خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
شهریور
۲۵
۱۳۹۷

برق گرفتگی و روش های جلوگیری از آن

وزارت بهداشت می گوید سالیانه در ایران در حدود ۷۰۰ نفر بر اثر برق گرفتگی می‌میرند. تازه این فقط آمار کشته‌هاست و تعداد سوختگی‌ها و آسیب دیده‌ها بماند.
آمارها نشان می دهد هرچه ما در صنعت خودرو سازی پیشرفت می کنیم، تعداد مرگ و میر ناشی از تصادفات کمتر می شود، ولی در برق اینگونه نیست و هر چه صنعت برق گسترش بیشتری می یابد، تعداد مرگ و میر ناشی از آن هم بیشتر می شود. به همین خاطر است که استانداردها و مقررات برق روز به روز سخت گیرانه تر عمل می کنند.

شاید این جملات را زیاد شنیده باشید که، فلانی را برق گرفت و پرت کرد، یا فلانی را برق گرفته بود و بجای اینکه او را پرت کند به بدنش چسبیده بود و او را رها نمی‌کرد، یا تازه عروس بیچاره که برای اولین بار می خواست از ماشین لباسشویی جدیدش استفاده کند دچار برقگرفتگی شد و مُرد.
یا برعکس، شخصی هست که به سیم فاز دست می زند و اصلاً دچار برقگرفتگی نمی شود. بیایید این موارد را بررسی کنیم و ببینیم که اصلاً چه اتفاقی می افتد که یک انسان دچار برقگرفتگی می شود. بر یک برقکار یا مهندس برق یا هر فرد عادی واجب است که از این مسئله آگاه باشد تا بتواند قبل از ایجاد خطر آن را تشخیص داده و مانع از آن شود.

اگر بخواهیم انواع برقگرفتگی را ذکر کنیم به شرح زیر است:

 • اتصال مستقیم قسمتی از بدن یک فرد با سیم دارای جریان برق (فاز)
 • اتصال سیم فاز با بدنه دستگاه های برقی که معمولاً این اتصال از داخل دستگاه اتفاق می افتد و قابل رویت نیست.
 • قرار گرفتن بدن یا دست های یک فرد در میان دو سیم دارای اختلاف ولتاژ، مثلاً اگر یک دست فرد با سیم نول و دست دیگر با سیم فاز برخورد کند- یا اینکه یکی از دست‌ها با فاز R و دست دیگر با فاز S تماس پیدا کند (در برق ۳ فاز).

در کل شما باید این را بدانید که بدن یک انسان رسانا است و می تواند به مثابه یک سیم برق عمل کند یعنی جریان برق می تواند همانطور که از سیم ها عبور می کند از بدن ما هم عبور کند.

از آنجایی که بدن انسان هادی و رسانا در مقابل جریان برق است اگر بدن انسان با سیم برق اتصال پیدا کند در این صورت الکترون ها از داخل آن سیم حرکت کرده و سعی می کنند که از طریق بدن فرد، خود را به زمین برسانند و در اثر این عبور الکترون ها از بدن، ماهیچه ها منقبض شده، سیستم عصبی از کار می‌افتد و تنفس شخص بند خواهد آمد.

کره زمین حالت خنثی دارد یا میتوان گفت که ولتاژ آن صفر است. و چون یک انسان با پاهایش روی زمین قرار می گیرد و با زمین در تماس است پس ولتاژ بدن ما هم تقریباً صفر است. حالا اگر قسمت های بالایی بدن با یک سیم یا هر جسم رسانایی که دارای ولتاژ است تماس پیدا کند، الکترون ها از آن سیم وارد بدن ما می شوند و از بدن ما عبور می کنند و از مسیر بدن خود را به زمین می رسانند. و همین عبور الکترون ها از بدن، عامل برقگرفتگی است.

شاید شنیده باشید که شخصی در اثر تماس با یک وسیله برقی مثل بدنه یخچال یا ماشین لباسشویی، دچار برقگرفتگی شده است. حالا به هر نحوی سیم فاز با بدنه فلزی یخچال تماس پیدا کرده است، که معمولاً این اتفاق از داخل خود دستگاه صورت می گیرد و برای شخص قابل رویت نیست. آنگاه زمانی که دست شخص به بدنه فلزی یخچال برخورد کرده است، الکترون ها از مسیر دست ها وارد بدن شخص شده و از بدن او عبور می کنند و از مسیر پاهای شخص خود را به زمین می رسانند. در این صورت برق گرفتگی حادث می شود.

برق گرفتگی بر اثر اتصال بدنه

فلفسه ارت چیست و چرا در استانداردهای برق نصب سیم ارت الزامی شده است؟

کاری که سیستم ارتینگ انجام می دهد، این است که مسیر حرکت الکترون ها تا زمین را کوتاه تر می کند، تا وقتی که بدنه دستگاهی مثل یخچال برقدار شد و کسی به بدنه یخچال دست زد، الکترون ها به جای اینکه از بدن شخص عبور کنند از طریق سیم ارت در داخل زمین تخلیه شوند و وارد بدن فرد نشوند. پس اگر در تصویر بالا سیم ارت وجود داشت آن جریان الکتریکی از طریق سیم ارت به زمین منتقل میشد و شخص دچار برقگرفتگی نمیشد.

 

برق گرفتگی بر اثر به هم ریختن کار منظم قلب، متوقف کردن دستگاه تنفسی، سوختگی بدن، آسیب جدی به مغز و سیستم عصبی، می تواند باعث مرگ انسان شود.

نقره، مس و طلا فلزاتی هستند که کمترین مقاومت را دارند یعنی الکترون ها به راحتی از داخل آنها عبور می کنند ولی بدن یک انسان دارای مقاومتی بین ۱۳۰۰ تا ۳۰۰۰ اهم است و جریان برق به همان راحتی که از طلا و نقره عبور می کند نمی تواند از بدن یک انسان عبور کند. گفته می شود که جریانی در حد ۵۰ میل آمپر می‌تواند برای یک انسان کشنده باشد. پس حالا اگر ما این ۵۰ میلی آمپر (۰٫۰۵ آمپر) را در ۱۳۰۰ ضرب کنیم به عدد ۶۵ ولت می رسیم. یعنی حداقل ولتاژ خطرناک برای انسان ۶۵ ولت است. یعنی اگر می دانید ولتاژ یک سیم بیشتر از این مقدار است نباید به آن دست بزنید. به همین خاطر است که کلید محافظ جان را با ۳۰ میلی آمپر نشتی تولید می کند تا قبل از اینکه یک جریان خطرناک از بدن انسان عبور کند، این کلید برق را قطع کند.

مقدار جریانی که از بدن انسان عبور می کند به ویژگی های جسمی شخص، نوع جریان، شدت جریان، مقاومت بدن، مدت زمان عبور جریان و مسیری که برق از بدن شخص طی می کند بستگی دارد. اگر بدن شخص خیس باشد به خاطر کاهش مقاومت بدن، برقگرفتگی شدیدتر و اگر بدن خشک باشد برقگرفتگی حداقل خواهد بود.

انواع برق گرفتگی

بدترین حالت های برق گرفتگی زمانی خواهد بود که دست چپ یک شخص با سیم یا جسم برقدار برخورد کند. در این حالت بیشترین جریان از مسیر قلب عبور خواهد کرد. یا اینکه سیم برق با سر شخص برخورد کند که در این صورت هم جریان زیادی از مغز می گذرد.

مسیر عبور جریان برق از بدن حالت های دیگری هم دارد به این حالت ها نگاه کنید:

انواع برق گرفتگی

مثلاً در تصویر بالا در حالت شماره ۱۳ ، سیم برق با سر شخص برخورد کرده و چون دست شخص با دیوار در تماس بوده است، الکترون ها از مسیر سر وارد بدن شده اند و از مسیر دست ها از بدن خارج شده اند. احتمالاً در این حالت شخص دارای کفش مناسب بوده زیرا الکترون ها از مسیر پاهای او عبور نکرده اند. حالتهای دیگر را خودتان می توانید بررسی کنید.

 

واکنش بدن در مواجه با برق گرفتگی

چرا بعضی ها را برق می گیرد و پرت می کند و بعضی ها را نه؟

دانستن پاسخ این سوال برای هر برقکاری لازم و ضروری است. می دانیم که تمام مفاصل بدن در یک جهت خم می شوند. مثلاً انگشتان شما می توانند به سمت کف دست خم شوند. یا پاهای شما می توانند به سمت عقب خم شوند ولی به سمت جلو قابلیت خم شدگی ندارند. گفتیم که وقتی ماهیچه ای از بدن دچار برقگرفتگی می شود آن ماهیچه منقبض می شود (جمع می شود). زمانی که ماهیچه منقبض می شود آن مفصل را در جهتی که خم می شود، خم می کند. یعنی وقتی یک انگشت شما دچار برقگرفتگی می شود، ماهیچه آن انگشت منقبض می شود و انگشت به صورت ناخواسته به سمت کف دست خم می شود.

برق گرفتگی دست انسان

حالا اگر سیم برق در قسمت کف دست باشد، پس انگشت شما بیشتر به سمت سیم برق می رود و به آن می چسبد ولی اگر سیم برق در پشت انگشت شما باشد، انگشت شما به سمت کف دست خم می شود و از آن فاصله می گیرد. به همین خاطر است که می گویند اگر شک دارید که سیمی برقدار است یا نه و می خواهید آن را با انگشت تست کنید (که البته هیچ وقت نباید چنین ریسکی کرد) با پشت دست به آن ضربه بزنید، تا اگر دچار برقگرفتگی شدید به صورت اتوماتیک دست شما به سمت عقب برگردد و از سیم جدا شود.

 

بر یک برقکار واجب است که برای جلوگیری از برقگرفتگی این موارد را حتماً رعایت کند.

۱- روکش روی دسته سیم چین و دسته انبردست شما همیشه باید سالم باشد.

۲- هر چقدر هم که ماهر هستید هیچ وقت با برق شوخی نکنید و موارد ایمنی را جدی بگیرید.

۳- هنگام سرویس و تعمیر تابلوهای برق یا سایر وسایل برقی روی صفحات لاستیکی یا تخته های چوبی و پلاستیکی که مخصوص این کار ساخته شده اند بایستید.

کف پوش عایق

۴- از کفش کار مناسب استفاده کنید. هرچقدر کفی کفش کلفت تر باشد و جنس آن از لاستیک یا پلاستیک باشد بهتر است.

اگر خاطرتان باشد گفتیم که بعضی از برقکارها به سیم برق دست می زنند و دچار برقگرفتگی نمی شود. چه رازی وجود دارد؟

پاسخ بسیار ساده ست. آنها از کفش مناسب استفاده می کنند. زمانی که شما یک کفش عایق داشته باشید، و به سیم برق دست بزنید، الکترون ها وارد بدن شما می شوند ولی راه خروجی از بدن ندارند و به همین خاطر شما دچار برقگرفتگی نمی شوید.

 

و برای اشخاص عادی این موارد را پیشنهاد می کنیم تا دچار برق گرفتگی نشوند:

 • زمانی که دستتان خیس است به هیچ کلید یا پریز یا وسیله برقی دست نزنید.
 • در آشپزخانه همیشه دنپایی پلاستیکی به پا کنید.
 • در محیط های مرطوب مثل حمام از وسایلی مثل بخاری برقی یا سشوار یا ماشین لباسشویی استفاده نکنید.
 • هیچ وقت هیچ وقت روی سیم های برق، لباسهای خیس پهن نکنید.
 • حتماً در ساختمان تان از کلید محافظ جان استفاده کنید، قیمت یک محافظ جان معمولی در حدود ۵۰ هزار تومان است.
 • از عبور دادن سیم ها از کف منزل یا زیر فرش ها جداً خودداری کنید.
 • در قسمت بالا و پایین کلیدها و پریزهای برق (از سقف تا کف زمین) هیچ وقت میخ نکوبید. چون لوله های برق از این مسیرها عبور می کنند.
 • پریزهای جدید همگی دارای محافظ کودک هستند، تا بچه ها نتوانند اشیا فلزی را داخل سوراخ پریزها فرو کنند. بهتر است از این پریزها استفاده کنید.
 • هنگام سرویس و دستکاری کولر آبی بسیار مراقب باشید، بیشترین آمار برق گرفتگی در ایران از همین مورد بوده است. حتماً از یک برق کار ماهر کمک بگیرید.
 • اگر در ساختمان های مرتفع زندگی می کنید و سیم های تیر برق از جلوی پنجره شما رد شده است، درب پنجره را با توری های مخصوص بپوشانید تا احتمال دسترسی و نزدیک شدن به بیرون از پنجره امکانپذیر نباشد.
 • در هنگام کار با برق دستکش داشته باشید و از کفش مناسب استفاده کنید.
 • هنگام تعویض لامپ ها، یک چهار پایه پلاستیکی یا چوبی در زیر پایتان قرار دهید.
 • قبل از انجام هر کاری حتماً فیوزهای برق را قطع کنید.
 • اگر می خواهید کف آشپزخانه را بشویید، فیوز مربوط به آشپزخانه را قطع کنید.
 • کودکان علاقه زیادی به جویدن سیم های برق دارند. هیچ سیم برقی نباید در دسترس کودکان باشد، سه راهی های سیمدار را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

برق گرفتگی کودکان


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.115 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام خسته نباشید من میخاستم فنس فلزی دور خونمونو ب برق شهر وصل کنم ک از دزدیو ورود گرگ اینا جلو گیری بشع این کارو چ جوری انجام بدم؟سیم مثبت ب کجا وصل کنم؟سیم منفی ک بری نداره ب کجا وصل کنم؟دستگاهی هست ک قدرت برق رو افزایش بده؟

  • سلام. مرسی. هیچ وقت چنین کاری نکنید، چون اگر برای یک دزد محترم اتفاقی بیفته، شما مقصر صددرصد هستید.

 • سلام جاییو که کنتور نداره و برق سه فاز اومده رو چطور باید اتصالاتشو انجام بدیم تا برق نگیرتمون؟برق مستقیم اومده میخوام تابلو بزارم و ازش برای روشناییی پرژکتورها استفاده کنم ؟؟؟؟

  • سلام. حتماً بگین یک برقکار وارد بیاد و واستون انجام بده. اصلاً ریسک نکنید.

 • سلام.
  در آشپزخانه ما وسايل برقي روي اپن كه ظاهرا به جايي خاصي (منظورم زمين يا وسايل ديگه) وصل نيست و حتي سينك ظرفشويي ، وقتي در حال شستن ظرف يا دست ، دچار يه برق گرفتگي خفيف ميشيم كه دليلش رو نميدونم. شايد يه اتصال ريز فاز به زمين داريم . چطور ميتونيم مشكل رو شناسايي و حل كنيم؟ ممنون

  • سلام. فکر نمی کنم اتصال فاز به زمین اتفاق افتاده باشه. بلکه در وسایل برقی آشپزخانه که موتور دارن القای فاز به بنده باعث این اتفاق میشه. راه حلش هم اینه که بدنه تمام وسایل برقی رو به همدیگه متصل کنید و بعدش به یک لوله آب یا به اسکلت ساختمان متصل کنید. در این صورت حتماً باید یک کلید محافظ جان هم نصب کنید.

 • باسلام من یک آیفون تابادارم وقتی به پنل جلودردست میزنیم برق میگیره

  • سلام. اگر مقدار برقگرفتگی کمه، و در حد یک شوک کوچیک هست، احتمال داره که سیم های ترانس خود پنل به بدنه وصل شده باشه. ولی اگر مقدار برقگرفتگی زیاده حتماً در جایی سیم برق با پنل تماس پیدا کرده. بگین یک برقکار بیاد و مسئله رو بررسی کنه.

 • من رشتم برق نیس و شاید این سوال ساده باشه.
  اگه ی میخ توی یک سوراخ پریز کنیم،دچار برق گرفتگی میشیم؟ممنون میشم برام توضیح بدین.
  برای عبور الکترون ها لازمه ک مدار کامل بشه درسته؟ اینکه ما روی زمین وایسادیم ک مدار رو کامل نمیکنه

  • سلام. بله دچار برقگرفتگی میشین. البته سوراخ فاز رو منظورمه.
   کامل شدن مدار یعنی چه؟ یعنی اینکه یک مصرف کننده بین فاز و نول قرار بگیره. و بدن شما وقتی بین زمین و فاز قرار بگیره مدار کامل میشه و الکترونها از داخل سیم فاز و از طریق بدن شما خودشون رو به زمین می رسونن.

 • سلام. من کنتور خونه رو قطع کردم تا یه سرپیچ خراب لامپ رو عوض کنم. با فازمتر هم امتحان کردم. برق نداشت. اما به محض اینکه دستم به سیم خورد منو لرزوند و پرت کرد. دلیلش چیه؟

  • سلام. اشتباهی فیوز برق کنتور در مسیر سیم نول قرار گرفته. زنگ بزنید اتفاقات برق (۱۲۱) و بگین بیان جابجاش کنن.

 • سلام مهندس خسته نباشید، مهندس من تو سایتی خوندم که ارت صفحه ای از نظر کیفیت و پایداری در رتبه های اخره، وحتی نوشته بود ارت به روش میله ای خیلی بهتره از صفحه ای، ایا شما هم موافقید؟؟؟ روشی که مد نظر اون سایت بود این بود که چند تا میلگرد به صورت دایره ای درزمین فرو کرده بود و سبم ارت رو ۵بار به دور اون چرخونده بود و یک سبد ساخته بود اونوقت همونو تو چاه گذاشته بود بدون صفحه مسی،خواستم بدونم نظر شما چیه؟؟؟

  • سلام. مرسی. بله موافقم.
   بله اون روشی هم که می فرمایید اسمش روش ۵ حلقه است و نیازی به صفحه نداره. و روش ۵ حلقه از روش صفحه ای باز یک آب پاکتره.
   ولی روش میله ای از همه روش ها بهتر، ایمن تر و کم هزینه تره.

   • مهندس چرا ارتی که فقط با یه میله به زمین وصله از ارتی که با یه صفحه مسی و بنتونیت و… بهتره؟ مهندس من چندتا از پروژه های بزرگ شهرمون رو که دیدن کردم با اینکه همه هم مهندس ناظر های خیلی سخت گیری داشتن ولی از ارت صفحه ای استفاده میکردن، در کل مهندس اگه برای ساختموتی خواستیم ارت اجرا کنیم از چه روشی استفاده کنیم؟

    • سلام. چون اصطلاحاً میگن که اگر اتصال فاز به ارت پیش بیاد، بیشترین مقدار الکترون ها از نوک تیز میله مسی در زمین تخلیه میشن و سطح تماس زیاد صفحه با زمین اهمیتی نداره.
     ولی چون استفاده از ارت صفحه ای برای ما ایرانی ها بصورت یک عادت در اومده، هنوز هم خیلی ها از ارت صفحه ای استفاده میکنن.

 • سلام وقت بخیر.سوالی داشتم درمورد اینکه با برقکاری کار میکنم که وقتی ساختمان رو تحویل صابخونه میده فازمتر و رو سیم فاز میزاره و فازمتر روشن میشه و بعد با کف دستش سیم فاز رو میگیره و هیچ گونه شوک الکتریکی اتفاق نمی افته وهم چنین از کفش عایق یا بطور کلی عایق استفاده نمیکنه و محافظ جان هم نمی پره و برق خونه هم روشن میمونه در سیم بندی تابلوی اصلی ساختمان سیم ارت به میله ارت ۱۰۵متری وصله و سیم ارت وصل به میله ارت با سیم نولی که از کنتور میاد و سیم ارت ساختمان جمپر شده وبه وسیله یک سیم به محافظ جان وصل میشه وخروجی محافظ جان هم به نول ساختمان وصل شده هم چنین ازترانس ایزوله استفاده نشده منتظر پاسخ شما هستم .ممنون

  • سلام جناب احمدی. شاید آدم های استثنایی وجود داشته باشن که مقاومت بدنشون از انسان های معمولی بالاتر باشه. ولی این رو بدونید اگر الکترون ها وارد بدن شخصی بشن و بتونن از طریق مسیری (مثل تماس دست یا پا یا سر) خودشون رو در زمین تخلیه کنن، بدن اون شخص دچار برقگرفتگی میشه. پس این برقکار استثنایی یا یکجوری داره راه ورود الکترون به بدن رو میگیره یا یک یکجوری داره راه خروج الکترون ها از بدن رو میبنده.
   حتی اگر یک کفش معمولی دارای پاشنه بلند باشه و رطوبتی در پاها نباشه، راه خروج الکترون ها از بدن بسته میشه.

 • سلام وقتتون بخیر
  ایا میشه واحدی که برق سه فاز داره و بخوایم تابلوشو عوض کنیم و یک تابلوی کوچیک‌ بزاریم و فقط یک سیم فاز رو وصل کنیم ؟

  • سلام. مرسی. بله میشه. ولی چرا از بقیه ظرفیت کنتور استفاده نکنید. هر فاز رو بین یکی از سرخط ها تقسیم کنید.

   • اخه تابلو خونمون زیادی بزرگه و از این قدیمیاس میخواستم عوضش کنم و یه تابلو کوچیک و جمع و جور بزارم

    • سینا جان حتماً از یک برقکار بخواه که بیاد واین کار رو انجام بده، تابلو برق از قسمت های مهمه برق ساختمان و اگر درست نشه خیلی خطر ساز میشه.

     • بله حتما برقکار میارم فقط میخواستم ببینم‌ میشه یا نه

     • بله میشه. ولی وقتی کنتورتون ۳ فازه حیفه که استفاده نکنید.

 • سلام وقت بخیر
  آیا دستکش برق درهنگام انواع کارهای برقی دستت باشه مشکلی پیش میاد ؟ یا باید موارد دیگر هم انجام داد: مثل دمپایی یا کفش پلاستیکی یا موارد دیگر…
  تشکر.

  • سلام.مرسی. هر کدوم از این وسایل و تجهیزات ایمنی، تا یک حدودی از شما محافظت می کنه و شما نباید تنها به یک وسیله اطمینان کنید.
   اگر دستکش شما کاملاً سالم باشه برقگرفتگی پیش نمیاد. ولی اگر سیم فاز بجای دست به بدن شما یا پای شما برخورد کنه دچار برقگرفتگی می شین. برای همین بهتره که کفش مناسب هم داشته باشید.

 • سلام .سیم که از سقف آویزان هست و لامپ توسط سرپیچ بهش آویزان شده سوخته .سرش که به لامپ آویزان شده سوخته. اگر فیوز رو قطع کنم و بخام خودم سرپیچ جدید وصل کنم و تکه سوخته شده رو با سر پیچ خراب با سیم چین قطع کنم مشکلی پیش نمیاد و برق منو نمیگیره؟ چه مواردی رو باید رعایت کنم ؟ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام برق رو از فیوز قطع کنید، حتما از یک فاز متر استفاده کنید و مطمئن بشید که برق سرپیچ قطع شده و سیم ها رو از ته سرپیچ به صورت تک تک بچینید، و دوباره به درستی لخت کنید و مجددا وصل کنید

 • سلام مهندس دو تا سوال دارم از خدمتتون ۱_برای نصب کلید محافظ جان ،ساختمان حتما باید سیم ارت داشته باشه یا بدون سیم ارت هم محافظ جان درست عمل میکنه؟۲_اگه بدون ارت هم کلید درست عمل میکنه فرقش با جایی که ارت داره چیه؟

  • سلام. ارت نقش حفاظت تکمیلی رو داره و اگر ساختمان دارای ارت هم نباشه محافظ جان عمل می کنه. البته این رو بگم استاندارد میگه ساختمانی که ارت نداره نباید محافظ جان واسش نصب کرد، علت این گفته شون رو نمی دونم.

 • سلام مهندس وقتتون بخیر، مهندس من چند روز پیش رفتم رستوران دوستم،اون گفت که هرموقع کف رو شست و شو میکنن دست میزنن به یخچال یا وسایل برقی شوک شدیدی میدن ،حالا اونجا سیستم ارتینگ اجرا نشده،لوله آب هم پلاستیکی بدنه هم pvc شده جوری که نمیشه سیمی وصل کرد به اسکلت ساختمون ،آیا روشی نیست که بشه ی ارتی اجرا کرد برای رفع این مشکل؟

  • سلام، خیر دوست عزیز برای مسائل حفاظتی باید یه خرده هزینه کنید وگرنه ممکنه عواقب بدی داشته باشه. ارت هم وصل کنید فیوز ممکنه بپره باید اتصالی رو پیدا و اون رو برطرف کنید.

 • سلام جناب مهندس. تشکر از زحماتتون. من جدیدا یه ماشین ظرفشویی خریدم که بعد از نصب متوجه شدم که دستگیره که جنسش از فلزه و بدنه داخلی برق دار هستن. با یک سیم، شاخه ارت سه شاخه برق ماشین رو به دیوار با یک میخ وصل کردم ولی نتیجه نگرفتم. لطفا راهنمایی بفرمایید. با توجه به اینکه لوله کشی منزل لوله سبز هست آیا با وصل کردنش به شیر آب مشکل حل میشه یا خیر؟ آیا این کار خطری نداره؟ مثلا آب رو برقدار کنه؟ متشکرم جناب مهندس

  • سلام. ممنونم از شما. با میخ کوبیدن داخل دیوار مشکل حل نمیشه. سعی کنید یکی از اسکلت ها یا میلگردهای فلزی داخل ساختمان رو پیدا کنید و اون سیم ارت رو به اونها وصل کنید. به احتمال زیاد مشکل حل میشه. فقط دقت کنید در این صورت حتماً باید برای سرخط پریزهای آشپزخانه کلید محافظ جان نصب کنید.

 • سلام و خسته نباشی جناب مهندس مرادی .
  راجع به مدت زمان که جریان ۰٫۰۵ آمپر از بدن انسان عبور میکند معلومات بدهید.

  • سلام.مرسی. این مدت زمان بستگی به مقاومت بدن شخص و شرایطی که شخص درش دچار برقگرفتی میشه داره.

 • (Salam faghad be in khatere chon fekonam to iran (FI)
  Kasi estefade nemikone
  FI jaryane bargh gerefteghi zire 0.03 saniye ghat mikone age bargh gereftegi beshe
  Arash hast madrake Elektronik az alman daram
  Bebakhshid age kalamate barghe irani nemidonam. Shoma besh chimigid

  • سلام. ما به این کلید میگیم کلید جریان نشتی یا محافظ جان. الان دو سه سالیه که مقررات برای ساختمان های ایران هم نصب محافظ جان رو الزامی کرده.

 • آقاي مهندس مرادي سلاو و خسته نباشيد.
  ببخشيد در صفحه ٢٣٦ كتابتون نوشتيد كليد تمام قطب كوار آبي علاوه بر فاز، نول روهم قطع ميكنه تا ايمني افزايش پيدا كنه و از برق گرفتگي جلوگيري بشه. ميشه بفرماييد قطع نول دقيقاً چه تاثيري در جلوگيري از برق گرفتگي داره؟ و چرا در كليدهاي ديگه از جمله كليدهاي روشنايي اين كار انجام نميشه؟ ممنون از شما

  • بعضی مواقع ممکنه برقکار جای سیم فاز و نول رو جابجا بزنه در این صورت فاز مستقیم به داخل کولر آبی میره و کسی که برای سرویس کولر میره و با آب و برق همزمان سروکار داره ممکنه باعث برق گرفتگی بشه. کلید های روشنایی نیز به نظر من چون اولاً مانند کولر خطر زیادی ندارد و از طرفی چون تعداد کلید های مورد استفاده در ساختمان زیاد هست ممکنه به خاطر هزینه تمام شده کلید به صرفه نباشد.

 • سلام مهندس مرادي وقت بخير و خسته نباشيد.
  ببخشيد يه سوال دارم اگر در مصرف كننده ها به جاي سيم نول سيم زمين (ارت) رو وصل كنيم چه اتفاقي مي افته؟ ممنون از شما

  • سلام. به احتمال زیاد اون وسیله برقی کار می کنه. ولی بجای اینکه از این به بعد سیم ارت از جان افراد محافظت کنه، خودش عامل دردسر میشه.

 • آقاي مهندس مرادي سلام و عرض ادب
  من كتاب جامع برق ساختمان شما رو خريداري كردم و خواندم و بسيار عالي و دلچسب بود. تنها دو سوال دارم كه اگر پاسخ بفرماييد سپاسگزار ميشم: نخست اينكه گفتيد در هر سرخط روشنايي ١٢ نقطه روشنايي مجاز هست، آيا منظور ١٢ لامپ هست و يا اينكه مثلا يه لوستر ٨ لامپي يك نقطه روشنايي محسوب ميشه؟ اگر اينرو روشن بفرماييد ممنون ميشم. و پرسش دومم اين كه پس از خواندن كتاب شما، براي كسب اطلاعات بيشتر و پيشرفته تر چه كتاب يا منبعي را توصيه مي كنيد؟ باز هم ممنون از زحمتها و پاسخگويي و پشتيباني هميشگي شما

  • سلام.مرسی از شما. بله لوستر فقط یک نقطه روشنایی محسوب میشه.
   ۲- کتاب های مرتبط با برق نوشته مهندس ایمان سریری و مهندس پویا ساسانفر رو مطالعه کنید.

   • منظورم دقيقاً سالنهاي عروسي هست كه چندين لوستر خيلي بزرگ با تعداد زيادي لامپ دارن

    • خب حالا قضیه فرق کرد. ما در جایی از کتاب هم اشاره کردیم که در یک فضای مشخص که جریان مصرفی لامپ ها بیشتر از ۱۰ آمپر بود، دیگه شما نباید اون عدد ۱۲ رو ملاک قرار بدین. بلکه باید قطر سیم شما بسته به مقدار جریان مصرفی لامپ ها انتخاب بشه. مثلاً اگر هر لوستر ۲ آمپر برق مصرف می کنه، شما باید هر ۵ تا لوستر رو روی یک سرخط قرار بدین و یک فیوز مجزا براشون نصب کنید.

   • جناب مهندس مرادي سلام و خسته نباشيد.
    آقاي مهندش شما براي مباحث پيشرفته تر برق ساختمان كتابهاي مهندس سريري و ساسانفر رو پيشنهاد كرديد. من به مباحثشون كه نگاهي كردم بيشتر به قوانين برق نظام مهندسي و مبحث ١٣ پرداختند. من بعد از خوندن كتاب شما دنبال كتابي هستم كه مانند كتاب شما به مباحث عملي و كاربردي ( و به قول خودمون دست به آچاري) پرداخته باشه و خيلي علاقه اي به خوندن قوانين نظام مهندسي ندارم و ميخوام به كار عملي خودم در برق ساختمان كمك كنه و البته مباحثي پيشرفته تر از كتاب پايه شمارو پوشش بده. براي اين منظور چه كتابي رو پيشنهاد ميفرماييد؟ ممنون و ببخشيد كه خيلي طولاني شد

    • سلام. متاسفانه چنین چیزی در بازار نیست. خیلی گشتم ولی تا به حال پیدا نکردم.

 • سلام.
  شبتون بخیر.
  مهندس پسر خاله منو برق نمیگیره. نه کفش نه چیز دیگه میپوشه خیلی عادی رو فرش خونه ایستاده.
  جریان چیه؟

  • سلام. مرسی. فرش خونه اندکی عایق هست و اگر مقاومت بدن شخص زیاد باشه، شخص رو برق نمیگیره. البته هیچ وقت پیشنهاد نمی کنم که کسی این مورد رو تست کنه.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی