رنگ جفت جفت بصورت عمودی زیر هم وصل میشه. به ترتیب از سمت پمپ سیم نول، فاز و تند
  بازم ممنون

  • سلام.خواهش می کنم.خوشحالم که کارتون راه افتاد.

 • سلام آقای مهندس خسته نباشید تمام سیمهای کلربه کلید درست وسله از داخل جعبه تقسیم کلرهمدرسته ولی وقت که کلددورتندرامیزنیم کلن خاموش میشه مشکل ازچه میتونه باشه تشکر

  • سلام. یا سیمکشی تون رو اشتباه انجام دادین یا سیم پیچ دور تند در داخل موتور خراب شده.

 • سلام اگه کلید تند کولر روشن باشه وای کلید کند خاموش باشه چی میشه طوری میشه؟

  • سلام. عزیز من، تند و کند که هر دو روی یک کلید هستند. سوالتون نامفهومه.

 • با سلام. درمورد پریدن فیوز هنگام خاموش کردن کلید پمپ. کلید عوض کردم . پمپ عوض کردم. خازنم که فرمودید بردارم اصلا نداشت ولی بازم فیوز مپرد.ایا امکان داره از فیوز ساختمان باشد. فیوز 32 آمپر دارد. ممکنه فیوز ساختمان ضعیف شده باشه.باتشکر از پاسخهایه شما.

  • سلام. ولی آخه چون میگین فقط در زمان خاموش کردن پمپ این اتفاق می افته، فکر نمی کنم از فیوز باشه. ولی تستش ضرری نداره. برای اینکه اینار هزینه اضافی نکنید. یکی از فیوز های داخل جعبه فیوز رو بجای اون فیوزی که میپره جایگزین کنید. بعد از اینکه مطمئن شدید بعدش برید یک فیوز دیگه بخرید.

 • لطفا نقشه سیم کشی کلید کولرهای آزمایش قدیمی که چهار پل میباشد رو توضیح بدین

  • سلام. لازمه که چند تا عکس از نمای جلو و پشت کلید برای ما ارسال کنید تا نقشه سیمکشیش رو خدمت تون عرض کنم. از طریق فرم تماس با ما عکس هاتون رو ارسال کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی