خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۸
۱۳۹۴

نقشه کلید کولر

نقشه سیمکشی کولر آبی :

اگر از خوانندگان کتاب آموزش جامع برق ساختمان باشید، حتماً به خاطر دارید که در مبحث سیمکشی گفتیم که برای کولرهای آبی از جعبه فیوز تا کلید کولر از ۳ رشته سیم شماره ۲٫۵ استفاده کنید. از این سه رشته سیم یکی برای فاز است، یکی برای نول و یکی برای ارت استفاده میشود. و از کلید کولر تا جعبه تقسیم داخل کولر یک کابل ۱٫۵* ۵ مفتولی نصب کنید. از این ۵ رشته سیم یکی برای نول، یکی برای تند، یکی برای کند، یکی برای پمپ و یکی برای ارت است.
پس در کل در داخل کلید کولر “۲ لوله برق” وجود دارد، که از داخل یکی از این لوله ها ۵ رشته سیم آمده (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد کلاً ۴ رشته سیم آمده است) و از داخل یکی از لوله ها هم ۳ رشته سیم (و اگر ساختمان ارت نداشته باشد ۲ رشته سیم دارد). با این توضیح مدار سیمکشی و اتصال کولر آبی را ترسیم می‌کنیم. اگر تصویر کوچک است روی آن کلیک کنید تا زوم شود.

 

نقشه سیمکشی کولر آبی

نقشه سیمکشی کولر آبی

 

تنها نکته ای که در تصویر بالا وجود دارد سیم زرد رنگی است که به بدنه کولر وصل شده است. طبق استاندارد های برق ساختمان رنگ این سیم که برای ارت استفاده میشود باید ترکیبی از رنگ زرد و سبز باشد -یعنی کاملاً زرد با یک خط سبز رنگ در وسط آن -. اگر در داخل جعبه تقسیم کولر، ترمینالی برای ارت تعبیه نشده است، شما بایستی مستقیم این سیم را به بدنه کولر وصل کنید. این سیم جهت جلوگیری از برقگرفتگی اشخاص به کار می رود و نقشی در عملکرد خودِ کولر ندارد.
در کل اگر سیستم برقکشی منزل شما ارت ندارد. سیم های زرد رنگ را در مدار بالا در نظر نگیرید.

نقشه کلید کولر :

 

کلید کولر آبی در واقع از سه کلید تشکیل شده است :

 

کلیدهای “کولر آبی” انواع مختلفی دارند که به بررسی آنها می پردازیم:

۱- نوع اول، مدل سوکتی (قدیمی):

در تصویر پایین یک کلید کولر سوکتی را مشاهده می کنید.

 

نحوه نصب کلید کولر سوکتی

 

همان طور که مشاهده می کنید به غیر از سوکت شماره ۳ که حذف شده است، در پشت این کلیدها ۸ سوکت وجود دارد. البته تمام این سوکت ها مورد استفاده قرار
نمی گیرند و تنها سوکت های شماره ۱، ۲، ۷ و ۹ به سیم های برق وصل می شوند. که بایستی سیم های برق را از طریق سرسیم هایی که در تصویر زیر می بینید به این سوکت ها متصل کنید.

سرسیم

نقشه اتصال سیم ها به این کلیدها به صورت زیر است.

 

نقشه کلید کولر

نقشه کلید کولر

 

سیم نول از پشت کلید به سمت جعبه تقسیم داخل کولر می رود و وارد هیچ کدام از سوکت های کلید کولر نمی شود.
فاز ورودی به سوکت شماره ۱
تند به سوکت شماره ۷
کند به سوکت شماره ۹
و پمپ به سوکت شماره ۲
وصل خواهد شد.

 

۲- نوع دوم، کلید کولر توکار ۳ پل :

در تصویر زیر یک نمونه از این کلیدها را مشاهده می کنید.

کلید کولر توکار

در قسمت پشت این کلیدها فقط چهار عدد پیچ وجود دارد. به نام های تند ، کند ، پمپ ، فاز . پس دقیقاً روی هر پیچ نوشته شده است که وظیفه آن چیست . یا شاید از حروف انگلیسی استفاده شده باشد به صورت: P برای پمپ، L برای فاز، F برای تند و S برای کند. مزیت این دسته از کلیدها این است که نیاز به سرسیم ندارند و همانند کلید های برق معمولی با پیچ متصل می شوند. در تصویر زیر قسمت پشت این نوع کلید کولر را مشاهده می کنید.

 

پشت کلید کولر توکار

 

۲- نوع سوم، کلید کولر ۴ پل :

نوع دیگری از کلید کولر که به تازگی وارد بازار شده است، کلید کولر ۴ پل است. عملکرد این کلید هم شبیه سایر کلیدهاست، با این تفاوت که در زمان خاموش بودن، اتصال سیم نول را هم از کولر قطع می کند تا هرگونه احتمال برقگرفتگی از بین برود. زیرا گاهی احتمال دارد که در محل کنتور یا در داخل جعبه فیوز، جای سیم فاز با نول جابجا شود و اگر کلید کولر از نوع ۳ پل باشد، در زمان خاموش بودن کولر، شخص با تصور اینکه برق کولر کاملاً قطع شده است، کولر را دستکاری کند و دچار برقگرفتگی شود. کلید کولرهای ایران الکتریک، افضل الکتریک، دلند و … به تازگی از این مدل روانه بازار کرده اند. تصویر یک کلید کولر ۴ پل را مشاهده می کنید.

 

کلید کولر 4 پل

و نمای پشت آن بصورت زیر است.

کلید کولر ایران الکتریک

همانطور که می بینید در پشت این کلید ۶ پیچ جهت اتصال سیم های برق وجود دارد.

 • که سیم تند به ترمینال SP
 • سیم کند به ترمینال SL
 • سیم پمپ به ترمینال P
 • سیم فاز ورودی به ترمینال L
 • سیم نول ورودی به ترمینال N پایین
 • سیم نول خروجی به ترمینال N بالا وصل می شود.

 

۳- نوع چهارم، کلید کولر تمام قطب:

کلیدهای کولر جدیدتر، که به کلید کولر تمام قطب معروفند، به این صورت عمل می کنند که هم اتصال فاز و هم اتصال نول را با کولر قطع و وصل می کنند. هدف از این کار بالا بردن ایمنی و جلوگیری از برق گرفتگی های احتمالی در کولر آبی است.

نقشه این نوع کلید ها به صورت زیر است.

 

نقشه کلید کولر تمام قطب

نقشه کلید کولر تمام قطب

 

چند نکته در نصب کولر آبی :

توجه : برای دریافت اطلاعات جامع تر در مورد لوله گذاری و سیمکشی کولر آبی به کتاب آموزش جامع برق ساختمان مراجعه کنید.

توجه: اگر اطلاعات برقی ندارید به سیم کشی کولر آبی دست نزنید. متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمارها نشان می دهد كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان در هنگام سرويس كولر آبی رخ داده است.

نکته : کابلی که برای کولر آبی استفاده می کنید، باید مفتولی و چهار رشته به نمره ۱/۵ باشد. و اگر در ساختمان سیستم ارت اجرا شده است باید یک رشته سیم اضافی برای ارت در نظر بگیرید.

نکته : از سیم های افشان برای کولر آبی استفاده نکنید. البته سیمی که از جعبه فیوز تا کلید کولر می آید، می تواند سیم رشته ای باشد.

نکته : فیوز برق مناسب برای کولر آبی ۱۶ آمپر است.

نکته : مشاهده می شود که بعضی برقکارهای عزیز مدار برق رسانی به کولر آبی را مشترک با سایر مدارها (مثلاً روشنایی اتاق خواب ها) در نظر می گیرند که این کار از نظر استانداردهای برق ساختمان صحیح نیست. پس باید برای تغذیه برق کولر، ۳ رشته سیم مجزا از جعبه فیوز تا کلید کولر کشیده شود

 

کلید کولر توکار ۳ پل مارک مونو:

یکی از دوستان یک مدل دیگر از کلید کولر را برای ما ارسال کرده که روش نصب آن با بقیه مدلها متفاوت است. این کلید تولید کشور ترکیه است و با برند مونو به بازار عرضه شده است. به ترمینال های این کلید را نگاه کنید. ۶ عدد ترمینال جهت ورود سیم های برق در پشت کلید قرار گرفته است.

کلید کولر مونو

همانطور که مشاهده می کنید دارای ۶ عدد ترمینال است که از چپ به راست و از بالا به پایین شماره گذاری شده اند. در این کلید:

فاز ورودی به ترمینال شماره ۳

سیم پمپ به ترمینال شماره ۶

سیم کند به ترمینال شماره ۴

سیم تند به ترمینال شماره ۱ وصل می شود


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


699 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • سلام مهندس نخسته بابت اموزش عالیتون سوالم درباره سیم مفتولی هست که فرمودین حتما مفتول باشه من سیمو تهیه کردم ولی الان که خاستم وصل کنم دیدم از نوع افشانه ولی به مغازه دار تاکید کردم سیم مخصوص کولر میخام چهار تا سیم داره کابلشم خوبه پوشش ولی افشانه الان چیکار کنم ۳۰ تومن پول سیم دادم پس نمیگیره برم مفتول بخرم نمیشه اینو وصل کنم از نظر شما .و اینکه چرا اصلا همچین سیمی زده کارخونه وقتی میدونن باید مفتولی باشه نکنه اصلا سیمه کاره دیگه اییه …ممنون میشم در اسرع وقت جواب بدین زنده باشین .

  • سلام. خواهش می کنم. بله اون سیم برای کار دیگه ای ساخته شده و فروشنده بی اطلاع اون بجای کابل کولر به شما داده. ولی اشکالی نداره. سر سیمها رو به اندازه یک سانتی متر لخت کنید و سرشون رو لحیم کنید تا رشته های افشان به هم بچسبن و یک دست بشن بعدش می تونید بدون نگرانی ازش استفاده کنید.

   • سپاس از راهنماییتون مهندس جان پاینده باشین .

    • 🙏 🙏 🙏

 • سلام و بسیااااار ممنون، اگر این مطلبو نمیدیدیم،باید چند ساعت دیگه با کلید، ور میرفتیم.

  • سلام.خواهش می کنم. خدا رو شکر که کارتون راه افتاد.

 • مرسیییییییی ‌.عالی دوساعت با چهار پله ور میرفتم تا اینو دیدم دو دقیقه ای درست شد خدا عمرت بده دمت گرم

  • خواهش می کنم.موفق و موید باشید.

 • سوالم اینه که وقتی کلید دور تند رو میزنم کولر خاموش میشه بنظرتون مشکل از چیه

  • سلام. کلید رو تازه نصب کردین یا اینکه قبلاً به همین صورت بوده و یهویی این مشکل واسش پیش اومده؟

 • سلام ما کلید کولرمون یه دو پل برای پمپ و کند و یک تک پل برای تند است لطفا راجب این مدل و نصب آن هم توضیح میدهید؟

  • سلام. کابل های کولر ۴ تا سیم داخلشون هست. نول، تند، کند، پمپ. با نول که کاری نداریم چون اصلا نول نمیاد داخل کلید و مستقیم با نول ورودی از جعبه فیوز سربندی میشه. می مونه ۳ تای دیگه. که پمپ به یکی از پیچ های نقره ای کلید دوپل وصل میشه و بعدش از پیچ نقره ای رنگ دیگه در کلید دو پل به پیچ طلایی رنگ در کلید تبدیل وصل میشه. بعدش از یکی از پیچ های نقره ای رنگ در کلید تبدیل به تند و از پیچ نقره ای رنگ دیگه هم به پمپ وصل میشه.
   راستی اون که گفتین کلید یک پل نیست بلکه کلید تبدیله.

   • تو متنتون نوشتین از پیچ نقره ای کلید ۲پل ۱سیم میاد تو پیچ زرد کلید تبدیل و ۲تا پیچ نقره ای کلید تبدیل یکیش سیم تند بسته میشه و بعدیش پمپ. مگه پمپ رو اول به یکی از پیچ های نقره ای کلید ۲پل نبستین؟!

    • بله. آخه کلید ۲ پل ۲ تا پیچ نقره ای و یک پیچ طلایی رنگ داره. کلید تبدیل هم یک پیچ طلایی و ۲ تا پیچ نقره ای داره.

 • با سلام و ارزوی قبولی طاعات
  ایا از یک پریز یا یک سیم دو و نیم میشه دو تا اشتراک گرفت برای دو کولر؟و معمولا هر کولر چند امپر میکشه؟
  با تشکر

  • سلام. استانداردش اینکه برای هر کولر ۲ رشته سیم نمره ۲٫۵ جداگانه اختصاص بدین.
   ولی اگر می خوایین بدونین در کل جوابگو هست یا نه. بله جوابگوست. یک کولر آبی معمولی مثلاً ۴۵۰۰ در حدود ۳ تا ۶ آمپر جریان می کشه. ۶ آمپر در حالت دور تند هستش.

 • با سلام

  سپاس از اطلاعات خوبتان که در اختیار ما قرار دادید من خودم از نوع چهار پل بهره بردم

  • ???

 • سلام سیم کولرمون ۴رشته است الان میخوام کلید روکار قدیمی وصل کنم و با دوشاخه و پریز به کلید برق برسونم لطفا با عکس و توضیحات راهنماییم کنید.سپاس

 • سلام
  موتور کولر قدیمی دارم که سیم خروجی آن چهار سیم دارد هر جوری میخوام ببندم به کلید های جدید نمیتونم اگر امکانش هست بگین چجوری باید بست این موتورهارو به کلید های جدید که یه مشترک داره و تند و کند

  • سلام. به احتمال زیاد ۲ تا از سیم های همرنگ نول هستند و سیم های دیگه برای دور تند و کند

 • سلام منظور از نول ورودی وخروجی چی هست.باتشکر از سایت بسیار خوبتون.

  • سلام. نول ورودی یعنی نولی که از جعبه فیوز (یا از کلیدهای اطراف) میاد داخل کلید کولر و نول خروجی هم نولی هستش که از کلید کولر میره به جعبه تقسیم داخل کولر

 • باسلام میخواستم بدونم کلید کولرابی.سیم اصلی که ازپریز وصل میکنیم کدام ۲رشته را باید بهم وصل کنیم.وبعداز وصل کردن به کدام کنتاکت کلیدوصل میشه؟ممنونم

  • سلام. یک نول از پریز میگیرید و مستقیم به جعبه تقسیم داخل کولر وصل می کنید و یک فاز هم از پریز می گیرید و به ترمینال فاز داخل کلید کولر وصل می کنید.

 • سلام خسته نباشید
  وقتی کلید موتور را روشن میکنم کولر روشن نمیشه باید حتما یک بار دور تند را روشن کنم تا روشن شود
  (بعد از اینکه دور تند را روشن کردم میتونم بزارم روی دور کند)
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام. مرسی از شما.
   مشکل از سیم پیچ داخلی موتور هستش، باید موتور باز بشه و بره برای تعمیر.

 • سلام.
  یک کولر است برای دو طبقه جدا.چطوری از هر طبقه جدا میشه خاموش و روشن کرد یعنی دو تا کلید یک کولر داشته باشه.هم بالایی روشن و خاموش کنه . وهم پایینی .مرسی واسم ایمیل کنید

  • سلام. تنها راهش اینه که از کلید هوشمند کولر آبی که ۲ تا ریموت کنترل داره استفاده کنید.

 • با سلام چراکولر فقط با درو تند کار می کند با تشکر

  • سلام. سیم کند رو از کلید جدا کنید و مستقیم به فاز وصل کنید. اگر دور کند درست کار کنه یعنی کلید کولر خرابه و باید تعویض بشه. در غیر اینصورت مشکل از داخل خود موتور کولر هستش و باید بازش کنید و ببرید برای تعمیر.

 • با سلام و خسته نباشید.
  بابت کتاب خوب آموزش برق ساختمان ممنونم. کتاب دوربین های مدار بسته رو هم سفارش دادم.
  من یک کلید کولر خیام الکتریک گرفتم که پشتش ۵ تا پیچ داره،(کند ،نول ،فاز، پمپ،تند) ، اگه مدل تمام قطب باشه ، برای نول یه پیچ داره انگاری خروجی نول نداره، طریقه اتصالش چطوره؟ اگه بخواهیم نول ورودی و نولی که به کولر میره رو هر دو تا رو به اون یه پیچ نول بدیم عملا وجود اون پیچ به دردی نمیخوره چون دو تا سیم نول به هم همیشه وصل هستن.
  سوال دومم اینکه بعد از نصب کلیدهایی که توش یه چراغ کوچیک داره وقتی کلید خاموشه اون چراغ کوچیک مدام چشمک میزنه ایرادش از کجاست؟
  لطفا سریع جواب بدین ممنون میشم.
  باتشکر از شما

  • سلام. خواهش می کنم.
   بله اون کلیدی که شما سفارش دادین تمام قطب نیست و اینکه شما نول رو به کلید وصل می کنید فقط جهت روشن شدن چراغ کوچیک داخل کلید هستش. پس از نولی که مستقیم به سمت کولر میره یک انشعاب بگیرین و بهش وصل کنید. یا اینکه به قول شما هم نول ورودی و هم نول خروجی رو هر دو با هم ببرین داخل اون ترمینال.
   ۲- همه چراغ های کوچیک داخل کلید اونطوری نیستن، فقط بعضی از برندها چراغشون به اون شکله و اون یک مشکل محسوب نمیشه.

 • سلام ،خسته نباشيد اقاي مرادي،يكي از كاربران سوالي پرسيده بودن مبني بر اينكه اگر چراغ داخل كليد كولر ابي بخوايم وقتي خاموشه كولر روشن بشه،شما فرموده بودين فاز چراغو وصل كنه به فاز و نول چراغ وصل كنه به كند ،در اين صورت هنگام خاموش شدن فاز به چراغ ميرسه ولي نول خروجي نداره ميشه بيشتر توضيح بدين ،ممنون ميشم

  • سلام. مرسی. نه ببینید ایشون پرسیده بودن “اگر بخواهیم فقط در هنگام روشن کردن کولر به عنوان نشان دهنده چراغ کولر هم روشن شود باید چه کنیم؟”.
   که ما گفتیم یک سیم چراغ رو به نول و یک سیم رو هم به ترمینال پمپ وصل کنه.

 • سلام استاد عزیز
  یک کلید ۴ پل دارم که تصویرش در بالا است
  اون نول و فازی که از جعبه فیوز امده به کدام از حروفهای انکلیسی که در پشت کلید ۴ پل است وصل میشه
  با کمال تشکر

  • سلام. سیم فاز ورودی از جعبه فیوز به ترمینال L
   سیم نول ورودی از جعبه فیوز به ترمینال N پایین

   • مهندس جان سلام
    خیلی خوشحالم و دوستتون دارم
    تشکر میکنم بابت خدمتی که به مردم دارین

    • ? ? ?

 • با عرض سلام یک چراغ قرمز بالا کلید چهار پل کولر ایران الکترونیک دورشته سیم چراغ کوچک ال ای دی کلید به کدام ها سیم ها وصل شود.باتشکر
  سیم تند به ترمینال SP
  سیم کند به ترمینال SL
  سیم پمپ به ترمینال P
  سیم فاز ورودی به ترمینال L
  سیم نول ورودی به ترمینال N پایین
  سیم نول خروجی به ترمینال N بالا

  • سلام. اون چراغ قرمز برای پیدا کردن کلید در شبه. اگر می خواهید دائم روشن باشه باید یکی از سیم هاش رو به فاز ورودی و یکی رو به نول ورودی وصل کنید. نگران مصرف برقش نباشید خیلی کم مصرفند.
   اگر می خوایید که وقتی کولر خاموش اون چراغ روشن بشه. یکی از سیم هاش رو به فاز ورودی و یکی رو به کند وصل کنید.

   • با سلام اگر بخواهیم فقط در هنگام روشن کردن کولر به عنوان نشان دهنده چراغ کولر روشن است سیم ها چطور . باتشکر

    • سلام دوباره. در این صورت یکی از سیم هاش رو به نول ورودی و سیم دیگه رو به P وصل کنید.

 • سلام.با عرض سلام و خسته نباشید
  فرمودید که از کلید کولر به خود کولر پنج سیم مفتولی کابلی لازمه.یکی نول یکی ارت یکی واسه پیچ پمپ و دوتا برای تند و کند.پس برای پیچ فاز که در تصاویر بالا هستش چه سیمی وصل میشه.لطفا مفصل توضیح بدید .ممنون

  • سلام. سیم فاز فقط از جعبه فیوز تا کلید کولر میره. پس از جعبه فیوز تا کلید کولر ۳ رشته رد می کنید، یکی برای نول یکی برای فاز و یکی برای ارت. و از کلید کولر تا خود کولر یک کابل ۵ رشته رد می کنید.

 • سلام وقت بخیر استاد ببخشیدایفون ۹واحدی هیچ کدام درراباز نمیکند وصداهم ازداخل به پنل نمی یاد علت چی میتونی باشی باتشکر ازراهنمای

  • سلام. اگر صدا از هر دو طرف قطع شده. به احتمال زیاد سیم شماره یک از پشت پنل قطع شده.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی