خرید آموزش نصاب طلایی دوربین مداربسته
بهمن
۱۹
۱۳۹۴

اصول برقکشی حمام و دستشویی

اصول برقکشی حمام و دستشویی :

در این مطلب می خواهیم نقشه برقکشی حمام و دستشویی را قرار دهیم و توضیحاتی را پیرامون برقکشی این قسمت از ساختمان بیان کنیم.

 

برقکشی حمام و دستشویی

برقکشی حمام و دستشویی

 

 

گام اول: شیار زنی

خوشبختانه در حمام ، دستشویی و آشپزخانه چون دیوارها کاشی می شوند، و در پشت کاشی ها همیشه باید یک فضای خالی برای دوغاب ریزی وجود داشته باشد.نیاز به شیار زنی زیادی نیست و فقط باید جای قوطی کلید هایی که در سمت بیرون حمام و دستشویی ست را با شیارزن و تیشه خالی کنید.سعی کنید تمام لوله های برق را از سمت داخل کار کنید تا نیازی به شیارزنی نباشد و سرعت کار شما بالاتر برود.

 

گام دوم: نصب قوطی کلید ها

قوطی کلید های سمت بیرون حمام و دستشویی را با گچ و قوطی پریز کنار روشویی را با بست کمربندی به دیوار نصب کنید. به این خاطر از بست کمربندی استفاده می کنیم که بعداً کاشی کار عزیز بتواند به راحتی آن را بکند و روی خط کاشی مورد نظرش تنظیم کند.

 

گام سوم: لوله گذاری

همان طور که در تصویر می بینید، خط های صورتی و سبز، لوله های برق هستند که باید توسط شما برقکار عزیز اجرا شود. خط های صورتی مربوط به لوله های ارتباطی و خط های سبز رنگ مربوط به لوله های برگشتی است.

 

گام چهارم: سیمکشی

در داخل لوله های صورتی دو رشته سیم آبی و قرمز و در داخل لوله های سبز رنگ دو رشته سیم به رنگ های آبی و قهوه ای رد کنید. دلیل استفاده از این رنگ ها این است که بعداً بتوانید سیم های ارتباطی و برگشتی را به راحتی از همدیگر تشخیص دهید. به طور مفصل در مورد اصول فنر زنی در کتاب آموزش برق ساختمان صحبت کرده ایم.

اگر در ساختمان سیستم ارت هم اجرا شده است، یک رشته سیم زرد رنگ هم در داخل تمام لوله ها رد کنید.حالا باید منتظر بمانید تا کاشی کار، کارش را تمام کند.

 

گام پنجم: نصب کلیدها و پریزها

بعد از کاشی شدن حالا نوبت نصب کلیدها ، پریزها و چراغ هاست. در این مرحله چند نکته وجود دارد.

 1. در مجتمع های مسکونی بزرگ، معمولاً یک لوله فاضلاب به صورت عمودی از روشویی آخرین طبقه شروع شده و تا روشویی پایین ترین طبقه امتداد میابد. چون این لوله فاضلاب دقیقاً از داخل دیوار پشت روشویی عبور می کند و این جایی است که شما باید چراغ بالای روشویی را نصب کنید، در هنگام سوراخ کاری با دریل مراقب آن لوله فاضلاب باشید تا مته دریل شما با آن برخورد نکند. انجام این اشتباه توسط یکی از نیروهای ما خسارت زیادی را به ما وارد کرد.
 2. از آنجایی که معمولاً سقف حمام و دستشویی، سقف کاذب یا سقف PVC است، برای نصب فن ها از پیچ پروانه ای استفاده کنید. زیرا فن ها در هنگام کار دارای لرزش هستند و این لرزش در بلند مدت جای پیچ ها را در سقف کاذب شل می کند و این باعث جدا شدن فن از سقف می شود.
 3. در نصب پریز کنار روشویی نهایت دقت را داشته باشید، چون این پریز در یک مکان مرطوب نصب شده و احتمال پاشیده شدن آب به آن وجود دارد. حتی برای ایمنی بیشتر اطراف آن را کاملاً با چسب آکواریم پر کنید. استانداردها فاصله این پریز تا روشویی را ۶۰ سانتی متر تعیین کرده اند.
 4. در داخل حمام و دستشویی معمولاً فقط یک چراغ دیواری بر روی روشویی نصب می شود.
 5. این به سلیقه شماست که در داخل حمام فن نصب کنید یا نه. ولی معمولاً نیازی به این کار نیست. اما اگر این کار را انجام دادید. حتماً از کلید دوپل استفاده کنید تا کلید فن از کلید روشنایی جدا باشد. (می توانید سیمکشی فن را انجام دهید تا در صورت درخواست صاحب خانه بعداً بتوانید آن فن را نصب کنید ).
 6. حتماً در سرخط برق آشپزخانه و حمام از “فیوز محفاظ جان” جهت جلوگیری از برق گرفتگی استفاده کنید.
 7. چراغ های نصب شده در حمام و دستشویی باید حتماً حباب دار باشد تا در مقابل پاشیده شدن آب محافظت شود. درجه IP آنها هم باید حداقل IP44 باشد.
 8. پیشنهاد ما این است که به هیچ عنوان در داخل حمام، پریز برق نصب نکنید، ولی در صورت اصرار کارفرما، باید بر طبق استاندارد های برق ساختمان عمل کنید. استاندارد نصب پریز در حمام این گونه است : ۶۰ سانتی متر فاصله افقی از وان حمام یا دوش و ۲۲۵ سانتی متر فاصله عمودی از کف حمام ( البته فاصله ۲۲۵ سانتی متر از کف شاید کمی خنده دار به نظر برسد، چون معمولاً سقف حمام ها کمتر از ۲۲۵ سانتی متر است )

 

 

چند توصیه از سایت آموزش برق ساختمان به هموطنان عزیز:

 • متاسفانه در چند سال اخیر آمارها نشان می دهد که تعداد مرگ و میر های ناشی از برق گرفتگی در کشور ما بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر بوده که این یک رقم زیاد و قابل تامل است. آمار حوادث برق گرفتگي نشان دهنده اين است كه علل عمده حوادث برق گرفتگي براي خانم ها از طريق برق گرفتگی در نقاط مرطوب مثل حمام و آشپزخانه و براي آقايان هنگام سرويس كولر رخ داده است .
 • هنگام شستشوي حمام و آشپزخانه فیوز مربوط به آن بخش را قطع نمایید و تا خشك شدن كامل كف و ديوارها برق آن قسمت را وصل نکنید.
 • درست است که نصب یک عدد پریز برق در کنار روشویی حمام یا دستشویی وظیفه ما برقکارها بوده. ولی تا می توانید از آن استفاده نکنید. حتی بهتر است برای ماشین اصلاح هم از ماشین های شارژی استفاده کنید، تا نیازی به این پریز نباشد. شاید این جمله دلیل تاکید ما بر این امر را بهتر نشان دهد. “افتادن هر نوع وسیله برقی مثل ماشین اصلاح ، سشوار … در داخل وان حمام مساویست با مرگ حتمی“.

سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.67 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام
  من تازه خونمو عوض کردم بعد داخل حمومش به سقف فن هست ولی سیم هاش وصل نیست کار نمیکنه
  میخواستم بدونم اگه فن رو وصل کنم خطر جانی نداره برا کسی؟
  فن از نوع معمولی هست و فاصله اون تا دوش کمتر از ۵۰ سانت هست.

  • سلام. فنی که داخل حمام نصب میشه باید درجه حفاظتش IP45 باشه تا در برابر بخار و پاشش آب ایمن باشه. فن های معمولی رو نباید داخل حمام وصل کرد.
   حتماً برای نصب هم از یک برقکار با تجربه کمک بگیرین تا موارد ایمنی رو در نصب رعایت کنه.

 • سلام مهندس
  اگر فن برای حمام بزاریم به خاطر بخار هوا نمیسوزه؟

  • سلام. اگر فن ip 45 پیدا کنید و نصب کنید مشکلی پیش نمیاد.

 • سلام
  برای حمام میخوایم جای جکوزی تعبیه کنم،آیا امکان ورود برق ۲۲۰به حمام وجود داره یا نه؟ یه راهنمایی کلی بفرمایید ممنون میشم

  • سلام. بله امکان داره. ولی حتما باید برای اون پریزی که نصب می کنید، کلید محافظ جان قرار بدید.

 • دریک مجموعه سرویس دستشویی به ابعاد ۱٫۲۰*۳ متر به ترتیب بعد از درب ورود روشویی وبعد حمام وبعد کاسه توالت بدون درب های تفکیک بین آنها میخواهیم کنار درب ورود داخل کلید .پریز با ip نصب کنیم مطابق استاندارد است ؟ ؟

  • سلام. بله استاندارد میگه می تونید کلید و پریز دارای ip نصب کنید.

 • سلام استاد عزیز
  توی رخت کن حمام یه روشویی دارم ومیخام یه پریز جهت ریش تراش بزارم که فاصله تا روشویی کم تر از ۳۰ سانتی متر هستش وجای دیگه ایی ندارم که پریز رو با فاصله بیشتر از روشویی کاربزار میتونم توهمین فاصله کمتراز۳۰سانت از پریزهایip44 استفاده کنم؟؟

  • سلام، بهتره از پریز IP44 تو کار استفاده کنید.

 • سلام و تشکر از پاسخ دهیتون
  تو حمام و آشپزخانه لوله پلی اتیلن برق رو در دیوار درجایی که قراره لامپ نصب بشه چطوری بزارم که کاشی کار بتونه درست بیارتش بیرون و لوله خم نشه- چون همونطور که میدونید انعطاف پلی اتین نسبت به خرطومی کمه وراحت نمیشه باش مانور داد-و راه بسته بشه
  نمیدونم سوالم رو واضح پرسیدم
  عذر میخوام

  • سلام، سر لوله رو تو ارتفاعی که میخواهید زانو بزنید کاشی کار خودش کاشی رو طبق اون برش میده یا یکم جای بازی واسش بذار کاشی کار کاری میکنه که زانو از لای دوتا کاشی که میخواد بهم بچسپند درمیاره.

 • سلام. تشکر از مطالب بسیار بی نظیر.
  سوال: راجع به اینکه فرمودین مراقب باشین اون لوله فاضلاب پشت روشویی رو سوراخ نکنید، چه جوری باید مراقب بود؟؟ یعنی چه کار باید کرد که دریل بهش آسیب نرسونه؟ چون در مرحله نصبیات دیگه هیچکس از توی دیوار و عمق لوله خبر نداره!

  • سلام، همیشه میخواهید یه جایی رو سوراخ کنید سعی کنید حس ششم تون رو به کار بندازین و همه احتمالات رو در نظر بگیرید که چیزی از اونجا رد نشده باشه. سر لوله های فاضلاب از جایی که بیرون میاد چون به صورت عمودی میره پایین زیر اون نباید سوراخ کنید. بعضی مواقع هیچی از یه دیوار بیرون نیومده باید هنگام سوراخ زدن جاهایی که به صورت ستون درست شده دقت کنید ممکنه دور یه لوله رو با گچ و رابیتس بسته باشن و به صورت ستون درست کرده باشن. در کل همیشه به معماری و نوع ساخت اونجا دقت کنید همینجوری الکی دریل رو برندارید سوراخ کنید که ممکنه کلی تو دردسر بیفتید این اتفاق حتی برای حرفه ای ها هم ممکنه پیش بیاد.

 • سلام علیکم
  اگر توی حمام سقف کاذب بزنیم برای سیم کشی چرآغی که در سقف کاذب کار گذاشته میشود باید لوله بذاریم یا نیاز نیست واگر نیاز به لوله هست میتوان از خرطومی استفاده کرد یا باید از پلی اتیلن استفاده شود.

  تشکر .

  • سلام. بله حتی با وجود سقف کاذب باید لوله پلی اتیلن نصب بشه.

 • سلام. .. میخوام برا یک وان داخل حمام پریز تعبیه کنم .. مکانش باید کجا باشه… ایا زیر بدنه وان میشه تعبیه کرد

  • سلام. خیر امکانش نیست. ولی اگر حتماً نیاز دارید باید در فاصله ۶۰ سانتی از لبه وان نصب کنید. و از پریزهای ip44 استفاده کنید.

 • سلام علیکم
  آیا نصب لامپ در سقف حمام مجاز هست یا خیر؟

  • سلام. لامپ معمولی مجاز نیست ولی چراغ های دارای IP44 مجازند.

 • سلام وقت بخیر.
  ایا نصب هالوژن پنل شیشه ای در حمام ب خاطر رطوبت مشکل دارد یا نه؟؟؟

  • سلام. اگر آپی ۶۴ باشند، مشکل ندارد.

 • سلام خسته نباشید.
  در سرویس بهداشتی یک واحد آپارتمانی محل قوطی پریز در نزدیکی لوله فاضلاب که از طبقات بالا به پایین امتداد یافته نصب شده،حداقل فاصله پریز از از این لوله فاضلاب طبقات بالا که بصورت عمودی به پایین میره چقدر باید باشه؟

  • سلام. حداقل باید ۳۰ سانتی متر فاصله داشته باشه.

 • سلام و روز بخیر
  مقررات ۱۳ ساختمان میگه که نصب پریز در سرویس بهداشتی و حمام ممنوعه. بعدش جای دیگه برای پریز در حمام کنار وان اون قانون ۶۰ یانت و ۲۲۵ سانت رو میگه.
  بالاخره ما نفهمیدیم برای روشویی پریز رو تایید کنیم یا نه؟ من که بهشون میگم ریش تراش شارژی استفاده کنند و پریز رو اجازه نمیدم که خب کلی با مالک و برقکار جروبحث میکنیم.

  • سلام. مرسی. بله در حمام اون قانون ۶۰ سانتی متر و ۲۲۵ سانت قابل اجراست. ولی ما نه خودمون نصب می کنیم و نه به برقکارهامون میگیم که این کار رو بکنن.
   در بیرون حمام، کنار درب ورودی می تونید یک پریز نصب کنید.

   ولی در کنار روشویی سرویس بهداشتی بهتره که یک پریز برق قرار بگیره برای ریش تراش. چون معمولاً ریش تراش رو داخل سرویس بهداشتی استفاده می کنن نه داخل حمام.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی