فیلم آموزش عملی برق ساختمان
دی
1
1394

روش نصب فن

روش نصب فن در سرویس بهداشتی و حمام :

دوستان زیادی در مورد روش نصب فن در سرویس بهداشتی و حمام سوال فرموده بودند. اگر برای سرویس بهداشتی یا حمام منزل شما هم لوله هواکش یا یک پنجره کوچک تعبیه شده ولی هنوز فن نصب نشده است این آموزش می تواند برای شما مفید باشد.

فن-هواکش

فن های موجود در بازار که به اسم فن هواکش هم فروخته می شوند، در سایزهای 6، 8، 10 و 12 اینچ موجود است که می توانید بسته به قطر لوله هواکش، فن مورد نظر خود را تهیه نمایید. این فن ها نیاز به راه اندازی خاصی ندارند و فقط کافی است یک رشته سیم فاز و یک رشته سیم نول به آنها وصل کنید تا روشن شوند. (اگر سیم سومی هم داشت، آن سیم ارت است که در صورت وجود ارت در ساختمان، باید به سیم ارت وصل شود.)

سوال اینجاست که: این دو رشته سیم فاز و نول را چگونه به محل نصب فن ببریم؟

از آنجایی که حتماً در داخل حمام یا سرویس بهداشتی چراغ نصب شده است، پس می توانید از برق آن چراغ برای برق رسانی به فن هم استفاده کنید. البته باید مقداری نقشه سیمکشی را تغییر دهید.

به احتمال خیلی زیاد نقشه سیم کشی آن چراغ به صورت زیر است و از کلید یک پل برای آن استفاده شده است.

 

نقشه کلید یک پل

در نقشه بالا دقت کنید. سیم نول ورودی از پشت کلید یک پل رد شده است و به هیچ کدام از پیچ های کلید وصل نشده است. اگر کلید یک پل را باز کنید احتمالاً این سیم را می بینید که با لنت برق به سیم های دیگر چسب زده شده است. ما با این سیم کاری نداریم.

خب حالا فیوز های برق را قطع کنید و دو سر سیم فاز را از چراغ داخل سرویس و از کلید یک پل آزاد کنید. آنگاه یک سیم دو رشته را با لنت برق، به صورت کاملاً محکم به یک سر سیم فاز وصل کنید و از یک نفر بخواهید تا سر دیگر سیم فاز را بکشد. با این کار یک سیم دو رشته، جایگزین یک سیم تک رشته (منظور همان سیم فاز) خواهد شد. حالا می توانید کلید یک پل قبلی را حذف کنید و یک کلید دو پل طبق نقشه پایین در مدار نصب کنید.

 

 

روش نصب فن

 

در نقشه بالا دقت کنید که باز سیم نول از پشت کلید دوپل رد شده است و ما کاری به آن نداریم. فقط در محل چراغ یک انشعاب از آن می گیریم و به فن وصل می کنیم. آن یک رشته سیمی هم که به مدار اضافه شده است. از زیر چراغ تا محل نصب فن امتداد دهید. و به فن وصل کنید

 

خب حالا که سیم کشی های فن تمام شد، نوبت نصب خود فن است. اگر لوله هواکش از دیوار بیرون آمده و قرار است فن روی دیوار نصب شود، می توانید با دو عدد پیچ و رول پلاک این کار را انجام دهید. برای هر گوشه فن یک پیچ کافیست. ولی اگر لوله هواکش در سقف است و فن باید روی سقف نصب شود، چون سقف سرویس ها و حمام ها معمولاً سقف کاذب است، و فن ها دارای لرزش هستند. احتمال دارد که بعد از چند ماه فن از سقف جدا شود.  پس بهترین گزینه برای نصب فن در سقف های کاذب پیچ های پروانه ایست.
از بعضی از فن ها 2 رشته سیم خارج شده است که بایستی یک رشته از آنها را به فاز و رشته دیگری را به نول وصل کنید.رشته سیم نول معمولاً آبی رنگ است. البته اگر هر دو رشته همرنگ بودند، یعنی مهم نیست که کدام رشته را به نول وصل کنید.
از بعضی از فن ها 3 رشته سیم خارج شده است که رنگ یکی از این رشته سیم ها ترکیبی از زرد/سبز است. که این رشته سیم را باید به سیم ارت متصل کنید و اگر ساختمان دارای ارت نیست باید این رشته سیم را آزاد بگذارید. 2 رشته سیم دیگر را هم باید به فاز و نول متصل کنید.
از بعضی از مدل های دیگر هم 3 رشته سیم خارج شده است که رنگ 2 رشته از آنها یکسان است. مثلاً هر دو رشته مشکی یا هر دو رشته قرمز هستند. این فن ها هم می توانند بصورت چپگرد و هم بصورت راستگرد بچرخند. یعنی هم می توانند هوا را به داخل و هم می توانند هوای اتاق را به خارج انتقال دهند.پس شما باید تست کنید که به کدام یک از این 2 رشته سیم همرنگ نیاز دارید. و به آن فاز وصل کنید و رشته سیم دیگر را آزاد بگذارید. و به رشته سیم سوم که معمولاً آبی رنگ است باید سیم نول وصل شود.

 

توجه: جهت گردش هوا در حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه، همیشه از داخل به بیرون است. یعنی وقتی فن روشن می شود هوای داخل را به بیرون از ساختمان پرتاب می کند.

نکته: زمانی که دارید سیم های جدید را جایگزین سیم قبلی می کنید، اگر لوله برق، شکسته یا گیر کرده باشد و به شما اجازه تعویض سیم را ندهد. در این صورت مجبورید سیم فن را مستقیم از چراغ بگیرید(چراغ و فن را موازی کنید) و هر دو را با همان کلید یک پل خاموش و روشن کنید.

نکته:  در هر کجا که نیاز داشتید 2 یا چند رشته سیم را از داخل یک لوله برق رد کنید. بایستی وقتی فنر می زنید، هیچ کابل یا سیمی قبلاً در داخل لوله نبوده باشد. زیرا حتی اگر یک رشته سیم نازک از قبل داخل لوله باشد، شاید بتوانید فنر را با فشار و زحمت زیاد از داخل لوله رد کنید، ولی وقتی رشته سیم های جدید را به انتهای فنر ببندید و فنر را بکشید، مطمئن باشید که سیم های جدید به دور رشته سیم قبلی پیچ خواهد خورد و امکان کشیدن فنر وجود نخواهد بود. این نکته را گفتیم تا وقتی که می خواهید یک رشته سیم جدید به سیم های قبلی اضافه کنید، حتماً همه رشته سیم های قبلی را خارج کنید. به این صورت که دو رشته سیم فاز به همراه یک رشته نول جدید را به سر آن دو رشته سیم فاز و نول قبلی وصل کنید و 2 رشته سیم قبلی را همزمان بکشید.مشاهده می کنید که سیم ها با نیروی کمتری تعویض می شوند.

توجه: نصب سیم فن در حمام به صورت روکار بسیار می تواند خطرناک باشد. موارد ایمنی را برای آن کاملاً رعایت کنید.

نکته: اگر پیچ های نگه دارنده فن را به یک اندازه سفت نکنید و مقداری به بدنه فن فشار وارد شود، احتمالاً بدنه فن با پره های فن تماس پیدا می کند و این طور احساس می شود که فن خراب است. پس به این نکته هم توجه کنید.

 
188 سوال مطرح شده شما هم سوالی دارید؟

 • سلام.ممنون از پاسخگویی.برای شما و خانواده محترم سالی خوش همراه با سلامتی و شادکامی و موفقیت ارزومندم.خدا یارتان ان شاا…

 • در خصوص تایمری که برای هواکش دستشویی است و گفتید در مشهد تولید شده و پس از خاموش شدن لامپ ۳ دقیقه کار می کند راهنمای می خواهم.اگه لطف کنید نشانی تولید کننده رو بفرمائید ممنون میشم

 • با سلام ببخشید من یکی هواکش صنعتی مارک دمنده بنام ایلکا دارم میخواستم برای سالن نصبش کنم این هواکش پره هاش برعکسه و معکوس میچرخه و در توضیحاتش نوشته معکوس یعنی دمنده است این مشکلی با هواکش های دیگه نداره مرسی

  • سلام. نه فرقی نداره، کافیه اون رو برعکس نصب کنید تا هوای داخل سالن رو خارج کنه.

 • سلام دوست عزیز،خیلی ممنون از راهنماییتون،پیشاپیش سال نو رو تبریک میگم و امیدوارم در تمامی مراحل زندگی موفق و سربلندباشین

 • با سلام مدار بستن ی کلید تایمر دار برای فن توالت که وقتی لامپ توالت را خاموش میکنیم فن سه دقیقه بعد خاموش شود (لامپ توات و فن به ی کلید وصل باشند)

  • سلام دوست عزیز. چنین مداری به صورت انبوه در بازار تولید نشده. تنها یک شرکت کوچیک در مشهد چنین مداری رو تولید میکنه که قیمتش هم 35 تومنه. کافیه یک سرچ تویه گوگل بزنید تا این مدار رو پیدا کنید.

   • با سلام
    در خصوص تایمری که برای هواکش دستشویی است و گفتید در مشهد تولید شده و پس از خاموش شدن لامپ 3 دقیقه کار می کند راهنمای می خواهم
    با تشکر

    • سلام. راهنمای نصب هنگام خرید بهتون داده میشه. روش نصبش هم خیلی سادست. کلید قبلی باز میشه و این برد در پشت کلید قرار می گیره.
     باز هم هر سوالی بود در خدمتیم.

 • با سلام و عرض خسته نباشید
  میخوام سیم فن رو به سیم لامپ وصل کنم ،که در صورت خاموش روشن کردن لامپ فن هم خاموش روشن بشه،بعد میخواستم بدونم راهی هست که بین فن و لامپ کلید نصب بشه که در صورت لزوم فن کار کنه و لامپ خاموش باشه؟

  • سلام آقا محمد. کافیه از دو تا سیمی که به سرپیچ لامپ وصل شده انشعاب بگیری و ببری به فن. بعدش در مسیر سیم فازی که میره به فن یک کلید نصب کنی.

 • رحمت پدر مادرت با این سایت خوبت خیلی بهم کمک کرد

 • سلام
  هواكش وكه خاموش ميكنم نويز ميندازه روى اسپيكر تلويزيون واينكه تلويزيون هم يك لحظه خاموش و روشن ميشه،فرقى هم نميكنه هم هواكش سرويس و هم حمام اين مشكل و داره .علتش چيه؟
  ممنون

  • سلام. اینکه می فرمایید تلویزیون خاموش و روشن میشه، فکر نمی کنم درست باشه. و فقط چند ثانیه تصویر سیاه میشه و شما فکر می کنید که تلویزیون خاموش شده.

   به احتمال زیاد کابل اصلی آنتن از لوله هواکش رد شده و به پشت بام رفته. در این صورت خاموش و روشن شدن فن روی سیم آنتن شما نویز می ندازه. تنها راهش هم اینه که یک سیم جدا به صورت روکار از نمای ساختمان ببرید برای آنتن تلویزیون تون.

 • سلام، فن ما سه سیم خروجی داره دوتا مشکی یکی زرد، من کدوم سیمارو باید وصل برق کنم

  • سلام. به سیم زرد کاری نداشته باشین و فقط دو تا سیم مشکی رو وصل کنید.

 • سلام خسته نباشید.چند عدد سیم از قسمت چراغ خواب رد شده چراغ خواب رو به یک سیم فاز و نول وصل کردم با کلید موجود در اتاق خواب که قبلا برق کارم پیشبینی کرده بود روشن میشه ولی لامپ مهتابی پشت دیوار که اشپزخونست قطع شده میشه یه راهنمایی بفرمایید.
  ممنون.

  • سلام. خیلی مواقع پیش میاد که برقکارها برای صرفه جویی در مصرف سیم برق ، سیم چراغ ها رو مشترک در نظر می گیرن. اون سیمی که شما به تازگی به چراغ خواب وصل کردین، برای مهتابی دیوار پشتی بوده. پس باید سیم ها رو به حالت قبل برگردونید و برای چراغ خواب یک سیم فاز دیگه تا کلید رد کنید.

 • ببخشید سوال دیگه ای هم داشتم که من دقیقا متوجه نشدم سیم آبی رنگ از کجا و چجوری رد کنم میشه بیشتر توضیح دهید

  • سیم آبی رنگ از داخل قوطی کلید برق رد میشه و به سمت مصرف کننده میره. ولی وارد هیچ کدوم از ترمینال های کلید نمیشه.

 • سلام
  استاد عزیز ضمن تشکر از اینکه بدون هیچ چشم داشتی دانش تون در اختیار سایر افراد می گذارید سوالی می خواستم عرض کنم که برق کشی منزل ما به این شکلی که گفتید نیست البته برق کشی واسه خیلی وقت هست
  دقیقا کلید دوپل به شکل کلید تک پل(طبق عکس شما) کشیده شده و کلید تک پل چراغ دار فقط دو سیم با دو رنگ مختلف داره که هر دو با فازمتر که زدم برق داشتن که یکی از پایین از سمت چپ و یکی دیگه از بالا از سمت راست وارد شده بود اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید.
  سوال دوم من میخواستم هواکش واسه ی حمام نصب کنم که سیم کشی اون قرار روی کار باشه که شما گفتید خطرناک هست برای ایمنی بیشتر پیشنهادی دارید با تشکر

  • سلام. خواهش می کنم.
   اگر این مشکلی که میفرمایید در تمام کلیدهای منزل شما اتفاق افتاده، پس یا در جعبه فیوز و یا در کنتور اصلی جای فاز و نول عوض شده، که باید بررسی کنید.

   به احتمال زیاد سقف حمام باید کاذب باشه. پس سیم ها رو داخل سقف کاذب قرار بدین و اگر تا به حال برقکاری نکردین حتماً برای این مورد از یک برقکار کمک بگیرین.

 • سلام
  جهت وزش باد در تهويه حمام و توالت بايد به سمت داخل باشه يه به سمت بيرون؟

  • سلام. به سمت بیرون.

 • سلام سرویسهای بهداشتی ما پنجره ندارن به نظرشما بالوله هواکش وفن تهویه مشکل تهویه حل میشه؟

  • سلام. اگر از فن های مناسب استفاده شود، بله.

  • میشه راهنمایی بفرمایید

   • سلام. اگر سایز لوله هواکش تون رو نمی دونید، قطر لوله رو با متر اندازه بگیرید و از مغازه های لوازم برقی یک فن که به اون لوله بخوره رو تهیه کنید. این فن ها یک مشخصه ای دارن به نام “قدرت هوادهی” که برحسب متر مکعب در ساعت مشخص میشه و روی بسته بندی محصول هم درج شده. هر چه قدر قدرت هوادهی بیشتر برای کار شما بهتر

 • سلام
  من وقتی کلید دوپل رو خاموش میکنم در کمال ناباوری میبینم هر دوسیم با فازمتر دارای برق هستن در حالی که وقتی کلیدها روشن هستن یکی برق داره و اونیکی نه
  لطفن راهنماییم کنید که میتونم فن جدید رو روش نصب کنم یا نه مشکلی وجود داره که اول باید اونو حل کن؟

  • سلام آقای ترابی. مشکل اون کلید اینه که به جای اینکه نول رو ببرن به لامپ و فاز رو ببرن به کلید، برعکس عمل کردن.

 • عرض سلام وخسته نباشید

  تشکر ا ز رهنمایی مقبول تان عرضم به حضور تان اینکه لوله هواکش ولوله توالت وهمچنین لوله آشپزخانه به شکل تو کار خوبه یا روکار در داخل حمام توالت وآشپز خانه که به منظور طبقه های بعدی استفاده میشود؟ واگر حمام وتوالت به شکل جداگانه نباشد عمومی باشد چی مشکلی را ایجاد می کندسپاس.

  • سلام آقای محمدی. برای زیبایی کار ، این لوله ها همیشه به صورت توکار نصب میشه.
   لوله هر کدوم از مواردی که فرمودین باید به صورت کاملاً مجزا از هم نصب بشه. در غیر اینصورت اگر هواکش در توالت روشن بشه، بوی نامطبوع اون در تمام اتاق ها و واحدهایی که لوله مشترک دارند پخش میشه.

 • سلام.من یه کلید دو پل مشترک باز کردم الان میخوام فقط برای یک لامپ ازش استفاده کنم و کلید یه پل وصل کنم اما یه سیم زیادی میشه باید چیکار کنم؟

  • سلام. اگه می خوایید کلید دوپل رو به جای کلید یک پل استفاده کنید. کافیه یکی از پیچ های نقره ای رنگ رو در نظر نگیرید. این طوری مثل کلید یک پل تنها دو ترمینال دارید.

 • با تشکر از پاسخ شما. پس جناب مهندس فرق چاه نول با زمین چیه؟ مگه هر دو یه جور نیستند(نول عمیقتر)؟ اگر امکان هست نول و چاه آن توضیح مختصری بفرمایید؟(کجا حفر میشه؟ و…)

  • سلام رضا جان توضیحات این مبحث زیاده. کلمه “چاه نول” رو در گوگل جستجو کن و روی اولین سایت کلیک کن. توضیحات خوبی اونجا هست.

 • با عرض سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم آیا اگر لامپ فقط سیم فاز وصل باشد و نول در دسترس نباشد میتوان به جای نول از زمین استفاده کرد؟(موقتا) ولامپ روشن میشود؟

  • سلام دوست عزیز. خیر شما مجاز به انجام این کار نیستید. ولی اینکه می فرمایید لامپ روشن میشه یا نه؟ اگه چاه ارت تازه اجرا شده باشه و زیرش نمناک باشه به احتمال خیلی زیاد لامپ روشن میشه.

 • با عرض سلام و خسته نباشید
  من یه فن 25*25 واسه یه اتاق 18 متری گذاشتم، فن و نصب کردم روی دیوار روی جای دودکش بخاری و حدود دو متر لوله بخاری کشیدم آوردم داخل اتاق که چند تا پیچ هم خورده و سر لوله هم با فویل به شکل هود درست کردم که ورودی دود هست و از اون ور دودکش بخاری هم که یعنی میشه پشت فن و خروجی هوایی که فن میکشه حدود 3 متر لوله بخاری زدم و رفته روی پشت بوم که چند تا زانو هم تو این مسیر خورده و حالا خیلی خوب جواب نمیده و میخواستم ببینم اگه فن و بیارم اول کار یا آخر کار بهتر میشه یا اینکه لین زانو و پیچ هایی که هر دو بر مسیر خورده رو کمتر کنم تاثیرش چقدر هست یا اینکه این فن اصلا واسه این کار کوچیک هست و جواب نمیده و باید یه فن قوی تر بگیرم.
  یه دنیا ممنون از لطف شما و وقتی که دارید در این زمینه می‌گذارید.

  • سلام اشکان جان. مسلماً چون طول لوله ها زیاد شده و تویه مسیر هم زانو زیاد استفاده شده، روی کارکرد صحیح فن تاثیر داره. ولی پیشنهاد می کنیم که فن رو بیارید ابتدای مسیر لوله ها و اگه امکان داره زانو ها رو کمتر کنید.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


تلفن تماس سایت آموزش برق

مجوز فعالیت سایت آموزش برق


logo-enamad logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

هدیه رایگان سایت


هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی