خرید آموزش نقشه کشی برق ساختمان در اتوکد
شهریور
۶
۱۳۹۷

آموزش آیفون صوتی

آموزش آیفون صوتی اولین مقاله در مورد آیفون هاست که در سایت آموزش برق قرار می گیرد. سعی می کنیم در روزهای آینده بیشتر در مورد آیفون صوتی و آیفون تصویری آموزش دهیم.

ما در ۱۰۰ صفحه اولِ کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری در مورد آیفون صوتی آموزش دادیم و خیلی سخت است که بخواهیم همه آنها را در این مقاله خلاصه کنیم ولی در صورتی که تمایل داشتید اطلاعات کاملتری کسب کنید به کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری مراجعه کنید.

ما در این کتاب گفتیم که دربازکن های صوتی، بدون توجه به برند و کارخانه سازنده آن، در ۳ دسته کلی قرار می گیرند.

 1. آیفون های صوتی ۶ سیم
 2. آیفون های صوتی ۴ سیم
 3. آیفون های صوتی مدل الکتروپیک

 

آیفون صوتی ۶ سیم

از آیفون های صوتی ۶ سیم می توان به برندهایی مثل، تابا، تابان، الکتروآلا، الکتروگویا، کیهان، تامر، تاباک، سیماران و… اشاره کرد. به این خاطر به این آیفون ها می‌گوییم ۶ سیم، چون گوشی صوتی هر واحد برای اتصال به پنل به ۶ رشته سیم نیاز دارد. آیفون های قدیمی مدل تابا از اولین آیفون های صوتی بودند که وارد بازار شدند. و بیشتر شرکت های تولید کننده به نوعی الگو گرفته از تابا هستند. قطعاً این مدل پنل صوتی تابا را درب خیلی از منازل دیده‌اید.

آیفون صوتی تابا

اگر بخواهیم در آیفون های صوتی ۶ سیم، وظیفه هر کدام از ۶ رشته سیم هایی که بین گوشی و پنل قرار می گیرند را بیان کنیم به ترتیب عبارتند از:

 • سیم شماره A یا ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره B یا ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل
 • سیم شماره C یا ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره D یا ۴، وظیفه‌ی انتقال صدای زنگ از پنل به گوشی
 • سیم شماره E یا ۵، وظیفه‌ی دربازکن
 • سیم شماره F یا ۶، وظیفه‌ی دربازکن

از مشکلاتی که این آیفون ها صوتی قدیمی دارند، مشکل بازکردن درب در فواصل طولانی ست و دوم اینکه نیاز به رشته سیم های بیشتری از پنل تا گوشی داخل واحدهاست.

آیفون صوتی ۴ سیم

شرکت تابا بعد از چندین سال تولید آیفون های ۶ سیم، به جهت اینکه این آیفون ها مشکلاتی داشتند، اعم از اینکه نمی توانستند در فواصل طولانی دربازکن را فعال کنند و دوم اینکه نیاز به رشته سیم های بیشتری بین گوشی و پنل بود، تصمیم به تولید آیفون صوتی جدیدی کرد که در این مدل بجای ۶ رشته سیم، تنها ۴ رشته سیم بین هر گوشی و پنل قرار می گیرد.

آموزش آیفون صوتی

وظیفه‌ی هر کدام از این ۴ رشته سیم به ترتیب عبارتند از:

 • سیم شماره A یا ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره B یا ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل و وظیفه‌ی دوم، تحریک رله دربازکن
 • سیم شماره C یا ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره D یا ۴، وظیفه‌ی انتقال صدای زنگ از پنل به گوشی

همانطور که می بینید عمل دربازکن در آیفون های صوتی ۴ سیم برعهده سیم شماره ۲ گذاشته شده است. یعنی وقتی شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار می دهد در واقع سیم شماره ۲ با ۳ برای لحظه ای اتصال کوتاه می شود و رله داخل پنل این پیغام را دریافت می کند و متوجه می شود که شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار داده است و به این صورت مسیر جریان برق ترانس به سمت قفل بازکن برقرار می کند و قفل بازکن عمل می کند.

 

آموزش آیفون صوتی مدل الکتروپیک

آیفون صوتی الکتروپیک

آیفون صوتی الکتروپیک تنها آیفونی است که با بقیه آیفون های صوتی تفاوت دارد. این شرکت آیفون صوتی خود را به گونه ای طراحی کرده که بین پنل و گوشی هر واحد نیاز به ۵ رشته سیم است. وظیفه‌ی هر کدام از این ۵ رشته سیم عبارتند از:

 • سیم شماره ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 • سیم شماره ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل
 • سیم شماره ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 • سیم شماره ۴، وظیفه‌ی تحریک رله دربازکن
 • سیم شماره B، وظیفه‌ی انتقال سیگنال زنگ از پنل به گوشی

اگر وظیفه‌ی هر رشته سیم در هر کدام از این ۳ مدل را با هم مقایسه کنید می بینید که در عملکرد هر رشته سیم تفاوت های کوچکی وجود دارد. و ما در کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری به شما آموزش دادیم که چطور با ایجاد اندکی تغییرات در پشت هر گوشی، بتوانید همه گوشی های صوتی را جایگزین یکدیگر کنید. یعنی اگر گوشی صوتی ۶ سیم شما بسوزد و نتوانید در شهرتان یک گوشی صوتی ۶ سیم پیدا کنید، چطور یک گوشی صوتی الکتروپیک را جایگزین آن کنید و برعکس.
آموزش آیفون صوتی

 


سایت آموزش برق به کمک شما نیاز دارد. لطفاً چنانچه از محتوای آموزشی این صفحه رضایت دارید با فشردن کلید +G بالا در گوگل به این صفحه امتیاز بدهید. از اینکه به بهتر شدن این سایت کمک می کنید از شما سپاسگذاریم.


662 سوال مطرح شده + پرسیدن سوال

 • با سلام و درود خدمت مهندس آیفون صوتی مدل تابا همه ی قسمتها به خوبی کار میکنند فقط یه مشکل داره هنگام زنگ زدن صدای فیدبک پنل ضعیف شنیده می شود صدای برگشتی از گوشی قوی می باشد علت چیست با تشکر

  • سلام. اگر صدای گوشی به پنل هم ضعیفه. میکروفن داخل پنل باید چک بشه. در غیر اینصورت مشکل از برد داخل پنل هست.

 • با سلام خدمت شما. ایفون من taba tvd 1040c میباشد . اخیرا صدا از پنل به بالا نمیاد و این شامل تمام طبقات میشه . البته صدا اینقدر ضعیف بالا میاد که تقریبا قابل شنیدن نیست. البته صدا راحت پایین میره و زنگ میخوره. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام. پس مشکل هر چه هست داخل پنله. ابتدا میکروفن داخل پنل رو تست و تعویض کنید.

 • سلام آیفون ما دوطبقه است طبقه پایین مشکلی نداره ولی طبقه بالا که کمتر استفاده میشه صدا نه می ره نه میاد ولی زمانیکه شاسی گوشی رو قطع و وصل میکنی یاکلید دربازکنو یکی دوبار فشار میدی درست میشه مشکل از کجاست راهنمایی کنید ممنون

  • سلام. کلید سلکتوری رو شستشو یا تعویض کنید. به احتمال زیاد مشکل حل میشه.

 • سلام. ببخشید ایفون تصویری منزل ما سیماران هستش که موقع نظافت چند تا سیمهاش کشیده و قطع شد.
  جهت درک بهتر اینو عرض کنم که بیرون گوشی یه سوئیچر هستش که چند تا سیم رنگی که از لوله خرطومی اومده، بهش وصله.
  پشت گوشی هم جای نصب سوکت با چند تا سیم رنگی هستش. که سوکتش به پشت گوشی وصل و اون سر آزاد سیمها که باید بره به سوئیچر وصل بشه در اثر کشیده شدن قطع شده.
  همچنین چهار رشته سیم برق وجود داره که به نظرم دو تاش از پنل اومده و دو تای دیگه به آیفون طبقه بالا میره. اینها هم قطع شده.
  سوالم اینه که آیا سیمهای رنگی آزاد رو متناطر با سیمهای رنگی وصل شده به سوئیچر ، باید وصل کنم؟ و سینهای برق رو چطور وصل کنم؟ فاز ورودی و خروجی رو یکی کرده و نول ورودی و خروجی هم به هم وصل و در نهایت داخل پیچ سوکت برق ببندم؟
  ممنون

  • سلام. خیر سیمهای رنگی آزاد رو متناطر با سیمهای رنگی وصل شده به سوئیچر، نباید وصل کنید، منظورم اینه که نباید به رنگ ها توجه کنید. بلکه باید طبق شماره ها عمل کنید. الان روی سوئیچر شما ۴ تا ترمینال هست که از ۱ تا۴ شماره گذاری شده. به همون تناظر باید ترمینال ها رو پین های پشت مانیتور وصل کنید.
   اون ۴ رشته سیم برقی که می فرمایید از پنل نیومده، بلکه از جعبه فیوز اومده پشت مانیتور و از پشت مانیتور رد میشه و باز میره به قسمت دیگری از برق منزل. شما باید ۲ از اونها که فاز هستند (احتمالاً قرمز) به همدیگه وصل کنید وبعدش از محل اتصال یک انشعاب بگیرین و به مانیتور ببرین. و بعدش ۲ تای دیگه که نول هستند (به احتمال زیاد آبی رنگ) به همدیگه وصل کنید و از محل اتصال انشعاب بگیرین و به سیم دیگه مانیتور وصل کنید.

 • سلام مهندس جان بنده یه آیفون صوتی تابا الکترونیک ۶سیم دارم که صدای زنگ وهم دهنی از پنل به داخل قطع شده وکتاب آموزشی هم ندارم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  • سلام. سیم متصل به هندست و خود هندست رو چک کنید.

 • با سلام و خداقوت خدمت شما یه آیفون صوتی الکتروپیک داریم مدتی است صدای زنگ گوشی ضعیف شده خواستم راهنمایی بفرمائید. ممنون

  • سلام. آیا صدای پنل به گوشی به خوبی شنیده میشه و فقط زنگ گوشی مشکل داره؟ اگر به این صورته، خازن های الکترولیتی داخل پنل رو چک کنید که سالم باشن. ولی اگر هم صدای پنل به گوشی و هم صدای زنگ هردو ضعیف شده، ولوم پشت پنل رو تا جای ممکن باز کنید. و اگر نشد میکروفن داخل هندست رو بررسی کنید.

 • سلام ایفون تابا شش سیم دارم یکی از طبقات صدا رد و بدل میشه ولی زنگ نمی خوره عیبش چیه سیم زنگم یسره کردم ولی زنگ نخورد ممنونم اگر پاسخ بدین

  • سلام. کلید سلکتوری رو شستشو بدین، اگر نشد عوضش کنید.

 • سلام مهندس آیفون صوتی پایانیک A.B.C.Z.+و- رو پنل هست ودو تا سیم هم از برد پنل بیرون اومده که یکیش به شصتی لحیم شده که فکر کنم منفی شصتی هست و یکی دیگش به یه سمت دیگه شصتی که فکر میکنم بخاطر ال ای دی پنل باشه .سوالی که دارم اینه که E.F که از گوشی و منبع تغذیه میاد به کجا باید وصل شه تا قفل باز کن عمل کنه چون معمولا دوتا سیم مستقیم واسه بازکن داشتیم ولی اولین باره تو آیفون صوتی میبینم اینجوریه .سپاس

  • سلام آقا میعاد. از تمام قسمت های پنل و گوشی با گوشیتون عکس بگیرید و از طریق فرم تماس با ما برای ما ارسال کنید تا بتونم راهنمایی تون کنم.

 • سلام
  ایفون ما مدل شش سیم تابا هستش…ی هفتس ک گوشی زنگ نمیخوره و صدا چه از بیرون و چ از داخل شنیده نمیشه..علت چی میتونه باشه؟

  • سلام. احتمال رسیدن آب باران به پنل در این روزهای بارانی زیاده. باید یک تعمیرکار آیفون بیاد و از نزدیک چک کنه.

 • سلام خدمت مهندس عزیز
  من یه آیفون صوتی مدل کیهان ۶ سیمه دارم؛ تا چند ماه پیش درست کار میکرد ولی حالا پنل بیرون اصلا نه زنگ میخورد و نه صدا رو منتقل میکنه. بعد از چک کردن، متوجه شدم که سیمهای منبع تغذیه اشتباه وصل شده اند بعد از رفع ایراد پنل پایین زنگ میخورد ولی صدا رو منتقل نمیکرد. بعدش رفتم پنل بالایی رو هم باز کردم و دیدم سیمهای شماره ۲ و ۴ قطع هستن داشتم درستشون میکردم که اشتباها سیمهای شماره ۱۲ و ac به هم اتصال کردن و دیگه پنل بیرون اصلا روشن نمیشه!
  به نظرتون ۱-چه مشکلی برای پنل بیرون رخ داده و ۲- اینکه در مورد مشکل صدای آیفون آیا میتونه مشکل از پنل بیرون به خاطر نشت آب باشه؟ ممنون از راهنماییتون

  • سلام. اگر اشتباهاً ac رو به پنل وصل کرده باشین، احتمال اینکه هر قطعه ای از پنل سوخته باشه، هست و باید از نزدیک چک بشه.
   ۲- بله نشت آب می تونه باعث مشکل صدا بشه.

 • باسلام و عرض ادب
  مهندس جان گوشی منزل الکتروپیک هستش ،سه طبقه ،گوشی تمام اتصالاتش برقراره ولی درب باز کن عمل نمیکنه ،البته از پنل طبق راهنمایی ها به Ł۱ Ł۲ برق را وصل کردم و درب باز کن عمل کرد ولی در سه طبقه گوشی ها هیچ کدام درب بازکن عمل نمیکنه
  درضمن به هنگام فشار شصتی هم از پنل صدای تق تق نمی آید
  باتشکر از راهنماییتون

 • سلام من میخوام گوشی صوتی سوزکی رو برای پنل تصو.یری نصب کنم گوشی سوزوکی ۴ سیمه برای ۴ طبقه و۱۲ واحد خواهش میکنم نفشش رو برام بفرستین یا سایتی معرفی بفرمایین که نقشه ای که عرض کردم توش باشه ممنون منتظرم

  • سلام. اگر منظورتون از گوشی صوتی، همون گوشی های صوتی قدیمی باشه، پس نمیشه این کار رو کرد. چون گوشی های صوتی در مدار آیفون تصویری قرار نمیگیرن.
   ولی اگر منظورتون گوشی های تصویری ساده ست (مثل گوشی ساده تصویری تابا مدل ۷۸۱۰) شما می تونید به راحتی اونها رو به پنل تصویری وصل کنید. چون در واقع این گوشی ۷۸۱۰ تابا، یک گوشی صوتی نیست بلکه یک گوشی تصویریه، و فقط مانیتور نداره که تصویر رو نشون بده، و روش نصبشون دقیقاً مثل گوشی های تصویری می مونه.

 • سلام وقت بخیر
  اول تشکر میکنم که پاسخگو هستین
  ما یه ایفون تامر سه طبقه داریم
  سیم ها و اتصالات همه چک شده
  ولی صدا بیرون به داخل یا داخل به بیرن قطعه
  فقط گوشی رو برمیداری یه صدای بووووووق میاد
  هیچ صدایی رد و بدل نمیشه
  زنگ هم نمیخوره
  اتصال d رو هم چک کردم
  الان فقط در باز میکنه هیچ کاره مفیدی نداره…

  • سلام. بفرمایید که این مشکل برای همه واحدها ایجاد شده یا فقط واحد شما این مشکل رو داره؟
   تامر صوتی هستش یا تصویری؟

   • فقط واحد ماست
    ایفون صوتیه

    • اگر فقط برای واحد شماست، گوشی یکی از واحدها رو قرض بگیرید و بجای گوشی خودتون وصل کنید و تست که آیا مشکل از گوشی هست یا نه.

   • بعد من پنل رو باز کردم بجز ترمینالا که سیم بسته شده بود یه سوکت نری و مادگی اویزون بود باید وصل کنم اصن واسه چی هست؟

    • تا نبینم نمی دونم چه سوکتیه، ولی وقتی آیفون بقیه واحدها درست کار می کنه، پس کاری به اون سوکت هم نداشته باشید.

 • سلام وخسته نباشیدخدمت شما خونه دوطبقه هست ایفون قبلا صوتی بودوحالا تصویری شده طبقه بالا برای پایین میشه گوشی ساده نصب کرد

  • سلام. مرسی.بله میشه، ولی گوشی صوتی که قبلاً داشتین رو نمیشه در مدار آیفون تصویری جدید نصب کنید، شما باید یک گوشی ساده تصویری بخرین. که در مدل تابا بهش میگن مدل ۷۸۱۰٫ این گوشی در ظاهر شبیه گوشی صوتی هستش ولی در باطن یک گوشی تصویریه

 • بوبین درباز کن صوتی تابا آسیب دیده برای جایگزین کردن، نیاز به مشخصات فنی برای خرید دارم.
  با تشکر فراوان
  لطف میکنید

  • سلام. بوبین رو به تنهایی در بازار پیدا نمی کنید، باید همه قفل بازکن رو تعویض کنید.

 • سلام خسته نباشید ایفون ۵ سیمه الکتروپیک .صدا ازخونه به بیرون میره.اما از بیرون صدا خوب نمیاد.یصدای ویززززز میده

  • سلام. هندست و سیم فنری یکی از همسایه ها رو قرض بگیرید و روی آیفون خودتون تست کنید، اگر مشکل از اونها نبود، میکروفن داخل پنل و در نهایت خازنهای الکترولیتی باید چک بشن.

 • باسلام وعرض ادب خدمت مهندس مرادی،غرض ازمزاحمت یک گوشی ۵سیمه الکترونیک دارم میخواهم بجای یک گوشی۶سیمه قدیمی نصب کنم لطفاً بنده را راهنمایی بفرمایید.کدام سیمی که از پنل آمده باید حذف شود،طریقه درست را شما بفرمایید.باکمال تشکروخسته نباشید ممنون رعنایی مهر

  • سلام. مرسی از شما. این موردی که فرمودین امکانپذیره و بنده جابجا کردن گوشی های مختلف رو به جای همدیگه، کاملاً در کتاب آموزش آیفون های صوتی و تصویری توضیح دادم. چون پاسخ طولانیه لطفاً به کتاب مراجعه کنید.

 • سلام. آیفن من فقط تو وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل مشکل داره ولی بقیه قسمت هاش درست کار میکنه یعنی صدای زنگ میاد. صدای بیرون از خونه هم منتقل میشه و در رو هم باز میکنه. چه طور میتونم درستش کنم؟ نیاز به خرید قطعه هست؟
  ممنون از پاسخگویی شما.

  • سلام. ای کاش مدل آیفون رو قید میکردین که بهتر راهنمایی تون کنم. در کل در آیفون های صوتی این مشکل از خرابی سیم فنری یا هندست یا کلید سلکتوری ایجاد میشه. اگر این موارد رو چک کردید و سالم بود، بگین که بریم سراغ قسمت های بعدی

 • سلام
  ایفون صوتی که پنل ان با تغذیه متناوب تغذیه میشود رو چطور به یک گوشی که شش سیمه است وصل کنیم؟ منظورم اینه ک تو پنل d1 و d2 داره رو چکار کنیم؟بدیم ب در باز کن یا از تغذیه متناوب و e و f برای بازکردن ور استفاده کنیم؟
  (ایفون تاباست)
  ممنون

  • سلام. این آیفون شما نیاز تغییرات داره. باید بگین یک نصاب آیفون بیاد و این کار رو واستون انجام بده.

   • یعنی چی تغییرات؟
    اصلا میشه اینکارو کرد که جواب بده.
    قبلا برای درب بازکردن به صورتی ک دو تا سیم از ترانس و دو تا e.f رفته بود برای درب بازکن استفاده شده بود. D1,d2 هم چیزی توش نبود. البته تغذیه پنل هم از همون تغذیه متناوب داده شده بود.
    همینطوری درست بوده؟
    با تشکر از مهندس مرادی عزیز

 • با سلام خدمت مهندس مرادی
  یک ایفون صوتی تابا داریم که قطع شده ولی در را باز و بسته میکنه. وقتی پنل رو باز کردم متوجه شدم که سوکت + – سیمهاش قطع شده و سیم d به زنگ وصل شده. اگه این سیم سیمهای +- رو وصل کنم به ۱۲ ولت درست میشه؟ درسته که سیم d بره به زنگ یا باید بره به d گوشی؟ میشه اصلا با یه پنل دیگه تابا به یه مدل دیگه عوض کرد؟
  مرسی از پاسخ های خوب و کاربردی تون

  • سلام، بله احتمالا درست میشه. سیم D گوشی واسه زنگه که میره به زنگ هر طبقه مخصوص خودش تو پنل. بله می شه با یه مدل دیگه عوض کرد.

برای ارسال سوال، نظر، انتقاد، پیشنهاد، از فرم زیر استفاده کنید

فقط به سوالاتی پاسخ داده می شود که مرتبط با موضوع فوق باشد.


مجوزهای فعالیت سایت آموزش برق


logo-samandehi

محصولات آموزش برق و سیستم های حفاظتی

استادکارهایی که دنبال شاگرد می گردند

هدیه رایگان سایت

هم می توانید از برق کشی لذت ببرید و هم از آن درآمد خوبی کسب کنید.
اگر:
کتاب آموزش جامع برق ساختمان را خوانده باشید. برای دریافت رایگان فصل اول این کتاب در ایمیل خود، کافیست آدرس ایمیلتان را وارد کنید.سایت های همکار


سایت کالنجی

آموزش برق در شبکه های اجتماعی