خرید کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری
شهریور
۸
۱۳۹۴

نقشه کلید کولر

نقشه سیمکشی کولر آبی :

اگر از خوانندگان کتاب آموزش جامع برق ساختمان باشید، حتماً به خاطر دارید که در مبحث سیمکشی گفتیم که برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر از ۳ رشته سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت استفاده میشود. و از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر یک کابل ۱٫۵* ۵ مفتولی نصب کنید. از این ۵ رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.
پس در کل در داخل کلید کولر “۲ لوله برق” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها ۵ رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً ۴ رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم ۳ رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد ۲ رشته سیم دارد). با این توضیح مدار سیمکشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم. اگر تصویر کوچک است روی آن کلیک کنید تا زوم شود.

 

نقشه سیمکشی کولر آبی

نقشه سیمکشی کولر آبی

 

تنها نکته ای که در تصویر بالا وجود دارد سیم زرد رنگی است که به بدنه کولر وصل شده است. طبق استاندارد های برق ساختمان رنگ این سیم که برای ارت استفاده میشود باید ترکیبی از رنگ زرد و سبز باشد -یعنی کاملاً زرد با یک خط سبز رنگ در وسط آن -. اگر در داخل جعبه تقسیم کولر، ترمینالی برای ارت تعبیه نشده است، شما بایستی مستقیم این سیم را به بدنه کولر وصل کنید. این سیم جهت جلوگیری از برقگرفتگی اشخاص به کار می رود و نقشی در عملکرد خودِ کولر ندارد.
در کل اگر سیستم برقکشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد رنگ را در مدار بالا در نظر نگیرید.

نقشه کلید کولر :

 

کلید کولر آبی در واقع از سه کلید تشکیل شده است :

 

کلیدهای “کولر آبی” انواع مختلفی دارند که به بررسی آنها می پردازیم:

۱- نوع اول، مدل سوکتی (قدیمی):

در تصویر پایین یک کلید کولر سوکتی را مشاهده می کنید.

 

نحوه نصب کلید کولر سوکتی

 

همان طور که مشاهده می کنید به غیر از سوکت شماره ۳ که حذف شده است، در پشت این کلیدها ۸ سوکت وجود دارد. البته تمام این سوکت ها مورد استفاده قرار
نمی گیرند و تنها سوکت های شماره ۱، ۲، ۷ و ۹ به سیم های برق وصل می شوند. که بایستی سیم های برق را از طریق سرسیم هایی که در تصویر زیر می بینید به این سوکت ها متصل کنید.

سرسیم

نقشه اتصال سیم ها به این کلیدها به صورت زیر است.

 

نقشه کلید کولر

نقشه کلید کولر

 

سیم نول از پشت کلید به سمت جعبه تقسیم داخل کولر می رود و وارد هیچ کدام از سوکت های کلید کولر نمی شود.
فاز ورودی به سوکت شماره ۱
تند به سوکت شماره ۷
کند به سوکت شماره ۹
و پمپ به سوکت شماره ۲
وصل خواهد شد.

 

۲- نوع دوم، کلید کولر توکار ۳ پل :

در تصویر زیر یک نمونه از این کلیدها را مشاهده می کنید.

کلید کولر توکار

در قسمت پشت این کلیدها فقط چهار عدد پیچ وجود دارد. به نام های تند ، کند ، پمپ ، فاز . پس دقیقاً روی هر پیچ نوشته شده است که وظیفه آن چیست . یا شاید از حروف انگلیسی استفاده شده باشد به صورت: P برای پمپ، L برای فاز، F برای تند و S برای کند. مزیت این دسته از کلیدها این است که نیاز به سرسیم ندارند و همانند کلید های برق معمولی با پیچ متصل می شوند. در تصویر زیر قسمت پشت این نوع کلید کولر را مشاهده می کنید.

 

پشت کلید کولر توکار

 

۲- نوع سوم، کلید کولر ۴ پل :

نوع دیگری از کلید کولر که به تازگی وارد بازار شده است، کلید کولر ۴ پل است. عملکرد این کلید هم شبیه سایر کلیدهاست، با این تفاوت که در زمان خاموش بودن، اتصال سیم نول را هم از کولر قطع می کند تا هرگونه احتمال برقگرفتگی از بین برود. زیرا گاهی احتمال دارد که در محل کنتور یا در داخل جعبه فیوز، جای سیم فاز با نول جابجا شود و اگر کلید کولر از نوع ۳ پل باشد، در زمان خاموش بودن کولر، شخص با تصور اینکه برق کولر کاملاً قطع شده است، کولر را دستکاری کند و دچار برقگرفتگی شود. کلید کولرهای ایران الکتریک، افضل الکتریک، دلند و … به تازگی از این مدل روانه بازار کرده اند. تصویر یک کلید کولر ۴ پل را مشاهده می کنید.

 

کلید کولر 4 پل

و نمای پشت آن بصورت زیر است.

کلید کولر ایران الکتریک

همانطور که می بینید در پشت این کلید ۶ پیچ جهت اتصال سیم های برق وجود دارد.

 • که سیم تند به ترمینال SP
 • سیم کند به ترمینال SL
 • سیم پمپ به ترمینال P
 • سیم فاز ورودی به ترمینال L
 • سیم نول ورودی به ترمینال N پایین
 • سیم نول خروجی به ترمینال N بالا وصل می شود.

 

۳- نوع چهارم، کلید کولر تمام قطب:

کلیدهای کولر جدیدتر، که به کلید کولر تمام قطب معروفند، به این صورت عمل می کنند که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می کنند. هدف از این کار بالا بردن ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولر آبی است.

نقشه این نوع کلید ها به صورت زیر است.

 

نقشه کلید کولر تمام قطب

نقشه کلید کولر تمام قطب

 

چند نکته در نصب کولر آبی :

توجه : برای دریافت اطلاعات جامع تر در مورد لوله گذاری و سیمکشی کولر آبی به کتاب آموزش جامع برق ساختمان مراجعه کنید.

توجه: اگر اطلاعات برقی ندارید به سیم کشی کولر آبی دست نزنید. متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمارها نشان می دهد كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان در هنگام سرويس كولر آبی رخ داده است.

نکته : کابلی که برای کولر آبی استفاده می کنید، باید مفتولی و چهار رشته به نمره ۱/۵ باشد. و اگر در ساختمان سیستم ارت اجرا شده است باید یک رشته سیم اضافی برای ارت در نظر بگیرید.

نکته : از سیم های افشان برای کولر آبی استفاده نکنید. البته سیمی که از جعبه فیوز تا کلید کولر می آید، می تواند سیم رشته ای باشد.

نکته : فیوز برق مناسب برای کولر آبی ۱۶ آمپر است.

نکته : مشاهده می شود که بعضی برقکارهای عزیز مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدارها (مثلاً روشنایی اتاق خواب ها) در نظر می گیرند که این کار از نظر استانداردهای برق ساختمان صحیح نیست. پس باید برای تغذیه برق کولر، ۳ رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر کشیده شود

 

کلید کولر توکار ۳ پل مارک مونو:

یکی از دوستان یک مدل دیگر از کلید کولر را برای ما ارسال کرده که روش نصب آن با بقیه مدلها متفاوت است. این کلید تولید کشور ترکیه است و با برند مونو به بازار عرضه شده است. به ترمینال های این کلید را نگاه کنید. ۶ عدد ترمینال جهت ورود سیم های برق در پشت کلید قرار گرفته است.

کلید کولر مونو

همانطور که مشاهده می کنید دارای ۶ عدد ترمینال است که از چپ به راست و از بالا به پایین شماره گذاری شده اند. در این کلید:

فاز ورودی به ترمینال شماره ۳

سیم پمپ به ترمینال شماره ۶

سیم کند به ترمینال شماره ۴

سیم تند به ترمینال شماره ۱ وصل می شود


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


657 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام خدمت شما
  من یک کولر رو باز کردم و دیدم در مداری که خودش کشیده ؛ ظرفیت خازن رو ۲۰ میکرو فاراد نوشته بود ؛ ولی خازن کولر ۳۰ میکرو فاراد بود ؛ یک کولر دیگه هم دیدم که مثل قبلی و خازنش ۴۰ میکرو فاراد بود ؛ دلیلش چیه ؟ مگه نباید مقداری که خودش گفته بذاریم و یکی هم دیدم که مقدار خازن و ننوشته بود و خازنش ۳ میکرو فاراد بود
  در واقع این ۳ تا کولر ؛ سه تاشم ۷۰۰۰ هست ؛ ولی خازن یکی از اونا ۳۰ میکرو فاراد و دیگری ۴۰ میکرو فاراد و دیگری ۳ میکرو فاراد ؛ چرا ؟ مگه نباید ظرفیت خازن ۳ کولر یکی باشه ؟

  • سلام. اون خازن اصطلاحاً خازن اصلاح ضریب قدرت هستش و فقط جهت کاهش مصرف برق واتر پمپ در نظر گرفته شده و اگر نصب هم نشه مشکلی نداره.
   چیزی که تویه کولرها نصب می کنن معمولاً ۲۰ تا ۳۰ میکروفاراد هستند. ولی خازن ۳ میکروفارادی تا به حال من ندیدم که نصب کنن.

 • سلام عزیز،خداخیرت بده که تواین شرایط اقتصادی کمکی هستی برامون،من بابدبختی پارسال یه کولر ۵۵۰۰نوخریدم،یک هفته پیش موتوردرحال کارکردن بودکه یکمرتبه ازکارایستادوصدایی شبیح به ویزازش بلندشد،باحرکتی تندکه ازم بعیدبودخاموشش کردم،رفتم پشت بام وقتی که تسمه راازش بازکردم دیدم موتوریکم زورزدوبعدازچندبارخاموشوروشن کردنش راه افتاد،تسمه راجاانداختم وباخوشحالی کولروروشن کردیم ولی یکربع بیشترطول نکشیدکه اه ازنهادم دراومد،احساس میکنم که موتورش برای کارکردن به یه کم کمک نیازداره،خواستم براش خازن ببندم ولی بلدنبودم،بخداچون بیکارشدم ده روزه شرمنده خانوادم هستم،توروخدایه راهنمایی اصولی بهم کنیدمشکلم رفع بشه،درضمن بگم این مشکل دریخچالم پیش امده بودبایه خازن ۸۰درست کردم والان دوساله داره کارمیکنه،بازم ممنونم که ازوقتتون برای ماها مایه میگذارید،خداقوت

  • سلام آقای قزوینی. ممنونم از شما. احتمالاً یا خازن راه انداز و یا کلید گریز از مرکز داخل موتور خراب شده. می تونید خودتون موتور رو باز کنید و ببرید تعمیرگاه تا براتون درست کنن.
   تا اون مشکل رو برطرف می کنید نباید کولر رو روشن کنید چون به موتور آسیب وارد میشه.

 • سلام خسته نباشید یه سوال داشتم خدمتتون
  اگه در کلید نوع اول (سوکتی) یا قدیمی جای فاز و نول را جابجا برنیم چه اتفاقی می افتد؟؟؟

  • سلام.مرسی. از لحاظ ایمنی خطرناکه. چون حتی وقتی کولر خاموشه، فاز داخل کولر هست و احتمال داره کسی کولر رو دستکاری کنه و دچار برقگرفتگی بشه.

 • سلام خدمت شما و ممنون از سایت خوبتون
  اون خازنی که داخل کولر هست و به بدنه پیچ شده برای چیه و اگه نذاری کولر روشن نمیشه ؟ چه تاثیری داره ؟
  و اینکه مقدار اون خازن تجربیه ؟
  اگه کولر به هر دلیلی خازنش گم شده باشه و یا نداشته باشه ، از کجا بفهمیم که باید خازن با چه ظرفیتی بزاریم ؟
  و برای هر کولر با قدرت و توان متفاوت ، مقدار خازن رو چند میکرو فاراد باید بزاریم ؛ میشه کامل بگید

  • سلام. اسم اون خازن، خازن اصلاح ضریب قدرت هست. و برای کاهش مصرف برق نصب میشه. نصبشون هم اینطوریه که با واتر پمپ داخل کولر موازی میشه. پس اگر نذاری هم مشکلی نداره و کولر بدون اون کار می کنه.
   ظرفيت اون خازن ها ۲۰ يا ۲۵ ميكروفاراد هستش.

 • سلام میخواستم بدونم پمپ یه سیمش میاد داخل جعبه تقسیم کولر که فازش نولش کجا بسته میشه یعنی داخل نمیاد مستقیم به نول کلید وصل میشه ؟؟؟

  • یکی از سیم های پمپ مستقیم به نول و سیم دیگش هم به ترمینال پمپ داخل جعبه تقسیم بسته میشه. از جعبه تقسیم هم میاد به ترمینال پمپ داخل کلید کولر وصل میشه.

 • سلام /درکولر ابسال ،پمپ آب در دور تند کار می کند ولی در دور کند پمپ آب کار نمی کند.علت چیست؟ ممنون

  • سلام. اتصالات در سیمکشی اشتباه انجام شده. سیمکشی تون رو طبق نقشه بالا چک کنید.

 • سلام و خسته نباشید
  من یه کلید کولر گرفتم که چهارتا پیچ داره که با حروف H2,H1,PU و P مشخص شده لطف میکنید طریقه نصب این نوع کلید رو توضیح بدید ممنون میشم,ظمنا دو رشته سیم برق شهر و چهاررشته سیم از طرف کولر وارد جعبه پشت کلید شده اگه توضیح بدید طریقه وصل کردنش چجوریه ممنون میشم

  • سلام. مرسی.
   در این کلید کولر شما حرف p یعنی فاز ورودی به کلید.
   حرف H1 یعنی کند
   حرف H2 یعنی تند
   حرف PU یعنی پمپ
   نول هم نمیاد داخل کلید و مستقیم میره به جعبه تقسیم داخل کولر.

 • خیلی ممنون و عالی بود تشکر فروان

  • با سلام. لطف دارید.

 • سلام پمپ کولر چرا یکسره کار میکند؟

  • سلام. به احتمال خیلی زیاد کلید کولر خراب شده.یعنی کلید کولر یکسره شده.

 • قدردانى ميكنم محضا لله از اينكه به سوالات پاسخ داده پيچ
  وخمى نداده ايد

  • خواهش می کنم.موفق و موید باشید.

 • سلام.
  کولر ما کار میرد اما بعد از سرویس(شستشو و روغنکاری) متاسفانه از کار افتاده.
  تا پشت کلید کولر برق میاد و فاز هم برق داره اما تو خود کولر برق نداره.
  کلید نو براش خریدم تعویض کردم اما هیچ تغییری نکرد.
  ممکنه که مشکل از سیم ها باشه؟
  یعنی احتمال داره سیم ها بین راه قطع شده باشن؟
  درصورت همین یکی دو روز پیش سالم بدن ،پمپ کار میکرد
  اما الان کلا کار نمیکنه

  ممنون میشم جواب بدین
  از گرما مردم

  • سلام. همه کلیدها رو در حالت روشن بزارید و بعدش برید جای کولر و جعبه تقسیم داخل کولر رو باز کنید و با یک لامپ و سرپیچ لامپ تست کنید. یعنی یک سیم لامپ رو بزنید به نول و سیم دیگه لامپ رو بزنید به سیم های تند، کند و پمپ و ببینید که آیا لامپ روشن میشه یا نه؟
   به این خاطر میگم از لامپ استفاده کنید و از فازمتر استفاده نکنید چون شاید نول قطع شده باشه و فازمتر نتونه نشون بده.

 • سلام خسته نباشید……همه ی کلیدهاتون رو دیدم و مطالبتون رو خوندم و لذت بردم
  عرض دیگه ای داشتم ، پمپ کولر ما کار نمیکنه ولی تست که کردم دیدم پمپ سالمه احتمالا مشکل از سیمکشیه….
  کلید کولر رو باز کردم ولی واقعا خیلی قدیمیه و اصلا پیدا نمیکنمش تو سایت ها …..چطوری میتونم عکسشو براتون ارسال کنم ؟
  و اینکه پمپ ما قطعه (سالمه)ولی موتور کار میکنه
  من فکر میکنم مشکل از کلیده ….باز اگه شما نظر دیگه ای دارید راهنماییم کنید.
  ممنون.

  • سلام. مرسی. از طریق صفحه تماس با ما می تونید عکس هاتون رو آپلود کنید.
   ۲- بله احتمالش هست که از کلید باشه یا از سیم های بین کلید و کولر

 • سلام خسته نباشید
  من میخام سیمها رو به کلید کولر وصل کنم اما هرجور که وصل میکنم سه تاش باهم کار نمیکنه
  میشه راهنمایی کنید عکسشو بفرستم؟

  • سلام.مرسی. این که میفرمایید ۳ تاش با هم کار نمیکنه یعنی چی؟ منظورتون دور تند، کند و پمپ هستش؟
   چند تا عکس بگیرین و از طریق “فرم تماس با ما” برای ما ارسال کنید.

 • باسلام. کولر نو رو با کلید ۳پل توکار بستم چند ثانیه کار کرد تست کردم تند و کند کار کردم روشن خاموش کردم درست بود یه دفعه خاموش شد دیگه روشن نمیشه. ضمنا جعبه تقسیم کولر جای نول با پمب مثل عکس سایت نیست پمپ پایین هست و نول از پایین دومی. تست کردم وقتی فاز و‌به کلید میبندم بالا جعبه تقسیم برق هست ولی موتور کار نمیکنه. ممنون اگه راهنمایی بفرمایید.

  • سلام آقا امیر. ساده ترین راه تست اینه که با یک سیم سیار یک فاز و نول رو ببرید جای موتور کولر. بعدش همه سیم های موتور رو از جعبه تقسیم جدا کنید و به سیم آبی رنگ موتور نول و بصورت جدا جدا به هر کدوم از ۲ تا سیم دیگه که از موتور خارج شده فاز رو وصل کنید.اگر دور تند و کند موتور عمل کرد یعنی موتور سالمه و باید در داخل کلید کولر یا سیمکشی به دنبال ایراد بگردید. در غیر اینصورت موتور مشکل پیدا کرده و باید ببرین تعمیرگاه

 • سلام مدیر جان، دمت گرم بخاطر وقتی که گذاشتی

  • سلام. ممنونم از شما آقای سهراب عزیز. خوشحال میشیم کارتون راه بیفته.

 • کولر ماسپهر الکتریک آبی با کلید هوشمند مشکل اول باریموت روشن می‌شود ولی خاموش نمیشود مشکل دوم بااستفاده از کلید هوشمند،کولر روشن میشود با دور تند وقتی کلید دورکند را میزنیم کولر خاموش می‌شود ولی پمپ آب روشن است بعداز ریست کردن دور کند به کار می افتد موقتی که خاموش میکنیم دوباره مراحل بالا را باید اجرا کنیم لطفاً راهنمایی بفرمایید

  • سلام. به احتمال زیاد دکمه off روی کلید خرابه. فکر می کنم کلیدتون کلاً مشکل داره. این کلیدها معمولاً یکسال گارانتی دارن اگر تازه خریدین ببرید عوضش کنید.

 • سلام‌وقتتون بخیر.
  کولر ما یه مشکلی داره که وقتی روشنش میکنیم پمپ و دور تندش کار میکنه ولی دور کندش کار نمیکنه. حتی کلیدش رو هم‌عوض کردیم‌باز هم‌کار نمیکنه….
  میخواستم بدونم‌ایرادش از کجاس؟ از موتور یا سیم‌کشی داخل خونه یا سیم کشی بالا ؟

  • سلام. در اینصورت که شما می فرمایید مشکل از داخل موتور هستش و باید موتور رو باز کنید و ببرید برای سیم پیچی.

   • آخه موتور و تازه خریدم دو روز نیستش که گرفتم

    • اگر موتور رو تازه خریدین، پس این کار رو بکنید. با یک سیم سیار یک فاز و یک نول ببرید جای کولر. بعدش همه سیم های موتور رو از جعبه تقسیم داخل کولر جدا کنید و ابتدا سیم آبی موتور رو به نول وصل کنید و بعدش ۲ تا سیم های دیگه رو جدا جدا به فاز وصل کنید. در این صورت باید موتور روی حالت های تند و کند کار کنه. در این صورت مطمئن میشید که دور کند کولر سالم هست یا نه. اگر در این تست متوجه شدید که دور کند موتور سالمه پس یا مشکل از سیم های بین کلید و جعبه تقسیم هستش یا مشکل از کلید کولر هستش.

   • امکان داره یه موتور خوب بهم معرفی بکنید وقیمتش رو هم در صورت امکان اعلام بفرمائید؟کولر من جنرال هستش قدرتشم هفت هزار میباشد.

    • موتوژن یا الکتروژن .قیمتش در حدود ۳۲۰ تومنه

 • با سلام و خسته نباشید از سایت خوبتون
  من از کلید ۴ پل ایران الکتریک امسال استفاده کردم بعد از نصب کولر یک بارتست کردم همه چی نرمال بود اما دفعه ی دوم بعد از زدن کلید پمپ کلید موتور رو میزنم فیوز منزل میپرد هم از جعبه فیوز داخل منزل هم از کنتور دوباره تست کردم میبینم این حالت فقط زمانی ایجاد میشود که بعد از زدن کلید پمپ کلید موتور را میزنم ولی زمانی که از هر کلید به صورت جدا استفاده میکنم مشکلی پیش نمیاد یعنی وقتی پمپ رو میرنم به تنهایی کار میکند و وقتی پمپ رو خاموش میکنم و موتور میزنم موتور کار میکند اما هر دو با هم باعث پریدن فیوز میشود اگر راهنماییم کنین ممنون میشم

  • سلام. مرسی از شما. بنده فکر می کنم که سربندی کلید رو اشتباه انجام دادین. یک عکس از اتصالات پشت کلید بگیرید و از طریق صفحه «تماس با ما» ارسال کنید تا بتونم راهنمایی تون کنم.

 • سلام..وقت بخیر..مشکلی که پیش اومده برای من اینه که وقتی موتورروشنه باآوامترکه ازروی موتوروبدنه کولر اندازه گیری میکنم برق داره…چرا؟موتورقبلیش هم همین جوربودگفتم موتورحتما اتصالی داره ونیم سوز شده چون ازلرزه گیرموتورموقعی که روشن میشد جرقه میزد وآتیش میگرفت..موتور راعوض کردم ولی این موتور نو هم همین جوره…ممنون میشم جواب بدید..

  • سلام دوست عزیز. آیا وقتی به بنده موتور دست میزنید یعنی انقدر برق داره که شما رو بگیره؟؟؟
   قسمتی که می فرمایید جرقه میزنه باید از نزدیک دیده بشه. اگر می تونید یک فیلم از اون قسمت بگیرید و از طریق صفحه «تماس با ما» ارسال کنید.

  • سلام اول تشکر بابت سایت پر محتواتون و درخواستم این بود که لطف کنید جواب تمام عیوب کولر آبی رو تو سایتتون بزارید با تشکر

   • سلام. مرسی از شما. چشم یکم سرمون خلوت بشه .

 • با سلام سیم کشی کولر کوچک با خازن چجوری هست میشه بگین
  سپاس فراوان

  • سلام. کولر کوچیک و بزرگ نیومده. همشون طبق نقشه بالا نصب میشن. اون خازنی هم که می فرمایید هر دو پایه هاش به فاز و نولی که به پمپ وصل شده متصل میشه. اگر خازن رو نزارین هم مشکلی نداره.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

استادکارهای عزیزی که در مشاغل مرتبط با برق، دنبال شاگرد می‌گردند، می‌توانند آگهی خود را به شماره 09194053853 پیامک کنند تا آگهی آنها رایگان در این قسمت قرار گیرد.

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی